Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Stefan Nikolić

42 posts in this topic

1734500_w2.jpg

Nume complet: Stefan NikoliÇ

Data nasterii: 16 aprilie 1990

Locul nasterii: Niksic, Muntenegru

Inaltime: 193 cm

Pozitie: Atacant

A mai jucat la:

• 2006-2008 - OFK Belgrad - 3 meciuri, 0 goluri
  • 2008-2010 - Lierse - 23 de meciuri, 4 goluri
  • 2009-2010 (imprumut) - Roeselare - 24 de meciuri, 2 goluri
  • 2010-2011 - Politehnica Timisoara - 18 meciuri, 3 goluri
Echipa nationala:

• 2008 - Muntenegru U-19 - 1 meci, 0 goluri
  • 2009 - Muntenegru U-21 - 14 meciuri, 4 goluri
Edited by blindica

Nikolic e mai mult laudat , decat fotbalist. Inca mai are multe de demonstrat , iar la Steaua cred ca se va pierde , mai ales daca nu va fi folosit constant !

Nikolic e mai mult laudat , decat fotbalist. Inca mai are multe de demonstrat , iar la Steaua cred ca se va pierde , mai ales daca nu va fi folosit constant !

Da ca si multi altii care au fost laudati si in cele din urma au dezamagit. Insa dupa cum ai zis si tu trebuie sa ii se acorde sanse sa arate ca stie cat de cat jocul,ramane de vazut ... :)

Ce-mi place la el:

1. varsta.

2.nationalitatea.

Sper sa fie bun,la cat e de laudat am mari asteptari,Da Da Da daa...Cred ca va fi un atuu in + la fazele fixe

Sunt de acord cu giostgloria (e tanar si bataios), dar am de comentat un singur lucru: varf impins, in 68 de meciuri a marcat 9 goluri. Un fundas ca Dan Petrescu inscria atatea intr-un singur sezon. Dar bine, poate bat eu campii...

Dar imi doresc din tot sufletul sa depun si eu un CV la Steaua, la departamentul de scouting (hahaha, buna asta, departament de scouting). Cred ca si un copil de 12 ani ar gasi niste atacanti mai bunicei decat gaseste gasca de machedoni.

Edited by SuperstaR18

Stefan, ai terminat negocierile cu Steaua?

Da, au fost destul de dure, dar pană la urmă sunt fericit că s-a ajuns la un acord si am ajuns aici. Maine (n.r.- azi) am inteles că va veni si Bourceanu si il astept cu bratele deschise.

De ce ai ales Steaua?

Vreau să cresc valoric la cea mai bună echipă din Romania. Sper să nu dezamagesc desi stiu că am o concurență foarte mare.

Ai vazut meciul echipei de la Sibiu?

Da, a fost foarte ciudat. Știu cum e să fii egalat in ultimul minut. Mi s-a parut că echipa a jucat bine, dar i-a lipsit sansa.

Ce iți propui in acest sezon?

Steaua mereu se bate la titlu. Nu are voie să iși propună alt obiectiv. Sper să fim campioni la sfarsit si să inscriu din nou impotriva lui Dinamo.

Cel mai mult mi-a placut partea asta:

"Ce iți propui in acest sezon?

Steaua mereu se bate la titlu. Nu are voie să iși propună alt obiectiv. Sper să fim campioni la sfarsit si să inscriu din nou impotriva lui Dinamo." se pare ca deja a prins gustul inscrierii unui gol contra spurcatilor :)) .

Partea asta ma amuzat rau,se vede ca a spuso doar asa din bun simt:

"Ai vazut meciul echipei de la Sibiu?

Da, a fost foarte ciudat. Știu cum e să fii egalat in ultimul minut. Mi s-a parut că echipa a jucat bine, dar i-a lipsit sansa." , pentru jocul a fost mult mai slab decat evolutia din SuperCupa.

Edited by AleXyS.fCSB

Sper sa fie bun,la cat e de laudat am mari asteptari,Da Da Da daa...Cred ca va fi un atuu in + la fazele fixe

Doar n-o fi atuu in - :cursing:

In vreo 70 de meciuri are 10 goluri...Atacant clar!

Degeaba l-au luat pe Bourceanu si pe Nikolic,ANAF-ul a pus sechestru si pe astia 2.

Edited by Maye

Pai nu stii ca Gigi are o atractie anume fata de sechestrati?...:D

Acu serios,subscriu si eu parerii lui gio_stgloria .Prima conditie daca vrei sa ajungi fotbalist este sa nu fii roman!Nu stiu cat e de bnun baiatul asta,dar are tot timpul sa ne arate...

Pai din cate se pare , Zoran Filipovic , antrenorul U-21 al nationalei Muntenegrului il lauda pe Nikolic si spune ca e un star pe acolo.

Sa vedem ce star o sa fie la Steaua , el are calitati destul de bune. Chiar daca e un munte de om , l-am vazut la Timisoara ca stie sa dribleze si are sange in el , se vede ca e sarb .

"Sunt suparat că nu am putut să mă bucur si eu alaturi de suporterii lui Poli. Inima mea este incă la Timisoara. În sezonul trecut m-am simtit foarte bine aici, dar asta este fotbalul. Am fost retrogradati in divizia a doua si de aceea am plecat.", a declarat Nikolic imediat după Poli - Steaua 2-0.

Fanii nu i-au iertat această afirmatie si l-au luat la injuraturi la sosirea delegatiei Stelei de la Timisoara: "Bai, mortule! Tu de ce te-ai mai intors, ba Parcă iți placea de galeria alora", i-au strigat fanii lui Nikolic.

Prosport.

Chiar si in conditiile triste care inconjoara Steaua : Mars la Pewli Cimisoara !

N-are loc la Poli, si de aia a venit la noi ...

"Sunt suparat că nu am putut să mă bucur si eu alaturi de suporterii lui Poli. Inima mea este incă la Timisoara. În sezonul trecut m-am simtit foarte bine aici, dar asta este fotbalul. Am fost retrogradati in divizia a doua si de aceea am plecat.", a declarat Nikolic imediat după Poli - Steaua 2-0.

Fanii nu i-au iertat această afirmatie si l-au luat la injuraturi la sosirea delegatiei Stelei de la Timisoara: "Bai, mortule! Tu de ce te-ai mai intors, ba Parcă iți placea de galeria alora", i-au strigat fanii lui Nikolic.

Prosport.

Chiar si in conditiile triste care inconjoara Steaua : Mars la Pewli Cimisoara !

Mai mult ca sigur i-au fost rastalmacite vorbele si scos din context astfel incat sa cada intr-o lumina negativa. A vazut cineva video declaratia lui?

- Stefan, ai scos un penalty, ai dat două goluri, ai calificat Steaua! Cum te simti după un asemenea meci?

- Mă gindesc că am intrat in istoria clubului. Eu, noi toti de aici si seara asta in care am jucat cu 50.000 de oameni in tribune. Asa ar trebui să fie fotbalul mereu!

- Pentru tine, personal, ce inseamnă această performanță?

- Pină in momentul in care avem discutia asta, e cel mai important meci pe care l-am jucat vreodata Am marcat de două ori intr-un joc de un asemenea nivel si asta demonstrează clar cit de mult conteaza E fantastic!

- Aportul suporterilor a fost important?

- M-a impresionat că după pauză oamenii au ramas alaturi de noi. Și era 0-0, un scor la care noi nu eram calificati!

- Unii dintre colegii tai au vorbit despre finala Te gindesti si tu la asta?

- Stati, e mai bine s-o luam pas cu pas, că pină la finală mai e ceva. Noi vom da totul, vom face absolut orice vom putea meci de meci de acum inainte. Doar de asta sunt sigur, de rezultate nu poti niciodată să fii.

- Te-a surprins vreun pic victoria clară a lui Schalke?

- N-am avut nici o emotie atunci cind auzeam discutindu-se despre posibilitatea ca Schalke să nu joace la nivelul ei maxim. Nemtii sunt nemti, ei fac mereu totul serios. Sigur, mi-a trecut prin cap că Maccabi putea cîștiga meciul, dar nici atunci n-aș fi avut dubii legate de corectitudinea lui Schalke

gsp

429316_rk_2431.jpg

Mare fotbalist e si asta. Las' ba Fane ca au mai intrat si altii in istorie cu duble si mai importante cu Standard. Si acu's colegi cu Mamele la Chiajna.

- Stefan, e minutul 70 al meciului cu AEK Larnca, e 1-1, iar Brandan se pregateste să execute cornerul. Continuă tu de aici, te rog!

- sunt in careul de saisprezece metri si mă uit in tribune. Cincizeci de mii de oameni sunt acolo. Lumea freamată in asteptarea golului calificarii. Îmi zic in minte: "sunt inalt, trebuie să lovesc mingea asta cu capul!". Lingă mine sunt Geraldo si Iliev, colegii mei din aparare, care urcă mereu la fazele fixe. Dacă ei imi fac culoar, sigur marchez. Brandan executa mingea pluteste, mă inalț si o trimit spre colt Da, da, e gol, e gol! Explodez de bucurie, vad oamenii in picioare aplaudind frenetic! - Ai mai inscris o dată si Steaua a ajuns iarăși in primavara europeană după cinci ani.

- E un moment unic din cariera mea. Evit să spun că e meciul vietii, am doar 21 de ani, mai am tot timpul din lume să fac partide mari. Pină la urma asta e meseria mea, să marchez. Deci, mi-am facut doar datoria.

- Cum e la marcarea unui gol? Multi jucatori au comparat senzatia cu cea a unui orgasm.

- (Izbucneste in ris). O, da, un orgasm. Adrenalina e peste tot prin corp, e un sentiment unic. Mai ales cind marchezi intr-un meci cu miză mare.

- Povesteste-ne cum ai inceput fotbalul.

- Aveam zece ani si tatal meu m-a luat de mină si m-a dus la antrenamente. Echipa se numea Sutjeska si era din orasul meu natal, Nivsici. Aici am petrecut cinci ani si am invățat primele lucruri despre fotbal.

- Ai jucat tot timpul ca atacant?

- Da, tot timpul am fost acolo, in fata portii.

- Întotdeauna ai fost un timp inalt?

- Nu, nu mereu. La 15 ani am avut o explozie. Acum am 1,95 metri inaltime, cred că e OK pentru un virf. Nu mai vreau să cresc, gata!

Romania, marea necunoscută!

- Cum ai ajuns să joci in tara noastra

- M-am despartit de belgienii de la Lierse si eram fotbalist liber de contract. Ar fi trebuit să semnez cu un club din prima ligă din Rusia, dar totul a cazut in ultima clipa Atunci mi-a sunat telefonul. Era Vladimir Petrovici, actualul selectioner al Serbiei. El mi-a facut oferta să ajung la Timisoara. Sincer, niciodată nu mă gindeam că voi ajunge să joc in Romania!

- Știai ceva despre Romania inainte să ajungi aici?

- Foarte putine, spre deloc. Știam de Mutu, de Chivu, dar nu urmarisem meciuri ale echipelor de aici.

- Acum ai un an si jumatate aici, regreti alegerea facuta

- Niciodată! Îmi place Romania, fotbalul de aici e unul de bună calitate, iar un fotbalist tinar ca mine poate creste.

- Spune-ne care sunt principalele tale calități.

- sunt bun! (ride). Glumesc, să nu scrii asta. Cred că sunt destui oameni care pot spune despre mine multe lurcuri, ii las pe ei să vorbeasca

- Atunci spune-ne ce mai trebuie să imbunatățesti la tine ca fotbalist.

- sunt destule lucruri, să stii. Dacă aș divulga punctele mele slabe, atunci mi-aș pune adversarii in garda nu? Oricum, muncesc in fiecare zi ca să le indrept.

"Mi-e frică de inaltime!"

- Am vazut că mergi in calatorii destul de des. Care e orasul care te-am impresionat cel mai mult pină acum?

- Am fost in Egipt, am vazut piramidele, dar sunt indragostit de Paris. Cind jucam la Lierse, mă urcam in masină si mergeam acolo. E fantastic!

- Se spune că Parisul e cel mai romantic oraș din lume.

- Și asta, dar si un oraș care traieste douazeci si patru de ore din douazeci si patru.

- Există vreun lucru pe care nu l-ai face niciodată in viata ta?

- Da, nu o să sar niciodată cu parasuta. Mi-e frică de inaltime. Abia imi pot stapini emotiile. Dacă ar fi după mine, cu siguranță aș face toate deplasarile cu masina.

- Chiar, cum te descurci cu traficul din Bucuresti?

- Cu nebunia de aici vrei să spui. Nu ies să mă plimb cu masina decit după ora sapte seara sau in weekend. Nu suport să stau in coloană la un semafor.

"Tata m-a inspirat in viață!"

- Cine e omul care ti-a marcat cel mai mult cariera pină in acest moment?

- Tatal meu e cel cu care mă consult si acum cind trec prin momente grele si cel care reuseste să-mi dea mereu incredere in mine. Vreau să scrii asta: Îl cheamă Dejan si ii multumesc pentru tot!

- A fost pină acum in Romania să te vadă jucind?

- Lucrează foarte mult si a venit o singură data la Cluj, atunci cind am jucat turul cu ȚSKA in Europa League. Dar să stii că e un mare fan si e mereu atent pe internet la ce se intimplă cu mine.

- Care au fost primii bani cîștigati din fotbal?

- Cind aveam 18 ani, am semnat primul contract ca profesionist. Deci nu a trecut prea mult de atunci. Dar să stii că nu am facut nimic special cu ei. Nu sunt un tip materialist, nu pun foarte mare preț pe acest lucru acum. Tot ce-mi doresc este să cresc si să ajung un fotbalist important.

Dorinta de sub brad

- Ce faci inaintea meciurilor, ai vreun ritual anume?

- De multe ori ascult muzică tare in căști, e felul meu de a mă relaxa. Încerc să mă eliberez de orice lucru care nu are legatură cu meciul.

- Cu ce personalitate din lume ai vrea să iesi la cina

- Nu am idoli, deci nu e cineva anume. Ba nu, mint. Aș vrea să-l intilnesc pe Drogba. Nu numai că aș iesi cu el la cina dar aș plati si nota dacă m-ar invăța citeva trucuri numai de el stiute.

- Să vorbim despre anul ce urmeaza Ce-ți doresti in 2012?

- Vreau sanatate, e lucrul cel mai important pentru un fotbalist. Vreau ca familia mea si colegii mei să fie si ei sanatosi. Nu am o listă prea lunga Mai vreau titlul de campion cu Steaua, vreau să am o medalie la git.

- Viitorul tau este la Steaua sau la Poli.

- Viitorul meu e la Steaua pină la vara Cei de aici au posibilitatea să mă cumpere definitiv. Eu imi doresc să ramin aici.

- E o diferență mare intre ceea ce era la Poli si Steaua?

- E o diferență mare, incomparabil. Steaua e cel mai mare club din Romania si asta se simte in fiecare zi. Pe strada la meciuri, peste tot.

"Campionatul care mi s-ar potrivi cel mai bine este cel al Angliei. sunt mare fan Chelsea, ar fi un vis să ajung să joc acolo" (Stefan Nikolici, atacant Steaua)

"În Bucuresti, totul se desfășoară cu o mai mare rapiditate. Aici toată lumea mă priveste pe strada presa e tot timpul cu ochii pe tine" (Stefan Nikolici, atacant Steaua)

"Gigi e patronul echipei si are tot dreptul să ne critice atit timp cit investeste bani multi. Nu mă las afectat de aceste lucruri!" (Stefan Nikolici, atacant Steaua)

4 reusite are Nikolici in acest sezon la Steaua, el evoluind in 22 de partide

3 meciuri ca integralist a adunat Nikolici la Steaua in acest sezon, cu Sanatatea Cluj, cu Maccabi Haifa si cu AEK Larnaca

902 minute a adunat Nikolici in acest sezon pentru Steaua

Alte lucruri despre Nikolici

Masina prefertă: Audi A 8

Actorul preferat: Eddie Murphy

Orasul unde vrea să ajungă: Rio de Janeiro

Mincarea preferată: traditional sirbească

Muzica preferată: house

Rabdare, un meci sau doua fara gol, mai putin reusite , si urmeaza la gsp cineva care spune ca n-o sa-l mai tina din vara...

Rabdare, un meci sau doua fara gol, mai putin reusite , si urmeaza la gsp cineva care spune ca n-o sa-l mai tina din vara...

Avand in vedere ca trebuie sa mai dea 800 de mii de euro il da afara si daca joaca bine.

e pe viata! ce stii tu.

Ciobanul , patron, antrenor, suorter, ingrijitor etc. : "Nikolici va ramine la Steaua!"

Muntenegreanul n-a fost luat in Bulgaria din cauza unei escapade de care s-a aflat. El are antecedente: in martie, Becali l-a exclus din lot fiindcă Stefan petrecuse in club cu multe femei.

Nikolici redevine o problemă pentru Steaua. Muntenegreanul n-a mers in Bulgaria, fiind lasat acasă fiindcă oficialii clubului au aflat date despre un nou episod agitat din viata atacantului. În preajma returului cu Ekranas, din Europa League, Stefan a fost prins intr-un club, noaptea, de catre apropiati ai conducerii steliste.

Persoanele care l-au descoperit l-au luat din discotecă si l-au condus acasa Fotbalistul consumase alcool, dar episodul i-a fost ascuns lui Becali. A fost instiintat numai Mihai Stoica. Managerul a avut o discutie cu Nikolici si i-a explicat că nu i se mai tolerează abaterile si petrecerile exagerate. Muntenegreanul a ramas rezervă in meciul din Ghencea contra lituanienilor si n-a facut parte din lotul pentru amicalul cu Ludogoret

Stelistii sunt suparati pe virful in virstă de 22 de ani mai ales din cauza trecutului sau foarte agitat, in care party-urile nocturne i-au mai fost tolerate. În martie, Nikolici a fost scos din lot fiindcă petrecuse o noapte intr-un club, alaturi de mai multe femei. MM nu era atunci in conducerea clubului si a reactionat amuzat: "De ce l-au dat afară pe Nikolici? Că a petrecut cu femei si e ziua femeii?!". Ilie Stan l-a reprimit după scurt timp la ordinul lui Gigi, apoi atacantul a fost achizitionat definitiv de la Timisoara, de unde era doar imprumutat.

N-are vreun meci intreg!

Perioada proastă a lui Nikolici e evidentiată si de cifrele dezastruoase din acest sezon. Muntenegreanul n-a jucat nici un meci intreg de la startul stagiunii. Perioada maximă petrecută pe teren: 73 de minute contra Astrei (4-3), in etapa a doua. N-a marcat nici un gol, in conditiile in care concurentii lui din atac, Rocha si Rusescu, au inscris impreună 11 goluri doar in Liga 1! Raul are 6 reusite, iar brazilianul, 5. Singura izbindă a lui Nikolici a venit in Europa League, la 3-0 cu Trnava, in Slovacia.

A pierdut si "nationala"

Nikolici a venit in Romania, la Timisoara, din postura de international de tineret muntenegrean. A continuat să fie convocat la "tineretul" Muntenegrului si după ce a trecut de la Timisoara la Steaua. Acum a disparut din lot fiindcă nu mai are virsta necesara iar la "nationala" mare nu are loc. Vedetele din atacul Muntenegrului sunt Vucinici, de la Juventus, si Jovetici, de la Fiorentina.

5 goluri are Nikolici in doi ani, cit a petrecut in Liga 1. A marcat de trei ori la Poli si de două ori la Steaua

10.000 de euro lunar cîștigă Nikolici la Steaua. El a semnat in vara acestui an un contract valabil pină in 2015

gsp

stefan_nikolici.jpg

Sign in to follow this  
Followers 0