Ronnie

Serie A

63 posts in this topic

Tind totusi sa cred ca Milan o sa castige campionatul asta.

Si eu tind sa cred ca Steaua o sa ia Europa League.

Inter i-a tinut pe banca pe Chivu, Zanetti, Silvestre si Samuel. Dubios! Ba, si tot acasa! :hmmm:

Milan e praf! In orice caz, omu` ''nostru'' Allegri ii tine pe banca pe Bojan si Boateng, da` nici n-are fundasi. Cum sa fii Milan si sa joci cu Mesbah, Abate si Zapata??

Napoli pierde puncte importante la Catania, doar Lazio mai poate avea maximum de puncte alaturi de Juventus, in caz ca nu se incurca pe teren propriu cu Genoa.

Cagliari - Roma nu s-a mai disputat fiindca nu aveau unde sa joace, astfel ca Zeman, antrenorul oaspetilor, s-a gandit mult si bine c-ar fi indicat sa ceara 0-3. :yes:

Anul asta Juventus va castiga lejer campionatul. Au o echipa mai puternica decat sezonul trecut, iar ceilalti nu se regasesc.

Milan e praf! In orice caz, omu` ''nostru'' Allegri ii tine pe banca pe Bojan si Boateng, da` nici n-are fundasi. Cum sa fii Milan si sa joci cu Mesbah, Abate si Zapata??

Cred ca e cea mai slaba aparare din istoria Milanului.

Nu are Milan nici nu stiu ce echipa, lot, dar din pacate n-au nici antrenor...

Sper ca Berlusconi sa vanda pana la urma echipa, asa ar fi declarat zilele astea, desi nu-l prea cred. :)

@ Red: N-as zice ca n-au antrenor, pina la urma are un campionat si un loc 2 cu o echipa care a jucat mai mult prin spitale anul trecut.Nu sunt jucatori, nu sunt investitii, nu sunt planuri de viitor, asta e mai grav.Bine, Allegri nu e Capello, dar nici chiar sa zici ca e un antrenor slab.

@ olfgob :

Corect, nu antrenorul e vina principala, dar mie Allegri mi s-a parut cam neinspirat in meciurile contra unor antrenori de valoare. Apoi, ce ma deranjeaza la el, ca accepta sa stea la o echipa ca Milan cu lotul actual, nu cere transferuri, e mai mult un "yes man" in fata lui Galliani si Berlusconi .

Si am vazut ca unii il acuza si de metodele de la antrenament, de cand a venit el s-au inmultit accidentarile exagerat.

Cand incepi un joc de sah fara regina si fara un turn e greu sa castigi. Nu-i poti inlocui pe Ibrahimovic cu El Shaarawy si pe Silva cu Zapata.

Asa e , Ronnie.

Daca ar spune si Berlusconi la fel...

Din aceasta seara Serie A revine la DigiSport.

Napoli e in prim plan sezonul acesta,s-au despartit de Lavezzi dar tanarul acela Insigne este mai mult decat interesant . Sa nu mai vorbim de Cavani !

Da, Napoli pare singura capabila sa tina pasul cu Juventus.

Ce gol a reusit etapa asta Miccoli !!!

Aproape nebagată in seama Fiorentina si-a facut loc in careul fruntaș din Serie A. Desi a schimbat 18 jucatori in vară si nu a cheltuit exagerat (21 de milioane de euro) pentru achizitii, Viola a renascut datorită lui Montella.

Agentia Calciomercato a descoperit secretul evolutiilor impresionante ale echipei viola, in special după pauza Antrenorul toscanilor a introdus in fotbal o analiză statistică din baseball!

"On base percentage" (OBP) e sistemul pe baza caruia Montella schimbă strategia si alege jucatorii. Calitățile contează prea putin comparativ cu randamentul din primele 45 de minute.

Tehnicianul nu-și monitorizează elevii doar la antrenamente, dar ii tine sub lupă de la incalzire pină la ultimul fluier. Are cel putin zece asistenti (doi stau in loja SkyTV), pe care ii trimite la meciurile de pe teren propriu in toate unghiurile stadionului să adune cifre.

Pe lingă alti doi colaboratori, unul in fata unui televizor, iar altul lingă computer. Iar in vestiar, după ce se consultă cu doctorul si află cum stau fizic jucatorii sai, primeste instant raportul primei reprize, schimbă strategia si mizează pe cei mai performanti in cifre.

N-a luat gol de la Juve!

Asa se explică si cum, cu exceptia deplasarilor de la Parma si Napoli, Fiorentina n-a pierdut reprizele secunde. Și-a imbunatățit situatia ori a pastrat rezultatul. Iar acasă a decis meciurile cu Udinese (2-1) si Cagliari (4-1) si le-a dominat clar pe Genoa si Juve. De altfel, squadra viola e unica adversară din acest sezon a campioanei Italiei ce n-a primit gol (0-0), pe "Franchi" nereusind să suteze pe poartă!

7 goluri dintre cele 11 reusite de Fiorentina pe teren propriu in acest campionat au fost marcate după pauză

gsp

S-au intarit bine de tot trupele din Italia, nu va mai fi asa simplu pentru Juve anul asta, in special Napoli si Fiorentina. Interul si-a tras antrenor trasnet, iar Milan merge foarte bine. Interesant sezon.