Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Alexandru Bourceanu, revine la Steaua!

159 posts in this topic

Daca mai spamezi cu citatele altor useri fara sa iti expui un punct de vedere pertinent te sanctionez.

Edited by Arsenal1886Steaua1947

Daca mai spamezi cu citatele altor useri fara sa iti expui un punct de vedere pertinent te sanctionez.

Eu zic ca are un punct de vedere chiar foarte pertinent. QED si nimic mai mult ! :)

@edmond_dantes, de unde nu e, nici D-zeu nu cere !

Edited by Empyro

Situatia medicala a lui Alexandru Bourceanu

FC Steaua Bucuresti anunta ca jucatorul Alexandru Bourceanu a fost diagnosticat, in urma examinarii medicale de marti, cu o tendinita cvadricipitala.

Perioada estimata pentru reabilitarea sa din punct de vedere medical este de aproximativ o luna. Cu toate acestea, tinand cont de faptul ca Alex nu a participat la o pregatire specifica inaintea inceperii sezonului, revenirea sa pe teren ar putea fi amanata si dupa perioada de recuperare medicala.

Salutare nea Arsenale! Voi incerca in continuare sa explic ce zace, ca un boa perfid, in spatele citatelor mele. Primele 2 fraze vor fi pt Dvs si la nivelul Dvs, in celelalte ma voi adresa publicului larg

De cand oamenii glasuieste, ei o face in 2 feluri:

a. direct (pe gura/goarna/mufa); vorbitorii slobozeste pe mufa ce-i duce pe ei kpetele

b. indirect (fara a deschide goarna). Ei(unii oameni) crede k cuvintele are posibilitatea sa vorbeste singure, fara a fi inlantuite in jugul interpretarii cite unui neavenit. In cazul de fatza, eu am considerat ca citatele respective spun singure, mai clar decit ar face-o un escadron de psihologi si psihiatri, povestea gastii de bolnavi psihici care au subjugat site-ul asta timp de vreo 4-5 ani. Stiu ca tu, neintelegind absolut nimic din mesajul meu, te-ai legat de singurul lucru ce ti s-a parut familiar: cuvintul retardat, dar crede-ma ca ULTIMUL meu scop era sa-i injur pe niste oameni care sufera. Cuvintul respectiv a fost folosit strict in sens clinic; asa cum cind vezi un rahat si-i spui pe nume nu jignesti pe nimeni, la fel se intimpla si-n cazul gastii de bolnavi care aproape ingropase acest site, confiscind totodata uzul notiunii "stelist"

PS: Daca ai beli (mari, largi) ochii uneori, poate ai observa in ce consta contributia mea la acest site; sunt unul din putinii (3-4) useri care aduc informatii despre sportivii CSA Steaua si competitiile in care sunt angrenati (iti suna familiar "Steaua INSEAMNA CSA"?). In plus, ce sa vezi matale, sunt unul din cei 10-20 fanatici care merg, in limita timpului disponibil, la mai toate competitiile sus-mentionate; de aceea nu dau copy-paste de pe alte site-uri, ci incerc sa modelez in aluatul cuvintelor realitatea vazuta nemijlocit. Daca, dupa toate astea, tot ce ai inteles tu e ca eu doar citez spusele altora, e clar ca ai o problema ce trebuie tratata asemanator problemelor gastii de talibani.

Edited by edmond_dantes

Faptul ca tu postezi si chestii utile nu inseamna ca atunci cand o iei razna nu pot sa te sanctionez. Nu avea niciun sens postarea aia in care ai citat niste afirmatii. Doar sa instige. Daca faceai niste comentarii la adresa acelor paragrafe citate era altceva.

PS : Ai grija cum vorbesti ca nu ne tragem de sireturi. :) Sper ca m-am facut inteles.

"Majordomul care s-a visat conaș

Bourceanu s-a supărat și nu mai dorește să joace la Steaua. Un adevărat cutremur la campioană. Atât de tare e afectată echipa incât Steaua a câștigat fără el la Piatra Neamț după două infrângeri, intr-una din acestea inregistrându-se și singura pasă de gol dată de Bourceanu in 2015, cea servită la adversar in meciul cu Pandurii.

Bourceanu este un fotbalist cum găsești cu kilogramele pe toate drumurile. Acum și-ar obține un loc de titular doar la echipa de rugby inscrisă in Liga 1, FC Brașov. Trabzonspor, o trupă de periferia high-life-ului din Turcia, l-a expediat rapid după ce s-a dumirit care-i treaba cu fostul căpitan al Stelei. Asta e, turcii s-au lăsat păcăliți de acea banderolă, de cv-ul strâns intr-o echipă bună a Stelei ca grup, dar cu individualități care-au dat chix atunci când și-au incercat șansa in cele patru zări.  

Debutul lui Bourceanu la națională a fost chiar comic. Omul alerga ca disperatul, era măgărușul meciului, a făcut câteva faulturi grosolane pentru că ajungea prea târziu la minge. Și-a construit un cv peste măsura potențialului său, jucând la Steaua sau in națională mult mai mult dect i-ar fi permis știința jocului. Singurul lucru la care excela era abilitatea pe care o avea intr-o vreme in a bate cornerele. În rest, nu avea o pasă lungă deosebită, era prea mic pentru a fi un zid defensiv in fața apărării, nu avea un șut de la distanță. Era un gurist al fotbalului, un jucător excelent la interviuri și la țipat către coechipieri, un salahor care s-a visat intr-o noapte că este primadonă.

Bourceanu ii sfidează pe Gâlcă și secundul său, Roșu, deși, dacă Bourceanu se apucă intr-o noapte să fantazeze că ii marchează trei goluri intr-un meci Realului, dimineață cearșaful e ud tot. În loc să bagi capul in pământ și să mulțumești soartei că incasezi un salariu fabulos față de ce fotbal știi și față de cât de modest ai ajuns să joci, tu, Bourceanu, te apuci să faci valuri. N-ai făcut nimic util pentru echipă la Târgu Jiu, ai dat pasa care a ucis defintiv Steaua in acel meci, bagă capul in pământ și mucles orice s-ar spune in vestiar. Pentru că oricum nu ești acolo pentru cum joci acum.

După ce Balonul de Aur al momentului, Cristiano Ronaldo, și-a aniversat implinirea a 30 de ani in siajul infrângerii cu Atletico Madrid, a ieșit la Real un scandal monstru cu Casillas, Ramos sau Florentino Perez dezavuând gestul megastarului. Ei bine, un banal din lotul Stelei s-a apucat după infrângerea umilitoare din Ghencea cu adunații de pe drumuri ai Rapidului să facă petrecere cu o echipă de arheologi care face săpături in jurul scaunului antrenorului Gâlcă. Fabulos a fost și motivul parangheliei de după acel dezastru, Bourceanu implinea 12 ani de căsnicie. În loc ca, după cea mai umilitoare infrângere suferită de Steaua in campionat in ultimul sfert de veac, să te duci discret acasă și, eventual, să te pui cu soția să vezi 12 ani de sclavie, antistarul Bourceanu s-a apucat să se dea in bărci la cârciumă. Cum ar veni, ce merge mai bine asortată la mediocritate dacă nu și o doză respectabilă de nepăsare, ca să optez pentru un cuvânt delicat?

Majordomul Bourceanu a ajuns să se viseze conaș. Înapoi la bucătărie și așteaptă să fii chemat in salonul in care se află jucătorii de fotbal.

Mihai Mironica - Prosport"

Bine a grait de data asta Mironica, asa ca  taxarea lui merita sa ramana pentru posteritate si aici, pentru ca gestul lui Bourceanu fata de staff a fost incalificabil, dupa gafa de la Pandurii, prefatata de declaratia din preziua meciului "A fost o mare greseala ca am revenit la Steaua".

Edited by xray

Sincer, nu am fost deloc entuziasmat in momentul in care am aflat de revenirea lui. Mi s-a parut ca niciodata nu a fost stelist. Duritatea din teren nu cred ca a fost din simpatie pentru echipa, ci din dorinta de afirmare, si din ciobanie. Sa nu uitam, cand a venit la Steaua, in primele luni nu stia sa loveasca mingea, decat gleznele adversarilor. Dupa ce l-a cizelat Reghe si restul staff-ului a inceput sa bata lovituri, si sa aiba o glezna fina, permitandu-si astfel cate un dribling din cand in cand.

A plecat bucuros, nu am vazut sa schiteze vreo figura de suparare in momentele despartirii, ba mai mult, cand a plecat, a facut-o cand lumea avea mare nevoie de un mijlocas defensiv. Si nu o sa uit vreodata cum a luat cartonasele galbene in UCL ca sa nu joace in ultimul meci. Sau cum s-a facut de ras in UCL in meciurile in care a jucat (mai ales cu Shalke in deplasare, si cu Chelsea ambele meciuri). Jalnic si penibil.

Imi pare rau ca nu a plecat de acum din iarna, ca tot ce face e sa strice atmosfera la echipa. Singurul care mi-ar place sa se reintoarca e Pintilii... Si SIGLA !!!

Sa fie sanatos si sa plece inapoi la Trabzon unde va evolua cel mult pentru echipa a doua.

Re... revenirea căpitanului la Steaua

pinti-bour-interior.jpg

Fotbal Club Steaua Bucuresti a anuntat ca luni, 28 decembrie, a fost oficializat transferul lui Alexandru Bourceanu.

Alexandru Bourceanu, capitan al Stelei la castigarea titlului 24 si a Super Cupei Romaniei in 2013, dar participant si la cucerirea celor trei trofee din 2015 (Campionat, Cupa Romaniei, Cupa Ligii), a semnat un contract valabil pe un an.

Alexandru Bourceanu este un mijlocas defensiv nascut pe 24 aprilie 1985 la Galati, care si-a inceput cariera in 2004, la Dunarea Galati. De acolo a fost transferat in 2008 la Otelul, unde a evoluat timp de un sezon, perioada in care a jucat in 31 de partide si a marcat un gol. In vara lui 2009 s-a mutat la Poli Timisoara, echipa pentru care a strans, pana in 2011, 54 de partide si 2 goluri in Liga 1, trei jocuri in preliminariile UEFA Champions League, precum si 10 partide in preliminariile si grupele UEFA Europa League. Vara lui 2011 i-a adus transferul la Steaua, pentru care a jucat in 31 de partide de Liga 1 inca din primul sezon. A ridicat, in calitate de capitan, trofeul de campion si Super Campion al Romaniei in 2013, iar in ianuarie 2014 s-a transferat la Trabzonspor. Din cauza unei accidentari la genunchi, nu a mai intrat in planurile echipei din Turcia, care a decis sa-l imprumute la Steaua pentru un sezon in toamna aceluiasi an. In Ghencea a reusit sa isi revina dupa accidentare si a castigat, alaturi de colegii sai, un nou titlu de campion, Cupa Romaniei si Cupa Ligii. A revenit, in vara lui 2015, la Trabzonspor, insa si-a reziliat contractul cu turcii in luna octombrie. A semnat, pe 28 decembrie 2015, un contract valabil pe un an cu Steaua, echipa la care a avut urmatoarele cifre in precedentele perioade: 91 de meciuri si 3 goluri in Liga 1, 11 meciuri si un gol in UEFA Champions League, 24 meciuri in UEFA Europa League, 6 meciuri in Cupa Romaniei, 2 meciuri in Cupa Ligii si un meci in Super Cupa Romaniei. Pentru echipa nationala a Romaniei, Bourceanu a adunat 26 de partide.

Îi urăm bun venit!

Edited by xray

Sign in to follow this  
Followers 0