Sign in to follow this  
Followers 0
apa_plata

article_26394

47 posts in this topic

"uneori intretinem un sistem medical bolnav, neperformant si corupt pana in maduva oaselor" asta suna a pdl... dar mai bine sa evitam politica pe site :)

Nu suna a nimic politic. Suna a adevar social, crunt si urat dar, totusi, adevar.

Parerea mea.

Pana sa aduciin discutie numele acelui partid, mie nici prin cap nu imi trecuse asa ceva.

Edited by Stanici

Sa te pregatesti de cateva replici acide din partea unora de pe site care ne considera un popor demn, curajos, brav, curat si cate si mai cate.

Rated 5.

Edited by VPM

VPM, suntem un popor demn, curajos, brav, curat si inca mai multe!

Nu cred ca trebuie sa ne raportam la marea masa. Ciuma bolsevica a distrus spiritul acestui popor complet.

Trebuie sa ne gandim ca un popor fara elite isi pierde complet identitatea! Eu am fost, sunt si voi fi mandru ca sunt roman!

Situatia se va schimba, incet incet! Momentan majoritatea este complet infecta! Dar este doar vina lor? Peste tot majoritatea sunt prosti de duduie, dar sunt educati intr-un anumit spirit. Aplica educatia si sistemul de valori in Romania si ai sa vezi ca peste 2-3 generatii totul va fi schimbat. Din pacate conducatorii nu au nici un interes sa faca asta ...

In fine, ar fi foarte multe lucruri de vorbit pe tema asta, dar va rog frumos: respectati-ne neamul! Si cercetati istoria: dacii au fost prezenti in spatiul actualei Romanii de foarte multe mii de ani! Si au avut o cultura si o civilizatie infloritoare.

p.s. Scuze ca postul n-are cap si coada, dar asa se intampla cand faci alt-tab la servici ;)

Asta e realitatea pe care o infruntam sau nu, ne place au ba...

Autorului: sa te speli pe cap cu cei pe care-i ajuti sa devina ceea ce nu-ti doresti.

Si apoi sa te plangi.

Edited by Mihai Somanescu

apa_plata baiatul asta a scris la comanda si imi place ca esti inteligent si te prinzi usor...

mare e gradina...

scuze de off dar imi plac oamenii inteligenti :D

CITAT
ENDer:

Situatia se va schimba, incet incet! Momentan majoritatea este complet infecta! Dar este doar vina lor? Peste tot majoritatea sunt prosti de duduie, dar sunt educati intr-un anumit spirit. Aplica educatia si sistemul de valori in Romania si ai sa vezi ca peste 2-3 generatii totul va fi schimbat. Din pacate conducatorii nu au nici un interes sa faca asta ...

Este vina lor. Pentru ca toti oamenii au posibilitatea de a alege in viata. Este vina lor pentru ca au ales prost. Nimeni nu a impiedicat natia romana sa aplice acele valori si acea educatie. Au trecut 22 (douazeci si doi) de ani!!! 22 de ani in care am mers 50 inapoi! Pentru ca oamenii au ales sa fie bine azi si maine o'm vedea. Exact cum scrie autorul.

Faptul ca suntem noi mandrii si demni nu inseamna nimic atata timp cat majoritatea e infecta asa cum ai zis tu.

Suntem departe de a fi un popor demn si brav.

Edited by ssinpadureacualune

CITAT
ssinpadureacualune:

CITAT
ENDer:

Este vina lor. Pentru ca toti oamenii au posibilitatea de a alege in viata. Este vina lor pentru ca au ales prost. Nimeni nu a impiedicat natia romana sa aplice acele valori si acea educatie. Au trecut 22 (douazeci si doi) de ani!!! 22 de ani in care am mers 50 inapoi! Pentru ca oamenii au ales sa fie bine azi si maine o'm vedea. Exact cum scrie autorul.

Faptul ca suntem noi mandrii si demni nu inseamna nimic atata timp cat majoritatea e infecta asa cum ai zis tu.

Suntem departe de a fi un popor demn si brav.

Imi pare rau sa te contrazic, dar 22 de ani e foarte putin. Si in plus, vorbesti de parca acesti 22 de ani au fost niste ani paradisiaci, uitand ca in fapt, la putere au fost tot activistii si nomenclaturistii de odinioara. Doar ca aia din randul 2.

In rest, se da usor cu piatra. Ce simplu e sa vorbesti de alegeri cand ai timp de pierdut pe net...Sau cel putin, ai net.

Cam naiv articolul, ca sa nu zic labist pur si simplu.

Sistemul medical e asa cum e pentru ca baietii care decid il prefera in felul asta, "noi", ca sa ma includ aici, nici sa vrem si tot n-am reusi mai nimic pentru a indrepta situatia.

Apoi, vorbesti ca "o data la 4 ani intindem mana pentru..." complet aiurea, in conditiile in care absenteismul de la vot este mai mare de 50%, deci ne cam doare la salam de alegeri, de kile de zahar si restul rahaturilor.

Continui atribuind niste atributii hotarate poporului roman, popor pe care ma indoiesc ca il poti analiza ca un tot unitar, dai verdicte si condamni de parca tu, asta care ai scris, ai avea vreun drept ca sa faci treaba asta.

Iar chestia cu cumpararea, suntem atat de usor de cumparat pe cat de saraci suntem. Probabil suntem mai greu de cumparat decat somalezii care crapa de foame si de sete si mult mai usor decat vest-europenii cu venituri apreciabile. Chestie de perspectiva.

Mai sunt si alte prostii prin articol, insa pana in momentul in care tu, ala care ai scris, nu te poti oferi ca exemplu de probitate morala, sociala si de care mai vrei tu, fara sa epatezi cu treaba asta, nu prea ai dreptul sa scrii asa ceva.

Daca vrei, e ca si cum ar veni acum Nicolita sa ne spuna ce jucator prost e Martinovici in banda dreapta.

"Somnul natiunii naste monstri".

Somnul ratiunii, pentru ca si o natiune trebuie sa aiba... ratiune

CITAT
ENDer:

Nu cred ca trebuie sa ne raportam la marea masa. Ciuma bolsevica a distrus spiritul acestui popor complet.

Trebuie sa ne gandim ca un popor fara elite isi pierde complet identitatea! Eu am fost, sunt si voi fi mandru ca sunt roman!

In fine, ar fi foarte multe lucruri de vorbit pe tema asta, dar va rog frumos: respectati-ne neamul! Si cercetati istoria: dacii au fost prezenti in spatiul actualei Romanii de foarte multe mii de ani! Si au avut o cultura si o civilizatie infloritoare.

p.s. Scuze ca postul n-are cap si coada, dar asa se intampla cand faci alt-tab la servici ;)

Nu crezi ca trebuie sa ne raportam la intreaga masa dar din pacate pentru noi majoritatea decide.Realitatea este ca majoritatea oamenilor din Romania sunt niste manelisti inculti si superficiali.

Nu,nu pot respecta pe cineva doar pentru ca face parte dintr-un anumit neam.Nu mi se pare un criteriu care sa impuna respect. Respecta-l pentru ca e neamt,roman,francez. Nu nene,fa ceva care sa merite respect si din ce vad zilnic in jurul meu cu parere de rau spun,nu vad foarte multe motive sa respect acest neam.

Si sunt satul de argumentul istoric. Mi se rupe cine-am fost si ce-am facut atata timp cat uite in ce hal suntem acum. Situatie aproape identica cu ce se intampla momentan la Steaua mentinand diferentele

Edited by VPM

Nu,nu pot respecta pe cineva doar pentru ca face parte dintr-un anumit neam.Nu mi se pare un criteriu care sa impuna respect. Respecta-l pentru ca e neamt,roman,francez. Nu nene,fa ceva care sa merite respect si din ce vad zilnic in jurul meu cu parere de rau spun,nu vad foarte multe motive sa respect acest neam.

Pai atunci fa tu un pustiu de bine si da verdicte d-astea individual. Daca nu poti sa respecti un individ pentru ca face parte dintr-un anumit neam, cu ce tupeu jignesti un intreg neam din cauza consideratiilor personale facute asupra unui grup de indivizi.

Sau poate tu ai interactionat pana acum cu vreo 10-11 milioane de romani, toti au fost intr-un anume fel si asa poate ca ai indreptatit sa spui ca "majoritatea romanilorface si drege".

"Bunavointa si filantropia nu s-au nascut in Pipera, ci intr-o Romanie care sta drepti in fata lenei, indiferentei, avaritiei si nesimtirii."

@autor: constructie contradictorie, un fel de "din cauza ca suntem indolenti, am devenit buni si generosi". Nu-mi dau seama cum se poate sta drepti in fata lenei si indiferentei...

Marius:

CITAT(VPM @ Sep 15 2011, 12:16 PM) 605276[/snapback]

Pai atunci fa tu un pustiu de bine si da verdicte d-astea individual. Daca nu poti sa respecti un individ pentru ca face parte dintr-un anumit neam, cu ce tupeu jignesti un intreg neam din cauza consideratiilor personale facute asupra unui grup de indivizi.

Sau poate tu ai interactionat pana acum cu vreo 10-11 milioane de romani, toti au fost intr-un anume fel si asa poate ca ai indreptatit sa spui ca "majoritatea romanilorface si drege".

Intamplarea face sa lucrez intr-un loc unde am contact zilnic cu destule persoane pentru a reusi in timp sa-mi formez o opinie,de fapt nu sa-mi formez,sa-mi intaresc mai bine spus convingerile cand vine vorba de neamul roman. Bineinteles,nu toti romanii sunt la fel cum nu toti americanii sunt idioti,din pacate voi refuzati sa pricepeti esentialul din discutia asta. Acela este un singur cuvant : MAJORITATEA!

Ia 30 de romani de varste diferite de pe strada,intreaba-i ce muzica asculta,la ce se uita la televizor,cand au citit ultima carte,ce sistem de valori au iar apoi pune-i sa scrie dupa dictare doua file A4 si-ti garantez ca cel putin 25 o sa rupa stiloul.

Nu stiu pe unde traiti voi de nu vedeti dodei,banei,botezati,laurete si mai stiu eu ce toampe si ce cocalari.N-ar fi foarte grav,dar mai grav e ca astia au fani prin randul neamului nostru si iti este imposibil sa nu afli despre ei oricat te-ai chinui.Ca sa nu intram in subiectul "tiganii".

Imi pare rau ca te simti jignit de ceea ce cred eu despre noi ca neam,nu asta intentionez si-mi cer scuze dar nu fac altceva decat sa spun ceea ce vad si ceea ce cred eu ca este real. Nu ma hranesc cu trecut si cu iluzii,vad doar realitatea

Edited by VPM

Intamplarea face sa lucrez intr-un loc unde am contact zilnic cu destule persoane pentru a reusi in timp sa-mi formez o opinie,de fapt nu sa-mi formez,sa-mi intaresc mai bine spus convingerile cand vine vorba de neamul roman. Bineinteles,nu toti romanii sunt la fel cum nu toti americanii sunt idioti,din pacate voi refuzati sa pricepeti esentialul din discutia asta. Acela este un singur cuvant : MAJORITATEA!

Ia 30 de romani de varste diferite de pe strada,intreaba-i ce muzica asculta,la ce se uita la televizor,cand au citit ultima carte,ce sistem de valori au iar apoi pune-i sa scrie dupa dictare doua file A4 si-ti garantez ca cel putin 25 o sa rupa stiloul.

Ma indoiesc sincer ca in locul ala unde lucrezi si unde iei contact zilnic cu atat de multi oameni vin romani din toate colturile tarii, din toate categoriile sociale si cu toate nivele de educatie.

Iar cand vorbesti de majoritate, din nou esti in eroare pentru ca, asa cum ti-am spus, nu ai luat contact cu intreaga populatie ca sa vorbesti in cunostinta de cauza despre majoritate. Esantionul ala propus de tine, pentru ca asta se vrea a fi, nu este deloc reprezentativ, daca o dai in studii d-astea savante trebuie sa tii cont de varsta, de mediu, de educatie si cate si mai cate, pentru ca macar sa te apropii de adevar.

Si cand citesc ce exemple dai, cu dodei, banei, laureti, toampe si cocalari realizez ca, de fapt, "studiul" tau a fost facut pe tabloide, tabloide care, din fericire, aduc in prim plan individualitati, fie ele bune sau rele, nu majoritati.

Eu nu ma simt jignit de caracterizarea pe care o faci tu neamului, pentru ca oricum ea e una bazata pe o opinie personala si nimic altceva, cat ma simt iritat de usurinta cu care aruncati cu verdicte si caracterizari despre o intreaga natie. Bun, ai interactionat cu 10, cu 1000, cu 10000 de cocalari si toape. Asta nu inseamna ca restul de 21-22 de milioane de romani sunt obligatoriu la fel si pana nu demonstrezi lucrul asta altfel decat cu "stiu eu ca i-am vazut in Click si seara la scara blocului" scrii tampenii.

Pai in cazul asta nici tu nu ma poti contrazice cand spun ceea ce spun,pentru ca nici tu nu ai cunoscut toti romanii. Ca vrei tu sa accepti sau nu suntem un popor care consuma manele si nu ma refer aici doar la stilul muzical. Sigur poate ca studiul acela facut pe 30 de persoane n-ar fi relevant pentru tine dar tu nu faci nimic altceva decat sa ma contrazici fara nicio dovada. Uita-te la TV si observa ce se difuzeaza la ore de audienta maxima. Iti vine sa inchizi televizorul sau nu ? Facem altfel ca oricum nu vom ajunge la un numitor comun.

Zi-mi din pura curiozitate,ce te face pe tine sa te simti mandru ca esti roman,sa fii bucuros ca faci parte din acest popor? Ma refer la ce te face in momentul actual sa simti asta,ce trezeste in tine acest sentiment? Nu ma intereseaza trecutul pentru ca acesta ( ca si in cazul Stelei ) conteaza prea putin si nu schimba cu nimic prezentul.

Da,poate am fost odata un popor curajos,brav si cu coloana vertebrala.Asa ... si ? Am fost...

Edited by VPM

<!--quoteo--><div class='quotetop'>CITAT</div><div class='quotemain'><!--quotec-->VPM:

<!--quoteo--><div class='quotetop'>CITAT</div><div class='quotemain'><!--quotec-->ENDer:

p.s. Scuze ca postul n-are cap si coada, dar asa se intampla cand faci alt-tab la servici ;)<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Nu crezi ca trebuie sa ne raportam la intreaga masa dar din pacate pentru noi majoritatea decide.Realitatea este ca majoritatea oamenilor din Romania sunt niste manelisti inculti si superficiali.

Si sunt satul de argumentul istoric. Mi se rupe cine-am fost si ce-am facut atata timp cat uite in ce hal suntem acum. Situatie aproape identica cu ce se intampla momentan la Steaua mentinand diferentele<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Da' de propria ignoranta cand o sa devii satul? Auzi, e satul de argumentul istoric...

O persoana se judeca atat prin prisma trecutului cat si a prezentului. Este valabil si la o comunitate, natiune, popor.

A spune ca nu te intereseaza decat prezentul e dovada de IGNORANTA si mai ales de EGOISM. Ca si cum ai judeca un om bolnav, pe patul de spital, neintesandu-te cum s-a imbolnavit si i-ai zice: "bolnavule! esti handicapat, slab si neputinciost! Neam prost ce esti!"...

Asta-i mentalitatea "superioara" pe care o propui, in comparatie cu cocalarii pe care-i blamezi? Pai inseamna ca matale esti primul cocalar al tarii!

Nu exista doar alb si negru, manelist-nemanelist. Sunt mii de nuante. Apropo de asta, stii cumva care sunt audientele TV? Stii cati romani se uita la circ, manele, etc? Ai habar macar?

Sau crezi ca daca locuiesti in Bucuresti, si vezi mii de oameni in fiecare zi, gata, ai pus diagnosticul intregii tari?

Ca sa nu mai spun ca nici macar Bucurestiul nu este asa de rau precum il faci sa para: e de-ajuns sa ne uitam in metrou la cati oameni citesc o carte si deja teoria ta e la pamant...

Traiesti intr-o formula plina de goluri, care crezi ca explica totul si te face mai destept. Un sfat si pentru autorul acestui articol: nu va mai expuneti parerile, doar va faceti de ras. "Formula" voastra nu se aplica, e plina de improvizatii si de "asa mi se pare mie".

Sunteti spalati pe creier de manipularile din ultimii 50 de ani. Vi se pare ca aia care ne injura neamul "au argumente", "sunt logici", dar habar n-aveti cine sunt ei si ce interese au. Habar nu aveti care sunt criteriile dupa care se judeca un popor, un neam. Vedeti si voi pe net ca se bat grecii cu politia si gata, daca romanii nu fac asta inseamna ca sunt inapoiati. Nestiinda ca poporul asta are alte valori, atacate si umilite in ultimul hal.

Eu va propun sa va carati in Europa cea minunata, nu va mai opreste nimeni la granita.

Dar sa nu veniti fugind inapoi cand o sa dea foc italienii si englezii masinilor imigrantilor...Poarta va fi mereu inchisa pentru lasi.

Expune-ti parerea fara jigniri.
Edited by ebonyc

Pai in cazul asta nici tu nu ma poti contrazice cand spun ceea ce spun,pentru ca nici tu nu ai cunoscut toti romanii. Ca vrei tu sa accepti sau nu suntem un popor care consuma manele si nu ma refer aici doar la stilul muzical. Sigur poate ca studiul acela facut pe 30 de persoane n-ar fi relevant pentru tine dar tu nu faci nimic altceva decat sa ma contrazici fara nicio dovada. Uita-te la TV si observa ce se difuzeaza la ore de audienta maxima. Iti vine sa inchizi televizorul sau nu ? Facem altfel ca oricum nu vom ajunge la un numitor comun.

Pai arata-mi mie unde te-am contrazis, unde am zis eu ca poporul asta e asa su pe dincolo.

Tocmai pentru ca nu-s atat de informat, prefer sa nu fac asemenea aprecieri si sa ii contrazic pe cei care le fac din bravada sau prostie.

Ca vrei tu sau nu vrei, indiferent de cum si ce iti place sa scrii, o faci prost. Si ma refer aici la capitolul argumente.

Inainte de a-mi spune sa ma uit la TV si observ (bine ca nu ma pui sa citesc Click si Libertatea, pentru ca ti-as spune ca o fac), te-ai intrebat vreodata cati dintre romani au acces la TV? Din aia care au acces la TV, cati se uita la posturile de muzica si din astia cati asculta posturile de manele?

Nu mai facem nimic pentru ca nu mai am chef sa imi pierd timpul acum, concluzia ramane, scrii tampenii nedocumentate.

Marius,rezerv un loc aici si-ti voi raspunde la acest post cand ajung acasa,nu am timpul necesar acum

Edited by VPM

CITAT
Mihai:

A spune ca nu te intereseaza decat prezentul e dovada de IGNORANTA si mai ales de EGOISM. Ca si cum ai judeca un om bolnav, pe patul de spital, neintesandu-te cum s-a imbolnavit si i-ai zice: "bolnavule! esti handicapat, slab si neputinciost! Neam prost ce esti!"...

Din contra, ma intereseaza cum s-a imbolnavit si cand observ ca e doar vina lui ca s-a imbolnavit si mai presus de-atat se mai si faleste ca el nu e bolnav ci de fapt este sanatos tun doar ca nu-l apreciem noi consider ca e bine sa-i spun in fata. Amice,esti bolnav si e doar vina ta ca esti bolnav asa ca nu te mai fali ca ai fost odinioara sanatos pentru ca asta din pacate nu te va insanatosi.

Prefer sa-ti evit restul de replici acide la fel ca si-n topicul trecut pentru ca nu te consider capabil de mai mult.

Imi pare rau VMP, dar esti doar frustrat si nervos. Ai trait in alta parte? Ai vazut alte societati? Tarani, cocalari si manelisti sunt PESTE TOT! Numai ca li se baga anumite chestii in cap si ei le respecta!

Si de ce trebuie sa te raportezi la majoritate? Mie imi este de ajuns sa stiu ca romanii pe care ii cunosc si cu care am contact sunt oameni de calitate cu care nu se poate decat evolua!

Si cum poti sa zici ca nu te intereseaza istoria? Cum vrei sa intelegi prezentul si sa poti sa faci ceva in privinta viitorului daca n-ai habar de istorie? Mai omule, istoria e cel mai important lucru! Istoria iti da identitatea si mandria si dorinta de a te ridica la acel nivel! Dai alte popoare drept exemplu, dar nu realizezi ca acei oameni isi pretuiesc istoria si de aceea sunt acolo.

Pune-ti putin mintea la contributie inainte sa arunci cu noroi!

Vedeti ca istoria poporului roman, privita obiectiv, s-ar putea sa nu mai fie asa de plina de acte de vitejie si onoare.

Adrian, depinde foarte mult din ce punct de vedere privesti. Daca o privesti distantat si fara sa iei toti factorii in calcul este posibil sa ai dreptate. Dar, daca o privesti dintr-o perspectiva ROMANEASCA si stii tot ce s-a intamplat poate sa ti se para GLORIOASA!

trecut vs prezent si viitor sau glorie vs haos si dezastru!dispar valorile,azi,acum,nu se vede nimic care sa dea o urma de speranta pentru natia asta!cat o sa mai traim din amintirile a ce am fost?!daca in mediul urban exista o sansa ca 30% sa fie logici si cu anumite valori,la rural e dezastru...lipsesc normele elementare de igiena,de contraceptie,nu iau in calcul gusturile privind muzica sau exprimarea verbala sau modul de a scrie ca deja e jale!uneori sunt bucuros ca aici pe site vezi oameni ce au idei in cap si care pot discuta in limita bunului simt,in viata reala insa...coada la palat,imbulzeala la mocaciuni,cocalari,tot felul de dudui siliconate si nu numai cu aere de mari doamne,masini in care maneaua urla la maxim si chiar daca cerul e senin totul e cenusiu!minunata tara pacat ca-i locuita de o majoritate de foarte proasta calitate...noroc cu Mihaita Nesu ca ne mai da o palma peste ochi noua astora orbi,naivi si creduli!!!

Sign in to follow this  
Followers 0