Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

Euro 2012

EURO 2012   59 members have voted

1. 1. Pe cine pariezi ca va castiga EURO 2012?

• Polonia
      1
    • Grecia
      1
    • Rusia
      1
    • Cehia
      0
    • Olanda
      9
    • Danemarca
      0
    • Germania
      18
    • Portugalia
      3
    • Spania
      15
    • Italia
      2
    • Irlanda
      0
    • Croatia
      1
    • Franta
      1
    • Anglia
      7
    • Ucraina
      0
    • Suedia
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

620 posts in this topic

Tricourile Frantei si al Italiei mi se pare superbe, mai ales primul.

Germania are din nou cel mai frumos echipament, asa ca la mondiale. Pacat de echipa, ca e plina de bozgori.

@Kellerman: Doamne, de n-as zice ca esti foarte insistent cu faza asta cu bozgorimea. **** it, e amuzant, dar totusi... :alcoholic:

Mie-mi plac mai mult echipamentele pentru EURO de la Adidas, mai exact de la Spania si Mother Russia.

Bine, nici cu Nike-ul de la Croatia nu mi-e rusine si, mai mult ca sigur, portocaliul olandezilor va fi general apreciat.

Poate bagam la un moment dat si echipamentele de rezerva, le aveam si pe acelea la indemana, timpul cam lipsea. Daca vrea sa le puna altcineva, nu-i problema. :thumbsup: Sunt cateva exemplare interesante si la echipamentele de rezerva.

Acesta este lotul provizoiru al Rusiei anuntat de catre antrenorul Dick Advocaat :

Portari: Igor Akinfeev (PFC CSKA Moskva), Vyacheslav Malafeev (FC Zenit St Petersburg), Anton Shunin (FC Dinamo Moskva).

Fundasi: Aleksandr Anyukov (FC Zenit St Petersburg), Aleksei Berezutski (PFC CSKA Moskva), Vasili Berezutski (PFC CSKA Moskva), Sergei Ignashevich (PFC CSKA Moskva), Vladimir Granat (FC Dinamo Moskva), Yuri Zhirkov (FC Anzhi Makhachkala), Dmitri Kombarov (FC Spartak Moskva), Roman Sharonov (FC Rubin Kazan), Roman Shishkin (FC Lokomotiv Moskva).

Mijlocasi: Igor Denisov (FC Zenit St Petersburg), Konstantin Zyryanov (FC Zenit St Petersburg), Roman Shirokov (FC Zenit St Petersburg), Denis Glushakov (FC Lokomotiv Moskva), Magomed Ozdoev (FC Lokomotiv Moskva), Igor Semshov (FC Dinamo Moskva), Marat Izmailov (Sporting Clube de Portugal), Alan Dzagoev (PFC CSKA Moskva).

Atacanti: Andrey Arshavin (FC Zenit St Petersburg), Aleksandr Kerzhakov (FC Zenit St Petersburg), Artem Dzyuba (FC Spartak Moskva), Aleksandr Kokorin (FC Dinamo Moskva), Roman Pavlyuchenko (FC Lokomotiv Moskva), Pavel Pogrebnyak (Fulham FC).

Laurent Blanc a anuntat si el un lot restrans pentru nationala Frantei , dar inca nu a numit jucatorii din campionatul intern:

Fundasi: Gaël Clichy (Manchester City FC), Patrice Evra (Manchester United FC), Younès Kaboul (Tottenham Hotspur FC), Laurent Koscielny (Arsenal FC), Adil Rami (Valencia CF), Philippe Mexès (AC Milan).

Mijlocasi: Yohan Cabaye (Newcastle United FC), Florent Malouda (Chelsea FC), Samir Nasri (Manchester City FC).

Atacanti: Hatem Ben Arfa (Newcastle United FC), Karim Benzema (Real Madrid CF), Franck Ribéry (FC Bayern München).

Trimite si Liverpool vreun jucator la EURO care nu este englez?

Iata lotul largit al Olandei pentru Euro 2012:

Portari: Jasper Cillessen (Ajax), Tim Krul (Newcastle United), Erwin Mulder (Feyenoord), Maarten Stekelenburg (Roma), Michel Vorm (Swansea City)

Fundasi: Vurnon Anita (Ajax), Khalid Boulahrouz (Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV Eindhoven), Alexander Buttner (Vitesse Arnhem), John Heitinga (Everton), Hedwiges Maduro (Valencia), Joris Mathijsen (Malaga), Nick Viergever (AZ Alkmaar), Ron Vlaar, Stefan de Vrij (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Jetro Willems (PSV Eindhoven)

Mijlocasi: Ibrahim Afellay (Barcelona), Mark van Bommel, Urby Emanuelson (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City), Siem de Jong (Ajax), Adam Maher (AZ Alkmaar), Stijn Schaars (Sporting Lisabona), Wesley Sneijder (Inter Milano), Kevin Strootman (PSV Eindhoven), Rafael van der Vaart (Tottenham Hotspur)

Atacanti: Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke), Ola John, Luuk de Jong (Twente), Dirk Kuyt (Liverpool), Jeremain Lens (PSV Eindhoven), Luciano Narsingh (Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern)

Pe cei cu bold ii consider eu ca fiind primul ''11''.

Edited by blindica

@blindica

Kuyt nu prinde primul 11 la echipa de club, nu mai este ce a fost. S-a stins de vreo 2 ani, de cand au inceput specimene ca Suarez si Caroll sa prinda primul 11 si sa duca Liverpool pe 9.

@Ronnie: Pai am mentionat ca-i lotul largit. Avand in vedere ce atacanti mai sunt acolo, nici eu nu cred ca-l prinde, dar nu se stie. Oricum, eu doar am evidentiat ce-a anuntat selectionerul lor si pe respectivul l-am pus cu visiniu. Pe cei ingrosati cu negru ii vedeam ca favoriti pentru echipa de baza.

Cred ca mai degraba va juca Robben la mijloc si va intra unul dintre atacantii de la Twente.

Ce echipamente tari face nike pentru nationale fata de cluburi.

Da, parca aici stau altfel lucrurile.

Germania are din nou cel mai frumos echipament, asa ca la mondiale.

Si mie asta imi place cel mai mult.

@Ronnie

Mai e Reina care s-ar putea sa prinda lotul Spaniei. In rest, nu prea are cine.

Eu tot nu inteleg de ce nu joaca Kuyt la Liverpool cand Caroll joaca meci de meci...

Vorbiti despre Euro 2012 , nu despre United si Liverpool. :confused:

Lotul Italiei anunta de catre Cesare Prandelli .

Goalkeepers: Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (SSC Napoli), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain FC), Emiliano Viviano (US Città di Palermo).

Defenders: Ignazio Abate (AC Milan), Davide Astori (Cagliari Calcio) Federico Balzaretti (US Città di Palermo), Andrea Barzagli (Juventus), Salvatore Bocchetti (FC Rubin Kazan), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Domenico Criscito (FC Zenit Saint Petersburg), Christian Maggio (SSC Napoli), Angelo Obinze Ogbonna (Torino FC), Andrea Ranocchia (FC Internazionale Milano).

Midfielders: Luca Cigarini (Atalanta BC), Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna FC), Emanuele Giaccherini (Juventus), Claudio Marchisio (Juventus), Riccardo Montolivo (ACF Fiorentina), Thiago Motta (Paris Saint-Germain FC), Antonio Nocerino (AC Milan), Andrea Pirlo (Juventus), Ezequiel Schelotto (Atalanta BC), Marco Verratti (Pescara Calcio).

Forwards: Mario Balotelli (Manchester City FC), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (AC Milan), Mattia Destro (AC Siena), Antonio Di Natale (Udinese Calcio), Sebastian Giovinco (FC Parma).

Respect Antonio Di Natale !

Antonio%20Di%20Natale%2052.jpg

N-are nimeni incredere in tari precum Italia sau Franta ?

Edited by gio_stgloria

Merg pe o formula apropiata celei de mai jos:

Buffon- Abate, Bonucci, Chiellini, Maggio- Marchisio, De Rossi, Pirlo, Nocerino- Giovinco, Balotelli (Natale).

________

In Italia n-am incredere. Ei au o defensiva ( Portar-Fundasi-Mijlocas la inchidere ) de calitate, insa nu ma pot baza de aici in sus. Marchisio si Nocerino sunt jucatori de calitate, Pirlo are o varsta. La EURO 12, daca va juca, n-o sa-i ofere adversarii aceeasi lejeritate ca intr-un meci intern. In atac... Cassano n-a jucat cam tot sezonul, di Natale a fost cam slabut in a 2 a parte a sezonului. Nu stim inca daca ne putem baza doar pe valoarea lui Balotelli, indiscutabil o are, dar de cele mai multe ori duce lipsa de maturitate.

Giovinco a avut un final de campionat excelent la Parma.

Franta ar putea fi o surpriza.

________

Da` cum ar fi sa castige o echipa mai slab cotata, gen Irlanda sau Rusia?

Edited by blindica

Depinde si de culoar. Poate au italienii noroc si prind vreo semifinala. De castigat nu cred ca e cazul...

Eu nu prea merg pe italieni.

Mi se pare ca au un lot foarte slabut, comparativ si cu ce aveau altadata. Sa fim seriosi, faptul ca Serie A a slabit se vede si la nationala, altadata aveau jucatori cu nume, unu' si unu' . Acum, de multi dintre ei daca intrebi pe cineva nici n-a auzit de ei.

Pai altadata erau convocati numai jucatori din Italia, majoritatea de la Milan, Inter, Juventus. Acum au jucatori de la Rubin Kazan sau Zenit; de la Atalanta, Torino sau Pescara.

Pai tocmai, se vede ca nici italienii nu mai au o arie de selectie stralucita.

Plus ca si actualii convocati de la echipele mari altadata nici n-ar fi avut ce cauta la lot.

Sa dau un exemplu tocmai de la favoritii mei, de la Milan. Pai ce cauta Abate la nationala? Asta pentru mine e un fel de Banel. Joaca in banda, nu stie sa se apere, nu stie sa centreze...

Sau Bonucci, ca a facut destule meciuri praf la Juventus...

si nu vreau sa mai pomenesc de altii...

Lotul Portugaliei

Portari: Rui Patricio (Sporting Lisabona), Eduardo (Benfica), Beto (CFR Cluj).

Fundasi: Bruno Alves (Zenit), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (SportingLisabona), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (FC Porto), Miguel Lopes (Sporting Braga).

Mijlocasi: Carlos Martins (Granada), Joao Moutinho (FC Porto), Custodio (Sporting Braga), Miguel Veloso (Genoa), Raul Meireles (Chelsea), Ruben Micael (Real Zaragoza).

Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Besiktas/), Helder Postiga (Real Zaragoza), Nani (Manchester United), Nelson Oliveira (Benfica), Ricardo Quaresma (Besiktas), Silvestre Varela (FC Porto).

Cu lotu asta..ii mananca Olanda si Germania.

Quaresma inca joaca la nationala ? Asta s-a nascut talent si-a murit speranta, nu prea mai are ce arata fotbalului mare.

Cat despre Italia , macaronarii au stiut sa profite de multe ori , eu zic ca ar putea fi si turneul lor, din punctul meu de vedere au sanse bunicele. Pirlo poate face un turneu final de exceptie , eu nu cred ca varsta l-ar putea opri.

Franta are un lot foarte valoros , dar va treui sa-i scoata cineva din amorteala, ori Zidane s-a retras de mult timp, singura solutie viabila fiind Ribery.Totusi mai repede o vad pe Italia in finala decat pe Franta.

_____

Irlanda are grupa foarte grea , e cea mai slab cotata echipa din Grupa C, sanse slabe sa ajunga in fazele eliminatorii si Rusia a avut momentul de glorie acum 4 ani , atunci cand Arshavin si Pavlyuchenko erau in maxim de forma, acum nu are cine sa-i mai care in spate.

Nu cred ca va fi un turneu in genul lui Euro 2004. Avem favorite clare , precum Germania , Olanda sau Spania , echipe care presteaza cel mai bun fotbal de ani intregi, plus echipele care tanjesc dupa un trofeu precum Italia , Anglia , Franta. Nu e loc de echipe mici , asta e parerea mea. In orice caz , discutam dupa faza grupelor .

Suedia :

Portari: Andreas Isaksson (PSV Eindhoven), Johan Wiland, (FC Copenhaga), Pär Hansson (Helsingborg)

Fundasi: Olof Mellberg (Olympiakos), Jonas Olsson (West Bromwich Albion), Mikael Lustig (Celtic), Martin Olsson (Blackburn), Behrang Safari (Anderlecht), Andreas Granqvist (Genoa), Mikael Antonsson (Bologna)

Mijlocasi: Anders Svensson (Elfsborg), Kim Källström (Olympique Lyon), Sebastian Larsson (Sunderland), Pontus Wernbloom (ȚSKA Moscova), Rasmus Elm (AZ Alkmaar), Christian Wilhelmsson (Al Hilal), Emir Bajrami (FC Twente), Samuel Holmén (Istanbul BB)

Atacanti: Zlatan Ibrahimovic (AC Milan), Johan Elmander (Galatasaray), Ola Toivonen (PSV Eindhoven), Tobias Hysén (IFK Göteborg), Markus Rosenberg (Werder Bremen)

Lotul provizoriu al Spaniei:

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Liverpool), David De Gea (Manchester United)

Fundasi: Jordi Alba (Valencia), Raul Albiol (Real Madrid), Alvaro Arbeloa (Real Madrid), Alvaro Dominguez (Atletico Madrid), Sergio Ramos (Real Madrid), Ignacio Monreal (Malaga), Juanfran (Atletico Madrid)

Mijlocasi: Santiago Cazorla (Malaga), Xabi Alonso (Real Madrid), Isco (Malaga), Benat Etxebarria (Real Betis), Javier Garcia (Benfica), Bruno Soriano (Villarreal)

Atacanti: Alvaro Negredo (Sevilla), Roberto Soldado (Valencia), Jesus Navas (Sevilla), Adrian Lopez Alvarez (Atletico Madrid), David Silva (Manchester City)

Vicente del Bosque a facut altfel decat oricare alt selectioner care si-a chemat baietii la lot pentru europene. Dacă unii antrenori au preferat să cheme in exces, spaniolul a decis să ia in stagiul de pregatire de la Schruns mai putini jucatori decat ii permit regulile. Astfel, campioana en-titre are doar 21 de fotbalisti selectionati in conditiile in care lotul pentru europene va fi de 23.

Problemele cu Puyol sunt doar primele pe lista durerilor de cap ale lui del Bosque. Fernando Llorente de la Bilbao, unul dintre cei mai buni jucatori din actuala editie Europa League asteaptă pană după finala Cupei Regelui ca să afle dacă joacă sau nu la Euro. Mata si Ferndando Torres mai au de lucru la Chelsea, acolo unde vor juca in finala Champions League. Nici David Villa de la Barcelona nu a fost convocat oficial. Atacantul a fost accidentat o lungă perioadă de timp dar medicii sunt destul de optimisti in cazul recuperarii catalanului.

Evident, inca lipsesc jucatori de la Barcelona si Bilbao, Chelsea, etc.

Edited by blindica

England

GK: Hart, Green, Ruddy

D: G. Johnson, Jones, Cahill, Lescott, Terry, Cole, Baines

M: Walcott, Oxlade-Chamberlain, Barry, Gerrard (captain), Lampard, Milner, Parker, Young, Downing

S: Rooney, Welbeck, Carroll, Defoe

Stand-by: Butland, Jagielka, Henderson, A Johnson, Sturridge

----------------------------------------------

Cum sa-i lasi afara pe Richards, Ferdinand, Crouch si sa alegi pe Downing si Carroll? Downing! Jucatorul cu cele mai multe suturi si centrari din Premier League si cu 0 goluri si 0 pase de gol.

Si Henderson e pe lista de asteptare inaintea lui Carrick.

Edited by *Alecs*

Nu va fie friga , joaca Theo si Oxlade :gathering: