Sign in to follow this  
Followers 0
Ronnie

Preliminariile Campionatului Mondial 2014 - BRAZILIA

134 posts in this topic

Ce legatura are UEFA cu faptul ca sarbii au pierdut acasa cu Estonia, inaintea incidentelor de la Genoa? Sau ca nu au putut castiga nici la Tallinn?

Citeste P.S.-ul meu boss :D

Grupa buna...ce dracu' ... acum 4-5 ani le-am scos fotbalul din cap turcilor... intr-un amical... pe bozgori ar trebui sa-i batem la orice ora si in orice conditii ...celelalte 2 echipe de sub noi si teoretic nu ar trebui sa conteze.... pacat ca situatia actuala a nationalei e cam jalnica si vom avea probleme probabil si cu Andorra. Olanda marea favorita .... nu m-ar mira sa iasa cu victorii pe linie din grupa.

nici nu vreau sa-mi imaginez ce batai vor fi la meciu cu ungaria..cum a zis si Dragomir.55 de mi in stadion si inca 55 afara..!!!

Va fi o lupta dura cu Estonia si Andorra pentru ocuparea locul 4 in gupa, dar am incredere in baieti :D

Va fi o lupta dura cu Estonia si Andorra pentru ocuparea locul 4 in gupa, dar am incredere in baieti :D

Eu chiar sper ca Pitzi o sa faca o echipa competitiva cu pustanii de prin Liga 1. Ar fi ceva o calificare dupa atatia ani.

nici nu vreau sa-mi imaginez ce batai vor fi la meciu cu ungaria..cum a zis si Dragomir.55 de mi in stadion si inca 55 afara..!!!

Da o sa ne batem....cu bere

Ne calificam. Poate chiar de pe primul loc. ;)

tin sa remarc design-ul de la logo-ul pentru WC 2014. Un papagal :P Zici ca e Rio din desenele animate. Revenid la fotbal..grupa grea are Romania, sper sa reuseasca...

Lotul pentru meciurile cu Estonia si Andorra. 7 stelisti la Nationala.

Portari: Bogdan Ionuț Lobonț (AS Roma), Costel Fane Pantilimon (Manchester City) și Ciprian Anton Tatarusanu (Steaua);

Fundasi: Alexandru Mățel (FC Astra), Srgian Luchin (Dinamo), Nicolai Dorin Goian (Spezia Calcio), Marius Valerică Gaman (FC Astra), Vlad Iulian Chiricheș (Steaua), Dragoș Grigore (Dinamo), Razvan Raț (Șahtior Donetk) și Adrian Salageanu (Sporting Club Vaslui);

Mijlocasi: Gabriel Andrei Torje (Granada), Adrian Popa (Steaua), Alexandru Bourceanu (Steaua), Costin Lazar (PAOK Salonic), Doru Mihai Pintilii (Steaua), Claudiu Voiculeț (Pandurii Targu Jiu), Alexandru Maxim (Pandurii Targu Jiu) și Cristian Tanase (Steaua);

Atacanti: Raul Rusescu (Steaua), Ciprian Andrei Marica (Schalke 04), Marius Niculae (Sporting Club Vaslui) și Gheorghe Teodor Grozav (Petrolul Ploiești).

Meciul Estonia - Romania se va juca vineri, 7 septembrie, de la ora 21:00, la Tallin, iar partida Romania - Andorra este programată marti, ora 20:30, la Bucuresti, pe Arena Nationala

Tare rau stam in aparare. Nu ai cum sa faci o aparare solida doar cu 2-3 jucatori de valoare.

Antrenorul echipei naționale, Victor Pițurca a prefațat meciul oficial cu Estonia din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2014.

"Avem nevoie de un rezultat bun pentru a avea o atmosferă favorabila Va fi dificil, dar vom face tot ce trebuie pentru a obține trei puncte. Vasiliev este jucatorul care ar putea face diferența, insă ne vom lua masuri de siguranță. Trebuie să fim concentrați și atenți la fazele fixe", a spus Pițurca

Chiar dacă naționala a ajuns pe locul 57 in lume, cel mai slab din istorie, Pițurcă a precizat că nu se simte vinovat, ba din contra

"De cand am venit eu, lucrurile s-au reglat. Am pierdut doar două partide, iar in viitor vom urca in această ierarhie", a mai spus Pițurca

Romania va intalni Estonia in deplasare vineri, de la ora 21:00.

onlinesport.ro

Marica s-a plans ca nea Piti pune presiune pe ei spunand ca vrea 6 puncte la debut.

Ce pretentii are! Nu stie cat e de greu sa lupti cu fundasii estonieni si cu puternicii mijlocasi din Andorra?

Nu e destul, mai pune si presiune pe falnicii nostri jucatori. Parca ei nu stiu cum sta treaba in teren...

Edited by red&blue_boy

Mai mult, dupa logica lui Marica, daca nu batem Andorra sau Estonia, sigur o sa batem Olanda sau Turcia.

Ciocu' mic si nu mai puneti presiune pe baieti, ca iar incepe Torje sa planga..

"Nike Maxim" e mingea cu care se va juca astazi la Tallinn, ultimul model scos pe piață de firma de echipament sportiv după Euro 2012. Cum FRF are contract cu rivalii de la Adidas, selectionerul a solicitat, inaintea reunirii lotului, achizitionarea a 30 de baloane "Nike Maxim" pentru a pregati intilnirea cu Estonia cu modelul de minge care va fi folosit la debutul in preliminarii.

Caracteristici: o tehnologie de fabricare care permite distribuirea uniformă a presiunii, folosirea unui compozit carbon-latex care asigură accelerarea balonului, pastrarea tehnologiei RaDaR (mingea zboară mai departe si mai precis), un mix de culori care ajută urmarirea vizuală a balonului.

gsp

Jur ca e meciul perfect de 1x.

Spuneti voi daca asta nu e o super trupa, una dintre cele mai talentate din Europa.

Untitleddd.png

Untitleddda.png

Da, da, da!

Si uite ce rezerve isi tin : Buyten, Lukaku, Defour, De Camargo. Cred ca au mari sanse sa fie in Brazilia, iar in 2016 daca sunt feriti de ghinion si cu un antrenor bun, cine stie...

In alta ordine de idei, revenind la cloaca autohtona:

Lircea Mucescu ia poziție după ce Victor Pițurcă a afirmat că echipa națională a ajuns pe locul 57 in lume din cauza fostului selecționer, Razvan Lucescu.

Îl Luce il felicită pe Rrazvan pentru faptul că a renunțat la echipa națională și spune că Romania a pierdut un antrenor extraordinar.

În schimb, Lucescu il acuza pe Pițurca susținand că iși cauta alibiuri.

"Nu mă deranjează in niciun fel, dar am impresia că toată lumea iși crează niște alibiuri. Iar ceea ce a facut Razvan (n.r. - la națională) a facut foarte bine, dacă era lasat să facă așa cum trebuie. A facut bine cand după două victorii consecutive a lasat pe toată lumea și a plecat. Era momentul să plece și este un raspuns al modului in care ei au gandit. Ei au pierdut un antrenor extraordinar", a declarat Mircea Lucescu.

onlinesport.ro ( fara ironiile adresate fam. Lucescu )

"Nike Maxim" e mingea cu care se va juca astazi la Tallinn, ultimul model scos pe piață de firma de echipament sportiv după Euro 2012. Cum FRF are contract cu rivalii de la Adidas, selectionerul a solicitat, inaintea reunirii lotului, achizitionarea a 30 de baloane "Nike Maxim" pentru a pregati intilnirea cu Estonia cu modelul de minge care va fi folosit la debutul in preliminarii.

Caracteristici: o tehnologie de fabricare care permite distribuirea uniformă a presiunii, folosirea unui compozit carbon-latex care asigură accelerarea balonului, pastrarea tehnologiei RaDaR (mingea zboară mai departe si mai precis), un mix de culori care ajută urmarirea vizuală a balonului.

gsp

Eu le-as da sa joace cu mingi Rco de cauciuc.

Mama, ce tehnologii baga in mingiile astea, ai zice ca trimit rachete pe Luna. Totusi, mergea si daca le lasau dracu' asa cum erau acum cateva zeci de ani.

Edited by Lays

Selectionerul si jucatorii s-ar multumi si cu 1-0 contra Andorrei. Pentru calificarea la CM, primele două elemente luate in calcul la clasamentul final sunt insă golaverajul general si numarul total de goluri marcate in grupă!

Desi Raț a declarat că in partida cu Andorra "scorul e important doar pentru suporteri", iar Piturcă s-a aratat la conferinta de presă de ieri "multumit si cu 1-0 si cu 4-0", in realitate, scorul la care vom invinge e extrem de important pentru calificare.

În faza grupelor, criteriul numarul 1 in departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte e cel al golaverajului general, care include si partidele cu ultima clasata probabil Andorra. Rezultatele cu ultima clasată ies din calcul doar in ierarhia ulterioară a ocupantelor locurilor secunde din toate grupele de calificare.

Avantaj pentru cine bate mai rau Andorra

Apoi, contează numarul total de goluri inscrise in grupa iar criteriul meciurilor directe e abia al treilea! Altfel spus, dacă Romania si Ungaria ar fi la finalul preliminariilor la egalitate de puncte, iar miza ar fi ocuparea locului doi si intrarea in baraj, diferentierea se va face in ordinea: golaveraj general, numar total de goluri marcate, rezultatele din partidele directe. Adică cine bate Andorra mai rau, are o sansă in plus la sfirsitul campaniei!

Criteriile de calificare la CM 2014, zona Europa, la egalitate de puncte

1) golaveraj general

2) numar total de goluri marcate

3) numarul de puncte obtinute in partidele directe

4) golaverajul in partidele directe

5) numarul mai mare de goluri inscris in meciurile directe

6) numarul mai mare de goluri inscris in deplasare in meciurile directe, dacă există doar două echipe la egalitate de puncte

gsp

Nici cu ''descultii'' acestia in ale fotbalului n-are curaj selectionerul sa titularizeze jucatori precum Rusescu sau Pantilimon.

La 25 minute deja trecute, cred ca au astia deja ''Personal Best Clean Sheet '' si tot ponteaza la secunda.

Nu am vazut meciul, am inteles insa ca am jucat destul de sters, ca Tanase a fost cel mai slab, huiduit de spectatori. Deci, n-am pierdut mai nimic.

Eu zic ca e un rezultat ok, jocul sub asteptari. Dar daca ma uit putin peste ce rezultate au fost in primele 2 etape n-as zice ca sunt dezamagit:

Luxemburg 1-2 Portugalia

Germania 3-0 Feroe, doar.

Kazakhstan 1-2 Irlanda, echipa calificata la Euro 2012.

Italia 1-0 Malta, minutul 60.

Suedia 1-0 Kazakhstan, minutul 80.

Portugalia 0-0 Azerbaijan, la pauza!!!

Slovacia, echipa calificata la Euro 2-0 Liechtenstein.

Georgia 0-1 Spania, gol marcat in minutul 86. Desi Georgia e mai mult la nivelul Estoniei o pun si pe ea in lista avand in vedere ca joaca impotriva dublei campioane europene si mondiale.