Sign in to follow this  
Followers 0
Arsenal1886Steaua1947

Arsenal Londra

238 posts in this topic

Arsenal daca nu ii ia inlocuitor lui van Persie termina sub Liverpool.

Sa nu exageram... Au plecat jucatori mult mai importanti decat Van Persie de la Arsenal si nu a murit nimeni... cum spuneam ..peste 2-3 luni e posibil ca transferul asta sa fie o super afacere pentru Arsenal...

Nu cred ca Arsenal sa-l poata aduce pe Falcao sau Llorente. Ar costa o gramada de bani, ori tunarii nu sunt City sau Psg. Plus ca n-as vedea sensul, sa il dea pe Van Persie si sa aduca pe altul la fel de scump sau chiar mai scump. De regula, Arsenal e un club care urmareste si profit din transferuri.

Asa, mai bine-i dadeau o gramada in plus la salariu lui Van Persie ca sa ramana, si tot ieseau mai bine decat un transfer al lui Falcao ultra-costisitor.

Sau nu se punea problema de asa ceva, Van Persie tinanad neaparat sa plece?...

Din cate am auzit Wenger nici nu ia facut oferta de prelungire.Ma insel??????

Cum sa zici ma ca plecarea lui Van Persie este un castig si o afacere pentru Arsenal? Asta a fost singurul care a miscat ceva la Arsenal anul trecut, ca restu' au fost praf. Van Persie a marcat 30 si ceva de goluri, dupa Ronaldo si Messi urmeaza el. Poate doar Falcao sa fie un marcator la fel de bun.

Voi n-ati inteles nimic. Esti vedeta lui Arsenal , idolul suporterilor, transformi tot publicul ala intr-o gramada de bucurie cand dai gol, ei iti aclama numele cu ardoare . Ei bine in cazul asta NU PLECI LA RIVALA. Problema mea nu este ca a plecat pur si simplu, ci ca a plecat la united.

Mare nesimtit RVP , la cat l-a asteptat Arsenal , inafara de ultimul an nu a avut sezon fara sa stea pe bara 4-5 luni si cand a prins si el un an bun a si zburat, asta e recunostinta .

Nici chiar asa :))

Aceeasi poveste, pioni diferiti.

An de an ne-am obisnuit sa ne vindem capitanii. Robin van Persie este tot mai aproape sa plece de la Arsenal si poate fi urmat de Song.

Se pare ca Arsenal ramane tributara politicii introduse odata cu momentul in care a ales sa-l lase pe Patrick Vieira sa ia drumul Italiei. De atunci o serie de jucatori considerati emblematici l-au imitat pe mijlocasul francez. Unii de voie, altii de nevoie. Lui Henry, Fabregas, chiar Ashley Cole, Gallas, Nasri si asa mai departe, li se alatura Robin si, probabil, Song. Sunt jucatori care declarau sau cel putin dadeau senzatia ca nu vor pleca de la club pentru nimic in lume, ca apoi sa insele asteptarile a milioane de fani, insa nu exclusiv din vina lor. Este arhicunoscut faptul ca la inceputul sezonului trecut van Persie isi asuma banderola de capitan si devenea jucatorul in jurul caruia se forma noua echipa a lui Arsenal pentru anii ce aveau sa vina. Multi l-au considerat in acel moment nu tocmai indepartat de simbolul acestui club si exemplul clar ca mai exista unii care nu tintesc neaparat un salariu mai mare, ci gandesc si cu inima.

De atunci si pana la finalul campionatului Robin a tinut in viata echipa, prin golurile sale si prin spiritul lui de invingator, ca apoi sa apara din ce in ce mai multe stiri cum ca urmatorul sezon nu-l va prinde in trilcoul tunar. La inceput totul a fost luat ca o gluma, dar incetul cu incetul s-a transformat in ceva serios, chiar daca de neimaginat pentru suporterii lui Arsena.

Zilele acestea transferul lui Robin van Persie la Mancester United este aproape finalizat, iar fanii tunari asteapta, inghitind in sec, ca mutarea sa se oficializeze pentru a putea arde tricoul fostului capitan. Parca acest transfer doare mai mult ca oricare altul, daca nu cumva loviturile constante aplicate de Wenger ne-au facut sa nici nu mai resimtim aceste socuri. Urmeaza, din cate se pare, sa se oficializeze si plecarea lui Song la Barcelona, pe o suma inimaginabil de mica, iar meniul oferit de conducere este complet.

Se pare ca strategia board-ului lui Arsenal este tocmai aceea de a astepta ca vedetele echipei sa intre in ultimul an de contract pentru a le putea vinde la alibi. Astfel ei pot oricand sa raspunda criticilor prin urmatoarea intrebare: vroiati sa-l pierdem gratis peste un an? Ei bine, domnilor, da, mai bine il pierdeam pe van Persie peste un an si, astfel, puteam emite si noi pretentii reale la un trofeu, asa cum ar fi trebuit facut si cu ceilalti jucatori de mare valoare la care am renuntat mult, mult prea usor. Insa atunci cand gandesti la scara mica, cum o face mai nou Wenger, nu vei (mai) avea niciodata performante.

Articol scris de Indolean Ion, www.fclub.ro, Aug 16th, 2012

nu pot ajunge atat de jos intr-un singur sezon...

@Gio urmaresti siteul fanilor Arsenal din Romania :D ?

Ma gasesti pe acolo si pe mine.

Urmaresc pe facebook Arsenal Romania Supporters Club si ei mai posteaza linkuri catre sait, cont la ei nu am.

"Este un lucru negativ că l-am vandut unei rivale din Premier League, am fi vrut să evitam acest lucru, dar nu am putut, sincer aș fi preferat să-l vand in strainatate, la PSG de exemplu, mai degrabă decat la Manchester United. Este un jucator exceptional, in sensul pur al cuvantului, nu am vazut astfel de jucatori in viata mea, cu această inteligență de deplasare in ultimii 20 de metri. Din nefericire, există o realitate economică si mai există si Dorinta jucatorului si nu aveam altă solutie decat să-l lasam să plece, iar acum trebuie să ne descurcam, au plecat si altii, mereu am supravietuit, dar el a dat 30 de goluri in sezonul trecut, adică practic in toate meciurile" , a declarat Wenger la TF1.

Pentru Wenger, doar suma obtinută in urma acestui transfer reprezintă singurul "punct de satisfactie". "Totusi insa in teren nu jucam cu banii, ci cu jucatori de calitate si să pierzi un jucator de asemenea calibru este foarte greu. Olivier Giroud (n.r. - transferat in vară la Arsenal) are sanse acum, pentru ca sincer să fiu, cand il ai pe Van Persie in echipa il pui pe foaia de meci si apoi ii pui pe toti ceilalti in jurul lui, este un gol ce trebuie umplut si de care va beneficia cel ce va profita de această sansă".

Voi n-ati tinut in mana vreodata o lira dar va permiteti sa jigniti un om care se duce unde este mai bine platit.

Daca am condus masina cu volanu' pe dreapta se pune? Pot sa ma pis pe el? Virtual, desigur :D

Voi n-ati tinut in mana vreodata o lira dar va permiteti sa jigniti un om care se duce unde este mai bine platit.

Mi-am adus aminte de o declaratie de a lui Kaka inainte sa se oficializeze transferul la Real daca nu ma insel , care spunea in felul urmator :

"Nu stiu ce pot sa fac cu 10 milioane de euro pe an, si nu pot sa fac cu 3"

Kaka e genu' de om trimis de Dumnezeu pe pamant. Cica ar fi fost virgin pana dupa casatorie. Astia n-au nevoie de bani, lor le dai intrare libera duminica la biserica si le ajunge.

Aia e partea a doua.

Dar cand ai vreo 7 milioane de euro pe an + ce mai iei din reclame si alte contracte, la ce rahat iti mai trebuie mai multi bani?

Astea cu mai multi bani sunt asa... ala nu visase sa aiba atatia bani toata copilaria lui ... a primit 6 ani salariu fara sa faca mai nimic si acum omu' gata el vrea mai multi bani ... de parca castiga 1000 ron pe luna ... astea sunt texte... daca voia bani se ducea la Anji ii dadeau aia 20 de milioane pe an ca lui Eto'o si gata... se umplea de bani.

@Ronnie nu cred ca poti condamna supararea fanilor Arsenal pentru ca probabil si tu erai foarte suparata daca pleca anul trecut Ronney la City.

Ori cum o dai, nu e fair ce-a facut Van Persie. Pe langa faptul c-a vrut sa plece, putea barem sa o faca in alt campionat.

Hai sa ne imaginam ca Henry ar fi plecat cu ani in urma la United si nu la Barcelona. Sau ca Rooney acum ar merge la Liverpool sau City...

Mai da-i incolo de bani, de parca n-ar avea destui, ca mai sunt si alte lucruri importante precum onoarea si respectul .

Degeaba faceti misto de Kaka, dar cand a avut oferta de la City de 14 milioane pe an, mult mai mare decat i-a oferit Real, a spus pas, ca nu-l intereseaza doar sa plece de la Milan, doar pentru bani mai multi. Daca pleaca ori merge la o echipa mare, poate mai mare decat Milan, cum a fost cazul Real, la care si-a dorit sa joace ,daca nu nu.

Iar daca acum accepta sa revina la Milan, fiti siguri ca o va face pe bani mult mai putini decat la Real.

Un exemplu de anul acesta. Gattuso , dupa ce-a plecat de la Milan, a avut oferte destule din Italia, inclusiv de la Lazio, dar a spus ca el nu se vede jucand pentru o alta echipa din Serie A, nu poate imbraca tricoul altei echipe de-acolo...

@redblue

Diferenta dintre Van Persie si cele 2 exemple pe care le-ai zis tu este ca olandezul nu prea a castigat niciun trofeu in cariera lui la Arsenal, deci e oarecum normal sa-si doreasca asta. Si daca singurele oferte au fost (dupa cum zice presa) de la United si City ce sa alegi? Desi eu cred ca United a fost singura care a facut o oferta concreta, nu prea vad cum l-ar fi vrut City din moment ce are 4 atacanti de super clasa: Tevez, Aguero, Balotelli si Dzeko.