Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Valentin Cojocaru

10 posts in this topic

b_95_cojocaru_2011.jpg

Nume complet: Valentin Cojocaru

Data nasterii: 1 octombrie 1995

Locul nasterii: Bucuresti, Romania

Inaltime: 1,95

Probabil singuru' virgin din lot.

Razvan Stanca s-a accidentat aseara si este incert pentru meciul cu Otelul, prima mare problema cu care se confrunta noul antrenor, Ilie Stan. Cum Tatarusanu este si el accidentat, intre buturi ar putea aparea pustiul Valentin Cojocaru, care va implini maine 16 ani.

Steaua ar putea stabili astfel un record in acest sezon, cu cel mai tanar jucator care debuteaza pentru echipa mare. Recordul istoric este detinut insa de Nicolae Dobrin, care la 14 ani si 10 luni bifa primul sau meci in prima Liga pentru Pitesti.

La doar 16 ani, Cojocaru este cel mai tanar jucator care face parte din lotul unei echipe inscrise in Liga I. Are o inaltime impresionanta pentru varsta lui, 1.95 metri, si este unul dintre cei mai promitatori tineri romani. In vara a facut pregatirea cu echipa mare, iar Roni Levi l-a introdus in ultimele minute in cateva partide amicale.

Edited by Daniel-Ionut

Pare a fi promitator pustiul. Pacat ca e la noi si nu la o echipa unde chiar ar avea sanse sa creasca.

A aparat bine in meciul cu Gloria si ar fi bine pentru el, cat si pentru ceilalti jucatori tineri din lot, sa joace meciurile ramase din campionat.

Valentin Cojocaru a avut o evolutie extrem de apreciată in victoria de aseară impotriva Gloriei Bistrita, scor 0-1. Cel mai probabil, in afara meciului cu Dinamo, tot el va fi cel care va apara poarta Stelei in etapele care au mai ramas pină la finalul campionatului.

"A fost un meci special. Am debutat la Steaua intr-un meci oficial. Am facut un meci bun. Sper ca de acum să fiu folosit cit mai mult. Sper ca intr-un viitor apropiat să il pot inlocui pe Tatarusanu", a spus jucatorul la finalul meciului cu Gloria Bistrita.

"Nu e normal ca Valentin să vorbească asa. El nu a jucat mai mult pentru că incă nu este la nivelul lui Tatarusanu. Este un portar de mare viitor, insă mai trebuie să stea pe lingă Ciprian pentru a prinde experiență. Trebuie să aiba rabdare si să fie atent", a spus Reghecampf la Fotbal Club de la DigiSport.

"Am citit atent declaratiile impricinatului. Cind colo, numai observatii de bun-simț! Dorinte si ambitii pe care mi-aș dori să le intilnim mai des la mai tinerii si mai virstnicii nostri fotbalisti. A fost un meci special. Am facut un meci bun. Sper ca de acum să fiu folosit cit mai mult si intr-un viitor apropiat să-l pot inlocui pe Tatarusanu. Deci cum ar fi trebuit să sune spusele lui Valentin? Ceva de genul Vi se pare că am facut un meci bun, dar nu e deloc asa! Nu merit să apar in locul lui Tatarusanu si sper să fiu rezervă de rezervă multi ani de aici incolo. Am timp să astept, să capat experiență. Sună al naibii de bine, nu?"

Cristian Geambasu

Nesimtitul!

Aoleu, il mai promovam mult? A jucat un singur meci... impotriva celei mai slabe echipe din campionat. Si e portar... iar la portari se stie ca sunt titularizati mai tarziu decat jucatorii de camp pentru ca in jobul lor sunt irelevante calitatile unui tanar (viteza, explozie etc.), preferandu-se experienta si viziunea matura.

Nu e vorba de promovare, e vorba de atitutinea lui Reghecampf, care sare ca ars in anumite momente in care nu se impune acest lucru (vezi si cazul Iordanescu care si-a permis sa isi dea cu parerea). Este un defect al sau pe care voiam sa-l subliniez.

Stai linistit, nici eu nu sunt adeptul laudelor exagerate dupa 2-3 meciuri, gen Tanase, Tatarusanu etc. Spre exemplu, Tatarusanu s-a facut remarcat datorita acelui meci cu Grasshopper cand a aparat niste penalty-uri. Inainte de meciul acesta, era un portar ce gafa mult, facand rocada cu un Zapata din ce in ce mai lipsit de inspiratie. Dupa acel meci, a ramas acelasi portar mediocru, nesigur pe el si mult umflat de presa, care a gresit si la Steaua si la nationala. De aia nici nu mi se pare normal sa fie atat de mult pupat in dos de staff, comentatori, ziaristi si alti "oameni din fotbal".

Sa fie multumit ca nu a primit o amenda. A iesit in presa si l-a criticat pe manager ca nu joaca mai mult, profitand de faptul ca a fost coplesit cu laude. Pepe a cerut respect pentru un coechipier si a fost pus pe lista de transferuri; vad ca la noi sunt laudati aia "cu ****", scrie Geambasu despre ei... probabil ca la GSP toti sunt niste libertarieni si isi critica sefii ca sport zilnic.

Pentru ce crezi ca a iesit taica-sau sa-l certe? Daca la varsta asta iti creezi o reputatie de scandalagiu, iti inchizi usi. Sa faca bine si sa se antreneze in continuare, la 17 ani un portar e inca un mucos. Nici eu nu-l inghit pe Tatarusanu dar daca ramane la echipa, nu are cum sa-si piarda locul de titular in dauna lui Cojocaru. Nu inca.

Sign in to follow this  
Followers 0