Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Alexandru Chipciu

49 posts in this topic

2gw4x7d.jpg

Nume complet: Alexandru Mihaita Chipciu

Data nasterii: 18 mai 1989

Locul nasterii: Braila, Romania

Inaltime: 1.75 m

Greutate: 68 kg

Juniorat:

• 2001-2004 - CF Braila
  • 2004-2006 - Sporting Pitesti
A mai jucat la:

• 2006-2011 - FC Brasov - 74 de meciuri, 13 goluri
  • 2008-2009 - Forex Brasov (imprumut) - 6 meciuri, 0 goluri
  • 2008-2009 - CF Braila (imprumut) - 18 meciuri, 4 goluri
Echipa nationala:

• 2006 - Romania U-17 - 2 meciuri, 1 gol
  • 2008 - Romania U-19 - 2 meciuri, 0 goluri
  • 2011-prezent - Romania - 2 meciuri, 1 gol
FC Steaua Bucuresti anunta ca fotbalistul Alexandru Chipciu (22 de ani) a semnat astazi cu echipa ros-albastra.

Jucatorul care a evoluat la FC Brasov a parafat un contract pe o perioada de 5 ani.

Mult succes ! :oleole:

Edited by blindica

Chipciu e un transfer foarte bun.Nu stiu ce i-a promis Fecali,dar ma mir ca n-a ajuns pe la Rapid,in caz ca influenta lui Dinu Gheorghe mai pluteste pe la FC Brasov.Sau la Vaslui,Cluj,unde investitorii par mai seriosi.Sper ca Mache,Teja,Fecali,Stan si preparatorii fizici de la Steaua sa nu-i strice viitorul acestui jucator.

Cel mai bun ajutor pentru jucator este chiar el.

Daca joaca foarte bine,impresarii nu vor intarzia sa ii caute echipe,cautand sa-si taie partea de branza in familie.

Sper ca Mache,Teja,Fecali,Stan si preparatorii fizici de la Steaua sa nu-i strice viitorul acestui jucator.

Blindica, de la tine am pretentii... nu il baga pe Ilie Stan in aceeasi oala cu aia.

(OFF) @Daniel-Ionut : parerea mea despre cum lucreaza Ilie Stan ( ce vad eu,ca produs finit : jocul ) ramane aceeasi pe care mi-am impartasit-o pe forum la sectiunea dansului,acum cateva saptamani.

Presupunem c-ar putea sa-i strice viitorul introducandu-l pe teren pe un post care nu ii este cunoscut lui Chipciu.De tinut pe banca si cu lipsa de incredere nici nu se pune problema,fiindca sunt sigur ca Alexandru Chipciu va fi unul din favoritii patronului ( pe buna dreptate,de data aceasta,doar ca in afara faptului ca pana acum a dovedit calitati foarte bune pe la Brasov,este si o noua ''jucarie'' achizitionata din banii lui ).

Repet,sper sa joace constant si sa aiba rezultate pentru a merge mai departe,spre binele sau.

dupa plecarea lui Banel si accidentarea lui Matei partea dreapta a echipei a fost doar pe foaie, in teren inexistenta; Chipciu a fost folosit in cea mai mare partea a jocurilor in stanga dar,cum Dodel nu poate fi scos, va fi trecut in dreapta;e un jucator talentat,macar sa reuseasca.

Secundul Edi Iordanescu explică de ce ex-brasoveanul nu a dat incă randament, dar de ce va fi un fotbalist de bază la Steaua

- Edi, dincolo de accidentarea lui, Chipciu nu a dat satisfactie pină acum. Care ar fi motivele?

- E un jucator cu un potential extrem de mare. Se pregateste fantastic, e inteligent in joc si poate evolua atit in banda dreapta cit si in stinga. El a jucat in ultima perioadă doar in stinga, la Brasov, si are nevoie de o perioadă de acomodare pe partea cealalta dar nu vor fi probleme pe viitor să il folosim acolo.

- Multă lume spune că nu e bine să fie folosit mijlocaș dreapta.

- Cind pe un dreptaci, care a jucat mereu in dreapta, vrei să-l muti pe stinga e posibil să nu se poată adapta, dar cind pe un dreptaci il muti de pe stinga pe dreapta, n-are cum să nu dea randament! Evident, avind rabdare cu el. În plus, ar fi fost rau dacă l-am fi folosit pe Chipciu pe stinga pentru că astfel am fi incercat să jucam cu mijlocasi laterali de picior opus benzii si avind două virfuri pe teren tot timpul exista riscul să aglomeram jocul prea mult spre centru si să nu avem oameni de benzi si centrari pentru atacanti.

"Selectionerul nu trebuia să cheme nici un jucator de la Steaua la echipa natională pentru acest stagiu! Steaua avea nevoie de jucatori ca să pregatească meciurile cu Twente" (Mircea Lucescu, fost selectioner al Romaniei)

Cum a aratat programul lui Chipciu in această iarnă:

12-19 ianuarie: stagiu de pregatire la Poiana Brasov

21-26 ianuarie: stagiu cu echipa natională cu 3 antrenamente zilnic

27 ianuarie: amical Romania - Turkmenistan

29 ianuarie: amical Steaua - Levski Sofia

31 ianuarie: amical Steaua - Legia Varsovia

2 februarie: amical Steaua - Mlada Boleslav

gsp

Mai are de munca si de demonstrat...e la inceput, dar parca ar trebui sa fie ceva mai bataios...parca e prea numai pe varfuri...

Meciul cu Astra a fost primul in care l-am vazut la "lucru" pe Chipciu si cred ca n-a jucat rau. Are potential, sa speram ca va mai creste in joc.

Rosu meritat...trebuie sa invete sa fie mai echilibrat...sa vedem cine joaca cu Ceahlaul si Brasov in dreapta...

alex are un mare potential si sper sa aiba si suficienta minte pentru a deveni un mare jucator. cred ca in vacanta asta ar trebui sa se uite la meciurile Stelei si sa vada unde a gresit. eu unul cred ca a gresit alergand mult aiurea. sper sa invete sa isi dozeze efortul, si sa inteleaga ca nu trebuie sa le faca el pe toate. mai bine sa stea ca o putoare tot meciul, dar in 3-4 randuri sa explodeze cu pase perfecte pentru atacantii centrali. inaintea lui a fost un mare bou care alerga maratonul in fiecare meci, dar nu nimerea nici o centrare buna din 100 de incercari, si a sfarsit prin a pleca pentru ca era injurat de fani incontinuu si pe buna dreptate!

Daca o tine tot asa, o sa il ia o echipa mare. Sper doar sa nu aiba soarta lui Torje la Udineze, sau a altor jucatori care promiteau multe in campionatul romanesc, dar in strainatate faceau banca de rezerve..

Sa fim sinceri , nu e mijlocas dreapta , e slab la faza defensiva ... as vrea sa il vad intr-o partida evoluand ca mijlocas ofensiv , Piti la nationala il baga ori mijlocas ofensiv ori in stanga.

eu cred ca jucatorul asta nu e iubit nici de fani si nici de jurnalisti pentru ca are un nume foarte greu de scris. cred ca ne-am strica de ras sa il vedem pe behaila in direct la TV cum ii scrie numele lui chipciu :-)

inca nu stie cum sa ajunga acasa in Bucuresti si vreti deja sa fie noul Lacatus? are nevoie de timp, problema este ca nu va avea acest timp. si Szekely venise tot pe cai mari si a plecat cu tricicleta...

Intr-un interviu acordat in momentul in care sosea la Steaua, Chipciu spunea ca este baiat cuminte. Mai nou, in fiecare zi aproape, iese in evidenta cu ceva rau..

Culmea, de cand au inceput scandaluri cu Chipciu prin presa incepe si el sa miste cate ceva.

Cred ca mai degraba e invers...

Oricum,nu in niste meciuri amicale se vede valoarea unui fotbalist.

Am mai vazut eu jucatori de viitor care s-au stins dupa primul an in Ghencea...

Se intampla si la case mai mari. Si Real Madrid este renumita pentru ca a stricat o multime de jucatori. Sa speram ca nu va fi si cazul lui Chipciu..

Alexandru Chipciu continuă să se dea in stambă de fiecare dată cind are ocazia. După ce Gazeta Sporturilor a dezvaluit in exclusivitate că mijlocasul a fost surprins intr-un restaurant din Bucuresti sub influenta bauturilor alcoolice cu 48 de ore inaintea meciului cu Litex, la doar două zile după incident, acesta a mers la Mamaia alaturi de Mihai Costea si Cristi Tanase unde s-a imbatat si au facut scandal.

Aseara imediat după finalul meciului din Ghencea contra celor de la Concordia Chiajna, Chipciu a refuzat să treacă prin zona mixtă si chiar a reactionat nervos la vederea jurnalistilor. "Ce, ba mai vreti să vorbesc cu voi? O să mai vorbesc cu voi atunci cind o să scrieti de bine...", a spus Chipciu care a trecut apoi printr-o multime de fani care-l asteptau autografe, dar jucatorul i-a ignorat. Mai mult, Chipciu nu a ezitat să si injure ziaristii folosind apelativul "mortii vostri".

Putine realizari in tricoul Stelei pentru Chipciu

- a jucat 14 meciuri in returul trecut, toate ca titular, fiind de 9 ori integralist

- a absentat in două meciuri, de fiecare dată fiind suspendat

- a marcat două goluri si a oferit o singură pasă de gol

- a incasat două cartonase galbene si unul rosu

- a avut o medie a notelor de doar 5,71, fiind pe locul 3 in topul stelistilor

Alexandru_Chipciu.jpg

Clipboard02.jpg

Sign in to follow this  
Followers 0