Guest

Cui i se datoreaza ascensiunea Stelei din ultimii ani?

100 posts in this topic

Stiu ca este (sau era) un sondaj pe pagina principala dar nu cred ca i se datoreaza unui singur om.

Parerea mea este ca, pe niste conditii bune (pentru Romania) create de Gigi si MM, persoana decisiva este Walter Zenga. El a reusit sa faca un lucru pe care un antrenor roman (vezi Piturca) nu cred ca l-ar fi reusit (poate doar Boloni) si anume sa schimbe o intreaga mentalitate, a jucatorilor, chiar si a patronului (vezi interviul dat de Zenga in gsp in care spune ca Gigi s-a temperat mult, relatia Gigi-Protasov fiind mult diferita fata de Gigi-Walter), a suporterilor. Cum gandeam noi acum un an jumate inainte de meciurile cu TSKA Sofia, St. Liege sau Besiktas? Nu cred ca era cineva care sa spuna si sa fie convins 100% ca "Ii batem sigur!", sa ii considere niste adversari accesibili. Tuturor cred ca le era teama de echipele de mai sus si considera ca eliminarea sau victoria in fata lor ar fi o mare performanta.

Cum am privit adversarii din acest an din cupele europene? Nu cred ca mai era cineva care sa gandeasca ca ne poate elimina Heerenveen sau ne pot bate Lens, Sampdoria, Hertha. I-am privit cu o superioritate benefica, dar nu cu ingamfare prosteasca.

Nu vreau sa diminuez cu nimic din meritele lui Oleg Protasov dar nu cred ca el ar fi reusit sa face ceea ce a facut Zenga, sa schimbe profund mentalitatea jucatorilor si a suporterilor. Oleg a fost ca cireasa de pe tort, el a definitivat munca lui Zenga.

Olaroiu acum a reusit ceea ce nu a putut Zenga si anume sa foloseasca toata echipa fara implicatii in cursul jocului, fiecare jucator fiind considerat o piesa dintr-un angrenaj; atunci cand una din piese se strica, ea este inlocuita cu alta, sistemul functionand la fel. Walter cand a incercat acest lucru (cu Zeleznik) nu i-a reusit.

Vedeti, desi Steaua a avut 3 antrenori in 2 ani, mentalitatea si sistemul de joc s-au pastrat, nici unul nefacand schimbari foarte importante.

Parerea mea e ca ascensiunea Stelei in randul bunelor echipelor europene,se datoreaza in primul rand patronului.Si asta pentru ca a pastrat un nucleu de jucatori valorosi,care joaca impreuna de cativa ani.Acest lucru nu ar fi fost posibi daca acesti jucatori nu ar fi trecut prin mana Lui Piti,Walter,Oleg si acum Oli.Fiecare a facut ceva pentru aceasta echipa.Acestora il adaug pe MM,datorita caruia i-am avut pe Walter,Oleg,Bostina,Iacob,Carlos,etc.

In fine,nu pot trece cu vederea masele de suporteri,al 12-lea jucator al echipei.

Aceasta cred ca e reteta corecta,alaturi de salariile bune si primele consistente date de Conducere jucatorilor.

cu siguranta lui Jiji fara bani nu faci nimic si sa speram ca asta e doar inceputu.cand toata lumea il injura pe Jiji eu ii contraziceam pe toti si imi luam injuraturi la greu dar se pare ca stiam eu ce stiu 8)

Cu alte cuvinte...?

Cele mai multe afirmatii generale sunt false, inclusiv aceasta.(Murphy)

In primul rand Gigi cu banu'(indiferent daca era donatie, in sacosa sau prin banca). Are si piti meritul lui. Totusi cred ca Zenga a umblat la mentalitatea jucatorilor cum spunea si cineva mai sus. Protasov cred ca a invatat jucatorii sa faca totul fara sa astepte mura in gura de la antrenor(cand era Zenga din 2 in 2 m inute era un jucator sa primeasca indicatii).MM cu toate ca nu il pot sa ii iert faza cu pumnu' cred ca e cel mai bun presedinte din tara. Cred ca 2 ani de acum inainte o sa dominam intern si o sa facem si o figura mare in europa. eu am avut incredere in Oli(cu toate ca mi-o cam zdruncinase in ultima vreme) si vad ca pana la urma am avut dreptate. eu unul privesc cu incredere in viitor.

Cheia ascensiunii noastre o reprezinta pastrarea jucatorilor.Daca Steaua facea cum fac alte cluburi schimband 10-12 jucatori pe sezon alta era situatia acum,iar pentru acest lucru trebuie felicitata conducerea.

Cheia ascensiunii noastre o reprezinta pastrarea jucatorilor.Daca Steaua facea cum fac alte cluburi schimband 10-12 jucatori pe sezon alta era situatia acum,iar pentru acest lucru trebuie felicitata conducerea.

Aceasta ascensiune din ultimii ani a Stelei nu se datoreaza in total conducerii.

E adevarat ca si ea a avut un rol important, insa daca ne uitam la Gigi Becali...

Asta isi face popularitate cu Steaua in fata lui. Pa el nu l-a interesat nici odata clubul Steaua. Ce vrut sa faca??Sa ne schimbe emblema. Da cine se crede??Poate un om ca asta sa strice toata gloria Stelei?? Daca nu-l opreste nimeni cu siguranta ca o s-o faca. Daca e sa ne uitam in conducere, un singur om merita sa fie recunoscut pentru ce a facut Steaua astia 2 ani... Mihai Stoica. El merita toate aplauzurile. Poate mai e cineva. Femeie de serviciu, ca si aia a tra mai mult ca Gigi Becali pentru stadionu ala!

cred ca se datoreaza tuturor celor care au trecut pe la Steaua mai mult sau mai putin...

Se datoreaza mai multor oameni cred eu, lui Gigi care a tinut jucatorii de valoare si a investit bani in club,apoi lui Piturca pt ca actualul lot are foarte multi jucatori din timpul mandatului sau, Zenga care a schimbat mentalitatea jucatorilor si ia invatat sa se apere, Protasov care a readus stilul combinativ in viteza care caracteriza Steaua dar care in ultimii ani disparuse, flerul lui MM de a aduce antrenori buni si nu in ultimul rand publicului care a fost mereu aproape de echipa.

E greu sa spui ca se datoreaza unei singure persoane. Toata ascensiunea Stelei a fost o reactie in lant.

Totul a inceput de la pasiunea lui GG pentru Steaua, sau ma rog pasiunea sa de a se afirma prin clubul Steaua. De aici au rezultat refuzurile pentru transferurile unor jucatori importanti de genul Radoi, Ogararu, Dica, Iacob si poate si altii. Totusi, Piturca avea la dispozitie acelasi nucleu de jucatori (cu mici modificari, ce-i drept). Asadar,

cel ce a spart gheata a fost fara doar si poate Walter. Lui i se crediteaza implementarea unei noi mentalitati si conceptii de joc, si anume ideologia de invingatori si luptatori cuplata cu sistemul de valorificare al rezervelor. Aceasta inovatie cred ca face diferenta dintre Steaua sterila a lui Piturca si Steaua care invingea Valencia. Din pacate, Steaua a suferit un recul in returul anului trecut. Oleg are meritul ca a scos Steaua din acel impas si i-a redat pofta de joc. Rugaciunea mea pentru Oli este ca el sa fie capabil sa combine ambele sisteme ale lui Zenga si ale lui Protasov. Sa impuna si pragmatism dar si fantezie. Si disciplina dar si independenta. Sa aiba niste titulari incontestabili dar sa utilizeze si rezervele. Sa puna accent si pe tactica dar si pe pregatirea fizica.

Dar pentru a realiza in mod eficient aceste lucruri cred ca are nevoie de creditul jucatorilor. Trebuie sa ajunga la inima lor. Numai atunci ei vor juca nu in calitate de angajati ai clubului Steaua ci in calitate de puratatori ai tricoului stelist. Din cate am vazut, acest proces ia cel putin o jumatate de sezon. De aceea am dezaprobat atitudinea celor care dupa primele 2-3 meciuri ale lui Oli deja ii scandau demisia.

P.S. Piturca are doar meritul de a-l fi promovat pe Radoi, si de a fi tinut nucleul de jucatori cat de cat intact. Atata tot.

In primul rand lui Gigi pt ca a bagat bani in club si a pastrat acelasi lot de jucatori si in al doilea rand antrenorilor straini care au adus o alta mentalitate jucatorilor si au facut o Stea Europeana!

In mod cert, mai multe persoane sunt "responsabile" de situatia actuala a Stelei. Gigi Becali, Mihai Stoica, Walter Zenga au toti merite foarte mari in "operatiunea Steaua 2006", un an care ne va ramane in minte multa vreme.

Dincolo de astea, eu il aleg pe Protasov nu pentru ca ar fi contribuit mai mult decat ceilalti la ascensiunea Stelei, ci pentru ca incepand cu el Steaua a urcat la un nou nivel.

Atat pe vremea lui Walter, cat si inaintea sa, desi Steaua era evident singura echipa romaneasca ce stia sa abordeze intalnirile europene, exista acea mobilizare, acel "heirupism", acel "acum ori niciodata" romanesc. Jucatorii se comportau ca niste haiduci veniti dintr-o tara saraca, doar-doar or jefui bogatii fotbalului european. Nu era rau, probabil acela era stadiul pana la care puteam avansa. Dar cel putin eu imi doream altceva.

Ceea ce a adus Protasov in mintea, nu in jocul Stelei, este detasarea jucatorului profesionist de fotbal. Pentru prima oara de cand ma uit la Steaua am sentimentul ca jucatorii acestia nu joaca pentru a face istorie, pentru meciuri vitale, pentru onoarea Romaniei etc. Pur si simplu, joaca pentru ca inteleg sa-si faca cat mai bine meseria lor : aceea de fotbalist.

Este de altfel si motivul pentru care cred ca Steaua va trece de Rapid joi seara si este explicatia pentru care am jucat cu un calm desavarsit inca din minutul 1 pe Giulesti, o arena deasupra careia pluteau frustrarea si tensiunea a 15.000 de oameni care erau convinsi ca acel meci era o ocazie unica pt ei. Pentru ei - probabil ! Pentru noi insa - ne mai asteapta multe astfel de meciuri 8)

Cui se datoreaza ascensiunea Stelei din ultimii ani? Hai sa o luam metodic:

-patronului, sau mai bine zis banilor lui;

-jucatorilor, care tinand cont de ce am spus mai sus, au ramas la echipa si au format un nucleu omogen;

-antrenorilor pe care i-a avut echipa in ultima perioada (Zenga, Protasov, Olaroiu), care si-au pus, fiecare in parte, amprenta asupra acelui nucleu de jucatori (ma refer aici la ceea ce se numeste eufemistic ``stiinta jocului``)

-conducerii executive, care a avut inspiratia de a gasi acei jucatori si antrenori de care a avut nevoie clubul intr-un anumit moment (raport pret/calitate foarte bun).

Cui se datoreaza ascensiunea Stelei din ultimii ani? Hai sa o luam metodic:

-patronului, sau mai bine zis banilor lui;

-jucatorilor, care tinand cont de ce am spus mai sus, au ramas la echipa si au format un nucleu omogen;

-antrenorilor pe care i-a avut echipa in ultima perioada (Zenga, Protasov, Olaroiu), care si-au pus, fiecare in parte, amprenta asupra acelui nucleu de jucatori (ma refer aici la ceea ce se numeste eufemistic ``stiinta jocului``)

-conducerii executive, care a avut inspiratia de a gasi acei jucatori si antrenori de care a avut nevoie clubul intr-un anumit moment (raport pret/calitate foarte bun).

Sunt in totalitate de acord cu cele spuse de tine.

plecarii lui Piti numai asta ne-a ajutat !!!

4 ani am luat ce era mai bun in divizia A si nici un titlu, acu m numai transferiuri ciudate dar perfecte si joc adevarat. Tot gg la fortat sa plece cinste si respect!

Cred ca toti au un aport mai mare sau mai mic.

MM Stoica a adus jucatorii de care aveam nevoie cu bani putini si, mai mult, a adus jucatori (si va mai aduce) de care vom avea nevoie, la varste fragede, care sa fie crescuti in spiritul stelist - Ochirosii, Tudose, Enescu... Sunt convins ca multi dintre jucatorii tineri vor confirma.

Apoi Walter Zenga le-a dat incredere si a adus mult entuziasm, disciplina tactica si atitudine. In plus, foarte important, a reusit sa creeze solidaritate si prietenie in vestiar, lucru care lipsea in vremea lui Piturca.

Insa cred ca Oleg Protasov a reusit sa-i determine sa constientizeze valoarea si sa joace de placere. A adus acea atitudine de profesionist desavarsit (care joaca cu mintea, nu numai cu sufletul), nelipsita la marile echipe. Aici sunt de acord cu SSK.

Atat pe vremea lui Walter, cat si inaintea sa, desi Steaua era evident singura echipa romaneasca ce stia sa abordeze intalnirile europene, exista acea mobilizare, acel "heirupism", acel "acum ori niciodata" romanesc.

Ceea ce a adus Protasov in mintea, nu in jocul Stelei, este detasarea jucatorului profesionist de fotbal.

Cat il priveste pe Oli, cred ca este putin prea devreme sa concluzionam. In acest moment, principalele sale realizari sunt revitalizarea "rezervelor" si o mai buna organizare a jocului.

Lui Gigi Becali nu vreau sa-i gasesc, inca, merite. Pentru ca exista posibilitatea sa fi tinut jucatorii din dorinta de a obtine profit maxim si de a se folosi de rezultate in scopuri electorale.

La sfarsitul acestui sezon, cand exista probabilitatea de a face performante mai mari in sezonul urmator, vom sti daca vrea intr-adevar performante (care implica alte investitii), sau doar o imagine mai buna.

Trebuie sa tinem cont ca Walter a facut performanta si unde nu era Gigi,unde nu erau bani si nici nu se pastrau jucatori, adica la FC National cand a eliminat pe Heerenveen; era prima oara dupa 3 ani cand o echipa romaneasca intra in turul 2 din Cupa UEFA.

Gigi nu a facut treaba fara Walter, doar cu pitzi.

Anul trecut, dupa ce Steaua a trecut de grupa din Cupa UEFA, profu meu de sport, care e dinamovist a spus ca striga "Forza Steaua!" daca intram in optimi. Anul asta nu a mai spus nimic.

Gigi Becali

Daca nu era el putea sa vina 10 Murinho la echipa,

fara jucatori si continuitate nu faci NIMIC

Eu tot nu inteleg dc se lumea tot mai e rea de gura...Daca nu era Gigi si patron era un Borcea sau un Netoiu sau altii ce se intampla atunci?Eu zic ca primul pion important in aceasta performanta este Gigi(desi nu sunt un fan Gigi sunt relist).Meritul lui este acela de a deveni unicul actionar la Steaua(si implicit detronarea porcului de Paunescu)..In afara de patron sigur e si antrenorul Walter Zenga.El a adus mentalitatea de invingator la Steaua pt ca el a crescut si a jucat intr-un mediu de invingatori,a fost mereu invatat sa castige.Dar as mai fi tentat sa-i dau un mare + si lui Mirel Radoi pt simplul motiv ca stie sa se impuna ca lider si pe teren si in vestiar.

Bun threadul. PAcat ca l-am zarit de-abia acum.

Merite, in ordine descrescatoare :

1. Oleg Protasov. Da, da, stiu, a pierdut calificare in CL. Stiu ca n-a batut pe Dinamo. Dar a facut ceva infinit mai important : ne-a adus echipa inapoi. Pentru prima oara dupa foarte, foarte mult timp am vazut din nou o trupa bine asezata, care juca pe jos, cu pase rapide, dintr-o bucata. Sunt convins ca daca Oleg ar fi dispus de un lot mai consistent, atat ca numar cat si ca valoare, ar fi facut mult mai mult. Si totusi, ne-a dat pentru prima oara o echipa, nu doar 11 baieti cu tricouri de aceeasi culoare.O echipa care nu stia decat sa atace, nu avea decat un singur gand : inainte, spre atac, spre victorie ! Poate ca e un fel putin demodat, un fel romantic de a privi jocul in aceasta epoca a tacticizarii extreme, a prudentei uneori excesive. Uneori am avut de pierdut din cauza asta. Dar ... daca as putea eu unul l-as chema pe Oleg inapoi intr-o secunda. Parerea mea, nu dati cu pietre

2. MM Stoica Un personaj interesant. Prototipul "jmecherului" de provincie, plecat in capitala sa demonstreze ca e cel mai tare. Episodul cu pumnul l-a cam degradat in ochii mei. Se pricepe insa la fotbal si deocamdata este omul potrivit la locul potrivit.

3. Zenga Desi la inceput privit cu neincredere, italianul a facut si el multe pentru noi. In primul rand, a influentat ( nu spun schimbat fiindca e cam mult ) mentalitatea jucatorilor in bine si i-a facut sa joace ca niste profesionisti. Le-a insuflat dorinta de victorie, lucru esential in acest sport. In plus, sub conducerea lui am avut acea victorie superba cu Valencia, care a insemnat inceputul drumului spre glorie, care continua si azi.

4. Gigi Becali Omul cu banul. De la bun inceput trebuie sa marturisesc un lucru : nu il simpatizez. Deloc. Daca mi-ar sta in putinta sa il inlocuiesc cu cineva care sa investeasca macar 75% din cat a bagat Becali in echipa, fara a face in schimb declaratiile aberante pe care le toarna patronul echipei noastre la tembelizor in fiecare zi, fara sa foloseasca numele Steaua ca mijloc de propaganda personala si fara sa se mai certe cu toata lumea, as face-o imediat. Dar din pacate .. pe el il avem, cu el defilam.

Cu toate astea, trebuie sa ii recunosc 2 merite : a) L-a dat afara pe omul care a secatuit aceasta echipa, pe ciuma numita Paunescu ; b) A pastrat nucleul de baza al echipei, fara sa-i vanda la prima oferta. Pentru asta, zic mersi.

In rest de Piti nici nu vreau sa aud ca iar imi amintesc ce varza eram pe vremea lui cand echipa nu juca nimic desi Gigi investea mult, nu ca in zilele astea, iar Oli e de prea putin timp la echipa.

un singur om Gigi Becali care a crezut in totalitate in aceasta echipa......FELICITARILE MELE nea Jiji

de acord cu spusele autorului acestui topic...

si daoram aceasta ascensiune la toti cei 3 antrenori+Gigi+MM !!!

se datoreaza intregii echipe Steaua! si prin asta inteleg:

1. jucatorii

2. ultimii 3 antrenori

3. staff-ul managerial(sa traiasca MM!)

4. patronul, pentru incredere, bani si nebunie

5. deciziile de transferuri

6. venirea lui [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] (lovitura extraordinara de imagine si moral)

SI NU IN ULTIMUL RAND

1. concurentei altor echipe de valoare mai mult sau mai putin aproximativa.