Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Vlad Chiriches

79 posts in this topic

Virgile, eu nu mai am incredere in fotbalistii romani de mult. Ei sunt controlati de impresari.

Baiatul merita un club din vest...

Asa zic si eu... Rubin mi se pare un pas in spate.

Dar daca Rusescu abia a plecat pe 2.5 milioane, tind sa cred ca ofertele celor de la Athl Madrid si Milan sunt basme intretinute de verii puscarie doar ca sa-i creasca artificial cota. O sa conteze mult si comisionul, respectiv salariul jucatorului in alegerea facuta, in detrimentul performantei sportive.

Edited by Joga Bonito

De fapt, eu cred altceva. Rusescu sunt destul de sigur ca a plecat pe mai mult. Doar ca in presa a fost anuntat acel pret. Se stie destul de bine faptul ca Giovanii "äi mancat un crap de 5 kile" are multi prieteni mafioti in Spania. Acolo isi permite sa faca miscari, asa cum a si recunoscut.

Nu m-ar surprinde sa aflam peste ani ca Ruse a costat vreo 6 mil si ca majoritatea banilor s-au dus in conturile familiei puscariase.

Cat despre Chiriches, jegurile albaneze il vor duce la rusi sau turci tot ca sa poata sa faca miscari. Aia dau bani multi, scriu o suma mai mica pe foaie, etc. etc.

Macar ca, asa cum am mai zis, asta e un semn ca se doreste abandonarea Stelei.

Victor Piturca: "Nu am vorbit cu el, dar sigur e afectat. Probabil e cu moralul la pamant, o să discut si eu cu el să-l intaresc putin. Era cel mai important moment al lui din cariera de fotbalist. Am inteles că ar fi avut 100.000 de lire pe lună salariu. Mă miră că s-a ratat o asemenea oportunitate, cand un fundaș poate să plece pe 8 milioane de euro"

chiriches1.jpg

Reghecampf:

"Este o situatie dificilă pentru Vlad, dar noi am avut o discutie la inceputul acestei campanii si am hotarat să plece dacă va avea o ofertă după play-off. Eu nu m-am opus sub nicio forma dar am spus că nici eu, nici MM nu vom hotara Acum, cel mai important lucru este să ne calificam in grupele Ligii. Totul a fost organizat ca să reusim să atingem acest obiectiv. Îmi pare rau pentru Chiriches dar sunt sigur că va trece peste acest lucru.

Eu sunt antrenorul echipei, nu sunt manager si nu vorbesc cu jucatorii despre lucrurile astea. I-am spus lui Vlad că va avea o altă ocazie. El iși dorea foarte mult să plece la Tottenham, sotia lui a invățat la Londra. Dar asta este hotararea luată de patronul echipei si incercam să ne vedem de treaba Vlad este un jucator profesionist si i-am spus că trebuie să iși faca meseria pană la capat. Trebuie să treacă peste acest lucru si sunt sigur că o va face".

100 de mii de lire pe luna ar fi luat Chiriches. Mai mult decat ar fi trebuit sa ia in ultimele 12 luni la Steaua. Bani pe care oricum nu i-a luat si la care cel mai probabil va fi nevoit sa renunte cand se va transfera. Ca asa face puscariasul ala si voi stiti foarte bine asta.

E interesant de urmarit cum va juca in urmatoarele meciuri.

Pe forumul celor de la Tottenham (pe care se discuta pe vreo 15 pagini despre Chiriches), pe langa faptul ca baietii il lauda, mai scrie si ca dupa returul cu Tbilisi Vlad va face vizita medicala la Londra.

Sper sa se faca transferul, merita sa scape de alde Meme,jj si altii.

Becali s-a suparat degeaba, Levy are in sange modalitatea de a plati in transe. Asa face cu orice transfer... unul ca Meme, care se lauda ca stie fotbal, putea sa-l informeze asta inainte de a-l demoraliza pe Vlad.

Sper ca transferul sa se materializeze...

Pe forumul celor de la Tottenham (pe care se discuta pe vreo 15 pagini despre Chiriches), pe langa faptul ca baietii il lauda, mai scrie si ca dupa returul cu Tbilisi Vlad va face vizita medicala la Londra.

Sper sa se faca transferul, merita sa scape de alde Meme,jj si altii.

Ma scuzati de off-topic, dar de ce scrie ''Meme'' automat cu litera mare?

Mihai Stoica a declarat marti că gruparea bucuresteană a platit CS Pandurii Targu Jiu o sumă de bani pentru cota de 25 la sută pe care clubul gorjean o detinea din drepturile federative ale fundasul Vlad Chiriches

"Era un pas firesc pe care trebuia să-l facem pentru că trebuie să-l avem sută la suta Platim acum banii pentru Chiriches pentru că acum avem bani. Pur si simplu platim pentru ca jucatorul să fie sută la sută al nostru si să fim mai maleabili in negocieri", a spus Stoica, la DigiSport.

Steaua l-a achizitionat pe Vlad Chiricheș in 2012, insă gruparea gorjeană a pastrat un procent de 25 la sută dintr-un eventual transfer. Steaua putea rascumpara cele 25 de procente in schimbul a 500.000 de euro pană in luna decembrie.

Vlad Chiricheș a fost in această vară aproape de un transfer la gruparea engleză Tottenham Hotspur, care oferea opt milioane de euro pentru fundasul stelist.

Mihai Stoica a declarat marti că gruparea bucuresteană a platit CS Pandurii Targu Jiu o sumă de bani pentru cota de 25 la sută pe care clubul gorjean o detinea din drepturile federative ale fundasul Vlad Chiriches

"Era un pas firesc pe care trebuia să-l facem pentru că trebuie să-l avem sută la suta Platim acum banii pentru Chiriches pentru că acum avem bani. Pur si simplu platim pentru ca jucatorul să fie sută la sută al nostru si să fim mai maleabili in negocieri", a spus Stoica, la DigiSport.

Steaua l-a achizitionat pe Vlad Chiricheș in 2012, insă gruparea gorjeană a pastrat un procent de 25 la sută dintr-un eventual transfer. Steaua putea rascumpara cele 25 de procente in schimbul a 500.000 de euro pană in luna decembrie.

Vlad Chiricheș a fost in această vară aproape de un transfer la gruparea engleză Tottenham Hotspur, care oferea opt milioane de euro pentru fundasul stelist.

Din acest motiv nici nu a fost vandut Chiriches la Tottenham zile trecute. Faptul ca Steaua a platit 500 de mii pentru Chiriches certifica faptul ca ofertele sunt reale si babane pentru jucatorul stelist. Una e sa platesti 2 milioane (25 % din transfer) si alta e sa platesti "doar " jumatate de milion de euro. Aia era gargara cu " Cine e Tottenham? Eu sunt Becali".

Dar as putea sa-i raspund eu lui nen'tu Gigi. Tottenham se chinuie sa nu-l vanda pe Bale pentru 120 de miloane de euro la Real iar nea Gigi face parnaie pentru un teren de 15 milioane de euro.

Vandut pe 9,5 milioane de euro, la Tottenham. E cel mai scump transfer ever din fotbalul romanesc. In sume oficiale, ca Hagi a lasat de mai multe ori sa se inteleaga faptul ca el si altii, in '90, au plecat pe muuult mai multi bani decat s-a vehiculat in mod oficial.

Transferul nu e oficial.

"Gigi ne-a rugat sa anuntam acest transfer".

"Gigi ne-a rugat sa anuntam acest transfer".

Vllas-Boas a spus astazi dupa meciul cu Swansea ca exista interes pentru Chiriches, nimic nu s-a facut insa pana acum.

In ce lume traim... A ajuns Villas- Boas sa-l contrazica pe Gigi...

Vlad Chiriches a debutat ca titular pentru Tottenham in meciul cu Aston Villa, din Cupa Angliei. Trupa lui Villas Boas s-a impus fara emotii, scor 4-0, gratie reusitelor lui Defoe ('45 si '90), Paulinho ('49) si Chadli ('86), iar Chiriches se poate mandri cu un debut aproape perfect, in care si-a facut bine treaba in defensiva si si-a ajutat echipa sa nu primeasca gol.

Fanii l-au votat omul meciului.

Primit excelent de suporteri in momentul transferului, Chiriches a primit o noua dovada de devotament din partea acestora, dupa meci. In mod surprinzator, chiar daca nu s-a numarat printre protagonistii partidei, Vlad Chiriches a fost votat de suporterii lui Spurs drept "Omul meciului" intr-un sondaj tinut de site-ul oficial al clubului. Fostul stelist a strans 35% din totalul voturilor, fiind urmat de Lewis Holtby (31%) si Jermaine Defoe (18%).

Bravo, Vlade!

Am vazut cam 70 de minute din meci. La inceput s-a vazut ca are oaresce emotii insa dupa 10 min si-a dat drumul la joc. A aratat siguranta, a recuperat mingi grele, a iesit din defensiva cu mingea la picior si privirea sus. A jucat bine. La un moment dat, in repriza a doua, mi s-a parut ca mai are ceva probleme fizice. In rest..acelasi Chiriches. :)

"Though off the pitch he appears relaxed, with a ready smile forever playing upon his lips, it perhaps says something about his character that, at 23, he is already Romania's captain. (Asked whether he considers this a great honour, he shrugs. "Yeah, sure, but you know Romania is not a big country.") He was certainly prepared to fight for the opportunity to play in England. "I tell them: 'I want to go, I want to go.' And this is the result," he says. "I deserve it. When you see you are so close to a big club, and something happened and it's a bad feeling, you must [do something]."

Capitanul echipei nationale. Ala care, desi nici nu apucase sa joace la Steaua, dadea interviuri despre cum vrea el sa plece si sa joace in strainatate. M-am saturat de mercenarii astia.

Baiatul e cocalar....nu mercenar. Un mercenar nu da asemenea declaratii de prost gust chiar daca asa gandeste.

Si de ce anume este judecat Chiriches? Are cumva Romania un campionat extraordinar si o nationala cu o valoare imensa? Nu... cel mai probabil primul 11 de la echipa sa ar putea juca si castiga un meci cu primul 11 de la echipa nationala. Liga I este un jeg de campionat si el este fericit ca a scapat. Bravo lui, sa traga tare, sa se mentina sus si sa aiba noroc de o evolutie lipsita de accidentari.

Orice jucator care nu este crescut de Steaua trebuie considerat din start mercenar. Asa ca nu mai fiti surprinsi cand vedeti asemenea declaratii.

Aici nu este vorba de Liga intai sau de nationala Romaniei, e vorba despre orgoliul tau de roman. Nu il vad pe Vidic spunand ca Serbia este o tara mica, sau Srna despre Croatia etc. Ma asteptam la un dodel, la un tamas, dar nu la ala care cica este capitanul primei reprezentative. Ar trebui ca cineva sa-l urecheze ca vad ca si-o ia in cap.

Edited by rtj

Si de ce ar trebui sa fie mandru? Ca a stat la mana unui sistem de samsari avari de care nici macar nu a scapat ca sa poata pleca la un club mare. Nu pentru ca a muncit si ca a ajuns acolo, ci pentru ca alora le-a convenit pretul pe care l-au luat pe el.

Edited by Kekea

Sign in to follow this  
Followers 0