MoWeed

Infrastructura sportiva in Romania

65 posts in this topic

Discutii despre infrastructura sportiva din Romania.

Ce avem, ce nu avem, ce se face bine, ce se face prost, ce ar trebui sa se mai faca

Edited by MoWeed

Pai ce avem? In sfarsit doua stadioane la standarde internationale aproape finalizate (cel din Bucuresti si cel din Cluj). In rest, fara suparare, doar carpeli... Si "Dan Paltisianu" si "Ghencea". Sali de sport avem destule intre 1000-2000 de locuri, dar niciuna care sa se ridice cu adevarat la standarde internationale. Doar cu derogari se pot juca meciuri in fazele superioare ale cupelor europene. Exista un proiect pentru o sala de 7000 de locuri in Cluj iar lugrarile vor demara in curand.

Avem un stadion de rugby, "Arcul de triumf", l-am vazut doar la televizor, pare destul de cochet, dar micut si cred ca si tribunele sunt mobile...

La noul "Lia Manoliu" s-a renuntat la pista de atletism. Initial am inteles ca urma sa se construiasca in complexul "Lia Manoliu" un stadion de atletism cu 10-15000, dar se pare ca s-a renuntat la idee. Dar asta nu e neaparat o tragedie. Noul stadion din Cluj are pista de atletism o capacitate de 32000 de locuri, deci se vor putea disputa competitii internationale de cel mai inalt nivel.

Si ce nu avem, din punctul meu de vedere, oameni interesati de alte sporturi decat fotbal. Oameni care sa mearga si la un meci obisnuit de baschet, handbal, volei, etc. CAre sa nu mearga doar la "evenimente". Sunt, din pacate, prea putini...

Parerea mea sincera este ca decizia de a elimina pista de atletism de pe Stadionul National a fost o decizie foarte proasta. Nu ne permitem la momentul actual mari investitii in infrastructura sportiva. De aceea, daca tot s-a facut o investitie mare in acest stadion, trebuia facut astfel incat sa poata acomoda cat mai multe sporturi.

Intr-adevar, stadionul din Cluj va avea pista de atletism dar cred ca era mult mai bine daca si cel din Bucuresti avea. Astfel se puteau aduce mai multe competitii internationale, se putea creste interesul pentru alte sporturi, sporturi care au adus mult mai multa glorie sportiva(prin zeci de medalii de aur) Romaniei decat fotbalul.

Tribunele mai indepartate erau o mica problema. Totusi, nu ii vad pe cei din Berlin sau Roma sa se planga de stadioanele lor.

Apropo, sper ca stadionul nou nu se va numi tot Lia Manoliu. Ar fi putin aiurea tinand cont ca este exclusiv pentru fotbal.

Cat despre salile de sport, cred ca e de ajuns sa spun ca sala de sport din Brasov a fost construita in 1973. Majoritatea salilor sportive din Romania se aproprie de varsta ei...

Edited by MoWeed

Pai infrastructura sportiva, in general, e depasita... Si probabil o sa mai treaca multa vreme pana o sa fie totul pus la punct. Din pacate, nimic nu se poate face peste noapte. Avem multi ani de recuperat... Totul tine de prioritati, dar si de autoritatile locale. Trebuie sa se obisnuiasca si cei de pe plan local ca trebuie sa se ocupe si ei sa gaseasca finantare. Din pacate s-au obisnuit sa vina tot de la "centru". "Lasa sa dea cei din guvern daca vor sa-i mai voteze lumea. De ce sa-mi bat eu capul pentru comunitate?". Foarte mult din ceea ce tine de infrustructura poate sa fie realizat prin finantare obtinuta din credite contractate autoritatile locale. Finantarea pentru noua sala din Cluj a fost obtinuta pe aceasta cale.

Pe de alta parte, nu inteleg de ce fuge lumea de parteneriatul public-privat. De exemplu un anume consiliu local are un teren. Se poate gasi un investitor care sa construiasca o sala de sport pe acest teren iar apoi sa exploateze spatiile comerciale amenajate in noua locatie. Iar costurile nu cred ca sunt mai mari decat al unuia dintre mall-urile aparute ca ciupercile dupa ploaie.

Renuntarea la pista de atletism de pe Lia n-o vad ca pe-o tragedie. Cand s-ar fi umplut stadionul ala la o competitie de atletism? Si cica Dinamo e un stadion ideal pentru atletism (fara caterinca).

Acuma, din ce-am inteles, stadionul o sa fie a doua categorie, nu prima. Adica nu poate gazdui finale de UCL. O alta aiureala. Istanbulul a gazduit finala de UCL acum 4-5 ani. De ce nu s-or fi gandit oficialii de la noi sa organizeze tot de UCL, ca sa stie c-au facut o treaba?! Numa' cu jumatati de masura si cu buleala, ca la noi...

Stadionul de rugby e perfect pentru cat ne trebuie noua. De vreo 5 ani, de cand l-au facut, s-a umplut doar la barajul cu Uruguay. Si asta pentru ca nu ne-am calificat direct, ca daca ne calificam direct, nu se umplea nicicand.

Acuma, o alta tampenie la Lia: am auzit cum ca nici meciuri de rugby n-o sa poata gazdui, ca e prea ingust terenul :|. Sper sa nu fie adevarata treaba. Ca, totusi, barajul ala cu Uruguay era bine sa se fi disputat pe un stadion mai "adevarat". Si daca o sa vina la noi vreo echipa din top 10 mondial, e evident ca o sa vina multa lume.

Sa speram ca terenul de rugby din Ghencea o sa aibe tribune noi, nu doar gazon, sa nu-si mai rupa lumea gatul cu scandurile alea.

Edited by 1on

Pai da Ioane, dar daca nu o sa creem niciodata infrastructura si conditii cum sa ramanem competitivi?

Cu stadionul puteam atrage competitii internationale, competitii care ar fi ajutat mult sportivii romani sa creasca. Plus ca un stadion cu mai multe facilitati automat va atrage mai multa lume. Altcumva vine omul normal pe un stadion acoperit, facut calumea decat pe Dinamo, de exemplu.

Dar stadionul nu inseamna numai capacitatea tribunei, se creeau facilitati care nu exista pe alte stadioane din Romania.

Da, poate ca ar fi fost indicat un stadion mai mic pentru atletism. Atata timp cat la momentul actual nu ni-l permitem, de ce sa nu impusti 2 iepuri dintr-o lovitura. Daca este sa ne gandim, stadioanele nationale(ma refer la cele din capitala) ale unor state mult mai bogate decat Romania au pista de atletism: Germania(Berlin), Italia (Roma), Turcia (Istambul-stadionul de care ziceai tu), Grecia (Atena), Austria (Viena), Ucraina(Kiev- stadion reconstruit pentru Euro pastrand pista), Rusia (Moscova) etc

La o adica, la cum joaca nationala, cat de des crezi ca o sa fie plin si la meciurile de fotbal? Poate la derby-urile grupelor de calificare si la meciurile lui Dinamo din CL.

Edited by MoWeed

@1on Nu stiu ce sa spun... Daca avea si pista de atletism, pe un stadion de 55.000 de locuri se puteau organiza chiar si competii de Golden League. Crezi ca nu ar fi venit lumea sa vada un Usain Bolt? Eu cred ca da... Daca s-ar fi putut juca si meciuri de rugby, crezi ca nu ar fi venit lumea la un eventual amical cu "All blacks", de exemplu? Eu cred ca da... Si ar fi avut mai multe efecte. Dezvoltarea rugby-ului, plus popularizare...

Asta mi se pare si mie aiurea MoWeed. De la bun inceput, Mircea Sandu a acaparat proiectul. De parca ar avea el vreun merit... Din start s-a gandit ca un stadion strict pentru fotbal...

In Romania, pe langa ca infrastructura sportiva e aproape inexistenta(sunt foarte putine locuri care sa scoata constant talente - 2-3, foarte putine pentru o populatie de 20 mil oameni), sportul este dat la o parte, orele de sport fiind taiate din scoli(si cele de istorie dar si a doua limba straina - ca fapt divers). Asta in conditiile in care se fac presiuni ca religia sa fie tinuta!

Ca sa va faceti o idee, o statistica arata ca 70% din prescolarii din Romania sunt obezi. Acesti toi factori vor duce, probabil, la disparitia sportului romanesc si asta nu in 30-40 de ani, ci in viitorul apropiat.

Comunistii au facut multe lucruri rele dar si multe lucruri bune. Ei au pus mult accent pe educatie si, deci, si pe sport. Nu stiu daca cei mai tineri au prins campionatele dintre scoli sau licee. Pe vremea cand eram eu la liceu, cam pe atunci au inceput sa dispara aceste campionate.

Ei bine, pe vremea comunistilor erau mai multe astfel de campionate, la mai multe sporturi. Handbal, fotbal, baschet, normal ca sportul romanesc a crescut.

Dupa 90, insa, romanii au trecut la preluarea tuturor lucrurilor rele de la straini, ca asa suntem noi. Fara o mana forte care sa ne oblige sa facem ce trebuie, noi ne prostim si ne facem de rahat. Sportul, la fel ca multe altele, s-a dus dracului.

Ce o sa spun in continuare probabil ca ii va face pe multi sa rada de mine insa sper sa cititi totul pana la capat si apoi sa va si documentati un pic inainte de a vorbi despre subiect.

Asa cum am zis, parerea mea e ca sportul romanesc poate sa creasca doar daca evolueaza educatia din Romania. Ca asta sa evolueze eu cred ca cel mai bun model e cel american.

Scoala romaneasca s-a dus dracului in principal datorita faptului ca elevii nu vor sa mearga. Nu au tragere de inimica. Nimic nu le mai place la scoala, nu ii atrage. Nimic nu te face sa vrei sa mergi la scoala in ziua de azi. Profesorii sunt tot mai naspa, orele sunt plictisitoare, reforma educatiei e prea enervanta si se pare ca nu o sa se termine niciodata.

La americani, invatamantul nu baga atat de multe in capul studentului, nu il obliga sa invete, il cam lasa sa faca ce vrea, sa isi aleaga singur cursurile, in functie de ce vrea sa faca in viata. Din pacate, pentru noi, asta s-ar ptuea sa nu mearga, pentru ca romanii nu prea stiu ce vor.

Americanii sunt mai prosti ca noi, corect, din cauza sistemului lor, sistem educational care ii lasa sa invete singuri ce vor, pentru a avea succes in viata, si care nu ii obliga sa aiba o cultura generala bogata. La ei totul e specializat. La noi, in capul unui student sunt bagate 9753285729549836 de lucruri. Dintre aceastea, doar cateva il vor ajuta in viata. Si poate ca nici alea. In schimb va avea o cultura generala bogata.

Bursele sunt un alt punct forte al sistemului educational american. Daca esti sportiv bun si nu prea te duce capul, tragi tare de tine si poti prinde o bursa la o facultate puternica. Iar de aici lucrurile se schimba.

Americanii au tot felul de campionate statale, regionale, nationale, etc. de juniori, pentru ligeu, pentru universitati. Iar copiii sunt motivati sa traga de ei, sa fie cei mai buni. Asta tine de mentalitatea lor, mentalitate la care scoala contribuie foarte mult prin acel "school spirit". Elevii vad scoala lor ca ceva la care ei apartin. Scoala ii atrage, ii face sa se simta ca acolo e locul lor. Cand joci pentru echipa scolii tale, deja esti vedeta. Si, daca esti bun, ajungi vedeta la nivel national, nu doar la tine in scoala.

Asociatia Atletica Nationala a Colegiilor(NCAA) e ceva ce pe mine, sincer, ma fascineaza.

Pun mai jos cateva linkuri:

http://en.wikipedia.org/wiki/National_Coll...tic_Association

http://www.ncaa.com/

Campionatul de fotbal al NCAA si Liga 1 sunt foarte asemanatoare. Amandoua sunt ligi sportive cu sponsori, bani, etc. Diferenta e ca in NCAA participa doar scolile, doar elevii.

Practic avem de a face cu ceea ce era in Romania inainte de 89, cand jucatorii nu erau vanduti, nu erau adusi straini in tara, fotbalul romanesc era doar pentru romani.

Daca va uitati, veti vedea ca bugetul NCAA pentru sezonul 2007-2008 a fost de 5,64 MILIARDE $. Asta pentru toate sporturile de la americani, de la fotbal american la fotbal de-al nostru, de la sporturi individuale la cele de echipa.

Campionatele liceelor sunt cam la fel: http://www.highschoolsports.net/

De aici treci in NCAA, prin burse. Din NCAA treci la profesionisti prin DRAFT! adica recrutare.

Sportul american e foarte protectionist. Nu prea permite aducerea strainilor, mai ales in acele sporturi la care americanii stau mai prost. La fotbal, de ex, fiecare echipa trebuie sa aiba un anumit numar de jucatori. Daca vrei sa cumperi un jucator, trebuie sa scapi de unul. Echipe de juniori astia nu au. De ce? Pentru ca tinerele talente ei le iau din NCAA.

Ati auzit de Vedad Ibisevic? Sigur ca da. Ca doar ne-a dat gol acum vreo saptamana. Baiatul a invatat fotbal in Statele Unite. A participat la campionate liceeale, statale, etc. A ajuns in NCAA, a fost NCAA Freshman of the Year si Division 1 All American. Din campionatul de fotbal de amatori, ibisevic a ajuns apoi in Europa.

Asta trebuie facut si la noi. Pe langa imbunatatirea sistemului educational, cluburile sportive trebuie obligate, daca tot nu vor sa investeasca in juniori, pentru ca nu vor(Acum cativa ani a fost vorba sa fie facut un campionat de juniori. Doar 2-3 cluburi au fost de acord. Restul, majoritatea, s-au opus, ca sa nu dea bani in plus.), trebuie obligati sa foloseasca in echipa un anumit numar de romani, din care un anumit numar de jucatori sub 23 de ani si sub 20 de ani.

Ia cititi partea asta:

Eligibility

To participate in college athletics in the freshmen year the National Collegiate Athletic Association (NCAA) states that students must meet three requirements; graduate from high school, complete the minimum required academic courses, and have qualifying grade-point average (GPA) and SAT or ACT scores (Hishinuma and Fremstad 589-591).

The 16 academic credits are four courses in English, two courses in math, two classes in social science, two in natural or physical science, and one additional course in English, math, natural or physical science, or another academic course such as foreign language (2009-2010 Guide for the College Bound Athletes).

To meet the requirements for grade point average and SAT scores students the lowest possible GPA a student may be eligible with is a 1.700 with an SAT score of 1400. The lowest SAT score a student may be eligible with is 700 with a GPA of 2.500(Hishinuma and Fremstad 589-591).

In 2011, a high school student may sign a letter of intent to enter and play football for a college only after the first Wednesday in February

Bineinteles, si NCAA-ul are partile lui negative. Banii, adica ochiul dracului, nu aveau cum sa nu faca rau. NCAA-ul face foarte multi bani din televizari. Din ce am inteles, doar o parte din banii castigati de NCAA se duc la facultati. Dar, ma rog, asa cum am mai zis, nu trebuie sa luam raul. Trebuie sa luam de la ei doar ce e bun.

E parerea mea si cred ca doar asa poate fi salvat sportul romanesc. Si, poate, si educatia.

@Adrian Nu pot decat sa-ti dau dreptate. Acest sistem ofera si o educatie, implicit sportivii pot sa fie cu adevarat modele pentru cei mici. Daca am avea si noi acelasi sistem (desigur asta e o utopie) nu am mai avea in sportul romanesc specimene gen "Dodel", "Torje" si alte "vedete".

Dar totusi cred ca e foarte greu sa ajungem la acest nivel. Trebuie reformat totul din temelii. Si educatie, si sportul juvenil. Ai dreptate legat de sistemul de burse. Dar la ei sportul juvenil se practica in cadrul scolii. Sportivul urmeaza cursurile liceului respectiv, trebuie vrand-nevrand sa puna accent si pe invatatura. De aceea e capabil sa urmeze si cursurile universitatii care ii acorda bursa respectiva. La noi e altfel. Sportul juvenil se practica aproape exclusiv in cadrul cluburilor sportive. Multi copii chiar renunta la scoala vrand sa se axeze doar pe sport. Sau daca nu renunta, zboara prin liceul respectiv. Implicit raman la un nivel intelectual extrem de limitat. Uite, sa zicem ca "Dodel" primeste o asemenea bursa. Cam cum crezi tu ca s-ar descurca intr-o universitate?:) Nivelul lui intelectual ar ramane la fel. Totusi exista si o parte buna: prin largirea ariei de selectie, s-ar putea sa creasca nivelul intelectual al "bombelor sexy";)

Edited by Vladimir C.

In nici un caz sportivul nu ar fi un prost notoriu daca am face ca aia. Am pus acolo in citat partea cu regulamentul de participare la echipele colegiale si liceale. Trebuie neaparat sa ai o anumita medie ca sa poti sa faci parte din echipa liceului/facultatii. Trebuie neaparat sa urmezi anumite cursuri. Faci sport dar trebuie sa si inveti, pentru ca doar asa poti sa faci sport.

Parerea mea sincera este ca decizia de a elimina pista de atletism de pe Stadionul National a fost o decizie foarte proasta. Nu ne permitem la momentul actual mari investitii in infrastructura sportiva. De aceea, daca tot s-a facut o investitie mare in acest stadion, trebuia facut astfel incat sa poata acomoda cat mai multe sporturi.

..

N-au facut pista de atletism pentru ca banii din aceasta investitie ar fi trebuit impartiti intre mai multi. Ce sa caute si Federatia Romana de Atletism la Caraiman?. Cum Nasul este foarte abil in a face nevazuti bani multi , Oprescu l-a considerat partenerul ideal pentru aceasta mega afacere (cu bugetul alocat mai faceau un stadion jumate de acelasi tip ).

Edited by vlad

Vladimire, adica doctorii universitari care joaca fotbal acum la noi nu ar avea conditii sa isi cultive impresionantul intelect? :))

Stanici, spun doar ca in actualul sistem, un sportiv de performanta nu va deveni niciodata doctor univeristar:) In trecut se mai putea. Dar acum nu! Majoritatea sportivilor de performanta dupa 30 de ani nu mai au niciun viitor.

Aveti voi un fix cu Dodel, de parca Totti, Beckham sau gimnastele noastre ar fi niste eminente cenusii. E greu sa faci sport de performanta si sa fii as la invatatura. Dupa patru ore zilnice de antrenament, cei de la liceul sportiv numai inegalitatile lui Cauchy le viseaza. Azi ai toate sansele sa ajungi un prost notoriu daca frecventezi un liceu normal, la cata apetenta pentru studiu exista sau cata daruire din partea profesorilor.

Comunistii au facut multe lucruri rele dar si multe lucruri bune. Ei au pus mult accent pe educatie si, deci, si pe sport. Nu stiu daca cei mai tineri au prins campionatele dintre scoli sau licee. Pe vremea cand eram eu la liceu, cam pe atunci au inceput sa dispara aceste campionate.

Au pus ei accent, insa intre timp salile noastre de sport au ajuns intr-o stare deplorabila din punct de vedere al dotarilor, ca sa nu zic ca nu toate scolile detin o astfel de sala. Si eu am prins campionate in generala ( eram in ehipa de handbal) sau in liceu, insa din cate stiu in unele localitati inca mai exista asemenea intreceri,care ar trebui promovate in mod obligatoriu peste tot. Consiliile Locale ar trebui sa organizeze anual competitii interscolare si interliceale de baschet,handbal,voley, fotbal etc., la care sa participe toate unitatile de invatamant din localitatea respectiva (cel putin sa se inscrie la una dintre ele). Sa dea Funeriu o lege privind obligativitatea competitiilor :-) Nu-ti trebuie premii mari, personal nu tin minte sa fi jucat vreodata pe un premiu (in afara de diplome si o atentie simbolica de la sponsor), cupa din vitrina scolii sau a liceului iti oferea cea mai mare satisfactie.

Ca tot suntem pe topicul infrastructuri, hai sa pun niste imagini exterioare mai recente cu stadionul din Cluj, caci vad ca in periodice se insista pe interior.

1.jpg

2.jpg

Edited by dee

Nu stiu de ce dar mi se pare mult mai cochet si mai frumos stationul din Cluj. Chiar daca este mai mic.

Asa mi se pare si mie. Poate pentru ca are un design original si nu e copiat dupa altul ca cel National ?

Are o capacitate de 32.000 de locuri. Eu cred ca e arhisuficient... Dar ma bucur ca va place proiectul. Stadionul a fost proiectat de catre Universitatea Tehnica, studentii acestei universitati avand o contributie destul de importanta in realizarea acestui proiect. Astfel banii alocati pentru achizitionarea proiectului au intrat in conturile unei institutii de invatamant superior din Cluj. Eu zic ca e e mult mai bine decat sa fi intrat in conturile unei societati private:)

Edited by Vladimir C.

Daca le comparam dpdv al design-ului, poti sa spui ca cel din Cluj are un plus de originalitate. Sunt doua abordari diferite: Cluj Arena ofera o senzatie de fluiditate si miscare prin folosirea liniilor curbe, a jocului de volume, in timp ce National Arena e un volum compact, functional, insa in ciuda sistemului in aparenta rigid, panourile de sticla ii confera elasticitate (parerea mea). Sper ca amenajarea terenului din vecinatatea sa va conferi ansamblului o valoare peisagistica deosebita.

p.s Vladimir, nu te preface naiv :-) banii au intrat in conturile firmelor detinute de rectorul universitatii precum si de unii profesori, doar UTCN-ul au subcontractat firme de proiectare. Cine crezi ca detine Dico&Tiganas sau Bogard? ( nu ma contrazice, cunosc situatia, doar mi-au fost profesori :P) A...da, pe Ion Moina si eu l-am consolidat, modernizat si refacut in perioada studentiei, era o tema preferata de-a profesorilor, mai ales in perioada cand Primaria a lansat concursul de idei. Ultimele7 generatii tot l-au cosmetizat pe batranul Moina, ca apoi sa se ia decizia radicala (si necesara) de demolare :-)))

Edited by dee

Dee, eu m-am referit strict la partea de proiectare. Doar la partea de conceptie... Aaa ca au subcontractat activitatile de proiectare in santier, sunt de acord cu tine. Eu vroiam doar sa subliniez ca totusi avem know-how-ul si pe plan local si o buna parte din sumele alocate pt un proiect oarecare pot sa ramana la noi.

Eu nu pot sa te contrazic. Am informatii doar din ceea ce am citit prin presa. Nu am informatii din "interior". DAr, chiar si asa, subcontractand o parte din lucrari, nu cred ca Universitatea nu ramane chiar cu nimic din banii respctivi. Nu stiu...

Si, apropo, nu ma prefac naiv. Chiar sunt naiv:)))

Nu stiu cum e situatia acum, ce se intampla exact cu banii incasati de UTC-N pentru diverse proiecte. Pot sa-ti spun doar din experienta mea, e drept mai veche... Pe vremea cand eram student al acestei universitati, dar in cadrul Facultatii de Automatizari si Calculatoare, de vreo doua ori m-am trezit cu doua burse pe card in loc de una. Asta se intampla prin 1998-1999. Iar la vremea respectiva ne-au spus ca Universitatea a obtinut anumite sume din realizarea unor proiecte de catre cei de la Facultatea de Constructii si ca s-a decis ca sumele respective sa se foloseasca pentru suplimentarea fondului de burse.

Edited by Vladimir C.

Am exagerat si eu putin, normal ca o parte din fonduri revin UTCN-ului, iar investitiile se vad. (grosul e luat, totusi, de cei care efectiv proiecteaza). Daca vorbim de dotari sportive, ca sa fim on topic, mereu au fost in competitie cu UBB-ul. Piscina olimpica a fost modernizata de UTCN (nocturna,tabela electronica,sala multifunctionala etc), dupa ce UBB-ul si-au facut bazin de inot. Acum UTCN-ul vrea sa definitiveze complexul de natatie pe care l-au gandit de acum doi ani prin suplimentarea numarul gradenelor si inca un bazin, printre altele, pentru a putea organiza nationalele de natatie. (totul din bugetul propriu al Universitatii)

p.s eu am absolvit in 2005, insa e o diferenta destul de mare intre spatiile (din Zorilor) in care am invatat eu si situatia actuala a atelierelor si laboratoarelor.

Edited by dee

asa la o prima vedere, pretul mi se pare exagerat cu vreo 10 milioane, insa daca tot au vehiculat cifra asta de 50, atunci mai bine ar mai adauga inca 10 si sa faca un stadion (cu pista de atletism) de 30.000 loc. (45 milioane E) + o sala polivalenta de 8.000 loc ( 15 mil E), adica dubla fata de Polivalenta actuala.

LE: Pana la Polivalenta de 25.000 loc. din Voluntari, se pare ca vor sa faca o Polivalenta de 16.000 loc. in Parcul Tineretului, deci investitia de 50 milioane E la aceasta se refera. Ideea le tot surade din 2008.

"Arena Bucurestilor", ce se va realiza printr-un parteneriat public-privat este cel mai mare complex sportiv, de agrement si social din Romania ce va gazdui: concerte, mari manifestari sportive, expozitii, targuri, evenimente sociale si de afaceri; Arena va va avea o capacitate de pana la 16 000 de locuri si este prevazuta, intr-o faza initiala cu o parcare sub si supraterana - 1000 de locuri si se preconizeaza a fi finalizata in 24 de luni

Proiectul "Arena Bucurestilor" va fi amplasat in Parcul Tineretului, constructia urmand sa aiba loc 90% sub nivelul solului, protejand zona verde a parcului si incluzand un plan de amenajare peisagistică cu alei cu pomi, straturi de flori, mici lacuri, fantani arteziene etc.

In perioada imediat urmatoare se va finaliza contractul de concesiune de lucrari publice

p.s urat suna Bucurestilor, nici nu mi se pare corect folosirea pluralului.

foto_inca_doua_sali_polivalente_in_bucuresti_din_2011_de_16_000_locuri_si_25_000_size1.jpg

Edited by dee

"MDRT si-a propus să construiască 30 de sali polivalente prin CNI, in perioada 2011-2016, valoarea estimată a investitiior totalizand peste 1,3 miliarde de lei (aproximativ 320 milioane de euro), potrivit unui proiect de hotarare de Guvern initiat de institutie."

Asta ma bucura pe mine cel mai mult! Si sper sa si reuseasca:)

"MDRT si-a propus să construiască 30 de sali polivalente prin CNI, in perioada 2011-2016, valoarea estimată a investitiior totalizand peste 1,3 miliarde de lei (aproximativ 320 milioane de euro), potrivit unui proiect de hotarare de Guvern initiat de institutie."

Asta ma bucura pe mine cel mai mult! Si sper sa si reuseasca:)

Stanescu: "Daca omul iti cere seminte, poti sa ii dai caviar?". Nu stiu cat de mult vor fi ocupate, daca se realizeaza.

Acuma, o alta tampenie la Lia: am auzit cum ca nici meciuri de rugby n-o sa poata gazdui, ca e prea ingust terenul . Sper sa nu fie adevarata treaba

Daca e adevarata informatia comanditarii stadionului ar trebui impuscati imediat la fel ca si proiectantii daca ei au facut terenul prea mic, asa ceva e inadmisibil, e incompetenta pura, ei ne vand nu alt produs fata de cel comandat de noi.

Orice student/arhitect stie 2 lucrui mari si late: obiectul de folosinta/ uzajul al constructiei ce urmeaza sa fie proiectata, iar din acest uzaj decurge al doilea forma si dimensunea. Daca boii care l-au facut si-au bagat picioarele in standardele sportive internationale atunci merita sa nu primeasca nimic si in plus de asta sa fie pusi la plata si la daune pana cand se rezolva problema.

Auzi si tu stadion polivalent care nu indepineste criteriile pt care a fost facut, asta e prostie si incompetenta la superlativ.

Doi la mana, se poate ca in caietul de sarcini, adica ce le-a spus FRF si Primaria Bucuresti constructorilor, institutiile noastre sa fi venit cu niste exprimari neclare, imprecise, ambigue, sa nu fi specificat clar obiectul de folosinta al sationului, ce standarde sa indeplineasca.

Ori in acest caz, FRF, consiliul general al Bucurestiului si toti care au facut parte din consilul director ar trebui linsati.

Acuma, din ce-am inteles, stadionul o sa fie a doua categorie, nu prima. Adica nu poate gazdui finale de UCL. O alta aiureala. Istanbulul a gazduit finala de UCL acum 4-5 ani.

Cum spuneam si mai sus, fie boii de la FRF si primarie in nemarginita lor competenta n-au stiut ce sa cera, ce standarde sa impuna constructorului, fie constructorii si-au bagat picioarele in ele de obligatii contractuale si au proiectat dupa ureche.

Tare sunt curios sa vad cum a sunat atat motivatia stadionului cat si cerintele caietului de sarcini.

Despre polivalenta stadionului

Eu sunt unul dintre cei care ar fi vrut ca stadionul sa aibe pista de atletism, in aces caz Romania putea primi organizarea unor competitii sportive de anvergura, cu putina stradanie in ce priveste infrastructura Bucurestiului in 10 ani se putea obtine chiar organizarea Campionatelor Mondiale, C Europene, asta ca sa nu mai spun ca cel putin la juniori putem organiza astfel de competii. In plus de asta, poate obtine chiar ogranizarea unor competitii de fotbal, gen campionat feminin, U-19,17 etc, competitii atat mondiale cat si europene.

Scuza cu se face atletism pe stadionul Dinamo e penibila, in primul rand ca stadionul ala e varza in ce priveste siguranta spectatorilor, confortul nu indeplineste nicio norma, "atletismul" de pe Dinamo a fost solutia de avarie de dupa '90 cand Romania nu avea un stadion mai acatari pentru astfel de competii si au preferat sa cosmetizeze stadionul canilor si sa inventeze scuza cu "e perfect Dinamo pentru atletism".