Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

Euro 2012

EURO 2012   59 members have voted

1. 1. Pe cine pariezi ca va castiga EURO 2012?

• Polonia
      1
    • Grecia
      1
    • Rusia
      1
    • Cehia
      0
    • Olanda
      9
    • Danemarca
      0
    • Germania
      18
    • Portugalia
      3
    • Spania
      15
    • Italia
      2
    • Irlanda
      0
    • Croatia
      1
    • Franta
      1
    • Anglia
      7
    • Ucraina
      0
    • Suedia
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

620 posts in this topic

"Nebunii" intre ei ! Cassano centreaza, Balotelli marcheaza ! :)

LE 2-0 !!! Balotelli din nou !

Masinaria perfecta a nemtilor scartaie rau .

Edited by red&blue_boy

Pai cum sa nu scartaie dom'le cand pi*del asta de Low isi face de cap...

Cand scriam acum cateva zile ca o sa-l coste... eram nebun.

Avea echipa, lotul cel mai complet la dispozitie. Si-a batut joc!

Italia a surprins pana acum, iar azi a si confirmat.

Incredibil de slaba Germania azi, de erau mai atenti la finalizare italienii, scorul putea fi mai mare.

Ziceam mai demult ca ce lot slabut are Italia, fara numele de altadata, si iata ca e in finala.

Apoi, toata lumea ca ce slab e Serie A. Pai Italia se bazeaza aproape doar pe jucatori din Serie A, pe cand celelalte echipe in majoritate nu doar din campionatul propriu.

Mult laudatul Premier League s-a vazut in ce-a facut Anglia.Inca o data s-a demonstrat ca legea e facuta acolo de bani , de jucatorii adusi pe sume mari.

hai frate ca n-a jucat italia cine stie ce, a dat 2 boabe pe bulan si apoi s-au bagat cu fundul in poarta, las-o dracu.

auzi ba, sunt acolo si bravo lor, nimeni nu le dadea vreo sansa, bravo lor

Si m-am gandit, bre, la inceput... '' sa vezi ca fac italienii o surpriza, iar scandal in tara...''. Pur si simplu nu credeam.

Marile selectionate prezente la Euro au avut loturile bazate pe jucatori din propria tara, singura diferenta e ca englezii, dupa ce ca n-au traditie de performeri pe la turneele finale, de data asta au avut si cea mai slaba varianta posibila de selectioner, iar la germani, spre exemplu, selectia a fost preferentiala, pe ordine ''de mai sus'', cel mai probabil.

Asadar, selectia pe alte baze in afara de cele sportive, nu s-a inventat numai la noi.

M-a scarbit Low de la inceput, ce potential avea nationala si ce a dat publicului larg. Low, un mare loser pe plan sportiv, un secund etern, un Queiroz al Germaniei.

Se pare ca n-am de ales si va trebui sa tin cu Spania in finala, pe italieni, ca selectionata, nu-i mai suport de mult timp.

Cred ca va fi o finala cu prelungiri, avand in vedere ca italienii au cea mai buna defensiva, iar spaniolii nu au mai luat gol in meciurile decisive/eliminatorii de cand iesise bunica mea din puscarie...

Apoi, toata lumea ca ce slab e Serie A. Pai Italia se bazeaza aproape doar pe jucatori din Serie A, pe cand celelalte echipe in majoritate nu doar din campionatul propriu.

Nici la celalalte echipe nu e vreo diferenta. Anglia doar jucatori din Premier League, Spania si Germania cu vreo 3 exceptii ca Italia, in rest tot din campionatul intern.

Spania - Italia din nou. Meciul din grupa nu mi s-a parut a fi cine stie ce. Italienii au fost mai curajosi, Spania a miscat doar dupa ce a intrat Torres. Tinand cont miza, cred ca o sa fie meci mai slab ca cel din grupa. Daca Del Bosque o sa aglomereze mijlocul ca sa-i anihileze pe Pirlo si Montolivo si iar o sa joace fara atacant...si la ce defensiva are Italia...mie ca ne ducem spre un 0-0 sau care marcheaza prima blocheaza apoi jocul definitiv.

Nu stiu ce comentati voi pe acolo, dar mie mi s-a parut din primul si pana in ultimul moment (mai putin repriza a doua cu Croatia) Italia echipa cu jocul cel mai puternic, complex si mai efectiv din acest campionat. Ca fan al Spaniei mi-e foarte teama pentru finala, imi amintesc meciul din grupa unde Italia a fost clar superioara si Spania a scapat de o "goleada" doar cu paradele lui Casillas. Si teama este impartasita de multi dintre prietenii mei spanioli de aici, multi zicand ca vad Italia ca favorita in finala.

Ghinion pe inceputul de meci , neputinta in rest. Pacat, eu altfel vedeam Germania.

Edited by gio_stgloria

hai frate ca n-a jucat italia cine stie ce, a dat 2 boabe pe bulan si apoi s-au bagat cu fundul in poarta, las-o dracu.

In fine, poate am vazut alt meci. Poate tu pe DolceSport, eu pe Tvr1. :D

Unde s-a bagat Italia cu fundul in poarta? Si inspre finalul meciului urcau sus cand aveau mingea. Daca marca Marchisio sau Di Natale...

Cu ce a impresionat Germania? Ca a jucat ultimele minute cu Neuer libero? Sa fim seriosi....

Si m-am gandit, bre, la inceput... '' sa vezi ca fac italienii o surpriza, iar scandal in tara...''. Pur si simplu nu credeam.

Chiar ca.

In 1981 scandal cu meciuri aranjate, in '82 Italia campioana mondiala. In 2006 scandalul Calciopoli si Italia iar campioana mondiala. Ar fi ceva sa castige si acum. :)

Nici la celalalte echipe nu e vreo diferenta. Anglia doar jucatori din Premier League, Spania si Germania cu vreo 3 exceptii ca Italia, in rest tot din campionatul intern.

Altceva am vrut sa subliniez referitor la campionatele nationale.

Toata lumea spune ca echipele din Italia nu mai tin pasul cu cele din Premier League sau Primera Division, ca joaca nu stiu cum, ca Serie A nu mai e la nivelul din anii '90, ca acum ar fi si in urma Bundesligii, dar iata ca inca la nivel de nationala da jucatori ce pot forma o echipa buna.

De aia ziceam de Premier League, ca e puternic prin prisma multitudinii de straini ce se perinda p-acolo, pe bani frumosi, dar cand e vorba de echipa nationala, valoarea jucatorilor englezi e mediocra, cu execeptiile de rigoare (Rooney, Gerrard, Terry).

Premier League e spectaculos si degeaba ca spectacolul pana la urma il face adunatura de straini pe care fiecare club se inghesuie sa-i aiba. Cat mai multi straini,cat mai multi bani pe transferuri,cat mai mari salariile acordate. Cam atat mai inseamna Premier League. Si asta incet incet a distrus fotbalul britanic care la nivel de nationala nu are ce sa alinieze in fata echipelor de valoare apropiata. Valorile individuale pe care le mentioneaza si red&blue_boy nu reprezinta totul , sunt doar o rotita din mecanism. Ce mai vad insa sunt grupurile, pana la urma colectivele unite au ajuns in finala. Englezi au parut niste plictisiti, Portugalia s-a impartit intre 10 jucatori si Mr. Gel iar nemtii la cum ma uitam aseara aveai impresia ca s-au cunoscut inainte de meci. Italienii s-au strans ca o carapace dupa scandalul cu pariurile si cinste lor. Mos Del Bosque a reusit sa repare cu ajutorul prezentelor influente din vestiar ce a stricat Mourinho de cand a venit la Real (grupul cel mai unit de la o echipa nationala in viziunea mea in ultimii 4-5 ani).

Asa cum mai spun unii si mai sus mi-e insa frica de Italia. Par mai flamanzi pe cand spaniolii prea apatici. Dar cu toate astea mi-am dorit enorm sa fie perechea din finala. Insa incapatanarea asta obsesiva a lui Del Bosque de a se cantona in sistemul asta fara sa schimbe nimic cred eu ca il va costa. Asta e , pana duminica vom trai si vom vedea.

Buffon n-a dezamagit, inca nr. 1 mondial si imediat dupa vine Ilker.

Edited by south-side

Cand ziceam ca nemtilor le lipseste un Welbeck radeati de mine :D

Cum e si cu fotbalul asta, Germania a castigat 4/5 meciuri si e eliminata, iar Italia a castigat 2/5 si joaca in finala ...

Italia e cea mai norocoasa echipa de la acest turneu, la cat bulan au astia, e posibil sa castige si finala.

Sa nu uitam totusi, ca in grupe, in meciul contra Spaniei, Croatia a fost privata de un penalti clar de brigada germana condusa de Stark, brigada care ulterior a fost trimisa acasa pentru aceasta gafa. Daca Croatia marca si se termina 1-1, Italia ar fi fost eliminata. Istoria acestui turneu ar fi fost cu totul alta. Nu simpatizez in niciun caz cu croatii, dar cred ca aceasta echipa putea elimina Anglia si putea juca semfinala cu Germania unde se putea intampla orice.

Edited by Stryker

Ca tot vorbim de faze de arbitraj, am vazut la sfarsitul meciului de aseara doua faze dubioase:

1. Inainte de golul anulat regulamentar al italienilor un italian a intrat cu talpa inainte la o minge, dar arbitrul a lasat jocul sa continue desi mingea ramasese in posesia italienilor.

2. Arbitrul a dat fault la Hummels cand intalianul intrase de fapt in el.

Sunt doua faze simple pe care nu vad cum un arbitru le-ar putea gresi fara intentie. Ideea e ca fotbalul a ajuns de rahat, nici macar arbitri buni nu mai exista.

Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti. Am impresia ca spaniolii vor face cunostinta cu ce inseamna Italia duminica si vor invata si ei expresia asta definitiv, dar prea tarziu.

BALOTELLI-WILL-WRECK-YOU.gif

Nici in celelalte campionate nu vad ca spectacolul sa-l faca jucatorii interni. In Spania despre cine se vorbeste? Cristiano Ronaldo, Messi, Falcao, Higuain, Benzema, Ozil, Di Maria, Diego. Sunt ei spanioli? In Italia, la fel. Ibra, Cavani, Milito, Sneijder, Boateng, Lavezzi, Hamsik. Sunt ei italieni?

Cat despre atmosfera din nationala Spaniei, daca ea a fost vreodata stricata, a fost din cauza jucatorilor catalani care i-au injurat pe spanioli dupa un Barca - Real. Nu mai stiu sigur, dar parca imi aduc aminte ca Pique a fost cel in cauza. Joaca Spania la Euro, nu Catalunia.

Cat despre atmosfera din nationala Spaniei, daca ea a fost vreodata stricata, a fost din cauza jucatorilor catalani care i-au injurat pe spanioli dupa un Barca - Real. Nu mai stiu sigur, dar parca imi aduc aminte ca Pique a fost cel in cauza. Joaca Spania la Euro, nu Catalunia.

Asta a fost toata treaba cu ''stricarea atmosferei''.

Iar Balotelli...

4632775_700b.jpg

Nici in celelalte campionate nu vad ca spectacolul sa-l faca jucatorii interni. In Spania despre cine se vorbeste? Cristiano Ronaldo, Messi, Falcao, Higuain, Benzema, Ozil, Di Maria, Diego. Sunt ei spanioli? In Italia, la fel. Ibra, Cavani, Milito, Sneijder, Boateng, Lavezzi, Hamsik. Sunt ei italieni?

Ei, se vorbeste si de italieni sau spanioli .

Iata insa ca Serie A da o nationala mai buna decat Premier League. :)

Prietene, cu un antrenor incapabil care dupa un asa turneu spune "e bine ca suporterii sunt alaturi de noi", nu poti face treaba. Si cu toate astea, nu uita ca Anglia nu a pierdut nici un meci la euro anul asta, nici macar cu Italia, in 120 de minute.

Cu Redknap de la Tottenham sau chiar si cu Capello, Anglia avea acum titlul european.

Edited by Kellerman

Prietene, cu un antrenor incapabil care dupa un asa turneu spune "e bine ca suporterii sunt alaturi de noi", nu poti face treaba. Si cu toate astea, nu uita ca Anglia nu a pierdut nici un meci la euro anul asta, nici macar cu Italia, in 120 de minute.

Cu Redknap de la Tottenham sau chiar si cu Capello, Anglia avea acum titlul european.

aha.. deci recunosti ca tataie e senil...asta ca sa ma exprim elegant

Daca ar fi jucat Redknap sau Capello cred ca aveau mai multe sanse. Dar cu Andy Colindatoru' si cu cele doua Ashley e mai greu.

Cand e sincer Kellerman nu se mai invarte pamantul. Uite, e 9 seara si soarele inca-i pe cer.