Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

Euro 2012

EURO 2012   59 members have voted

1. 1. Pe cine pariezi ca va castiga EURO 2012?

• Polonia
      1
    • Grecia
      1
    • Rusia
      1
    • Cehia
      0
    • Olanda
      9
    • Danemarca
      0
    • Germania
      18
    • Portugalia
      3
    • Spania
      15
    • Italia
      2
    • Irlanda
      0
    • Croatia
      1
    • Franta
      1
    • Anglia
      7
    • Ucraina
      0
    • Suedia
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

620 posts in this topic

Cei 23 de jucatori din lotul Olandei sunt urmatorii:

Atacanti: Ibrahim Afellay (FC Barcelona), Dirk Kuijt (Liverpool)

Ma mir ca i-a luat p-astia doi si l-a lasat acasa pe Ola John de la Twente.

Iata lotul complet al Danemarcei pentru Campionatul European din Polonia si Ucraina 2012:

Portari: Thomas Sørensen (Stoke City FC), Stephan Andersen (Évian Thonon Gaillard FC), Anders Lindegaard (Manchester United FC)

Fundasi: Lars Jacobsen (FC København), Daniel Wass (Évian Thonon Gaillard FC), Daniel Agger (Liverpool FC), Simon Kjær (AS Roma), Andreas Bjelland (FC Nordsjælland), Simon Poulsen (AZ Alkmaar), Jores Okore (FC Nordsjælland).

Mijlocasi: Christian Poulsen (Évian Thonon Gaillard FC), Jakob Poulsen (FC Midtjylland), William Kvist (1. FC Nürnberg), Niki Zimling (Club Brugge KV), Thomas Kahlenberg (Évian Thonon Gaillard FC), Christian Eriksen (AFC Ajax), Michael Silberbauer (BSC Young Boys), Lasse Schøne (NEC Nijmegen)

Atacanti: Dennis Rommedahl (Brøndby IF), Nicklas Bendtner (Arsenal FC), Michael Krohn-Dehli (Brøndby IF), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjælland), Nicklas Pedersen (FC Groningen).

Lotul final al Germaniei :

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Tim Wiese (Werder Bremen), Ron-Robert Zieler (Hanovra '96);

Fundasi: Holger Badstuber, Jerome Boateng, Philipp Lahm (toti Bayern Munchen), Benedikt Howedes (Schalke 04), Mats Hummels, Marcel Schmelzer (ambii Borussia Dortmund), Per Mertesacker (Arsenal Londra);

Mijlocasi: Lars Bender, Andre Schurrle (ambii Bayer Leverkusen), Toni Kroos, Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger (toti Bayern Munchen), Mesut Ozil, Sami Khedira (ambii Real Madrid), Mario Gotze, Ilkay Gundogan (ambii Borussia Dortmund);

Atacanti: Mario Gomez (Bayern Munchen), Miroslav Klose (Lazio Roma), Lukas Podolski (FC Koln), Marco Reus (Borussia Monchengladbach).

Dau si eu un pronostic : Spania sau Franta nu trec de grupe .

Nu-mi vine sa cred ca Low l-a luat la Euro 12 pe tataie Wiese in locu` lui ter Stegen. :thumbdown:

Gareth Barry s-a accidentat si a fost inlocuit cu Jagielka de la Everton.

Criscito se pare ca nu va mai fi retinut in lotul pentru Euro in urma scandalului din Serie A.

Dau si eu un pronostic : Spania sau Franta nu trec de grupe .

Eu ma gandeam ca poate face Franta surpriza. Ma uitam ieri la finala cu Italia cand au marcat Wiltord si Trezeguet. Ce vremuri!

Gareth Barry s-a accidentat si a fost inlocuit cu Jagielka de la Everton.

Criscito se pare ca nu va mai fi retinut in lotul pentru Euro in urma scandalului din Serie A.

Adica a chemat un fundas in locu` unui mijlocas? Pfff... Cica Jagielka n-a mai jucat la mijloc de cand era la Sheffield United. :naughty:

Lotul definitiv al Rusiei pentru Euro 2012:

Portari: Igor Akinfeev (CSKA Moscova), Vyacheslav Malafeev(Zenit), Anton Shunin (Dinamo Moscova).

Fundasi: Aleksander Anyukov (Zenit), Alexey Berezutsky, Sergey Ignashevich (CSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Yury Zhirkov (Anzhi), Dmitry Kombarov (Spartak Moscova), Roman Sharonov (Rubin), Roman Shishkin (Lokomotiv Moscova).

Mijlocasi: Igor Denisov, Konstantin Zyrianov, Roman Shirokov (Zenit), Denis Glushakov (Lokomotiv Moscova), Igor Semshov (Dinamo Moscova).

Atacanti: Andrey Arshavin, Aleksander Kerzhakov (Zenit), Alan Dzagoev (CSKA Moscova), Marat Izmailov (Sporting Lisabona), Aleksander Kokorin (Dinamo Moscova), Roman Pavlyuchenko (Lokomotiv Moscova), Pavel Pogrebnyak (Fulham).

Doar doi ''stranieri'' la rusi. O sa rupa norma atacul asta.

Edited by blindica

Ce atac are Rusia, noi nici in visele cele mai frumoase nu gasim asa ceva.

Ar fi ceva sa faca o surpriza Italia, iarasi cand e in mijlocul unui scandal cu trucari de meciuri. :)

Adica a chemat un fundas in locu` unui mijlocas? Pfff... Cica Jagielka n-a mai jucat la mijloc de cand era la Sheffield United. :naughty:

Si mie mi s-a parut ciudata mutarea...Nu mai stiu, dar nu era Carrick disponibil? Parca nu era convocat.

Lotul final al Italiei :

Portari:

1 Gianluigi Buffon

14 Morgan De Sanctis

12 Salvatore Sirigu

Fundasi:

7 Ignazio Abate

6 Federico Balzaretti

15 Andrea Barzagli

19 Leonardo Bonucci

3 Giorgio Chiellini

2 Christian Maggio

4 Angelo Obinze Ogbonna

Mijlocasi:

16 Daniele De Rossi

22 Alessandro Diamanti

13 Emanuele Giaccherini

8 Claudio Marchisio

18 Riccardo Montolivo

5 Thiago Motta

23 Antonio Nocerino

21 Andrea Pirlo

Atacanti:

9 Mario Barwuah Balotelli

17 Fabio Borini

10 Antonio Cassano

11 Antonio Di Natale

20 Sebastian Giovinco

Au echipa buna rusii... nu cred ca o sa fie probleme in grupa in care sunt... Italia mi se pare slabuta... fata de 2006 sau chiar 2008..cel putin pe foaie e foarte slaba... Eu cred ca Anglia o sa fie din nou o dezamagire...

Eu ma gandeam ca poate face Franta surpriza. Ma uitam ieri la finala cu Italia cand au marcat Wiltord si Trezeguet. Ce vremuri!

Am zis Franta pentru o grupa cu Ucraina (tara gazda) , Suedia , dar mai ales Anglia este grea. Despre Franta stim cu totii cum joaca , fara idei de joc , fara nimic. La ei ocaziile apar greu si o echipa care se apara supranumeric poate sa o incurce. Am vazut noi si meciurile lor cu Romania.

Spania , alta poveste , un joc arhicunoscut , deja analizat de multi , pe care posibil ca echipe precum Irlanda si Croatia sa poata sa-l combata. Irlanda se apara foarte urat , joc ce nu va conveni Spaniei, si unde mai pui ca nationala Croatiei este capabila sa realizeze si un contraatac ca la carte. Important in sustinerea a ceea ce am zis mai devreme este si ca Spania nu are in lot atacanti de top class (Torres nu se pune).

Nu bag mana in foc ca se va intampla asa, poate Franta si Spania vor avea un joc foarte bun si vor defila in grupe. Sunt doar niste supozitii pe care mi le-am construit.

Nu-mi vine sa cred ca Low l-a luat la Euro 12 pe tataie Wiese in locu` lui ter Stegen. :thumbdown:

Si ce se facea daca se accidenta Neuer, ramanea in timpul Euro cu ter Stegen si Zieler care abia au 1-2 selectii? Cred ca pe principiul asta a mers, sa mai aiba inca unul cu experienta, iar pe Zieler l-a ales in locul lui ter Stegen. Mai ales ca in ultimul meci, ter Stegen si-a luat 5 goluri.

Si mie mi s-a parut ciudata mutarea...Nu mai stiu, dar nu era Carrick disponibil? Parca nu era convocat.

In caz de urgenta, o sa urce Phil Jones la mijloc. Carrick spusese Federatiei cu cateva luni inainte sa nu fie cautat ca nu este disponibil pentru nationala.

Chestia asta cu experienta nu mi se mai pare de uzat in contextul Wiese- ter Stegen.

Pai dupa ce ca ter Stegen risca sa fie un fel de Valdes al Germaniei, adica va fi Neuer in poarta pe veci, mai il cheama pe Wiese care a incasat 58 de goluri in sezon la Werder, atentie, cu 4 mai multe ca ultima clasata Kaiserslautern.

Plus ca M'gladbach a avut a 2 a aparare a Bundesligii, ter Stegen a incasat 24 de goluri. Macar il lua pe Weidenfeller, campion in ultimii doi ani, daca tot vroia experienta.

Adica au echipa buna, tanara, nu cred ca anii in plus pentru Wiese ar putea face o diferenta pozitiva...

Edited by blindica

Blindica, poate este vorba de tipul de om care este Wiese. Se stie ca la Spania, Reina este mereu convocat datorita faptului ca intretine bine atmosfera in vestiar, este placut de toti si poate fi un pion important in momentele grele. E evident ca nu este un portar pe care sa te poti baza la un turneu final, dar este unul din oamenii care fac dintr-un grup o familie.

Altfel, cred ca fiecare antrenor ar fi luat al 3lea portar un tanar de perspectiva precum De Gea.

@Ronnie: buna observatie cu De Gea, chiar n-am sesizat!

In alta ordine de idei, pe mine ma intereseaza mai mult ce fac ei pe teren. Ii au pe Lahm, Klose, oameni cu experienta care pot strange grupul. Ceea ce ma enerva este, de fapt: bai, daca tot faci o nationala in mare parte formata din pustani, cheama-l dom'le si pe ter Stegen ca va conta foarte mult pentru dezvoltarea lui si un tanar in plus chiar nu mai conteaza.

Da` eu zic ca interesul clar a fost sa nu cheme jucatori de la M' Gladbach, ca drept dovada nici Hermann sau Neustadter n-au fost selectionati. Ca este Reus p-aici, nu se pune, despre el se stia de la mijlocul sezonului ( daca nu mai devreme ) ca este la Dortmund.

Hermann a fost cu doua clase peste Gundogan, care abia pe final de sezon s-a mai scos...

Iarasi, din punctul meu de vedere, o mare nedreptate si pentru Groskreutz de la BVB.

Edited by blindica

Carrick spusese Federatiei cu cateva luni inainte sa nu fie cautat ca nu este disponibil pentru nationala.

De ce, ce s-a intamplat?

Da` eu zic ca interesul clar a fost sa nu cheme jucatori de la M' Gladbach, ca drept dovada nici Hermann sau Neustadter n-au fost selectionati. Ca este Reus p-aici, nu se pune, despre el se stia de la mijlocul sezonului ( daca nu mai devreme ) ca este la Dortmund.

Hermann a fost cu doua clase peste Gundogan, care abia pe final de sezon s-a mai scos...

Iarasi, din punctul meu de vedere, o mare nedreptate si pentru Groskreutz de la BVB.

De acord !!!

De ce, ce s-a intamplat?

In ultima perioada, dar nu numai, Carrick a fost cam ultima roata la nationala Angliei. Mereu a fost preferat Barry in dauna lui, iar Capello aproape ca nu l-a chemat deloc. A prins ultimul loc pt CM din 2010, dar nu a jucat deloc. Am inteles ca a informat Federatia ca nu vrea sa fie luat in considerare daca e chemat doar sa completeze lotul. Si cam pe buna dreptate, anul asta a tinut mijlocul in absenta lui Fletcher si Scholes.

In ultima perioada, dar nu numai, Carrick a fost cam ultima roata la nationala Angliei. Mereu a fost preferat Barry in dauna lui, iar Capello aproape ca nu l-a chemat deloc. A prins ultimul loc pt CM din 2010, dar nu a jucat deloc. Am inteles ca a informat Federatia ca nu vrea sa fie luat in considerare daca e chemat doar sa completeze lotul. Si cam pe buna dreptate, anul asta a tinut mijlocul in absenta lui Fletcher si Scholes.

Ma gandeam eu ca poate despre asa ceva e vorba. Chestia e ca de pierdut are in primul rand nationala Angliei.

Merci! :)

Nu mi se pare ok insa nici atitudinea lui Carrick. In opinia mea el a tinut mijlocul lui Manchester in acest sezon doar la numar, nu mi se pare un jucator foarte bun.

Loturile participantelor la Euro :

Grupa A: Cehia, Grecia, Polonia, Rusia

Cehia - selectioner Michal Bilek

Lotul:

Portari: Petr Cech (Chelsea Londra), Jaroslav Drobny (Hamburger SV), Jan Lastuvka (Dnepr Dnepropetrovsk);

Fundasi: Frantisek Rajtoral, David Limbersky (ambii Viktoria Plzen), Tomas Sivok (Besiktaș Istanbul), Theodor Gebre Selassie (Slovan Liberec), Roman Hubnik (Hertha Berlin), Michal Kadlec (Bayer Leverkusen), Marek Suchy (Spartak Moscova);

Mijlocasi: Petr Jiracek (VfL Wolfsburg), Tomas Rosicky (Arsenal Londra), Tomas Hubschman (Șahtior Donetk), Daniel Kolar, Vaclav Pilar, Milan Petrzela (toti Viktoria Plzen), Jaroslav Plasil (Girondins Bordeaux), Jan Rezek (Anorthosis Famagusta), Vladimir Darida (Viktoria Plzen);

Atacanti: Milan Baros (Galatasaray Istanbul), David Lafata (FK Jablonec), Tomas Necid (ȚSKA Moscova), Tomas Pekhart (FC Nurnberg).

Grecia - selectioner Fernando Santos

Lotul:

Portari: Kostas Chalkias (PAOK Salonic), Michalis Sifakis (Aris Salonic), Alexandros Tzorvas (US Palermo);

Fundasi: Vassilis Torosidis, Avraam Papadopoulos, Jose Holebas (toti Olympiakos Pireu), Kyriakos Papadopoulos (Schalke 04), Sokratis Papastathopoulos (Werder Bremen), Giorgos Tzavellas (AS Monaco), Stelios Malezas (PAOK Salonic);

Mijlocasi: Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis, Sotiris Ninis (toti Panathinaikos Atena), Giannis Maniatis, Giannis Fetfatzidis (ambii Olympiakos Pireu), Giorgos Fotakis (PAOK Salonic), Grigoris Makos (AEK Atena), Kostas Fortounis (FC Kaiserslautern);

Atacanti: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Giorgos Samaras (Celtic Glasgow), Fanis Gekas (Samsunspor), Nikos Liberopoulos (AEK Atena), Kostas Mitroglou (Atromitos Atena).

Polonia - selectioner Franciszek Smuda

Lotul:

Portari: Wojciech Szczesny (Arsenal Londra), Przemyslaw Tyton (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (RC Genk);

Fundasi: Sebastian Boenisch (Werder Bremen), Marcin Kaminski, Grzegorz Wojtkowiak (ambii Lech Poznan), Damien Perquis (Sochaux), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruxelles), Jakub Wawrzyniak (Legia Varsovia);

Mijlocasi: Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Rafal Murawski (Lech Poznan), Ludovic Obraniak (Girondins Bordeaux), Eugen Polanski (FSV Mainz), Maciej Rybus (Terek Groznai), Rafal Wolski (Legia Varsovia);

Atacanti: Pawel Brozek (Celtic Glasgow), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hanovra '96).

Rusia - selectioner Dick Advocaat

Lotul:

Portari: Igor Akinfeyev (ȚSKA Moscova), Viaceslav Malafeiev (Zenit Sankt Petersburg), Anton Shunin (Dinamo Moscova)

Fundasi: Alexander Anyukov (Zenit Sankt Petersburg), Alexei Berezutsky (ȚSKA Moscova), Sergei Ignashevich (ȚSKA Moscova), Kirill Nababkin (ȚSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Yury Zhirkov (Anji Mahacikala), Dmitry Kombarov (Spartak Moscova), Roman Sharonov (Rubin Kazan)

Mijlocasi: Igor Denisov (Zenit Sankt Petersburg), Roman Shirokov (Zenit Sankt Petersburg), Konstantin Zyryanov (Zenit Sankt Péeersburg), Denis Glushakov (Lokomotiv Moscova), Igor Semshov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoyev (ȚSKA Moscova), Marat Izmailov (Sporting)

Atacanti: Andrei Arsavin (Zenit Sank Petersburg), Alexander Kerzhakov (Zenit Sankt Petersburg), Alexander Kokorin (Dinamo Moscova), Roman Pavlyuchenko (Lokomotiv Moscova), Pavel Pogrebnyak (Fulham).

Grupa B: Danemarca, Olanda, Germania, Portugalia

Danemarca - selectioner Morten Olsen

Lotul:

Portari: Stephan Andersen (Evian TG), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester City);

Fundasi: Lars Jacobsen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AS Roma), Daniel Agger (FC Liverpool), Andreas Bjelland, Jores Okore (ambii FC Nordsjaelland), Simon Poulsen (AZ'67 Alkmaar), Michael Silberbauer (Young Boys Berna), Daniel Wass (Evian TG);

Mijlocasi: William Kvist (VfB Stuttgart), Niki Zimling (FC Bruges), Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (ambii Evian TG), Lasse Schone (NEC Nijmegen), Christian Eriksen (Ajax Amsterdam), Jakob Poulsen (FC Midtjylland), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjaelland);

Atacanti: Nicklas Bendtner (Sunderland), Nicklas Pedersen (FC Groningen), Michael Krohn-Dehli, Dennis Rommedahl (ambii Brondby IF).

Olanda - selectioner Bert van Marwijk

Lotul:

Portari: Tim Krul (Newcastle United), Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea City)

Fundasi: Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Malaga), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Jetro Willems (PSV)

Mijlocasi: Mark van Bommel (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City), Stijn Schaars (Sporting Lisabona), Wesley Sneijder (Internazionale Milano), Kevin Strootman (PSV), Rafael van der Vaart (Tottenham)

Atacanti: Ibrahim Afellay (FC Barcelona), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Luuk de Jong (FC Twente), Dirk Kuijt (Liverpool), Luciano Narsingh (Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern Munichen).

Germania - selectioner Joachim Low

Lotul:

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Tim Wiese (Werder Bremen), Ron-Robert Zieler (Hanovra '96);

Fundasi: Holger Badstuber, Jerome Boateng, Philipp Lahm (toti Bayern Munchen), Benedikt Howedes (Schalke 04), Mats Hummels, Marcel Schmelzer (ambii Borussia Dortmund), Per Mertesacker (Arsenal Londra);

Mijlocasi: Lars Bender, Andre Schurrle (ambii Bayer Leverkusen), Toni Kroos, Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger (toti Bayern Munchen), Mesut Ozil, Sami Khedira (ambii Real Madrid), Mario Gotze, Ilkay Gundogan (ambii Borussia Dortmund);

Atacanti: Mario Gomez (Bayern Munchen), Miroslav Klose (Lazio Roma), Lukas Podolski (FC Koln), Marco Reus (Borussia Monchengladbach).

Portugalia - selectioner Paulo Bento

Lotul:

Portari: Rui Patricio (Sporting Lisabona), Eduardo (Benfica), Beto (FC Porto/CFR Cluj).

Fundasi: Bruno Alves (Zenit), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (SportingLisabona), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (FC Porto), Miguel Lopes (Sporting Braga).

Mijlocasi: Hugo Viana (Sporting Braga), Joao Moutinho (FC Porto), Custodio (Sporting Braga), Miguel Veloso (Genoa), Raul Meireles (Chelsea), Ruben Micael (Real Zaragoza).

Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Besiktaș), Helder Postiga (Real Zaragoza), Nani (Manchester United), Nelson Oliveira (Benfica), Ricardo Quaresma (Besiktaș), Silvestre Varela (FC Porto).

Grupa C: Croatia, Italia, Irlanda, Spania

Croatia - selectioner Slaven Bilic

Lotul:

Portari: Stipe Pletikosa (FC Rostov), Ivan Kelava (GNK Dinamo Zagreb), Danijel Subacic (AS Monaco FC).

Fundasi: Jurica Buljat (Maccabi Haifa FC), Vedran Corluka (Tottenham Hotspur FC), Danijel Pranjic (FC Bayern München), Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt), Josip Simunic (GNK Dinamo Zagreb), Darijo Srna (FC Șahtior Donetk), Ivan Strinic (FC Dnepr Dnepropetrovsk), Domagoj Vida (GNK Dinamo Zagreb).

Mijlocasi: Milan Badelj (GNK Dinamo Zagreb), Tomislav Dujmovic (FC Dinamo Moskva), Ivo Ilicevic (Hamburger SV), Niko Kranjcar (Tottenham Hotspur FC), Luka Modric (Tottenham Hotspur FC), Ivan Perisic (Borussia Dortmund), Ivan Rakitic (Sevilla FC), Ognjen Vukojevic (FC Dinamo Kiev).

Atacanti: Eduardo (FC Șahtior Donetk), Nikica Jelavic (Everton FC), Mario Mandzukic (VfL Wolfsburg), Ivica Olic (VfL Wolfsburg).

Italia - selectioner Cesare Prandelli

Lotul:

Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Morgan De Sanctis (SSC Napoli), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain);

Fundasi: Ignazio Abate (AC Milan), Federico Balzaretti (US Palermo), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (toti Juventus Torino), Christian Maggio (SSC Napoli), Angelo Ogbonna (AC Torino);

Mijlocasi: Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna), Emanuele Giaccherini, Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (toti Juventus Torino), Riccardo Montolivo (AC Fiorentina), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Antonio Nocerino (AC Milan);

Atacanti: Mario Balotelli (Manchester City), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (AC Milan), Antonio Di Natale (Udinese), Sebastian Giovinco (FC Parma).

Irlanda - selectioner Giovanni Trapattoni

Lotul:

Portari: Shay Given (Aston Villa FC), Keiren Westwood (Sunderland AFC), David Forde (Millwall FC).

Fundasi: John O'Shea (Sunderland AFC), Richard Dunne (Aston Villa FC), Stephen Ward (Wolverhampton Wanderers FC), Sean St Ledger (Leicester City FC), Darren O'Dea (Celtic FC), Stephen Kelly (Fulham FC), Paul McShane (Hull City AFC).

Mijlocasi: Glenn Whelan (Stoke City FC), Keith Andrews (West Bromwich Albion FC), Aiden McGeady (FC Spartak Moskva), Darron Gibson (Everton FC), Paul Green (fară echipă), Damien Duff (Fulham FC), Stephen Hunt (Wolverhampton Wanderers FC), James McClean (Sunderland AFC).

Atacanti: Robbie Keane (LA Galaxy), Kevin Doyle (Wolverhampton Wanderers FC), Shane Long (West Bromwich Albion FC), Jonathan Walters (Stoke City FC), Simon Cox (West Bromwich Albion FC).

Spania - selectioner Vicente del Bosque

Lotul:

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Victor Valdes (FC Barcelona), Pepe Reina (FC Liverpool);

Fundasi: Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Raul Albiol (toti Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (FC Valencia), Javi Martinez (Athletic Bilbao), Juanfran (Atletico Madrid);

Mijlocasi: Xavi Hernandez, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Cesc Fabregas (toti FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Santi Cazorla (Malaga);

Atacanti: Fernando Torres, Juan Mata (ambii Chelsea Londra), Fernando Llorente (Athletic Bilbao), Alvaro Negredo, Jesus Navas (FC Sevilla), Pedro Rodriguez (FC Barcelona), David Silva (Manchester City).

Grupa D: Anglia, Franta, Suedia, Ucraina

Anglia - selectioner Roy Hodgson

Lotul:

Portari: Joe Hart (Manchester City), Robert Green (West Ham), Jack Butland (Birmingham City);

Fundasi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Ashley Cole (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Joleon Lescott (Manchester City), John Terry (Chelsea);

Mijlocasi: Stewart Downing (Liverpool), Steve Gerrard (Liverpool), Frank Lampard (Chelsea), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Scott Parker (Tottenham), Theo Walcott (Arsenal), Ashley Young (Manchester United), James Milner (Manchester City);

Atacanti: Andy Carroll (Liverpool), Jermaine Defoe (Tottenham), Wayne Rooney (Manchester United), Danny Welbeck (Manchester United).

Franta - selectioner Laurent Blanc

Lotul:

Portari: Cedric Carrasso (Girondins Bordeaux), Hugo Lloris (Olympique Lyon), Steve Mandanda (Olympique Marseille);

Fundasi: Gael Clichy (Manchester City), Mathieu Debuchy (OSC Lille), Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal Londra), Philippe Mexes (AC Milan), Adil Rami (FC Valencia), Anthony Reveillere (Olympique Lyon);

Mijlocasi: Yohan Cabaye (Newcastle United), Alou Diarra (Olympique Marseille), Florent Malouda (Chelsea Londra), Marvin Martin (Sochaux), Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain), Yann Mvila (Rennes), Samir Nasri (Manchester City), Franck Ribery (Bayern Munchen);

Atacanti: Hatem Ben Arfa (Newcastle United), Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Montpellier), Jeremy Menez (Paris Saint-Germain), Mathieu Valbuena (Olympique Marseille).

Suedia - selectioner Erik Hamren

Lotul:

Portari: Andreas Isaksson (PSV Eindhoven), Johan Wiland, (FC Copenhaga), Pär Hansson (Helsingborg)

Fundasi: Olof Mellberg (Olympiakos), Jonas Olsson (West Bromwich Albion), Mikael Lustig (Celtic), Martin Olsson (Blackburn), Behrang Safari (Anderlecht), Andreas Granqvist (Genoa), Mikael Antonsson (Bologna)

Mijlocasi: Anders Svensson (Elfsborg), Kim Källström (Olympique Lyon), Sebastian Larsson (Sunderland), Pontus Wernbloom (ȚSKA Moscova), Rasmus Elm (AZ Alkmaar), Christian Wilhelmsson (Al Hilal), Emir Bajrami (FC Twente), Samuel Holmén (Istanbul BB)

Atacanti: Zlatan Ibrahimovic (AC Milan), Johan Elmander (Galatasaray), Ola Toivonen (PSV Eindhoven), Tobias Hysén (IFK Göteborg), Markus Rosenberg (Werder Bremen)

Ucraina - selectioner Oleg Blohin

Lotul:

Portari: Andrei Piatov (Șahtior Donetk), Alexander Goriainov (Metalist Harkov), Maxim Koval (Dinamo Kiev)

Fundasi: Taras Mihalik, Evgheni Khacheridi (ambii Dinamo Kiev), Iaroslav Rakitski, Alexander Kucher, Viaceslav Shevchuk (toti Șahtior Donetk), Evghen Selin (Vorskla Poltava), Bogdan Butko (Mariupol);

Mijlocasi: Anatoli Timosciuk (Bayern Munchen), Oleg Gusev, Denis Garmas Alexander Aliev, Andrei Iarmolenko (toti Dinamo Kiev), Ruslan Rotan, Evgheni Konoplianka (ambii Dnepropetrovsk), Sergei Nazarenko (Tavria Simferopol;

Atacanti: Andrei Șevcenko, Artem Milevski (ambii Dinamo Kiev), Andrei Voronin (Dinamo Moscova), Evgheni Seleznov (Șahtior Donetk), Marko Devic (Metalist Harkov).

Edited by red&blue_boy

Am deschis Concursul de pronosticuri pentru EURO ! Va astept si acolo :)

Deci mie nu-mi trece... de cate ori vad lotu cu Carroll ala ma pufneste rasu si ma intreb ce o fi in creierasu lui Hodgson..

Si gandeste-te ca in ultimul amical au fost titulari si el si Downing. :D

Ce mai spune cel mai bun atacant al ultimului Campionat European?

Atacantul spaniol Fernando Torres spera sa rasplateasca increderea selectionerului Vicente del Bosque, care l-a inclus in lotul de 23 de jucatori pentru Campionatul European 2012. Atacantul lui Cheslea nu a evidentat o forma sportiva ideala de-a lungul stagiunii recent incheiate, o situatie in urma careia Torres si-a pierdut momentan locul in echipa Spaniei, nefiind convocat la meciul amical cu Venezuela, disputat in luna februarie: Am fost lasat in afara lotului, ceea ce pentru mine a fost dificil - recunoaste Torres - A fost momentul in care am inceput sa realizez ca lucrurile sunt serioase, ca nu jucam suficient de mult la echipa mea de club si ca daca situatia ar fi continuat in acelasi fel urma sa nu merg la Euro 2012. Vicente si-a pus increderea in mine, iar acum trebuie ca eu sa il rasplatesc si sa ii demonstrez ca sunt pregatit sa joc in orice moment considera ca este nevoie de mine. Sper sa pot avea o contributie importanta

Torres, autorul golului decisiv in victoria obtinuta de Spania contra Germaniei in finala de la Euro 2008, precizeaza ca aceasta convocare reprezinta un motiv de bucurie si incredere in propriile calitati: Cand vezi ca lipsesti de la nationala, apoi esti chemat din nou, te simti si mai entuziasmat decat in prima zi. M-am prezentat aici in cantonament cu o forma fizica foarte buna avand in vedere faptul ca nu am avut parte de acelasi efort fizic intens precum multi dintre colegii mei si ma simt bine. Desigur, mi-as fi dorit sa joc mai mult pentru echipa mea de club, dar lucrul cel mai important este ca pana la urma totul a iesit bine. - concluzioneaza Fernando Torres, castigator al trofeului UEFA Champions League cu Chelsea. [Sursa]

Un pic de ''remember'' asupra parcursului Spaniei de la Euro 2008.

http://www.dailymotion.com/video/x68dgq_sp...8_sport?start=3

Ce mai spune cel mai bun atacant al ultimului Campionat European?

Cred ca Villa a fost mai bun ca Torres.