Sign in to follow this  
Followers 0
axl

Discutii despre si pentru schimbare

305 posts in this topic

De asta nu mai scrie lumea articole, sunt certuri sau nu mai e atat de multa activitate ca nu exista comisie de etica. Si dupa infiintarea ei, o sa mearga site-ul struna.

Pe vremea cand se ocupa George Stan de site si erau moderatori ca MotanuD sau sorin777 daca faultai limba romana sau scriai pentru prima oara "esti prost" zburai de pe site in secunda urmatoare.

Eu cred ca in ultimii ani au fost moderatori prea blanzi si s-au invatat rau userii, care au devenit extrem de pretentiosi si sensibili.

Hai sa terminam odata cu formarea echipelor si cu planul care s-a discutat de ceva timp, propuneri s-au facut destule, dar nu s-au aplicat. Fix de comisie avem timp acuma sa ne ocupam...

Eu am mai spus, de 10 ani de cand este saitul totul a mers bine si frumos cu aceiasi structura atat ca principiu de functionare cat si ca oameni/moderatori-admini. Acum de cand nemultumitii de serviciu se smoircaiesc zilnic, nu mai e bine. De fapt, nimic nu e schimbat doar frecventa posturilor plangacilor.

Daca unii fac circ, asta nu inseamna ca toti suntem circari sau ca ne place circul, de aceea eu nu consider ca relevante smiorcaielile nici din ultimele zile, nici din ultimele luni si nici vesnica agitatie a lui Joga.

Voi ati incercat sa va schimbati, ca tot vreti voi schimbari?

Adriane, nu mai veni acum si poza nici in victima si nici in invins al sistemului, ai fost 3 ani la sait, puteai sa faci ce vrei tu in intervalul asta, daca nu ai putut e problema ta (nu ai avut suficienta putere/sustinere/infulenta/idei etc), e penibil sa vii acum si sa ceri asta cand 3 ani nu ai fost in stare de nimic, esti la fel ca Basescu dupa primul mandat cand spunea ca x si y l-a impiedicat sa faca ceva si uite ce a facut din tara in al doilea.

Daca tot ma acuzai pe mine ca nu am caracter, de ce mare onoare dai tu acum dovada cand ai revenit desi anuntai lagrimogen ca de te retragi, a fost foarte liniste pe aici din septembrie.

Am propus alcatuirea unei comisii din utilizatori respectabili ai siteului (...) care au contribuit de-a lungul timpului la bunul mers al acestui site direct sau indirect.

Si comisia asta ar trebui sa ii evalueze pe cei care muncesc pentru acest site. Atat.

Ca sa nu fie moderatorul zeu, sa nu trebuiasca administratorul sa se bage peste mozi sau redactori si ca sa poata redactorii sa isi faca treaba linistiti fara a se enerva ca sunt luati la misto de niste rahaturi cu voia moderatorilor.

Ce e rau la asta?

Ce am propus eu e cat se poate de democratic. Atat. Inseamna eliminarea tiraniei si redarea siteului utilizatorilor.

citez din constitutia din 1965 scrisa cu punct si caciula pe i de tovarasul Nicolae cizma Ceausescu.

Art. 52. Marea Adunare Nationala alege, dintre deputati, comisii permanente. Comisiile

permanente examineaza si dezbat, din insarcinarea Marii Adunari Nationale sau a Consiliului de Stat, proiecte de legi, de decrete, de hotariri sau de alte acte ce urmeaza a fi adoptate, precum si orice alte probleme.

De asemenea, din insarcinarea Marii Adunari Nationale, comisiile permanente asculta si analizeaza modul in care organele mentionate infaptuiesc politica Partidului Comunist Roman si asigura aplicarea legii.

Comisiile intocmesc rapoarte, avize sau propuneri in legatura cu toate problemele.

Marea Adunare Nationala poate alege comisii temporare pentru orice probleme sau

domenii de activitate, toate organele si functionarii de stat au obligatia sa puna la dispozitia

comisiilor Marii Adunari Nationale informatiile si documentele cerute.

Edited by Le reseau pansant

Hai sa terminam odata cu formarea echipelor si cu planul care s-a discutat de ceva timp, propuneri s-au facut destule, dar nu s-au aplicat. Fix de comisie avem timp acuma sa ne ocupam...

@Alecs,te rog sa ne ierti nesabuinta. Cand ne vei permite sa ne expunem un punct de vedere sa ne anunti. Animozitatea si lipsa de comunicare nu reprezinta atributele unui moderator. Ar trebui s-o stii mai bine ca ceilalti.

"Hai sa terminam suna mai imperativ, ce sa inteleg eu cel putin? Ca nu-mi pot expune un punct de vedere pentru mai buna functionare a relatiilor intre useri? Acea comisie despre care spun,era buna si pentru alegerea unor moderatori pentru ca ,consider ca este foarte mare nevoie de moderare. Dar cei care au fost alesi in functie ar trebui s-o considere o onoare,nu un privilegiu.

Edited by vlad

Uite, si LRP a venit cu o propunere interesanta. Ne putem inspira din Constitutia Romaniei. (Bine, n-am prins ironia din prima. Dar poate cea din 1866 sau din 1923 constituie o alternativa?)

@Alecs, bun, si ce propunere ai?

Edited by Joga Bonito

Haideti sa nu ne inflamam aiurea dupa ce am inceput atat de frumos si civilizat. Sa continuam ca niste gentlemen, pentru ca suntem, nu?

Edited by axl

Parerea mea este ca e putin prea dura solutia asta cu votul. Adica asta ar trebui sa se aplice in ultima-ultima instanta. Nu toti suntem Dalai-Lama sa ne pastram calmul si la cald putem spune o tampenie nu foarte grava. Ce patim atunci?

Ba da, e cea mai buna solutie cu votul. axl abuzeaza cum vrea el de regulament, eu trimit mesaje disperate celorlalti moderatori (Daniel-ionut, moweed, chiar si lui azzido, etc) despre abuzurile lui si nu primesc nici macar mesaj inapoi.

Da, vreau un poll impotriva lui axl, il vreau jos de la butoanele de moderator cat mai repede (asta daca nu considera jignire mesajul meu si imi da iarasi ban 3 zile prin 7 comenzi).

Este perfect democratic si normal. Dar stiti de ce nu se va intampla ? pentru ca stie ca voturile vor iesi impotriva lui, si va fi nevoit sa plece, si va dati seama ca nu ii convine.

Dar fara personaje gen blindica si baiatul ala "red" care dau thanks la toata lumea si nu vor sa intre in polemici si etc.

Foarte buna ideea dar tocmai cu personaje din astea, adica oameni echilibrati care nu sar la cearta toata ziua, care au respect si bun simt.

Este perfect democratic si normal. Dar stiti de ce nu se va intampla ? pentru ca stie ca voturile vor iesi impotriva lui, si va fi nevoit sa plece, si va dati seama ca nu ii convine.

Atunci ar fi ingropat postarea lui Gandalf, nu crezi? Si n-ar mai fi deschis topicul asta. Foloseste-ti putin logica.

Hai sa lasam deoparte ambitiile personale si sa cautam o solutie.

@drvladyk, clar, subsemnatul, kellerman, Adrian, Mihai, Marius, bogdan_p sau altii iesim din schema.

Edited by Joga Bonito

Da, vreau un poll impotriva lui axl, il vreau jos de la butoanele de moderator cat mai repede (asta daca nu considera jignire mesajul meu si imi da iarasi ban 3 zile prin 7 comenzi).

Kellerman, atat timp cat nivelul discutiei se mentine decent putem dialoga la nesfarsit.

Am totusi rugamintea sa nu denaturezi scopul acestui topic. Am inteles, vrei plecarea mea, ai spus-o si la "Nemultumiri", si aici, ajunge. Sa discutam despre ce putem schimba in bine. Sunt sigur ca plecarea mea nu este singurul lucru care ar schimba site-ul in bine, dupa parerea ta. Mi-ar placea sa aud ce alte idei mai ai.

A nu se intelege gresit, nu vreau sa fac parte din nici o comisie de etica sau chestii de genul (nu sunt tocmai un exemplu de urmat mai ales avand in vedere cate frigidere am umplut la viata mea), daca asta vroiai sa spui prin ultima propozitie, Joga.

Dorinta mea este ca proiectul lui Adrian sa fie pus in aplicare si moderatorul axl (alaturi de o analiza asupra tuturor moderatorilor) sa fie scos din functie. Simplu. Democratic. Facem un poll ? sa vedem dorinta poporului.

L.E: Acum am vazut mesajul precedent al lui axl, ok, gata, nu mai postez aici, va las sa va alegeti democratic comisia de etica.

Edited by Kellerman

O idee, nu stiu cum o veti privi sau daca a fost luata in considerare pana acum. Cei care au o "functie" pe forum ar trebui sa fie si relativ oameni cunoscuti tribunelor/peluzelor. Si prin asta nu inteleg oameni care sa fi mers in deplasari ani intregi, dar nici oameni care nu au calcat vreodata in Ghencea. Prin asta eu cred ca s-ar elimina multe asa zise "abuzuri" facute de moderatori "in spatele unui nick". De oameni nu duce forumul lipsa, numai sa vrea (sau sa fie lasati) sa se implice.

PS: Daca se infiinteaza o "comisie de etica" vor exista o groaza de carcotasi care vor acuza si comisia. Si pe urma ce facem? O comisie de etica pentru comisia de etica?

Propunerea mea e sa nu va mai agitati degeaba. Daca propunerea venea din partea unor useri care n-au fost niciodata problematici, dar doreau acum sa aiba si un cuvant de spus, eram de acord sa se discute despre aceasta "comisie".

Dar vazand ca la aceasta idee adera aceleasi 3-4 persoane sensibile, dupa mine, sansele sunt egale cu zero.

subsemnatul, kellerman, Adrian

Dar fara personaje gen blindica si baiatul ala "red" care dau thanks la toata lumea si nu vor sa intre in polemici si etc.

Nici persoane de genul ala, dar nici din categoria cealalta? De fapt, de care vrei?

Edited by *Alecs*

PS: Daca se infiinteaza o "comisie de etica" vor exista o groaza de carcotasi care vor acuza si comisia. Si pe urma ce facem? O comisie de etica pentru comisia de etica?

O observatie foarte buna!

In legatura cu oamenii cunoscuti de la stadion,s-a mai purtat aceasta discutie acum ceva ani. Nu mai tin minte exact ce s-a discutat dar s-a ajuns la concluzia ca da, ar fi ideal ca staff-ul sa fie alcatuit din oameni cunoscuti. Dar oamenii catalogati drept "cunoscuti" la stadion nu prea stau pe net, exceptie facand, fireste, Bogdan.

Propunerea mea e sa nu va mai agitati degeaba. Daca propunerea venea din partea unor useri care n-au fost niciodata problematici, dar doreau acum sa aiba si un cuvant de spus, eram de acord sa se discute despre aceasta "comisie".

Dar vazand ca la aceasta idee adera aceleasi 3-4 persoane sensibile, dupa mine, sansele sunt egale cu zero.

Atunci Alecs hai sa incercam impreuna sa demontam aceasta propunere cu argumente valabile. Spunand doar ca nu trebuie bagata in seama din cauza ca vine de la persoane interesate nu ne ajutam cauza.

Edited by axl

O idee, nu stiu cum o veti privi sau daca a fost luata in considerare pana acum. Cei care au o "functie" pe forum ar trebui sa fie si relativ oameni cunoscuti tribunelor/peluzelor. Si prin asta nu inteleg oameni care sa fi mers in deplasari ani intregi, dar nici oameni care nu au calcat vreodata in Ghencea.

E cu dus si cu intors afirmatia asta.

Prin asta eu cred ca s-ar elimina multe asa zise "abuzuri" facute de moderatori "in spatele unui nick". De oameni nu duce forumul lipsa , numai sa vrea (sau sa fie lasati) sa se implice.

Uite, explica-i si lui Alecs. El nu vrea sa inteleaga. Stiu o gramada de oameni capabili ce s-au scarbit si au plecat din lipsa de unitate a site-ului. Oameni chiar din staff sau oameni care ar fi facut ceva pentru site.

Daca ai citit atent, exista un paragraf unde am sugerat ca identitatea membrilor sa fie secreta.

@Alecs, cunosti conceptul de curba lui Gauss? Daca-l extrapolezi putin la situatia noastra ar trebui sa-ti dea de gandit. O majoritate insemnata gandesc contrar tie dar se feresc sa ti-o zica in fata. Mai raman un grup de oameni consecventi din care fac parte si eu.

Daca datele problemei ar fi stat cum zici tu, discutia nu ar fi luat amploare.

Edited by Joga Bonito

Ader pentru aceasta comisie tocmai pentru a nu se mai spune vreodata ca userii sunt defavorizati in permanenta in raport cu moderatorii. Terebuie impacata si capra si varza. Asta pentru ca Azzido sa scape de stigmatul de "dictator" sau unii useri sa nu se simta persecutati in permanenta. Dintotdeauna a exista un regulament si cine-l respecta aproape cu strictete nu are de ce sa-si faca griji.

Tin sa menzionez ca mi s-a oferita functie de moderator pe care am refuzat-o. Nu ma cramponez de absolut nicio functie. Interesul meu este ca totul sa fie in armonie. Nu fac parte din nicio tabara ci ma consider membru al comunitatii fcsteaua.ro.

Edited by vlad

Atunci Alecs hai sa incercam impreuna sa demontam aceasta propunere cu argumente valabile. Spunand doar ca nu trebuie bagata in seama din cauza ca vine de la persoane interesate nu ne ajutam cauza.

Eu nu vreau sa daram sau sa demontez nimic. Le spun oamenilor doar ca sansele de reusita sunt mici. Daca vor insa neaparat, sa faca un plan concret cu ce drepturi doresc si componenta comisiei si cand e gata sa o posteze.

Apoi, dupa ce ne vom stabili si noi echipele moderatoare si redactionale si vom defini clar directiile in care acestea vor merge, vom discuta si supune la vot propunerea lor.

O seara placuta, ma retrag, incepe Milan - Juventus.

Nici persoane de genul ala, dar nici din categoria cealalta? De fapt, de care vrei?

Citeste postarile 14, 17 si 33 de pe acest topic si apoi formuleaza-ti un punct de vedere.

LE: Axl, de acord cu ultima fraza. Astia din comisie trebuie sa aiba minimum 6 ani vechime pe site, sa fi apucat sa cunoasca lumea si sa fie corecti. Dar fara personaje gen blindica si baiatul ala "red" care dau thanks la toata lumea si nu vor sa intre in polemici si etc.

Cat esti de superficial...Doar eu cu blindica dam thanks? Chiar la toata lumea?Fii mai atent, inainte sa postezi aiurea.

Nu stiam ca asta cu intratul in polemici e o conditie pentru un user , o "calitate". Iti plac polemicile asa mult? Le gasesti pe alte site-uri. Sau poate esti invidios ca tu nu stii sa iti controlezi iesirile in decor de multe ori.

Tu vorbesti de etica, tu care consideri ca facand parte dintr-o anumita parte a tarii e o jignire, cel putin asa incerci sa-i faci pe unii de p-acolo, precum Ronnie sau drvladyk, carora li te-ai adresat de-atatea ori cu apelativul "moldovean"...

Stai linistit, nu urmaresc vreo functie, nu iti fie frica,nu ma bag peste tine pentru un eventual loc la moderare. Ca se vede ca dupa asta tanjesti, si nu de-acum...

LE: Axl, de acord cu ultima fraza. Astia din comisie trebuie sa aiba minimum 6 ani vechime pe site, sa fi apucat sa cunoasca lumea si sa fie corecti. Dar fara personaje gen blindica si baiatul ala "red" care dau thanks la toata lumea si nu vor sa intre in polemici si etc.

Foarte buna ideea dar tocmai cu personaje din astea, adica oameni echilibrati care nu sar la cearta toata ziua, care au respect si bun simt.

@drvladyk, clar, subsemnatul, kellerman, Adrian, Mihai, Marius, bogdan_p sau altii iesim din schema.

red, s-a inteles? Recunosc, cam aiurea m-am exprimat. Ti-am citit deunazi postarea pe nemultumiri si a fost poate o concluzie pripita. Ai ocazia s-o demontezi si sa aduci ceva constructiv proiectului nostru.

Edited by Joga Bonito

@red&blue_boy, iti multumesc ca ai citit ce s-a scris aici si ca te-ai hotarat sa participi si tu la discutie dar am rugamintea sa pastram tonul placut de pana acum. Nu stiu despre voi dar eu chiar ma simt bine dialogand aici, am un sentiment placut, ca pe vremuri.

Haideti sa incercam sa facem ceva constructiv fara sa exageram cu parerile.

Joga Bonito, am aceasi rugaminte si la tine. De ce sa stricam un lucru bun cu niste remarci care nu sunt absolut deloc necesare?

@red&blue_boy, iti multumesc ca ai citit ce s-a scris aici si ca te-ai hotarat sa participi si tu la discutie dar am rugamintea sa pastram tonul placut de pana acum.

Scuze pentru off topic, nu cred ca asta a fost intentia mea, sa nu pastram un ton civilizat, dar consider ca aveam voie la un drept la replica, dupa remarcile absolut gratuite facute de Joga Bonito, pe un ton malitios. Crede-ma, daca ar fi fost ceva concret ce mi-ar fi reprosat el, civilizat, nu banalitati, nici n-as fi fost deranjat.

@red, n-o mai da in balarii. Am uitat sa ma port cu manusi, asta e, suntem barbati.

Alte propuneri?

Ghandi spunea : '' fii tu schimbarea pe care o vrei in lume''. Probabil ca asta a facut si Gandalf,si-a continuat munca,chiar daca el o fi simtit,indreptatit sau nu,ca nu este sustinut pana la capat. Ar putea fi un exemplu pentru mai multi,pentru mine,pentru altii,pentru a da startul unei implicari mai mari. Eu unul am incercat cate ceva la nivel de forum,nimic de anvergura,dar care a mai lipsit din cand in cand sau cu desavarsire.Totusi,abia acum 2 zile am primit un ''semn'' de a contribui cu ceva din partea unui moderator.Poate sa fi fost o ''miscare'' politica,poate nu.Chiar si asa,nimic nu ma oprise inainte,doar ca nu contribuisem pe segmentul indicat.

Deci,chiar s-asa,prin unitate la nivelul userilor,putem contribui la dezvoltare.Daca nu fac moderatorii sau redactorii,putem spune ''lasa,ba,ca facem noi''.

Totusi, sa zicem ca n-ar strica o comisie venita din partea userilor,dar care sa fie luata in seama cu aplicari concrete.

Din ofertele deja existente pe forum pentru formatul comisiei,as propune ca daca aceasta este formata numai din useri fara drepturi de moderare,acestia sa fie pe un termen limitat ( 2-3 luni ),iar o parte din useri sa fie rulati prin rotatie in comisie. Spre exemplu,sunt 6 useri,2 sunt permanenti iar 4 sunt schimbati periodic ).( Daca s-a zis deja,pardon!)

Orice propunere a ''comisiei'' sa vina doar in litera regulamentului,regulament care ar putea suferi mici modificari pe ici-colo,dupa cum am propus.

''Comisia'' sa fie trecuta in Regulament ca fiind ''unealta'' userului de rand,cu mentiunea ca fiecare user va putea formula,individual,o reclamatie ca si pana acum,fara sa apeleze la ''Comisie''. ''Comisia'' ar putea interveni la 2 luni asupra activitatii redactorilor si moderatorilor confirmand astfel o comunicare intre patura de jos si cei desemnati sa se ocupe de buna desfasurare. Am putea modifica,astfel,prevederea finala cum ca ''moderatorii au intotdeauna dreptate'' si a mai preveni astfel de mini-momente de scandal.

Penalizarile pe care moderatorii le aplica in cele 2 luni dintre intrunirile ''Comisie'' and ''Conducere'' raman valabile si nediscutabile in tot acest timp,in caz ca din echipa de moderare nimeni nu se autosesizeaza pentru vreo neregula,dar ''Comisia'' poate consemna evenimentul pentru a-l expune la ''intrunire'' si a solicita retragerea temporara sau definitiva a drepturilor persoanei in cauza. O intrunire s-ar putea face intr-un topic special creat.Public sau privat,nu stiu cum e procedura legata de accesul la un segment privat al forumului.

Edited by blindica

O intrunire s-ar putea face intr-un topic special creat.Public sau privat,nu stiu cum e procedura legata de accesul la un segment privat al forumului.

Se poate crea un topic privat unde sa aiba acces doar respectivii.

Dar pentru o mai buna eficacitate Comisia ar trebui sa se "intruneasca" pe un suport separat de site, pentru a elimina orice urma de suspiciune din partea staff-ului, un grup yahoo sau ceva de genul asta. Asta in ce priveste sedintele lor secrete, pe cand deliberarile si judecatile ar trebui sa aiba loc pe site. Aici e problema daca sa fie publice sau private, pentru ca trebuie avut in vedere ca cei doi "judecati" pot fi expusi, intentionat sau accidental, umilintei publice. Bine, pana la urma nu e treaba mea, mai ales ca eu sunt impotriva ideii.

Edited by axl

@ axl : dar cu prima parte esti de acord? Sau celelalte aspecte,din a 2 a parte,par nerealizabile? Pentru ''intruniri'' interne ale ''Comisiei'' ,evident...se poate alege un Conferinta Yahoo,de exemplu.Mediul de comunicare ar putea fi ultima problema in caz ca s-ar realiza asa ceva.