Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Alexandru Bourceanu, revine la Steaua!

159 posts in this topic

In perioada asta...Bourceanu...chiar e MARE de tot. Joaca perfect. Nu greseste pasele lungi...recupereaza multe mingi...e liantul perfect intre aparare si atac.

Apropos de liant; mi-am adus aminte ca Radoi n-a gresit deloc atunci cand a zis" Meme e un pliant intre jucatori si conducere".

Salut . Vin si eu cu o intrebare poate ma ajuta cineva .

Imi puteti spune si mie de ce cand bate cornerul Bourceanu ridica o mana sus inainte sa loveasca mingea si sa o trimita in careu ?

Poate ati vazut asta si ma intelegeti .

Edited by axl

E un semnal ca urmeaza sa loveasca mingea atata tot. Nu e ceva mai complicat.

Cineva zicea ceva cu prima si ultima bara , n-am prea inteles ce inseamna asta .

Fiecare zice altceva ... .

In fine multumesc tuturor pentru ajutor !

daca o tine tot asa, va ajunge cu siguranta departe. azi in meciul cu bozgorii a jucat fenomenal, parca el avea motocicleta iar cheferistii bicicleta.

cred ca azi, dupa multi ani, Tudorel Stoica a vazut pe cineva demn de banderola de capitan al Stelei! bravo Bourcene!

Meciul roș-albastrilor cu Legia Varsovia a starnit interesul mai multor formatii din strainatate, care au fost la Bucuresti pentru a-l vedea la lucru pe capitanul Bourceanu.

Cum in iarnă va intra in ultimele sase luni de contract si ar putea semna cu orice altă echipa Steaua se gandeste serios să-l vandă pe Bourceanu.

După ce Fiorentina s-a interesat in trecut de mijlocasul Stelei, iată că echipa viola si-a schimbat optiunea, iar cei de la TuttoMercatoWeb anunță că Bourceanu ar putea ajunge la Torino, echipă care caută un jucator ce are caracteristicile mijlocasului Stelei.

Italienii sustin că pretul de trei milioane de euro nu este unul mare pentru un astfel de jucator, dar că ar putea scadea in cazul unei oferte concrete.

94 de meciuri a evoluat Alexandru Bourceanu pentru trupa din Ghencea, in toate competitiile

4 goluri a marcat fotbalistul de 28 de ani pentru roș‘albastri, in toate competitiile

3,2 milioane de euro este cota mijlocasului potrivit siteului de specialitate transfermarkt.de

ProSport

bourceanu.jpg

Cred ca aia 3,2 mil euro , cota de pe transfermarkt.de este foarte scazuta in cazul lui BOURCEANU ...

Cred ca face usor peste 6 mil euro ...

Bourceanu a fost desemnat jucatorul meciului Basel - Steaua. Cinste lui.

Se pare ca Fiorentina e din ce in ce mai interesata de Bourceanu, pe langa italieni, se spune ca ar mai fi interesati de Alex cei de la Stuttgart si cei de la Kuban.

La cum se prezinta situatia, e destul de probabil ca "gladiatorul" va schimb arena din sezonul viitor. Mare pacat ca pierdem unul din putinii jucatori exponentiali pe care ii mai avem. Mai ales ca in locul lui, mai mult ca sigur, nu va fi adus un inlocuitor demn.

Edited by Stryker

Se pare ca Fiorentina e din ce in ce mai interesata de Bourceanu, pe langa italieni, se spune ca ar mai fi interesati de Alex cei de la Stuttgart si cei de la Kuban.

La cum se prezinta situatia, e destul de probabil ca "gladiatorul" va schimb arena din sezonul viitor. Mare pacat ca pierdem unul din putinii jucatori exponentiali pe care ii mai avem. Mai ales ca in locul lui, mai mult ca sigur, nu va fi adus un inlocuitor demn.

Din pacate asta este fotbalul din zilele noastre, jucatorii exponentiali pentru o echipa nu mai ajung sa devina embleme, performantele pentru echipele din Romania au devenit sezoniere, asa din mai multe cauze: lipsa banilor, lipsa performantei, calitatea jocului si din cate vad pana si lipsa spectatorilor din tribune a devenit un factor important asta ca sa-l citez pe Piovacari care spunea ca este formidabil sa joci cu 50.000 de oameni in tribune, asta din pacate se poate doar la Steaua in momentul de fata deci clar trebuie neaparat o schimbare acolo sus.

Vad ca iar forumistii vorbesc fara sa se puna in pielea lui Bourceanu. Fact is jucatorul e la ultimul mare contract al carierei, a jucat pana acum la vreo 4 echipe diferite din Romania si vrea, cum ar face toti de pe aici, sa joace si el in strainatate. Daca se va transfera in iarna, va castiga si el, va castiga si echipa... si daca o va face, va trebui sa-l laud: e mult mai usor sa astepti pana in vara, sa pleci liber de contract si sa incasezi un bonus de instalare.

Desigur, solutia voastra e simpla: mariti salariile pentru ca Bourceanu sa le zica celor de la Fiorentina - "Bagati-va undeva oferta voastra, Steaua imi ofera mai multi bani". Pentru ca e realist asa...

Nu stiu ce vom aduce in locul lui. Dar imi amintesc reactia unora atunci cand a fost adus:

@Tupac Amaru

"O noua petarda marca Guie & MM.

Totusi, multi se vor lasa pacaliti. Mi-e mila de ei (de cei pacaliti), dar n-am ce sa le fac, prostia se plateste!!!!!! "

Da, avem nevoie de indrumarea "stelistilor adevarati" ™...

Eu am spus ceea ce doresc sa vad din punct de vedere al suporterului si nu din punct de vedere al patronului, daca Bourceanu pleaca de la Steaua clar castiga numai ei,eu am spus ceea ce vreau sa vad pe teren nu ceea ce se vede la loje.buuuuuhhuuuu

Zilele trecute erau interesati Fiorentina de el, azi presa scrie ca nu mai sunt. Poate face parte din strategia lor, poate nu. Oricum sansele ca el sa continue la noi sunt aproape nule.

E evident ca Bourceanu isi doreste la varsta lui sa prinda un contract mai bun. Totusi la fel de evident este ca pentru Steaua o plecare a lui ar insemna o pierdere grea, atata timp cat nu va fi adus un inlocuitor de o valoarea apropriata.

Eu ca stelist ma gandesc la binele Stelei, e normal sa privesc din perspectiva asta situatia. Il inteleg pe Bourceanu, dar nu-mi pot dori ca el sa plece in iarna sau la vara.

Clubul ar trebui sa faca un efort financiar in cazul sau, chiar si daca i-ar acorda un salariu de 500.000 euro pe an, plus o prima de instalare, resurse sunt destule. Numai din cele doua remize in UCL, daca nu ma insel, vor incasa 1.000.000 de euro, ca sa nu mai vorbim aici de restul veniturilor obtinute din participarea la aceasta competite. Nu cred ca Alex ar putea obtine cu usurinta o suma mult mai mare in afara.

Ar putea sa mai joace vreo 2-3 ani la noi si pe urma, ar putea sa plece linistit afara, pentru cateva sezoane, dupa multi "petrodolari", la fel ca Radoi. Existand de altfel posibilitetea ca in acesti 2-3 ani, in cazul in care va evolua la acelasi nivel, clubul sa-l vanda si sa-si amortizeze investitia. Vorbim totusi de un fotbalist, care valoreaza lejer 3-4 milioane de euro pe piata.

Dar din pacate, stiu ca scenariul asta are sanse infime sa se materializeze, atat timp, cat salariul maxim la Steaua este de 240.000 de euro pe sezon, o suma ridicola pentru o participanta cu pretentii in UCL.

Dar deja asta este o alta discutie.

Cel mai probabil Bourceanu va pleca in vara si Steaua nu va incasa nimic pe el, pentru ca nu sunt sigur ca cei care il doresc vor fi dispusi sa ofera vreo suma de bani pe el in iarna, stiind ca il pot achizitiona doar cu o prima de instalare in vara.

Eu am spus ceea ce doresc sa vad din punct de vedere al suporterului si nu din punct de vedere al patronului, daca Bourceanu pleaca de la Steaua clar castiga numai ei,eu am spus ceea ce vreau sa vad pe teren nu ceea ce se vede la loje.buuuuuhhuuuu

Daca Bourceanu pleaca de la Steaua pe un salariu superior in Vest, va castiga si el. Si, pana la urma, nu trebuie sa raspunda in fata "suporterului", mai ales ala care zbiara pe toate canalele ca el nu merge la meciuri ca sa bage bani in buzunarul patronului.

Daca Bourceanu pleaca de la Steaua pe un salariu superior in Vest, va castiga si el. Si, pana la urma, nu trebuie sa raspunda in fata "suporterului", mai ales ala care zbiara pe toate canalele ca el nu merge la meciuri ca sa bage bani in buzunarul patronului.

Pacat ca patronul nu baga bani in echipa. Si nimeni nu o face.

Marketing-ul nu merge la echipa asta ??

Mijlocasul Alexandru Bourceanu revine sub forma de imprumut la Steaua dupa doar sase luni de la transferul sau la echipa turca Trabzonspor.

Bourceanu a jucat doar 12 meciuri in tricoul celor de la Trabzonspor in prima Liga turca si alte doua in Europa League.

Fostul si viitorul stelist a ratat pregatirea de vara cu formatia din Trabzon din cauza unei accidentari.

Bourceanu este refacut si poate debuta la Steaua in primul meci din Europa League pe 18 septembrie, acasa, cu danezii de la Aalborg.

Cele doua parti s-au inteles pentru o impartire a salariului jucatorului, astfel ca 70% din salariul acestuia va fi in continuare achitat de Trabzonspor, in timp ce restul va fi suportat de Steaua, informeaza Digi Sport.

In varsta de 29 ani, Bourceanu a disputat 80 de meciuri la Steaua intre 2011 si 2014, perioada in care fotbalistul format la Dunarea Galati, echipa disparuta din fotbalul romanesc in aceasta vara, a marcat si trei goluri.

sursa: onlinesport.ro

Site-ul oficial al clubului confirma:

"Duminica 31 Aug 2014 20:48

FC Steaua Bucuresti anunta revenirea fostului capitan al Stelei din ultimele doua sezoane, Alexandru Bourceanu, care va fi imprumutat pana la finalul sezonului de la Trabzonspor.

Clubul nostru ii doreste lui Alex sa aiba parte si in acest sezon de aceleasi succese pe care le-a repurtat in perioada in care a purtat banderola de capitan al Stelei!

Alexandru Bourceanu este un mijlocas defensiv nascut pe 24 aprilie 1985 la Galati, care si-a inceput cariera in 2004, la Dunarea Galati. De acolo a fost transferat in 2008 la Otelul, unde a evoluat timp de un sezon, perioada in care a jucat in 31 de partide si a marcat un gol. In vara lui 2009 s-a mutat la Poli Timisoara, echipa pentru care a strans, pana in 2011, 54 de partide si 2 goluri in Liga 1, trei jocuri in preliminariile UEFA Champions League, precum si 10 partide in preliminariile si grupele UEFA Europa League. Vara lui 2011 i-a adus transferul la Steaua, pentru care a jucat in 31 de partide de Liga 1 inca din primul sezon si al carei capitan a devenit inca din tur. In sezonul trecut a evoluat in 32 de etape de campionat si a inscris 3 goluri (2 dintre ele impotriva Rapidului), in timp ce in UEFA Europa League a adunat 12 partide si 3 pase de gol. De asemenea, fostul capitan al Stelei este unul dintre titularii echipei nationale. A ridicat trofeul de campion si Super Campion al Romaniei in 2013 si a evoluat in cinci dintre cele 6 meciuri din UEFA Champions League din sezonul trecut. Pentru Trabzonspor a bifat 12 partide in Superliga turca si doua jocuri in UEFA Europa League, impotriva celor de la Juventus Torino. Alex a sarbatorit titlul cu numarul 25 al Stelei alaturi de fostii sai colegi la finalul sezonului trecut, cand ros-albastrii au fost premiati la finalul partidei din ultima etapa, cu Otelul Galati. "

Sursa: FC Steaua

Welcome back!

Bourceanu e un jucator de valoare medie pt campionatul nostru,un pic cam dur si dezordonat,care are toate sansele sa se rateze de tot la Steaua...

Nu ii ajunge nici la degetul mic lui Gattuso din nici un punct de vedere.

S-a agatat de Steaua ca sa nu joace in diviziile inferioare si pt ca nu a prins un contract afara(lucru normal pt valoarea sa ,el valoreaza mult doar in capul lui Gigi si a lui Bogdinho).

Spor la treaba!

O noua petarda marca Guie & MM.

Totusi, multi se vor lasa pacaliti. Mi-e mila de ei (de cei pacaliti), dar n-am ce sa le fac, prostia se plateste!!!!!!

Un fotbalist de Liga 2-a..din nou Meme & becali transfera numai jucatori de la echipe retrogradate liberi de contract si fara valoare. cu asa jucatori , patron , staff. daca terminam pe 10 sa fim fericiti.

Un fel de Catalin Morosanu al fotbalului mi se pare mult-laudatul Bourceanu!

Are vointa,dar pare ca ii lipseste creierul...

La meciul cu Franta a facut cateva gafe de incepator,plus ca era sa ia la bataie un jucator francez,cand deja avea un cartonas galben,dand dovada de prostie si badaranism.

Cred ca il inlocuieste perfect pe Gigel Coman.

Sign in to follow this  
Followers 0