Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Gabriel Machado

46 posts in this topic

RTEmagicC_sport-machado_GSP1.jpg1.jpg

Nume complet: Gabriel Teixeira Machado

Data nasterii: 2 septembrie 1989

Locul nasterii: Porto Alegre, Brazilia

Inaltime: 1,84 m

Juniorat:

• 1998-2002 - Internacional
  • 2003-2006 - Juventude
A mai jucat la:

• 2007 - Juventude - 7 meciuri, 3 goluri
  • 2008 - Grasshopper - 19 meciuri, 1 gol
  • 2009 - Nyon - 10 meciuri, 4 goluri
  • 2009-2011 - U Cluj - 58 de meciuri, 16 goluri

"La Cluj se pare că nu-i mai placea, noi vrem să-l ajutam să-și revina iar din vară să devină jucatorul pe care-l dorim. E un baiat foarte talentat, poate avea nevoie de o schimbare. Machado ramane jucatorul Universității, dar va juca sase luni la Steaua. Nu există clauză de cumparare, in iunie el vine inapoi. Din pacate el a avut si acel conflict nefericit cu fanii ", a spus Florian Walter pentru MEDIAFAX.

Edited by blindica

Ce cauta si asta la Steaua?...

Seamana cu Hulk de la Porto. E singura explicatie.

Vai,domnule Fecali! Vai,dar ce cadou de Craciun! De obicei cine s-aseamana s-aduna,dar uitandu-ma ce-a adunat Machado,tind sa cred ca transferul/imprumutul acesta este mai caterinca fata de cel al lui Burdujan.Totusi,Machado a jucat unde se strang toti granzii,dar a avut ghinion ca n-avea Nyon meci .

Ce cauta si asta la Steaua?...

e mai talentat ca toti atacantii din lotul actual,problema e daca se va integra,e tehnic,are si viteza buna,tanar; daca i se va da vreo sansa,eu cred ca va reusi sa se impuna,ramane de vazut.

Ramane de vazut, dar felul in care s-a facut mutarea, ca Walter ala n-a avut unde sa-l paseze, l-a gasit pe amicul Jiji...Nu stiu ce sa zic...

Nu imi plac astfel de transferuri , are talent baiatul dar nu stiu :) !

Am urmarit stirile Pro TV [sport] , se spune ca a aflat pe plaja de imprumutul la Steaua , daca o fi adevarat ei stiu

Un jucator atunci cand este imprumutat la o echipa , trebuie sa'si dea acordul , daca jucatorul nu se simte motivat ?

Edited by Al1nn

"Singurul care nu mă pacalise in fotbal era Walter. Acum m-a pacalit si asta cu Machado. Am zis si eu aseara: "Ba ia bagă-l si pe Machado asta, să-l vad si eu!" L-am vazut, a dormit pe teren. M-a pacalit si Walter acum. Eu l-am luat pe incredere, că am zis că Walter e baiat de onoare, de caracter. Ce am dat pe Machado? Pai l-am dat pe Dorinel Popa si incă 200.000 de euro. Credeti că dacă Machado asta era un mare fotbalist il dadea Walter?

Din cauza lui Ilie l-am luat, că zicea că e bun. Am zis să-l iau, că o fi vreun maaaaare atacant si că după aia nu mai pot să-l iau".

"Singurul care nu mă pacalise in fotbal era Walter. Acum m-a pacalit si asta cu Machado. Am zis si eu aseara: "Ba ia bagă-l si pe Machado asta, să-l vad si eu!" L-am vazut, a dormit pe teren. M-a pacalit si Walter acum. Eu l-am luat pe incredere, că am zis că Walter e baiat de onoare, de caracter. Ce am dat pe Machado? Pai l-am dat pe Dorinel Popa si incă 200.000 de euro. Credeti că dacă Machado asta era un mare fotbalist il dadea Walter?

Din cauza lui Ilie l-am luat, că zicea că e bun. Am zis să-l iau, că o fi vreun maaaaare atacant si că după aia nu mai pot să-l iau".

Intradevar Machado aseara nu s-a miscat cine stie ce, dar a jucat si putin...dar la meciul cu Mioveni mie chiar mi-a placut...s-a batut acolo in fatza...a dat si pasa aia buna pentru F.Costea...nu e chiar asa mare "tzeapa" daca are putina rabdare cu el

Daca asta e asa mare teapa, fratii Costea ce sunt?...

Adevarat...Fratii Costea au avut evolutii mult mai slabe ca ale lui...doar ca pe asta nu a dat Jiji o caruta de bani sa aiba de ce sa tipe ca il vinde cu 124 milioane de euro :))

P.S.: Si nici nu e impresariiat de VERII, sa fie nevoie de o crestere artificiala de COTA!

Edited by JohnCO2

Daca asta e asa mare teapa, fratii Costea ce sunt?...

Salutare,

Eu l-am uramrit aseara pe Florin Costea i mod special sa vad si eu ce poate, si chiar poate. Era singurul care iesea la pasa, la combinatii scurte, care se demarca pe spatiile libere, careinitia un-doi-uri, adica, stie jocul.

Ca nu se "integreaza" in haosul de la aceasta echipa.....nu e problema lui.

Plus, Bicfalvi, alt jucator luat in colimator de multi care aseara a jucat destul de bine avand in vedere criticile aduse la adresa sa.

Nu stiu daca e vorba numai ca nu se integreaza...Asa, Rusescu de ce-a reusit?

Eu am mai spus-o si altadata, Costea nu mai e cel de la Craiova, mai ales si dupa accidentarea suferita.

Despre celalalt, Mihai, ce sa zic, nu l-am vazut niciodata mare jucator.

Revenind la Machado...nu stiu cati dintre voi il urmareau acum 2 ani cand JUCA(nu doar era in lot) la U Cluj!

Pai juca senzational in perioada aia...e puternic, destul de tehnic pentru fizicul lui si mai are si executii surprinzatoare.

Poate isi aduce aminte si el de fotbalul care il poate juca sa inceapa sa ne ajute in lupta pentru titlu!!!

Edited by JohnCO2

A avut unele momente bune in trecut, dar eu nu vad asa multa calitate in el.Daca era asa, ma gandesc ca nu l-ar fi dat pana la urma nici Clujul...

A avut unele momente bune in trecut, dar eu nu vad asa multa calitate in el.Daca era asa, ma gandesc ca nu l-ar fi dat pana la urma nici Clujul...

Era in conflict deschis cu fanii de la Cluj...dupa ce la un meci le-a aratat semne obscene...iti dai seama ca nu avea cum sa mai joace la Cluj:)

Stiu de faza cu conflictul. Dar si pana atunci a jucat destul de putin, de slab in ultima perioada. Plus ca daca ar fi fost asa bun nu l-ar fi dat, cu tot conflictul creat.

Si C. Ronaldo a fost in conflict cu fanii lui Real, dar nu s-a pus problema sa plece. Stiu ca e cam fortata comparatia, dar nah. :)

machado a fost doar un pretext legal pentru a acoperi cumpararea celor 3 puncte din meciul cu clujul. asta nu e fotbalist nici cat erau bilasco sau arturo, ca sa numesc doar doi pafaristi care au mai murdarit tricoul Stelei. fac pariu ca machado pleaca la vara pe 50.000 euro. diferenta pana la 550.000 euro, cat a platit Steaua pe el, adica juma de milion de euro, reprezinta pretul victoriei cu u Cluj, sper ca machado sa nu isi faca iluzii ca ar fi altfel...

daca nu joaca, s-ar putea sa nu plece. daca joaca, va intra in gura gibonului si va pleca urgent. mie mi se pare mult prea slab, si sper sa nu ma insel :-)

daca nu joaca, s-ar putea sa nu plece. daca joaca, va intra in gura gibonului si va pleca urgent. mie mi se pare mult prea slab, si sper sa nu ma insel :-)

Este parerea ta ca ar fi un jucator slab, dar sa iti doresti sa NU te inseli...inseamna ca nu vrei binele echipei pe care o sustii...

Sign in to follow this  
Followers 0