Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

FC Vaslui - Steaua 0-0 (0-0)

147 posts in this topic

vaslui_mic.gifVS steauafc_mic.gif

FC Vaslui - FC Steaua Bucuresti

Romania Liga 1, etapa 10, sambata 15 octombrie 2011, ora 18:30, stadionul "Municipal" din Vaslui

Echipe probabile:

Vaslui: Cerniauskas - Gheorghiu, Papp, Farkas, Milisavljevici - Adailton, Pavlovici, Costin, Wesley - Bello, Temwanjera

Steaua: Stanca - Martinovici, Geraldo, Galamaz, Brandan - Prepelita, Bourceanu, Balan, Tanase - Tatu, M.Costea

Ultimul rezultat din Liga 1:

Mioveni - Vaslui

Steaua - Otelul 2-1

Golgeteri:

Vaslui:

Steaua: M.Costea / Rusescu - 3 goluri

Linie de clasament:

-

Steaua - 9m, 4v, 2e, 3i, 13-10g - 14p

Clasament complet Liga 1:

-

HAI Steaua ! :oleole:

Edited by Daniel-Ionut

Ca deobicei o alta partida de 1 solist! ... Alta data considerat un meci destul de interesant acuma joaca o echipa pretendenta la campionat cu una , de ... pluton .

Spreeeeee 24 !!! fular-campionii:))

Daca jucam ca in meciul cu Otelul , toate oile in atac , la pomana , nu avem nicio sansa. In momentul de fata Otelul nu ajunge nici macar la degetul mic vasluienilor. Pana la urma , indiferent de situatie nu avem nicio sansa. Vasluiul are avantajul omogenitatii , iar ca sa fim sinceri pana la capat , au si jucatori mult mai valorosi ca ai Stelei , de atac in special.

P.S.

Insa , daca batem , inseamna ca a venit Iliez Fantezie al 2lea cu norocul !

Edited by bogdinho'

Ne bate Wesley de unul singur!

Nu e chiar asa!

Vasluiul e clar in acest moment echipa mai buna, cu individualitati superioare celor mai buni jucatori ai nostri. Si i-as remarca aici pe Adailton si pe Sanmartean care construiesc jocul moldovenilor si dau pasele de gol, precum si pe Wesley si Temwanjera, marcatori de seama.

Jucatorii vasluiului au salarii superioare jucatorilor nostri, iar primele sunt cu adevarat regesti atunci cand patronul lor considera ca merita.

Jucatorii vasluieni, sub batranul antrenor Hizo, se pare ca au pasit in cel mai bun an al lor. Au ajuns la nivelul la care rezultatele lor, in special viictoriile si meciurile egale pot fi garantate.

Totusi, prea siguri uneori pe ei, pot pierde puncte in fata unor team-uri dornice de o revenire in primul plan al competitiei, asa cum e Steaua.

Ros-albastrii vor avea doua saptamani de pauza competitionala, in care vor lucra la forta, tehnica si tactica, cu noul coach Ilie Stan, care sunt convins ca va remedia o mare parte a lucrurilor care franeaza performanta Stelei.

Se stie ca "Valdostana" este antrenorul care merge mereu pe cartea victoriei si daca nu va fi o victorie, un rezultat de egalitate ar fi perfect justificat in fata uneia dintre cele mai puternice echipe ale campionatului.

Pronosticul meu tinteste semnul X, iar ca scor ma gandesc la un... 2-2.

Edited by Virgil

Este opinia ta Virgile si-o respect,insa eu unul mai degraba vad o victorie a Vasluiului.

Nu stiu daca urmaresti,din curiozitate macar,meciul vasluienilor cu Mioveniul,as fi curios ce impresie ti-au facut cei trei care au "speriat vestul"!

Pe langa prestatia lui Wesley sau Adailton, care devine obisnuinta, remarc circulatia foarte buna a balonului din jocul Vasluiului.

Nu cred ca dupa revolutie a mai fost in Romania un trio atat de tehnic pe faza de atac precum Wesley-Adailton-Sanmartean.

Wesley si Sanmartean puteau fi ai Stelei, insa ciobanul s-a zgarcit la bani ... Pentru Poromboiu, banii nu au fost o problema, de aceea el unul dintre putini, poate chiar singurul patron din fotbalul romanesc, care-si merita apelativul de finantator ...

Cei de la Vaslui au salariile si primele cele mai mari, dar pe langa asta practica cred si cel mai frumos fotbal din Liga 1, deplasarea de la Vaslui cred ca este cea mai grea deplasare pe care o va face Steaua in acest campionat.

Un egal in acest meci, ar fi un miracol pentru Steaua provinciala.

Ei il au pe Wesley, noi pe Dodel. Ei il au pe Adailton, jucator de prima mana in Italia ani de zile. Noi pe Prepelita, a carui maxima performanta au fost doua retrogradari (cu FC Arges si Craiova). Ei il au pe Sanmartean, noi pe Costea 1 si 2, cu viteza de alergare si tehnica unui om paralizat de la gat in jos.

Quod erat demonstratum.

N-ai demonstrat nimic...ai comparat mere cu pere.

Prepelita este limitat intr-adevar, dar nu joaca pe acelasi post cu Adailton...la fel si Tanase, jucator la fel de limitat, joaca mult mai in spate decat Wesley. Sanmartean e un mijlocas central si nu poate fi comparat cu atacantii (Costea). Dar de unde si pana unde il judeci dumneata atat de aspru pe Florin?! Stii ca a suferit o accidentare foarte dura si apoi i-a fost greu sa mai revina?! Sau cel putin are nevoie de ceva timp? Stii cati ani a stat pe bara Sanmartean din cauza accidentarilor? Iti spun eu, suficient incat pana la 30 de ani jucand la Bistrita, Panathinaikos sau Utrecht sa nu faca mai multe decat a facut Costea pentru Craiova. E mai elegant intr-adevar, e foarte tehnic, e decar clasic din tagma unui Aliuta, Ovidiu Maier etc, Costea nu poate fi ca atacant atat de tehnic...dar e cel mai bun creator de ocazii de poarta din campionat (si asta o arata cifrele) chiar daca rateaza des....rateaza faze create tot de el din banda, nu stand la pomana, asa cu viteza lui de melc. Daca avea si viteza nu mai era jucator de Romania acum...pentru ca in rest are calitati de mare fotbalist. Asa cum si Elton daca avea 15-20 de cm in plus nu mai costa 1 milion si nu mai venea la Steaua avand in vedere ca avea mingea lipita de picior.

Cand acum cateva zile un redactor il ridica in slavi pe mijlocasul central Marius Mitu care ar fi fost cel mai bun pasator din Belgia intr-un sezon (campionat sub al nostru de peste 15 ani) n-ati mai sarit in sus sa spuneti ca ala fata de Sanmartean arata ca de divizia B....

Edited by stockton

Nu cred ca dupa revolutie a mai fost in Romania un trio atat de tehnic pe faza de atac

Florin-Mihai-Costea

Are dreptate Redondo,nu poti compara merele cu perele!

Adica nu poti compara fotbalisti ca Wesley ,Adailton sau Sanmartean cu amatori ai acestui sport ca fratii cocalarie,care au impreuna aproape o duzina de jocuri bune de cand au aparut in fotbal!

Ca sa fiu totusi on topic,cred ca norocul i-a suras lui Ilie Stan la primul meci,nu cred ca e cazul sa o faca din nou!

Vaslui -Steaua 4-1

Degeaba are Vaslui jucatori buni daca ramane tot mos Hizo. Cu tot cu Wesley si restul, Vaslui sta modest rau in aparare. Imi pare ca fundas central joaca un fost atacant si portar e ala timid rau. Imi scapa numele.

L-as prefera si pe mos Hizo, doar sa stiu ca in echipa am trei jucatori ca Adailton, Wesley si Sanmartean, care ma fac sa ma bucur de un meci de fotbal. Nu e vorba ca Vaslui e sau nu cea mai buna echipa, ca bate sau nu, chestia e ca vezi altceva cand e mingea la unul dintre cei trei, te fac sa iti amintesti ce inseamna cat de cat fotbalul. Nu doar scandaluri, balacareli sau mingi centrate prin peluza.

Vaslui a jucat aseara cu Mioveni aproximativ perfect. La fel si cu Lazio. Ar fi o mare surpriza sa scoatem vreun punct. :)

Red&blue...ai dreptate....Vaslui joaca un fotbal bun pe faza de atac. Dar rezultatele nu au fost pe masura...pana la urma 2-2 acasa cu Zurich, 1-2 cu Ceahlaul, 0-0 cu Petrolul etc...si nici in sezoanele trecute n-au fost fenomenali asta cu toate ca Porumboiu a avut destule pile si pe la arbitrii chiar daca acum face pe virgina.

Cat despre danimarcu...imi amintesc cum acum 2-3 ani imi trimitea PM-uri in care imi spunea cat de mult ii place cum joaca "copiii aia de la Craiova condusi de Napoli de pe banca" si unde fratii Costea excelau...dar ipocrizia e la ea acasa in Portugalia la acest individ care de la capatul Europei stie tot ce-nvarte pe-aici. Si pana la urma nici pana acum eu n-am inteles la ce se refera termenul de "cocalar" folosit de marcu si strezahuzum si atribuit celor 2...adica sunt slabi pe teren, sau e ceva legat de viata lor privata?!

Edited by stockton

@stockton

Tu esti cumva impresarul celor doi Costea ? Nu de alta, dar nu vad de unde vine atata entuziasm pentru doua eterne sperante care pana acum au reusit o promovare din B in A si dupa o agonie de vreo 3 sezoane au retrogradat cu brio. F. Costea a fost aproape de titlul de golgheter, o singura data in vreo 3-4 ani. Cam putin pentru "cei mai buni atacanti diin Romania". ALa mic a inscris sezonul trecut exact 4 goluri daca nu ma insel, si il injura toata Craiova pentru aerele si sictirul afisat pe teren. Amandoi au cheltuit sume exorbitante pe masini ; amandoi au dat declaratii din alea din categoria "limba de lemn" in care jurau iubire eterna Craiovei si ca nu vor pleca niciodata la o echipa din Bucuresti. Au plecat din cantonamentele fostei lor echipe, s-au certat cu antrenorii si in general au aere de vedete razgaiate, la care realizarile lor in materie de fotbal nu le dau in nici un caz dreptul.

1. Tu la un atacant calculezi numai nr. de goluri? Calitatea executiilor nu conteaza? Nu de alta dar golgheteri la noi au fost cu sutele. Imi pare rau daca tu la Florin Costea vezi numai atat. Am incercat sa-ti explic mai sus ca este un fotbalist care pleaca cu mingea deseori din banda, dribleaza si isi creaza singur ocazii de gol. Nu este un pomanagiu. Are sut foarte bun, are fuleu, si are si inteligenta in teren...nu insa si viteza...de altfel cand s-a accidentat grav a fost din cauza faptului ca a preferat un dribling in plus in loc de a trage la poarta din pozitie clara de gol si astfel s-a mai expus unui atac rudimentar din partea unui fundas. Pierde des acea fractiune de secunda din pacate care face diferenta intre unul ca el si unul care acum nu mai juca la noi. Dar spre deosebire de Bogdan Stancu spre ex. are si forta.

2. Iti pot da zeci de ex. de mari cluburi europene care au retrogradat si care aveau atacanti de valoare care logic au continuat apoi tot in prima divizie. Asta nu e o regula, fotbalul nu e sport individual.

3. Sictirul a fost afisat de toata echipa in momentul in care Mititelu i-a intarziat cu plata mai mult de 6 luni....altii au preferat sa fuga pe la Dinamo.

4. Florin a plecat din cantonament cand i-a fost refuzata cererea de a avea un salariu mai mare avand in vedere ca era vedeta echipei si ca avea un salariu de 4-5 ori mai mic decat puscariile de australieni Dilevski sau Baird care castigau 3-4 sute de mii.

5. Declaratii de dragoste dau toti fotbalisti si toate gloriile care au acum 50-60 de ani...hai sa nu vorbim despre ipocrizia tuturor celor din fotbal ca atunci fotbalistii sunt ultimii de la care ai asteptari.

6. Masini scumpe si-au luat o gramada de fotbalisti...nu vad care e problema...sunt banii lor si fac ce vor cu ei. Pe principiul asta ar trebui injurati aproape toti.

7. Florin Costea avea dreptul la multe la Craiova pentru ca si l-a castigat pe teren...daca nu esti de acord e problema ta dar inclin sa cred ca nu ai vazut prea multe meciuri ale Craiovei cu el cap-coada ci doar l-ai judecat dupa alte criterii.

Edited by stockton

Stockton, mai tare-i Steaua decat Craiova. Steaua avea galerie mai frumoasa decat Craiova. Steaua are mai mare traditie decat Craiova chiar daca oltenii au fost prima echipa in semifinale de CCE. Steaua are mai multi suporteri decat Craiova si-n actualele conditii,asta s-ar putea sa te deranjeze. Steaua nu este echipa infiintata de partid cum va place voua sa ziceti peste tot. Pentru ca Steaua era cea mai tare echipa din Romania va intelegeam ura asta cand jucati cu ea,adica echipele suporterilor adversi, exemplul tau ar fi Craiova.

Steaua il are pe Becali,voi oltenii il aveti pe Mititelu. Asta-i singura durere care ne leaga.

PS Noi avem mai multi olteni pe site decat aveti voi stelisti.

Edited by vlad

Cade glumetule teoria ta...si stii de ce? pentru ca daca as fi in primul rand fan-Craiova acum m-as alatura celor care-i numesc pe frati asa cum ii numesc si i-as acuza de tradare etc. Iar pe mine ca om nu ma leaga nimic de tine...din fericire!

Dar daca intr-adevar se merge pe chestia asta. OK...fratii sunt slabi. Acum depinde normal pentru ce nivel sau la ce ne raportam. pentru ca nu va suparati, daca Mitu era fotbalist valoros, Szekely e mare sau Stratila fenomenal, treaba macane rau de tot! Pana la urma Florin a adus o victorie pentru Steaua...el, ci nu Marcu din Portugalia sau Vlad se la Sopoca...restul e can-can.

Reveniti la Vaslui - Steaua. Costenii au thread-uri separate, puteti discuta acolo.

1. Tu la un atacant calculezi numai nr. de goluri? Calitatea executiilor nu conteaza? Nu de alta dar golgheteri la noi au fost cu sutele. Imi pare rau daca tu la Florin Costea vezi numai atat. Am incercat sa-ti explic mai sus ca este un fotbalist care pleaca cu mingea deseori din banda, dribleaza si isi creaza singur ocazii de gol. Nu este un pomanagiu. Are sut foarte bun, are fuleu, si are si inteligenta in teren...nu insa si viteza...de altfel cand s-a accidentat grav a fost din cauza faptului ca a preferat un dribling in plus in loc de a trage la poarta din pozitie clara de gol si astfel s-a mai expus unui atac rudimentar din partea unui fundas. Pierde des acea fractiune de secunda din pacate care face diferenta intre unul ca el si unul care acum nu mai juca la noi. Dar spre deosebire de Bogdan Stancu spre ex. are si forta.

2. Iti pot da zeci de ex. de mari cluburi europene care au retrogradat si care aveau atacanti de valoare care logic au continuat apoi tot in prima divizie. Asta nu e o regula, fotbalul nu e sport individual.

3. Sictirul a fost afisat de toata echipa in momentul in care Mititelu i-a intarziat cu plata mai mult de 6 luni....altii au preferat sa fuga pe la Dinamo.

4. Florin a plecat din cantonament cand i-a fost refuzata cererea de a avea un salariu mai mare avand in vedere ca era vedeta echipei si ca avea un salariu de 4-5 ori mai mic decat puscariile de australieni Dilevski sau Baird care castigau 3-4 sute de mii.

5. Declaratii de dragoste dau toti fotbalisti si toate gloriile care au acum 50-60 de ani...hai sa nu vorbim despre ipocrizia tuturor celor din fotbal ca atunci fotbalistii sunt ultimii de la care ai asteptari.

6. Masini scumpe si-au luat o gramada de fotbalisti...nu vad care e problema...sunt banii lor si fac ce vor cu ei. Pe principiul asta ar trebui injurati aproape toti.

7. Florin Costea avea dreptul la multe la Craiova pentru ca si l-a castigat pe teren...daca nu esti de acord e problema ta dar inclin sa cred ca nu ai vazut prea multe meciuri ale Craiovei cu el cap-coada ci doar l-ai judecat dupa alte criterii.

Redondo te aprob,tot ce ai spus mai sus ai spus perfect,cat despre rezultat surprinzator sau nu 3-1 pentru Steaua,motivul acestui scor,jocul foarte bun pe contraatac al Stelei,rezultatele din ultimul an 2-2/(1-1) si 3-0 pentru Steaua 4 din 6 puncte,Vaslui avand aceeasi echipa ,Steaua are acum un lot mai valoros,zic eu.Sper sa am dreptate.

Nu vad cum am putea sa ii batem noi pe Vaslui, astia au 3 fotbalisti mai buni deacat tot lotul nostru. "Iliesta" cum l-au numit pupincuristii din presa n-are cum sa bata, n-are cu cine. :nono:

Sign in to follow this  
Followers 0