Sign in to follow this  
Followers 0
axl

Lot Steaua II

11 posts in this topic

Portari

Dragos Macelaru

Fundasi

Lucian Ionut Filip

Cosmin Stegaru

Mijlocasi

Alexandru Lazar

Ionut Nastasie

Bogdan Vatejelu

Dumitru Irinel

Vlad Ceoceanu

Teodor Lica

Vlad Lupes

Iulian Rosu

Kounta Diop Faye

Cristian Puskas

Atacanti

Vlad Rusu

Marius Pompiliu Albu

Marius Batfoi

Robert Vaduva

Staff tehnic

I. Dumitru

A. Bumbescu

S. Muzac

Staff medical

M. Meiu

I. Panait

C. Cucu

conform site oficial

Edited by axl

Mda, si eu m-am mirat. Dar daca asa spune site-ul oficial ...

Aia nu isi cunosc jucatorii nici daca i-ar calca pe cap in timpul meciurilor. Mai multi din jucatorii care figureaza ca mijlocasi pot juca ca fundasi. Acum, nu ii stiu pe toti din cap. Vatajelu poate juca si mijlocas si fundas de banda.

De asemenea, Filip, care e pus la fundasi, poate juca si mijlocas central, inchizator sau mijlocas stanga. Asta pe langa postul sau obisnuit de fundas stanga.

Bogdan Vatejelu - mijlocas de meserie a jucat si fundas

Dumitru Irinel - mijlocas, a jucat si atacant

Vlad Ceoceanu - eu il stiam fundas

Teodor Lica - fundas stanga/dreapta

Vlad Lupes - mijlocas central defensiv

Iulian Rosu - mijlocas central ofensiv

Kounta Diop Faye - auzisem ca joaca mijlocas ofensiv sau varf

Cristian Puskas - mijlocas la inchidere

Florin Bejan ?!?!?!? Cum sa uiti sa-l pui pe Bejan - fundas central, dar folosit dampulea ca mijlocas

@Bogdan: Eu nu vad decat un singur fundas acolo, pe Filip. Meseria celuilalt e "smoc de iarba".

Edited by ebonyc

Eu pe Bejan il vad foarte bine la mijloc. Imi place cum joaca. Stie cu mingea, recupereaza, se implica in joc, da pase bune. Ii lipseste sutul dar asta nu e o problema pentru un mijlocas defensiv. Plus ca mai poate invata. Despre Bejan chiar se poate spune ca e un urmas de-al lui Radoi. Din punct de vedere fizic sta chiar mai bine ca Mirel. Are pe undeva pe la 185, poate chiar mai mult.

Kounta Diop Faye e de meserie fundas central. Desi am vazut ca in ultimul meci a fost pus pe benzi sau nu mai stiu pe unde. Ma rog. Ala e fundas central, are 190. Dar cel mai important lucru de stiut despre el e faptul ca e impresariat de Victor becaliii.

Stegaru e pielea aia mai fina si dovada cea mai buna a scaderii fotbalului romanesc.

La ce ma refer?

Ma refer la promovarea tinerilor in esaloanele inferioare.

In caz ca nu stiti cum sta treaba, va spun eu.

In Liga 1 se joaca destul de dur. Ei bine, duritatea creste cu cat nivelul ligii scade. Daca e Liga secunda, se intra la rupere foarte dur. Daca e Liga a treia, se intra la rupere foarte, foarte dur. Daca e Liga a patra se intra doar la rupere.

Din acest motiv nu vedem promovati la echipele de tineret jucatori tineri si tehnici dar mai slabuti din punct de vedere fizic. Pentru ca se intra doar la rupere in unele ligi inferioare, copii se pierd si deja tehnica devine inutila. De aceea majoritatea antrenorilor prefera cai gen Stegaru, matahale fara creier, fara tehnica, a caror singur atu e forta fizica. De aceea sunt preferati si jucatorii gen Nicolita, ca oricat ar intra adversarii la ei, ei continua fuga.

Asta e cea mai buna dovada a deprecierii fotbalului romanesc. In momentul in care valoarea e lasata pe banca spre a face loc matahalelor(dar si pilelor, sa nu uitam pilele!!!) fotbalul dispare si e inlocuit cu rahatul pe care il vedem azi la TV. In 2011 i se spune fotbal modern sau fotbal defensiv. Nu e altceva decat distrugerea jocului adversarului prin intrari la rupere.

De aia jucatori ca Radut sau Lazar nu primesc credit. Radut, firav cum e el, a jucat un sezon intreg la Curtea de Arges. A venit la Steaua, a dat peste niste genii chinuite ale fotbalului gen Lacatus(secondat bineinteles de alte genii, Mache, Strizu, etc) si gata, nu e destul de pregatit fizic pentru a face fata. Asta desi cu un sezon inainte facuse fata cu brio, ca doar de aia a fost adus la Steaua.

Lazar e peste toti mijlocasii centrali ai Stelei. E, pe langa playmaker, si mijlocas din ala box to box si mijlocas ofensiv de genul trequartista(ca are sut bun si poate juca in spatele varfurilor). Dar cei de la Steaua il vad prea firav pentru a face fata in prima Liga. Asta desi Lazar e constant printre cei mai buni de pe teren in Liga secunda, acolo unde se intra chiar mai dur.

Dar asta este mentalitatea proasta a unor pseudoantrenori, a unor baieti care de fapt nu au treaba cu meseria de antrenor, care traiesc constant cu morcovul infipt in cur si care prefera sa joace la egal si sa se scuze decat sa piarda, negandindu-se niciodata ca ar putea castiga daca ar risca.

Veti spune ca vorbesc prostii, ca nu am nici o treaba cu fotbalul, ca nu mai stiu ce. Poate aveti dreptate.

Insa eu stau si ma uit la oameni ca Messi, Iniesta, Xavi, Pedro - toti pitici. Toti firavi din punct de vedere fizic dar, in acelasi timp, cei mai buni din lume.

Imi vine acum in minte cred ca cel mai bun exemplu: Jake Wilshere, tanarul jucator al lui Arsenal. Joaca titular la o super echipa intr-un campionat destul de dur. M-am uitat pe net. Are doar 1,73 inaltime!!!!

De aia Wenger e considerat unul dintre cei mai mari antrenori din lume si de aia Lacatus a plecat in Spania.

E posibil ca Bejan sa fi crescut in joc ca mijlocas, dar ultima data cand l-am vazut eu, adica acum un an, pierdea cam orice minge la mijloc, era foarte lent si se vedea ca nu e locul lui acolo. Poate ca a evoluat intre timp. Eu l-am vazut jucand fundas si la juniori si la echipa secunda si mi s-a parut bun acolo. Lazar de 2 sezoane ar fi trebuit sa fie folosit la prima echipa, dar nimic nu are logica la stana lui Jiji.

Alexandru Iacob este imprumutat la Branesti sau vandut?

Alexandru Iacob este imprumutat la Branesti sau vandut?

Din informatiie mele e imprumutat. Mi s-ar parea stupid sa-l de asi pe el, dar la incompetentii din club te astepti la orice.

Edited by ebonyc

Steaua II nu mai exista, cel putin nu in sezonul 2011-2012.

Sign in to follow this  
Followers 0