Sign in to follow this  
Followers 0
Lari

Tiberiu Balan

51 posts in this topic

Tiberiu Balan va fi declarat liber de contract saptamana viitoare si va semna cu Steaua din postura de jucator liber de contract. Este cotat la 1,1 milioane de euro de transfermarkt.de.

1692916_w2.jpg

S-a nascut la Ocna Mures, in data de 17 februarie 1981, are 1,76 metri si poate juca pe orice post in linia mediana.

Iata cariera sa de pana acum, potrivit romaniansoccer.ro:

2hf7wpx.jpg

A debutat in Liga I la meciul FC National - Universitatea Cluj: 1-0, din 28 februarie 1998.

A debutat la Nationala in data de 9 februarie 2005, la meciul Romania - Slovacia: 2-2. A imbracat tricoul primei reprezentative de doar 6 ori.

Mihai Stoica: "Îl apreciez enorm si m-aș bucura foarte mult ca el să semneze cu Steaua si să poată evolua la noi. M-am bucurat de privilegiul de a lucra cu el un an si jumatate si este un jucator complet, pe care il poti aprecia la justa valoare doar dacă ai ocazia să lucrezi cu el. E bine mai tarziu decat niciodata poate argumentul suprem a fost că Dan Petrescu, care face furori in Rusia, il considera cel mai bun jucator din competitia internă si l-a dorit foarte mult la Kuban Krasnodar. Din fericire pentru noi cei de acolo nu l-au vrut, au luat in considerare varsta lui. Sper că va intelege foarte usor ce cere Roni Levi de la jucatori", a spus Stoica la finalul meciului Steaua - Sanatatea Cluj: 4-0, din Șaisprezecimile Cupei Romaniei.

Ronny Levy: "Am inteles că s-a realizat transferul lui Tibi Balan, este un jucator bun, de calitate, avem nevoie de astfel de jucatori in echipa Orice jucator nou ne poate ajuta foarte mult".

Edited by blindica

e un jucator de calitate, in orice caz e mai bun ca tanase.

E mai bun decat Tanase, dar acum 7-8 ani cand era mai tanar si cand ni-l promitea ciobanul si noi il credeam, atunci era bun. Acum a si imbratranit, a cam stat prin B, s-a tot plimbat pe la diverse echipe de pomana, a mai si dat gata un numar de sticle de whisky. Nu pe Tibi Balan il condamn, ci pe ciobanul vietii.

Edited by ebonyc

e un jucator de calitate, in orice caz e mai bun ca tanase.

Doar nu speri sa joace in locul lui Tanase..

Bine..oricum joaca mai mult in dreapta dar tot mai bine decat Tanase ar juca in stanga..Insa..nu cred.

Adevar graiesti,ebonyc. A stat prin B,s-a dus pe la Rapid,a mai trecut si pe la Poli. Fara gluma,e trist sa spun ca Balan e un jucator pe care mi-l doream la Steaua inca din adolescenta :blush: .

Suntem siguri ca va semna cu Steaua sau deocamdata sunt doar declaratii ca-n cazul Goga?

Nu de alta,dar nu-l inteleg de ce s-ar complica sa vina la Steaua cand ar putea sa se duca la ''U'' Cluj ( loc unde ar fi mai respectat ca jucator de fotbal si de care cariera sa il leaga ) sau la Rapid,care e posibil sa fie echipa sa ''de suflet''.

In cazul lui nu-l condamn doar pe Becali ( care n-a putut investi niciodata pe masura declaratiilor ),dar si pe nenorocitul de Siman ( care a distrus jucatori tinandu-i la Sportul ,chiar daca Sportul a dat si foarte multe certitudini pentru fotbalul romanesc ),la fel cum cred ca si jucatorului i-a lipsit o doza de inteligenta de a fost ''prins'' de Siman pana la 30 de ani.

Daca totusi se concretizeaza,sper ca 1-2 ani cat va poposi pe aici,sa dea tot ce mai are bun din calitatile sale sportive.

Era bun acum 7-8 ani.

Corect.

L-am luat acum, in disperare de cauza, si pentu noi, si pentru el...

Ar trebui sa fie atent la evolutia contra Stelei,s-o lase mai moale,poate si-un autogol ceva,nu de alta dar nu-l vad in stare sa actioneze impotriva propriilor interese(-cum ar zice MM),acum ca are si el o varsta si putintele optiuni!

Traseul sau spune totul despre cat talent zace in acest jucator!...

Sincer sa fiu, mie imi place. Are mult talent, dar, in opinia mea, chefu' de munca adevarata l-a omorat si p-asta.

Ma gandesc ca jucatori precum Rooney, Messi, Xavi, Gerrard (hai, bah, c-am fost destul corect politic :D) ar fi niste fotbalisti mediocri fara o atitudine adecvata la antrenamente.

Ce-i drept, l-a stricat si Siman. Cand stii ca orice ai face, tot la Sportul in divizia B ajungi sa joci, parca-ti mai piere cheful. Pacat, talent are cu siguranta...

Siman i-a tras inapoi, si pe el, si pe Varga. Credea ca se va umple de bani dupa ei.

Daca cei doi plecau cu adevarat de la Sportul la momentul potrivit, puteau ajunge departe.

Ce sa zic, sper ca Balan sa arate barem acum la Steaua ca ar fi meritat mai mult de-a lungul vremii decat Sportul...

Nu conteaza cati ani are...trebuie sa ne folosim de el 1-2 ani cat mai poate...daca poate mai mult si mai bine. numai sa fie folositor echipei.

E cam un "has been". Oricum nu conteaza , nu stiu de ce va propuneti sa dezbateti cat talent are. La cum e clubul il va ingropa fie ca are fie ca nu.

E un jucator bun , dar i-a cam trecut vremea. Mie mi se pare Radut mult mai bun ca Tibi Balan la aproape orice capitol. Probabil ca la tehnica sunt pe aceeasi lungime de unda , dar in rest ( viteza, accelerare a jocului, pase , sut , viziune in joc ) Mihai este superior. In plus are si avantajul varstei , avand doar 21 de ani , iar Tibi 31.

- Este un caracter extraordinar si dacă reusea acea executie din foarfecă ar fi putut face fericiti fanii Stelei. sunt convins că ii va cîștiga pe suporteri. Nu stiu incă unde va juca, pentru că acum l-am folosit mijlocaș central ca să verticalizeze jocul.

Ilie Stan, dupa debutul amandorura la Steaua - Otelul: 2-1, intr-un meci disputat la Buzau.

E un jucator bun , dar i-a cam trecut vremea. Mie mi se pare Radut mult mai bun ca Tibi Balan la aproape orice capitol. Probabil ca la tehnica sunt pe aceeasi lungime de unda , dar in rest ( viteza, accelerare a jocului, pase , sut , viziune in joc ) Mihai este superior. In plus are si avantajul varstei , avand doar 21 de ani , iar Tibi 31.

Radut s'a nascut speranta si moare talent (de tanar) spune'mi si mie 1 meci in care Radut a reusit ceva notabil ?

Radut are freza mai misto, d-aia ii place lui bogdinho.

Balan si Radut ar avea loc in aceeasi echipa, Balan jucat avansat si Radut centru-dreapta. Problema lui Radut e cu accidentarile care il macina si fizic si psihic. De cand e la Steaua nu a fost 100% disponibil niciodata.

Tibi Balan a fost un mare talent cu mici reusite. A prins 2-3 meciuri proaste in Liga Campionilor, dar si cateva executii de exceptie in campionat si a inscris si un numar mare de goluri pentru un mijlocas. Mie mi-a placut foarte mult jocul lui cand era mai tanar, dar a avut ghinion ca a fost impartit prin toate partile si a fost si o perioada accidentat.

Edited by ebonyc

Daca ai fi urmarit meciurile lui cand juca la International Curtea de Arges , ti-ai fi dat seama ca e un alt jucator fata de cel care e la Steaua. Din pacate venirea lui in Bucuresti si plecarea lui Piturca l-au afectat , au intervenit si accidentarile , dar totusi , merita sa i se dea o sansa.

@Ronnie :

Dupa cum imi spuneai cand activai ca moderator : " E parerea mea " , pentru restul , inclusiv pentru tine , exista MasterCard.

Radut s'a nascut speranta si moare talent (de tanar) spune'mi si mie 1 meci in care Radut a reusit ceva notabil ?

Nu trece nici o saptamină in care Ilie Stan să nu mai descopere un caz original in vestiarul Stelei. După conflictul dintre Florin Costea si Bourceanu la antrenament, antrenorii Stelei au aflat un alt lucru surprinzator despre un fotbalist adus ca mare vedetă de patronul Ciobanul. Tibi Balan are surplus de greutate la aproape două luni de cind a venit la Steaua si la peste 4 luni de cind a debutat actualul sezon.

Tibi Balan are aproape două kilograme peste greutatea normală si tocmai din acest motiv a avut loc o discutie dura in care mijlocasului i s-a pus in vedere să scape cit mai repede de acest surplus. "E inadmisibil să nu fii in greutate spre finalul sezonului. Dacă nu slabesti, nu o să mai joci!", i s-a zis lui Balan.

Mai mult, după testele medicale care li s-au facut jucatorilor, pe lingă kilogramele in plus, Balan i-a mai socat pe antrenori si pe ceilalti din staff cu faptul că si-a triplat masa de grasime! "Nu e de ajuns ca un fotbalist să aibă o greutate normala contează si raportul dintre masa activă si masa de grasime. De exemplu, la Nicoliță, masa de grasime era aproape nula iar la Balan aceasta aproape că s-a triplat in ultima perioadă", au dezvaluit antrenorii Stelei.

Ce scuză a gasit Balan

Cum s-a aparat Balan in fata acestor critici? "E normal că am mai pus ceva pe mine pentru ca spre exemplu, de la meciul cu Chiajna si pină acum eu n-am putut să fac două antrenanemte, am intrat doar la sala Asa mi s-a intimplat de cind am venit la Steaua, ba faceam 4-5 antrenamente, ba trebuia să mă opresc fiindcă aveam probleme musculare", le-a spus Balan antrenorilor.

"M-am convins că in fotbalul romanesc cea mai mare problemă e lipsa de pregatire. Vă promit eu ca la iarna jucatorii Stelei vor indura un calvar, ca pe vremea lui Piturca vor ajunge să vomite la cit de dure vor fi antrenamentele, altfel nu se mai poate" - Ciobanul

Chiar dacă n-a ratat pregatirea de vară cu Sportul si in primele etape a fost titular in aproape toate meciurile studentilor, Tibi Balan avea un surplus de greutate si mai mare atunci cind a semnat cu Steaua. El a parafat contractul cu roș-albastrii la finalul lui septembrie, moment in care avea aproape 4 kilograme in plus.

La Sportul se antrena doar cind avea chef

Fostii sai antrenori si colegi de la Sportul fac dezvaluiri surprinzatoare despre Balan: "În cantonamentul din vară a fost prezent, insă se antrena doar cind avea el chef si cum avea chef. Adică nu-mi aduc aminte să fi facut vreodata intr-o zi, fix ceea ce faceau colegii lui. Apoi, in campionat, se dadea lovit si spunea că nu poate să joace intr-o etapă si chiar lipsea si de la antrenamente".

Tibi Balan e un fotbalist care s-a remarcat in ultimii ani printr-o viață extrasportivă care l-a adus pe primele pagini ale tabloidelor. A avut o relatie cu Iulia Rosca, protagonista unui pictorial in revista Playboy, si tot despre el s-a scris că ar fi extrem de preocupat de jocurile de noroc.

Un singur meci ca integralist

De cind a semnat pentru Steaua si pină acum, Tibi Balan a jucat doar o dată toate minutele unui meci, cel in care a avut si cea mai proastă evolutie: infringerea cu Poli Timisoara, scor 0-2, din optimile de finală ale Cupei Romaniei. În rest, a jucat mai putin de 70 de minute.

Tibi Balan in tricoul Stelei

Meciul - Statut - Minute jucate - Nota GSP

Steaua - Otelul 2-1 titular 69 5

Vaslui - Steaua 0-0 titular 54 6

Steaua - Rapid 0-0 rezervă 34 5

Timisoara - Steaua 2-0 titular 90 4

Petrolul - Steaua 0-2 titular 43 6

Steaua - Chiajna 2-1 titular 38 5

Balan e si unul dintre veteranii actualului lot din punctul de vedere al virstei. Dintre jucatorii de cimp, doar Iliev si Geraldo, ambii cite 31 de ani, sunt mai batrini ca el. Tibi Balan va implini 31 de ani in februarie anul viitor.

1,76 metri e inaltimea lui Tibi Balan, a carui greutate normală trebuie să fie de 65 de kilograme

5,17 e media notelor GSP ale lui Tibi Balan pentru prestatiile din acest sezon, fiind abia pe locul 14 in topul actualilor jucator din lot

0 meciuri a bifat Tibi Balan ca jucator intr-un campionat strain, el evoluind exclusiv in primele două ligi din Romania pentru 8 echipe: U Cluj, Rapid, Gaz Metan, Electromagnetica, Sportul, Poli Timisoara, Unirea Urziceni si Steaua

5 ani si jumatate au trecut de cind Tibi Balan a evoluat ultima dată in echipa nationala mai precis din meciul Romania - Columbia 0-0, disputat in mai 2006

gsp

tibi.jpg

- Ilie Stan zice "antrenat si motivat, Balan ar trebui să conducă mingea pe teren fară să i-o poată lua nimeni". Ce inseamna

- El mă cunoaste foarte bine, de pe vremea cind eram la Sportul, la Urziceni. Ține legatura cu Dan Petrescu si acum, din cite stiu. Și mi-aduc aminte că am cîștigat citeva meciuri impotriva echipelor lui Ilie Stan chiar de unul singur, in mare parte. Are motive să aibă incredere in mine. Adică mă stie personal, nu merge pe vorbe sau pe informatii din alte parti. - Dar tot Ilie e trist că "Balan s-a trezit la 31 de ani".

- N-a fost vina mea niciodată! Eram treaz si la 20 de ani, si la 24, cind am ajuns la echipa nationala si la 25, cind era să cîștig campionatul cu Sportul. Au fost niste accidentari care m-au tras in jos, plus problema cu presedintele de la Sportul, care m-a tinut intruna acolo in speranta de a cîștiga milioane si milioane.

- Și aici e de neinteles. Spuneai mereu că vrei să pleci, dar contractul tau mai dura, deci il prelungeai. De ce?

- Nu pot să-ți spun acum tie exact motivele. La un moment dat vor iesi la iveala

- Deci era impotriva vointei tale?

- Eu le stiu, dar intelege că nu pot să ti le spun!

"Arena Natională m-a rupt!"

- Ideea că talentul nu dispare e valabilă si pentru tine?

- Normal. Sinmartean e un exemplu. Calitățile tehnice nu se pierd niciodata Dacă n-aș fi avut ambitie, m-aș fi lasat de vreo trei-patru ori, la ce probleme am avut. Ambitia si increderea că sunt bun nu mi le-am pierdut niciodata

- Care a fost cea mai grava Care te-a speriat cel mai tare?

- Cea mai grava Nu m-au speriat, da' m-au tinut cite sase luni, opt luni.

- Ce ai avut de ai stat opt luni?

- Ruptură la ligamentele incrucisate si la menisc.

- Cam ca Florin Costea, nu? Ca Dananae, Gabi Matei.

- Da, da, exact.

- Iar la Steaua ai avut leziuni musculare. Ți-a explicat cineva cauza? Sau ce să faci ca să le eviti?

- sunt motive multe: lipsa de continuitate, lipsa unui cantonament cap-coada pe care nu l-am avut in ultimii ani, la Sportul. Absenta unui ritm, din cauză că am fost plimbat de la o echipă la alta. Plus terenul!

- Care teren?

- Arena Nationala

- Atit de prost e?

- Da' nu numai eu spun asta! Dacă mi-au spus-o si colegi, si adversari? E prost tare, se rupe. Cred că terenul e motivul principal. Acum ce să facem...Încerc să fac totul perfect, ca să nu-mi mai fie frica să nu mă mai rup din nou.

"sunt bun cind fac ceva iesit din comun"

- Esti mijlocaș central? Sau ce post iți place?

- De la mijloc incolo, nu contează unde sunt. Și cind joc mijlocaș dreapta, imi place să ies din zona să ajung in centru, să conduc actiunea. D-aia e important ca jucatorii să se stie intre ei: dacă fac asta si se termină actiunea, un mijlocaș central poate să iasă in dreapta si să acopere, să mă inlocuiasca Și atunci nu mai e nici o problemă că eu mă misc si că-mi parasesc zona, spatiul.

- Ce inseamnă un meci bun?

- sunt jucator de atac. Randamentul inseamnă goluri si pase decisive, nu contează că sunt pus in dreapta, in stinga, virf. Un meci bun inseamnă să ies in evidență prin ceva tehnic iesit din comun.

- Care a fost cel mai tehnic coechipier pe care l-ai avut?

- Tehnic si să mai fi auzit de el?

- Nu neaparat superfaimos. Zi-mi unu, doi, trei la care te uitai si ziceai "Incredibil ce face asta cu mingea!".

- Pai...Cum il cheama..A fost si la Steaua, e din Buzau.

- Claudiu Ionescu?

- Asa, Claudiu Ionescu! L-am prins la Rapid, eu aveam 18 ani, el avea 15. Calități incredibile! Stingul, dreptul, controla mingea formidabil!

- E interesant că el s-a cam ratat...

- Da, sunt multi jucatori care n-au ajuns unde le-ar fi permis talentul. Dar in generatia aia, cind am ajuns eu la Rapid, erau Tamas Ghioane, Maftei, Rat Lucescu strinsese multi foarte buni. Mai erau Mutica Bundea. Au ajuns toti pe la echipa nationala prin strainatate.

"Să nu se scrie că beau vin in vacanță!"

- Esti printre fotbalistii favoriti ai tabloidelor. Îți reprosezi ceva?

- Zvonuri. N-au venit cu probe. Doar se aude, asa...Eu stiu exact situatia mea si nu-mi bat capul.

- Dar faci excese?

- În Bucuresti nu ies deloc in cluburi. A, că mai ies la un restaurant sau mă intilnesc cu cine am eu chef, da, dar e treaba mea asta. N-am familie, n-am copii, nu am responsabilități pentru care să fiu criticat.

- E posibil să mai exagereze paparazzi, OK...

- Da' avem si noi o viață, pină la urmă! Nu pot să-mi mai fac o familie din cauza presei? Judecati-mă pentru meseria mea!

- Cam acelasi lucru zicea Tamaș: "Dacă restul oamenilor au voie să bea alcool, eu de ce să n-am? Că sunt fotbalist?".

- Am un principiu de care tin cont: depinde si cind bei, si cit bei. Adică să nu faci excese. Nu e normal să fiu urmarit si in vacanță si să se scrie că am iesit si am baut un pahar cu vin!

- Deseori, Becali vorbeste frumos despre tine. Ce relatie ai cu el?

- Am purtat o discutie chiar inainte să plec in vacanță.

- Ai fost să-l intrebi dacă mai ramii?

- Nu, nu, nu! Nu s-a pus problema de continuitate. El a vrut să reconfirme increderea față de mine. Mă simt dator, iți dai seama... Adică eu n-am venit aici să pacalesc pe nimeni. Sper să-i intorc domnului Becali acest credit, acest vot de incredere, că pină acum n-am izbutit.

- Dar de unde increderea față de tine?

- Cred că datorită unor rezultate personale am ajuns la Steaua, că nu m-a ajutat pe mine foarte mult echipa.

- O să ai bani suficienti ca să traiesti după ce te lasi?

- Problema pensiilor ar trebui rezolvată la noi, că vezi, sunt multi jucatori care se lasă si după doi ani nu mai au ce minca, ramin fară nici un ban. Eu sper să mă pot descurca. Sper! Nu sunt sută la sută sigur.

- Ai vrea să ramii in fotbal?

- Depinde de situatia financiară pe care o voi avea la momentul respectiv, o să mă orientez in functie de asta.

"N-am tinut legatura cu Dacian Varga, dar inteleg că a revenit la Sportul. Întrebati-l pe Șiman, că el e si impresar, si tot!" (Tiberiu Balan)

"Cred că Bourceanu e suparat pe noi la cit de tare aleargă la antrenamente! Glumesc. Există niste standarde si e nevoie să le atingi. Dacă le depășesti, e treaba ta" (Tiberiu Balan)

"Cum să n-avem sanse la titlu? Opt puncte, cite ne separă de Dinamo, se pot recupera intr-o saptamină cu etapă intermediară" (Tiberiu Balan)

"Știu că acest stagiu la munte e util, stiu ca facut corect, te tine un an intreg, dar eu astept cu drag mingea" (Tiberiu Balan)

mda , se va rupe ca deobicei la primul meci cand va intra ca rezerva si va atinge mingea de 2-3 ori , nu vad rostul pentru care a fost adus; avem la mijloc pe Radut,Prepelita, chiar si Brandan ,iar pe langa asta mai are si 31 de ani , nu mai duce;

Tibi Balan a fost criticat dur de patron după partida de la Mioveni, se vede că nu mai are chef de fotbal!, si are zilele numarate la Steaua.

Ciobanul l-a adus pe Tibi Balan la Steaua pentru a fi "creierul" echipei, insă in jumatate de an mijlocasul de 31 de ani are doar sapte meciuri in prima echipa Duminică seara la Mioveni, Balan a prins doar ultimele 19 minute pe teren, iar la final, patronul l-a desfiintat. "Îi e frică să alerge, să nu facă vreo ruptura Se crede la Sportul, vrea ca toată lumea să-i paseze lui, să facă numai ce vrea el!", a comentat Becali.

Atitudinea lui Balan din timpul meciului este insă aceeasi pe care fotbalistul de 31 de ani o are si la sedintele de pregatire. Duminică seara la Mioveni, in pauza meciului, Balan a aratat o atitudine delasatoare.

S-a ridicat ultimul de pe banca infofolit in geaca si a mimat citeva exercitii. Asta in timp ce restul colegilor sai se pregateau la intensitate maximă sub comanda preparatorului Lucian Paun. În tot acest timp, Balan a luat o minge, a tinut-o pe picior si a facut jonglerii, dar si mai multe driblinguri a la Ronaldinho.

Are un singur meci ca integralist

În cele sase luni la Steaua, Balan a prins un singur meci ca integralist. Acesta a fost in Cupa Romaniei, in jocul in care roș-albastrii au fost eliminati din competitie de Poli Timisoara. Balan a mai fost titular si in cinci meciuri din campionat, cu Chiajna, insă a parasit terenul după doar 38 de minute, din cauza problemelor musculare. De altfel, din cauza problemelor medicale, Balan a ratat cinci partide.

Gigi il voia pe lista UEFA

În urmă cu două saptamini, după partidele din Europa League cu Twente, Gigi il acuza pe Ilie Stan că a gresit neincluzindu-l pe Balan pe lista UEFA. "Nu trebuia să-l trecem pe Dananae, eu i-am spus lui Ilie, dar el n-a vrut. Eu l-aș fi pus pe Balan pe lista aveam nevoie de un mijlocaș care să facă diferenta la mijlocul terenului!", a spus Becali.

354 de minute a strins Tibi Balan in Cupă si in campionat la Steaua. El are, in total, doar 7 meciuri pentru roș-albastri

gsp

are intr-adevar tibi Balan atitudine delasatoare? nu cumva exact asta este atitudinea potrivita a unui jucator venit la Steaua sa faca performanta, si cand colo gaseste mai rau ca la Unirea Urziceni?

ce a gasit el la Steaua, in loc de performanta:

o turma de pupincuristi adunati in jurul celui mai prost om din lume, un antrenor de paie care nua re nici un cuvant de spus, teren de antrenament nu, de dormit trebuie sa doarma printre gandaci, este criticat inainte sa joace.

fiti seriosi, care dintre voi si-ar rupe picioarele pentru Steaua in astfel de conditii?

fraieri sunt ceilalti ca nu fac la fel!

de un singur lucru imi pare rau. ca nu a dat behaila 20 de milioane de euro pe el!

Sign in to follow this  
Followers 0