Daniel-Ionut

Ronny Levy

80 posts in this topic

Eu nu inteleg de ce nu se angajeaza Guie ca antrenor odata. Si asa el alege primul 11, el alege capitanul. E de ajuns sa-si ia un secund care sa se ocupe de antrenamente. Ar fi ca Ferguson la Manchester Unted.

În direct la sportro, Ciobanul a declarat: "Voi aduce la echipă un antrenor tinar, cum are Dinamo".

Am ajuns sa luam ca model pe cei de la Dinamo.

E bine, ca incet-incet incepem sa ne facem de ras si prin Europa ca si ei.

Declaratiile sale dupa demisie:

E important să spun cateva lucruri. În primul rand sunt foarte dezamagit de situatia asta. Cand am venit aici am vrut să stau cat mai mult. Cand se intamplă asa ceva nu e bine. Dar asta e viata, asta e fotbalul. Multi asteaptă mult de la Steaua si e normal, Steaua este o echipă mare, cu suporteri multi. Nu vreau să dau vina pe nimeni. Toată lumea din club m-a ajutat, m-a respectat, dar sunt lucruri pe care lumea trebuie să le inteleaga Acum Steaua are multe probleme. E diferență mare intre ce se asteaptă si ce poate obtine. Steaua nu a fost campioană sezonul trecut, a schimbat zece jucatori si poate si pe cei mai buni. Această echipă nu are un teren propriu, mereu am fost pe alte terenuri. Nu are sala nu are conditii. Această echipă nu are stadion. Multă forță o dă stadionul acestei echipe. Tot timpul am mers pe alte stadionae. E dificil si fizic, si psihic. Sunt dezamagit. Am venit la Steaua cu multă pasiune, cu multă ambitie. Am dat totul si atunci cand faci totul, esti dezamagit.

Au venit jucatori noi, dar niciunul nu a fost in pregatire cu noi. Chiar dacă sunt jucatori buni, trebuie să dovedească acest lucru la Steaua. Am inceputul sezonul, unul dintre cei mai importanti jucatori ai echipei, Nicoliță, a plecat. Un lucru important e stabilitatea. Steaua este unul dintre cei mai mari cluburi din Europa de Est. Niciunul nu a stat mai mult de doi ani la acest club. Nu e normal. Ar fi trebuit să fie cinci-șase jucatori in această situatie. Costea este un jucator foarte bun, cu multă calitate, dar nu poate ajuta echipa acum. Dacă se pregateste la fel, va putea ajuta echipa.

M-am simtit foarte bine in Romania. Nu am de unde să stiu dacă voi mai lucra in Romania. Fotbalul este viata mea. Steaua va fi in inima mea tot timpul. Mi-au placut toti oamenii de aici. Mihai Stoica, Narcis Raducan. Le-a multumit tuturor. Forza Steaua. O relatie foarte bună cu Mihai Stoica. Au fost mici lucruri diferite intre noi, dar toate in limitele normalului. Steaua este inima lui Meme Stoica si este un tip inteligent. El poate avea succes oriunde s-ar duce.

Ne-am calificat in Liga Europa. Să fiu sincer, cred că ȚSKA era mai bună decat Steaua. Pentru noi a fost un mare succes să trecem de ȚSKA Sofia. Cred că Maccabi Haifa este favorită in fata Stelei. Are mai multă stabilitate, au multi jucatori valorosi. Dar orice e posibil in fotbal si cred că in timp Steaua va fi o echipă buna

E important ca echipa să ramană in această formula asta e cheia, asa au o sansă să devină o echipă buna Dacă se vor face iar zece schimbari, nu o să fie nicio sansa Este dificil. Steaua nu-și mai poate permite să piardă puncte. Dacă mai pierde puncte, nu mai are sanse. Dinamo iși permite să mai piardă puncte. Rapid arată foarte, ca si CFR Cluj.

"Ce se intimplă la Steaua e o adevarată nebunie. Patronul e tot timpul la TV. Nu există program in care să nu intervină Becali si să nu-și dea cu parerea despre echipa despre tot. Stă ore intregi la televizor si transmite mesaje. Peste tot in lume e presiune, dar atunci cind vine vorba de Steaua presiunea e una imensa o nebunie in adevaratul sens al cuvintului. E diferență uriașă intre ceea ce se cere, ce asteaptă lumea si ceea ce se poate realiza din cauza patronului!", a declarat Levy in presa din Cipru.

Felicit Steaua pentru câștigarea campionatului. E important că patronul a inteles că avea nevoie de vreo cinci jucatori foarte buni ca să intarească echipa si să obtină o asemenea performanță. Cand eram acolo i-am cerut să facă aceste intariri, dar uite că jucatorii au venit după perioada mea. După ce am plecat, nu am mai tinut legatura cu nimeni de la Steaua. Cu Nae, antrenorul de portari mai vorbeam, in rest nu am ramas in relatii cu nimeni care e acum acolo. Oricum, il felicit pe antrenorul Reghecampf, a facut o treabă excelentă la Steaua