Lari

Steaua - Twente Enschede 0-1 (0-0)

216 posts in this topic

Coregrafie superba, echipa urata!

2 echipe cu aparari penibile. Difernta e ca olandezii au jucat mai simplu si mai eficient. Si, de la o vreme, m-am obisnuit ca Steaua sa nu fie eficienta.

2 echipe cu aparari penibile. Difernta e ca olandezii au jucat mai simplu si mai eficient. Si, de la o vreme, m-am obisnuit ca Steaua sa nu fie eficienta.

eu nu cred ca Steaua a avut o aparare penibila aseara; Geraldo-Chiriches au fost imbatabili,Chiriches a impresionat din nou,fara greseala,fara nicio emotie,iar in stanga Brandan a aratat ca e valoros; probabil te referi la Dananae cand spui aparare penibila,dar asta e,greseala de management;

e inadmisibil sa joaci in banda cu 2 jucatori care nu au ce cauta acolo;Tanase la inceputuri era mijlocas central,mi-l amintesc de la nationala de tineret,in schimb Raul e atacant pur sange,cel mai bun din lotul Stelei,Ilie,in schimb, il joaca in banda ca sa ii faca loc unui "penibil" Tatu in linia ofensiva;

altfel ar arata linia de mijloc cu Parvulescu in stanga si Chipciu in dreapta; ca mijlocas de banda trebuie sa ai viteza si explozie (Ola John) , nu sa fi lent si sa intri in centru de x ori;

* Steaua a avut intotdeauna antrenori fricosi,carora le-a fost frica sa atace; singurul care poate fi evidentiat ca a incercat ceva este Oleg Protasov , in rest , numai viziuni defensivi ale jocului; pai nu spunea Ilie ca Steaua o sa joace ofensiv ? a rupt plasa in doua aseara;

Edited by Mem0

2 echipe cu aparari penibile.

Daca statistica de pe soccerway este corect, Twente a avut un singur sut pe poarta aseara. N-am vazut meciul, posibil sa fie o greseala, dar daca este adevarat atunci Steaua are o aparare excelenta avand in vedere ca am jucat cu o echipa fruntasa din Olanda, tara fotbalului ofensiv.

Numarul de suturi la poarta a fost redus si pentru ca olandezii au jucat slab in atac. Au dat "pe langa" in niste ocazii in care nu se rata.

Dananae nu are ce cauta la o echipa care se vrea fruntasa in divizia A. A fost depasit complet

Tatarusanu a dovedit aseara ca nu stie sa cand iasa din poarta si cand nu. Golul este si din vina lui, nu era nici iesit si nici in poarta. Era exact unde nu trebuia sa fie in situatii de genul asta.

Restul au jucat mai bine, dar pe mine ma frapa usurinta cu care pasau olandezii pana in preajma careului nostru. Desi, de cele mai multe ori, erau mai putini atacanti decat aparatori.

concluzii:

1. In minutul '86 nu aveau cum sa fie 50.000 de spectatori pentru ca answer a plecat dupa un sfert de ora. asta inseamna ca erau doar 49.999.

2.Singurul om la ora asta, dupa 12 noaptea, de la Universitate este Turqoaz care a zis ca se duce sigur.

3. Domnul acela agasant, Zob69 , nu a reusit sa-i impinga pe baieti de la spate catre victorie.

4. Cei care se jura ca iubesc Steaua si sunt adevaratii suporteri nu ar trebui sa-i injure pe Prepelita,Dananae s.a.m.d. pentru ca un suporter este si la bine si la rau alaturi de cineva aflat in dificultate.

5. Cei cu "Forzza Steaua" si stegulete nu va mai holbati in gura Oierului Suprem si visati finale ca Mos Craciun nu este personaj real.

......

n. Cel mai trist este faptul ca nu mi se mai misca niciun muschi al fetei cand ma uit la meciurile Stelei. Ca nu mai imi sare pulsul peste 120 de batai/minut, ca nu ma mai apuca un tremur de zici ca am stat la -25 de grade C desi in casa sunt lejer peste 25 grade. Dragii mosului,ascultam la Ric ( era un fel de IPod pentru cine-l detinea) sub plapuma meciurile cu Eindhoven sau Goteborg si ma lua un tremurat puternic cand ascultam comentatorul roman in infernul de pe respectivele stadioane. Asta insemna Steaua in alte timpuri.

Plus "incurajatul echipei" ce are ca port drapel INJURATUL ADVERSARELOR din campionat.....ce mai behaii cu totiii....is in extaz....

Ticalosii astia din presa au modelat suporterul roman de fotbal in cel mai penibil fel...cand echipa nationala era de criticat N UAU FACUT_O, din diferite motive, cand se scoatea cate un rezultat vai de capul lui: REZULTAT MARE, etc, etc., pe Nicolita nu-l mai scoteau din ce ditamai fotbalsitul este......si a ajuns "pleava" sa se bucure la orice pasa data mai bine, al orice sut mai acatarii...cand astea sunt elemente de baza in fotbalul de clasa.....

Nu mai contenea idiotii cu laudele la adresa celor 50 de mii de ignoranti.......

Parca e fara scapare situatia asta.....:( pentru ca e intretinuta de interese meschine ce nu tin de noi.......

Numarul de suturi la poarta a fost redus si pentru ca olandezii au jucat slab in atac.

Era exact unde nu trebuia sa fie in situatii de genul asta.

E curios cum olandezii au jucat slab in atac fix in meciul cu o aparare penibila, cum spui tu, avand in vedere ca anul acest au o medie de 4 goluri pe meci. Hai sa ne gandim putin mai bine. Tatarusanu nu a stat prost la gol, toti portarii stau undeva la 6 metri de poarta (vezi faza cu sutul lui Mihai Costea peste poarta unde era portarul olandez). E vorba de o executie perfecta a negrului acela.

Inteleg sa fim anti-becali, dar hai sa analizam si sa vorbim obiectiv.

Un meci frumos in care s-a dovedit inca o data ca valoarea bate vointa..

Ca pareri personale mi s-a parut ca dupa primele 35 de min in care au jucat ireprosabil au inceput sa cada fizic..

Plusuri Chiriches care il vad deja noul Goian(pentru ca e tot din Bacau) mi-au mai placut si Bicvalfi si chiar si Rusescu care a jucat unde nu ii sta prea bine.

Minusuri s-a vazut ca Steaua depinde de jocul lui Brandan care ieri parca nu avut mare chef de fotbal nu a urcat nu a dat o centrare sau o pasa buna,si de norocul lui Nokolici care ieri nu l-a avut,iar de Dananae nici nu imi permit sa vb..

Nu pot zice ca imi mai fac sperante dar totusi zic ca o sa arate altfel cu latovlevici stanga bourceanu centru..

acum am o intrebare oare chipciu poate sa joace acum returul?aveti idee?as vrea un atac tatu rusescu sincer..desi cred ca asa va juca si Prepelita dreapta

Ca pareri personale mi s-a parut ca dupa primele 35 de min in care au jucat ireprosabil au inceput sa cada fizic..

Plusuri Chiriches care il vad deja noul Goian(pentru ca e tot din Bacau) mi-au mai placut si Bicvalfi si chiar si Rusescu care a jucat unde nu ii sta prea bine.

Minusuri s-a vazut ca Steaua depinde de jocul lui Brandan care ieri parca nu avut mare chef de fotbal nu a urcat nu a dat o centrare sau o pasa buna,si de norocul lui Nokolici care ieri nu l-a avut,iar de Dananae nici nu imi permit sa vb..

Nu pot zice ca imi mai fac sperante dar totusi zic ca o sa arate altfel cu latovlevici stanga bourceanu centru..

acum am o intrebare oare chipciu poate sa joace acum returul?aveti idee?as vrea un atac tatu rusescu sincer..desi cred ca asa va juca si Prepelita dreapta

1."noul Goian" ...cum suna asta? :))

2.Bicfalvi nu "Bicvalfi" :)) , care apropo a fost degeaba pe teren ...

3."cu Latovlevici stanga si Bourceanu centru" facem ravagii ...0-3 in retur !

Treziti-va !

@somoso : te rugam,cu toata stima,sa incerci sa te exprimi cat mai corect gramatical! Nu te grabi,alege-ti cuvintele,gandeste-te de doua ori inainte sa postezi!

De asemenea,in baza faptului ca gasesti multe plusuri dupa ceea ce ai vazut in mansa tur a 16-imilor dintre Steaua si Twente,pluseaza cu un minim de respect fata de numele acelor jucatori despre care scrii:

-Bicfalvi,nu Bicvalfi

-Nikolic,nu Nokolici

-tatu,rusescu,bourceanu,chipciu si latovlevici cu litera mare la inceput.

Multumim pentru intelegere!

@somoso : te rugam,cu toata stima,sa incerci sa te exprimi cat mai corect gramatical!

Sunt inerente unele greseli,ar trebui sa fim mai atenti cum scriem, nu ne alearga nimeni in definitiv. Problema mai mare este ca somoso nu a specificat toate minusurile care au dus la acest rezultat. Nu poti ignora conducerea justificand ca nu joaca ea. Este foarte important cum se manageriaza echipa,clubul. Nu trebuie niciodata ignorat acest fapt.

Citeam pe un blog ce a postat un vechi user al acestui site, cine nu si-l aminteste pe dragul de Victor(?!), care a spus o tampenie direct proportionala cu senectutea domniei sale: niciun club mare nu are nevoie de proiecte pe termene lungi. suporterii nu au nevoie decat de rezultate. Si a enumerat echipe ca : Milan, Juventus,Barcelona,Real Madrid...care ar functiona din inertie si de pe urma rezultatelor. Nimic mai fals! Nu are rost sa prezint eu cum functioneaza aceste cluburi pentru ca stie absolut oricine. In cazul domniei sale lucurile sunt aranjate: traieste de pe o zi pe alta si nu-l mai interseaza ce va fi maine ( el a inventat un nou reper in timp timp denumindu-l Victor). Daca ganditi la fel ca el, cei care ignora raul de la clubul Steaua reusiti sa-i dati satisfactie din plin:chiar exista viata dupa Victor! Dar imi vin imaginile apocaliptice din acele filme infricosatoare gandindu-ma ce va fi dupa Victor.

Edited by vlad

Conducerea ne-a spus ca fix cu acest lot Steaua va ajunge in finala Europa League. Asa ca orice acuzatie la adresa jucatorilor e complet penibila. Jucatorii au valoare de finala Europa League. Iar daca n-au valoarea asta, inseamna ca onor conducerea e cretina, din moment ce credea ca va ajunge in finala cu jucatori medioacri. Acum nu zic, mai exista si posibilitatea ca onor conducerea sa faca misto pentru a atrage fraierii la stadion. Ca fraieru' chiar da banu' daca-i promiti finala Europa League. Nu-i ceva nou in Romania, alti fraieri baga votu' daca le promiti marea cu sarea si le dai si-o galeata cadou. Iar dupa ce-au bagat votu' isi iau la mumu din toate pozitiile fix de la aia care le-au dat galeata.

Edited by DanStan

eu consider ca urmatoarele au dus la infrangere:

1. lipsa unei conduceri pe masura clublui de Steaua, sau ce a ramas din el

2. lipsa unui patron care sa aduca bani si sa lase oamenii care se pricep la fotbal sa faca o echipa din Steaua

3. lipsa unui stadion pe care sa joci, sa faci antrenamente, lipsa unei sali de sport, lipsa juniorilor si lista poate continua, dar sunt lucruri pe care le stiti deja

la meciul de la Bucuresti greseala a fost echipa facuta prost + Prepelita - brandan (care e cu gandul la china)- tatarusanu, toti au gresit la fel de mult.

nu e greu sa pierzi cu 0-1 un meci cu o echipa olandeza atunci cand ai in loja o maimuta care se bucura ca prostul dupa o victorie cu 4-0 impotriva mioveniului, si declara ca echipa lui va castiga tot, inclusiv europa league.

atata timp cat prostia va guverna Steaua, succesele vor fi pur si simplu numai intamplare.

numai behaila poate fi mai prost ca behaila!

Dear Steaua supporters,

Thanks for your big support in the stadium for Mihai Nesu. We all saw it on the TV during the match in Holland.

We had a little suprise aswell:

Forza Nesu, Forza FC Utrecht, forza Steaua!!!!

eu consider ca urmatoarele au dus la infrangere:

1. lipsa unei conduceri pe masura clublui de Steaua, sau ce a ramas din el

2. lipsa unui patron care sa aduca bani si sa lase oamenii care se pricep la fotbal sa faca o echipa din Steaua

3. lipsa unui stadion pe care sa joci, sa faci antrenamente, lipsa unei sali de sport, lipsa juniorilor si lista poate continua, dar sunt lucruri pe care le stiti deja

la meciul de la Bucuresti greseala a fost echipa facuta prost + Prepelita - brandan (care e cu gandul la china)- tatarusanu, toti au gresit la fel de mult.

Eu consider ca urmatoarele au dus la infrangere :

1.Lipsa unei conduceri

2.Lipsa unei conduceri

3.Lipsa unei conduceri

Steaua nu are conducere,are o lipitoare pe post de patron.Jiji e un camatar cu acte in regula.

Chiar credea cineva ca Steaua Mogosoaia/Antalya/Buzau,Ploiesti putea bate Twente? O echipa olandeza ce a jucat oricum cu viteza a 2-a. Finala Europa League? In competitia asta au mai ramas 31 de echipe mai capabile decat Steaua Mogoantabuzaploiesti.

Am si eu o intrebare simpla. Il vede cineva de aici pe Tatu fotbalist?