Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Vlad Chiriches

79 posts in this topic

Nu stiu daca e prea mult , dar mereu cand joaca Chelsea imi imaginez cum ar fii Chiriches langa David Luiz ,dar sa fim sinceri , mai mult de 7 mil nu face , poate daca avea 19 ani ca Nastasic de exemplu , valora vro 10.

Chiriches si daca ar avea 19-20 de ani nu cred ca ar fi mai bine cotat, in schimb daca ar juca un sezon in Seria A, sa zicem si ar face fata, foarte probabil ca ar ajunge lejer la o cota de 10 mil de euro.

Conteaza foarte mult echipa la care joci si campionatul in care joci. Nastasic a plecat de la Partizan pe 2.5 mil la Fiorentina si dupa un sezon, in care a evoluat 24 de partide in Seria A, a plecat pe 15 mil la City. Oricum aici e o situatie oarecum speciala, find de notorietate faptul ca unele cluburi din Anglia, arunca efectiv cu banii si platesc dublu sau triplu valoarii reale a unor fotbalisti.

Edited by Stryker

Acest jucator tanar va exploda in Europa in curand.Cel mai bine pentru el ar fi sa prinda o echipa mare din Europa pentru a creste in joc.Sper sa joace la fel de bine in continuare

Dinspre Amsterdam ArenA trage un curent anti Chiricheș de e nevoie de vată in urechi ca să nu ne alegem cu vreo nevralgie. Într-adevar, numarul 21 n-a facut o partidă mare, după cum n-a jucat extraordinar nici in pregatiri, nici la echipa nationala nici la vreun alt meci din ultimele luni.

Cu Ajax i se pune in carcă si ce a gresit, si ce nu. Da, la al doilea gol olandez nu trebuia să fie atat de pasiv incat să ajungă jalon pe traseul un-doi-ului Van Rijn-De Jong. După cum jalon a fost si la golul anulat in prima repriza cand a stat pe loc nu pentru că a fost convins de existenta unui ofsaid de 5 centimetri, ci pentru că asa l-a prins faza, infipt in calcaie. Însă la primul gol el e abia al treilea vinovat, după Tatarusanu si Nikolici. Muntenegreanul trebuia să vină cu omul sau si să atingă primul mingea, iar portarul trebuia să iasă si să boxeze, să "rupă capul", asa cum se spune in argotica buturilor, oricui s-ar afla prin preajma coechipier sau adversar.

Dar, revenind la Chiricheș si observand efectul, adică prestatiile modeste, trebuie să cautam cauza. Cel mai bine cotat stelist pe piata externă a fost plimbat virtual in ultima vreme de la Milan la Arsenal, de la Arsenal naiba stie unde in altă parte, iar patronul a tinut mortiș la un mercurial de 10-15 milioane, nevrand să-l dea nici cu sase, nici cui sapte, nici cu opt. Întrebare intrebatoare: oare astazi, 16 februarie, or mai fi valabile acele sume? Probabil nu. În cateva luni a survenit o prabusire bruscă de cotă mai ceva ca pe piata imobiliara

Vinde un jucator la timp, atunci cand ai o ofertă apropiată de valoarea sa. Nu supralicita, pentru că maine s-ar putea să nu obtii nici macar atata. Asta se spune intr-un ghid pentru managerii de cluburi alcatuit de doi baieti isteti de la Financial Times. Timpul lui Chiricheș se pare c-a fost pe undeva prin toamna trecuta cand iesea elegant cu mingea la picior din aparare sau marca din foarfecă in Europa League. Acum acel timp a ramas in urma pentru că e imposibil ca in mintea lui de baiat de 23 de ani să nu se fi cuibarit ideea că ratand transferul la Milan a ratat si-un salariu imens, si o expunere pe masura

Steaua nu i-a dat drumul, dar poate că nici ofertele n-au fost atat de ferme incat să aibă loc negocieri. Tot Steaua trebuie să facă intr-un fel acum si să-și repare jucatorul cel mai de pret Să si-l redea siesi pe noul Chiriches adică pe noul Belodedici, pentru că acela pe care il tot vedem in ultima vreme e doar fostul noul Belodedici.

Alin Buzarin

Chirichesi a fost prea umflat in ultima vreme si asta se vede in jocul lui. Cu gandul la ofertele alea de milioane incearca sa faca artificii aiurea, cand el trebuie sa joace simplu!

"Steaua nu i-a dat drumul............"

Cand se stie bine cine taie si spanzura.

Cum se fac unii ca ploua cand ar trebui sa semnaleze problemele in mod ferm si raspicat.

Nimic nou sub soare, din pacate.

Vlad Chiricheș continuă să fie monitorizat de cluburile italiene in vederea unui eventual transfer din viitorul sezon, ultima grupare din Peninsulă care si-a manifestat interesul față de fundasul echipei Steaua Bucuresti fiind AS Roma.

Conform presei italiene, după ce s-a discutat de un posibil transfer la AC Milan, de jucatorul roman s-a interesat si directorul sportiv clubului AS Roma, Walter Sabatini, insă pe urmele lui Chiricheș se mai află Real Madrid si Zenit Sankt Petersburg.

Fundasul roman a reusit să impresioneze recent prin evolutia sa din partida cu Steaua - Ajax Amsterdam (2-0), in care a marcat un gol spectaculos, ajutandu-și echipa să se califice in optimile de finală ale Europa League.

Într-o declaratie acordată site-ului tuttomercatoweb.com, impresarul Victor Becali a dezvaluit că echipa care va dori să-și asigure serviciile lui Chricheș va trebui să achite 15 milioane euro. 'Varul meu (Ciobanul) a spus că pretul lui Chiricheș a crescut, din acest motiv acum este evaluat la 15-16 milioane euro. Situatia este clară: cine pune pe masă această sumă iși asigură serviciile lui Chiricheș', a spus impresarul roman.

Acesta a confirmat faptul că fundasul este dorit si in Rusia, 'insă acum este dificil să plece la Zenit, in conditiile in care piata transferurilor se va inchide in curand'. 'În vară vom evalua situatia, acum este concentrat să evolueze cat mai bine in Europa League. Sper că va continua evolutiile bune de pană acum. Este un jucator foarte bun, care poate ajuta orice echipă', a adaugat Victor Becali.

Acesta s-a referit si la situatia portarului Bogdan Lobont neexcluzand posibilitatea ca acesta să-și prelungească contractul cu AS Roma: 'Deocamdată nu este programată nicio intalnire cu oficialii Romei, insă vom vedea in curand cum stau lucrurile'.

Agerpres

Mihai Georgescu, primul antrenor al lui Vlad Chiriches nu a fost deloc surprins de golul fundasului cu Ajax Amsterdam, scor 2-0 si 4-2 după penalty-uri.

"Vlad e capabil de astfel de reusite. Putină lume stie că el, la baza era atacant sau mijlocaș ofensiv. La un moment dat, m-am gindit să-l reprofilez pentru ca desi are un control bun al balonului, tehnică buna ii lipsea rapiditatea, avea pasul foarte mare cu mingea la picior.

El cîștiga foarte mult pe spatii largi din fuleu, iar ca mijlocaș sau atacant e greu să nu te poti descurca foarte bine pe spatii mici, asa că l-am pus să joace fundas Și uitati ce bine am facut".

"Chiar i-am spus lui Chiricheș la vestiare, inainte de returul cu Ajax, să urce mai mult si să incerce să tragă de la distanță. I-am amintit de golul marcat cu Chiajna si m-a ascultat.

Știu că nu marchează la fazele fixe, dar eu vă spun că Vlad poate sari cel mai mult de pe loc. Are un corp incredibil, incă nu stie ce calități impresionante poseda El are si forță si viteză si poate avea un joc excelent de cap", a spus Laurentiu Reghecampf.

Fundasul Vlad Chiricheș este suspect de ruptură de ligamente la genunchi, dupa derby-ul Dinamo - Steaua: 0-2, urmand să efectueze luni un RMN pentru confirmarea sau infirmarea diagnosticului.

E gata? L-ati ingropat deja pe Chiriches?

Ba, sunteti culmea. De parca nu traim in 2013. De parca traim in 2013 IHr.

Stati un pic sa vedem ce are. Nu-i ingropati cariera chiar de pe acum. Ca inca e tanar. Si daca e accidentare mai grava, organismul lui poate sa isi revina.

Si-au revenit altii, isi revine si el. Si o sa fie mai puternic. Ca asta nu-i Tanase. Are mai multa minte. Eu sper sa isi revina cat mai repede. Si el si Chipciu.

Le tin la amandoi pumnii. Ati putea sa faceti si voi la fel, daca tot v-au provocat atatea orgasme cu titlul 24. Nu sa le tot ingropati atata carierele.

p.s.

Faceti cunostinta cu Antonio Rodrigo Nogueira, zis Minotauro.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ant%C3%B4nio_Rodrigo_Nogueira

E un luptator brazilian de arte martiale mixte. Campion in Pride si in UFC la categoria grea. Omul e o legenda a sportului.

Cand a fost tanar, la 10 ani, un camion a dat peste el si a stat in coma 4 zile. A stat in spital 11 luni si si-a pierdut o coasta si o parte din ficat. Doctorii i-au spus ca nu va mai face sport niciodata.

Antonio Rodrigo Nogueira, 36 de ani, centura neagra 3 Dan Brazilian Jiu Jitsu, centura neagra Judo.

Submission grappling - Amatori

ADCC World Submission Wrestling Championships

2000 ADCC – 99kg+: Quarter finals

CBJJ World Championships

1999 Black Belt Absoluto: 3rd Place

1997 Purple Belt Pesadissimo: 2nd place

CBJJ Pan-American Championships

1999 Brown Belt Pesadissimo: 1st Place

1999 Brown Belt Absoluto: 1st place

CBJJ Brazilian Championships

1998 Brown Belt Pesadissimo: 1st Place

1997 Purple Belt Pesadissimo: 3rd Place

1996 Blue Belt Absoluto: 1st Place

Mixed martial arts - Profesionisti

Fighting Network RINGS

2000 RINGS King of Kings Tournament Winner

PRIDE Fighting Championships

Pride Heavyweight Championship (One time, first)

Interim Pride Heavyweight Championship (One time)

2004 PRIDE Heavyweight Grand Prix Runner-Up

2006 PRIDE Openweight Grand Prix Semi-Finalist

Ultimate Fighting Championship

Interim UFC Heavyweight Championship (One time)

Fight of the Night (Two times)

Knockout of the Night (One time)

Submission of the Night (One time)

World Extreme Fighting

WEF Heavyweight Superfight Champion (One Time)

Wrestling Observer Newsletter

2002 Fighter of the Year

Black Belt Magazine

2002 NHB Fighter of the Year

MMAFighting

2003 Fight of the Year vs. Mirko CroCop Filipovic on November 9

Inside Fights

2009 Fight of the Year – vs. Randy Couture on August

La profesionisti lupta din 1999. Are 43 de lupte, 34 castigate, 7 pierdute, 1 egal si 1 No Contest.

Totusi, peste Chiriches si Chipciu nu a trecut un camion. Doar 2 catelusi.

Edited by Adrian

sa speram ca isi vor reveni, si chiriches si chipciu. ei au totusi un dezavantaj mare fata de luptatorul de arte martiale de care ne spui si care ar trebui sa le fie exemplu. luptatorul are o forta psihica extraordinara!!!

daca de exemplu tanase ar fi accidentat grav, el cred ca s-ar retrage definitiv, urmand sa isi traiasca restul vietii cheltuind pensia primita de la firma de asigurari...

Mie Chipciu si Chiriches mi-au lasat pana acum impresia unor fotbalisti cu creier, seriosi, ambitiosi, care stiu ce vor de la viata. Eu zic ca nu se vor pierde, ca vor ramane calmi si ca isi vor reveni, chiar daca incet. Pentru Chipciu 3-4 luni nu e chiar asa mult. O luna mai tine campionatul asta, apoi vacanta, apoi chiar daca pierde preliminariile CL, nu e mare problema. Ca inca o sa mai prinda multe meciuri din campionat. La Chiriches, recunosc, abia astept ziua de maine. Desi mi-e groaza ca se termina weekendul. Poate baiatul are noroc si nu e chiar asa grava accidentarea. Daca nu trebuie sa stea pe bara tot anu', eu zic ca nu o sa fe problema nici la el.

Cum ai zis si tu, totul tine de forta psihica. Eu cred ca cei 2 nu sunt niste loseri care sa se piarda repede.

Le tin la amandoi pumnii. Ati putea sa faceti si voi la fel, daca tot v-au provocat atatea orgasme cu titlul 24. Nu sa le tot ingropati atata carierele.

Pisi n-am lopata, ai tu una ?

Si uite ca a mai aparut inca un Hannibal Lecter. O fi ucenicul lui.

Baga cu mistou', ca macar la asta te pricepi. Macar ca mi-ai dat mie un raspuns. Asta ar trebui sa-ti faca saptamana fericita. Sau macar sfarsitul asta de saptamana, cat a mai ramas din el.

Mie Chipciu si Chiriches mi-au lasat pana acum impresia unor fotbalisti cu creier, seriosi, ambitiosi, care stiu ce vor de la viata.

Cum ai zis si tu, totul tine de forta psihica. Eu cred ca cei 2 nu sunt niste loseri care sa se piarda repede.

Ai dreptate, asa sa fie, sunt tineri si mai au multe de aratat

p.s.

Faceti cunostinta cu Antonio Rodrigo Nogueira, zis Minotauro.

Un exemplu din fotbal ar fi Cisse care a avut 2 fracturi de tibie si peroneu, cate una de picior.

Ce era Cisse inainte de accidentari si ce este acum?

Sunt destule exemple de jucatori care nu si-au mai revenit la forma de dinainte de accidentare niciodata.

Si chiar daca si-ar reveni, tot ii afecteaza cariera. Acum e in forma maxima, e tanar, Jiji vrea sa faca bani. Acum e sansa lui sa scape din cloaca asta numita Liga 1 si sa prinda un contract la o echipa buna afara. Cu ruptura de ligamente incrucisate, pana isi revine si isi intra iar in forma mai trec 2 ani.

Daca ramane prea mult aici risca sa se plafoneze ca alde Goian, Ghionea sau Dica...

Edited by MoWeed

Se pare ca nu e chiar asa rau. Eu astept, totusi, varianta oficiala:

Vlad Chiricheș a fost faultat violent de Sorin Stratilă in Derby de Romania si nu a mai putut continua partida. S-a suspectat că fundasul Stelei are ruptură de ligamente si că poate absenta tot anul 2013 de pe gazon.

Vesti bune insa Chiricheș poate evolua si in urmatoarea etapă: "Chiricheș poate juca si miine. Am vorbit si ieri si azi cu el, dar nu are tendonul rupt. Nu are piciorul umflat deloc. A facut si o rezonanță magnetica nu s-a vazut exact acolo, dar nu-l mai doare, nu e nimic grav", a spus Ciobanul la Fanatik Show, pe Digisport.

Și Reghecampf a confirmat informatia si speră ca si Chipciu să revină mai repede: "Vestile sunt bune! Asteptam zilele urmatoare să vedem exact cum se reface genunchiul lui. E foarte bine că ligamentele nu sunt rupte, e cel mai bun lucru pentru el. Nu stiu dacă Alex Chipciu va lipsi cit s-a vorbit, dar cu siguranță va avea piciorul imobilizat o perioada

Eu sunt sigur că amindoi se vor reface foarte repede. Muschii sunt foarte bine dezvoltati, am lucrat foarte bine in ultimul timp, iar recuperarea va fi mai usoara Eu sper să ii am macar in partea a doua a pregatirii. O să ii refacem cit mai repede, bine că nu este mult mai grav", a spus Reghecampf la Dolcesport.

Si partea proasta:

"Eu cred că nu a existat un moment in care să se pună problema invingatoarei. Nu cred că Stratilă a reusit să dribleze 5-6 jucatori ai Stelei, pe care eu ii consider extraterestri față de jucatorii lui Dinamo. Fară nici un fel de jignire. Acest lucru l-au recunoscut si ei.

Nu mă interesează ce spune domnul Negoiță, eu vă spun ce am vazut eu. Parerea mea este că a existat o singură echipă pe teren. Diferenta dintre noi si Dinamo e foarte mare, iar acest lucru ar trebui recunoscut. Ar trebui să fie fair-play", a spus Reghecampf la Dolcesport.

Reghe si baietii ar trebui sa vorbeasca doar pe teren. Astfel de declaratii pot duce doar la alte intrari mai tari ale altor adversari.

Se pare ca nu e chiar asa rau. Eu astept, totusi, varianta oficiala:

Si partea proasta:

Reghe si baietii ar trebui sa vorbeasca doar pe teren. Astfel de declaratii pot duce doar la alte intrari mai tari ale altor adversari.

Cand echipa adversarii incearca sa-ti rupa echipa in bucati nu poti pur si simplu sa bagi capul in pamant.

Dar declaratia asta e inregistrata sau e doar scrisa pe vreo hartie igienica sau site umoristic?

Chiriches se pare ca va absenta doar 6 saptamani. Asa a zis cartonistul. Entorsa de genunchi cu afectarea ligamentului intern.

Si Chipciu s-ar putea sa isi revina mai repede. Accidentarea lui e cea mai grava din cele doua.

O spun de pe acum, ca sa nu fie vreo neintelegere, nu vreau ca Steaua sa se califice in CL. Consider ca o calificare ar face mai mult rau decat bine. Mai ales daca jegul nu va fi condamnat pana atunci.

Daca va fi condamnat, altfel stau treburile.

Cu toate astea, le doresc lui Chipciu si Chiriches sa isi revina cat mai repede. Maine daca se poate. Chiar daca cei doi vor fi un plus important pentru echipa in lupta pentru calificarea in CL, nu le doresc raul, nu le-am dorit niciodata si vreau sa se refaca cat mai repede.

Edited by LDS
Putem renunta la provocari care duc la degenerarea discutiei in atacuri la persoana, insulte, sanctiuni si alte alea ?

Eu le doresc o revenire cat mai rapida pentru ca, poate, poate, o sa aiba norocul sa prinda un contract afara.

UPDATE: 20.40: Giovanni Becali si reprezentantii lui Rubin Kazan s-au intalnit după meci pentru negocieri la hotelul in care este Steaua cazata

Giovanni Becali a venit la amicalul Steaua - Rubin. Decizia impresarului este in interes de afaceri. Acesta va intermedia transferul lui Vlad Chiricheș la Rubin Kazan pentru 8 milioane de euro. Trimisul ProSport in Austria a stat de vorbă cu oficialii lui Rubin pe marginea transferului lui Chiriches iar acestia au confirmat negocierile.

Fundasul in varstă de 23 ani a fost introdus incă din primul minut, desi doar ce a revenit după o accidentare. Reghecampf a apelat insă la vedeta sa tocmai pentru a putea fi urmarit de rusi.

Impresarul lui Chiricheș a declarat că stelistul a avut si o ofertă de imprumut de la Atletico Madrid, pentru două milioane de euro si o clauză de transfer definitiv de 10 milioane de euro, insă oficialii Stelei au refuzat.

6 milioane de euro este cota lui Vlad Chiricheș pe transfermarkt.de

Disperarea ciobaneasca il va distruge pe Chiriches. Pacat.

Baiatul merita un club din vest...

Insa e si o parte buna aici. Steaua e pe cale sa scape de jeg pentru totdeauna!

@ Adrian

Daca nu-i convine Rubin, Chiriches poate sa refuze. Atletico Madrid si Milan arata in continuare interes pentru el.

Sign in to follow this  
Followers 0