Sign in to follow this  
Followers 0
Marius

August 1968

40 posts in this topic

Marius, nu am studiat intens razboiul informational din timpul Razboiului Rece. Putem vorbi de mii de zvonuri legate de invazia Romaniei, nu le neg existenta. Dar aici vorbeam de miscarile si prezenta de trupe sovietice cu scopul precis de a intra in Romania. Cu alea aveti voi problema, ca nu le puteti dovedi existenta. Ca nu au existat. Iar Ceausescu si americanii stiau asta bine.

Ce spui tu acolo cu invazia Romaniei sunt ipoteze, idei, vise nematerializate. Nici macar ca intentie, daramite ca executie. Astept dovezile alea de care vorbesti, dar nu ti-as recomanda sa le cauti ca te asigur ca nu exista. Paranoia Razboiului Rece e suficienta ca explicatie.

Eu sunt curios insa de temerile sarbilor, am inteles ca ei au fost mult mai hotarati pe plan diplomatic, solicitand garantii din partea europenilor si a... chinezilor, care n-ar fi zis nu.

Iugoslavii, ca nu erau sarbii singuri in tara aia.

Au avut si un lider pe masura in Tito (care era cam croat)

@Alexandru H., esti un produs tipic al istoriografiei Razboiului Rece, istoriografie determinata de eficacitatea dezinformarilor sovietice. Numai tampenii spui. Vezi ca lumea a evoluat, s-au mai desecretizat arhive, s-au publicat documente si monografii serioase, care au aratat absurdul tezelor consacrate.

@Alexandru H., esti un produs tipic al istoriografiei Razboiului Rece, istoriografie determinata de eficacitatea dezinformarilor sovietice. Numai tampenii spui. Vezi ca lumea a evoluat, s-au mai desecretizat arhive, s-au publicat documente si monografii serioase, care au aratat absurdul tezelor consacrate.

Eu as zice sa-ti vezi de miscarea anti-Gigi si sa nu te bagi in lucruri de care nu ai habar. Eu am prezentat niste documente din care rezulta, negru pe alb, ca pericolul sovietic de la granita Romaniei din 1968 a fost o inventie americana. Ai toata libertatea sa-mi prezinti ordinele specifice ale lui Brejnev care spuneau ca Romania va fi viitoarea lui tinta (desigur, cand spun ordine, spun ordine oficiale, nu declaratiile unor analfabeti din satele de la granita care-si amintesc de tancuri zburatoare si de pistoale cu laser).

Apropo, da-mi si mie documentele si monografiile alea serioase de care vorbesti. Macar numele lor, ca am posibilitatea sa le gasesc si sa le citesc. Dar am mari indoieli ca exista in ele vreo bucatica de hartie pe care macar sa se mentioneze ca soldatul Ivan a scris nevestei pe 21 august 1968 ca nu poate veni acasa in weekend din cauza viitoarei invazii in Romania.

Pe scurt, cateva fapte, fara sa mai intru in context:

Suntem obligati sa luam masuri pentru a introduce ordinea in Cehoslovacia, precum si in Romania. Dupa aceea, vom face ordine si in Iugoslavia. (Jivkov, in martie 1968; Inregistrarea Plenarei CC Bulgar)

Romania trebuie sa respecte linia, sau sa suporte consecintele (gen. Wokciech Jaruzelski, Ministrul Polonez al Apararii, in august 1968 “ telegrama catre COMCEN Londra)

As dori ca Guvernul dumneavoastra sa se abtina daca este planificata vreo invazie impotriva Romaniei (presedintele SUA, Lyndon B. Johnson, catre Aleksei Kosighin, 31 august 1968)

Saptamana trecuta au fost pregatite ordinele pentru invadarea Romaniei de catre trupele sovietice, poloneze si maghiare, pe 22 noiembrie la ora 4.00. Ordinele se refera la o invazie si nu este un exercitiu. (Spionajul militar olandez, telegrama nr. FOE 144 catre MOD DI,)

Credem ca este corect ca romanii sa sa fie informati despre aprecierile noastre (posibilitatea ca rusii sa faca actiuni militare rapide contra Romaniei). Acest lucru ar trebui facut la cel mai inalt nivel posibil si in stricta confidentialitate. (Ministrul de Externe Britanic, noiembrie 1968 “ telegrama de urgenta nr. 638, trimisa de ministrul Michael Stewart catre Bucuresti).

XXX

Inca din mai 1968, Bucurestiul a primit informatia ca exista o actiune programata in doua etape, care viza invadarea Romaniei, la doua saptamani dupa invadarea Pragai. Informatia venea de la un ofiter polonez de informatii, membru al grupului de interventie din cadrul Tratatului de la Varsovia, care facuse scoala in Romania (fusese refugiat, cu familia, din fata nazistilor). Asta era atasat militar la Viena, unde, s-a reintalnit cu un prieten din copilarie care era sub acoperire diplomatica la SIE. Printr-un noroc chior, chiar polonezul a fost trimis la Moscova si a fost inclus in micul grup format de personalul de comanda al tarilor semnatare ale Tratatului. El a trimis informatia despre invazia din iunie, la care partea romaneasca a luat masuri de verificare, suspectand o intoxicare a rusilor. Ambasada Romaniei din Berlin a obtinut un raport care confirma informatiile, sub forma unui document intern al Partidului Comunist Est-German.

Pe 10 iulie, polonezul a avut o intalnire cu colegul roman, in care l-a informat despre intentiile liderilor sovietici (cu participarea directa a lui Andropov si Brejnev) intentionau sa invadeze Cehoslovacia, Romania si Iugoslavia. In prima etapa, fortele sovietice, poloneze, ungare, est-ghermane urmau sa ocupe Cehoslovacia, plasandu-si totodata unitati in jurul Romaniei. Dupa 2 sau 3 saptamanai avea sa urmeze o intrarea a tuturor acestor forte, carora li se aduga Bulgaria, in Romania. Aceste informatii sunt confirmate azi de un expert pe problema, Larry L. Watts, care afirma ca un atac planificat asupra Romaniei si Iugoslaviei este confirmat de surse din tarile semnatare ale Tratatului precum si de membrii ai serviciului de contrainformatii DSS. Polonezul a oferit detalii care cuprindeau grafice, planuri, modul in care erau concentrate trupele si cum erau trimise, parte sub acoperirea de turisti.

Din martie 1968, conducatorii partidelor loialiste facusera chemari pentru invadarea Romaniei, iar bulgarii au fost avocat entuziast, declarandu-se categoric gata sa-si mobilizeze trupele.

Sinteze ale rapoartelor Directiei Securitatii Statului:

* De-a lungul Prutului, vizavi de orasul Albita, fortele sovietice desfasoara activitati similare celor de pregatire si recunoastere.

* In apropierea orasului Reni, unitatile sovietice de geniu fac in fiecare noapte exercitii de lansare de pe docuri, in scopul extinderii podului de peste Prut.

* In sud, bulgarii exerseaza traversari nocturne peste Dunare, de la Giurgiu la Oinacu, in timp ce in vest, ungurii faceau diferite exercitii in apropierea punctelor de frontiera de la Bors, jud. Bihor si Petea, jud. Neamt.

Intr-o informare catre ofiterii de informatii si contrainformatii de la nivel central, adjunctul sefului DSS atragea atentia ca sovieticii concentrasera aproximativ 235.000 de soldati, de diferite arme, la frontiera de nord-est a tarii, subordonate urmatoarelor 3 comandamente:

* Comandamentul de Sud, cu cartierul general la Odessa, aproximativ 80.000 de soldati, si importante forte navale si aeriene.

* Comandamentul de Nord, cu cartierul general in Lvov si un efectiv de aprox. 75.000 de soldati.

* Comandamentul Central, cartierul general la Kiev, aprox. 80.000 de soldati.

In acelasi timp, unitati ale flotei maritime sovietice, printre care forte speciale de debarcare navala si nave de desant, stationeaza deja in afara apelor teritoriale, pe partea dreapta a Deltei Dunarii si a coastei romanesti, in timp ce in Ungaria au loc concentrari masive de trupe ungare si sovietice.

Ceausescu a tinut un discurs in care exprima clar hotararea de a rezista armat in fata unei forte straine (nu mai am rabdare sa transcriu), anuntand masurile de infiintare a garzilor patriotice pentru a apraa independenta. S-a spus ca in Cehoslovacia exista pericolul unei contrarevolutii. Probabil maine va afirma ca ce facem acum are caracter antirevolutionar. Avertizam pe oricine ca vom rezista cu orice pret.....

Agentii sovietici, atat cei sub acoperire din tara, cat si ailalti, lansau zvonuri prin care negau hotararea Romaniei de a rezista ( s-a lasat dus de val, a devenit irational in pozitie). Unii diplomati romani s-au rahat pe ei si au ameliorat, cu de la sine putere, ceea ce considerau o grava eroare. Spre exemplu, Corneliu Manescu a recunoscut ca el a fost cel care a decis sa nu se faca propaganda pe la ONU, referitor la invazie, temandu-se de reactia sovietica. Era reprezentantul Romanirei la ONU... Alex. Barladeanu si Brucan, cunoscuti ca facand partea din reteaua sovietica, trambitau intern peste tot ca "nu trebuie sa tragi tigrul de coada". Toate cancelariile erau intoxicate ca Ceausescu batea in retragere, pentru ca realizase eroarea facuta “ asta a fost un truism al interpretarilor occidentale. Dezonformarea conceratat indica ca era vorba de šo isterie a lui Ceausescu, ridicola, nu demna de admiratie, si nu despre obiectivele comune ale conducerii.

Pe 21 august 1968, Bodnaras s-a intalnit cu insarcinatul cu afaceri chinez, l-a informat despre iminenta invaziei si i-a cerut ajutor direct, vrand sa stie daca se poate baza pe guvernul chinez.

Pe 23 august, Serviciile Secrete Elvetiene au contactat partea nostra, informan ceea ce se stia deja: 14-15 divizii sovietice, 2-3 divizii ungare si 4-5 divizii bulgare au fost mobilizate la frontierele romane.

Imediat dupa confirmarea din partea elvetienilor, Bodnaras l-a contactat pe ambasadorul chinez si i-a cerut o declaratie publica a guvernului chinez, pentru a descuraja presiunea sovietica. Ea a venit imediat, ulterior Maurer spunand ca a fost "un sprijin esential intr-un moment de cotitura, care a avut un mare rol in descurajarea sovieticilor".

[u]Pe 29 august[/u], SUA, NATO, serviciile de informatii ale Romaniei si Iugoslaviei au informat la unison ca "trupele URSS, ale Ungariei si Bulgariei si-au intensificat pregatirile si se desfasoara de-a lungul granitelor cu Romania."

Consilierul presedintelui SUA a intocmit in avans o declaratie de condamnare a atacului (a fost desecretizata in 2006 si publicata de CIA in 2010 in Strategic warning and the rolle of the Intelligence: Lesson learned from the 1968 Soviet invasion of Czechoslovakia: Lumea este socata la vestea ca Uniunea Sovietica si cativa dintre satelitii sai au intreprins inca o agresiune brutala impotriva unui stat independent din Europa. Atacul impotriva Romaniei si invazia Cehoslovaciei, care l-a precedat, dovedesc o ignorare grava a integritatii si suveranitatii unor natiuni independente. Aceasta actiune este total opusa declaratiilor repetate ale guvernului sovietic care condamna amestecul in afacerile interne ale altor state. Mesajul reitera faptul ca atacul asupra Romaniei din Uniunii Sovietice si a aliatilor sai va ridica probleme adanci si grave si va genera un raspuns international.

Pe 30 august, ambasadorii sovietici acreditati in cele 4 state importante membre NATO si-au programat intalniri simultane pentru a doua zi. O miscare identica a precedat invazia Cehoslovaciei.

Tot pe 30 august, Agentia Nationala de Securitate arata ca exista dovezi ale unei posibile miscari a sovieticilor in Romania, pentru a-l aduce pe Ceausescu pe linie. Miscarile de trupe sovietice din zonele periferice Romaniei pot fi interpretate ca reprezentand o amenintare pentru aceasta tara (Thomas Johnson, in National Security Agency: American cryptology during the Cold War).

Pe 31 august, secretarul american de stat Rusk l-a convocat pe ambasadorul sovietic Anatoli Dobrinin, administratia Johnson decizand sa preintampine actiunea Kremlinului cu angajamente raspicate si credibile ca va declansa represalii grave (in aceeasi sursa a National Security Agency).

In aceeasi sera, la televizor, presedintele SUA, Lyndon Johnson, facea a declaratie televizata in care avertiza ca vor fi repercursiuni cumplite, daca Moscova ar elibera cainii razboiului, facand referire directa la "temerile legate de posibilitatea ca sovieticii sa intervina in Romania.

Rusk a informat apoi partea romana ca motivul declaratiei precipitate a fost ca SUA primisera "informatii complexe in cursul acestei zile, care nu ne-au placut deloc si, prin urmare, au fost obligati sa actioneze rapid (telegrama Departamentului de Stat).

In discutia cu ambasadorul sovietic, Rusk a trecut direct la subiect: Noi primim in continuare informari deranjante si in ultimele 24 de ore am primit numeroase rapoarte privind miscarea trupelor, incidente la frontiera etc. El a intrebat daca ambasadorul avea vreo justificare sa-i dea asigurari ca nu urmeaza sa declanseze o actiune contra Romaniei. Secretarul a afirmat ca, daca exista o asemenea actiune, atunci, in numele lumii, ii cere sa nu o duca la bun sfarsit. Consecintele unei asemenea actiuni asupra afacerilor internationale ar fi inimaginabile Dobrinin a intrebat daca romanii au aceeasi parere, raspunsul fiind ca nu detinem niciun fel de informatii de la romani. (Minuta discutiei, 30 august 1968, 9 p.m., documentul 165).

Dean Rusk a informat Consiliul National de Securitate ca nu putem fi siguri ca sovieticii nu vor ataca Berlinul sau Romania in zilele urmatoare.

Generalul Wheeler a impartasit ingrijorarea: 19 divizii sovietice vor putea intra in Romania in decurs de 2-3 zile. Aceasta forta poate inabusi rapid oricve opozitie romaneasca. Vor exista putine informatii ale serviciilor de sdpionaj. Vom putea insa sa detectam miscari ale avioanelor sovietice. (Note din a 59-a sedinta a C.S.)

Potrivit arhivelor Departamentului de Stat (desecretizate de 4-5 ani), Rusk a declarat ca Washingtonul este foarte ingrijorat, iar Dobrinin nu ar trebui sa interpreteze gresit atitudinea noastra moderata. Vroia ca SUA sa specifice in continuare, in cei mai duri termeni, ca se asteapta ca URSS sa nu mai ia in calcul oe viitor utilizarea fortei armate impotriva vreunei tari din Europa de Est.

In numele omenirii, va cerem sa nu invadati Romania, deoarece consecintele vor fi imposibil de prevazut si vor fi dezastruoase pentru realtiile sovieto-americane si pentru intreaga lume.

A doua zi, asistentul special al presedintelui SUA a trimis nota ca, daca avea sa se intample ceva in Romania, se va intampla in prima saptamana a lunii septembrie. Informatia coincidea cu planificarea data Bucurestiului de ofiterul polonez din grupul de strategie al Trataului de la Varsovia (nota a fost intocmita de secretarul de stat Rusk si de secretarul Apararii, Clark Clifford).

Presedintele Johnson trimite o scrisoare oficiala sefului guvernului sovietic, Aleksei Kosighin, invocand posibilitatea unui grav conflict daca URSS invadeaza Romania (Notes of President`s... “ CIA).

In 24 de ore, ambasadorul Dobrinin s-a intors cu raspunsul oficial al URSS, nu scris ci verbal. temerile si informatiile privind interventia militara a URSS in Romania sunt total nefondate. Rapoartele despre viitoare deplasari sovietice in Romania sunt create de anumite cercuri special pentru a induce in eroare guvernul american. Ele nu corespund realitatii.

Operatiunile deschise de recunoastere si pregatirile pentru traversarea frontierei cu Romania s-au oprit intr-o saptamana.

XXX

Ulterior, Rusk a spus partii romane ca au avut 2 mari atuuri: unitatea si atitudinea poporului roman si faptul ca o invazie in Romaniaar risca sa rupa relatiile dintre URSS si Occident. O repetare a actiunilor sovietice in Romania ar fi provocat o reactie mult mai puternica din partea Ooccidentului decat in cazul Cehoslovaciei. (Memorandum al discutiei, Sec/Del/Mc/13, New York, 1 octombrie 1968, documentul 170, FRUS, 1964-1968, Eastern Europe, vol. XVII)

Un fost ofiter al GRU, aflat la comanda in acea perioada, considera azi ca era destul de evident ca Armata sovietica va invada Romania. Motivele erau foarte convingatoare: Denuntarea interventiei din Cehoslovacia era un act de agresiune, refuyul de a permite trupelor statelor Tratatului sa desfasoare misiuni de teritorul sau, declaratia in eventualitatea unui razboi in Europa, vom decide in mod independent daca vom intra sau nu in razboi si de partea cui si exercitarea dreptului de veto pentru crearea unei legaturi pe teritoriu romanesc intre URSS si Bulgaria, pentru transferul trupelor. Asatfel explica de ce administratia Johnson a intreprins eforturi mari pentru a sublinia gravitatea acestei probleme.

In 14 iunie 2007, fostul ministru polonez al Apararii, Wojciech Jaruzelski, cel care in 26 august 1968 declarase auditoriului de la Academia Statului-Major General al Poloniei: Romania va avea de suferit pentru lipsa de obedienta. Trebuiea sa se supuna ordinelor sau suporte consecintele (citata in Immediat Warsaw, Telegram no. FOE 144 din 19 noiembrie), avea sa admita: la timpul respectiv, si respectiv ulterior, s-au vehiculat informatii conform carora fortele noastre se puteau folosi de un fir pentru a invada Romania si pentru a scapa de Ceausescu. Acestea informatii probabil erau reale. Reprezentau intentiile anumitor persoane.

Edited by Gandalf the White

mersi, asa multe sau intamplat in 68?

ma tu esti spam sau ce darcu? ca ai doar replici din astea enervante

toate postarile tale sunt absurditati din astea gen Andrei are dreptate,

mesi mult

daca se poate sa ii stearga cineva postarile astea de gradinita sa lase forumul curat.

(desigur, cand spun ordine, spun ordine oficiale, nu declaratiile unor analfabeti din satele de la granita care-si amintesc de tancuri zburatoare si de pistoale cu laser).

Apropo de asta. Bunicul meu a murit anul trecut la venerabila varsta de nouazeci si unu de ani, dintre care patruzeci si patru i-a trait avand gradul de colonel al armatei romane, activ si in rezerva. Ca fapt divers, in ultimii sai ani de viata, m-am zbatut pentru dansul, ca sa-i fie acordat gradul de general in rezerva, avand in vedere ca luptase la Cotul Donului, fusese luat prizonier de rusi si tot tacamu'... Bineinteles ca m-am lovit de... Romania, de meschinaria unor pitecantropi imbracati in uniforma kaki, dintre care unu', Generalul in rezerva Neculai Pruteanu, seful Asociatiei Veteranilor de Razboi Filiala Neamt, nici macar n-a facut razboiul...

Ce am scris mai sus nu are legatura cu topicul, insa afirmatia citata la inceputul postarii mi-a adus aminte de o remarca auzita de la bunicul meu, un om de o luciditate rara, care si-a pastrat-o intacta pana in ultima zi a vietii sale:

In urma cu vreo cinspe - saispe ani, intr-o dupa-amiaza de vara, in curtea casei, la umbra, bunicul meu statea la taclale cu alti purisani de-ai lui, toti rezervisti. Eu fumam pe ascuns in spatele casei si, in linistea dupa-amiezei, ascultam fara sa vreau discutia batranilor militari. Discutau in termeni tehnici, numere de dosare, directive, etc si ce m-a frapat au fost cuvintele: " degeaba am folosit laserele alea in '68 ". Remarca asta mi-a ramas foarte bine intiparita in minte, deoarece mi s-a parut foarte ciudat ca sa aud din gura unui batran de saptezeci si cinci de ani, la acea vreme, cuvantul " laser ". Prin anii '95, in Romania, se auzea de laser doar in S.F.-urile lu' Mironov si pe la cinema, la Star Wars.

In fine, nu mi-am putut invinge curiozitatea si l-am intrebat pe batran " ce treaba a avut el cu laseru' ". Raspunsul a fost taios, pronuntat cu tonalitatea unei sentinte definitive si irevocabile: " Pustiulica, eu despre treburi din astea n-am avut si n-am voie sa discut toata viata mea, nici macar cu popa la spovedanie sau cu nevasta-mea sub asternut. Mai bine aprinde-ti o tigara, mai pune-ti un cercel in ureche si da-i drumu' pe caldaram, la vagabonzii tai. "

Or fi fost, n-or fi fost ceva lasere prin '68... dracu' stie ce-or fi vazut taranii aia analfabeti din satele de granita... Unii mai vad si cosmonauti in desene rupestre vechi de mii ani... Nimeni nu stie, nici ce-a fost, nici ce-o sa fie..,

Edited by LDS

Unii mai vad si cosmonauti in desene rupestre vechi de mii ani... Nimeni nu stie, nici ce-a fost, nici ce-o sa fie..,

:))))

Buna asta. Mie mi se pare extem de interesant ca sunt foarte multi cei care stiu/confirma varianta asta, a laserului sau ce-o fi fost el, si toti sunt oameni in varsta, care jura ca au vazut cu ochii lor.

Foarte misto acest totpic. Am citit fiecare postare cu maxima atentie. Totusi, nu inteleg de ce "degeaba am folosit laserele alea". Adica, daca invazia nu a mai avut loc, insemna ca au fost folosite cu succes, si ca rusii s-au pisat pe ei de frica... Totusi, de ce in ulterioarere razboaie (din Vietnam, Afganistan, Golf, etc etc) nu s-a mai auzit de cuvantul laser, ci de gloante, grenade, agheuri (AG-uri) etc etc, eventual si o bomba atomica.

"Laserele alea" nu trebuie sa fie neaparat lasere in sensul de azi, insa multe voci sustin ca "ceva" a existat si ca amenintarea invaziei nu a exista doar la nivel de intoxicatie de spionaj.

Dezamagirea cred ca vine de la faptul ca Romania a ramas in sfera de influenta sovietica. Presupun ca la entuziasmul care era in tara dupa condamnarea agresiunii de la Praga, multi oameni se asteptau la iesirea din Pactul de la varsovia, mai ales ca exista si arma redutabila care sa ne faciliteze lucrul asta.

Ce ma frapeaza pe mine destul de tare, este pozitia polonezilor fata de noi... Se stie ca de-a lungul istoriei, cel putin in perioada de dupa 1918, i-am ajutat in foarte multe situatii. Iarasi, ma mira faptul ca Iugoslavii nu au revendicat intreg Banatul, asa cum au facut-o din 1918 pana la tratatul de la Trianon (dar si dupa).

Deci vad ca deja s-au acceptat laserele ca fiind ceva "adevarat", ca sa nu mai spun de credinta in acea invazie sovietica, stopata la granita... :wacko:

Asta-i ca obsesia aia din 89-90 ca maghiarii sunt pregatiti sa invadeze Transilvania cand, in realitate, au fost primii care au ajutat Armata romana cu armament si provizii dupa revolutia din 1989...

Dezamagirea cred ca vine de la faptul ca Romania a ramas in sfera de influenta sovietica. Presupun ca la entuziasmul care era in tara dupa condamnarea agresiunii de la Praga, multi oameni se asteptau la iesirea din Pactul de la varsovia, mai ales ca exista si arma redutabila care sa ne faciliteze lucrul asta.

Nu exista nimic. Eram inconjurati din trei parti de state comuniste din Tratatul de la Varsovia si dintr-o parte de iugoslavii care nu ar fi acceptat niciodata sa intre in conflict cu rusii. Ca sa nu mai spun ca acel "entuziasm" romanesc era doar de fatada: daca ar fi fost real, am fi vazut cu adevarat reforme indreptate impotriva sistemului stalinist (sa nu uitam ca in Ungaria si Cehoslovacia totul incepuse la nivel moderat pana cand presiunea strazii i-a fortat pe Nagy si pe Dubcek sa se radicalizeze... la noi s-a pornit la puparea in anus a tovarasului Ceausescu si cam atat...)

Edited by Alexandru H.

1. Nu exista in nicio sursa serioasa macar o referire la vreo arma speciala detinuta de partea noastra. Nici n-aveam de unde s-o detinem, atata timp cat importam armament din URSS, cum remarcau inca de atunci: "depindem, ca tehnologie militara, de unicul potential agresor". Asta a fost pana prin 1960, iar iesirea din dependenta sovietica (in acest domeniu, al tehnicii militare) destul de lenta. Spre exemplu, primul contract serios pentru livrare de echipament militar, 100 de milioane $, din SUA, a fost suspectat de Departamentul de Stat, ca "plan de intoxicare al Moscovei, pentru a livra Romania ca zona de disidenta". Iar anterior acestui contract, doar cu Germania de Vest au fost unele legaturi. Deci, laser sau alta arma, care a descurajat URSS-ul... niet.

xxx xxx xxx

2. Romania, diontre toate statele estice, a fost cel mai putin in sfera de influenta a sovieticilor (mult mai putin decat branduita Iugoslavie, spre exemplu), fiind o dizidenta veritabila, permanent bruiata diplomatic si informativ de propaganda sovietica, favorizata de interese ungaro-polono-iugoslave.

Romania era iesita cam de la inceput din Pactul de la Varsovia. Romania s-a gandit sa se retraga din Pactul de la Varsovia, la fel cum facusera si albanezii in 1968, dar a ajuns la concluzia ca era mai bine sa ramana la comisiile Pactului unde, desi nu avea nicio influenta in conducerea problemelor militare, putea macar sa puna intrebari si sa se mentina informata (discutia Bodnaras-Barnes, ambasador SUA la Buc., in 1974)

De la sfarsitul anilor 1950, URSS a inceput sa trateze Romania ca stat ostil, iar din 1962, Hrusciov a ordonat statelor membre ale Tratatului sa restrictioneze coperarea in materie de spionaj la "chestiuni generale legate de Vest".

In 1965 Centrala KGB a introdus relatii operationale regulate si directe La mijlocul lui august 1965, Romania a fost eliminata cu totul din strategia de razboi a Pactului de la Varsovia (vezi Imre Okvath, Hungary in the Warshow Pact “ anterior deciziei, Armata a 5-a maghiara trebuia sa colaboreze cu Armata a 3-a romana, in toate manevrele militare si planuri operationale), dupa ce, de la sfarsitul anilor 1950, URSS a inceput sa trateze Romania ca stat ostil, iar din 1962, Hrusciov a ordonat expres statelor aflate in stransa cooperare (URSS, RDG, Ungaria, Cehoslovacia, Bulgaria si Polonia), sa restrictioneze cooperarea in materie de spionaj cu Romania (vezi Jan Sejna, We will bury you si Ladislav Bittman, The Deception Game: Czecholovak Intelligence in Soviet Political Warfare), pentru ca in perioada 1962-1964, DSS-ul romanesc sa fi fost exclus complet din programul de transformari, asistat de sovietici, care introducea departamente de dezinformare si le transforma rolul, din pasiv in activ in RDG, Ungaria, Bulgaria, Cehoslovacia si Polonia.

Deasemenea, la inceputul lui 1965, DSS-ul a fost exclus, inca odata, cand Centrala KGB a introdus relatii operationale regulate si directe intre departamentele de dezinformare ale amintitelor state, Romania fiind eliminata din Blocul de masuri active (propaganda, dezinformare si provocare).

Arhivele KGB confirma ca, in 1967, Brejnev ceruse masuri active ptrivind izolarea Romaniei pe plan international si pentru divizarea conducerii interne (vezi Andrew si Mitrokhin, The World was going our way: The KGB and the Battle for third world). Actiunile Romaniei pe plan international si din cadrul aliantei sovietice devenisera atat de inacceptabile, incat celelalte Servicii din Pactul de la varsovia o incadrasera nu numai la categoria statelor socialiste deviationiste, precum Iugoslavia, Albania si China, ci alaturi de adversarii din NATO. (vezi Komitet Dzhura Sigornosti Planul de masuri operative al atasatilor militari pentru Iugoslavia, Romania si Cehoslovacia din Arhivele MI, Sofia in Cold War Interantional History Project).

Spre finalul Razboiului Rece, se crease consensul ca Romania e cal troian sovietic care isi proclama zgomotos aura de independenta in timp ce altii “ mai ales aia din Polonia si Ungaria “ erau angajati tacut in forme mai substantiale de disidenta (analistul Vlad Socor, de la Europa Libera, a lansat teoria in The limits of the bational independence in the Soviet Bloc: Romania`s foreign policy reconsidered in Orbis-ul din toamna lui 1976, apoiu ea a fost preluata si multiplicata de dezertorul KGB Anatoliy Golitsyn in New lifes for old (1984), de David Funderburk in Pinstripes and reds (...) si de dezertorul Securitatii, Pacepa, in Orizonturi rosii). Aceasta presupusa dependenta secreta, coroborata cu clamata lipsa de importanta strategica a noastra pentru politica sovietica, a creat premisele insignifiantei noastre pentru perceptia occidentala. Buuun.

Dupa incheierea Razboiului Rece, arhivele releva o situatie total diferita de cea care inca mai rezida in mintile unora ca Alexandru H. Opozitia Romaniei la pozitiile sovietice a fost mult subestimata si singulara, dupa 1956, in timp ce dizidenta altor statate a fost mult exagerata si, probabil, chiar fabricata.

Toti ceilalti membri erau constant de acord cu pozitiile sovietice, in timp ce Romania a fost permanent in opozitie, afectand aproape toate subiectele de pe agenda (Anna Locher, Inregistrarile Comitetelor ministrilor de Externe).

Romanii au fost singulari in contestarea dominatiei si controlului sovietic, in timp ce Polonia, Ungaria, Germania de Est, Bulgaria si Cehoslovacia se aliniau fara rezerve, in spatele sovieticilor (Christian Nuenlist, Cold War Generals: The (...), 2001).

Disidenta raportata de alti membri ai Trataului si aparenta simpatie pentru Romania erau prestabilite cu parteneri mai de incredere pentru Occident pentru a diminua unicitatea opozitiei romanesti si atractia pe care ar reprezenta-o aceasta poizitie pentru Vest. Asta se realiza mai ales prin atribuirea initiativelor Romaniei altora “ Poloniei si Ungariei. Rapoartele asupra insignifiantei Romaniei ieseau la iveala chiar in perioadele de varf ale antagonismului romano-sovietic. Romania fusese considerata de liderii militari si ai spionajului rus drept principala amenintare militara (alaturi de Polonia) pe intreaga perioada interbelica. Era singura cale dintre URSS si Bulgaria vasala si Balcanii ultrarusofili (Romania a refuzat atat dreptul de tranzit al bulgarilor catre invazia Cehoslovaciei, cat si a sovieticilor pentru exercitii miliatre), plus era vorba de cateva milioane de etnici romani in Basarabia su Bucovina.

Romania era lucrata ca stat inamic, cum nu era Iugoslavia, spre exemplu! Seful KGB plasa politica Romaniei ca fiind in aceeasi categorie cu activitati subversive sporite ale serviciilor SUA, RFG si Anglia.

Asta-i ca obsesia aia din 89-90 ca maghiarii sunt pregatiti sa invadeze Transilvania cand, in realitate, au fost primii care au ajutat Armata romana cu armament si provizii dupa revolutia din 1989...

In realitate, dupa Revolutia din 1989, agentii maghiari au taiat capul sefului de contrainformatii pe problema ungureasca si au jucat fotbal cu el. In Transilvania.