Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

Euro 2012

EURO 2012   59 members have voted

1. 1. Pe cine pariezi ca va castiga EURO 2012?

• Polonia
      1
    • Grecia
      1
    • Rusia
      1
    • Cehia
      0
    • Olanda
      9
    • Danemarca
      0
    • Germania
      18
    • Portugalia
      3
    • Spania
      15
    • Italia
      2
    • Irlanda
      0
    • Croatia
      1
    • Franta
      1
    • Anglia
      7
    • Ucraina
      0
    • Suedia
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

620 posts in this topic

De ce toata lumea traieste cu impresia ca aia din Catalunia sunt un fel de tinut secuiesc la noi? Catalanii vor doar un singur lucru: autonomie economica. Pentru ca sunt cea mai bogata regiune spaniola si o mare parte din banii lor merg in alte provincii. Bascii erau singurii cu autonomie teritoriala, dar s-au inmuiat si ei, vazand ca le e foarte bine in regat. Tot ce vor acesti oameni este autonomie culturala, sa le fie apreciata limba, obiceiurile etc. Ceea ce se intampla. Este o chestiune diferita fata de Romania - Tinutul secuiesc sau Serbia - Kosovo.

Da, nu prea ai prins logica sistemului spaniol.

In primul rand ca tara e descentralizata la greu. Fiecare comunitate autonoma (sau provincie) e un mic stat in stat: bugetul national primeste un procent minuscul din veniturile comunitatilor. Evolutia e conforma cu istoria Spaniei, care in fapt s-a format in secolele 15-16 ca o uniune de interese intre Castilia si Aragon, dominate de Cortes-urile provinciale (pe atunci statul rezultat se chema Spanii, pentru a se recunoaste acest fapt).

O comunitate autonoma in Spania are parlament propriu, justitie proprie si se ocupa de mai toti banii rezultati din taxele locale si provinciale. Nu stiu ce e aia autonomie culturala, ca nu am auzit pana acum un grup de oameni sa se bata ca sa le aprecieze altii limba; in Spania comunitatile nu au o problema de asta, se vorbeste basca sau catalana fara probleme. Ceea ce vor unii de pe acolo e independenta. Pur si simplu. Au deja autonomie intr-un grad foarte mare dar isi doresc ceva mai mult. Unul din politicienii catalani care da glasul acestor cereri e, de exemplu, fostul presedinte de la Barca, Laporta.

Cam pe cine vedeti ca fiind revelatia turneului la nivel de jucator si selectionata?

Jordi Alba si Mario Balotelli la jucatori, Italia la echipa?

Balotelli a fost ''revelatie'' doar in meciul cu nemtii. Italia la fel.

Mie Grecia mi-a placut cel mai mult in meciul cu rusii.

Iar ca jucator...Casillas :D

Nu prea vad o revelatie ca jucator . Poate Jordi Alba, in rest nu stiu. Italia a fost cu siguranta revelatia dintre echipe.

Aici enorma fiesta (chiar si in Barcelona, unde m-a nimerit de data asta finala---pe celelalte le-am trait in Madrid), cat sunt ei de "catalani" cei de pe aici (in sensul ca unii ar dori sa se desprinda de Spania---dar nu majoritari), tot se bucura pt Spania. Focuri de artificii, baie in sampanie....superb moment!

Chiar imi e jena ca in ultimele doua zile mi-am facut atatea griji pentru meciul asta. Promit sa nu mai fac :)).

Ba tu esti roman sau spaniol ? ai avut orgasm aseara ? doamne cat de mult pot sa va dispretuiesc pe voi astia, capsunarii. Sa nu va mai intoarceti niciodata in Romania.

De ce toata lumea traieste cu impresia ca aia din Catalunia sunt un fel de tinut secuiesc la noi? Catalanii vor doar un singur lucru: autonomie economica. Pentru ca sunt cea mai bogata regiune spaniola si o mare parte din banii lor merg in alte provincii. Bascii erau singurii cu autonomie teritoriala, dar s-au inmuiat si ei, vazand ca le e foarte bine in regat. Tot ce vor acesti oameni este autonomie culturala, sa le fie apreciata limba, obiceiurile etc. Ceea ce se intampla. Este o chestiune diferita fata de Romania - Tinutul secuiesc sau Serbia - Kosovo.

Prietene tu ai te-ai intalnit vreodata cu o grupare nationalista noaptea pe strazile din Barcelona ? ia mai documenteazate. Si ca sa ramanem in subiect, stiai ca unii dintre jucatorii barcelonei nu se considera spanioli si fac mereu provocari, ca ei sunt catalani, ca nustiu ce ? aseara au fost catalani sau spanioli ? sa isi faca atunci FC Catalunya si sa se joace singuri.

Edited by Kellerman

@razvani: pai pana la finala m-au usturat ochii de la jocul prestat de spanioli, altfel nu ma aruncam asa in rahao, imi doresc sa fiu cat se poate de obiectiv.

N-a fost un EURO rau, dar nici cel mai bun vazut.

Mi se pare super interesanta ideea vehiculata pentru 2020: 12-13 orase in toata Europa pentru disputarea meciurilor de la turneul final. Chiar si mai lejera pentru bugetele statelor care vor organiza partidele.

Mi se pare super interesanta ideea vehiculata pentru 2020: 12-13 orase in toata Europa pentru disputarea meciurilor de la turneul final. Chiar si mai lejera pentru bugetele statelor care vor organiza partidele.

Asta ca asta, hai ca mai merge, dar chestia cu 24 de echipe la turneul final din 53 de tari care sunt in calificari, o mare tampenie.

Mie unul mi s-a parut un turneu slab. In afara de Italia nu m-a impresionat nimeni. Nici macar supergolul ala de la 25-30 de metri nu l-am vazut.

Pentru Kellerman: intai de toate, iti precizez ca nu sunt niciun capsunar, ci cercetator stiintific in matematica, cu doctorat (corect, nu plagiat, ca tot e la moda pe la unii) si lucrez la o prestigioasa universitate din Spania. Asa ca rog scuze pentru aceasta insulta si retragerea cuvintelor. Si da, in lipsa Romaniei de la aceste turnee, sunt sustinator al Spaniei, tara unde traiesc si am parte de respect, apreciere si o foarte frumoasa integrare (sociala si laborala).

Legat de Cataluña, situatia e undeva la mijloc. Adica este destula lume care sustine independenta, dar cea mai mare parte sunt neutri, o considera o problema neimportanta. Evident, la fel ca si in Romania in Tinutul Secuiesc, sustinatorii independentei, desi nu majoritari, sunt mai galagiosi, fac orice sa iasa in evidenta (cu toate acestea, partidele declarat independentiste au putini reprezentanti chiar si in parlamentul catalan, nu mai zic de cel national de la Madrid---deci la nivel de voturi nu se reflecta). Pe de alta parte, exista si indivizi care sunt "cum bate vantul", manipulabili, ca peste tot: azi sunt fanatici catalanisti, maine daca Spania castiga ceva ies pe strada si sarbatoresc. De fapt, am ideea ca acestia sunt cei care formeaza grosul celor care se manifesta la asa-zisele "sarbatori nationale" ale Cataluñei. Dar divagam din nou dinspre fotbal spre politica si forumul nu e pentru asa ceva.

Cat despre noua idee pentru Euro, mi se pare ok cea cu orasele, nu si cea cu marirea numarului de echipe care este lamentabila (va slabi mult calitatea jocurilor din faza grupelor).

@Kellerman

nu toti suntem asa, eu locuesc in spania de la 6 ani si sincer am vrut sa bata Italia :D nu prea suport spanioli... dupa meci nici nu am iesit din casa, se auzea bucurie pe strazi si chiar ma intepau putin... :( ma simt roman si mandru de tara mea chiar daca sunt aici... sper sa ma intorc cat mai curand :)

revelatie ca selectionata :italia

jucator: cred ca Balotelli

Edited by jony_arc

Mie unul mi s-a parut un turneu slab. In afara de Italia nu m-a impresionat nimeni. Nici macar supergolul ala de la 25-30 de metri nu l-am vazut.

Mie golul turneului mi se pare reusita lui Zlatan Ibrahimovic din meciul cu Franta, iar pe locul 2 ar fi ''calcaiul lui Welbeck''.

Si o grafica asa cum nu prea vedem la noi.

Suporterii şi-au ales echipa turneului final al Campionatului European din Ucraina şi Polonia, aceasta fiind dată publicităţii, marţi, pe site-ul oficial al UEFA.

Componenţa echipei este următoarea: Iker Casillas (Spania) - Mathieu Debuchy (Franţa), Pepe (Portugalia), Sergio Ramos (Spania), Philipp Lahm (Germania) - Alan Dzagoev (Rusia), Steven Gerrard (Anglia), Andrea Pirlo (Italia), David Silva (Spania) - Cristiano Ronaldo (Portugalia), Mario Gomez (Germania).

Selecţionerul turneului final în viziunea fanilor a fost germanul Joachim Low. :wall:

Edited by blindica

doamne cat de mult pot sa va dispretuiesc pe voi astia, capsunarii. Sa nu va mai intoarceti niciodata in Romania.

Stai calm ca nu avem la ce ne intoarce. Si pt toti cei ce dispretuiesc " capsunarii ", va urez sa va mearga bine acasa si sa nu fiti nevoiti sa plecati cu traista-n bat.

Stai calm ca nu avem la ce ne intoarce. Si pt toti cei ce dispretuiesc " capsunarii ", va urez sa va mearga bine acasa si sa nu fiti nevoiti sa plecati cu traista-n bat.

Nu cred ca aveti de ce sa-l bagati in seama pe kellerman. Asta isi uraste pana si vecinii din acelasi oras. De asta e frumoasa libertatea, ca putem merge oriunde vrem... :)

Bai, e misto ca discutati si faceti un soi de activitate pe forum, dar pastrati-o despre C.E. 12 Polonia-Ucraina, fiindca acesta este subiectul principal pe topic. Pentru altele ori gasiti topic, ori aveti libertatea senzationala de a deschide unul!

Componenta echipei este urmatoarea: Iker Casillas (Spania) - Mathieu Debuchy (Franta), Pepe (Portugalia), Sergio Ramos (Spania), Philipp Lahm (Germania) - Alan Dzagoev (Rusia), Steven Gerrard (Anglia), Andrea Pirlo (Italia), David Silva (Spania) - Cristiano Ronaldo (Portugalia), Mario Gomez (Germania).

Cat ma bucur ca nu-i niciun jucator de la barca :D

Cu aceasta echipa ne dam seama cam cate stie suporterul de rand despre fotbal.

Se putea sa nu fie macar un jucator de la Liverpool ?! Astia-s ca mustele, peste tot se baga si tot la ca*at ajung.

Se putea sa nu fie macar un jucator de la Liverpool ?! Astia-s ca mustele, peste tot se baga si tot la ca*at ajung.

Now tell me how many Manchester United players should be there.

Edited by iNsTiGaToR

Componenta echipei este urmatoarea: Iker Casillas (Spania) - Mathieu Debuchy (Franta), Pepe (Portugalia), Sergio Ramos (Spania), Philipp Lahm (Germania) - Alan Dzagoev (Rusia), Steven Gerrard (Anglia), Andrea Pirlo (Italia), David Silva (Spania) - Cristiano Ronaldo (Portugalia), Mario Gomez (Germania).

Selectionerul turneului final �n viziunea fanilor a fost germanul Joachim Low. :wall:

Debuchy si Low - proaste alegeri. :spank:

"Niste italieni, la bar, in Spania.

- Dati-ne patru Coca Cola Light.

- N-avem Light, dar va putem da patru Zero"