Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Ilie Stan

84 posts in this topic

""Stan nu s-a sfiit niciodată să arate cu degetul faptul că jucatorii Stelei nu erau pregatiti fizic cand a preluat echipa. Totodata antrenorul crede că va rezolva toate problemele fizice ale roș-albastrilor după cantonamentul montan in care se va pune accent doar pe "alergare si forță".

La multi ani, domnule Stan! Ce face antrenorul Stelei la inceputul anului?

Se linisteste si se relaxează impreună cu familia.

Nu se gandeste si la pregatirea fizică a elevilor sai?

Jucatorii au primit un program bine stabilit la sfarsitul turului, cu ce au de facut in această perioada Sper că sunt suficient de profesionisti să il respecte.

Este un program general sau este facut in functie de nevoile fiecaruia?

Cel mai important in alcatuirea acestui program a fost să tinem cont de ce deficiente avea fiecare. De exemplu, Radut Matei, Prepeliță, Balan si Florin Costea au primit si lucruri suplimentare, pentru a recupera minusurile cauzate de accidentari sau de lipsa jocurilor.

"Lotul actual e suficient!"

Mai concret?

Am incercat să recuperez fiecare accidentare in parte. Pentru Florin Costea am pus accent mare pe forta picioarelor, pentru că acolo avea probleme. Nu a facut o pregatire bună in vara plus că venea după o accidentare si acum trebuie să tragă mai tare.

Ramane valabilă promisiunea că vom vedea un Florin Costea foarte bun in retur?

Dacă el iși doreste asta si este serios, da, ramane valabila Totusi, nu e vorba numai de el, ci de toti jucatorii care au venit după cantonamente si care nu au prins o perioadă bună de pregatire.

Ce diferente sunt intre Steaua pe care ati preluat-o si cea care a terminat sezonul de toamna

Pai, toată lumea a vazut că am crescut de la meci la meci. Eu incă de la inceput am stiut că imi va fi foarte greu, dar, in ciuda tuturor criticilor, am demonstrat că suntem puternici. Ganditi‘vă ce adversari am avut, ce rezultate am obtinut si cum ne-am calificat in primavara europeana Eu cred că suntem pe un drum foarte bun si asta s-a vazut.

Mai vreti intariri?

Din ce am inteles, se va face si transferul lui Dananae si dacă e asa, nu mai avem nevoie. Au mai venit Chipciu, Machado, Chiricheș si Parvulescu, si nu cred că mai trebuie altii.

Deci nu-i cereti patronului investitii masive.

De ce să fac asta? Abia am creat un grup aici si acum am nevoie doar de o perioadă de pregatire să ii pun pe picioare. Eu pot să spun că nici macar de Tatu nu m-am putut bucura in tur, pentru că a tot fost accidentat. Vom arata mult mai bine in retur.

A studiat-o la sange pe Twente

Urmează Twente...

Da, am vazut că si-au schimbat antrenorul. E McClaren. Tocmai ce vizionasem si eu niste meciuri, incepusem să vad cum joacă si acum se va schimba totul. Totusi, la ora meciului, ei vor avea deja trei‘patru partide disputate si ne putem face o idee. Oricum, cu toate miscarile de la ei si avand in vedere că trebuie să fim optimisti, eu cred că avem 51% sanse de calificare.

Vă puteti da o notă pentru ce ati facut pană acum?

Nu e genul meu să fac astfel de aprecieri. La finalul campionatului cred că o să avem o imagine mai corectă despre ce am facut la Steaua.

21 de puncte a reusit Ilie Stan la carma Stelei din cele 32 acumulate de roș-albastri pană in acest moment

Chiar dacă am fost atacati destul de des, am demonstrat că eu si staff-ul meu formam o echipă foarte bună

Ilie Stan, antrenor Steaua. ""

prosport.ro

Tehnicianul de 44 de ani explică de ce munca de antrenor la Steaua presupune sacrificii ce discutii surprinzatoare are cu patronul in toiul noptii, anunță că atunci cind MM va reveni, el va demisiona, il arată cu degetul pe Levy pentru dezastrul pe care l-a gasit la echipă si iși dezvaluie obiectivul si visul ca antrenor al Stelei

Ilie Stan s-a trezit antrenor al Stelei intr-o noapte. Echipa tocmai facuse 1-1 la Larnaca, era pe locul 8 in campionat si Levy atinsese punctul ultim al rabdarii lui Becali. Patronul l-a sunat pe Stan: De miine conduci tu!.

De atunci au trecut trei luni si, culmea!, Ilie a scapat fară gitul rupt din misiunea dificilă in care preluase banca roș-albastrilor tocmai inaintea celei mai grele perioade din tot sezonul. Cu derby-uri in program, cu meciuri grele si sanse mici in Europa League si cu jucatori demoralizati, frustrati. Și nepregatiti fizic, completează el.

A sosit momentul in care iși permite să discute relaxat despre ce a facut pină acum si ce mai are de gind in continuare. Glumeste despre unele subiecte si se incordează numai cind aduci discutia despre posturi deficitare sau despre cit de greu le va fi jucatorilor să alerge nouă zile prin munti. În acele momente se ridică in scaun si i se vede mai clar gulerul roș-albastru al camășii.

- Cum ati suportat presiunea sub care ati lucrat in toată perioada aceasta, domnule Stan?

- Știti ceva? Presiune e la orice loc de munca atunci cind esti pasionat de ceea ce faci. Pentru că suferi atunci cind nu-ți iese asa cum ai vrea.

- Și de data asta a iesit asa cum ati vrut?

- Eu zic că da, exceptind accidentul de la Haifa, acel 0-5 cu Maccabi. A fost momentul zero pentru Steaua, clipa in care toti jucatorii s-au blocat, efectiv! Voi ati vazut că n-a existat macar unul care să joace bine in acel meci?

"Pentru mine, MM nu mai există ca om"

- Și ce s-a intimplat atunci? Că la un moment dat ati spus că veti explica.

- Nu e bine să spun ce s-a intimplat exact, că aș crea niste polemici si nu vreau să fac asta.

- Polemici cu Mihai Stoica? Cu Ronny Levy? V-au deranjat criticile dure ale lui MM?

- Foarte tare, fiindcă pe MM il consideram prietenul meu. Eram destul de apropiati, vorbeam des despre fotbal, ne intilneam. Și a inceput să spună lucruri urite despre asistentii mei... Vă spun eu că am cel mai bun staff din Romania! Și Narcis Raducan, si Edi Iordanescu, si Gabi Margarit provin din fotbal, se pricep. Și preparatorul fizic e foarte bun.

- Ati lucra vreodată cu MM?

- Niciodată in această viață!

- Și dacă va reveni la Steaua?

- Cind va veni el aici, atunci voi pleca eu. Imediat! Pentru mine, Mihai Stoica nu mai există!

- Dar dincolo de criticile lui Stoica de genul "Ilie Stan e zero ca antrenor", v-ati temut vreo clipă că ati putea fi demis?

- Niciodată! Serios vă spun! Eu de cind am venit i-am spus direct patronului: "Gigi, eu nu vreau imagine sau bani! Îți cer doar să ai incredere in mine, că pot să redresez echipa!". Eu cam stiam ce se intimpla la Steaua.

"Mi-era frică pentru jucatorii care faceau un sprint de 20 de metri"

- Cam ce?

- Nu mă provocati ca repet, nu vreau polemici cu nimeni, dar nu e normal ce am gasit la echipa asta.

- Aveti vreo explicatie pentru desele accidentari?

- Dacă raspund, se va supara Levy.

- Ha, ha, ha, ati raspuns deja.

- Pai, ce să vă spun, că mi-era si frică să mă uit la jucatorii care faceau un sprint de 20 de metri de teamă că se vor rupe? Inadmisibil asa ceva, insă nu se va mai repeta ce a fost aici!

- Cum se lucrează cu Becali? E dificil?

- El e, in primul rind, un om foarte implicat si foarte preocupat de soarta echipei, de tot ce se intimpla Ceea ce e foarte bine.

- Vorbiti des?

- Zilnic. Adică de mai multe ori pe zi. Se intimplă să mă sune si la două noaptea.

- Și ce poate să vă transmită patronul la ora aia?

- Mai ales inaintea meciurilor mă sună noaptea. Îmi zice "Ilie, tata ia zi, ii batem p-ăia?". "Îi batem, Gigi!".

"Eu n-am cum să-l schimb pe Gigi la virsta asta"

- Mai vin si sugestii despre alcatuirea echipei?

- Din punctul asta de vedere nu e complicată colaborarea cu Becali, dacă stii să-i argumentezi. Eu stau zilnic cu jucatorii, e normal să-i cunosc mai bine ca el si-i transmit argumentele pentru care eu fac o anumită alegere.

- Bine, dar nu e tocmai in regula Practic, faceti o muncă dublă: o dată antrenati echipa si evaluati fotbalistii si apoi trebuie să-l convingeti pe patron să vă respecte hotaririle.

- Acum ce vreti să fac?! Să-l schimb eu pe Gigi la virsta asta?! N-am cum s-o fac. Eu ii explic cum am de gind să procedez si el acceptă: "Bine, tata fă ce vrei tu!". M-a si ajutat, spre exemplu fratilor Costea le-a zis si el clar: "Mai baieti, aici nu e Craiova!". Fară disciplină nu se poate face nimic!

- Ati avut vreo noapte albă de cind antrenati Steaua?

- Una?! Am avut multe! Am muncit mult de tot, vă spun sincer. Și in conditiile de la Mogosoaia... Cel mai tare m-a bucurat schimbarea evidentă de randament a unor jucatori. Tanase a fost altul cu mine, Rusescu la fel, plus Nikolici, Brandan. Am avut discutii cu ei ca să reusesc asta.

- Și ce le-ati zis?

- Le-am explicat din prima zi in care am venit că eu nu sunt o fostă glorie asezată pe bancă drept multumire pentru cariera de fotbalist. La 33 de ani eram secundul echipei nationale, pe urmă am mai lucrat cîțiva ani lingă Iordanescu. Am promovat Branestiul in Liga 1 desi ajunsesem să tund tot eu si gazonul! Chiar mă gindeam cind mă uitam la meciurile Stelei: "Ma dacă facusem Branestiul să joace bine, ce-aș putea să fac eu dintr-un lot atit de bun ca al Stelei?". Astă-vara cind Becali cauta incă antrenor, nu-l luase pe Levy, m-am intilnit cu Mitică Dragomir, care mi-a zis: "Mă Ilie, de ce nu se gindeste Gigi la tine? E incredibil ce-ai facut cu o echipă atit de mică!". I-am raspuns: "Și ce vrei să fac? Să-l sun eu pe Gigi să mă autopropun?". Am curaj să o spun si nu cred că gresesc cu nimic, dacă Ilie Stan ar fi venit de la inceputul campionatului, Steaua era azi mult mai sus.

"Lui Balan n-ar trebui să-i ia nimeni mingea"

- Cu Florin Costea ce relatie aveti?

- Foarte buna Nu mă credeti? Haideti să vă povestesc ceva. Înaintea returului cu Maccabi, am avut o discutie cu suporterii la Mogosoaia. I-au reprosat lui Florin că nici nu i-a salutat la sfirsitul meciului de la Vaslui. Eu i-am spus: "Dă gol cu Maccabi si du-te direct la ei!". A dat gol si a venit să mă ia in brate pe mine, in loc să alerge spre galerie! Desi lui i-ar fi fost mai bine să celebreze golul cu suporterii!

- Ifosele lui Mihai le mai suportati?

- Și el, si altii trebuie să inteleagă că atunci cind aleg un jucator ca să fie titular, sau să-l introduc de pe banca o fac si tactic, dar intotdeauna spre binele grupului. Pe Mihai l-am trimis la incalzire din minutul 40 la partida cu Larnaca, aveam de gind să-l bag, dar desfășurarea jocului m-a dus spre alte schimbari si el n-a mai intrat. Asta inseamnă că trebuie să se supere?! Dacă gindeste asa...

- Trecem la alt jucator capricios si greu de condus: Tiberiu Balan. Cu el ce se intimpla

- N-a avut continuitate deloc in pregatire in ultimii ani. A fost cu Sportul prin "B" si nu avea motivatie deloc, apoi a ajuns la Rapid, dar n-a avut voie să joace, pe urmă iar la Sportul si tot asa. I-am explicat foarte clar că singura lui sansă e să se antreneze serios, să muncească in iarna asta, că altfel ii va fi foarte greu! S-a trezit la 31 de ani! În mod normal, lui Balan n-ar trebui să-i ia nimeni mingea! La ce calități are, dacă e antrenat bine, el ar trebui să conducă mingea trecind de unul singur printre adversari!

"Dacă trecem de Twente, vom ajunge foarte departe"

- Fiti sincer, ati facut vreun compromis de cind ati preluat Steaua?

- (Lasă privirea jos si tace preț de citeva secunde)... Am facut. Unul singur, dar am facut, recunosc...

- Ce an...

- Stati! Nu mă intrebati ce compromis, că asta nu vă zic! Nu e bine.

- Dar e bine că l-ati facut?

- L-am facut pentru Gigi, exclusiv pentru el. Apoi, Dumnezeu mi-a ajutat si a iesit bine. A fost un compromis intr-un caz de indisciplina

- E bine sau e rau că Twente iși schimbă antrenorul?

- Nici nu stii ce să zici acum. Poate că acest nou antrenor va schimba sistemul, poate va aduce jucatori, poate că va scoate din primul 11 pe altii. Ei au 4 meciuri oficiale pină la turul de la Bucuresti, avem timp să-i vedem.

- Ce stiti de Twente in acest moment?

- Că e o echipă imprevizibila Oricum, de deznodamintul acestei "duble" cu Twente depinde in mare masură viitorul apropiat al Stelei. Dacă ii vom elimina pe olandezi, vom ajunge departe, foarte departe cu Steaua. O să vedeti dacă am dreptate.

"Visul meu e să iau titlul cu Steaua"

- Ce credeti că trebuie să faceti la Steaua in prima jumatate a lui 2012 pentru a ramine antrenor in continuare?

- Multe lucruri... (Ride)... Acum, serios vorbind, cred că dacă voi face Steaua să joace ultraofensiv, să dominam orice adversar, să stam tot timpul in terenul advers, să ne cream multe ocazii, cum a fost in meciul cu CFR, să readucem acest stil ofensiv pe care această echipă l-a avut in anii '80 si '90, atunci...

- Domnule Stan, aveti vreun vis?

- Da, să devin campion cu Steaua. Oricum, pină acum, desi au trecut doar 3 luni, am realizat două performante mari de tot: am batut-o pe Dinamo acasă la ea după mai bine de 7 ani si ne-am calificat in primavara europeană după o pauză de 6 ani.

"Chemindu-i zilnic pe jucatori la 9 dimineata la Mogosoaia, i-am obligat practic să nu-și permită să piardă noptile pentru că au fost nevoiti să se trezească de la 7. Nimeni nu poate fi fotbalist dacă se bagă in pat mai tirziu de 12 noaptea"

"Vorbesc des cu Iordanescu, dar nu se pune problema să-i cer sfaturi. Pai, si pe Mourinho dacă l-aș suna să-mi dea o idee, credeti că ar sti mai bine decit mine, care sunt zi de zi cu jucatorii la antrenament?"

"Cum mă strigă jucatorii? Coach. Nu-mi place Mister, iar nea Ilie chiar nu suport, dacă mă strigă cineva asa mă simt batrin si nu sunt. Mai bine să mă strige Ilie decit nea Ilie"

"CFR e tare, are un lot extrem de echilibrat, dublat sau poate chiar triplat pe unele posturi. Rapid va fi si ea la titlu pentru că are un lot cu mare, mare experiență, poate si Vaslui, insă eu vă dau un nume pe care nimeni nu-l bagă in seamă si va conta, Otelul. Mare atentie la Otelul!"

"În fiecare duminică in care sintem in cantonament la Mogosoaia, la ora 8:00 dimineata, tot stafful mergem la biserica Nu stii de unde iți vine inspiratia, poate o idee de la Dumnezeu, e important să ai sprijin de oriunde"

Ilie Stan despre...

... Alexandru Chipciu

"Calități fantastice. A demonstrat la Brasov că e jucator bun, aici, in mod normal, trebuie să-i fie mai usor deoarece va evolua alaturi de niste fotbalisti mai buni. Va trebui insă să constientizeze că in ciuda faptului că el a evoluat pe un post anume acolo, dacă aici il vom baga mijlocaș dreapta, atunci acolo trebuie să joace că doar antrenorul nu-l bagă de nebun acolo ca să-l facă de ris, il trimite in acea zonă pentru că acolo crede că dă randamentul cel mai bun"

... Vlad Chiricheș

"E un fotbalist perfect pentru o echipă care vrea să atace mereu, asa cum imi doresc să fie Steaua. Urcă mereu cu mingea la picior, creează superioritate, l-am vazut evoluind exceptional si impotriva Frantei, cred că va fi un imens cîștig pentru noi"

... Novak Martinovici

"M-a intrebat dacă mai am nevoie de el, că altfel ar vrea să plece. I-am explicat in felul urmator: «Ramii aici si vei avea sansa ta. Uite, chiar dacă vine un fundaș dreapta, Twente poate că va juca si cu noi acelasi sistem 4-3-3 pe care l-a folosit in ultima vreme si ei au pe partea stingă un atacant puternic, caz in care am nevoie de tine ca fundaș dreapta, nu de altcineva». A inteles si a decis să ramina e un tip OK"

...Eric Bicfalvi

"Nu stiu dacă va pleca, dar la Steaua dacă ramine trebuie să accepte concurenta. El trebuie să-și pună un mare semn de intrebare de ce, desi e de 4 ani la Steaua, n-a reusit să se impună aici, să devină titular incontestabil"

... Stefan Nikolici

"El are calități, insă pe unele dintre ele trebuie să si le imbunatățească mult de tot. Îi trebuie mai multă mobilitate si, la ce inaltime are el, jocul de cap nu e pe masura El e incă un copil, acum s-a simtit si el fotbalist adevarat, de aici inainte va urma greul pentru el"

gsp.ro

Ilie Stan a schimbat traditia pe care o instituiseră cei mai recenti antrenori din istoria Stelei. Adică si-a dus echipa la munte, cum nu s-a mai facut din momentul in care Walter Zenga i-a preluat pe roș-albastri. Ca să demonstreze că metoda nu e veche si că utilitatea ei este in continuare valabila Stan compară antrenamentele pe care le fac Tanase si Bourceanu in Poiana Brasov cu acelea pe care Seedorf si Robinho le-au parcurs inclusiv la inceputul acestui an in Emiratele Arabe Unite.

Doar că Milan s-a dus la plaja nu pe zapada "Dar alergarile pe nisip inseamnă cam acelasi lucru cu a face pregatirea fizică pe zapada efortul pe care-l depun jucatorii e foarte asemanator. Voi credeti că milanezii de nebuni se duc acolo?", explică Ilie. Campioana Italiei s-a pregatit pe plajă si a disputat si un meci cu PSG, in Dubai Challenge Cup.

Stan a fost criticat recent pentru strategia pe care a ales-o. Zenga a spus că "a intors-o pe Steaua cu cîțiva ani in urmă". Iar Mihai Stoica l-a confirmat pe preparatorul fizic italian Urbano Lega. Ironic, acesta il comparase pe Ilie tot cu un antrenor al lui Milan, dar cu Nereo Rocco, un tehnician la mare modă si de mare succes in anii '60.

6 antrenamente cu alergari pe zapadă string stelistii in cele nouă zile pe care le petrec in Poiana Brasov

60 de minute durează un antrenament facut pe traseul montan ales de Ilie Stan. Fiecare jucator parcurge in jur de 8 kilometri

gsp

Nicolae Marășescu, cel mai mare antrenor din atletismul romanesc, sare in apararea lui Ilie Stan

Început de weekend. Unii pleacă la munte, cu schiurile prinse aerodinamic deasupra habitaclului. Altii se pregatesc de miting, locul unde se amestecă sustinatorii lui Raed Arafat cu aceia ai lui Dinamo si ai Stelei. Iese urit. Mitingurile din 2012 nu mai seamană cu mitingurile din primavara lui ˜90. Dar nu toată lumea merge la schi si la miting.

Telefon de la Nicolae Marășescu. Nu mai explic cine e Nicolae Marășescu. Dati un search pe Google!

- Cristi, ai 30 de secunde libere?

- Oricite, ce s-a intimplat, domnule Marășescu?

- M-am intilnit zilele trecute cu Ilie Stan, venise impreună cu jucatorii pentru vizita medicala L-am intrebat cum mai merge treaba.

- Și?

- Era suparat baiatul. Ride lumea de mine că plec in stagiu de pregatire montană cu echipa. Ziceti si dumneavoastră!?

- Și dumneavoastră ce i-ati spus?

- Să stea linistit, că el are dreptate. Că e o timpenie să spui că pregatirea la altitudine daunează si că e demodata

- Și nu e? Ati vazut cum strimbă din nas preparatorii fizici din scoala italiană si adeptii lor cind aud de alergatul pe pantele inzapezite.

- E cea mai mare prostie pe care am auzit-o, nu intelegi? Marile performante sportive au la bază antrenamentele la altitudine. Înainte să cucerească medalii si să bată recorduri, toti marii nostri atleti mergeau la munte. Natalia Andrei, Fita Lovin, Ilie Floroiu, Doina Melinte. Loturile nationale, nu doar de atletism, efectuau stagii montane.

- Bine, dar fotbalul nu e atletism!

- Marii alergatori kenyeni se pregatesc pe platourile inalte de lingă Nairobi. Apoi vin in Europa si rad tot. Înainte de ˜89, nemtii din RDG iși trimiteau loturile nationale să se pregatească la munte in Bulgaria, ei nu aveau unde la ei acasa Nici pasarea cerului nu stia ce se intimpla acolo.

- Înteleg, dar insist. Fotbalul nu e atletism.

- Nu conteaza se aplică aceleasi principii. Efortul in conditiile aerului rarefiat de la munte pregateste organismul pentru competitie ca nimic altceva. Sigur că trebuie să dozezi stiintific antrenamentele, să stii să treci de la aerob la anaerob.

- Dati-mi totusi un exemplu-două de mari echipe de fotbal care s-au bazat pe pregatirea la altitudine inaintea unei mari competitii.

- Italia, inainte de Mondialul din 2006, pe care l-a cîștigat, a fost la Sestriere, la peste 2000 de metri. Francezii procedează la fel cu nationala lor.

- La Tignes, neintrerupt din 1997 incoace, chiar azi a aparut pe gsp.ro un articol pe tema asta.

- Vezi? Asa că lasati-l in pace pe Ilie Stan! Nu tot ce e vechi e invechit.

- Îl lasam. Și multumesc. A fost o bucurie să vă aud, ca intotdeauna!

Sfirsit de weekend. Masinile cu schiuri pe ele se intorc de la munte, mitingurile continua La Poiana Brasov, un antrenor aleargă prin zapadă alaturi de fotbalisti. Respiră repede si continuă să creadă că munca e la modă in toate anotimpurile si in toate timpurile.

Geambasu

"Cel mai important lucru e ca am un lot in care jucatorii sunt prieteni intre ei. Radem impreuna, vorbim chestii personale. E o adevarata familie", e filozofia cu care Ilie Stan vrea sa aduca titlul la Steaua.

"Fizic si psihic erau la pamant. Acum pot zambi dupa 8 km de alergare. Asta e motivul pentru care am vrut sa mergem in toamna la Sacele, sa ii apropiem. In plus, cand am venit eu era infirmeria plina, acum sunt toti apti de joc, nu va intrebati de ce?", mai zice antrenorul in Pro Sport.

"Nu vreau tiki-taka in terenul nostru. Vreau pressing, vreau linii compacte in teren, vreau sa fim completi si pentru asta e nevoie de conditie fizica. Cand am venit in vestiar, in prima zi la Steaua, toti erau cu capul in pamant. Nu zambeau, ca acum. Le-am zis ca sunt invingatori si ca o sa o scoatem la capat", e promisiunea lui Stan.

e primul antrenor pe care eu l-am prins la Steaua care nu stie tactica ,gresesc, a mai fost si Titi Dumitriu;

Pastreaza pentru tine opinia asta :).

Cele mai importante puncte din regulament

# Altercatii cu coechipierii - 2.000 de euro

# Altercatii cu antrenorii - 10.000 de euro

# Întirzierea la antrenament cu mai mult de 10 minute - 500 de euro

# Lipsa de la antrenament: a. prima oară - 2.500 de euro; b. a doua oară - 3.500 de euro; c. a treia oară - 5.000 de euro

# Fumatul in incinta stadionului - 1.000 de euro

# Intrarea in vestiar cu ghetele murdare - 250 de euro

# Prezentarea la jocuri si la antrenamente sub influenta bauturilor alcoolice - 5.000 de euro

# Neprezentarea la masa obligatorie la stadion sau la restaurant - 1.000 de euro

# Greutate peste limită cu mai mult de 2 kilograme - 1.000 de euro pe kilogram

# Practicarea jocurilor de noroc in cantonamente - 1.000 de euro

# Participarea la pariuri sportive - 500 de euro

# Întirzierea in oraș după ora 23:00 inainte de inceperea jocului cu cel putin 72 de ore - 10.000 de euro

# Prejudicierea imaginii clubului, prin orice faptă (stare de ebrietate, agresiuni fizice, verbale, alte fapte facute in public) - 5.000 de euro

mie unul imi place cum antreneaza Ilie stan ,imi place ce a facut cu echipa Stelei si imi doresc sa ramana cat mai mult timp antrenor la Steaua

mie unul imi place cum antreneaza becali ,imi place ce a facut cu echipa Stelei si imi doresc sa ramana cat mai mult timp antrenor la Steaua :puke:

mie unul imi place cum antreneaza Ilie stan ,imi place ce a facut cu echipa Stelei si imi doresc sa ramana cat mai mult timp antrenor la Steaua

iti place ca asculta de oier? el e anrenorul principal al echipei;

La finalul celui de-al doilea stagiu de pregatire, Ilie Stan trage linie si spune că accidentarea lui Chipciu si faptul că nu l-a putut folosi pe Latovlevici l-au suparat cel mai rau. Totodata sustine că are solutii pentru inlocuirea acestuia. În discutia cu antrenorul Stelei, acesta nu a mentionat nicio secundă scenariul in care echipa sa nu va merge mai departe si este convins că roș-albastrii pot juca optimile competitiei.

Domnule Stan, a trecut o lună in care ati facut două cantonamente si ati disputat sase meciuri amicale. Ce concluzie aveti?

Din punctul meu de vedere a mers bine, dar au intervenit si niste probleme care m-au suparat, cum ar fi unele accidentari. Nu este o dramă pentru că sunt firesti in viata unui fotbalist, dar nu mi-au picat bine.

A fost vorba de o suprasolicitare a jucatorilor?

Nu există asa ceva. Sunt unii fotbalisti care au venit de la niste echipe unde nu au fost obisnuiti cu efortul. Lumea trebuie să inteleagă că la Steaua se câștigă mai multi bani, ai mai multe satisfactii, dar totodată trebuie să muncesti mai mult.

"Eu stiu totul despre jucatorii Stelei, nu cei care mă critică"

Unii spun...

Da, asteptam intrebarea asta! "Unii" ăștia, care mă critică si spun că am gresit ba cu plecarea la munte, ba cu nu stiu ce echipă am ales să joace din primul minut, nu stau cu mine in cantonament să vadă ce jucator raspunde mai bine cerintelor si cine dă cel mai bun randament. Am stat cu ei o lună de zile, am monitorizat absolut tot ce au mancat. Știu totul despre ei si cred că sunt in masură să aleg cel mai bun 11.

Nu ati fi dorit să folositi echipa de bază in mai multe meciuri?

Ba da, dar totodată am vrut să echilibrez efortul in sanul lotului. Nu am vrut să rulez niste jucatori, iar ceilalti să fie in urmă cu pregatirea. La ora meciului cu Twente, vreau ca orice fotbalist din lot să fie apt pentru meci, să am de unde alege.

Au aparut si rezultate mai putin bune, cum ar fi cel cu Chiajna.

Da, dar totodată vă spun că Steaua a jucat cele mai tari amicale. Eu nu am vrut să aleg adversari slabi, să bat numai cu 4-0 sau 5-0 si după aia să mă bat cu pumnul in piept că sunt cel mai bun si uite ce echipă am facut. Am cerut amicale tari pentru ca in momentul in care jucam cu Twente să fim pregatiti pentru un adversar de valoare.

"Am solutii pentru accidentati"

Totusi, aceste accidentari nu vă schimbă planurile?

Absolut deloc. Am un lot numeros si valoros. Cine vine la Steaua trebuie să arate că merită să joace. De ce să-mi schimbe planurile?

Poate pentru că Alex Chipciu era privit ca un jucator de baza

Corect, dar totodată am solutii să il inlocuiesc. Eu v-am si zis după meciul cu Mlada că sunt mai suparat că s-a accidentat Alex decat că am pierdut meciul. Dar repet, am solutii.

Concret, cine are probleme medicale?

Chipciu, Latovlevici si Gardos Ultimii doi cred că vor incepe saptamana viitoare să se antreneze normal, iar Chipciu va incepe alergarea.

Pe Latovlevici si Gardoș ii veti puteti folosi?

E greu să spun asta, mai ales că Lato nu a jucat niciun minut in amicale. Trebuie să mă gandesc bine si să vad care e cea mai bună varianta

"Florin Costea, Tibi Balan si Raduț sunt cele mai importante plusuri"

Ce ati...

Stai putin. Vad că peste tot se vorbeste de lucrurile negative. De suprasolicitare, de accidentari... Lumea de ce nu vrea să vadă si lucrurile bune pe care le-am reusit in cantonamentele astea?!?

Spuneti-le dumneavoastra

Am un lot senzational, asta vă spun. Am reusit să il fac pe Florin Costea un jucator diferit față de cel care venise la Steaua. Tibi Balan, Raduț nu se mai accidentează ca inainte. Amandoi sunt apti si pot juca. Astea de ce nu se scriu? Uite, mi-a fost foarte greu să il las pe Tibi in afara listei UEFA, dar a inteles, nu s-a suparat si se pregateste foarte bine in continuare.

Sunteti la curent cu starea stadionului National sau a terenurilor de pregatire?

Am vazut niste poze de la National Arena. Am inteles că la ora meciului o să fie un teren foarte bun, nu de asta imi fac eu griji, ci pentru locul unde ne antrenam. Sper ca sambată terenul de la Mogosoaia să fie deszapezit si să ne pregatim normal.

Brandan, Latovlevici si Geraldo sunt constienti că ei au ramas la Steaua pentru că vrem să o eliminam pe Twente. Nu se gandesc la transferuri

Ilie Stan, antrenor Steaua

Tot lotul a avut o participare foarte bună in aceste cantonamente si asta se va vedea in rezultatele din retur

Nu mi-a fost usor deloc in această lună să ascult fel si fel de preparatori sau medici care spun că distrug echipa

Regulamentul de Ordine Interioară a fost definitivat, dar va ramane in interiorul clubului. Pană acum, nu am avut probleme cu vreun jucator care să nu il respecte

prosport

Cautand topicul lui Ilie Stan pentru a face postarea asta m-am trezit orbecaind prin sectiunea cu fosti antrenori. Dubios nu ?

"Dupa ce am revazut meciul, nu am putut sa cred cum am putut sa pierdem. Echipa a jucat, a avut ritm, derminare, dar fotbalul razbuna ocaziile ratate. Din punctul meu de vedere este o catastrofa cel putin pentru spectatorii care s-a aflat in tribune si pentru baietii care au alergat si care si-au dat viata", a spus Ilie Stan la Dolce Sport.

Apoi, tehnicianul ros-albastrilor a comentat faza singurului gol reusit pe National Arena.

"Senzatia a fost ca mijlocasul lor a facut o preluare cu mana, Tatu i-a cerut arbitrului sa dicteze hent, ceilalti s-au uitat la el, iar de aici jocul s-a dezechilibrat si ne-a prins pe picior gresit. Daca Tatarusanu ramanea in poarta, Ola John prelua mingea si se ducea catre poarta, ii era greu sa-l dribleze pe Geraldo intr-un duel de unu la unu. Ori tragea la poarta, ori alegea sa dribleze. Nu am ce sa-i reprosez lui Tatarusanu pentru ca la tensiunea meciului e normal sa mai gresesti, acesta este fotbalul. Daca suntem inteligenti, vom incerca tot timpul sa invatam din greseli", a opinat Stan.

Onlinesport.

"Patronul Stelei a spus că Ilie Stan la anuntat ce s-a intamplat si că i-a transmis ca si-ar dori ca de sezonul viitor să lucreze numai cu jucatori romani. "Strainii fac fite, nu le mai prelungi contractele", spune Becali că i-a transmis Ilie Stan, iar dezvaluirea patronului stelist ar putea produce neliniste in cadrul lotului. În acest moment la Steaua sunt 7 jucatori straini: Martinovic, Iliev, Geraldo, Machado, Tatu, Nikolic si Brandan."

daca aveam dubii in legatura cu ceilalti antrenori ,de Ilie m-am convins[...],face exact ce spune Gigi oieri,pacat ca a picat si el in capcana [...]

Edited by MoWeed

"Patronul Stelei a spus c�ƒ Ilie Stan la anuntat ce s-a intamplat si c�ƒ i-a transmis ca si-ar dori ca de sezonul viitor s�ƒ lucreze numai cu jucatori romani. "Strainii fac fite, nu le mai prelungi contractele", spune Becali c�ƒ i-a transmis Ilie Stan, iar dezvaluirea patronului stelist ar putea produce neliniste in cadrul lotului. �Žn acest moment la Steaua sunt 7 jucatori straini: Martinovic, Iliev, Geraldo, Machado, Tatu, Nikolic si Brandan."

daca aveam dubii in legatura cu ceilalti antrenori ,de Ilie m-am convins,e o curva,face exact ce spune Gigi oieri,pacat ca a picat si el in capcana prostiei si sclaviei;

Pana n-o sa-l vezi pe Ilie Stan spunand asa ceva , nu mai lua in seama toate aceste declaratii ale lu' ne Jiji si nu mai jigni gratuit.

Edited by gio_stgloria

atunci cum iti explici ca Gigi oieri spune ceva inainte de meci gen Rusesc-Tatu in atac , Nikolic pe bara ca e degeaba , iar echipa de start arata exact cum spune "the big oieri coach" ?

* dc Tatu care joaca ca o leguma,pe langa minge meci de meci, jucator ultra-umflat de Meme Stoica,care nu se dovedeste a fi decat o teapa ordinara gen Arthuro sau Andrey , este titular ? dc ?

lucrurile astea chiar nu iti dau de gandit? tu ai impresia ca Ilie face de unul singur echipa ? se vede pe fata lui la conferintele de presa cum se balbaie si cum incearca sa mascheze ceea ce spune oierul;

Edited by Mem0

atunci cum iti explici ca Gigi oieri spune ceva inainte de meci gen Rusesc-Tatu in atac , Nikolic pe bara ca e degeaba , iar echipa de start arata exact cum spune "the big oieri coach" ?

Echipa de start cu Twente :

Tatarusanu - Dananae, Geraldo, Chiriches Brandan - Rusescu, Prepeliță, Bicfalvi, Tanase - Tatu, Nikolic

Mie nu mi s-a parut c-ar fi stat pe banca :)

tu ai impresia ca Ilie face de unul singur echipa ? se vede pe fata lui la conferintele de presa cum se balbaie si cum incearca sa mascheze ceea ce spune oierul;

Nu e o noutate ca patronul se baga peste antrenor , dar eu unul nu cred ca Ilie Stan face echipa dupa cum vrea Gigi. Si daca se balbaie sau pare crispat este tocmai datorita presiunii sub care este pus.

Edited by gio_stgloria

* dc Tatu care joaca ca o leguma,pe langa minge meci de meci, jucator ultra-umflat de Meme Stoica,care nu se dovedeste a fi decat o teapa ordinara gen Arthuro sau Andrey , este titular ? dc ?

Mai era unu' care se lua de Lacatus/Olaroiu/Stoichita/Bergodi/Cartu/Protasov(mai putin de el) mereu pentru ca il prefera pe Nicolita in locul lui Szekely. Si unde e acum unul si unde e altul?

oierul a facut echipa pt meciul cu Twente in direct la DigiTV :

stanca-martinovic,geraldo,chiriches,lato-tanase,brandan,bourceanu,Prepelita(pana la pauza cand intra chipciu pac pac)-rusescu,tatu ; daca asta va fi si joi seara echipa,Ilie tata,[....]

Edited by MoWeed

oierul a facut echipa pt meciul cu Twente in direct la DigiTV :

stanca-martinovic,geraldo,chiriches,lato-tanase,brandan,bourceanu,Prepelita(pana la pauza cand intra chipciu pac pac)-rusescu,tatu ; daca asta va fi si joi seara echipa,Ilie tata,eres una puta mierda;

Nu cred ca va juca asa. Steaua are nevoie de victorie si trebuie sa atace. In atac va aparea cu siguranta si unul dintre fratii Costea.

Nu cred ca va juca asa. Steaua are nevoie de victorie si trebuie sa atace. In atac va aparea cu siguranta si unul dintre fratii Costea.

in locul unui cu "clasa" si " explozia" lui Tatu? niciodata:))

Memo prietene vad ca esti pornit rau pe Ilie Stan. Haide sa asteptam meciul si vom vedea atunci cum arata primul 11 si cat de supus este el. Desi probabil isi va da demisia si-o sa scapi si tu de o grija.

daca isi va da demisia,o sa scapam de un ...... gen Lacatus,mi-e greu sa spun asta si restul care s-au mai aruncat in aceasta sclavie;singurii care au refuzat-o sunt Hagi si Piturca,ceilalti de ce nu au putut?

Edited by gio_stgloria

Ciobanul e cel care decide titularii, cel care face tactica, dar si cel care le interzice antrenorilor prezenta in emisiunile TV. Ilie Stan si staff-ul sau il pregateau pe Stanca pentru a fi titular la Mioveni, dar patronul l-a impus pe Tatarusanu. Jucatorii se simt nedreptățiti si au inceput să reactioneze la adresa antrenorului.

Ilie Stan a cîștigat primul meci de campionat si e in grafic privind obiectivul impus de Becali, maximum de puncte in primele 5 etape. Cu toate acestea, el a fost deja demis de la Steaua! Nu pe hirtie, oficial, insă Ilie Stan nu mai ia nici o decizie importantă la echipa nici macar cea legată de alcatuirea primului "11" sau de registrul tactic. Antrenorul si-a pierdut orice autoritate in această privință, Ciobanul fiind cel care decide acum totul la echipa

N-a facut Ilie echipa la Mioveni

Partida de la Mioveni, de duminică seara, e cel mai bun exemplu in acest sens. Ilie Stan si colaboratorii sai doreau să-l titularizeze pe Stanca, mai ales că si in amicalul cu Farul jucase bine. A intervenit insă Becali: "Bai Ilie, m-am impacat cu Tatarusanu, i-am promis baiatului că va juca in continuare, deci bagă-l pe el!".

Mai departe, Ilie Stan intentiona să-l lase rezervă pe Tatu, insă din nou s-a lovit de refuzul lui Becali: "Tatu trebuie să fie titular, nu mă interesează unde il bagi, pe ce post". Tocmai din acest motiv, Ilie a trebuit să schimbe in ultima clipă registrul tactic si să joace cu Rusescu mijlocaș dreapta, desi il dorea atacant, iar pe Tatu l-a pus lingă Machado.

Nu va face Ilie echipa nici la Cluj

Chiar dacă Steaua a cîștigat la Mioveni, Becali e cel care anunță schimbarile de jucatori si de registru tactic. "Tanase nu va mai juca niciodată mijlocaș central, l-a stricat Ilie punindu-l să evolueze acolo. Voi interzice eu ca Tanase să mai fie in centru! Apoi, Machado va iesi din echipa desi vad că el zice că va da gol. Poate la incalzire sau in pauza Nikolici e mult peste el", a anuntat Becali mutarile sigure care urmeaza

Masură incredibilă: Gigi l-a interzis la TV!

Dar poate dovada cea mai graitoare că la Steaua, in momentul de față, antrenorul nu mai are nici o putere e o decizie incredibilă luată de Ciobanul. Aceea de a-i interzice lui Ilie Stan prezenta in studio la orice emisiune TV. "Am discutat cu Ilie si i-am transmis că nu mai poate să apară la televizor. A acceptat imediat, mi-a zis că nici nu mai raspunde la telefon de acum inainte", a declarat Becali.

Rezultatul: jucatorii nu mai pot fi controlati

Tocmai pentru că Ilie Stan acceptă toate imixtiunile patronului, atmosfera din lot s-a deteriorat si jucatorii au inceput să reactioneze la adresa antrenorului. Primul a fost Nikolici, care a rabufnit impotriva lui Stan chiar in finalul meciului de la Mioveni.

De ce vrea Gigi doar antrenori care stiu limba romană

Imediat după debarcarea lui Levy si instalarea lui Ilie Stan, Ciobanul a facut un anunț: "Nu voi mai aduce niciodată un antrenor care să nu stie limba romană". Motivul? Vrea să aibă o colaborare directă cu antrenorul, iar Becali nu cunoaste nici o limbă straina Din acest motiv s-a ajuns, de exemplu, in mandatul lui Levy ca o cerință a patronului, de a juca Prepeliță titular in meciul cu Astra din tur, transmisă prin intermediul lui MM, să nu fie pusă in practică de Levy.

"Tanase nu mai are ce cauta ca mijlocaș central. Nu sunt suparat pe Ilie că l-a folosit pe acel post pentru că m-a sunat inainte de meci să-mi ceară voie să-l bage acolo!" (Ciobanul, patron Steaua)

"I-am spus incă de la instalare lui Ilie: «Bai, stii cine sunt, stii că mă bag la echipa poti antrena in acest fel?» si mi-a zis că da, deci nu are motive să se plingă" (Ciobanul, patron Steaua)

"Atit timp cit dă banii la echipă se poate baga si poate spune orice. Dacă mi-a zis de la inceput că el se bagă la echipa Eu sunt mai discret, asa, si nu vreau să vă raspund la această intrebare" (Ilie Stan, antrenor Steaua)

159 de zile au trecut de cind Ilie Stan a devenit "principal" la Steaua, predecesorul sau fiind Ronny Levy, care a rezistat in functie 3 luni si jumatate

TREI CATEGORII DE ANTRENORI A AVUT Steaua

Unii n-au acceptat imixtiunea si au plecat

1. Gică Hagi. E cel care n-a acceptat ingerintele patronului si a plecat singur. Becali i-a impus să-l scoată din echipă pe Bostina apoi i-a cerut să nu mai joace cu Radoi mijlocas după care, in timpul unui meci, i-a cerut să-l bage pe teren pe Zaharia! După 3 luni la Steaua, Hagi a demisionat si a fost primul care a dezvaluit faptul că patronul Stelei se bagă peste antrenor.

2. Victor Piturca În vara lui 2003 a renuntat imediat după ce Ciobanul l-a anuntat că Romeo Padureț a fost scos din lot fară acceptul sau. Apoi, in al doilea mandat, Piturcă a plecat pentru că Becali a inceput să-i critice jucatorii si să iasă public să comenteze fiecare meci.

3. Ilie Dumitrescu. A stat doar 6 saptamini la Steaua si a plecat de bunavoie. N-a mai rezistat nici el presiunilor si ingerintelor patronului, dezvaluind ulterior că era sunat si la 2:00 noaptea de Becali, care ii solicita să joace sau să nu joace un jucator anume.

Unii au acceptat să fie de decor

1. Massimo Pedrazzini. A ramas după plecarea lui Hagi si chiar Ciobanul dezvaluia că ii dadea echipa pe o foaie inainte de jocuri. Ulterior, Pedrazzini a devenit finul lui Becali.

2. Marius Lacatus A avut 3 mandate la Steaua, care, insumate, dau cea mai mare perioadă petrecută de un antrenor la cirma roș-albastrilor in ultimii 8 ani. Chiar el spunea după ce a plecat că "Gigi intra la televizor si spunea anumite chestiuni pe care le dorea, era un fel de a bate saua ca să priceapă iapa".

3. Mihai Stoichiță. A fost antrenor la Steaua in perioada septembrie 2009 - mai 2010. N-a iesit niciodată din cuvintul patronului si a fost, poate, singurul care nu s-a certat deloc cu Ciobanul.

Altii s-au opus si au fost schimbati

1. Cristiano Bergodi. A rezistat la Steaua doar 3 luni, fiind dat afară după meciul Steaua - Sheriff Tiraspol 0-0. În pauza acelui joc, Becali a dorit să meargă la vestiare pentru a le vorbi jucatorilor, insă italianul s-a opus si l-a sfidat pe patron, fiind demis ulterior.

2. Dorinel Munteanu. A stat numai 6 saptamini, la finalul anului 2008, si ii scosese din echipă pe toti favoritii patronului, inclusiv pe Dayro Moreno. Acest lucru i-a fost fatal.

gsp

pentru a nu ramane in istorie drept cel mai carpa antrenor din istoria Stelei, ar fi momentul ca Ilie Stan sa faca si el o data echipa asa cum stie el. va avea mai multe sanse de castig decat cu echipa facuta de prostul pamantului.

Antrenorii le tin lectii deschise lui Tanase si compania in care le explica exact cum o fac profesorii in fata elevilor, modul in care se joacă sistemul 4-4-2.

La Steaua nu sunt numai scandaluri, escapade nocturne, jucatori duhnind a bautura conflicte intre capitan, portar si presedinte sau declaratii violente ale patronului. Începind din acest retur, s-a luat o decizie, care a fost deja pusă in practică si a dat nastere la un eveniment in premieră pentru roș-albastri.

Jucatorii, toti din lot, indiferent dacă ei urmează sau nu să facă parte din lotul de 18 la jocul din etapa urmatoare, sunt bagati in sedinte teoretice de staff-ul tehnic. Ședintele sunt facute cu scopul ca fotbalistii să constientizeze, in teorie, cum se pune in practică sistemul dorit de Ilie Stan, 4-4-2: organizarea defensivei, modul in care trebuie să stea asezati atunci cind se intră in posesia mingii, dar si ce trebuie să facă fiecare in parte atunci cind nu are balonul.

Ședintele se desfășoară exact ca o oră de la scoala in care profesorul explică elevilor o temă anume. Nu lipseste nici tabla, pe care Stan scrie anumite lucruri si la care, pe rind, sunt scosi fotbalistii pentru ca acestia să demonstreze dacă au inteles exact ce li s-a predat. În plus, după ce le sunt explicate toate aceste lucruri, la modul general, sunt puse imagini de la precedenta partida pentru a li se arata exact ce au gresit.

Toti sunt atenti, dar putini interactionează

Cum au reactionat jucatorii la prima sedință teoretica Cei din staff-ul tehnic chiar le-au transmis, de la inceput, că pot interveni in timp ce antrenorii iși expun punctele de vedere si pot adresa intrebari sau pot combate, dacă au argumente, ideile exprimate. "Atenti au fost, pareau preocupati si chiar incintati de noua modalitate de comunicare, insă foarte putin dintre ei au tinut să interactioneze si să intre in dezbatere", a spus unul dintre cei prezenti la sedință.

"Dodel" a ramas cu gura cascată la "emergency ball"

În urmă cu un an si jumatate, in timpul mandatului lui Ilie Dumitrescu, s-a petrecut un moment amuzant in vestiarul Stelei. Antrenorul le expunea ce au de facut in meciul care vine, după care le-a prezentat si varianta de criză: "Dacă nu reusim să marcam si timpul ne preseaza atunci apelati la «emergency ball» pe Kapetanos". Imediat după ce Dumitrescu a terminat de spus această fraza Tanase a fost singurul din lot care a ramas cu gura cascată si se uita lung la tehnician, neintelegind ce vrea să spună acesta.

"Ilie Stan ne-a zis că intentiona incă din tur să ne tină aceste sedinte, insă atunci nu era timp deoarece am jucat numai in ritmul duminică-miercuri-duminică" (Jucator al Stelei)

gsp

Sign in to follow this  
Followers 0