Sign in to follow this  
Followers 0
Ronnie

Discutii despre Steaua si echipele romanesti in cupele europene

98 posts in this topic

Alaturi de Steaua, in Europa League, vor mai evolua formatiile Rapid Bucuresti, Dinamo Bucuresti si Gaz Metan Medias. De cealalta parte, in UEFA Champions League, vor juca direct in grupe campioana Otelul Galati si in turul 3 preliminar FC Vaslui.

Steaua si Rapid vor juca direct din play-off. Dinamo joaca in turul 3 preliminar impotriva celor de la FC Iskra-Stal (Moldova)/NK Varaždin (Croatia) in timp ce Gaz Metan daca trece de echipa finlandeza KuPS Kuopio va juca cu FC Mainz (Germania).

Cand vor incepe celelalte echipe romanesti aventura europeana:

Steaua (play-off Liga Europa) - Isi afla adversarul pe 5 august. Meciurile vor avea loc pe 18 si 25 august.

Dinamo (turul 3 preliminar Liga Europa) - Isi afla adversarul pe 15 iulie. Meciurile vor avea loc pe 28 iulie si 4 august.

FC Vaslui (turul 3 preliminar Liga Campionilor) - Isi afla adversarul pe 15 iulie. Meciurile vor avea loc pe 26/27 iulie si 2/3 august.

Rapid (play-off Liga Europa) - Isi afla adversarul pe 5 august. Meciurile vor avea loc pe 18 si 25 august.

Otelul (grupe Liga Campionilor) - Isi afla adversarul pe 25 august. Meciurile incep pe 13 septembrie.

FC Vaslui va intalni in turul 3 preliminar al celei mai importante competitii intercluburi fosta adversara a Stelei de acum 2 ani, FC Twente.

Singurul meci european pentru formatiile romanesti a fost cel de ieri, dintre KuPS Kuopio si Gaz Metan Medias incheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Returul va fi saptamana viitoare.

Edited by blindius

Gaz Metan are mici sanse cu Mainz daca trece de finlandezi

Vaslui are mici sanse cu Twente

Dinamo e favorita, dar sa nu uitam traditia lor...

Otelul Galati in grupele Champions League. :death:

Toate cele trei echipe vor fii eliminate.

Din cate am auzit , sar putea ca Otelul sa pice in grupa cu : Barcelona,Milan,Leverkusen , sa inteleg ca astia se bat pentru locul 4 ?

S-ar putea multe.

Na, oricum o sa fie eliminate toate echipele. Prima pica dinam0, ca deobicei.

Astazi, de la ora 18, in direct pe DigiSport, Gaz Metan Medias - KuPS Kuopio (0-1, in tur).

Eu zic ca se vor califica toate si daca se va intampla asa , sa nu te mai vad ca mai faci vreun comentariu. Nu esti tu Messiah ca sa vezi viitorul.

Edited by bogdinho'

Astazi, de la ora 18, in direct pe DigiSport, Gaz Metan Medias - KuPS Kuopio (0-1, in tur).

Intoarce Medias scorul, 3-0 !

Gaz Metan Medias a eliminat echipa finlandeza KUPS cu scorul general de 2-1. Ii asteapta Mainz joi.

Bravo Gaz. I-ai dat peste nas lui Maye , care tot spunea ca nu se califica nicio echipa. Iata ca ei sunt prima , urmeaza Dinamo si Vaslui.

Succes !

Sa presupunem ca GazMetan elimina si pe Mainz apoi va urma un adversar mult mai dificil, Dinamo are teoretic o dubla-mansa usoara iar Vasluiul una grea,Twente nu este o echipa asa usoara si oricum sa presupunem ca elimina Twente apoi urmeaza adversari mult mai dificili in PlayOFF-ul LigiiCamp.

Edited by AleXyS.fCSB

Odata cu calificarea croatilor de la Varteks, le urez cainilor clasicul : Jebem te dinam0 !

sa vezi vioooooollll : :w00t:

Nu se duc ei in Croatia...Inca au cosmaruri de la Torcida. :))

Eu zic ca se vor califica toate si daca se va intampla asa , sa nu te mai vad ca mai faci vreun comentariu. Nu esti tu Messiah ca sa vezi viitorul.

Iar postezi doar ca sa postezi?

Ti-am mai spus sa nu mai faci post hunting.

Si acum sa-ti explic pe scurt : citeste contextul acelei afirmatii pe care mi-o asum, vezi data si dupa vezi la ce oponenti de-ai lor ma refeream.

Saptamana aceasta:

Twente - Vaslui, preliminariile UCL: marti, ora 21:45, transmis de DigiSport

Dinamo - NK Varazdin, Europa League: joi, ora 21:00, transmis de DigiSport 1

Mainz - Gaz Metan, Europa League: joi, ora 21:30, transmis de DigiSport 2

Sa vedem ce face diseara Vasluiul. Twente e o echipa grea, dar moldovenii sunt una dintre cele mai solide echipe din campionatul romanesc (chiar daca au incasat-o urat in prima etapa). Pronosticul meu :1-1.

Twente 2-0 Vaslui

question: Vaslui are voie sa-si angajeze alt antrenor sau suspendarea de la transferuri tine si acolo?

Edited by Ronnie

Slabi vasluienii din pacate!Mentalitate de echipa mica,asa cum de fapt si este...

Sanse in retur 20% dupa parerea mea.

1/3

S-a vazut clar ca daca Vasluiul ar fi avut o mentalitate non romaneasca, ar fi scos un rezultat cel putin egal asta seara.

Asa... tipic.

:)

Vasluiul nu va merge in Europa League , in play-off , daca pierde cu Twente , asa ca nu e " scoasa " din Europa precum spui tu. Eu zic ca vom avea 3-4 echipe in grupele EL.

1/3

@Ronnie: nu cred ca interdictia e valabila si pentru antrenori , dar ce are antrenorul ? Hizo i-a pus pe picioare anul trecut , aseara au avut si mult ghinion

Edited by bogdinho'

Daca ar fi avut mai mult curaj si daca macar s-ar fi aparat mai sus ar fi scos cel putin o infrangere la un gol diferenta cu gol marcat. Le-a fost prea frica de Twente, pacat, dar asa suntem noi romanii, nu stim sa profitam cand avem ocazia.