Daniel-Ionut

Leandro Tatu

103 posts in this topic

Un atacant slab, parerea mea, echipa per ansamblu este slaba, sau zis multe despre el dar nici cu TSKA nu a jucat nimic, in afara de golul ala nu a facut absolut nimic a fost zero barat, ba mai mult a ratat o ocazie rara cu seninatate, multi evita sa zica faptul ca TSKA a dominata pe Steaua clar primele 20 de minute, asta in conditiile in care au jucat in deplasare, nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi la Sofia (imi doresc sa nu am dreptate dar tind sa cred ca o sa pierdem urat). Totul i se datoreaza patronului nostru "drag".

Edited by Cata23

"De Tatu nu vreau să vorbesc pentru că e deja o confirmare. Gata. Pentru el am facut deja optiune pe incă 2 ani. Trebuia să-i dam 50.000 de euro impresarului pentru incă doi ani si am semnat, gata" - Ala

Pacat ca nu prea are cu cine face treaba...se chinuie el...dar cand o da lu M.Costea...sau Rusescu se termina:)

Se chinuie el ? Mai degraba se zbate in mediocritate. A ratat din toate pozitiile posibile de cand e la Steaua , nu stie sa foloseasca latul piciorului , da in minge ca orice taran care joaca pe maidan. In afara de viteza si putina tehnica , el nu are nimic special. Este exact tipul lui Banel Nicolita. Alearga mult si aproape degeaba , cu specificarea ca Tatu joaca in centrul liniei de atac , iar celalalt evolua in dreapta.

Nu foloseste decat piciorul drept , stangul e " paralizat " , e haotic , se sperie cand ajunge mingea la el in 6m si inalta zmeul catre cer , iar cand e vorba sa paseze , se face ca ploua.

Cateva ratari monumentale ale lui Tatu la Steaua :

1. Singurul cu portarul in meciul cu Vointa Sibiu , trage cu piciorul stang de parca ar mangaia mingea , portarul Sibienilor , Danalache , intervenind salvator .

2. Meciul cu CSKA Sofia de la Cluj : Latovlevici ii pune o pasa senzationala in 6m , dar brazilianul nostru drag , singur , singurel cu M`Bohli , avand toata poarta in fata , nu reuseste sa traga decat in portarul algerian al echipei bulgare.

3. Astra - Steaua , etapa a 4a : Profita de o greseala a lui B.Miguel , ramane singur cu S.Lung , dar in locul unei finalizari simple cu latul , el alege una de " efect " domne` , o scarita "a la N.Dica" , portarul ploiestenilor intervenind fara probleme. Pai latul de ce nu il folosesti bai Tatu ?

4. Steaua - Pandurii , etapa a 7a : Singur cu poarta goala , reia cu capul peste , fara niciun fel de remuscare ca a putut sa rateze intr-un asemenea hal.

5.Sportul-Steaua , etapa a 8a : Ramane singur cu portarul studentilor si suteaza lamentabil cu stangul pe langa poarta dintr-o pozitie ideala. Ne aratam limitele , nu stim sa folosim si piciorul stang. Pai vorba lui nea`Sorinaccio : " Fotbalistii care nu folosesc nici macar 50 % din capacitatea piciorului stang , pai nu sunt fotbalisti , pana stau ei sa si-o faca pe stangul , se termina meciul ! "

6. AEK Larnaka - Steaua , etapa a 2a grupe EL : Primeste o pasa senzationala in 6m , dar suteaza cu acelasi picior stang defect , bata-l vina , direct in peluza nepopulata a stadionului din Nicosia. Acelasi lucru , singur , singurel , nemarcat , avea timp si de o cafea , biscuti , ceva bun pana sa traga si sa faca 0-1 pe tabela.

7. Si nu in ultimul rand , ratarile de chinograma ale meciului FC Vaslui - Steaua , etapa a 10a : Mai intai din 2m , nu reuseste sa impinga mingea in poarta , minge respinsa de portarul vasluian la penalty-ul lui Fl.Costea. Apoi ramane singur cu acesta , insa in locul unei finalizari simple cu latul piciorului stang , el alege a executie " de finete cu spitul " piciorului drept , parata ca pentru poze de Cerniauskas. Cea mai mare ratare vine in partea a doua a meciului , cand din 6m , cu mingea jos la picior , pozitie ideala pentru a o impinge usor in poarta , d-l Tatu alege sa rupa plasa , pardon , " sa rupa norii " !

Ar mai fi si ratarea din meciul cu Otelul , dar nu vreau sa ii iau din merite lui S.Costin care a reusit o interventie superba.

In concluzie , aproximativ 10 ratari uriase , monumentale , nemaiintalnite de vreun alt jucator al Stelei in acest sezon au fost ratate cu usurinta de acest Tatu , care a devenit idol printre fanii stelisti. Nu pot sa cred ! Ciobanul il crede mare fotbalist , iar oitele fac ce spune pastorul , adevarat !

Nici Claudiu Raducanu nu rata in halul asta , dar pana la urma , ala a fost ultimul golgeter al Stelei in Liga 1 , undeva prin 2003 !

Maicon desi e mai tanar, cred ca-i poate preda oricand lectii lui Tatu ...

Tatuatul din pacate, pentru cei care se asteptau la mai mult de la el, pare sa fie un atacant ce nu prea stie sa dea goluri, in rest la pase mai misca ceva de bine de rau, dar cand se afla in pozitii ideale singur cu portarul sau cu poarta goala, parca isi pierde capul si alege cea mai proasta decizie.

Poate cu timpul o sa se integreze mai bine in echipa si va evolua altfel, insa la nivelul lui Maicon nu cred ca poate sa ajunga.

Poate ca Maicon nu avea viteza si agilitatea lui Tatu , dar avea executii , la finalizare era letal. Varf adevarat , din pacate , noi ne orientam catre jucatori slabi din Portugalia , in loc sa tinem viitori golgeteri de prin Ucraina.

Guitza - "Iti dai seama cine e Tatu cand nu il ai si cand joci cu Tibi Balan. Îmi pare rau că am dat banii aia pe Tibi Balan, mai bine le dadeam foc. Se compară Tatu cu altii. Dar dacă vrea el, o scoate din poarta de pe linia portii. E anti-gol, dar pe de altă parte iți joacă cat pentru trei jucarori, iți face spatii, dar nu nimereste golul".

Pai si cum e pana la urma ca nu inteleg, e bun sau nu ?:))

Pai si cum e pana la urma ca nu inteleg, e bun sau nu ?:))

Era bun daca nu cerea salar!...

:)

Tatu a facut un joc bun...totusi nu vrea sa se "lepede" de vechea lui meteahna:)) sau poate a jucat scor exact:))si nu a vrut sa isi strice biletul:))

Ce spune ursul inainte sa intre in hibernare?

R: Treziti-ma daca da gol Tatu!

Leandro Tatu a suferit o accidentare grava in timpul derbiului Steaua - Dinamo si va absenta de teren aproape o jumatate de an. :no:

De parca nu era indeajuns, Tatu va fi lasat de izbeliste si de Steaua, anunta editia tiparita a cotidianului Gazeta Sporturilor.

"Ros-albastrii" s-au speriat de perioada mare de pauza pe care Tatu e fortat s-o ia si nu-i vor prelungi contractul ce expira in aceasta vara.

Steaua a gasit deja un inlocuitor pentru Tatu: Adi Rocha, de la Concordia Chiajna, care urmeaza sa vina in Ghencea alaturi de Laurentiu Reghecampf.

:wave:

Pacat de situatia lui.

Frumos era ca Jij sa-l tina, sa-i plateasca spitalizarea. Pai nu spunea ca e jucatorul preferat, cel mai bun? Asa este tratata lumea la Steaua actuala? Se pare ca da...

"Tatu va ramane la Steaua. El va merge la Porto pentru operatie si refacere iar Steaua va suporta toate cheltuielile. Cand se va reface, cu siguranta vom activa acea clauza. Merita sa ramana la Steaua dupa toate sacrificiile facute" a spus Mihai Stoica.

Preluata dupa un site de sport.

Ceva de genul, ii plateste spitalizarea si recuperarea si dupa 5-6 luni semneaza o prelungire de contract, ca sa nu-i plateasca si salariul ...

Pana la urma se pare ca lui Tatu nu i se va mai prelungi intelegerea si mai mult,conform presei sportive, sunt sanse mici ca sa-i fie achitata si operatia plus recuperarea la clinica din Portugalia.

La ce sa te astepti de la Ciobanul .... e incredibil cum isi bate joc acest personaj de cei care lucreaza pentru el.

PS : Cred ca Tatu poate fi trecut in curand la rubrica de fosti jucatori.

Edited by Stryker

ca era bun sau nu, nu mai conteaza. Nu e normal sa-ti bati joc asa...

Steaua a bifat în pauza de iarnă numai două transferuri: Gabriel Iancu şi Leandro Tatu.

Brazilianul de 30 de ani doar al treilea jucător străin care revine în Ghencea după ce s-a despărţit de club. Atacantul a rămas liber de contract vara trecută, după ce s-a despărţit de "militari". Acesta nu şi-a găsit echipă, recuperîndu-se după accidentarea suferită în penultima etapă a sezonului 2011/2012 cu Dinamo, scor 3-2.

Primele două experienţe de acest gen nu au fost deloc reuşite pentru Steaua. Pepe Moreno a evoluat în Ghencea în 2008, marcînd 5 goluri în 15 partide. Columbianul a fost foarte apreciat de suporteri, iar în 2010 a revenit în Ghencea. A evoluat în numai şase partide, lamentabil de fiecare dată.

Al doilea caz este cel al lui Emeghara. La finalul sezonului 20010/2011, nigerianului i-a expirat contractul. Din cauza problemelor la ambii genunchi, fundaşul dreapta nu şi-a găsit echipă, dar după două luni a fost chemat înapoi pentru a-l înlocui pe Gabi Matei, accidentat. A bifat numai şase meciuri şi a părăsit din nou echipa la finalul turului. Nici pînă astăzi nu a reuşit să-şi găsească un contract.

Dacă Pepe a impresionat în prima trecere pe la Steaua, iar Emeghara a fost util în momentele în care nu era accidentat, Leandro Tatu s-a remarcat în Ghencea doar prin ratări uriaşe. Brazilianul a evoluat în 28 de partide în campionat, marcînd de numai 3 ori, iar acum se întoarce după 8 luni în care nu a evoluat în nici un meci oficial.

________

Sud-americanul avea trecută în acte o asigurare financiară de despăgubire din partea Stelei în cazul în care se accidentează pe parcursul primului an şi nu i se prelungeşte înţelegerea, iar el nu semnează cu altă echipă.

Tatu revine la Steaua deşi n-a mai jucat fotbal de 7 luni şi jumătate, timp în care a şi suportat o operaţie extrem de complicată, la ligamentele încrucişate. Gazeta a aflat motivul secret pentru care clubul din Ghencea a ţinut să aducă un fotbalist ce va împlini peste 3 luni 31 de ani şi care vine după cea mai dificilă intervenţie chirurgicală pe care o poate suporta un jucător de fotbal.

Clauza care l-a salvat pe Tatu şi care a obligat-o pe Steaua

E vorba despre o clauză care există în contractul pe care Tatu l-a semnat în vara lui 2011, atunci cînd a fost adus de Mihai Stoica din postura de jucător liber de contract. La vremea respectivă a semnat pe un singur an, clubul avînd la îndemînă posibilitatea de a-i activa o clauză de prelungire unilaterală pe încă doi ani.

La rîndul său, Tatu a introdus în contract o altă clauză, care stipula că dacă se va accidenta grav pe parcursul primului an şi nu-şi va mai găsi echipă după recuperare, atunci va primi garantat din partea Stelei o sumă importantă ca despăgubire.

Şi fără Tatu şi cu Tatu, Steaua tot plătea

Imediat după ce s-a accidentat, şefii roş-albaştrilor au anunţat că nu-l mai doresc, după care, ameninţaţi de brazilian şi de agentul acestuia că vor solicita la UEFA activarea clauzei, şi-au schimbat poziţia şi în ultimele două-trei luni au susţinut la unison: "Tatu poate să revină, să se antreneze cu noi, va încasa salariu şi cînd se va reface complet va evolua aici".

Toate acestea s-au întîmplat pentru că Tatu nu şi-a găsit echipă în această perioadă, iar Steaua risca să achite asigurarea din contractul brazilianului. Cum în orice condiţii, şi cu Tatu, dar şi fără el, Ciobanul era obligat să-l plătească pe atacant, a preferat varianta de a-l readuce, sperînd că dacă se va reface sută la sută va putea să şi ajute cu ceva echipa.

Reghe misterios: "Nu cunosc situaţia lui, MM o ştie"

Din momentul în care Mihai Stoica şi Ciobanul au început să anunţe că iau în calcul revenirea lui Tatu, Reghecampf a avut acelaşi răspuns de fiecare dată cînd a fost întrebat despre fotbalistul brazilian: "Tatu? Nu ştiu situaţia lui, Mihai Stoica o cunoaşte, nu eu mă ocup".

"v-amă": "Steaua n-a avut de ales"

Dinu Gheorghe, preşedintele Astrei, a comentat la DigiSport reîntoarcerea lui Tatu, iar declaraţiile sale vin să confirme clauza ţinută în secret de Steaua: "Eu îl cunosc pe impresarul lui Tatu, e un om foarte inteligent. Şi de aceea cred că Steaua nu l-a achiziţionat acum pe Tatu, el a fost tot timpul al Stelei, care n-a avut de ales, mai cu seamă că nu văd unde ar putea să joace. Pe stînga sau pe dreapta e imposibil, în spatele vîrfului e Rusescu. Poate vîrf împins, că tot se doreşte la Steaua copierea Barcelonei".

Primele două ţepe au fost Andrey şi Elton

Nu e pentru prima dată cînd în actele de transfer ale unui fotbalist brazilian apar lucruri ciudate, în defavoarea Stelei. La începutul anului 2007, Mihai Stoica, care avea pe atunci drept de semnătură, îi aducea în Ghencea pe portarul Andrey şi pe Elton.

La 3 luni distanţă, Ciobanul l-a dat afară pe manager, reproşîndu-i faptul că a angajat clubul la plăţi fabuloase către unele firme-fantomă, în acte apărînd "comision firme de consultanţă şi comision impresari".

"Dacă îmi tăiai mîna şi tot n-aş fi spus de MM că nu e corect. Băgam tot în foc pentru el, dar acum, cînd mă uit pe acte, văd că n-a fost corect. Să stau acum să-i fac belele lui MM? Nu, mă trag pe mine la răspundere, că eu am fost un prost. L-am lăsat să semneze pe sute de mii fără să-l verific, să-mi fie învăţătură de minte!", declara atunci Becali, care a refuzat ulterior să mai plătescă banii pentru aceste firme.

gsp

Edited by Lari

Eu am citit pe undeva, nu mai stiu exact unde, ca o sa ii prelungeasca contractul lui Tatu. Este adevarat?

:steag_cruce_invers: sa dea Dumnezeu sa nu...avem jucatori tineri in tara care ar juca si pe bani mai putini .....dar le trebuie un pic de creditare....sunt satul de fantomele astea din strainatate

"Înseamnă mult revenirea la Steaua, mă intorc din nou, incep o viață nouă si sper să incep munca foarte repede. Am vorbit de putine ori cu Ciobanul, dar mereu a fost bine. Nu pot promite cate goluri voi marca, doar vreau să-mi fac treaba. Sper să ajung in Spania, să joc cat mai repede. Au fost luni complicate, am fost preocupat de accidentarea mea. Acum mă simt bine, astept să mă duc la antrenamente, sunt recuperat sută la sută"