Sign in to follow this  
Followers 0
MM3

Romanii sunt destepti

90 posts in this topic

Bine v-am gasit! Ati vazut campania care ruleaza pe internet in ultima perioada - romanii sunt destepti?

romaniisuntdestepti.jpg

Ideea e simpla: la initierea cautarii romanii sunt... apar tot felul de sugestii cu caracter negativ. Si noi putem schimba asta! Cautand masiv romanii sunt destepti, putem schimba acest sugestii Google intr-unele cu caracter pozitiv. Putem arata ca ne pasa de imaginea noastra!

Implicati-va si voi si shareuiti mesajul mai departe: https://www.facebook.com/romautentic.ro?sk=...277126632324389

Aici un filmulet detaliat despre asta:

1 person likes this

ROMANII SUNT DESTEPTI, o campanie Rom? :w00t::yeahh:

nene sa stii ca ai ceva dreptate, uite ce imi da mie rezultatelele cautarii pe goagal.

cam nasol pentru tarisoara noastra si locuitorii ei din nefericire.

romanii_2.jpg

romanii_sunt.jpg

Ok,ok,dar romanii sunt chiar prosti,general vorbind,deci,unde greseste gugle?

nicaieri, dar e vorba de imaginea tarii in Europa care in momentul asta e praf :)

s-a schimbat pe naiba, zice ca avem si talent pe langa paduchi:))

Romanii sunt educati si frumosi.

nu prea vad rostul topicului din 2 motive:

1)spui ca afecteaza imaginea Romaniei afara,nici un strain nu cred ca o sa caute "romanii sunt" poate "romanians are .." unde o sa apara sugestii gen "stupid","latins","vampires","awesome"

2)mi se par perfect adevarate toate sugestiile mai putin ultima --> awesome unde ar merge o completare " awesome in their stupidity"

Romanii sunt educati si frumosi.

...si cinstiti! :D

(vezi de la presedinte si prim-ministru , pana la ultimul student la Teologie...

Dar tu putina mandrie in tine nu ai? Nu te deranjeaza acest lucru? Daca o sa iti educi copii in cel mai pur stil romanesc, adica noi suntem cei mai tari, buni si frumosi, iar ei o sa dea search pe G. si o sa vada variantele alea, ce o sa le spui?

Oricum varianta 2 din raspunsul tau este sugestiva....pentru modul in care gandesti.

Toate bune...

Nu sunt mandru ca sunt roman,mi-e scarba de natia asta si as da orice sa ma fi nascut in alta tara.Copiii mei sper sa nu se nasca in tara asta (de 1 an fac toate formalitatile sa fac posibil lucru asta) iar daca o sa dea search pe google si o sa gaseasca sugestiile acelea care intre noi fie vorba sunt mai mult decat adevarate sa vina sa imi multumeasca ca nu i-am blestemat sa se nasca intr-o tara 90% tiganizata.

Astept injuraturile.

Nu sunt mandru ca sunt roman,mi-e scarba de natia asta si as da orice sa ma fi nascut in alta tara.Copiii mei sper sa nu se nasca in tara asta (de 1 an fac toate formalitatile sa fac posibil lucru asta) iar daca o sa dea search pe google si o sa gaseasca sugestiile acelea care intre noi fie vorba sunt mai mult decat adevarate sa vina sa imi multumeasca ca nu i-am blestemat sa se nasca intr-o tara 90% tiganizata.

Astept injuraturile.

Zi-ne si noua unde vrei sa pleci. Probabil intr-o tara din vest arabizata sau negrificata?

Astept injuraturile.

nu vad de ce..

Zi-ne si noua unde vrei sa pleci. Probabil intr-o tara din vest arabizata sau negrificata?

asa ti-au zis tie la televizor?

Sunt zeci de tari unde se traieste ca intr-o jungla de asfalt fara nicio posibilitate de a-ti schimba conditia si voi sunteti mofturosi ca nu v-ati nascut in America, Italia sau Franta.. Da-va-n **** mea de pretentiosi!

asa ti-au zis tie la televizor?

Nu, am vazut cu ochii mei. La televizor imi zic ca e un paradis multicultural.

Sunt zeci de tari unde se traieste ca intr-o jungla de asfalt fara nicio posibilitate de a-ti schimba conditia si voi sunteti mofturosi ca nu v-ati nascut in America, Italia sau Franta.. Da-va-n **** mea de pretentiosi!

Sunt mofturos ca imi doresc ca atunci cand ma duc la spital pentru o raceala sa nu ma trimita doctorii la morga?Sunt pretentios ca vreau sa am si drepturi nu doar obligatii ca salariat,ca imi doresc sa am macar un pic mai multe drepturi ca un tigan care nu stie ce e aia munca?Sunt pretentios ca imi doresc un sistem de invatamant unde profesorii nu sunt plictisiti,slab pregatiti si satui sa fie tratati ca ultimii oameni de odraslele "oamenilor de afaceri" din Romania?Sunt mofturos ca dupa 40 de ani de munca sa nu imi permit macar medicamentele care sa ma tina in viata?Sunt mofturos ca nu vreau sa fac o rata pe 30 de ani la un rahat de apartament comunist care o sa cada pe mine la primul cutremur?Sunt mofturos ca nu vreau sa fiu conational cu retardatii care au votat de 3 ori iliescu si de 2 ori basescu??..pot sa continui la infinit cu motivele pentru care sunt "mofturos".

Da pretene sunt pretentios!

Si Romania e destul de .... indianizata, as zice. Deci nu vad diferenta.

Nu, am vazut cu ochii mei. La televizor imi zic ca e un paradis multicultural.

pai cred ca depinde si unde ai fost,nu? in uk sunt zone in marile metropole unde e cum zici tu, ba chiar mai rau, dar nu te pune nimeni sa te bagi intre ei, si englezii fug de zonele alea. unde stau eu nu vad mai mult de un ciumpalac din ala pe saptamana

Sunt mofturos ca imi doresc ca atunci cand ma duc la spital pentru o raceala sa nu ma trimita doctorii la morga?Sunt pretentios ca vreau sa am si drepturi nu doar obligatii ca salariat,ca imi doresc sa am macar un pic mai multe drepturi ca un tigan care nu stie ce e aia munca?Sunt pretentios ca imi doresc un sistem de invatamant unde profesorii nu sunt plictisiti,slab pregatiti si satui sa fie tratati ca ultimii oameni de odraslele "oamenilor de afaceri" din Romania?Sunt mofturos ca dupa 40 de ani de munca sa nu imi permit macar medicamentele care sa ma tina in viata?Sunt mofturos ca nu vreau sa fac o rata pe 30 de ani la un rahat de apartament comunist care o sa cada pe mine la primul cutremur?Sunt mofturos ca nu vreau sa fiu conational cu retardatii care au votat de 3 ori iliescu si de 2 ori basescu??..pot sa continui la infinit cu motivele pentru care sunt "mofturos".

Da pretene sunt pretentios!

Gandeste-te ca altii nu au in vocabular cuvintele spital sau salariu. Ce-ti doresti tu este o viata aproape perfecta. Cel putin asa vad eu, posibil sa gresesc.

1 person likes this

nu mi se pare ca isi doreste perfectiune, eu i-as zice normalitate.

Gandeste-te ca altii nu au in vocabular cuvintele spital sau salariu. Ce-ti doresti tu este o viata aproape perfecta. Cel putin asa vad eu, posibil sa gresesc.

O viata perfecta ar fi prin Bora Bora cu cateva zeci de milioane de euro in cont ,sa nu stiu ce e aia munca ,sa schimb femeile mai des ca ciorapii iar singura mea grija sa fie in ce club sa ma duc seara.

Eu tot ce vreau este sa ma duc intr-o tara unde salariul minim nu este penultimul din europa si unde daca muncesti ca nebunul vezi rezultatele.

Bai, ma lasi cu replicile astea de otevist fatalist?

Sa-mi spui si mie in ce spital te-ai dus sa te tratezi de o simpla raceala si te-au poftit la subsol, ca-s tare curios. E mega-tare si faza cu profii... Uite, pe mine ma servesc cu cafea si apa minerala la examene, iar cateodata ma intreaba politicos daca sa dea drumu' la aerul conditionat sau nu. Si dupa cum am dat impresia si pe site-ul asta, nu prea sunt lingau. Bine, si eu stau cate 12 ore pe zi si invat si merg la majoritatea cursurilor. Probabil tu faci sau ai facut parte din loazele cu diploma care ne inconjoara.

Imi place ca inca n-ai emigrat bine si deja iti ies prin toti porii un soi din ala de etica si morala, specifica multor concetateni de-ai nostri, sclavi peste hotare si priviti ca ultimii gandaci, dar care au acces la o societate normala.

Hai sictir!

Semnat, un roman.

Bai, ma lasi cu replicile astea de otevist fatalist?

Sa-mi spui si mie in ce spital te-ai dus sa te tratezi de o simpla raceala si te-au poftit la subsol, ca-s tare curios. E mega-tare si faza cu profii... Uite, pe mine ma servesc cu cafea si apa minerala la examene, iar cateodata ma intreaba politicos daca sa dea drumu' la aerul conditionat sau nu. Si dupa cum am dat impresia si pe site-ul asta, nu prea sunt lingau. Bine, si eu stau cate 12 ore pe zi si invat si merg la majoritatea cursurilor. Probabil tu faci sau ai facut parte din loazele cu diploma care ne inconjoara.

Imi place ca inca n-ai emigrat bine si deja iti ies prin toti porii un soi din ala de etica si morala, specifica multor concetateni de-ai nostri, sclavi peste hotare si priviti ca ultimii gandaci, dar care au acces la o societate normala.

Hai sictir!

Semnat, un roman.

Imi place ca iti dai cu parerea si iti permiti sa jignesti desi nu ma cunosti asta spune multe despre tine.

Acum 2 ani,mama mea a murit asteptand 40 min salvarea desi sta la max 10 min de piata unirii.Stii de ce? Pentru ca centralistele de la 112 s-au incurcat si nu au stiut care e cel mai apropiat spital.Ei bine au trimis o ambulanta din celalalt capat al bucurestiului condusa de un paramedic in varsta de aprox 70 de ani care nu putea sa care nici aparatura sa nu mai zic sa aiba reflexele care sunt necesare pentru un conducator de ambulanta.

Dar daca tu imi spui sa sistemul sanitar din Romania este ok atunci cred ca imi pierd timpul cu tine.

In legatura cu sistemul de invatamant daca cafeaua si aerul conditionat sunt criteriile pe care le iei in considerare atunci cand spui ca este ok atunci iar imi pierd timpul.Ma bucur ca inveti 12 ore dar hai sa iti zic crudul adevar poti sa ai 100000 de diplome NIMENI nu o sa te angajeze fara experienta.Cunosc programatori care au terminat finante-banci la Spiru si stiu sa programeze de 100000 de ori mai bine decat 3 sferturi din cei care au terminat automatica,iar intre unu fara facultate dar cu experienta si altul cu doctorat fara experienta iti garantez ca orice angajator o sa prefere cel cu experienta.

Revenind la sistemul de invatamant ce am vrut sa sugerez este ca tot ceea ce se invata in facultate nu iti foloseste nici macar 10% la un job,tocmai pentru ca profesorii nu sunt in stare sa tina pasul cu ceea ce se cere la un job,nu vor si nu considera ca se renteaza sa tina pasul cu cerintele pietei.In Romania cu o diploma nu faci nimic pentru ca orice cretin gen becali este avocat,orice pitipoanca are de obicei cel putin 2 facultati gen psihologie,drept,sociologie tocmai pentru ca se termina foarte usor,din acest motiv si pe buna dreptate diplomele din Romania nu sunt recunoscute p`afara iar in Romania te stergi la cur cu ele.

Sunt milioane de romani nu rromi,nu tarani manelizati,nu analfabeti care au stiut sa impuna respect,sa se adapteze si sa reuseasca sa fie tratati ca orice cetatean din tara respectiva.Daca inca nu ti-a ajuns cutitul la os,nu ai curaj sau poate ai lucruri care sa te tina in Romania nu judeca pe cei care au plecat.