Daniel-Ionut

Raul Rusescu, revine la Steaua!

114 posts in this topic

Nume complet: Raul Andrei Rusescu

Data nasterii: 9 iulie 1988

Locul nasterii: Ramnicu Valcea

Inaltime: 182 cm

Greutate: 74 kg

Numar pe tricou: 25

A mai jucat la:

• 2005-2011 - Unirea Urziceni - 76 de meciuri, 18 goluri
  • 2006-2007 - Dunarea Giurgiu (imprumut) - 31 de meciuri, 13 goluri
  • 2007-2008 - CS Otopeni (imprumut) - 20 de meciuri, 4 goluri
Echipa nationala:

• Romania U21 - 6 meciuri, 2 goluri
Trofee:

• 2008-2009 - Liga 1 (Unirea Urziceni)
Bine ai venit Raul, succes ! :oleole:

11262204-388325420.jpg

Foto: Agerpres

Edited by Virgil

Raul Rusescu, atacant, 23 de ani

- Preț: 200.000 de euro

- Are 3 goluri pentru Urziceni in 29 de meciuri disputate in campionatul trecut

Cum il caracterizează Marian Pană:

*** "E un tip special. Adică e mai copilaros, el nu simte presiunea, trece usor peste ce i se intimpla S-ar putea să-l ajute mult asta la Steaua"

*** "Nu functionează ca virf impins, e mai bine să-l folosesti in spatele atacantului central, să vină din linia a doua. Are executii imprevizibile, spectaculoase"

Edited by Daniel-Ionut

Voua nu vi se pare ca e cam gras ? In rest, e un jucator talentat , ramane de vazut ce va face cu talentul sau.

Edited by gio_stgloria

Nu cred ca e gras. Gras parea si Mirel Radoi , dar nu era asa. Tricoul te poate induce in eroare , unora le place sa poarte tricouri mai largi , de aceea sunt vazuti mai plinuti.

E un jucator bun , sa speram ca va face ceva la Steaua , bine , atata timp cat nu va fi bestelit de Cioban.

nu am fost si nu voi fi un fan al lui rusescu. nu e cine stie ce talentat. insa ceva il face sa fie deosebit in echipa actuala. daca altii arata in joc cel mult 20% din ceea ce pot, raul rusescu ne arata in fiecare meci mai mult decat poate de fapt. trage de el, vrea mai mult decat poate, si uneori ii iese. va ramane in istorie prin doua goluri date cainilor. frumoasa victorie, mai ales ca vine dupa ce cainii au deschis scorul.

La modul absolut, nu stiu cat de talentat e Rusescu, nu am fost la antrenamente, sa vad. Dar eu il consider, de departe, cel mai Fotbalist din lotul Stelei actuale.

426004_rusescu.jpg

Da, la ce are Steaua acum se vede ca baiatul asta e altceva.

De cand n-am mai vazut un gol dat de Steaua precum l-a dat el pe primul...

Da, baiatul asta a facut fata. Nu s-a transformat in Surdu cum am prezis. Acum sa vedem si cat merge treaba ca o sa inceapa clasicele "il vand cu 20 de milioane" si la prima ocazie ratata e facut mascarici.

are executii , daca ar mai slabi vreo 5kg ar fi si mai bine.

Acum sa vedem si cat merge treaba ca o sa inceapa clasicele "il vand cu 20 de milioane" si la prima ocazie ratata e facut mascarici.

De asta ma tem si eu ...

Eu pe Rusescu il aseman foarte mult cu Bogdan Stancu..desi nu imi place stilul asta de jucator la ora actuala e printre cei mai in forma stelisti si cum s-a scris si mai sus da tot ce poate.E clar cateva atuuri are:sut,simtul acela al portii,pot spune si viteza dar exact cum am mai zis parca are si norocul lui Bogdan Stancu, ii intra chiar cand nu te astepti.Bravo lui.

Totusi de rau as putea zice ca nu as vrea ca Steaua sa se bazeze pe jucatori ca el nu il vad titular il vad jucatorul perfect de bagat in minutul 60 cand Steaua conduce cu 1-0 sa fie spatiu si sa isi poata pune sutul in valoare(asta in conditiile in care Steaua ar avea si atacanti mai valorosi sau mai in forma ,acum nu e cazul).Si ma mai supara putin ca sare primul la interviuri, e incat tanar intai sa traga de el la maxim si apoi sa dea interviuri (o simpla parere)

Cat timp joaca bine, din partea mea , poate sa dea cate interviuri vrea .

Cea mai buna calitate cu care m-a surprins e ca trage de el, ceea ce n-am mai vazut demult prin tara asta.

Edited by ebonyc

- Raul, ce e altfel acum pentru tine față de momentul in care ai venit?

- Fix la fel.

- Nu cumva erai mai tensionat atunci pentru că urma să dovedesti dacă ai valoare de Steaua?

- Nu, pentru că eu stiu că la Steaua e cea mai mare presiune. E normal să fie asa, e cel mai mare club din Romania, iar cine mai are indoieli in privinta asta să vadă că Steaua s-a calificat singură in primavara europeană! Din nou. Doar ea.

"Stancu a fost ultimul atacant veritabil al Stelei"

- Dar de ce ai inceput mai greu prima parte a sezonului?

- Eu spun că n-am inceput greu, desi aud că toată lumea sustine acest lucru si chiar nu inteleg de ce există opinia asta! În primele 3 meciuri pe care le-am jucat la Steaua in Liga 1 am marcat două goluri.

- Da, dar nu jucai prea mult.

- Asta asa e, numai că Ronny mă folosea stinga, dreapta, plecase si Banel, dar chiar si asa eu cred că am facut un tur foarte bun.

- Esti de acord că la Steaua un atacant trebuie să marcheze 15-20 de goluri pe sezon ca să fie atacant adevarat?

- Asa ar fi ideal, insă dacă marchezi atitea goluri, nu prea mai joci prin Romania, imediat te ia o echipă de afara

- Care a fost ultimul atacant al Stelei care ti-a placut si despre care crezi că intr-adevar avea valoare de Steaua?

- Bogdan Stancu.

"Am o Dorință: să mai lucrez cu Petrescu!"

- Ai mai tinut legatura cu Dan Petrescu?

- Foarte rar am mai vorbit, iar de intilnit cu el si mai rar. Ultima dată am discutat inainte de a mă lua Steaua, era socat că toti de la Urziceni au fost ofertati si au plecat, iar eu ramasesem acolo. Oricum, Dan Petrescu e unul dintre lucrurile fantastic de bune care mi s-au intimplat in cariera M-a luat din Divizia B, eram un nimeni, si m-a facut campion al Romaniei cu Unirea Urziceni! M-a facut om. Incredibil cite lucruri am invățat de la el! Să stii că una dintre Dorintele mele e să ajung să mai colaborez la un moment dat cu el.

- Dar pină să ajungi la succes ai avut vreun moment delicat prin care ai trecut si care să-ți fi pus un semn de intrebare in privinta carierei?

- Au fost două accidentari grave, ambele suferite cind eram junior la Rimnicu-Vilcea. La prima mi-am fracturat tibia, a fost teribil, dar am trecut peste. A doua a fost si mai grava Într-una dintre zilele in care mă duceam la antrenament, am cazut din autobuz si am pățit ceva grav la piciorul drept. Mi-am revenit greu, recuperarea a durat, insă sunt niste amintiri terifiante.

"Patronul m-a criticat, iar eu i-am schimbat parerea"

- Îți mai aduc si eu aminte de ceva nu foarte placut: criticile lui Ciobanul din tur.

- A, nu, nu e asta o problemă!

- Chiar nu?

- Vorbesc serios, nu m-au afectat. Asta e chiar culmea, tu, patronul clubului, să nu ai dreptul să vorbesti despre echipa in care bagi bani. E parerea omului, si-o spune, trebuie s-o accepti. Asa cum iți place cind te lauda asa trebuie să induri cind te pune la zid. Pe mine, unul, m-au ambitionat criticile lui si faptul că nu-i placea de mine. Mă bucur că i-am schimbat parerea si că a renuntat la critici. Oricum, chiar dacă veneam de la un patron, Bucsaru, care nu iesea deloc la unul care apare des, stiam ce mă asteapta eram pregatit, poate si de-asta am trecut usor peste acele momente.

- Ai simtit vreodată in aceste 8 luni de cind esti la Steaua că primul "11" sau schimbarile s-au facut vreodată tinindu-se cont de ce vorbeste Ciobanul la TV?

- Eu stiu că antrenorul decide, că el face primul "11", că el hotarăște cine iese si cine intră in timpul celor 90 de minute. Asa cred eu, că e responsabilitatea lui, dacă au fost si altfel de situatii eu sper să nu se mai repete.

"N-am fost niciodată gras, e doar o iluzie cind apar la TV"

- Cite kilograme ai acum si cite aveai in vara cind toată lumea zicea de tine că ai gușă?

- Fix la fel.

- Da?

- Da. Atunci, mi se pare că domnul Dumitru Dragomir a zis de mine că sunt gras, dar nu era asa. Niciodată n-am avut probleme cu greutatea, dar am o constitutie de asa natură incit atunci cind apar la TV se vede că aș fi plinut am putină gușă.

"La TV mă uit doar la meciuri si la analizele de fotbal european, la celelalte emisiuni nu mă uit că nu se discută despre fotbal. În schimb, ziarele le citesc in fiecare zi"

"Eu nu-i inteleg pe fotbalistii care se pling că le e greu. Eu fac ce-mi place si mai sunt si platit pentru asta! Cit sunt platit? Cit să-mi asigur un trai decent, nu de lux, dar nici la limita supravietuirii"

"E cam plictiseală in cantonament, nu prea am ce să fac in timpul liber. Mă uit la Australian Open, mai vad un meci la Cupa Africii si, mai rar, mă mai uit la cite un film"

"Postul pe care mă simt cel mai bine si unde dau cel mai bun randament e cel de atacant, insă avantajul meu e că pot evolua in mai multe zone. Oricum, la juniori am bifat toate posturile, de la fundaș pină la virf de atac"

Face topul celor mai frumoase goluri marcate de el in acest sezon

1. Reusita cu Schalke

2. Al doilea gol cu Dinamo

3. Reusita cu Chiajna

4. Primul gol cu Dinamo

5. Reusita cu Mioveni

Steaua continuă să spere la titlu mai ales gratie lui Rusescu, golgeterul fară permis de conducere, absent din scandaluri si ironizat pentru tendinta de ingrășare.

"Lunetistul", "Mitraliera", "Danciu-gol", "Dicanio" sunt porecle bune pentru niste golgeteri. Dar "Pufulete"? Acesta e nick-name-ul lui Rusescu, 23 de ani, omul care a dat 10 goluri pentru Steaua doar in campionat in acest sezon. E poreclit asa din cauza tendintei de ingrășare. La reunirea din vara trecuta proaspat transferat la Steaua, Raul a aparut cu citeva kilograme in plus, suficiente cit să se vadă că e gras. "Are doar gușă", l-a scuzat Mihai Stoica.

Între timp a pierdut din surplus, dar in continuare pare a fi portretul standard de anti-vedeta desi e unul dintre fotbalistii preferati ai suporterilor si numele lui e scandat de fiecare dată cel mai tare la prezentarea echipelor, inaintea fiecarei partide. În partida cu Astra, a treia consecutivă in care a marcat, Raul a jucat nebarbierit. Și neepilat pe picioare, spre deosebire de majoritatea jucatorilor care se aflau pe teren. Tot diferit de cei mai multi dintre colegii lui, Rusescu s-a oprit si a dat declaratii despre meci.

Iar de la interviuri n-a urcat intr-o supermasina precum coechipierii sai, fiindcă el nici n-are permis de conducere! În majoritatea cazurilor, il transportă Bicfalvi, mai ales de acasă la antrenament si invers. O cheltuială in minus pentru Raul, care cîștigă in trei ani exact cit valorează masinile lui Radut Rezervă in ultimul an si jumatate la Steaua, Mihai a povestit recent că a schimbat pină la 22 de ani automobile de 350.000 de euro! Iar Rusescu e platit cu 10.000 de euro lunar.

17 puncte i-au adus Stelei reusitele lui Rusescu. El a inceput sezonul ca rezerva după care a fost folosit des si ca mijlocaș lateral, nu doar ca atacant

gsp

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Raul e si Killer si Lunetist si tot ce vreti voi...atat cat inscrie mereu goluri importante...puteti sa ii spuneti cum vreti:)

Sa vedem cu ce se lauda Rusescu pana acum:

- a jucat 1470 minute

- are 26 de meciuri disputate; 17 titular/ 9 intrand din postura de rezerva

- a primit 5 cartonase galbene

- a marcat 11 goluri in Liga 1. Rusescu este golgeterul echipei.

- a rezolvat derby-ul din Stefan cel Mare. In rest, a marcat doar impotriva unor echipe mediocre din campionat.

- a fost singurul jucator stelist care a inscris impotriva lui Schalke 04.

De cand a venit sLIPPI, Rusescu nu mai este acelasi jucator inspirat care inscria goluri importante pentru echipa...

@john

1.Rusescu nu este pe placul ciobanului

2.Limbi il pupa in fund pe cioban

Rezulta ca: Nici limbi nu-l place pe Rusescu. Lui Limbi nu-i place de Rusescu , nu-i mai acorda atentie, nu-i arata aceeasi incredere pe care i-a aratat-o Ilie Stan , deci nu mai e acelasi Rusescu.

Edited by gio_stgloria

@john

1.Rusescu nu este pe placul ciobanului

2.Limbi il pupa in fund pe cioban

Rezulta ca: Nici limbi nu-l place pe Rusescu. Lui Limbi nu-i place de Rusescu , nu-i mai acorda atentie, nu-i arata aceeasi incredere pe care i-a aratat-o Ilie Stan , deci nu mai e acelasi Rusescu.

Foarte corect...asta e lumea in care traim...

Ce mi-e scarba de Stoichita...din cauza lui sau a lui becali, Rusescu a ajuns rezerva lui tatu, un jucator care rateaza din orice pozitie