Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Ilie Stan

84 posts in this topic

adica avem un nou Claudiu...da' macar ala era util echipei , o baga in ate cand trebuia, dodel...mana moarta

Stan a fost instalat la Steaua pe 30 septembrie 2011, cind l-a inlocuit pe israelianul Ronny Levy, cel care a demisionat după 1-1 cu AEK Larnaca, in grupele Europa League.

Ilie Stan a preluat Steaua de pe locul 9 si a readus-o in lupta pentru primul loc. A reusit calificarea din grupele Europa League si a fost eliminat de Twente in "șaisprezecimi".

Cu Stan pe banca a fost prima dată după 4 sezoane in care Steaua a reusit să bifeze 4 succese consecutive in campionat. Precedenta performanță i-a apartinut lui Lacatus care in returul din 2007-2008 a legat nu mai putin de 10 victorii, insă a ratat titlul.

Bilanțul lui Ilie Stan la Steaua in campionat: 9 victorii, 4 remize și 2 eșecuri.

Bilanțul lui Ilie Stan la Steaua in cupele europene: 2 victorii, o remiză și 3 eșecuri

Ce povesteste Razvan Rotaru:

Ilie: "Gigi, eu nu-mi mai asum nici o responsabilitate la echipă pentru că tu te bagi mereu peste mine si apoi tot eu sunt vinovat"

Gigi: "Am fost scos din sarite de faptul că Vlad Chiricheș a fost folosit fundaș dreapta, desi eu am zis să nu mai joace niciodată acolo. Eu zic să ramii in continuare, să te gindesti bine si să ramii acelasi baiat ascultator ca pină acum", i-a transmis patronul

Ilie: "Eu nu mai pot suporta ceea ce faci. Mereu mă suni să-mi spui cu cine să joc, pe cine să bag, pe cine să nu bag. Chiar nu mai suport ceea ce imi faci. Ramin doar dacă mă lasi in pace sau dacă te bagi, atunci e responsabilitatea ta, nu a mea"

Gigi: "OK, din acest moment nu mai esti antrenorul Stelei. Esti demis, aici s-a incheiat aventura ta la Steaua!"

Deci ciobanul hotaraste, cine sa joace, etc , dar Stan e cel care a plecat ...

Doar el cu Chuck Norris mai fac dinastea.

Parcurs remarcabil pentru Ilie Stan la Chiajna. A preluat o echipa decimata, cu vreo 8 jucatori ramasi in lot, dintre care doar vreo 4 oameni de baza. A adus 20 de jucatori noi, si-a pierdut cel mai valoros jucator dupa inceperea campionatului, are un buget de subzistenta (cel mai mare salariu este de 3.000 euro, media este sub 2.000), dar practica un joc coerent, care exprima o identitate (de tip mai mult anglo-saxon) si este pe un loc foarte confortabil, la mijlocul clasamentului (locul 5 circumstantial, cu un meci in plus, dar cu o linie sanataoasa - 4v - 2e -3infr., golaveraj 12-13), la egalitate sau peste Brasov, Ceahlaul, U Cluj, Medias, ori mult peste Viitorul, Bistrita, Severin, Iasi.

Salvarea ar fi o peformanta, iar orice loc (joc bun, rezultat, meci mare, jucator dat) peste asta, ar fi un bonus. Deocamdata este mult deasupra obiectivului, cu o echipa creata de el in doua luni, practic de la zero si cu mijloace modeste. Io ma bucur pentru ce face si il urmaresc cu placere, asa cum urmaresc rezultatele tuturor stelistilor care activeaza pe altundva, mai ales ca sunt si destul de putini.

P.S. Iar acest topic a trebui mutat acolo unde ar trebui mutat. Ilie Stan nu e fost jucator/antrenor, aia sunt un Pedrazzini/Tall.

Ilie Stan este o glorie a Stelei.

Edited by Gandalf the White

In ultimii ani doar de el si Bergodi mi-a parut cel mai rau ca au fost demisi.Si ce fata avea cand am batut in groapa cu 3-1 , o expresie gen " v-am taiat , v-am maruntit , v-am facut praf ".Ai dreptate Gandalf , e o glorie. In sezonul asta am batut echipele de pe 3 si 5 , nu p`alea de la retrogradare cum ziceau aia de pe locurile 9 si 10 (dinahomo si crapida) , sper sa termine Ilie Stan pe un loc cat mai bun.

"Am discutat cu domnul Porumboiu, m-a intrebat dacă mă interesează să merg la Vaslui; i-am spus că ii dau un raspuns concret după ce discut si cu domnul primar de la Chiajna. Am discutat cu domnul Minea si am decis să continuam colaborarea", a spus Stan la Dolce Sport.

Mai mult, insusi Porumboiu a confirmat discutia, fiind extrem de afectat că nu a reusit să il convingă pe "Iliesta": "Ilie Stan e prea mare antrenor să vină la Vaslui. El vrea să meargă direct la Barcelona"

După ce a catalogat mesajele si limajul folosit de stelisti in duelul cu Rapid drept "metafore", Mitică de la Ligă a comentat in stilul sau caracteristic episodul "Porumboiu".

"Porumboiu nu are de unde să stie dacă Ilie Stan e sub contract sau nu cu echipa din Chiajna. Nu a incalcat niciun regulament pentru că nu a stiut", a explicat seful Ligii, la gsptv.

"Vaslui nu a fost refuzat de niciun antrenor. Cine spune asta, minte! Am avut o listă foarte lungă de auto-propusi. Ilie Stan este un pacalici, nu am de ce să apar in fata comisiilor. Nu a existat niciun caz Ilie Stan, nu m-a cautat, nu l-am cautat. Sunt unii oameni care iși dau prea multă importanță. Îmi dau cuvantul de onoare că nu am discutat cu el, Ilie Stan nu este de calibrul Vasluiului. Am avut intr-adevar un antrenor, caruia nu ii dau numele, mă intelesesem cu el, i-am luat bilet de avion, dar mi-a spus că nu poate veni din cauza unor probleme medicale. Asta a fost, ne-am dat mana si ne-am vazut de treburile noastre. Acel antrenor are contractul si acum si nu aveam cum să le dau la doi antrenori diferiti acelasi contract, ca să vedeti că nu mint. Dacă este nevoie, ii dau si numele", a spus Porumboiu la Sport.ro.

Ilie Stan, antrenorul pe care l-a inlocuit Reghe la Steaua, spune că la Chiajna are conditii mai bune decit avea la Steaua.

"Eu am decis să merg la Concordia Chiajna pentru că am gasit cele mai bune conditii pentru a face performanță. La Steaua n-am avut conditii deloc. Ă‚sta e adevarul", a spus Ilie Stan la Fotbal Club, pe Digi Sport.

Tehnicianul nu-i simpatizează deloc pe impresari, care ingreunează transferurile prin comisioanele pe care le cer:

"Eu am o imagine proastă despre impresarii din fotbalul romanesc. Eu am spus că nu dau bani la semnatură sau comisioane. Pentru că nu am posibilitatea. Nu putem să dam bani unui jucator si să mai platim un procent si impresarului".

FC Vaslui, a cincea echipă din Liga I din cariera lui Ilie Stan:

• 2007 - Gloria Buzau, o etapă (victorie cu 1-0 pe teren propriu, cu Farul Constanta, in etapa a treia)
  • 2010-2011 - Victoria Branesti, 22 de etape (4 victorii, 7 remize, 11 esecuri, golaveraj 25-38)
  • 2011-2012 - Steaua, 11 etape (6 succese, un rezultat de egalitate, o infrangere, golaveraj 12-4)
  • 2012-2013 - Concordia Chiajna, 34 de etape (7 victorii, 12 remize, 15 esecuri, golaveraj 29-49)

"Mi-am propus după esecul de la Chiajna să gasesc o echipă unde să pot câștiga un trofeu. Aici am conditiile necesare pentru a reusi acest lucru. Am un lot destul de valoros si dacă vom reusi să câștigam fiecare meci in parte, la final, cand se vor cumula aceste puncte, să avem posibilitatea să jucam intr-o cupă europeana

Am luat deja contact cu echipa. Am stat cu ei, mi s-au parut destul de disponibili si de preocupati de ceea ce urmează să fie in această perioadă mai grea de pregatire. O să incercam să creionam un 11 puternic si să facem performanță. În momentul de față sunt 18 jucatori de camp plus doi portari", a declarat, la Sport.ro, antrenorul Ilie Stan, care a adaugat că va fi ajutat de "secundul" Gabriel Margarit, de preparatorii fizici Lucian Paun si Roberto Berruero si de antrenorul cu portarii Ioan Campeanu.

Sign in to follow this  
Followers 0