Arsenal1886Steaua1947

Arsenal Londra

238 postări în acest topic

Parca ca ma uitam la un documentar cu Steve Irwin, exact asa e vocea comentatorului :))

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi se implinesc 17 ani de cand Arsene Weneger a venit pe banca lui Arsenal. Daca ar pierde urmatoarele 138 meciuri de acum incolo tot ar fi antrenorul cu cel mai mare procentaj al meciurilor castigate. Sper ca cel de-al 17 lea an la carma tunarilor sa fie incununat cu un titlu in PL si un drum cat mai lung in CL. La cat mai multi ani pe banca lui Arsenal, monsieur Wenger !

Partajează acest post

Link spre post

I-au trebuit 17 ani ca sa faca niste transferuri costisitoare. La majorat poate castiga si titlul :))

Partajează acest post

Link spre post

Pai fara transferuri costisitoare si tot a castigat ceva trofee + sezonul in care Arsenal a fostr neinvinsa. Iti dai seama ce era daca mai si cheltuia zeci de milioane de euro in fiecare an :D? Nu mai pupau altii PL niciodata :naughty: +3,4 CL :))

Partajează acest post

Link spre post

Arsene Wenger, Partea I : Ascensiunea

Schimbarile produse in fotbalul britanic odata cu fondarea Premier League, au transformat Arsenal din echipa ce dominase Albionul catre finalul anilor '80, intr-una anonima.

Campioana din 1991, avea sa decada in primul sezon de Premier League pe un mediocru loc 10, avand ulterior clasari oscilante (1994 - locul 4 , 1995 - locul 12, 1996 - locul 5), in ciuda evolutiilor remarcabile ale vedetei Ian Wright.

Vara anului 1996 aduce mutarea castigatoare prin numirea pe banca tehnica a francezului Arsene Wenger. Bun cunoscator al unui fotbal in afirmare, Wenger ii transfera pe conationalii Vieira, Anelka si Garde, punand astfel bazele echipei ce avea sa-i tina piept United-ului lui Ferguson.

Arsenal termina stagiunea pe un meritat loc 3, dar ambitiile nu s-au oprit aici. In vara lui 1997 sosesc pe Highbury Marc Overmars (castigator Champions League cu Ajax in 1995), precum si francezii Petit si Grimandi (de la AS Monaco). Campania de transferuri da roade si Arsenal realizand event-ul si reusind sa castige primul titlu in Premier League (al 11-lea din istorie dupa o pauza de 7 ani).

Sezonul urmator, in ciuda prezentei in lot a celor doi campioni mondiali (Petit si Vieira) , Arsenal cedeaza titlul unui United castigator al primei competitii continentale.

Vara lui 1999 aduce intariri substantiale in lot : Henry (de la Juventus), Suker (de la Real Madrid), Pennant (Notts County) si Luzhny (semifinalist Champions League cu Dinamo Kiev). In ciuda acestor transferuri, londonezii se inclina din nou in fata celor de la United in campionat si pierde finala Cupei UEFA in fata Galatei lui Hagi.

Arsenal trimite campioanei europene din 2000, Franta, nu mai putin de 4 jucatori : Henry, Vieira, Petit si prospat achizitionatul Robert Pires. Dupa turneul final, tunarii ii cedeaza pe Overmars si Petit la Barcelona pentru 32 mil. lire si il aduc de la Bordeaux pe Sylvain Wiltord.

Pentru a 3-a oara consecutiv (00-01) Arsenal se claseaza pe locul doi in spatele lui Manchester United. Parcursul bun din sezonul precedent in Cupa UEFA, este completat cu atingerea sferturilor de finala in Champions League. Tunarii sunt eliminati dramatic de Valencia (finalista in 00-01), in urma golului inscris de spanioli pe Highbury.

Problemele din defensiva - veteranii Dixon si Adams, incepusera sa-si arate varsta - il determina pe Wenger sa caute solutii pentru fundasii centrali. In vara lui 2001, scheletul reprezentativei Frantei (Vieira - Pires - Henry) este completat cu fundasul de fier al nationalei Angliei - Sol Campbell.

Investitiile dau roade, Arsenal reusind eventul in sezonul 01-02. Seria de 13 victorii consecutive din finalul campionatului a intrerupt dominatia celor de la United, iar fanii au fost rasplatiti cu o victorie in finala cupei in fata rivalilor de la Chelsea. A fost cel de-al 12 titlu castigat de Arsenal (al doilea in Premier League) si cea de-a 8-a cupa.

Din pacate sezonul bun pe plan intern, nu a fost completat si cu un parcurs european pe masura, tunarii find eliminati in faza a doua a grupelor UEFA Champions League, in favoarea lui Leverkusen si Deportivo La Coruna, surprizele competitiei.

Voi continua dupa meciul cu Chelsea ! :drunk:

Partajează acest post

Link spre post

Din ce am inteles pentru Walcott s-a cam terminat sezonul asta. Ruptura la ligamente. Absenta 6 luni. Probabil si mondialul din Brazilia e pa-pa. Imi pare foarte rau pentru el. Arsenal avea mare nevoie de un jucator ca el. Sper sa se faca bine si sa revina la forma cea mai buna dupa accidentarea asta oribila.

@Empyro eu inca astept partea 2 a postului de mai sus :D

Editat de Arsenal1886Steaua1947

Partajează acest post

Link spre post

Imi pare rau si pentru el si pentru Anglia...mai ramane sa se rupa si Rooney (doamne fereste) si va fi un dezastru complet. Dupa ce ca au si putini jucatori de clasa la ora actuala, mai si cad unul dupa altul. Acum cateva luni s-a rupt si Sturridge cand era in forma maxima. Va prinde mondialul dar ma tem ca nu va mai reveni la forma buna. Ceva in gen...la omu' sarac, nici boii nu trag...

Nu inteleg totusi de ce nu sunt jucati cat mai mult Wilshere si Chamberlain.... spre deosebire de Cleverley sau Henderson, mi se par de viitor. Cu ei, cu Sterling, usor-usor se poate spera la o nationala de calitate pentru cupa mondiala din Rusia.

Editat de Lorimer

Partajează acest post

Link spre post

Wilshere joaca destul de des. Cam meci de meci. A fost recent suspendat 2 etape pentru un gest facut in meciul cu City dar de obicei e titular. Chamberlain trebuie sa revina luna asta dupa o accidentare foarte urata suferita vara trecuta. Cred ca in 2-3 saptamani o sa fie pe teren. Probabil va fi folosit destul de des avand in vedere ca Walcott va fi indisponibil.

Partajează acest post

Link spre post
Imi pare rau si pentru el si pentru Anglia...mai ramane sa se rupa si Rooney (doamne fereste) si va fi un dezastru complet. Dupa ce ca au si putini jucatori de clasa la ora actuala, mai si cad unul dupa altul. Acum cateva luni s-a rupt si Sturridge cand era in forma maxima. Va prinde mondialul dar ma tem ca nu va mai reveni la forma buna. Ceva in gen...la omu' sarac, nici boii nu trag...

Nu inteleg totusi de ce nu sunt jucati cat mai mult Wilshere si Chamberlain.... spre deosebire de Cleverley sau Henderson, mi se par de viitor. Cu ei, cu Sterling, usor-usor se poate spera la o nationala de calitate pentru cupa mondiala din Rusia.

Henderson e una din piesele de baza la Liverpool.

Cleverley da, e inutil.

Partajează acest post

Link spre post

Cum de nu apare Anfield pe-aici sa mai comenteze ceva de jocul "cormoranilor". Probabil o sa-mi spuna ca FA Cup e o competitie de doi lei.

Partajează acest post

Link spre post

Daaaa... "cel mai bun arbitraj e in Anglia" my ass. Cred ca e buna pentru gluma anului. :)))) Trebuia eliminare pentru Arsenal + inca un penalty la un fault asupra lui Suarez. E acelasi episod ca in meciurile din deplasare din tur cu rivalele. Dar daca o sa le dam ceaiul cu arbitri cu tot pe Anfield si nu o sa pierdem puncte cu echipele mici, terminam in top 3 in campionat.

Cum sa nu taxezi nici macar cu galben o intrare pe glezna asupra lui Allen, chiar daca s-a intamplat in primele minute de joc?!

Editat de Anfield

Partajează acest post

Link spre post

Adevarul e ca Gerrard nu merita rosu si nici Skrtel la intrare la rupere asupra lui Cazorla din careu cand s-a dus cu crampoanele drept pe tibie fara sa aiba vreo intentine la minge. Dar am zis ca nu imi mai bat gura de pomana :). Am putea discuta la fel de mult si despre alte echipe ca West Ham,Southampton,Norwich... doar tot echipe de locurile 8 in jos ca si Liverpool sunt si ele, nu ? :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum