Daniel-Ionut

Raul Rusescu, revine la Steaua!

114 posts in this topic

Rusescu nu are viteza dar compensează prin plasament, inteligență si sut

Raul Rusescu pare cel mai important jucator de la Steaua in acest sezon, dar cu toate acestea nu e chemat la echipa nationala Subiectul e dezbatut intens in aceste zile in randul fanilor stelisti, care consideră nedreaptă neconvocarea golgheterului campionatului (13 goluri) pentru amicalul cu Belgia, după ce, nici la partidele cu Turcia si Olanda nu a fost bagat in seamă de catre selectioner. Se naste intrebarea: e bun sau nu Rusescu pentru echipa nationala Iar ProSport va incerca să dea un raspuns in randurile ce urmeaza

De ce n-a plecat afară de la Unirea Urziceni?

Raul Rusescu e un fotbalist interesant, dar care are si un mare minus pentru un atacant. Nu are viteza V-ati intrebat de ce niciun fotbalist de la Unirea Urziceni nu a fost transferat intr-un campionat mai puternic după obtinerea titlului de campioană si după parcursul bun din Liga Campionilor? Din cauza lipsei de viteza Cazul lui Rusescu e asemanator cu al lui Brandan, doi fotbalisti foarte buni pentru Liga I, dar neinteresanti pentru cluburi bune din Europa.

Nu e deloc intamplator faptul că Rusescu inscrie gol după gol in Liga I, dar in meciurile internationale nu prea apare pe lista marcatorilor. Asta pentru că in Europa se joacă intr-un alt ritm decat in Romania. În partidele cu strainii ajunge greu la poarta adversa oricat ar parea in contradictoriu cu performantele lui acum de la Steaua! Cu Unirea Urziceni a bifat 7 partide in cupele europene, dar n-a marcat niciodata Fotbalistic, Piturcă acest lucru ar putea să-i reproseze golgheterului Ligii I. Viteza.

Loveste mingea ca Hagi

Însa Rusescu are multe lucruri bune care pot face uitată lipsa vitezei. El compensează prin plasament, uitati-vă la el atunci cand preia mingea. Stă doar pe jumatate cu spatele la poarta stă semi intors, tocmai pentru a omorî timpii necesari unui sut bun pe poarta Or. acest lucru il face pe Rusescu un fotbalist foarte inteligent, cu preluari senzationale, un atacant care iși foloseste foarte bine corpul in duelurile cu adversarii.

Un alt punct forte al lui Rusescu e modul in care loveste balonul. Multi spun că e numarul unul din acest punct de vedere intre actualii jucatori din Liga I. Șuturile lui amintesc de cele ale lui Hagi, cu mingea care nu se roteste in aer. E capabil să execute folha seca inventată de brazilianul Didi in anii '50 si popularizată apoi de conationalul sau, celebrul Garrincha.

De ce Rusescu nu e chemat la nationala Din cauza lipsei de viteza Probabil, dar trebuie vazut dacă ceilalti atacanti din lot au la randul lor calitățile pe care le detine stelistul.

Ati auzit de Oblemenco? Era idolul meu, golgheter si nu era convocat. La fel si Danciu­lescu. Dacă esti golgheter, nu esti si automat convocat - Victor PIȚURCĂ‚, selectioner

39 de minute a evoluat Rusescu in carieră pentru echipa natională de seniori. A jucat in meciul cu Andorra din actualele preliminarii, inlocuindu-l pe Marica in a doua repriză

ProSport

Eu de mult nu am mai vazut pe la noi un atacant care sa aiba instinctul de killer pe care-l are Rusescu.

Eu cred ca are Piti vreo legatura si doar ei doi stiu ce au discutat de nu vine Raul la nationala, pai daca ar fi asa cum zice Piti sa-l puna in locul oricarui atacant sa vadaa daca face fata, pentru asta sunt meciurile amicale, pentru a testa anumiti jucatori, asa daca aduci vedere gen: Marica (rezeva),

si altii ca el, rezerve la echipele de club, cum sa te astepti sa ai perfomante?

Eu cred ca are Piti vreo legatura si doar ei doi stiu ce au discutat de nu vine Raul la nationala, pai daca ar fi asa cum zice Piti sa-l puna in locul oricarui atacant sa vadaa daca face fata, pentru asta sunt meciurile amicale, pentru a testa anumiti jucatori, asa daca aduci vedere gen: Marica (rezeva),

si altii ca el, rezerve la echipele de club, cum sa te astepti sa ai perfomante?

Lui Piti ii e frica sa-l ia in amicale ca poate joaca bine si trebuie sa-l ia si in oficiale, altfel nu vad de ce ai lasa acasa cel mai in forma atacant chiar si in meci amical.

Rusescu in ultimele 2 sezoane:

62 meciuri (46 in Liga 1) - 31 goluri (26 in Liga 1 si 5 in europa league)

Marica in ultimele 2 sezoane:

35 (24 in bundesliga) - 3 goluri (2 in bundesliga 1 in EL)

Cifrele astea spun multe , Rusescu are aproape atatea goluri cat are marica meciuri.

Simply great tonight , a rupt Chiajna in doua , a facut tot meciul , incet , incet devin o super piesa in echipa , e foarte bine ca nu e ridicat in slavi , tace si face.

Sa-l laudam pe Raul Rusescu, merita:

- pana acum a jucat 234 minute in 5 etape

- a marcat 6 goluri, aproape jumatate din cat a marcat echipa in acest inceput de sezon (14)

- 1 assist, 0 cartonase galbene/rosii

- are 1 gol in Europa League, cel al ''desprinderii'' din deplasarea de la Trnava, meci castigat cu 0-3

Minim 20 de goluri in acest sezon, in toate competitiile?

Mult succes in continuare pentru Rrrrrraaaul Russssescu!

Daca mentine ritmul de acum , ajunge lejer la 30 de goluri in Liga 1 , sezonul acesta ;

Mult succes in continuare pentru Rrrrrraaaul Russssescu!

Deja are 20 de goluri, deci ai nimerit-o :))

Deja are 20 de goluri, deci ai nimerit-o :))

Raspuns de 1000 points :))

Daca marcau Messi sau CR7 un gol asemanator cu "bijuteria" lui Rusescu de la Chiajna , toata presa sportiva din lume i-ar fi laudat la greu, ar fi spus ca uite inca data dovada ca sunt geniali, fantastici etc.

Pentru Rusescu, un jucator aproape anonim in fotbalul la nivel European, este o reusita cred, faptul ca a aparut in acel poll organizat de Marca.

"Pentru Rusescu venise o ofertă din Spania, nu era o echipă mare. Ei au facut o oferta dacă vrem 3 milioane pe el? Și cu 2,5 milioane il dau!".

"Dar a ramas asa, nu au mai zis nimic. Eu le dau drumul dacă vin oferte, dar mai bine că nu l-au luat. Ia, să ramană Rusescu la noi si să mai dea 15 goluri si in retur".

Raul Rusescu a devenit, in aceasta saptamana, principala atractie din lotul Stelei.

Pe langa oferta de la Sevilla, golgheterul Stelei mai este si pe lista clubului german Borussia Dortmund.

Nemtii il doresc pe Rusescu pentru a-i lua locul polonezului Robert Lewandowski, scrie presa germana.

Raul Rusescu este evaluat de Ciobanul la 3 milioane de euro, insa finantatorul Stelei a anuntat ca nu-l va mai lasa sa plece in aceasta iarna.

Edited by Lari

Sa speram ca nu va pleca tocmai acum cand in viziunea mea este singurul jucator care poate face diferenta in momente cheie!

Daca pleaca Rusescu de la cine sa ne asteptam ca poate face diferenta Chiriches sau cu Latovlevici? Atacanti nu vad inafara de Nicolici care si el mai da chixuri gen eliminarea din Steaua vs Ferencvaros.

"Pentru ce sectie a clubului să il ia? Serios vorbind, Rusescu e un jucator bun, un atacant valoros, dar nu e bun pentru Borussia Dortmund. E mai lent si nu face faza de aparare precum Lewandowski. Nu e pe stilul Borussiei, nu cred că s-ar adapta la campioana Germaniei, care se pare că o să il ia pe Dzeko pană la urma

Steaua fară Rusescu in atac nu are valoare in linia ofensiva Nici Mihai Costea si nici Nikolic, care uneori aleargă de zici că inoata nu sunt atacanti veritabili, decisivi pentru echipa

"Ar putea juca la alte echipe poate, precum FC Nürnberg sau Fortuna Düsseldorf. Îmi place de el, e un varf bun, dar nu se pliază pe formula de joc a celor de la Borussia. Presa germană scrie că il vrea Sevilla. Poate acolo ar face față mai bine decat la Dortmund", a spus Marcel Raducanu.

Golgeterul Stelei atit in campionat, cit si in Europa League, Raul Rusescu, 24 de ani, a reusit să scoată penalty-ul din care tot el a inscris in meciul tur cu Chelsea din "optimile" Europa League. Golul acestuia este cu atit mai important cu cit a reusit să-i devanseze in clasamentul marcatorilor stelisti din toate timpurile pe Victor Piturca Gabi Balint si Ilie Stan, care reusiseră cite sase goluri pentru echipa din Ghencea in meciurile europene.

După ce-a marcat in acest sezon de cinci ori si de două ori in stagiunea precedenta Rusescu a ajuns acum la egalitate de goluri in istoria europeană de 56 de ani a echipei cu Sabin Ilie si Claudiu Raducanu. Dacă va reusi să inscrie si-n returul de foc de pe Stamford Bridge, Ruse l-ar egala pe Adrian Neaga, care are 8 goluri marcate pentru Steaua in Europa League.

Topul marcatorilor stelisti e condus de Marius Lacatus cu 17 goluri, urmat de Nicolae Dică si Ilie Dumitrescu, cu 14, respectiv 13 reusite. În actuala editie a Europa League, Rusescu a reusit să inscrie patru goluri in meciurile din grupele competitiei, clasindu-se pe podium in spatele lui Edinson Cavani, de la Napoli, cu 7 goluri, Palacio, de la Inter, Kozak, de la Lazio, si Bobadilla, de la Young Boys, cu cite 5 reusite.

Raul Rusescu face furori si in Liga 1, unde nu pare să aibă rival la titlul de golgeter al editiei actuale. Cu 18 goluri reusite in acest sezon, Ruse e urmat la mare distanță de fostul jucator al Vasluiului transferat in această iarnă in China, la Shandong Luneng, Marius Niculae (11 goluri) si de Kehinde Fatai, cu 9 goluri inscrise.

Dacă ar mai avea 16 reusite pină la finalul actualei editii de Ligii 1, Rusescu ar egala un record care rezistă de 25 de ani, acela de a deveni stelistul cu cele mai multe goluri reusite intr-un an in prima Liga În 1988, Victor Piturcă devenea golgeter al Romaniei cu 34 de goluri!

Golurile lui Rusescu din Europa League

Sezonul 2012-2013

Spartak Trnava - Steaua 0-3

Stuttgart - Steaua 2-2

Steaua - Molde 2-0

FC Copenhaga - Steaua 1-1

Steaua - Chelsea 1-0

Sezonul 2011-2012

Steaua - AEK Larnaca 3-1

Schalke - Steaua 2-1

Topul jucatorilor stelisti marcatori in Europa

1. Marius Lacatuș 17

2. Nicolae Dică 14

3. Ilie Dumitrescu 13

4. Gică Hagi 12

5. Victoraș Iacob, Banel Nicoliță 10

6. Cristian Ciocoiu, Dorin Goian, Adrian Ilie, Bogdan Stancu 9

7. Adrian Neaga 8

8. Raul Rusescu, Sabin Ilie, Claudiu Raducanu 7

9. Victor Piturca Gabi Balint, Ilie Stan 6

10. Vali Badea, Marcel Raducanu, Ion Vladoiu, Cristian Tanase 5

gsp

Ii urez lui Rusescu multe inainte! Merita tot respectul pentru ca este un jucator exemplar, munceste si pune suflet pe teren. Un mare BRAVO RUSESCU!!! :clap:

Atacantul roman a declarat că i s-a indeplinit un vis după transferul in Primera Division: "Mi-am implinit un vis să joc pentru o echipă mare. Sper să ajut pe Sevilla să cîștige trofee. sunt foarte fericit, am ajuns la o formatie importantă din Spania, o echipă mare care a cîștigat Europa League si Supercupa Europei. sunt jucatori foarte buni si suporteri fantastici, sper să fac o treabă bună", a spus Rusescu, conform estadiodeportivo.com.

Raul Rusescu a avut un mesaj si pentru Steaua pe site-ul oficial al clubului: "Cei doi ani petrecuti la Steaua au fost cei mai frumosi din viata mea de fotbalist pină acum. sunt mandru că am facut parte din acest grup, care a reprezentat cu mindrie numele Stelei si al Romaniei in Europa si sunt foarte fericit pentru faptul că am devenit campion in acest an. Desi nu a fost pentru prima dată cind am cîștigat titlul, pot spune că a fost cel mai frumos să vad cum sintem aclamati de zeci de mii de oameni. Toti suporterii, la fel ca si colegii mei de la Steaua, fie jucatori, fie staff tehnic, medical sau administrativ, vor ramine mereu in sufletul meu. Vă multumesc tuturor pentru sprijinul acordat, vă urez bafta pentru inceput, in Supercupa Romaniei si sper ca la sfirsitul sezonului viitor să fiu prezent la festivitatea de decernare a Titlului 25!".

http://www.gsp.ro/international/stranieri/...lor-401459.html

14 goluri o sa dea Rusescu in campionat, in sezonul 2013-2014, pentru Sevilla.