Sign in to follow this  
Followers 0
axl

Discutii despre si pentru schimbare

305 posts in this topic

Bun, fiindca discutiile constructive s-au racit si urmeaza o saptamana de vacanta m-am hotarat sa ma apuc de proiectul cu Comisia de Etica. O sa incerc sa ma inspir din Constiutia Romaniei, din alte comisii asemanatoare si din carti de specialitate. Printre altele, am un vecin jurist si am sa-l rog sa se dea si el cu parerea ca sa nu existe confuzii si articole SF care incalca bunul simt democratic.

Voi incerca sa tratez cat mai complex problema, dar in acelasi timp la obiect. Sper sa reusesc sa scriu macar 50 de pagini pe care le vom dezbate impreuna pentru a retusa in totalitate aceasta comisie si statutul ei pe fcsteaua.ro

Am doua conditii:

1.) vreau copie dupa regulamentul userilor, respectiv cel al moderatorilor

2.) vreau drepturi de moderator pe topicul in care se va desfasura dezbaterea publica

Nu sunt sigur daca postul asta e la misto sau nu. Dar il tratez ca real.

50 de pagini? Jurist? Constitutie? Nu crezi ca storci din vaca asta mai mult lapte decat poate da? Dar daca tu crezi ca e util, spor la munca!

1. Regulamentul forumului este postat la inceputul oricarei categorii din forum. Daca totusi vrei o copie separata voi face eu un fisier word pe care ti-l pot trimite. Despre Reg mozilor nu pot sa-ti dau niciun detaliu, nu am calitatea de a face promisiuni in acest caz.

2. Se poate face.

Salutare!

Eu am parasit site-ul (este edevarat ca mai intervin, dar foarte rar) strict din cauza atitudinii fata de mine a unor administratori.

N-am chef sa ajung la puscarie, condamnat de vreun tzigan de la CNCD pentru faptul ca imi exprim liber opiniile. Am inteles de mult ca acest lucru (exprimarea libera a opiniilor) este foarte riscant in lumea in care traim.

Trebuie sa lauzi ceea ce lauda EI, trebuie sa critici numai ce critica EI (de exemplu Hitler trebuie vazut neaparat ca supremul criminal, desi deunazi am vazut pe National Geographic un documentar despre uciderea a 10 milioane de congolezi de catre "civilizatorii" belgieni - aflati sub comanda directa a regelui Leopold, asta pe langa alte milioane de oameni, inclusiv copii si femei, mutilati infiorator din ordinul aceluiasi criminal sadic - dar ce sa-i faci - bietii congolezi erau niste africani de doi bani, nu ditamai poporu' ales, hai gata ca mi s-a urat cu binele...)

PS "EI" nu inseamna, bineinteles, moderatorii....

Va salut si sa aveti mult noroc in viata!

Edited by Tupac Amaru

Multumesc Tupac pentru interventie.

Haideti sa facem o recapitulare in discutia despre userii valororis. Pana acum avem asa:

- Miaus - cooptat in staff, redactor sef

- Daffy - retragere din motive necunoscute

- Andyro - cooptat in staff, semi-retragere din mai multe motive

- AndyQ - semi-retragere din motive necunoscute

- Tupac - semi-retragere cauzata de un conflict cu un administrator nenumit

Lista ramane deschisa, imi mai vin in minte doar urmatorii care ar putea fi adaugati (si va rog sa completati voi lista):

-Greenyes (semi-retras)

-MDionis

-Wally

-clausblaus (semi-retras)

-Jderul (intra rar)

-Greco (din cate stiu eu la studii in strainatate)

Imi cer scuze pentru cei uitati.

Si ca sa continuam, pana acum un singur user valoros a afirmat ca semi-retragerea sa a fost cauzata de atitudinea unui membru al staff-ului. Ceea ce ma determina pe mine sa concluzionez cum ca teoria inlaturarii, indepartarii sau alungarii userilor valorosi de catre staff este, daca nu falsa, cel putin prematura.

Edited by axl

pai depinde ce intelegem prin valoros axl, baietii astia enumerati sunt toti oameni echilibrati si cu comentarii de bun simt etc. dar iti pot completa lista cu un user care a facut foarte mult pentru site, care a scris zeci de articole, care a deschis sau macar a incercat sa deschida ochii celor tineri despre ce inseamna sau ar trebui sa insemne stelismul. dar nu-i dau numele ca oricum il stii si tu

Multumesc Tupac pentru interventie.

Haideti sa facem o recapitulare in discutia despre userii valororis. Pana acum avem asa:

- Miaus - cooptat in staff, redactor sef

- Daffy - retragere din motive necunoscute

- Andyro - cooptat in staff, semi-retragere din mai multe motive

- AndyQ - semi-retragere din motive necunoscute

- Tupac - semi-retragere cauzata de un conflict cu un administrator nenumit

Lista ramane deschisa, imi mai vin in minte doar urmatorii care ar putea fi adaugati (si va rog sa completati voi lista):

-Greenyes (semi-retras)

-MDionis

-Wally

-clausblaus (semi-retras)

-Jderul (intra rar)

-Greco (din cate stiu eu la studii in strainatate)

Imi cer scuze pentru cei uitati.

Si ca sa continuam, pana acum un singur user valoros a afirmat ca semi-retragerea sa a fost cauzata de atitudinea unui membru al staff-ului. Ceea ce ma determina pe mine sa concluzionez cum ca teoria inlaturarii, indepartarii sau alungarii userilor valorosi de catre staff este, daca nu falsa, cel putin prematura.

Si pe Robert cine l-a trimis la culcare ma ? ia hai zi. Adrian tot din cauza voastra a plecat ultima data. Pe Gandalf tot voi l-ati banat. Poti sa te minti in continuare ca lumea nu pleaca din cauza ta/voastra, dar nu ne mai mintii pe noi.

L.E. Si apoi, Adrian nu este deloc retras, este chiar foarte activ, citeste din nou acest topic, este unul dintre ceimai implicati in discutie. Cat despre Gandalf, chiar banat, este foarte activ. Multi nu sunt banati si totusi prefera sa nu se implica in discutie, el este si totusi are doua mesaje aici, unul dintre ele fiind chiar initiatorul indirect al acestui topic.

Deci, useri in primul rand valorosi si in al doilea inactivi, despre asta discutam.

Edited by MoWeed

Ma lasi cu minciunile ?

Te rog sa-ti controlezi limbajul, nu ai motive sa devii isteric. Nu este o minciuna.

@axl, nu inteleg... faptul ca incerc sa fac ceva de calitate ti se pare ceva desprins din seria de mistouri? Ar trebui sa scrijelesc 3 fraze pe perete ca Adrian si sa zic ca asta e marele proiect al userilor certati cu bunul simt pe fcsteaua.ro, nu?

Foarte penala situatia. Dezbaterile astea au devenit o gluma proasta din cauza moderatorilor. Sa va spalati cu fcsteaua.ro pe cap, nesimtitilor.

@axl, nu inteleg... faptul ca incerc sa fac ceva de calitate ti se pare ceva desprins din seria de mistouri? Ar trebui sa scrijelesc 3 fraze pe perete ca Adrian si sa zic ca asta e marele proiect al userilor certati cu bunul simt pe fcsteaua.ro, nu?

Foarte penala situatia. Dezbaterile astea au devenit o gluma proasta din cauza moderatorilor. Sa va spalati cu fcsteaua.ro pe cap, nesimtitilor.

Scuze, imi pare rau daca ti-am lasat impresia ca nu te iau in serios. Mi s-a parut un pic exagerata estimarea de 50 de pagini. In fond, regulamentul forumului are vreo doua si nu-l citeste aproape nimeni. Dar in niciun caz n-am intentionat sa te iau peste picior. Chiar tu ai spus ca esti destul de ocupat si chiar cand te-am indemnat sa scrii un articol ai spus ca vei incerca, daca vei avea timp. E de inteles, sper, ezitarea mea de a lua propunerea ta 100 % in serios.

Cum mi-ai aratat calea gresita a gandirii mele imi cer inca o data scuze si te rog sa continui cu planul tau. Nu fa sa para ca renunti la proiect din lene sau mai stiu eu ce si ai gasit scuza rapida ca nu te-am luat eu in serios.

Edited by axl

Renunt la proiect fiindca n-am pentru cine sa-l fac (lista lunga de useri care se retrag) si pentru ca nu are cine sa-l aplice (moderatorii). De vreo 2 zile fac slalom printre off-topicuri si rafuieli personale pe aici si m-am cam scarbit. Te-am rugat sa le stergi si sa-mi pui la dispozitie doua lucruri de bun-simt. Nu esti in stare, sa fii sanatos.

Toate conflictele au ajuns sa fie mediate ca la coltul strazii. Foarte urat, fcsteaua.ro va ajunge in maximum 2 ani un taram sterp, lipsit de vreo reactie inteligenta.

Te-am rugat sa le stergi

S-a hotarat ca acest topic sa ramana nemoderat momentan. N-a fost ideea mea, eu doar o respect.

si sa-mi pui la dispozitie doua lucruri de bun-simt.

Imi ceri doua lucruri pe care eu nu am autoritatea sa le pun la dispozitie.

Nu esti in stare, sa fii sanatos.

Sa fii sanatos si tu.

Renunt la proiect fiindca n-am pentru cine sa-l fac (lista lunga de useri care se retrag)

Care lista? Ce useri se retrag? A anuntat cineva ca se retrage? Unde?

S-a hotarat ca acest topic sa ramana nemoderat momentan. N-a fost ideea mea, eu doar o respect.

Deci esti de acord sa apara lamentarile lui Adrian, Kellerman sau demonstratia de forta a unor moderatori in locul unor discutii constructive? Esti constient ca respecti un rahat (topicul), nu?

Imi ceri doua lucruri pe care eu nu am autoritatea sa le pun la dispozitie.

Hai, ca nu ti-o fi greu sa subtilizezi niste pdf-uri.

Care lista? Ce useri se retrag? A anuntat cineva ca se retrage? Unde?

Uite, incep eu si pun pariu ca lista o sa fie foarte lunga dupa mine. Ma retrag din activitatea de forumist. O sa mai intervin si eu din cand in cand la un articol mai interesant pe prima pagina.

Deci esti de acord sa apara lamentarile lui Adrian, Kellerman sau demonstratia de forta a unor moderatori in locul unor discutii constructive? Esti constient ca respecti un rahat (topicul), nu?

Nu sunt de acord cu nicio lamentare. S-a luat o hotarare la nivel moderational, nu conteaza daca sunt de acord cu ea sau nu, o respect.

Hai, ca nu ti-o fi greu sa subtilizezi niste pdf-uri.

Bineinteles ca nu mi-e greu. Nici nu-i nevoie de pdf-uri, un copy/paste ar fi de ajuns. Dar nu despre asta e vorba. Imi ceri ceva ce nu pot sa-ti dau.

Uite, incep eu si pun pariu ca lista o sa fie foarte lunga dupa mine. Ma retrag din activitatea de forumist. O sa mai intervin si eu din cand in cand la un articol mai interesant pe prima pagina.

Aaa, deci la momentul de mai sus, in care vorbeai de lista lunga cu membrii care se retrag nu exista nicio lista lunga sau scurtacu membri care se retrag. Acum exista. Este lista lunga cu membri care se retrag, redata mai jos:

Lista lunga cu membrii care se retrag

1. Joga Bonito.

Hai sa fim un pic seriosi Joga. Imi ceri lucruri pe care nu pot sa ti le dau, te anunt ca nu pot sa ti le dau si apoi ameninti ca te retragi de pe forum pentru ca nu pot sa ti le dau. Copilarii.

Ar trebui sa incerci politica, sa candidezi undeva... Daca o faceai mai demult, acum erai deja "nominalizat".

Noa, baietii, astept un update.

Ce s-a dezbatut? La ce concluzii s-a ajuns? Ce se va intampla acum?

p.s.

Cele 7 zile au trecut si Gandalf tot banat e. Cine s-ar fi gandit la asta?!

Cine ar fi putut sa prevada asa ceva? Probabil aceeasi persoana care a prevazut ca topicul asta a fost creat doar pentru a fi luata la misto orice propunere serioasa de schimbare.

29lztaa.jpg

New_Bitmap_Image.bmp

Edited by Adrian

Cele 7 zile au trecut si Gandalf tot banat e. Cine s-ar fi gandit la asta?!

Cine ar fi putut sa prevada asa ceva? Probabil aceeasi persoana care a prevazut ca topicul asta a fost creat doar pentru a fi luata la misto orice propunere serioasa de schimbare.

Adriane, cum ai tu dreptate in toate cele.

Untitled.png

Aha, deci imi citesti mesajele dar alegi sa nu vezi deloc obiectiile ridicate de mine la propunerea ta cu Comisia. Apoi strigi tare ca nu vezi nicio obiectie. Cum se numeste asta?

Edited by axl

@Adrian, precum si ceilalti,

In primul rand imi cer scuze ca nu v-am putut raspunde weekendul acesta(in speta duminica seara), dar ne-am intors tarziu de la Buzau, de la deszapezit, obositi si inghetati si sincer numai de un raspuns aici nu mai aveam chef la ora respectiva.

In cadrul staffului s-a decis o reorganizare, la nivelul echipei redactionale cat si a celei moderatoare. Am considerat(parere exprimata si public de cativa membri ai staffului), ca nu este nevoie momentan de o comisie de etica ci de oameni care sa se implice pe toate fronturile. Asadar, numele vehiculate de voi aici, de useri vechi, care ar putea face parte dintr-o comisie de etica, au fost analizate si majoritatea au fost contactati pentru a face parte din cadrul echipei de moderare. Daca vor dori sa ne ajute sau nu, activ, este decizia lor. Pana acum, Maye s-a alaturat din nou echipei de moderare. Alex nu se va mai ocupa de echipa redactionala, vom alege pe altcineva in pozitia respectiva.

Ceea ce ati mai cerut, se va aplica, si anume:

-Seful moderatorilor va avea ca obiectiv monitorizarea activitatii moderatorilor, coordonarea acestora prin implicarea in discutii sau deschidere de subiecte noi precum si sanctionarea acestora in momentul in care vor aplica gresit sau subiectiv regulamentul de pe site, cooptarea de noi membri in cadrul echipei moderatoare, avand ca principal criteriu de selectie timpul petrecut pe site precum si calitatea parerilor exprimate pe site. Seful moderatorilor va raspunde de intreaga activitate de moderare de pe site

-Seful redactorilor va avea ca obiectiv coordonarea redactorilor, cooptarea de noi redactori in cadrul echipei dintre userii existenti pe site precum si din exterior, va propune in cadrul echipei redactionale subiecte despre care redactorii ar putea scrie. Seful redactorilor va fi responsabil de continutul editorial al site-ului

-Moderatorii aflati intr-un conflict deschis cu un user al siteului nu vor putea sanctiona acel user, pentru a elimina orice tentativa de subiectivism sau abuz.

-libertate si independenta totala a moderatorilor/redactorilor/adminilor: nimeni nu se va baga peste treaba lor si nu va lua decizii peste capul lor

-toti reprezentantii staffului vor lupta, impreuna, pentru a continua linia siteului, si anume promovarea istoriei Stelei si a valorilor pe care s-a cladit acest club. Prin urmare, articolele prezente pe site vor avea scopul de a deschide ochii stelistilor privind ceea ce a inseamnat Steaua in comparatie cu mediocritatea in care ne afundam in prezent.

-regulamentul se va aplica, incepand din acest moment, la sange, asa ca ati face bine sa cititi cu atentie regulamentul si sa-l respectati pentru ca altfel veti fi sanctionati. Daca aveti impresia ca vi s-a facut o nedreptate, veti lua legatura cu MoWeed sau veti posta la topicul de nemultumiri, unde va va raspunde acelasi MoWeed. Daca aveti impresia ca raspunsul acestuia este nesatisfacator iar nedreptatea predomina, imi veti trimite mie un mesaj privat iar eu voi investiga situatia. De asemenea, aveti la dispozitie butonul report, atunci cand vedeti ca sunteti atacati sau ca cineva a incalcat regulile siteului. Va rugam sa nu faceti abuz nejustificat de aceste modalitati de interactiune cu stafful fcsteaua pentru ca altfel cererile voastre vor fi ignorate.

-Userii vor avea libertate in a-si exprima parerile pe siteul fcsteaua.ro. Totusi, limbajul suburban nu va fi tolerat. De asemenea, desi consideram ca oricine isi poate exprima liber parerea, cei care vor lupta impotriva misiunii noastre, care vor denigra repetat actiunile pe care noi le realizam sau le promovam, care vor posta repetat mesaje de genul "lasati lupta voastra cu Becali, sustineti Steaua, hai sa fim o mare galerie si sa castigam 24" sau "bine leai facut nea Gigi la huligani ca ei vor sa distruga Steaua", vor avea accesul restrictionat pe site. Acelasi lucru se aplica si membrilor staffului, evident.

-Peste structura organizationala pe care am stabilit-o si anume(moderatori-sef al moderatorilor, redactori-sef al redactorilor) va exista o comisie de evaluare din partea AISS. Asadar, in cazul in care un membru al staffului se va abate de la principiile enuntate anterior sau va gresi in mai multe randuri, va putea fi eliminat din cadrul staffului. Aceste decizii ar trebui sa reprezinte o exceptie, nu o regula.

-In cazul in care masurile stabilite de noi in acest moment nu vor avea efectul pe care il dorim cu totii iar situatia va continua, in vara va fi infiintata acea comisie de etica despre care ati vorbit.

Facem un apel catre userii siteului sa se implice activ atat in discutiile de pe site precum si, in limita timpului, in echipele moderatoare sau redactionale. Userii si stafful fcsteaua.ro ar trebui sa se afle intr-un raport de cooperare pentru ca urmarim cu totii acelasi scop. Prin urmare, pozitiile de forta, atat din partea userilor catre staff cat si din partea staffului catre useri nu ar trebui sa existe, din punctul nostru de vedere. Va invitam pe toti sa va implicati pentru a creste nivelul discutiilor si al subiectelor prezentate pe site.

Edited by Costi

Dar stai un pic, Costi. Ca nu era vorba doar de tine. Era vorba, in mare, de cei care ma acuzau pe mine ca nu am nimic concret.

Desi nu e ceea ce doream si inca nu cred ca e bine ca puterea sa se afle in mainile unui singur om, imi place ce ai propus acolo. Bine, astfel de planuri au mai existat pe hartie dar in practica...

Asa ca sper sa fie pus in aplicare incepand de acum.

As avea 1 lucru de adaugat:

Bagati in regulament avertizari pentru cei care nu scriu corect.

Nu ma refer aici la sanctionarea omului la prima greseala. Ca mai apas si eu din cand in cand pe a in loc de s.

Dar cei care violeaza limba romana in mod repetat merita sanctiuni.

10-20-30 la suta apoi ban intre 1 si si 30 de zile. Nu zic ban permanent, ca nu e corect sa ii dai unui stelist ban permanent pentru asa ceva. Dar Sanctiuni mai mici, ca sa isi dea seama ca trebuie sa aiba respect pentru cei cu care converseaza, astea sunt necesare.

De asemenea, desi consideram ca oricine isi poate exprima liber parerea, cei care vor lupta impotriva misiunii noastre, care vor denigra repetat actiunile pe care noi le realizam sau le promovam, care vor posta repetat mesaje de genul "lasati lupta voastra cu Becali, sustineti Steaua, hai sa fim o mare galerie si sa castigam 24" sau "bine leai facut nea Gigi la huligani ca ei vor sa distruga Steaua", vor avea accesul restrictionat pe site. Acelasi lucru se aplica si membrilor staffului, evident.

Sustine aceasta parte si sper ca asa o sa si fie.

Sunt cativa oameni pe aici si nu m-as supara daca ar fi exclusi.

-In cazul in care masurile stabilite de noi in acest moment nu vor avea efectul pe care il dorim cu totii iar situatia va continua, in vara va fi infiintata acea comisie de etica despre care ati vorbit.

Daca nu o sa fie deloc nevoie de ea, eu o sa fiu om fericit. Ramane sa vedem.

Eu sunt dispus sa ma implic activ.

De aceea doresc si sa imi depun un CV pentru postul de sef al redactorilor.

Iar pentru inceput as vrea sa vin cu echipa: Lari, Gandalf, I.N.Money, veterani pe care sa contez saptamanal, la care sper sa li se adauge si niste tineri precum Tanarul Young sau snoWman + altii.

O sa incerc sa vorbesc si cu oamenii mai vechi care au scris si care nu pot sa scrie acum din lipsa de timp. Sunt sigur ca vom gasi o modalitate de a introduce un articol pe luna, mai ales articole ce tin de meciurile Stelei de pe vremea cand era Steaua.

In acelasi timp vreau sa ma ocup si de partea cu Steaua.ro, sa stabilim si aici o echipa redactionala care sa poata tine stelistul de rand la curent cu activitatea CSA-ului. Aici ma gandesc la aceleasi nume care au fost si pana acum f23456k, 1on, Maye, etc.

1. ma bucur ca vrei sa te implici. la Steaua.ro in momentul de fata sunt activi fk, Ion si maye, prin urmare va fi nevoie sa cooptam si acolo cateva nume. Mai postez si eu stiri, dar destul de rar, iar pe partea de volei mai e si puyol activ.

2. in legatura cu echipa redactionala, a fost propus Lari(pe care, ca fapt divers, eu il propun de cativa ani :)) ). Sa speram ca se decide si in sens pozitiv sa ocupe aceasta pozitie. Eu ii promit(o fac si public, aici, nu doar privat) ca o sa-l ajut cu tot ceea ce are nevoie, asa cum si el ne-a ajutat pana acum. Daca vrei sa ajuti aici, din partea mea ai tot sprijinul, de asemenea sa cooptezi noi redactori in echipa, precum numele vehiculate de tine.

Excelent. Si ce schimbari s-au petrecut in echipa de moderatori ? adica cine din moderatorii actuali au zburat ? axl ? Daniel-ionut ? ca altfel nu s-a facut nimic.

In rest, sunt de acord cu tine Costi, mai ales cu partea in care bogdan_p si Virgil vor fi dati afara de pe forum.

care vor posta repetat mesaje de genul "lasati lupta voastra cu Becali, sustineti Steaua, hai sa fim o mare galerie si sa castigam 24" sau "bine leai facut nea Gigi la huligani ca ei vor sa distruga Steaua", vor avea accesul restrictionat pe site

Partea asta este ciudata tare. Adica daca eu scriu astazi pe topicul cu Twente ca sper sa ne calificam si sa ajungem cat mai departe voi fi banat? Pentru ca orice victorie in Europa a Stelei il lipeste si mai mult pe Gigi de noi, indirect. Sau vine un alt utilizator care isi exprima parerea civilizat si spune ca el isi doreste ca Steaua sa castige orice meci, ignorandu-l pe Gigi, primeste ban? Mi-e greu sa cred ca se poate aplica acest lucru. Dovada ca sunt multi utlizatori care posteaza zilnic astfel de mesaje si nu patesc nimic. Si pana la urma este dreptul utilizatorului de a-si exprima gandirea, care o fi ea, atata timp cat o face civilizat. E adevarat, mentalitatea acestui site trebuie sa fie anti-Gigi, dar nu o poti impune si utilizatorilor sa o aiba. Poti cel mult sa ii educi sa gandeasca ca tine.

Te minti singur cand spui ca vrei ca Steaua sa castige si vrei sa il ignori pe becali.

Sper sa se aplice regula aia inca de acum!

Edited by Kellerman

@Kellerman

Era o situatie ipotetica, nu o parere personala.