Sign in to follow this  
Followers 0
axl

Discutii despre si pentru schimbare

305 posts in this topic

@kellerman, propunerile pe partea tehnica vor fi implementate. speram sa se si poata implementa acum si nu peste x luni cand vom rezolva alte probleme de natura tehnica

Nu stiu, cred ca din start nu da bine un departament gen redactori anti-becali...Lucrul asta poate fi facut de catre oricare redactor, in diferite articole...Nu e nevoie de cineva care sa aiba doar scopul asta, ar insemna ca deja i-am da prea mare importanta ciobanului, chit ca ar fi in sens negativ...

Din pacate, ciobanul este o piesa importanta in prezentul Stelei. Vrand-nevrand trebuie sa se ocupe macar un redactor de el.

Bun, cu directie site-ului ne-am pus de acord.

Alte subiecte ce-ar mai fi de discutat?

@Joga.

Joga, tu stii ce se discuta in forum-ul de moderare? Nu poti sa bati din palme si imediat sa se schimbe totul cu 180 de grade, ai rabdare si curand o sa stabilim ce facem.

Pai discutia a degenerat in momentul in care Alecs si MoWeed au luat pozitie fata de propuneri. Virulenta trufiei lor a activat complexul Adrian-Kellerman-LRP si astfel a degenerat toata discutia.

Eu de azi dimineata sunt in continuu facut troll si stigmatizat in toate felurile, desi anul acesta am 9 noua postari, dintre care 4 raspunsuri la acuzele unora. In al doilea rand cand cineva te face retardat de bun simt este sa ai si tu un drept la replica.

Iertata sa imi fie interventia, dar eu am spus de cateva ori ca nu vad rostul unei comisii si faptul ca nu comisia asta o sa readuca nivelul saitului la nivelul de acum 3 ani sa spunem. In plus de asta nu vad de ce se adopta tonul asta tragico-catastrofic daca nu se face comisia asta, pana la urma este ideea unui user si nimic mai mult, nu se realizeaza nu inseamna disparitia saitului.

Saitul asa cum il stim, si mai ales buna lui perioada a functionat cu aceiasi oameni si acelasi principiu de functionare, asa ca nu vad cum o sa schimbe o comisie radical fata forumului, atat timp cat presupusa comisie o sa evalueze abuzurile moderatorilor.

Pe de alta parte, observ o tendinta de a impune anumiti utilizatori si de a inlatura pe altii in special moderatori, dar cu exceptia celor care au propus comisia si care se tot agita, absolut nimeni nu vrea schimbarea moderatorilor din functie.

Raportarea la comisia asta este ca la Dumnezeu, se naste comisia si gata saitul devine raiul pe pamant, nu, nicidecum o sa fie discutii la fel de sterile si de incordate, or sa fie impungeri intre useri, va fi un loc unde vor aparea iarasi tensiuni artificiale intre noi, se va crea iarasi 2 parti pro/contra fata de ce comisia va trebui sa analizeze.

Animozitatile dintre useri vor creste o data cu deciziile comisiei, mai ales cand decizia se va lua la scoruri gen 4-5, sau in functie de pozitia unui utilizator, de aici resentimentele vor continua si tot asa, exact cum este acum urat Azzido ca l-a avertizat pe cineva, la fel acei membrii vor fi stigmatizati de respectiva persoana.

Pe scurt un nou motiv de diviziuni si disensiuni pe forum.

va urma

Daca pe la ora 14 se vorbea civilizat, pana la 18 cand am intrat din nou ati dat-o iar in balarii .

@

kellerman

De ce te victimizezi atat ma, nu esti tu ala care tot intarata rahatul ? Nu am nimic personal cu tine , dar de fiecare data cand intri intr-o polemica tu esti de vina si la urma sustii ca defapt tu ai fost cel agresat.. De n ori ai avut conflicte pe topicul cu premier league.

Luati o data o decizie si inchideti topicul asta ca a devenit tot mai enervant.

Pai discutia a degenerat in momentul in care Alecs si MoWeed au luat pozitie fata de propuneri. Virulenta trufiei lor a activat complexul Adrian-Kellerman-LRP si astfel a degenerat toata discutia.

Discutia a degenerat in momentul cand au inceput jignirile, iar acestea nu au venit din partea vreunui membru al staffului. Apoi, aceleasi persoane au inceput in inegalabilul lor stil sa se planga fata de orice decizie luata impotriva lor, fie ea si corecta.

Probabil ca Adrian e si acum suparat ca a fost indepartat, dar tocmai aceste probleme de control al furiei (peste care credeam ca a trecut dupa atatea luni de pauza dupa modul cum incepuse sa scrie pe site) au dus ca el sa nu mai faca parte din echipa.

Toata munca depusa aici de intreg stafful e facuta din timpul liber, nu suntem la cheremul nimanui, una, doua, pac, pac hai ca a trecut o ora de ce nu se decide etc.

Completare: Toata aceasta discutie despre comisie a venit intr-un moment in care deja la nivelul staffului trebuie discutate si hotarate lucruri mai importante. Lucrul acesta a fost spus si explicat de nenumarate ori, asa ca aveti rabdare, nu mai veniti cu intrebari si spamati forumul din ora in ora ca facem/nu facem comsia ca s-a auzit si o sa se dea si un raspuns. De asemenea, nu mai abuzati de butonul report si folositi-l doar atunci cand trebuie cu adevarat si cunoasteti regulamentul. Multumesc pentru intelegere.

Edited by *Alecs*

Discutia a degenerat in momentul cand au inceput jignirile, iar acestea nu au venit din partea vreunui membru al staffului. Apoi, aceleasi persoane au inceput in inegalabilul lor stil sa se planga fata de orice decizie luata impotriva lor, fie ea si corecta.

Discutia a degenerat in momentul in care unii au inceput sa vorbeasca despre comunism.

Probabil ca Adrian e si acum suparat ca a fost indepartat, dar tocmai aceste probleme de control al furiei (peste care credeam ca a trecut dupa atatea luni de pauza dupa modul cum incepuse sa scrie pe site) au dus ca el sa nu mai faca parte din echipa.

Adrian a cerut singur sa nu mai faca parte din echipa, scarbit de atitudinea anumitor persoane si de faptul ca isi baga penisul in site si in munca celor carora chiar la mai pasa dar tineau si cu dintii de scaunele lor.

Daca vrei sa te lamuresti, cauta in sectiunea de moderare si vei gasi ca nu mint.

Toata munca depusa aici de intreg stafful e facuta din timpul liber, nu suntem la cheremul nimanui, una, doua, pac, pac hai ca a trecut o ora de ce nu se decide etc.

Daca nu aveti vreme sa moderati, lasati pe altii.

Care e problema?

Nu e o rusine sa recunosti ca nu ai timp. Unii muncesc, altii au familii, etc.

Amandoi Bogdanii s-au retras cand au vazut ca nu mai au timp. Au facut-o pentru ca au stiut ca nu mai are rost sa stea degeaba pe site. N-au tinut de functii, ca unii. Si nici nu au urlat sa fie facuti din nou moderatori, ca altii.

Oameni din astia trebuie adusi in echipa de moderare.

Acum poate intelegeti de ce acum nu mai e ca inainte.

Ati recunoscut cu totii ca nivelul siteului a scazut mult.

Pai, din vina cui? Nu a voastra? Nu a celor care au fost si inca sunt la putere?

Tot ce s-a intamplat pe aceste doua threaduri in ultimele cateva zile m-au facut sa concluzionez ca:

- democratia nu e buna pe acest site/forum (inca). Pe vremea cand se dadea ban 3 zile ca ai scris, de exemplu, "Dinamo" fara majuscula nici macar la gluma nu se puteau incadra discutiile de mai sus. Si, cu toate astea, era o bucurie sa intri p-aci.

- avea dreptate un nene de prin secolele trecute care a spus ca legile fara oameni de calitate sunt degeaba, in timp ce in situatia contrara nu exista niciun pericol;

- dementa este o boala de o gravitate inspaimantatoare.

Edited by Lari

- democratia nu e buna pe acest site/forum (inca). Pe vremea cand se dadea ban 3 zile ca ai scris, de exemplu, "Dinamo" fara majuscula nici macar la gluma nu se puteau incadra discutiile de mai sus.

Si totusi cum iti explici cand cineva ma face retardat mintal, mascarici, rahat etc, si primeste 10% avertizare tot el incepe sa strige ca moderatorii fac abuzuri iar ca eu sunt un troll, desi pana atunci avusesem 5 postari pe forum in tot acest an.

Am si eu o curiozitate. De ce sunteti aceasi 3-5 insi care va plangeti?

De ce eu, in multi ani de forumul asta am fost avertizat doar o singura data de catre azzido pt ca am jignit nustiu pe cine? De ce eu nu am creat scandal.. certuri. discutii cum o faceti voi?

Frate.. aveti prea multa energie in voi si o pierdeti pe forumul asta.. pt niste nebunii personale. Da-o in plm de treaba.. peste tot aceleasi trebuiri. Adrian, kellerman si inca 2-3 se plang ca sutn abuzati.. ca li se fac nedreptati.. dar doar ei.

Eu nu am nicio propunere pt site. Timpul si sanatatea nu-mi mai permite sa ma implic activ.

Tot ce s-a intamplat pe aceste doua threaduri in ultimele cateva zile m-au facut sa concluzionez ca:

- democratia nu e buna pe acest site/forum (inca). Pe vremea cand se dadea ban 3 zile ca ai scris, de exemplu, "Dinamo" fara majuscula nici macar la gluma nu se puteau incadra discutiile de mai sus. Si, cu toate astea, era o bucurie sa intri p-aci.

- avea dreptate un nene de prin secolele trecute care a spus ca legile fara oameni de calitate sunt degeaba, in timp ce in situatia contrara nu exista niciun pericol;

- dementa este o boala de o gravitate inspaimantatoare.

pai, cam de acord cu matale, dar.....daca democratia nu e buna de ce voi, AISS nu va implicati nitel mai mult? de ce lasati persoane din conducere sa aiba atitudini gen hai la meci da-l in p pe cioban? de ce permiteti amestecul in mesaje private, apropos s-au facut tot felu de discutii, poate uitam de asta, nu, nu uitam, nu merge asa, eu imi aduc aminte si am sa doresc un raspuns la chestia asta, o chestie grava de care s-a uitat ca discutam de altele, nu? a furat bivolaru, dam multe stiri cu bivolaru care f... studente si se uita de primu, intelegeti unde bat. daca AISS are o linie de urmat, atunci site-ul care am inteles ca va apartine sa urmeze linia stabilita de voi si gata. cui nu-i place mars la socializat pe feisbuci. deci pana la urma ati realizat ca nu merge cu democratia... perfect de acord. ROMANU TREBUIE CONDUS DE REGULI CLARE ALTFEL O IA RAZNA.

ps atata timp cat AISS are o linie anti cioban eu voi fi cu voi pana in panzele albe

ps2 am uitat, reprezentantul vostru sa fie cenzurat.... asta deja nu mai e democratie... nici nu stiu cum sa o numesc

Edited by drvladyk

Si totusi cum iti explici cand cineva ma face retardat mintal, mascarici, rahat etc, si primeste 10% avertizare tot el incepe sa strige ca moderatorii fac abuzuri iar ca eu sunt un troll, desi pana atunci avusesem 5 postari pe forum in tot acest an.

Daca as fi stiut raspunsul la aceasta intrebare, dragul meu amic, te rog sa ma crezi ca as fi rezolvat problema.

pai, cam de acord cu matale, dar.....daca democratia nu e buna de ce voi, AISS nu va implicati nitel mai mult? de ce lasati persoane din conducere sa aiba atitudini gen hai la meci da-l in p pe cioban?

1. A fost doar o simpla parere, in niciun caz stabilirea unei politici noi. Democratia va exista in continuare pe acest site/forum, dupa cum simt eu lucrurile.

2. Care sunt persoanele din conducerea AISS care au facut apelul "hai la meci"?

de ce permiteti amestecul in mesaje private,

Daca ar fi existat un beculet rosu care sa ne alarmeze atunci cand adminul spargea mailul vreunui user, s-ar fi luat masuri, sunt convins. Asa, si noi, si voi suntem la fel de vulnerabili in fata toanelor adminului.

daca AISS are o linie de urmat, atunci site-ul care am inteles ca va apartine sa urmeze linia stabilita de voi si gata. cui nu-i place mars la socializat pe feisbuci. deci pana la urma ati realizat ca nu merge cu democratia... perfect de acord. ROMANU TREBUIE CONDUS DE REGULI CLARE ALTFEL O IA RAZNA.

ps atata timp cat AISS are o linie anti cioban eu voi fi cu voi pana in panzele albe

Nu am calitatea necesara de a dispune o anume linie, nici macar aceea de a dezvalui ce doresc cei din AISS sa faca. Prin urmare, atunci cand se va stabili ceva, o sa se anunte.

In orice caz, eu cred ca nu se vor baga in dulap tricourile cu "Guie Migi". Ba mai mult, am senzatia ca se vor da niste comenzi...

ps2 am uitat, reprezentantul vostru sa fie cenzurat.... asta deja nu mai e democratie... nici nu stiu cum sa o numesc

Multi de pe acest site/forum ar trebui sa zica "Saru'mana!" ca reprezentantul AISS care e mai activ este Costi si nu altcineva. Altfel, democratia din Coreea de Nord vi s-ar fi parut ca are numeroase aspecte chiar ok. Crede-ma pe cuvant, atata lucru stiu si eu. :yes:

@ Adrian+ inca cativa...

Cand am fost "uns" moderator altele erau regulile p`aici.Userii nu erau inversunati unii impotriva celorlalti ,nu era nimeni catalogat ca fiind becalist sau anti-becalist ( intradevar Gigi inca nu era paranoia pe vremea aia )...eram toti la un loc !Nimeni nu se plangea nimanui ca a luat warn d`apai sa traga la raspundere moderatorul.

Selectia s-a facut la fel ca si la tine ( urmarirea postarilor si propunerea catre ceilalti )...pana aici nimic iesit din comun.

Dar, vedeti voi, intre timp, vremurile s-au schimbat, chiar si noi ne-am schimbat,societatea in general s-a schimbat si nu ma feresc s-o spun si site-ul s-a schimbat in bine ,in rau asta ramane la aprecierea fiecaruia.

Sa revenim functia de moderator sau admin...cati dintre voi cei care aveti ceva de reclamat in permanenta ii cunoasteti personal pe membrii staff-ului ? ( nu ma refer la discutiile de pe messenger sau facebook )...cati dintre voi cei care sunteti vesnic nemultumiti ati facut ceva bun pt siteul asta in afara de cateva postari pe zi ?...cati ati pus umarul la ridicarea siteului pierzand zile si nopti ca el sa functioneze bine ( ca deh, daca intra x-ulescu sa reclame ceva si serverul este cazut,pana a doua zi uita !) cati ne cunoasteti in viata de zi cu zi pentru a ne face " vanduti " ?

Cand se modera la sange inclusiv virgulele ati sarit in sus ( nu tu Adriane ! ) ca "jos cenzura "ca nu se mai poate respira pe forum de moderatori...la **** moderatorii...S-a hotarat sa devenim mai permisivi sa nu ne mai bagam peste toate postarile, sa lasam limbajul ceva mai libertin ( pana la urma suntem barbati nu pi.zde de mall )...nici asa nu-i bine ca deh,acum suntem jigniti pana`n strafundurile mandriei noastre...pai cine sa va mai inteleaga mah baieti ?

In spatele unui nick este usor sa fi zmeu...in viata de zi cu zi mai greu ca te mai cunoaste lumea pe strada si e panica!

Cati dintre voi ati primit mesaje de amenintare ( cu locatie ,nr de apartament etc )din cauza anumitor useri sau pentru anumite articole postate pe acest site ?...si pentru ce pana la urma ? ce avem de castigat din functia de moderator pe fcsteaua ?..nervi, timp pierdut,jigniri din partea unor nedistrati, mesaje cu injurii la greu si multe altele !...

si pentru ce pana la urma ca satisfactie din partea sportului pe care-l indrageam nu mai am de mult...am ramas sa vedem meciurile prin baruri si cand venim acasa si intram pe fcsteaua unii se injura si moderatorii sunt de vina !...da o sa treaca si asta ca multe altele...sa auzim de bine baietii !

App...care doreste sa-mi ia locul la moderare ( vorbesc serios ) da-tii un pm lui Azzido ( il stiti ,ala care s-a vandut )...sper sa nu va ceara si voua bani cum mi-a cerut mie :thumbsup:

Edited by Lari
Sa fie civilizatie, sa putem citi, sa fim siguri ca n-ai bagat soparle :D

apropos de conducere ma refeream la conducera site-ului nu conducerea AISS, si din restu celor ce ai spus,.... consider lupta pierduta, marota cu Hagi a trecut, mai ramaseseti voi ca si speranta...

@ Fane, ok dar atunci cei mai contestati, de ce se pare ca tin cu dintii? sau poate is eu nebun da mie asa mi se pare, si eu nu contest pe mnimeni doar ce inteleg de pe aici. daca as fi vreodata mod( ceea ce nu pot fi nicaieri, ca-s prea dezechilibrat comportamental) si as fi atat de hulit mi-as baga p omule si gata...

Edited by drvladyk

apropos de conducere ma refeream la conducera site-ului nu conducerea AISS, si din restu celor ce ai spus,.... consider lupta pierduta, marota cu Hagi a trecut, mai ramaseseti voi ca si speranta...

@ Fane, ok dar atunci cei mai contestati, de ce se pare ca tin cu dintii? sau poate is eu nebun da mie asa mi se pare, si eu nu contest pe mnimeni doar ce inteleg de pe aici. daca as fi vreodata mod( ceea ce nu pot fi nicaieri, ca-s prea dezechilibrat comportamental) si as fi atat de hulit mi-as baga p omule si gata...

Nu stiu sa-ti spun...asta tine de mentalitatea fiecaruia..de cat de mult este implicat..chiar nu stiu sincer !

Iar vorbim de noua politica a site-ului? Se vorbeste de noua politica a site-ului de vreun an. Aceleasi propuneri s-au supus si la un vot, unde o varianta a castigat. Dar nimeni nu a implementat-o, chiar daca s-au organizat zeci de sedinte dupa si sute de conferinte.

De ce? Pentru ca unii nu vor si aia decid. Restul?! Da-i in aia mea.

Acum se va ajunge, in cateva luni, la aceeasi concluzie, dar iar nimeni nu o va implementa. Nimeni ala conteaza, pana mea.

@ Fane, ok dar atunci cei mai contestati, de ce se pare ca tin cu dintii?

Hai ca iti raspund eu, ca sunt contestat. Tin cu dintii ca plecarea mea de la moderare sa nu se datoreze lui Gandalf si/sau lui Adrian. E o ambitie personala sa nu le dau lor satisfactia asta.

Apoi, nu sunt incompetent. Ma pricep la moderare. Imi place ce fac. Simt ca ajut cu ceva. Cred in continuare in potentialul acestui site.

Frate, am o tona de senzatii deja-vu.

Topicul asta seamana cu blogul unui labil emotional. Va ofer diazepan intravenos daca nu faceti fata. Viata e grea, cerul este albastru, dar deviem total de la subiect.

Fane, predai stafeta lui joseph?

Fane, predai stafeta lui joseph?

oricand

Edited by Fane

Hai ca iti raspund eu, ca sunt contestat. Tin cu dintii ca plecarea mea de la moderare sa nu se datoreze lui Gandalf si/sau lui Adrian. E o ambitie personala sa nu le dau lor satisfactia asta.

Apoi, nu sunt incompetent. Ma pricep la moderare. Imi place ce fac. Simt ca ajut cu ceva. Cred in continuare in potentialul acestui site.

cu Adrian sa zic ca te inteleg, dar nu-l mai baga omule pe gandalf, a tinut site-ul cu artticolele lui hai sa-i aratam nitel respect.pe bune, din partea mea ramai nu am nimc cu tine ba chiar iti apreciez blogu ca mi-ai dat ceva idei de filme da daca dam in gandalf e prea mult

#ps joga am inteles cu totii ca esti doctoras lasa-ne cu intravenoasele

dar nu-l mai baga omule pe gandalf, a tinut site-ul cu artticolele lui hai sa-i aratam nitel respect.pe bune, din partea mea ramai nu am nimc cu tine ba chiar iti apreciez blogu ca mi-ai dat ceva idei de filme da daca dam in gandalf e prea mult

Nu am absolut nimic cu activitatea de redactor a lui Gandalf, ii apreciez articolele ca oricare altul si am spus-o de multe ori.

Numeste-o nepotrivire de caracter.

@Maye, bun venit aici. Sper sa te implici in discutie cu idei, remarci, observatii constructive.

Maye, esti prea negativist. Faptul este consumat, fruntea sus si hai sa facem ceva constructiv, chiar daca n-o sa se ia nimic in considerare si avem "rol consultativ".

@drvladyk, pot sa glumesc sau trebuie sa-ti cer permisiunea pentru fiecare cuvant, cliseu, stereotip?

@Maye, bun venit aici.

Bine te-am gasit !

Sper sa te implici in discutie cu idei, remarci, observatii constructive.

Dupa tine, prietene, dupa tine.

hai sa facem ceva constructiv

Nu te mai minti, esti baiat destept!

Bogdan

Asta cu "tot aceiasi 2-3 care se plang" e veche rau de tot si nu mai merge. A mers acum 3-4 luni. Ati zis ca daca ies eu si nu mai stiu care, nu se mai plange nimeni. Am iesit, au venit altii. S-a vazut destul de clar, zic eu.

Unul dintre ei e Gandalf. Omul a avut coaiele de 2 ori sa reclame ceva si de 2 ori a fost ars destul de grav.

Prima data axl i-a bagat pumnul in gura, restrictionandu-i dreptul de a posta pentru a nu putea aduce argumente impotriva sa, a doua oara a luat ban permanent de la azzido.

Poate ca intlegi acum de ce nu se plange lumea pe site.

Si, pana la urma, cine sa o mai faca? Cati sunt pe aici carora sa le pese de site?

Va intreb pe voi.

Zob79? Cred ca v-ati lamurit ce ii poate capul. Superdorex? hahahahah

Nu, frate, astora nu le pasa ca siteul a luat-o intr-o directie gresita. Pe majoritatea utilizatorilor ii doare in cur de site. Ca e cu becalii, ca e impotriva lui, lor li se falfaie. De aia nu vine nimeni sa intrebe de ce nu mai face cutare articole, de ce nu mai apare un live video, etc.

Mie imi pasa de siteul asta. De aia ma implic.

Am vazut ca a zis Fane ceva de disputele mele personale cu axl si nu mai stiu care. Inca o data va spun, aia sunt pusi la ignore la mine. Daca nu imi arata kellerman poza in care axl isi batea joc de el avertizandu-l aiurea, nu ziceam nimic de el.

Nu am nici o disputa personala. Si nu am facut aceasta propunere ca sa il dau jos pe axl sau pe azzido sau pe nu stiu care. Am facut aceasta propunere ca sa schimbam directia in care se indeapta siteul asta.

Daca vreti, bine. Daca nu, atunci eu nu am treaba, e ok, nu mai zic nimic si gata.

Fane

Eu am cerut moderare la sange. Poate ai uitat. Poti sa verifici in sectiunea mozilor.

Chiar de la asta a plecat totul, de la faptul ca eu am cerut moderare la sange si sa nu li se mai permita lichelelor sa ii injure pe cei care muncesc pentru site.

Moderatorii rau-voitori au disparut din peisaj, iar seara a debutat cu o monstra rarisima de caracter din partea lui Fane. Eu zic sa NU pierdem timpul degeaba...

O chestie care ma framanta de ceva timp. Sanctiunile din regulament. 10%, 20%, 30% sau aceste ban-uri scurte de 3-7 zile. Nu se poate adopta un alt sistem? Mai rigid si mai eficient. De exemplu, eu as putea sa fac mult rau site-ului inflamand discutiile si sa scap ieftin. Ce parere aveti?

Edited by Joga Bonito