Daniel-Ionut

Ronny Levy

80 posts in this topic

Piturca nu ia un jucator in prima reprezentativa dupa un meci bun.

Se intelege ca in general nu face asta...Nu ca doar de Galamaz e vorba.

Asa ar fi si normal, ca nimeni sa nu se implice in activitatea unui antrenor, dar ce e normal la noi...

Man , faptele dovedesc ca cel putin pana acum , Levy nu a ascultat niciun sfat si niciun apropou de la Cioban.

P.S.

De Meme , ce sa zic , deja a devenit o frustrare pentru el, probabil ca regreta aducerea lui Levy !

Edited by bogdinho'

Iar despre Galamaz, din moment ce a ajuns sa fie titular si la nationala, inseamna ca joaca ceva acolo.

Vorbim cumva despre nationala unde sunt titulari cocis si Banel? Daca da, I rest my case.

Dar din moment ce se sudase un cuplu de fundasi Galamaz-Iliev care juca destul de bine

Poftim? Se sudase un cuplu care a jucat 2 meciuri impreuna? Asa de repede se sudeaza un cuplu?

Au jucat 2 meciuri impreuna, impotriva mioveniului si a lui U, meci in care au luat gol, Pele marcand chiar dintre cei doi fundasi, la o eroare de marcaj!!!!

Ochelari de cal, indeed!

Eu cred ca voi purtati ochelarii, da' nu de cal, din aia de sudor. V-au luat mintile cateva victorii. Deja vedeti echipe bune.

Gardos, asa cum a zis si Piturca, a jucat fundas central stanga, nu central dreapta. Deci nu a jucat pe pozitia lui. Galamaz e favorizat pe fata, desi e foarte slab. Galamaz - Iliev e un cuplu foarte slab. Doavda cea mai buna e chiar dubla cu CSKA. Cate ocazii au avut bulgarii la Cluj? Destul de multe. Noroc ca nu au bagat-o in poarta.

O sa spuna unii ca Iliev a fost super atunci, ca a scos de pe linia portii. PFF!

Rolul unui fundas nu e sa scoata de pe linia portii. Ca, daca Zicu era fotbalist adevarat, nu lovea mingea asa penal, ca sa o poata scoate Iliev de pe linia portii.

Galamaz - Iliev e un cuplu foarte imobil, lent, greoi. Daca ii prinzi prea avansati, i-ai terminat. Sunt destul de taranisti cu intrarile, deci nici tehnica nu ii prea ajuta. Bine ca sunt mari si au cat de cat plasament. La peste 30 de ani e normal sa ai macar atat, ca vine cu experienta.

Dar uitati-va cate spatii lasa. Cu CSKA au dat aia gol profitand de locurile libere lasate acolo. Pai asta inseamna cuplu bine sudat?

Argumentul suprem in favoarea cuplului Gardos-Geraldo - E de viitor.

Gardos poate sa creasca langa Geraldo, cel mai bun fundas din Liga 1. Are, insa, o varsta. In momentul in care se va decide ca e mai bine ca generatiile sa se shcimbe, el trebuie sa ii lase locul unui tanar iar acel tanar va avea nevoie langa el de un Gardos de la care sa poata invata la randul lui ceva. Galamaz si Iliev trebuie inlaturati. De fapt, trebuiau inlaturati inca de acum cateva luni.

L-a luat Steaua pe Chiriches, bun. Ce o sa faca cu el? O sa-l tina rezerva pentru ca joaca galamaz si iliev? Probabil ca da.

V-au luat ochii niste rezultate. Dupa inca un Astra-Steaua probabil ca veti incepe sa ii injurati pe Galamaz si Iliev si chiar si pe Levy. Nu conteaza. Eu am rabdare :D

Piturca nu ia un jucator in prima reprezentativa dupa un meci bun.

Nu, il ia in functie de preferinte.

Ogararu facea meciuri foarte bune la Ajax si tot nu era convocat. Sergiu Radu si Vlad Munteanu erau golgeteri in Bundesliga si tot nu erau convocati. Bine ca au Banel sau cocis mii de meciuri bune facute ca sa merite convocati :D

Edited by Adrian

"Galamaz - Iliev e un cuplu foarte slab. Doavda cea mai buna e chiar dubla cu CSKA. Cate ocazii au avut bulgarii la Cluj? Destul de multe. Noroc ca nu au bagat-o in poarta.

O sa spuna unii ca Iliev a fost super atunci, ca a scos de pe linia portii. PFF!

Rolul unui portar nu e sa scoata de pe linia portii. Ca, daca Zicu era fotbalist adevarat, nu lovea mingea asa penal, ca sa o poata scoate Iliev de pe linia portii.

Galamaz - Iliev e un cuplu foarte imobil, lent, greoi. Daca ii prinzi prea avansati, i-ai terminat. Sunt destul de taranisti cu intrarile, deci nici tehnica nu ii prea ajuta. Bine ca sunt mari si au cat de cat plasament. La peste 30 de ani e normal sa ai macar atat, ca vine cu experienta.

Dar uitati-va cate spatii lasa. Cu CSKA au dat aia gol profitand de locurile libere lasate acolo. Pai asta inseamna cuplu bine sudat? "

In primul rand eu nu stiu care sunt ocaziile alea multe de care spui tu , in afara de cea a lui Delev din prima repriza si ratarea prostalaului de Zicu din final , nu a mai fost niciuna , daca tu ai vazut alt meci , baga un live text :)

In legatura cu Galamaz si Iliev sunt de acord cu tine , dar un antrenor nu se gandeste la viitor si mai ales la Steaua , in primul rand se gandeste cum sa castige pentru a nu fi dat afara de Cioban , cine joaca si e in forma , ramane titular.

Edited by bogdinho'

Decat cu Vointa in prima etapa. Dar atunci au avut altii grija sa il scoata pe Gardos vinovat :))

Imi place Gardos mai mult decat Galamaz, dar el este cel care a gresit la faza golului primit cu Sibiul. Primul sut pe poarta vine de la jucatorul pe Gardos il scapa, faptul ca mingea vine in bara si apoi la jucatorul scapat de Galamaz nu are nicio relevanta in ce tinzi tu. Mi-e greu sa cred ca exista fundasi atat de elastici incat sa aiba reflexul de a apara si poarta (in momentul in care mingea se duce spre bara) si de a tine si atacantul advers (in momentul cand mingea pleaca din bara spre sibian).

Gardos a avut un debut modest de sezon. Sunt insa de parere ca nu merita atat de tare pedepsit incat sa fie tinut rezerva mereu.

Jumatate din echipa e facuta de Gigi, jumatate de Meme

Apai, dupa logica asta, probabil 11-le care te-ar multumi ar fi format din maxim 3-4 jucaotori clonati. Corect?

Ce fain ca ai pus filmuletul cu comentariu.

Acum se stie clar datorita cui s-a luat golul: Banel Triciclita!!!!!!!!

Dar stai, doar Gardos a fost vinovat :))

Cata corectitudine! Cat fair play!

Gresesc vreo 3 dar e scos vinovat doar baiatul care nu e prieten cu MM. Intr-adevar, foarte corect! Foarte cinstit!

Gardos a fost folosit fundas central stanga, nu fundas central dreapta, adica postul sau. A jucat modest in primele 2 meciuri ca fundas central stanga?

Ok. Il muti la loc pe postul lui. Joaca modest si acolo. Atunci il scoti si nu-ti mai zice nimeni nimic.

E exact un nou caz Dayro. Ala era folosit mijlocas, nu juca nimic. Cum a ajuns atacant in Columbia, cum a devenit unul dintre cei mai tari marcatori din America de Sud.

Gresesc vreo 3

Deci recunosti indirect ca a gresit si Gardos.

Nu. Nu din cauza lui s-a luat gol. Nu e vina lui ca e pus sa joace pe un post pe care nu e obisnuit, nu e vina lui ca e nevoit sa joace alaturi de fotbalisti fara valoare dar care sunt impusi la echipa de catre alte persoane si nu e vina lui ca antrenorul Stelei a cerut ca echipa sa se apere in ultimele minute desi juca impotriva unui adversar de Liga a 2a.

Gresesc vreo 3

Nu din cauza lui

Nu ma surprinde lipsa de coerenta. Si inca ceva, un fundas central nu e neaparat de stanga sau de dreapta. Daca jucai fotbal la vreo echipa de fotbal ai fi stiut. Nu-i nimic, si tu esti tanar si ai timp sa inveti.

Si inca ceva, un fundas central nu e neaparat de stanga sau de dreapta.

Asa este, ai dreptate. Bine ca ai facut tu fotbal ca sa stii mai bine :))

Dan Petrescu de prost cerea la fiecare echipa sa aiba fundasi centrali complementari, adica unul de picior drept si unul de picior stang. Nici dobitocul ala nu o fi facut fotbal. Dar e si el antrenor tanar. Mai are timp sa invete.

Si vad ca inca nu ai priceput. Intre a gresi si a avea vina pentru gol e cale lunga. Mijlocasul central poate gresi o pasa dar nu e vina lui daca echipa ia gol.(e exemplu, nu te impacienta, nu vorbeam despre un mijlocas central anume) Cele doua lucruri nu au legatura. A dat gol de langa Galamaz un baiat nu foarte inalt.

Gardos se retragea, era pe calcaie, un baiat mai rapid i-a luat fata si a trimis in bara. In tot acest timp Galamaz era deampixu, cu spatele la omul sau. CU SPATELE LA OMUL SAU!

Sunt curios la ce scoala de fotbal de invata, ca fundas, sa stai cu spatele la omul pe care trebuie sa il marchezi.

Greseala lui Gardos e la fel de mare ca a lui Latovlevici. Amandoi ar fi trebuit sa blocheze dar nu au putut bloca pentru ca au fost prinsi pe calcaia, cand se retrageau, adica facand ce le-a cerut antrenorul. Pentru ca antrenorul le-a cerut ca in ultimele minute sa conserve rezultatul, sa se apere, nu sa stea sus!

Uita-te la faza:

Banel o face de oaie, adversarul ia mingea si centreaza, nu e blocat de Latovlevici, prins pe picior gresit. Cu Brandan/Bicfalvi stand si privind(ca, daca e sa analizam la sange, gasim multi vinovati, nu doar 1) un adversar ajunge mai repede la minge decat Gardos, si el prins pe calcaia in timp ce se retrage.

In momentul in care respectivul adversar ii ia fata lui Gardos si loveste mingea, se vede clar pe inregistrare cum Galamaz e cu spatele la omul lui. Rezulta om scapat din marcaj! Om care marcheaza fara probleme.

Asa se face, fotbalistule?

Dar stai, doar Gardos a fost vinovat aici, nu? Si normal, din moment ce el nu e prieten cu MM.

Nu ma obosesc sa-ti explic faza, esti prea inchis la pareri diferite pentru a se putea comenta frumos cu tine. E ipocrizie sa spui "prins pe calcaie" sau "adversarul ajunge mai repede" si in acelasi timp sa zici ca nu are nicio vina. Incearca doar sa gandesti obiectiv.

Vreau doar sa-ti explic ca un fundas central trebuie sa aiba abilitatea de a juca atat fundas central dreapta cat si stanga, indiferent de picior. E adevarat ca dreptacii prefera sa joace-n dreapta si stangacii in stanga, dar ce te faci cand ambii sunt de acelasi picior. Si sunt multe cupluri de fundasi centrali de acelasi picior celebre: Ferdinand-Vidic, Terry-Alex sau Puyol-Pique.

Anyway, probabil dupa gandirea ta acum crezi ca eu as fi mare fan Baciu sau Galamaz. Nu ma supar, ca mi se falfaie.

De ce e ipocrizie sa spui "prins pe calcaie"? Nu asta s-a intamplat? Uita-te la faza. Vei vedea cum Gardos e prins pe retragere(indicatie venita de la levy) si are probleme cu demaratul in momentul in care vede ca mingea vine.

Tu ai, insa, probleme de judecata. Nu am zis ca nu a gresit. A gresit. Dar nu e vina lui ca s-a luat gol. Iar, dupa meci, doar el a fost scos vinovat.Mai vinovat ca el putea fi scos chiar Banel, ca de la el a inceput totul. De Galamaz nu mai zic nimic, pentru ca el si-a scapat omul din marcaj.

Gardos, la fel ca Latovlevici, a fost prins la mijloc.

Gardos, asa cum a zis si Piturca, omul care il cunoaste mai bine ca noi, e fundas central dreapta. La fel cum Ionut Rada e fundas central stanga. E diferenta, stai calm. Ca nu e tot una sa fii prins pe piciorul de baza sau pe cel mort. Exemplele pe care mi le dai sunt irelevante. Pentru ca respectivii folosesc bine ambele picioare. Cel putin asa am observat eu. Nu l-am vazut pe Pique sa o dea in balarii cand loveste mingea cu stangul.

Si sa iti mai zic o chestie la care nu te-ai gandit.

Daca Gardos nu era acolo, ala nu trimitea in bara, trimitea in poarta. Adica daca Gardos facea ca Galamaz si statea cu spatele la omul lui, ala nu s-ar fi precipitat, ar fi avut timp sa loveasca bine si GOOOOOLLL!!!

Atunci putea fi Gardos scos singurul vinovat si apoi scos si din echipa. Dar asa...

Levy= papagal. Ii fac altii echipa. Sau o face in functie de prietenii, adica la fel de rau.

Edited by Adrian

Levy l-a contrazis prima oara pe MM in privinta a doi jucatori pentru aducerea carora el insistase, Gabi Matei si Dorinel Popa. "Nici unul dintre ei nu poate fi titular" a fost concluzia antrenorului dupa ce i-a vazut pe cei doi la antrenamente. Inca de la inceputul mandatului sau la Steaua, Ronny s-a plins apropiatilor c situatia e cu totul alta decit i-o prezentase Mihai Stoica: "Lotul real n-are nici o legatura cu ce mi-a promis MM ca voi avea atunci cind m-a sunat si mi-a propus colaborarea!".

A urmat un conflict intre Mihai Stoica si directorul sportiv Narcis Raducan, primul incercind sa-l scoata pe Narcis din jurul echipei. Levy a insistat insa sa-l aiba pe Raducan linga el si sa-l foloseasca asa cum procedase si la Urziceni, ca pe un asistent responsabil mai ales cu studierea adversarelor. "Esti tinar, apropiat de virsta cu jucatorii, as vrea sa asisti si la antrenamente, sa fii prezent la toata activitatea echipei", i-a cerut Ronny. MM s-a enervat, fiindca a simtit ca antrenorul facea front comun cu dusmanul lui.

"MM nu se pricepe la fotbal!"

Levy a continuat si el razboiul cu managerul. A incercat sa impiedice prezenta lui pe banca in timpul jocurilor. A vorbit despre asta inclusiv cu Ciobanul. "MM nu se pricepe la fotbal, nu e antrenor, deci n-are cu ce sa ma ajute!", i-a transmis patronului. Gigi a fost uimit de replica tehnicianului, dar i-a raspuns ca Stoica e ca un consilier al lui si ca tine ca el sa fie prezent linga echipa in continuare. La Medias Horoba, presedintele Gazului, a reactionat socat: "Dupa ce am vazut pe banca Stelei, mi s-a parut ca MM a fost antrenorul, nu Levy".

6 luni au colaborat Levy si Mihai Stoica la Urziceni, in returul sezonului 2009-2010, pe care ialomitenii l-au incheiat pe pozitia a doua

"Postul pe care il are MM la Steaua nu exista in Israel, deci nu sunt obisnuit cu un manager care sta pe banca in timpul meciurilor. Dar accept rolul lui" - Ronny Levy, antrenor Steaua

Levy a izbucnit după meciul de la Mediaş şi a avut acelaşi discurs pe care l-a ţinut în urma egalului cu Voinţa Sibiu, 1-1, din prima etapă a campionatului: "Ăştia sînt jucătorii, alţii n-am, deci fac tot ce se poate face cu lotul acesta!". Dar Ronny nu a cerut în mod concret nici un transfer în trei luni, de cînd a venit la Steaua. Nu a propus nici un fotbalist şi nu a insistat pentru achiziţionarea nici unuia dintre cei care au fost aduşi. Pe cîţiva, precum Tatu şi Matei, i-a ales MM, restul au fost recrutaţi la ordinul lui Becali.

gsp

396189_ronny_levy_mihai_stoica.jpg

Edited by Lari

Lasatil ma ca va face treaba la Steaua.........o sa vedeti voi pe parcurs si mai ales in cupele europene......... :drunk:

Si sper sa ridicam iarasi un trofeu deasupra capului nu conteaza care.....preferabil europa league........sau Campionatul :king::smartass:

:beer2: Hai Steaua Si sa fim sanatosi :hooray:

Domnule Levi, debutati in Europa League impotriva celei mai tari echipe din grupe. Poate fi considerat un avantaj?

Noi suntem extrem de fericiti că am reusit să ajungem aici. Faptul că jucam cu o echipă obisnuită cu Liga Campionilor ne motivează si cred că putem invinge, mai ales dacă ne vom bucura de sprijinul suporterilor.

Credeti că Steaua va fi sprijinită din tribune la fel de tare precum la partida cu ȚSKA Sofia?

Sunt convins că vom avea parte de aceeasi atmosferă ca la meciul tur cu bulgarii. Fanii ne-au fost alaturi atunci si sper să se intample la fel si maine. Cu ajutorul lor putem scoate un rezultat bun cu Schalke.

Ciobanul a repetat zilele acestea că Martinovic si Rusescu nu corespund cerintelor Stelei si a sugerat că Emeghara ar putea juca titular...

Nu se pune problema de asa ceva. Eu nu iau niciodată in considerare ce are de spus Becali inainte de meciuri. În ceea ce priveste formula de start există mai multe posibilități, insă nu voi spune de pe acum cu ce echipă voi incepe.

Totusi, aveti de gand să operati schimbari in primul "11" față de echipa care a pierdut la Medias

Atunci cand pierzi inseamnă că ceva nu a mers bine. Sigur că o să fac unele modificari, echipa va arata cu totul altfel față de cea aliniată contra celor de la Gaz Metan.

Martinovic a fost informat prin intermediul presei că va parasi Steaua in iarna Dumneavoastră vă mai bazati pe el?

Jucatorul este cu noi, aici in Cluj, si s-a antrenat pentru partida cu Schalke cot la cot cu ceilalti baieti. El este pregatit să intre contra nemtilor.

Există o problemă de moral după infrangerea drastică de la Medias

Am fost foarte dezamagiti de acel rezultat, insă acum avem ocazia să reparam prestatia contra celor de la Gaz Metan. Am incercat să nu lasam infrangerea de sambată să ne afecteze, ne concentram doar pe ceea ce va urma de acum incolo.

Este necesară prezenta pe teren a lui Florin Costea intr‘un meci asa de dificil?

Nu stiu dacă Florin Costea va juca contra nemtilor, vom vedea. Schalke este intr-adevar un adversar foarte dificil, insă nu iți poti alege cu cine o să pici in grupe. Eu sunt fericit că s-a intamplat să jucam contra lor.

ProSport

Da, momentan si eu am aceeasi senzatie. Mi se pare slabutz ca antrenor (incapabil sa schimbe ceva in timpul meciurilor, atunci cand echipa antrenata de el joaca slab; mentionez ca l-am cam urmarit si pe vremea Unirii), dar onest fata de munca pe care o presteaza.

Acum nu stiu care e cu adevarat situatia de la club, cum de a acceptat fantezia lu' MM cu matei unic fundas dreapta, cum de l-a acceptat pe Eme in conditiile in care pleca si Banel si era clar ca nu mai are un jucator care sa dubleze pe faza defensiva?

Mai sunt cateva semne de intrebare, destul de mari... nici mie nu mi se pare ca ar fi vreo scula, insa in comparatie cu "da Gigi, acum il bag" e chiar meserie omu'.

Din ce l-am urmarit acum, eu inca nu pot sa pricep de ce il tot baga pe pufulete rusescu si daca tot il baga de ce plm nu il duce in careul advers, macar sa profite de kilele alea in plus. Adica ai un jucator de 1,70 si 40 de kile, Tatu, si pe el il joci varf impins, iar pe ala de 1,85 si 105 kile il pui mijlocas in banda. Unde-i logica aici?

Bai... mie-mi place Rusescu. Are o atitudine de toata jena in cele mai multe momente ale jocului, dar omu' are o groaza de calitati. Pacat ca si mie imi pare, de meserie, varf impins, nu ce joaca el acu'.

Asta parca e ca Reprofilatoru': conteaza mai putin postu' pe care e obisnuit sa joace unu' ori altu', mai ales ca a fost adus special pentru un anume post (vezi Martinovici), noi il punem ce vrem noi. E adevarat si ca lotu' e cam dezechilibrat din acest punct de vedere: avem treij de varfuri si doua paie pentru restu' terenului.

Rusescu trebuie sa joace in fata, in atac... N-are nici o treaba ca mijlocas dreapta.

Ce nu inteleg la Levi, de ce cu ceva vreme in urma spunea ca e bun lotul, iar acum dupa Medias s-ar fi crizat ca n-are ce sa faca mai mult cu lotul asta?

De ce nu i-a cerut tanarului purtator de I-pad jucatori? E vreun jucator adus la cererea lui? Nu cred.

Cica Levi i-ar fi spus lu' Jiji ca echipa n-are fata de campioana!

Ptiu, cum de in sfarsit si-a dat seama?

Statistic, cica, Levy e mai slab chiar decat Lacatus sau Stoichita.

Cum sa fii mai slab ca Lacatus?! E imposibil!

Cat de retardat sa fii ca sa fie reprofilatorul Lacatus mai bun ca tine?!

AOLEU!!!

Si mai sunt si unii pe aici care zic ca e antrenor bun si ca alege primul 11 pe bune si alte prostii.

Cum se apară Levy

1. "Eu am spus mereu că mai e nevoie de jucatori, iar după acest meci cred că e clar că ne mai trebuie fotbalisti deoarece nu putem duce 3 fronturi cu acest lot"

2. "Priviti in urmă si vedeti că Steaua nu a mai luat titlul de 5 ani! Îmi pare rau să o spun, dar cred că nici in acest an nu e pregatită să cîștige campionatul"

3. "Echipa are nevoie de un stadion al ei. Poate că ne-am descurcat pe orice stadion atunci cind am facut-o din postura de gazda dar nici nu vă imaginati cit contează pentru un jucator să stie că are un stadion propriu"

Antrenorul perfect!

Bun, sa inteleg ca MM e un fel de n-ar mai fi, dar care este, in Romania, si un fel de ar fi dar care nu e in Israel, iar la noi Levy e un fel de ar fi dar nu prea este la noi si MM un n-ar prea fi dar seamana pentru Gigi...

Sa dea naiba, greu e sa recunosti ca esti un antrenor de rahat, inconjurat de rahati in tara nimanui dar, nu-i nimic, va spunem noi ce si unde sunteti...

Ronny Levy a demisionat.

În urmă cu citeva minute, Levy i-a strins pe jucatori in jurul lui pe aeroportul din Larnaca si i-a anuntat că nu vor mai continua impreuna Israelianul le-a multumit pentru colaborare si le-a strins miinile.

În direct la sportro, Ciobanul a declarat: "Voi aduce la echipă un antrenor tinar, cum are Dinamo"

"Dacă nu joci fotbal nu poti să cîștigi! Nu ai cum să bati dacă nu risti si tu joci mereu cu 3 inchizatori. Da, nu stiu, poate iși dă el demisia si nu il dau eu afara Nu sunt suparat, n-am ce să le reprosez jucatorilor. Un lucru e sigur, nu mai vine nici un antrenor strain dacă nu stie limba romana Larnaca e o echipă de Divizia C, bine că am facut egal! O să pun un antrenor tinar cum are Dinamo. Nu-l mai las pe MM să pună antrenorul! Într-un fel e si vina lui că echipa nu joacă nimic.Dacă Gabi Caramarin avea licenta PRO il lasam antrenor. Poate vine Ilie Stan".

Razvan Rotaru (in timpul liber, ofiter de presa al rivalei de moarte caineasca a echipei sale preferate), pentru gsp.

Sondaj tinut pe prima pagina a sitului pe toata durata mandatului sau:

Clipboard02.jpg