Sign in to follow this  
Followers 0
axl

Discutii despre si pentru schimbare

305 posts in this topic

Mars, ma, de aici. Ca m-am saturat de astia ca tine.

I-as ruga pe moderatori(pe aia care mai modereaza corect, evident) sa nu mai lase astfel de rahaturi pe site.

Pai da-o-n mortii ei de treaba, asta nu e offtopic? Asta nu e trolling?

Si mai face si pe prostu'. Adica el compara ceva scris de mine cu ceva scris de Ceausescu dar nu ma compara cu Ceausescu. Superb!

Ca vreau sa il pun si pe LRP acolo, alaturi de ceilalti baieti amuzanti ca axl, ronnie, Marius, etc. Oricum nu aveti ce discuta cu baietii astia, ca nu sunt altceva decat niste mascarici.

Eu totusi nu inteleg de ce o singura postare este considerata off topic si trolling? am spus scurt si la obiect pozitia mea legata de subiect, iar la final am dat un citat din costitutia tarii valabila 25 de ani (a doua cea mai longeviva constitutie a Romaniei).

Tot eu am jignit? tot eu am facut trolling, tot eu am aruncat cu invective ca cele de mai sus? tot eu am facut off topic. De cand a cita din ceva inseama sa comparii autorii citatiilor respective?

Ar fi de bun simt sa fie lasata postarea ca drept la replica intrucat eu am fost cel terfelit din senin iar cei care citesc trebuie sa vada si cealalta part.

Da, aici poate ca am exagerat un pic si trebuia sa fac o delimitare mai clara. Scriai incorect gramatical, te corecta o data, de doua ori, iti atragea atentia si abia apoi daca nu vedeau nicio schimbare primea ban.

Nu statea asa problema. De exemplu, scriai ca un oligofren si ziceai "Bostina e praf" - te zbura Armanovici din prima. Nu cred ca ai prins perioada aia asa ca abtine-te. Vorbesc de anii 2004-2007. Tu ca moderator nu ai un model la care sa te raportezi.

Observ ca discutia s-a stricat cand au intervenit moderatorii. Este foarte aiurea. Probabil este un fel de razbunare.

Sa trecem la urmatorul, unde sper la o implicare tot atat de mare din partea utilizatorilor ca si pana acum, daca nu chiar mai mare.

Gandalf spune:

La nivelul "pompos numitului staff" sunt 3 directii privind ORIENTAREA siteului:

1. Scriem despre echipa stiri, interviuri, cronici incurajatoare, reportaje, declaratii, dar postam si-şi, să-şi aleagă userul, să fie de toate pentru toti. Forza bajetii! Spre 24!

2. Radicalizam discursul si trasmitem un mesaj unic, cu orienatarea pe singura problemă a Stelei. O rupem complet cu echipa. Dacă transmitem 2 mesaje suntem ca si morti imagologic.

3. Radicalizam interior, dar exprimam abil radicalizarea, fară a ne desparti de instrumentul unic prin care putem arata mizeria: echipa. Trebuie manevrat inteligent si lucid.

Ce credeti voi? Care credeti ca ar trebui sa fie directia site-ului dintre cele trei prezentate mai sus? Exista si o alta directie, o alta varianta?

Spor la discutii! Si, inca o data, fac apel la decenta si bun simt in exprimare. Va multumesc anticipat.

Spune-mi si mie, ce vina au moderatorii acum? Unde am inceput eu sau Alecs sau axl sa jignim? Probabil noi suntem de vina si pentru viscol, nu?

Daca mai faci insinuari de astea, fara sa aduci dovezi, nu vei mai participa la aceasta discutie. Pentru ca astfel de postari sunt definitia trolling-ului.

Edited by MoWeed

Pai uite, eu am lasat ironiile si atitudinea vulgara cand am intrat pe topicul asta. Am avut o singura scapare fata de red si blindica - fata de care imi cer scuze, s-a inteles foarte gresit ce am vrut sa zic, de fapt ii apreciam pentru atitudinea pacifista.

In schimb, tu si Alecs incercati sa ne puneti bete in roata. Si colac peste pupaza, ma ameninti total gratuit.

Ar fi preferabil sa modereze doar axl topicul asta pana ne punem de acord cu un proiect concret. E mai deschis comunicarii!

Edited by Joga Bonito

Pentru refunctionarea site-ului , a relatiilor intre membri , consider ca primul pas pe care ar trebui sa-l faceti este desfiintarea topicului "lua-te-as la misto". A fost demult denaturat sensul si scopul acelui thread. Acolo s-a ajuns doar la jigniri,un limbaj suburban ,peste limita de intelegere si acceptare chiar si a celor care nu sunt chiar usa de biserica. Cum vreti sa inceteze jignirile pe acest site cand acolo se lasa liber limbajul vulgar si atacurile la persoana?

@Axl,nu te supara pe mine, dar acel thread a strans cele mai multe posturi, afost foarte haios pana de curand dar stii bine ca ceea ce se intampla acum nu este ceea ce ti-ai dorit tu . Ai fost tentat de multe ori sa-l inchizi dar ai revenit in privinta lui. Stiu ca acolo nu se taxeaza offtopicurile, limbajul este usor permisiv dar nici chiar asa. Avem o varsta si nu ne putem purta ca la varsta adolescentei. Putem fi putin rationali cand postam.

Este punctul meu de vedere.

Edited by axl
Ai dreptate, il inchid pe termen nelimitat.

Nu statea asa problema. De exemplu, scriai ca un oligofren si ziceai "Bostina e praf" - te zbura Armanovici din prima. Nu cred ca ai prins perioada aia asa ca abtine-te. Vorbesc de anii 2004-2007. Tu ca moderator nu ai un model la care sa te raportezi.

Normal ca te zbura, ca ziceai ca Bostina e praf. Pentru cultura ta generala, eu urmaresc site-ul din 2005 si am cont aici de pe la sfarsitul lui '05, inceputul lui '06, doar ca cel vechi s-a pierdut in momentul cand s-a schimbat site-ul.

Continuati discutiile despre comisie/imbunatatire site sau spuneti daca s-au terminat sa inchidem topicul ca vad ca se muta lucrurile in alte parti.

Domnilor, lasati jignirile si comportati-va decent. Cum altfel vreti sa dialogam eficient?

Adrian, nu iti inteleg atitudinea. Doresti sa iti impui punctul de vedere prin limbaj de mahala? Nu esti constient ca felul acesta de exprimare dauneaza cauzei tale? Ce e mai important, sa-ti expui ideile proprii sau sa-ti sabotezi ideile proprii prin jigniri? Lasi impresia ca iar cauti martiriul.

Fac din nou un apel la toti participantii la discutie, nu va mai sabotati singuri!

Spune-mi si mie, ce vina au moderatorii acum? Unde am inceput eu sau Alecs sau axl sa jignim? Probabil noi suntem de vina si pentru viscol, nu?

Daca mai faci insinuari de astea, fara sa aduci dovezi, nu vei mai participa la aceasta discutie. Pentru ca astfel de postari sunt definitia trolling-ului.

@Calin,

Sunt de acord cu JB ,desi am avut de multe ori conflicte, in afara iesirii putin necontrolate la adresa lui colegilor nostri a avut o conduite aproape ireprosabila.

Fii putin mai docil si ingaduitor exact cum a fost Axl pe tot parcusrsul acestor discutii.

Edited by vlad

1. au becalistii destule site-uri unde sa behaie, nu le trebuie si asta

2. am pierde cred categoria nehotaratilor, cei care mai pot fi convinsi inca, am fi doar cei care care stim deja unde e raul, plagand unul pe umarul celuilalt... nu mi se pare o solutie

3. cum am exprimat si mai sus, trebuie convinsi cei care sunt nehotarati, si trebuie actionat cu moderatie, nu brutal

PS @axl de ce vrei sa schimbam subiectul?

Propunerea e acolo, e clara, e facuta in asa fel incat sa nu mai existe nici un motiv de bagat de vina.

Daca unui utilizator nu-i va conveni o decizie, e destul de greu sa spuna ca 9 oameni au ceva cu el. Asta tine de prostie.

Nu inteleg de ce se tot discuta in loc sa se aplice.

Asta va place voua, sa discutati. Stati si povestiti si nu faceti niciodata nimic constructiv.

Noa mai stati atunci inca vreo 3 ani si dezbateti aici ce trebuie schimbat si ce nu.

Eu am propus un lucru bun. Nimeni nu a argumentat de ce nu e bun.

Sa fiti sanatosi!

E cineva in stare , sau doreste careva sa puna cap la cap discutiile care s-au purtat pana acum referitoare la schimbare si sa faca astfel un rezumat ? Discutiile fiind pline de offtopicuri este greu sa intelegi mare lucru.

Pai uite, eu am lasat ironiile si atitudinea vulgara cand am intrat pe topicul asta. Am avut o singura scapare fata de red si blindica - fata de care imi cer scuze, s-a inteles foarte gresit ce am vrut sa zic, de fapt ii apreciam pentru atitudinea pacifista.

In schimb, tu si Alecs incercati sa ne puneti bete in roata. Si colac peste pupaza, ma ameninti total gratuit.

Ar fi preferabil sa modereze doar axl topicul asta pana ne punem de acord cu un proiect concret. E mai deschis comunicarii!

Unde ti-am pus eu tie bete in roate? Eu mi-am oferit parerea. Pentru ca decizia asta depinde, mai degraba, de mine decat de axl. Si, desigur, depinde de Alex, de Costi, de Azzido s.a.m.d. Consider cinstit ca noi sa ne oferim parerea pentru a ajunge la un punct comun. Altfel, tu discuti aici cu axl si Adrian si apoi o sa te plangi ca propunerea ta nu este bagata in seama.

Daca vroiam sa iti pun bete in roate, era usor sa zic din prima "nu" si sa inchid topicul. Nu am facut asta pentru ca ideea este buna, in viziunea mea, insa inaplicabila momentan pe acest forum.

Ca membrii ai staff-ului noi avem dreptul si, as zice chiar, obligatia sa ne spunem parerea. Nu te amenint gratuit, ti-am spus doar sa nu mai ai comportament de troll adica sa nu mai arunci cu acuzatii nesustinute de argumente.

Edited by MoWeed

PS @axl de ce vrei sa schimbam subiectul?

Salutare.

Pentru ca s-a discutat indeajuns pe acest subiect.

S-a propus o Comisie. Staff-ul nu este de acord din mai multe motive. Dar staff-ul este de acord ca cei ce vor comisie sa alcatuiasca un proiect CONCRET care sa fie analizat.

Asta ramane de facut. Un proiect CONCRET. Nu inteleg de ce cei care doresc Comisie nu s-au apucat inca de proiect si continua sa scrie vrem comisie, vrem comisie.

@Adrian,

Parere personala. O initiativa buna, venita din partea ta, prezentata ok initial, completata mai apoi de jigniri si de certuri, nu stiu cata credibilitate va avea in ochii staffului.

Va rog sa continuati discutia privind directia siteului. in weekend probabil vom lua o decizie in ceea ce priveste propunerile voastre.

Edited by Costi

Cred ca in primul rand trebuie vazuta pozitia pe care va merge site-ul, pe care o adopta. Clar, se lupta in continuare impotriva lui Becali, ori ne amagim unii pe altii, facem abstractie si comentam p-aici cum toate-s roz. Ce mai face Dodel,ce aiurea ca nu joaca Iliev, ce nasol c-am pierdut cu Medias, dar hai baietii ca se poate, batem 4-0, etc

Pe mine asta ma deranjeaza mai mult decat ca moderatorul x a facut nu stiu ce,ca am observat incet-incet ca pe site e o usoara linie pro-situatia actuala, pro-echipa lu' Jiji, nu neaparat pro-Jiji.

Suntem aici pentru Steaua. Trebuie o eventuala schimbare facuta din acest sens, nu doar ca nu imi place de omul x sau y

Asadar, aceste schimari, reguli noi sper sa fie gandite in primul rand pentru asta , ca daca e vorba doar de a socializa amabil unul cu altul .Sunt destule site-uri de socializare.

Apoi, schimbarile nu pot fi decise doar de cativa, e nevoie de parerea mai multor useri. In primul rand, de parerea adminului, a sefului moderatorilor, a moderatorilor si redactorilor actuali.

De aici trebuie sa inceapa lucrurile sa fie corect facute, sa intre pe un fagas normal. Plus ca oricine, orice simplu user poate contribui la calitatea site-ului, chiar si printr-o simpla postare in care are ceva de spus, civilizat.

Daca nu suntem noi constienti de asta, degeaba modereaza cutare la sange, ca nu putem pana la urma sa-i banam pe toti.Nivelul discutiilor de pe site trebuie intretinut si de moderatori, normal, lucru care nu prea s-a facut in ultima perioada,dar userii sunt responsabili in primul rand pentru asta. Mai putina aroganta, aciditate in postari, mai ales cu oamenii care nu merita asta.Chiar si unui becalist civilizat i se poate raspunde pe un alt ton, decat sa fie injurat din prima.

E nevoie de o moderare corecta, independenta, la obiect.Asta nu inseamna ca trebuie sa fie totul strict, foarte strict, pentru orice sa fi avertizat. Si daca i-ai spus acum unuia ba sa primesti warn Trebuie si o anumita toleranta, normal ca in anumite limite

Serios, daca treburile ar merge bine la moderare , nici n-ar fi nevoie de alta comisie.Nu stiu daca aceasta se impune acum.Daca totusi decideti sa faceti si o comisie de etica, cred ca discutiile acesteia trebuie facute aici pe site, intr-un topic anume, privat sau public e partea a doua. E si mai usor pentru ei sa isi dea cu parerea, nu toata lumea e dsiponibila oricand la nu stiu ce conferinte pe nu stiu unde. Asa, intri aici, pe topicul respectiv,iti dai cu parerea, iar la urma se decide ceva.Si numarul membrilor acesteia sa nu fie foarte mare.

Insa , pana la urma, nu e chiar asa simpla nici treaba asta.Cum judeca aceasta comisie, dupa ce criterii? Gata, a gresit un moderator cu ceva, e dat afara din prima?Un redactor a omis o virgula, ori i-a raspuns mai acid unuia care i-a criticat articolul, pentru asta-i spunem pa?Daca se impune un regulament si pentru comisie, n-am prea facut mare lucru.

2. Seful moderatorilor isi va alege singur echipa de moderare si va avea puterea sa lea dea si sa le ia accesul la mdoerare.

3. Seful redactorilor isi va alege singur echipa de redactori si le va da sau le va lua accesul la pagina de postare a articolelor.

Parerea mea e ca acestea sunt cele mai importante aspecte, plus pozitia site-ului referitor la situatia actuala, se lupta in continuare impotriva lui Becali sau nu

Daca punctele astea sunt asigurate, restul ar veni de la sine, in timp, respectiv cresterea calitatii site-ului, a discutiilor,limitarea balacarelilor. Ca intr-un mediu curat, cei care inflameaza aiurea spiritele singuri vor inceta cu asta, vor fi din ce in ce mai marginalizati.Ori isi schimba ei atitudinea, ori se autoelimina.

Asta e opinia mea, neinfluentata de nimeni, un simplu user, care doreste sa ramana la fel.

""La nivelul "pompos numitului staff" sunt 3 directii privind ORIENTAREA siteului:

1. Scriem despre echipa stiri, interviuri, cronici incurajatoare, reportaje, declaratii, dar postam si-și, să-și aleagă userul, să fie de toate pentru toti. Forza bajetii! Spre 24!

2. Radicalizam discursul si trasmitem un mesaj unic, cu orienatarea pe singura problemă a Stelei. O rupem complet cu echipa. Dacă transmitem 2 mesaje suntem ca si morti imagologic.

3. Radicalizam interior, dar exprimam abil radicalizarea, fară a ne desparti de instrumentul unic prin care putem arata mizeria: echipa. Trebuie manevrat inteligent si lucid. ""

In nici un caz 1, parerea mea...

Ce jigniri si ce certuri?

Ca l-am facut pe ala retardat mintal? Pai el a comparat propunerea mea cu comunismul pentru a o discredita. In mintea lui, propunerea mea e luata de la Nea Nicu.Asa gandeste un om sanatos la cap? Va rog sa imi spuneti.

Pot sa intreb si eu cam ce rost isi avea acea comparatie?

Chiar ii rog pe calin si pe ceilalti moderatori sa imi explice si mie. Ca sa inteleg de ce eu am fost avertizat iar trollul nu.

A venit acolitul sa bage strambe si sa se puna bine cu stapanul.

Voi nu vedeti ca singurii care nu vor asta sunt cei care stiu ca, in momentul in care propunerea ar fi acceptata, ei ar zbura? Si acolitii lor, bineinteles.

In rest, utilizatorii seriosi au fost de acord. Si, totusi, inca se mai discuta aici. De ce?

Si e cumva vreo surpriza faptul ca mi-au sters postarea in care detaliam propunerea doar pentru ca l-am facut pe LRP retardat mintal?

Nu, normal ca nu.

Au sters toata postarea in loc sa editeze partea cu retardat mintal. Asa se face treaba. Asa procedezi cand vrei ca ceva sa dispara.

Tot ce conteaza e sa continue discutia aici cum ca inca nu a propus nimeni nimic, ca nu se implica nimeni, ca nu stiu ce.

Edited by Adrian

Adi, esti paranoic. Lasa-i dracu' de moderatori. Si eu sunt intre ciocan si nicovala adica intre - inchisul topicului si 10% / ban 7 zile / ban de troll / etc, dar totusi ii privesc cu indiferenta. Lasa de la tine.

Problema cu directia site-ului e destul de delicata. fcsteaua e sub licenta AISS, care deocamdata stiu ca e anti-cioban, admin-ul insa are alta pozitie. Este un amalgam total. Dupa atatia ani de protest difuz, majoritatea suntem confuzi.

pentru ca asa vrem noi, sa se discute, chiar daca au fost userii de acord. decizia ne apartine in totalitate noua, tocmai de aceea trebuie sa primim cat mai multe parerei, informatii, sa vedem ce feedback este pentru a putea lua o decizie corecta.

Nu va mai agitati cu comisii si comitete, reorganizari si redistribuiri. Oricum vine cineva, si intr-o noapte de regasire, va arde si totul revine la momentul initial.

Si iar ne apucam sa vorbim de comisii, comitete, reorganizari si redistribuiri...

Salutare.

Pentru ca s-a discutat indeajuns pe acest subiect.

S-a propus o Comisie. Staff-ul nu este de acord din mai multe motive. Dar staff-ul este de acord ca cei ce vor comisie sa alcatuiasca un proiect CONCRET care sa fie analizat.

Asta ramane de facut. Un proiect CONCRET. Nu inteleg de ce cei care doresc Comisie nu s-au apucat inca de proiect si continua sa scrie vrem comisie, vrem comisie.

S-a oferit deja posibilitatea userului obisnuit sa-si exprime parerile pe un topic special creat pentru acest tip de probleme.

Reiterez o parere: acel topic trebuie dedicat aproape in exclusivitate celor nemultumiti cu privire la modul de administrarea problemelor al celor din conducere. Interventia mozilor sa fie limitata doar la respectare regulamentului acestui site.

Situatia sa fie analizata de seful mozilor si al redactorilor si cei care-si expun plangerile sa fie anuntati de deciziile luate in particular sau public daca ei o doresc. Dar decizia care se ia ,sa zicem o masura administrativa, sa fie justificata sa nu se mearaga pe principiul" c-asa vrea muschii mei". Nu este corect fata de toti cei care ne regasim aici.

Nici userii sa nu faca exces de postari pentru orice lucru. Si sa o faca,repet, respectand regulile care guverneaza acest site.

Se poate lua in considerare acest punct de vedere,fara sa fiu persiflat?

Multumesc

Edited by vlad

Noa atunci discutati, dati-va cu parerea, lungiti-o si totul va fi bine.

Tipic romanesc. In momentul in care cineva vrea sa faca ceva, i se pun bete-n roate. Apoi apar baietii si vorbesc despre lipsa de implicare si de idei.

De acord cu tine vlad. Asa si trebuie sa fie. Dar nici utilizatorul sa nu insiste la nesfarsit. I se da un raspuns argumentat si gata. Nici sa nu ne invartim in jurul cozii vreo 2 zile...

Adriane, dupa cum vezi, Costi a scris ceva. Vom lua decizia dupa ce vom stabili componenta finala a echipelor. Eu, unul, sunt impotriva atata timp cat nu exista o idee concreta (cati sunt, cine sunt, drepturile lor exacte, cum ii alegem).

Adrian, tata, nu ti-a pus nimeni bete-n roate. nu face pe victima, ca nu e cazul. propunerea a fost ascultata, dezbatuta, si se va lua o decizie in acest sens.

Corect. Voi vreti sa incepeti cu sfarsitul. Buna idee.

Eu, unul, sunt impotriva atata timp cat nu exista o idee concreta (cati sunt, cine sunt, drepturile lor exacte, cum ii alegem).

Daca asta ai inteles, ia-te de mana cu LRP.

Mai concret decat am scris pana acum, nu se poate. Poata doar daca imi scot cheia si incerc sa scrijelesc propunerea pe ecran. Totusi, nu cred ca voi ati putea sa o vedeti.

V-am spus clar. Ziceti da si o sa ma ocup eu, o sa vorbesc cu oamenii si intr-o saptamana tot sistemul va fi pus la punct. Apoi voi va puteti alege oamenii si incepem.

CE NU E CLAR?

Costi

Eu am militat intotdeauna pentru actiune, nu pentru dezbatere. Degeaba dezbateti voi, ca e fix 0.

Ce discutii? Ce mai e de discutat? Explicati-mi si mie.

Edited by Adrian