Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Ilie Stan

84 posts in this topic

stan_ilie_003.jpg

Nume complet: Ilie Stan

Data nasterii: 17 octombrie 1967

Locul nasterii: Pogoanele, Buzau, Romania

Ca fotbalist, a cunoscut consacrarea la Steaua Bucuresti pentru care a jucat nouă sezoane. Cu Steaua a evoluat in finala Cupei Campionilor Europeni din 1989, pierdută in fata echipei italiene AC Milan. A mai jucat in Belgia, Cipru si Israel.

ivy4uf.jpg

168eihd.jpg

In 2002 si-a inceput cariera de antrenor, fiind secundul lui Anghel Iordanescu la echipele arabe Al Ain, Al Ittihad sau Al Shababi dar si la echipa nationala a Romaniei. Ca antrenor principal a debutat in 2003, la Al-Seeb in Oman. Cea mai mare realizare ca antrenor a fost inregistrata pe banca tehnica a echipei Victoria Branesti pe care a promovat-o din Liga a II-a in Liga I, in doar doua sezoane, intre 2008-2010. In aprilie 2011 a demisionat de la conducerea gruparii ilfovene din cauza rezultatelor modeste, nereusind sa mentina echipa in Liga I in primul ei sezon din istorie in acest esalon.

In august 2011 a fost numit antrenor principal la CS Mioveni, dar a plecat doar dupa doua etape dupa o cearta cu conducerea clubului.

Ilie Stan e increzator ca va imprima ros-albastrilor un stil spectaculos si ca echipa se va bate la titlu

- Domnule Stan, cum e, veniti la Steaua?

- Am vorbit cu Ciobanul si am acceptat să antrenez Steaua fară să stau prea mult pe ginduri. M-a sunat la miezul noptii si m-a intrebat dacă sunt pregatit.

- Și ce i-ati raspuns?

- Normal că vin pentru că asta e visul meu, să antrenez Steaua. Cine nu vrea să ajungă la cea mai galonată echipă din Romania?

- Ciobanul e nemultumit de stilul de joc al Stelei. Ce veti schimba?

- Vineri ne intilnim să oficializam colaborarea, apoi mă apuc de treaba. Obiectivul meu e să fac echipa să joace ofensiv, să urcam in clasament si să avem rezultatele pe care patronul si suporterii le doresc de la Steaua. Cunosc jucatorii si am incredere in mine, nu o să fie greu să mă adaptez, cred că voi reusi.

"Mai rau ca in momentul de față la Steaua nu este posibil, nici chiar cu mine pe banca Meciul de la Nicosia a fost la fel de prost ca cel cu Sportul. Nu vad solutii imediate pentru iesirea din criza Cert este că este nevoie de un soc la echipă si neaparat e nevoie de revenirea pe Ghencea, acolo unde Steaua e la ea acasă", a mai declarat Ilie Stan.

Alte declaratii:

"Ciobanul m-a sunat imediat după meciul cu AEK Larnaca. M-a intrebat dacă sunt pregatit să vin la Steaua si i-am spus că da. De cand am inceput să joc fotbal mi-am dorit să joc la Steaua, vis care s-a realizat, apoi mi-am dorit să antrenez Steaua. Dumnezeu stie ce o să fie. Sper să duc la capat această responsabilitate. Becali m-a intrebat cu cine vreau să lucrez, cu Mihai Stoica sau cu Narcis Raducan, si i-am spus: "În situatia de față, vreau să lucrez cu Narcis". Mi-aș fi dorit să lucrez cu MM, dar nu in situatia actuala.. Atunci, Becali mi-a spus: "Bine, asta este decizia ta.

Mi-a garantat pană in vară postul, dar in fotbal nu se stie niciodata numai rezultatele vorbesc. În iarna vom avea o discutie pentru a vedea care este directia in care trebuie să meargă echipa si să incercam să mai aducem jucatorii de care avem nevoie.

Este foarte important meciul cu Otelul. Apoi va fi pauză si voi avea timp la dispozitie să-i cunosc pe jucatori. I-am simtit pe jucatori obositi din punct de vedere psihic, astfel că pană la jocul cu Otelul mă preocupă starea lor. De la suporteri am primit multe mesaje in care mă roagă să incercam să aducem echipa pe Ghencea. Și la jucaroi am simtit că ”și doresc să revină pe Ghencea sau macar să revenim la baza de pregatire, să facem antrenamentele. Din mesajele primite, am inteles că galeria va veni langă echipă dacă vom juca in Ghencea" - DigiSport.

Edited by Lari

maxim 2 luni

Poti sa-l aduci si pe mourinho, daca nu-i dai timp si liniste nu faci nimic. O echipa adevarata o cladesti in 2 ani de munca si performanta se obtine treptat. Nu poate nimeni de pe langa el sa-i explice asta taranului ?

Steaua nu se refuza, Jiji nu se refuza.

Pacat, inca un jucator pe care l-am apreciat pentru trecutul sau stelist se compromite, se aserveste...

Nu-l prinde iarna la echipa.

Pe mine altceva ma mira: cum naiba de mai accepta antrenorii sa lucreze la Steaua cand este evident ca un personaj ca Jiji este incompatbil cu ideea de performanta?

Adica ce salariu poate sa le dea timp de 2-3 luni(cat stau de obicei antrenorii la Steaua) ca sa se renteze sa fie umiliti de mizeria asta umana?

Stii, probabil inca da bine sa spui c-ai trecut si pe la Steaua, chiar daca pentru cateva luni, saptamani sau zile....

Se poate, insa pentru majoritatea e o pata in cariera din punct de vedere a rezultatelor...

bine ai venit Ilie Stan!

Sper sa redresezi corabia ros-albastra si sa ne dovedesti ca esti un antrenor bun si patronul echipei noastre nu s-a inselat cand te-a ales.

Este o onoare pentru tine sa antrenezi cea mai galonata echipa din Romania,arata-ne ca meriti.

Noi,suporterii maretului club Steaua,vom fi langa echipa si te vom sprijini.

Sanse la campionat inca mai sunt,cu putin noroc,putem termina acest campionat pe primul loc.

Forta Steaua!

respect Peluza Sud!

Pe mine altceva ma mira: cum naiba de mai accepta antrenorii sa lucreze la Steaua cand este evident ca un personaj ca Jiji este incompatbil cu ideea de performanta?

Pai tocmai, nimeni nu mai accepta. De aia s-a si ajuns ca Ilie Stan sa fie noul antrenor al Stelei. Sunt sigur ca Becali ar fi vrut variante mai cunoscute/bune etc, dar nimeni nu mai vine.

bine ai venit Ilie Stan!

Sper sa redresezi corabia ros-albastra si sa ne dovedesti ca esti un antrenor bun si patronul echipei noastre nu s-a inselat cand te-a ales.

Este o onoare pentru tine sa antrenezi cea mai galonata echipa din Romania,arata-ne ca meriti.

Noi,suporterii maretului club Steaua,vom fi langa echipa si te vom sprijini.

Sanse la campionat inca mai sunt,cu putin noroc,putem termina acest campionat pe primul loc.

Forta Steaua!

respect Peluza Sud!

Bah tu de unde draq...ai mai aparut oaie? incredibil .....deci incredibil..... ce mentalitate de looseri incredibil...

Edited by Mihail_86

Se poate, insa pentru majoritatea e o pata in cariera din punct de vedere a rezultatelor...

Da, asa e.

Insa multi nu realizeaza asta, sau nu vreau sa realizeze asta.

Traditionalul "Bine ai plecat!"

Otelul("acasa")

Vaslui(deplasare)

Haifa(deplasare)

Rapid("acasa")

Petrolul(deplasare)

Haifa("acasa")

Place your bets.

din toate meciurile alea scoate 4 puncte. Victorie cu Otelul(pana si aia sunt mai praf ca noi) si egal cu Petrolul

Edited by Catalyn07

Numirea lui e buna si pentru ca a determinat, oarecum, plecarea lui Genunchera Cartonel. Acum, 2gi ramane din nou singur in fata esecului.

Cat despre Ilie Stan: eu cred ca voi nu realizati ce inseamna pentru un antrenor sa faca macar 2-3 meciuri bune la Steaua. Ganditi-va ca presa ii considera mari antrenori pe aia care vorbesc la TV, d-apai pe cei care mai misca "in iarba". Si nu e vorba de perceptia noastra, ci de perceptia alora care numesc antrenorii la cluburile din Romania: "Poate sa faca treaba, frate, hai sa incerc si eu".

Si Bergodi a colaborat cu jegu' si nu consider ca s-a injosit vreun moment. Prin urmare, astept sa vad cum se comporta Ilie Stan.

E clar,omul a venit la executat ordine. Chiar ma intrebam cine va urma. Sincer,ma asteptam la Pedrazzini sau Lacatus a "n"-a oara. Eu unul nu-l pun pe dl. Ilie Stan pe picior de egalitate cu marile glorii,iar ca antrenor este cel putin slab,pana la proba contrarie,daca ii dam circumstante cum ca "pana acum n-a avut un mediu bun pt performanta". Ei bine,in continuare nu va avea acel mediu. Felul cum a fost anuntat ca antrenor ar trebui sa fie inca un semnal de alarma pt unii: "Ilie Stan e noul antrenor,am vb cu el,e disperat sa vina,e visul lui".

Habar nu am avut ,de-a lungul a peste 30 de ani de cand iubesc Steaua,ca masochismul este o trasatura a multor foste glorii care vor sa devina antrenori!

Hop si Ilie ,vrea si el portia de umilire remunerata corespunzator...

Bravo Ilie ,sper sa stai maxim 5 etape si sa pleci in suturi si cu buzunarele goale!Si cu imaginea patata pe veci...

Nu se poate sa desconsideram si sa tratam atat de urat un antrenor,care vine cu inima deschisa sa antreneze echipa noastra iubita!

chiar nu inteleg ce e cu voi....Ilie stan este un fost stelist,asta ne garanteaza ca si va da toata silinta sa ne fie bine.potoliti-va putin...sa lasam rezultatele sa vorbeasca,dupa aceea il putem judeca!

hai draga Steaua!

respect Peluza Sud!

De obicei, fraza cu "am ajuns la echipa X sau Y si mi s-a indeplinit un vis" e privită cu circumspectie, dar in cazul de față...

Nu e nevoie să continuati. Asta le-am spus eu jucatorilor azi. În momentul in care am inceput să bat mingea la mine la Pogoanele, mi-am propus ca intr-o zi să ajung să joc la Steaua... La fel si atunci cand am decis să mă apuc de antrenorat... Iată că ziua aceea a venit si, recunosc, simt că mi s-a indeplinit un vis. Asta nu inseamnă că nu constientizez responsabilitatea pe care o am, odată cu acceptarea ofertei din partea lui Ciobanul.

Se simte Ilie Stan pregatit să antreneze Steaua?

Da, de ce nu aș fi? Credeti că la Branesti nu era presiune, sau că jucatorii nu sunt la fel peste tot din punct de vedere psihic, ca profil moral sau mai stiu eu cum?! Sigur, din punct de vedere valoric sunt diferiti, dar principiile de lucru antrenor-fotbalist sunt aceleasi.

"Am citit de curand o carte, «Gandirea pozitivă», si mă conformez"

Și care sunt principiile dumneavoastra

E mult de discutat.

Pe scurt.

Pai, in primul rand, eu sunt genul de antrenor care discută foarte mult cu jucatorii, care stă cat mai mult in mijlocul lor si am pretentia că ii inteleg si că vorbesc pe limba lor. Asta nu inseamnă că nu tin foarte mult la disciplina Mie, de exemplu, imi place mult Mourinho si sigur că fotbalistii romani nu sunt asemeni celor de la Real, dar pot respecta si ei un program strict. Dacă poate Ronaldo să fie la masă la 8:30 pentru că ia amendă in conditiile in care ajunge la 8:33, de ce nu ar face asta si... hai să nu dau nume. Împartășesc multe dintre principiile lui Mourinho si tin foarte mult la disciplina de grup.

Pai, atunci de la tiki-taka...

Ha! Comparatiile le faceti voi, dar eu nu am zis asta. Oricum, de curand am terminat de citit cartea "Gandirea pozitivă", asa că incerc pe cat posibil să vad lucrurile prin filtrul acesta, al gandirii de acest fel.

În contextul acesta, ce le spuneti atunci celor care vă acuză că sunteti antrenorul caruia ii dicta Becali echipa pe vremea cand erati la Buzau sau că după Mioveni...

Le spun să aibă rabdare două luni si jumatate inainte de a mă judeca. Atat si nimic mai mult. Asta i-am spus si lui Ciobanul. Nu imi place să vorbesc asa mult in fata camerelor de luat vederi, prefer să o fac pe teren, la stadion. Dacă va fi nevoie, voi sta de la 9 dimineata pană la 11 noaptea cu echipa si eu sunt sigur că se vor vedea schimbari.

"Am gasit o echipă trista descumpanita Vreau să le redau bucuria de a juca fotbal"

Primul contact cu echipa cum a fost?

I-am urmarit cu atentie in timp ce le vorbea patronul. Erau tristi, cu capetele plecate. Descumpaniti. Le-am spus că de-acum inainte vom lucra impreună si ca dacă or să facă tot ce le spun si vor asimila cat mai rapid, se va schimba totul. Trebuie să existe o placere de a se antrena, de a juca. Bucuria fotbalului, asta imi propun să aduc in Ghencea.

În Ghencea... Atentie la termeni. La Mogosoaia...

Știu ce spun, si sper să se intample cat mai repede. Sunt constient că va fi greu să revenim pe arena noastră din cauza problemelor de la gazon, dar eu sunt convins că intoarcerea acasa macar să ne antrenam in Ghencea, ar fi mai mult decat benefica Militez pentru asta.

Roni Levi a acuzat situatia existenta

Îl inteleg si ii dau dreptate. E greu să te plimbi asa.

Despre relatia cu Ciobanul?

Am discutat sincer. Ne-am privit față in față si ne-am spus ce avem de spus. Am zis mai devreme că eu cred foarte mult in comunicare si sunt convins că nu vor fi probleme.

"I-am spus lui Ciobanul că prefer să lucrez cu Narcis"

Mihai Stoica a plecat...

Am auzit. Ce pot eu să spun? E un conducator experimentat, dar sunt sigur ca din punct de vedere organizatoric si administrativ, standardele se vor mentine. Eu unul am o relatie foarte bună cu Narcis Raducan, de exemplu. Ciobanul m-a intrebat cu cine aș vrea să lucrez dintre cei doi si am spus că dacă trebuie să aleg, il prefer pe Narcis.

Să ne intoarcem la echipa Veti schimba ceva ca stil, ca dispunere tactica..

Dinamica face sistemul. Deci, din punctul acesta de vedere, nu mă hazardez să spun că va fi un modul sau altul. Important este să câștigam meciul cu Galatiul si pe urmă vom avea două saptamani de pauză in care vom pune lucrurile la punct. Pentru mine are o importanță aparte faptul că se joacă la Buzau, unul dintre cele mai dragi stadioane. E ca un semn si sper să invingem.

Despre staff? Ati renuntat la colaboratorii cu care a lucrat Levi.

Asa am considerat eu că e normal. Nu am nimic cu niciunul dintre ei, dar e alegerea mea. Preparator fizic nu am angajat. Vreau să stau eu cat mai mult cu ei, să ii simt cum respira

Mesajul pentru galerie care ar fi, stiute fiind antecedentele?

Am un mesaj pentru toti stelistii, de la patron, jucatorii, pană la suporteri: mai jos decat suntem acum nu se poate. Să strangem randurile si să ne ridicam, pentru că locul Stelei nu e aici!

Am un mesaj pentru toti stelistii, de la patron, jucatorii, pană la suporteri: mai jos decat suntem acum nu se poate.

Asta-i o aberatie ,Ilie!Tot timpul e loc de mai rau,mai ales cand esti condus de Ciobanul!

Nu neg bunele intentii ale lui Ilie Stan, dar e cel putin naiv,sau poate a trait pana acum in jungla si nu a avut acces la informatii,daca crede ca poate face treaba sub comanda oierului...

Edi Iordanescu antrenor secund. :D

Edi sa ajunga principal peste 3 etape , doar pentru un meci/doua , ca si anul trecut. Ilie Stan nu poate face multi purici la Steaua , sa treci de la un nivel mediocru la un alt nivel putin peste cel mediocru , nu este posibil in Romania , se simte din prima si nu multi reusesc.

Edited by bogdinho'

Sign in to follow this  
Followers 0