Sign in to follow this  
Followers 0
axl

Discutii despre si pentru schimbare

305 posts in this topic

Prietene, daca te chinuie logica mea, poti verifica ce am zis. Eu nu vorbesc doar de dragul de a vorbi. Tot ce am spus e adevarat.

Si, pana la urma, tu ce vrei sa spui? Tu ce ai spus pana acum? Ce ai propus?

Te-ai bagat la dezbatere, inteleg. De ce?

Ce ai propus tu pentru a imbunatati acest site? Ce esti tu gata sa faci?

Nu pot sa nu observ ca, pe topicul cu schimbarea, doar eu am venit cu o propunere concreta, propunere care in loc sa fie aplicata, e dezbatuta de cei care iubesc sa dezbata.

M-as fi bucurat sa fi vazut ca MoWeed sare sa ne prezinte o lista cu posibili moderatori.

M-as fi bucurat sa vad ca lui Gandalf ii e scos banul sau ca oamenii de pe acest site cer asta(ca doar pentru voi a scris. Ati uitat repede de el.).

In schimb s-au apucat toti sa dezbata. Vorba e napasta actiunii.

Peste cateva saptamani sau luni, cand nimic nu se va schimba si totul va fi exact la fel, sper sa vina si atunci joga bonito sa-mi zica sa nu mai fac clabuci.

@Adrian esti criminal. Jur. Daca nu se face ca tine e crima si pedeapsa.

Cu ce ai venit concret? Pune nene mana si redacteaza un word in care sa spui exact care sunt atributiile acestei comisii, cand sa intervina, unde sa intervina bla bla. Ceva concret. Tu ai spus-o doar vorbe.. enspe mii de planuri dar nimic concret. Doar vorbe. Si daca nu se face ca tine o iei razna si urli ca nu se vrea schimbare.

Legat de postul tau mi se pare ca tu ai o logica dubioasa. TU, esti un user problema pt site-ul asta. Si nu e prima oara cand iti zic eu sau iti zic altii asta. Si cand tu vii cu o propunere (nu cu un plan concret) nimeni nu o sa ti-o implementeze direct. Da, trebuie dezbatuta, trebuie vazut ce aduce nou si ce nu, trebuie vazut unde se greseste si unde nu. Tu in schimbi urli pe aici ca nu se face ca tine.

Ai fost banat abuziv ti s-a scos banul. S-a rezolvat problema si gata.

Legat de Axl si acel episod nu cunosc situatia pt ca ma retrasesem de la moderare.

Da.. inca unul Red&Blue. Pe el eu unul nu-l consider user problema. Este doar unul. Te rog numara ultimele 30 de plangeri si spune-mi cate sutn din partea userilor normali? Eu n-am numarat.. dar am incredere in tine ca o sa o faci bine.

Tu nu intelegi altceva. Poate sunt si altii nemultumiti, au postat, li s-a raspuns. Si s-a incheiat discutia. Nu au mai dezvoltat pt ca nu s-a facut ca ei. TREBUIE sa stii sa apreciezi si parerea altuia.

Tu nu frate. Nu e ca tine e crima.

Site-ul a facut ce a facut si Steaua si peluzele steliste. Oamenii importanti nu mai au timp, forta si energie sa se implice. Si in general in societatea romaneasca este la fel.

Eu nu-mi exprim nemultumirea pt ca eu nu am o nemultumire. Din pct meu de vedere eu n-am gresit cu nimic, n-am jignit, mi-am exprimat parerile civilizat si drept urmare sunt cam clean la capitolul warn & ban.

Cand veniti voi.. irascibili, pusi pe scandal, cand nu acceptati parerea altora atunci se schimba problema si incep scandalurile.

Daca vreio o parere personala: Tu, Kellerman meritati ban permanet. Din pct meu de vedere. Gandalf ar trebui lasat doar sa scrie articole si cam atat.

Numai bine. Eu inchei discutia aici.. am altele de facut.

Pune nene mana si redacteaza un word in care sa spui exact care sunt atributiile acestei comisii

Hai frate ca am scris de prea multe ori deja.

Pune mana si citeste ce am postat si apoi baga-te in discutie. Nu veni doar sa dai din gura de dragul de a da.

enspe mii de planuri dar nimic concret.

enspemii de planuri au facut altii. Eu am venit cu aceeasi propunere inca de pe topicul de nemultumiri. De asta m-am opus acestor dezbateri. Eram sigur ca, dupa atatea discutii, propunerea mea o sa fie pierduta.

Eram absolut sigur. Si asta s-a intamplat.

A venit Bogdan acum sa-mi zica ca eu nu am propus nimic concret. Dupa atatea postari in care am repetat acelasi lucru, el imi zice asta. Ce sa mai zic?!

TU, esti un user problema pt site-ul asta.

De ce sunt eu user problema?

Hai sa vedem.

Ma bag pe toate subiectele si bag strambe? Nu.

Fac offtopic peste tot? Nu.

Injur pe toata lumea in stanga si in dreapta? Nu.

Doar mi-am exprimat nemultumirea in ceea ce priveste directia in care se indreapta siteul.

Daca nemultumirea mea ar fi fost agreata de Azzido si Co., eu nu as fi user problema.

Dar ei cred ca siteul merge pe drumul cel bun, deci eu sunt user problema pentru ca vreau schimbare.

Nu e user problema zom79, ca injura peste tot. Nu era user problema Inciu-Ciuna, ca mintea de ingheta si lava. Nu sunt altii useri problema ca vorbesc numai rahaturi. Sunt eu, pentru ca vreau schimbare in bine.

Ai fost banat abuziv ti s-a scos banul. S-a rezolvat problema si gata.

Nu, problema nu s-a rezolvat. Problema s-ar fi rezolvat daca astfel de abuzuri nu ar mai fi aparut. Dar nu s-a intamplat asa. Dovada e Gandalf.

Poate sunt si altii nemultumiti, au postat, li s-a raspuns.

1. Nu e chiar asa. Intreaba-l pe Blindica daca nu crezi. Omul a cerut nu stiu ce, l-au ignorat saptamani intregi.

2. "li s-a raspuns"

Ai vazut cum li s-a raspuns?

Cand primesti un raspuns de genul "E asa pentru ca zic eu, orice discutie in plus va fi considerata offtopic", un raspuns care nu lamureste nimic, ce sa mai zici?

Cine sa se mai planga cand orice plangere e insotita de amenintari cu ban?

Site-ul a facut ce a facut si Steaua si peluzele steliste. Oamenii importanti nu mai au timp, forta si energie sa se implice. Si in general in societatea romaneasca este la fel.

Spune-i asta lui Gandalf. Spune-le utilizatorilor care trimiteau articole pana nu de mult si care nu mai trimit acum satui de injuraturile primite de la becalistii de serviciu.

Eu m-am saturat de scuzele astea.

Nu ar fi vremea sa le schimbati?

p.s. Poate ca tu ai o parere buna despre tine dar nu inseamna ca, doar pentru ca tu nu vrei sa te mai implici, oameni importanti nu mai vor sa se implice.

Eu nu-mi exprim nemultumirea pt ca eu nu am o nemultumire.

Deci esti de acord cu directia in care se indreapta siteul. Am inteles. Am notat. Nu mai are rost sa discutam.

Acum da-mi voie sa imi exercit dreptul de a nu avea aceeasi parere ca si tine si sa fiu nemultumit. Se poate?

cand nu acceptati parerea altora atunci se schimba problema si incep scandalurile.

Parerile le pot accepta. Abuzurile nu.

GANDALF INCA E BANAT!!!

Alo!!! I-a fost spart mailul, el a reactionat si a fost banat.

Ce e corect la treaba asta?!

Daca vreio o parere personala: Tu, Kellerman meritati ban permanet. Din pct meu de vedere. Gandalf ar trebui lasat doar sa scrie articole si cam atat.

Ca tot vorbim de gandalf.

Dragi utilzatori, voi ati citit ce a scris Bogdan mai sus?

El a spus nici mai mult nici mai putin ca Gandalf trebuie sa fie sclav al siteului.

Auzi ca el trebuie lasat doar sa scrie articole.

Adica omul trebuie doar sa munceasca pe site. Dar nu are voie sa-si dea cu parerea, nu are voie sa posteze, nu are nici un drept. Doar sa munceasca.

Cat despre banarile permanente pentru mine si kellerman. Si eu sunt de parere ca ar trebui banati permanent unii oameni din conducere, oameni care, prin abuzurile lor si prin atitudinea aratata, au dus siteul in situatia in care se afla acum.

am altele de facut.

Daca ai altele de facut, ai macar bunul simt sa nu ii deranjezi pe altii. Inca nu am inteles care a fost propunerea ta pentru imbunatatirea siteului. Ca asta se discuta aici.

Daca as fi un moderator ranchiunos, poate ca te-as fi si sanctionat pentru offtopic.

@Adi, scutura-te de copilul din tine cand mi te adresezi.

Omule, intelege ca degeaba faci ture de teren in jurul nostru cu balanta dreptatii in mana dreapta. Cine a fost pana acum pe pozitie neutra si are o inteligenta si o cultura cat de cat, s-a prins de ce sunt in stare moderatorii si de cum judeca admin-ul in functie de fazele lunii.

Eu am 35 de postari pe topicul asta. In afara de vreo 5-6 in care am raspuns si ulterior mediat un atac la persoana, restul de 30 sunt despre schimbarea site-ului. In schimb, matale ai aparut dupa pagina 4 cand deja se discuta razlet despre schimbare si din cele 23 de postari - una singura trateaza treaba cu comisia.

Tu n-ai inteles problema de fond. Avem sansa sa injectam o doza mare de competenta si normalitate care va reactiona ulterior cu incompetenta de la toate nivelurile.

Toate fiind spuse, in rog pe axl SA STEARGA ABSOLUT TOATE POSTARILE CE NU AU LEGATURA CU TOPICUL.

Da.. inca unul Red&Blue. Pe el eu unul nu-l consider user problema.

Multumesc.

Eu am fost bagat in discutie doar acum , dar nu cred ca intru in categoria de care vorbiti voi, in categoria nemultumitilor, vesnicilor nemultumiti,etc...

In aproape 3 ani de cand sunt pe site nu cred ca am avut probleme cu cineva,doar o data cu Bogdinho si acum ca m-a jignit gratuit zob79. Si la jigniri n-am raspuns la randul meu cu jigniri.

In rest, ca au mai fost scapari din partea unora, nu trebuie toate bagate in seama.

Asta de-acum a fost singura mea nemultumire, in aproape 3 ani.

Si nici acum n-as fi zis nimic, n-am dat report, nu am zis nimanui nimic despre asta.Doar atunci am adus vorba dupa ce-am vazut ca a mentionat lucrul asta Gandalf , iar unii incercau sa-l scoata pe zob79 ca fiind un user nevinovat,referitor si la ce-a spus despre Gandalf.

Asta referitor la relatia cu alti useri.Ca am alte nemultumiri legate de site, ca vad anumite lucruri ce nu mi se par normale, nu imi plac, asta e, prefer sa le tin pentru mine.

Edited by red&blue_boy

Salutari tuturor.

Intram in a treia zi de discutii, aici, pe fcsteaua.ro. Astazi as dori, in lipsa unui subiect mai bun, sa va propun analizarea teoriei nostalgice, aceea a trecutului mult mai bun decat prezentul.

Au inceput sa apara din ce in ce mai des pe forum formulari gen "nu mai intra useri valorosi cu care era o placere sa discuti", "ati alungat de pe site persoane importante", etc., stiti la ce ma refer. Ca o nota personala, am observat acest gen de afirmatiii chiar si la persoane care in perioada respectiva nu erau inregistrate pe forum. De asemenea, se deplange starea in care a ajuns forumul in comparatie cu, din punctul meu de vedere, Perioada de Aur, adica perioada in care Steaua juca semifinale.

Haideti sa incercam sa analizam impreuna aceasta situatie. Sa subliniem ce era bine atunci si ce a devenit rau acum. De ce era bine atunci si de ce e rau acum. Din ce motiv acei useri valorosi fie nu mai intra deloc pe forum, fie intra dar nu zic nimic. Mi-ar placea chiar ca unul dintre ei sa-si calce pe inima si sa ne dea o explicatie aici.

Pentru inceput pot incerca eu o explicatie.

Era mai bine in trecut. Lucrurile stateau mai bine atunci pentru ca intotdeauna lucrurile stau mai bine in trecut. E in natura umana (sau romana) sa privim cu nostalgie spre trecut. Nu in ultimul rand lucrurile stateau mai bine in trecut pentru ca in trecut echipa statea mai bine. Nu existau diviziuni majore in jurul suporterilor.

Deci, ca sa enumar factorii pe care eu ii cred determinanti: nostalgia, echipa, unitate.

Userii valorosi, cu care era o placere sa discuti. Intotdeauna am considerat tripleta Daffy - Miaus - Andyro ca reprezentativa pentru Perioada de Aur. Urmaream cu deosebita placere discutiile lor. Erau logice, bine argumentate, aveau zvac si umor. Pana si insultele aruncate pareau intelectuale. Ce s-a intamplat cu ei? De ce nu mai intra pe forum? De ce nu mai poarta aceste discutii? Sa vedem. Daffy, din cate stiu eu, nu locuieste in tara, are familie si copil. Nu cunosc adevaratul motiv pentru care nu mai intra pe forum. Cine il cunoaste sau mai tine legatura cu el este rugat sa-l intrebe. Miaus este Alex. Este redactorul sef. Andyro mai intra pe site dar, cred eu, prefera sa nu se mai implice in discutii. Deci daca pe Daffy nu il putem intreba direct, pe ceilalti doi putem. Alex, Andyro, de ce nu mai intrati pe site (dar intra), de ce nu mai purtati discutii placute, valoroase? Utilizatorilor le este dor.

Haideti sa fim un pic sobri. Viata merge mai departe, oameni cresc, se casatoresc, au copii, schimba joburi, isi schimba prioritatile, vad care este situatia la club si se acresc, asta este viata. Au trait o etapa, este momentul pentru urmatoarea.

Cam asta ar fi, in mare, parerea mea. Le astept cu placere pe ale voastre. Cu cat sunt exprimate mai decent cu atat mai bine. Sunt absolut sigur ca putem transforma tonul artagos aparut aici in ultimele pagini intr-unul placut, ca pe vremuri.

S-a ajuns pana aici,in punctul in care multi useri sa-si piarda increderea in moderatori, o parte a moderatorilor, pentru ca au fost atacati frontal de catre unii de-a lungul perioadei: genul Redondo,care a devenit peste noapte stockton,xray,inciu-ciuna,Victor si multi care s-au dovedit ulterior persoane conflictuale si nu a intervenit nimeni sa starpeasca acele conflicte. Asta-i o observatie neutra.

Daca se dorea sa se faca ceva de atunci era momentul sa se intreprinda o actiune.

Acum e putin mai dificil sa se limpezeasca apele,dar se vor limpezi cu siguranta alegandu-se o cale mai anevoioasa si nu prea delicata.

Apropo de trecut, ca sa eliminam "propunerea mea" si lipsa de originalitate:

Atunci e ok. Asteptam cu interes ambele regulamente.

O alta idee interesanta mi se pare infiintarea unei Comisii de Etica. O echipa mixta formata din useri, redactori si moderatori care sa analizeze cazurile dificile in care userul X considera ca a fost indreptatit de moderatorul Y. Userul in cauza isi sustine argumentat punctul de vedere, iar comisia in urma unui vot secret prezinta o decizie definitiva si irevocabila. In felul asta terminam cu balciul, moderatorii inapti si userii problema. Si nu mai poluam thread-ul asta cu frustrari si interpretari de tot felul.

Am avut o discutie interesanta cu Gica Chioru prin 2008. Din pacate, am cautat-o si n-am mai gasit-o. Din ce imi aduc aminte, el zicea ca principalul motiv pentru degradarea forumului o reprezenta - la momentul respectiv - scadearea mediei de varsta a participantilor.

Din ce imi aduc aminte, el zicea ca principalul motiv pentru degradarea forumului o reprezenta - la momentul respectiv - scadearea mediei de varsta a participantilor.

Foarte posibil. Pentru ca are sau a avut loc un schimb de generatii. Generatia cu cheia de gat s-a maturizat (nu e cazul meu) si a trecut la lucruri considerate mai importante in viata decat polemizatul pe forum: casatorie, copii, etc. Pe forum a devenit predominanta urmatoarea generatie, pe care nu stiu cum s-o numesc sau s-o definesc. E firesc sa existe clash-ul acesta, e clasica ciocnire a generatiilor. Daca acesta este motivul real al degradarii forumului atunci iar nu vad de ce ar fi echipa moderatoare de vina. Doar eu si Fane am fi de generatie veche, restul colegilor fac parte din generatia noua deci ar trebui sa se identifice cu ea.

Putem folosi aici logica adevarata si nu speo-logica de homo cavernus si concluziona ca acelasi lucru s-a intamplat in momentul cand au interactionat generatia noastra cu generatia veche a staffului. Cand George, Motanu D, Forever, Virgil, Armanovici au fost treptat inlocuiti de Azzido, Axl, Fane, Mo, Dragoshel. Numai ca schimbarea s-a produs armonios si decent, nu cu scandal si istericale. nu stiu daca cele doua generatii de atunci au avut mai mult bun simt dar in mod clar generatia mea nu a impus nicio "cedare" a puterii. Nu ne-am comportat ca niste lupi tineri infometati. Am primit responsabilitatea asta oferita ca pe un privilegiu, nu ca pe un drept. N-am batut cu pumnul in masa, n-am aratat cu degetul, n-am solicitat nimic.

Edited by axl

Apropo de generatii.

Eu cand aveam 15-16-17 ani si eram in perioada de formare, incercam sa respect cu strictete regulile gramaticale si sa absorb orice farama de stelism de pe site. Adevarul este ca am fost partas la numeroase discutii constructive, ca si tine de altfel si am identificat rapid repere printre moderatorii si redactorii de atunci. Ei fara sa vrea mi-au cultivat cultura ros-albastra.

Multi dintre colegii mei de generatie ce au ajuns acum moderatori au suntat procesul asta. Probabil si tranzitia a fost incompleta. Sunt multe de zis.

Un exemplu concret este armanovici. A depus multa munca la site. Tin minte ca mi-a scos un ban pe nick prin 2005 fiindca am injurat un tampit, dupa ce m-am rugat de el pe un blog obscur. Acum omul e undeva prin UK, are 3 fete si a scapat de mizeria din Romania. Probabil asa o sa se intample cu toti care mai avem o farama de creier. Cedam la un moment dat.

Userii valorosi, cu care era o placere sa discuti. Intotdeauna am considerat tripleta Daffy - Miaus - Andyro ca reprezentativa pentru Perioada de Aur. Urmaream cu deosebita placere discutiile lor. Erau logice, bine argumentate, aveau zvac si umor. Pana si insultele aruncate pareau intelectuale. Ce s-a intamplat cu ei? De ce nu mai intra pe forum? De ce nu mai poarta aceste discutii? Sa vedem. Daffy, din cate stiu eu, nu locuieste in tara, are familie si copil. Nu cunosc adevaratul motiv pentru care nu mai intra pe forum. Cine il cunoaste sau mai tine legatura cu el este rugat sa-l intrebe. Miaus este Alex. Este redactorul sef. Andyro mai intra pe site dar, cred eu, prefera sa nu se mai implice in discutii. Deci daca pe Daffy nu il putem intreba direct, pe ceilalti doi putem. Alex, Andyro, de ce nu mai intrati pe site (dar intra), de ce nu mai purtati discutii placute, valoroase? Utilizatorilor le este dor.

Sar'mana de mentiuni, dar cred ca eram un cvartet (era si AndyQ).

In principiu, atunci existau doua tabere opuse - pro-Olaroiu si anti-Olaroiu. De aici ieseau subiectele de discutie, argumentele, teoriile si exemplele. In prezent, chiar daca exista doua tabere (anti-Becali si pro-Becali/echipa/samd), majoritatea persoanelor capabile de a sustine o discutie argumentata sunt in aceeasi tabara. Nu ai cum sa discuti cu cei 2-3 troli care mai apar si posteaza forta Steaua, steag, steag - cel mult ii poti ironiza, dar discutia se opreste acolo.

Pe de alta parte, siteul urmeaza aceeasi linie pe care o urmeaza stadionul - multi useri/spectatori nu mai 'vin' pentru ca sunt dezgustati de situatia actuala si, ce e mai grav, nu vad o solutie de iesire pe termen scurt/mediu. Ii descurajeaza fiecare stadion plin, fiecare victorie, fiecare 'sus pe Maybach'. Sunt 'rupti' intre dorinta de victorie si dorinta de infrangere. Nu mai au energia sa lupte dupa ce au facut-o ani intregi si rezultatul a fost o Arena Nationala plina. Eu, cel putin, cam asta simt - si cumva, multe persoane din cele cu care am discutat.

Partea buna e ca nu au disparut si - in momentul in care lucrurile vor avea ocazia sa se indrepte intr-o directie buna, vor reveni.

Sar'mana de mentiuni, dar cred ca eram un cvartet (era si AndyQ).

Da, scuzele mele, AndyQ. Stiu ca mai intri pe site, spune-ne si viziunea ta.

Ca tot vorbim de trecut, mi-ar placea sa mai existe posibilitatea sa vorbim cu foste glorii steliste chiar aici pe site. Cei vechi tin minte discutiile cu Gabi Balint. E greu, nu stiu daca se mai poate face asa ceva. Cel putin in viitorul apropiat.

Da, era o adevarata placere sa dialogam cu Gabi Balint. Nu stiu daca acest lucru mai este posibil.

Dar AISS are o relatie foarte buna cu George Ogararu, ar fi nemaipomenit sa se reuseasca organizare unei sesiuni de chat de o ora sau ceva de genul asta. Pe de alta parte suporterul roman nici n-ar avea retinerea sa nu-i puna intrebari deosebit de incomode si care nu-si au locul, obligandu-l sa raspunda.

Partea buna e ca nu au disparut si - in momentul in care lucrurile vor avea ocazia sa se indrepte intr-o directie buna, vor reveni.

Lucrurile vor avea ocazia sa se indrepte intr-o directie buna prin implicarea noastra. Altfel, asteptand sa ne vina din cer salvarea, nu vom avea nicio sansa. Asa ca vom astepta mult si bine sa veniti voi, zeii, atunci cand lucrurile vor merge bine ;)

Ca tot pomenea cineva de timp, mai era o expresie: "fugit irreparabile tempus". Se fac in curand 48 de ore de la deschiderea topicului, s-au scris 11 pagini adica 216 mesaje si nici acum nu exista un plan concret cu o structura, membri, atributiile si obligatiile lor. Sau poate nu se cunoaste ce e acela un plan.

P.S. Intrucat eu i-am sters mesajul lui Adrian in care jignea, pentru a elimina orice urma de indoiala in privinta musamalizarii dovezilor, iata marele plan despre care se tot vorbeste, dar pe care nimeni nu l-a vazut:

Repet din nou propunerea mea:

1. Independenta pentru sefii de departamente. Seful moderatorilor, seful redactorilor si adminul sa aiba aceleasi puteri.

Adica seful mozilor sa poata sa faca mozi, seful redactorilor sa poata face redactori. Si sa ii dea jos, evident.

Sa nu fie dependenti de admini sau alti oameni.

2. Alcatuirea unei comisii de evaluare a muncii acestor oameni, ca oamenii alesi sa nu faca ce vor pe site.

In momentul in care un moderator calca stramb, faptele sale vor fi analizate si se va da un verdict.

Simplu! La fel si in cazul redactorilor.

Acum ramane la latitudinea fiecaruia sa considere daca reprezinta un plan concret si complet.

Edited by *Alecs*

Nu mai fa pe desteptul ca nu-ti prea iasa. Am spus de mai multe ori in topicul asta ce si cum. Daca voi va faceti ca nu vedeti, e treaba voastra.

Nu stiu ce dracu vreti. Poate vreo lucrare de cateva zeci poate sute de pagini.

Uite ca nu e asa. Propunerea mea e simpla si eficienta.

Asigura eliminarea nepotismului si, deci, lipsei de incredere a utilizatorilor in staf. Asigura si independenta grupurilor, ca sa nu mai fie nevoit adminul sa dea ban sau nu stiu ce.

Si, cel mai important, asigura faptul ca totul va fi facut cu seriozitate, nu la misto, ca pana acum.

Daca nu va convine, veniti voi cu altceva.

Cum a zis si domnul general destept de mai sus, au trecut 48 de ore si doar eu am venit cu o propunere. Restu', in schimb, dezbat.

Asta este. Unii cu faptele, altii cu vorbele.

Si pentru ca m-am saturat de vorbe, o sa va las sa discutati linistiti aici pana va iese pe nas.

Sanatate.

Ma, omule, cum nu e nimic concret.

1. O comisie din utilizatori respectabili ai siteului. Numar impar de oameni, cel putin 3.

Ei nu vor avea nici o putere pe site, deci nu vor putea da ban, warn, nu vor putea edita postari, nimic.

Ei vor fi utilizatori simpli, atat.

Cand va fi nevoie de ei, se vor aduna si vor analiza dovezile aduse impotriva unui moderator sau redactor. In functie de acele dovezi se va vota si se va decide viitorul respectivului.

2. Seful moderatorilor isi va alege singur echipa de moderare si va avea puterea sa lea dea si sa le ia accesul la mdoerare.

3. Seful redactorilor isi va alege singur echipa de redactori si le va da sau le va lua accesul la pagina de postare a articolelor.

4. Cei doi sefi vor fi si ei analizati de comisie in caz ca fac prostii. Si ei vor putea fi dati afara. Asa cum si cei care fac parte din comisie vor putea fi exclusi si vor fi adusi altii in locul lor.

E concret? E concret.

Singura intrebare care mai ramane e: FACEM?

Facem comisia si treburile astea dispar.

Oamenii vor veni pe nemultumiri si vor posta nemultumirea plus dovezile. Nu ii raspunde nimeni, nu se incepe nici o discutie, nimic.

Cei din comisie vor lua dovezile, le vor analiza, vor discuta si vor vota.

Daca ala a comis abuz grav, afara, clar, fara discutie.

Daca e o greseala simpla, atunci iar discuta comisia si decide daca il lasa in pace, daca ii da doar o avertizare, etc.

Deciziile vor fi ulterior comunicate intr-un topic de pe site unde utilizatorii vor putea vedea ce s-a intamplat. Si deciziile vor fi definitive, nu vor mai incepe discutii ca nu stiu ce sau ca altceva.

Nu e drept de taiat si spanzurat. E doar o analiza a faptelor.

Comisia nu se va intruni de buna voie ca sa schimbe un moderator. O va putea face doar daca acela a fost reclamat si daca au fost aduse dovezi concrete impotriva lui.

De asemenea, in caz ca un moderator se apuca sa baneze permanent oameni in speranta ca astia nu vor putea sa ii mai faca reclamatie, cei din comisie vor analiza si sanctiunile de Ban permanent. Dar doar astea. In cazul asta e indicat ca moderatorul sa dea link sau sa aduca orice dovada pentru a arata ca banul permanent e acordat corect.

Iar comisia te va analiza si pe tine, Caline. Ca nu vei fi tu scapat de responsabilitati. Daca tu te apuci sa abuzezi, oamenii se aduna, te judeca si, daca esti vinovat, te schimba.

Scurt si la obiect.

Sunt gata sa bag mana in foc ca, in momentul in care pe site se va reface ordinea, oamenii vor incepe sa se implice.

Dar nu te mai astepta ca utilizatori ca Chris1978 sa mai scrie avand in vedere ca ultima data cand a facut-o a fost injurat de unul din protejatii moderatorilor.

Corect spus. Nu e nici o problema.

Am zis ca va fi formata din utilizatori respectabili.

Voi face o lista de oameni, voi vorbi cu ei si gata. Garantez ca nimeni nu va avea nimic de obiectat la respectiva lista.

Este comisie de evaluare a activitatii staffului pentru a evalua activitatea intregului staff, nu doar a sefilor.

In 3 luni se pot strica multe pe site. Nu. Totul se va face direct, in momentul in care va aparea reclamatia.

E mai bine ca aceasta comisie sa ii judece pe moderatori pentru a nu fi probleme, ca sa nu vina utilizatorii sa spuna ca "moweed l-a ales pe respectivul, e prieten cu el, nu judeca corect".

Am zis si mai sus. Deciziile acestei comisii vor fi publicate intr-un topic(care poate sa fie inchis), ca sa vada toata lumea. Transparenta totala o sa duca la cresterea increderii in acest site. Si uite asa se vor implica oamenii din nou.

In momentul in care le arati ca faci ceva serios, ca nu e vorba de amatorism, de mistouri, oamenii se vor implica!

Din comisie vor face parte utilizatori respectabili.

Ma doare pe mine-n cot ca x a facut offtopic si a primit sanctiuni.

Atata timp cat omul e stelist adevarat, cat are creier in cap si il foloseste, cat e corect si nu ingenuncheat ca altii, atunci e bun.

Inca o data spun. Comisia o sa fie alcatuita din mai multi oameni. Cel putin 3. Cel mult x unde x e de forma 2*n+1.

Eu as vrea 9 oameni. In conditiile astea eu as propune fara nici o problema ca si Joga Bonito sau Gandalf sa faca parte din aceasta comisie. Fara nici o problema.

Edited by Adrian

Atitudinea perfecta de copil rasfatat. Iti iei jucariile si pleci daca nu se face ca tine...

Adica fac ca altii, care isi dau ban sau schimba aiurea subiectul?

Vedeti doar aschia din ochii altora. Barna voastra...

Si nu plec, doar va las sa dezbateti si astept concluzia. Anul asta, daca se poate.

Atitudinea perfecta de copil rasfatat. Iti iei jucariile si pleci daca nu se face ca tine...

Numai ca acel copil rasfatat chiar isi ia jucariile si pleaca.

Eu am prezentat mai sus niste obiectii privind acea Comisie, obiectii la care n-am primit un raspuns concludent. Dar cum Adrian se pare ca ma are pus pe ignore nu are cum sa le vada. Dau vina pe canalul defectuos de comunicare.

Lucrurile vor avea ocazia sa se indrepte intr-o directie buna prin implicarea noastra. Altfel, asteptand sa ne vina din cer salvarea, nu vom avea nicio sansa. Asa ca vom astepta mult si bine sa veniti voi, zeii, atunci cand lucrurile vor merge bine ;)

Studiu de caz : Discutia in contradictoriu, neconstructiva.

Premize : Un participant la discutie ii raspunde altui participand la discutie intr-o maniera agresiva, usor ironica. Se folosesc referiri la trecut, sintagma 'da' tu ce-ai facut', denumiri generice.

Desfasurare :

Etapa 1. Se raspunde in acelasi fel, se fac referiri la diverse actiuni in care cei doi au fost implicati, se fac comparatii intre cei doi pentru a vedea cine a avut sau are oole mai mari

Etapa 2. Se trece la comparatii cu alte persoane, "da' lui de ce nu-i zici nimic", nuante verbal-agresive mai accentuate, la limita regulamentului.

Etapa 3. Apar alte persoane care sustin una din cele doua parti.

Etapa 4. Unul din cei doi isi ia jucariile si pleaca, sictirit din diverse motive.

Concluzii : "Castigatorul" se simte bine in urmatoarea zi pentru ca a "castigat". Efectul (constructiv) dupa primele 24 de ore, zero.

@axl, "retragerea" mea a fost din multiple motive - o parte din cele de mai sus, o parte din cauza unui post mai vechi de pe sectiunea de moderatori (cred ca m-ai sustinut atunci), o parte din motive personale. In momentele in care mai sunt pe aici, nu vad o 'cauza' pentru care sa 'lupt'. Probabil ca daca as vedea-o, 'noi zeii' ne-am intoarce.

Cati dintre voi ati primit mesaje de amenintare ( cu locatie ,nr de apartament etc )din cauza anumitor useri sau pentru anumite articole postate pe acest site ?..

Ai fi surprins sa afli cate amenintari am primit de la SteauaToronto si inca mai primesc, de pe 100 de conturi noi, + bogdan_p.

Dar deh, eu sunt o problema MULT si INFINIT mai mare decat cei 2.

V-am mai zis mai demult ca vor disparea stelistii de pe forum si vor aparea astia gen zob, superdurex (eu ma tin de burta mereu cand citesc asta), bogdan_p, LRP, Virgil, etc.

Chiar nu e nici o problema ca vreti sa ramaneti cu astia, pana la urma nu e alegerea mea, asteptati numai sa inceapa returul, sa vedeti invazie de becalisti, apoi poate o sa regretati abuzurile (INCONTESTABILE) de acum.

Degeaba imi zice mie MoWeed ca astea nu au fost abuzuri, eu v-am demonstrat prin poze ca am dreptate, mai mult nu pot sa fac.

Va ascundeti in spatele unui regulament care e exact ca legea 4 din Romania, lasa parte de interpretari grosolane, si mai aveti chiar si DOUA regulamente, si il aplicati pe ala care il vreti voi.

Cine-i cel mai barosan dintre baro$ani ?

fabolous.png

Daca voi credeti ca dupa toate abuzurile care mi le-ati facut ati iesit cu ceva constructiv din aceasta situatie, oh well, e chiar invers.

Edited by Kellerman

@andyro, atunci cand oamenii capabili se retrag / nu vor sa se implice / nu sunt bagati in seama in sfera de moderatori se desfasoara studiul tau de caz.

Eu tot n-am inteles de ce nu se sterg off-topicurile.

Bun, fiindca discutiile constructive s-au racit si urmeaza o saptamana de vacanta m-am hotarat sa ma apuc de proiectul cu Comisia de Etica. O sa incerc sa ma inspir din Constiutia Romaniei, din alte comisii asemanatoare si din carti de specialitate. Printre altele, am un vecin jurist si am sa-l rog sa se dea si el cu parerea ca sa nu existe confuzii si articole SF care incalca bunul simt democratic.

Voi incerca sa tratez cat mai complex problema, dar in acelasi timp la obiect. Sper sa reusesc sa scriu macar 50 de pagini pe care le vom dezbate impreuna pentru a retusa in totalitate aceasta comisie si statutul ei pe fcsteaua.ro

Am doua conditii:

1.) vreau copie dupa regulamentul userilor, respectiv cel al moderatorilor

2.) vreau drepturi de moderator pe topicul in care se va desfasura dezbaterea publica

Edited by Joga Bonito