Ronnie

Tactica echipei, primul 11, organizarea etc.

Asezarea   58 members have voted

1. 1. Ce sistem crezi ca s-ar potrivi cel mai bine la Steaua in acest moment?

• 4-4-2
      18
    • 4-2-3-1
      5
    • 4-1-4-1
      3
    • 4-5-1
      5
    • 4-3-3
      21
    • 3-5-2
      3
    • 5-4-1
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

127 posts in this topic

Prietene, lasa romburile si liniutele de pe manager. Acel romb facut celebru de Ancelotti la AC Milan e imposibil de facut la o echipa din Romania.

In primul rand nici macar nu era asa cum ai incerca tu sa-l desenezi. Ce ai facut tu acolo este tot un 4-4-2 cu un mijlocas ofensiv si unul defensiv. In al doilea rand o tactica de genul acela se formeaza doar cu mijlocasi centrali.

Iar in ultimul rand cum poti sa spui ca se muleaza pe lotul actual???!!!

-Ce mijlocas defensiv bun avem noi in lot?

-Ce mijlocas ofensiv bun avem noi in lot?

-Ce mijlocas dreapta bun avem noi in lot?

-Ce atacanti buni avem noi in lot?

mijlocas defensiv : Bicfalvi

mijlocas ofensiv : Radut

mijlocas dreapta : C.Matei

atacanti : Maicon si Surdu ( cu chiu , cu vai... )

:)

Maicon asta a jucat un meci amical si deja il vedeti vreo mare vedeta. Mai intai sa confirme in meciuri oficiale pana sa il judecam. Tare mi-e frica sa nu apara dupa primul meci mai slab aceleasi persoane sa-l critice si sa-l injure pe Jiji ca l-a luat.

Eu nu contest ca Dacia era echipa de Liga a patra la noi. Dar am vazut dupa cum loveste mingea, ca are ambele picioare, e rapid, e tehnic...astea sunt calitati pe care le poti observa indiferent de adversar. Indiscutabil, el poate face meciuri slabe, dar are calitati peste atacantii actuali ai Stelei.

Sa vedem si cat de bine se descurca cand e marcat de un jucator de la Otelul, Timisoara sau Vaslui.

Noi avem talentul sa vedem in fiecare jucator care vine si face un dribling un mare fotbalist. La fel a fost si cu Toja, care ne-a exasperat ulterior. Hai sa asteptam sa vedem si noi vreo 5-6 meciuri consecutive cum se descurca, nu sa-l judecam dupa un meci amical.

@mountytoma si Lari

E 4-3-3, nu 4-4-3 :D

Ce-i drept asa creezi superioritate.

Nu ma pricep la tactici dar mi-ar placea sa vad un 4-2-3-1cu bonfim-gardos-martinovic-lato,bicfalvi+onicas la mijloc,marinescu(AML-cred ca ar trebui un stangaci aici totusi,sa poata centra fara sa se opreasca si sa se intoarca, cu toate ca mie mi-ar placea mai mult ca doar fundasii laterali sa centreze iar AML si AMR sa caute sa paseze si sa dribeze spre interior sau sa suteze cand nu au solutii )+Andrei ionescu(AMC)+radut(AMR) in spatele lui surdu sau maicon(care trebuie sa confirme si in meciuri oficiale).In felul asta ar sari din schema Banel si dodel pe care eu personal ii urasc.Oricum un atrenor adevarat ar face chiar o echipa buna cu jucatorii pe care i-am enumerat,mai ales din vara,cu matei in locul lui bonfim si eventual costea ca AMR in locul lui ionescu iar radut sa fie schimbat pe pozitie de AMC in locul liber lasat de ionescu.Chiar si asa ar trebui gasita o tactica asemanatoare insa mai defensiva pentru meciurile cu echipe tari dar aici ma abtin pentru ca nu am nici o idee,noi chiar nu avem inchizatori decenti si nici mijlocasi laterali(era szekely dar acum e varza si el,accidentarea si frustrarile l-au terminat)

Edited by claudiusb

Frumos acest topic. Cel mai mult imi place sistemul care a adus cele mai mari rezultate pentru Steaua, adica 4-2-2-2, cu cei 4 fundasi clasici, cu 2 mineri la mijloc (Stoica si Boloni) care faceau faza defensiva fara nici o greseala, in timp ce faza de atac era LETALA, cu 2 mijlocasi de banda, si cu doua varfuri (ce-i drept unul de careu, iar altul care era extrema). Dupa plecarea lui Loti, sistemul folosit a fost mai mult un 4-1-3-2, chiar daca Rotariu era foarte bun si pe faza defensiva, el facea mai des faza ofensiva decat Tudorel, fiind un jucator foarte spectaculos din acest punct de vedere.

In momentul de fata, personal cred ca 4-2-2 este cel mai bun pentru lotul pe care il avem, cu cei 4 fundasi, cu 4 mijlocasi (2 de banda, si Bicfalvi cu Radut la mijloc), si 2 atacanti (Surdu si inca unu de careu).

Si apropo de 4-3-3, parerea mea este ca acest sistem PENTRU Steaua, este cel mai pagubos, deoarece DE FAPT, acest sistem este o pacaleala pe care Lippi ne-a propus-o. In sistemul asta (repet, pentru Steaua), se folosesc cei 4 fundasi clasici, 3 mijlocasi printre care DOI la inchidere si unul ofensiv-central, plus cei 3 atacanti care de fapt DOI sunt mijlocasi de banda (Banel si cine mai era pe stanga) plus un atacant de careu. Adica (repet inca odata, LA Steaua) acest sistem care la prima vedere pare ultraofensiv, de fapt este unul extrem de defensiv, si de URAT.

Edited by y-jam

FC Timisoara - Steaua

Echipa probabila a Stelei din meciul de maine cu Poli Timisoara:

1.jpg

La Steaua nu vor putea evolua Mihai Radut, Ricardo (accidentati), Szekely, Burdujan (exclusi din lot).

Ca si in celelalte partide Steaua va juca acelasi 4-4-2 cu care a inceput returul.

Totusi, mijlocul sufera de la o etapa la alta schimbari. In urma cu 2 saptamani, Steaua a inceput impotriva celor de la Vaslui cu Nicolita-Ricardo-Bicfalvi-Szekely iar cu o etapa in urma, la Branesti, la mijloc evoluau Nicolita-Radut-Bicfalvi-Tanase. Si ca amatorismul din Ghencea sa continue, in perioada de iarna Steaua a incropat un prim 11 in care mijlocasi defensiv de baza era Ricardo.

In defensiva Steaua joaca cu echipa de baza din retur cu exceptia lui Latovlevici care a fost urcat la mijloc, in locul sau intrand Brandan. Chiar si-asa, in ultimele 3 etape Steaua a jucat doar o singura data cu aceasta linie de fund, pana acum utilizandu-se urmaotarele:

vs. Brasov: Bonfim-Galamaz-Gerarldo-Brandan

vs. Branesti: Bonfim-Martinovic-Gardos-Brandan

Atacul pare singurul compartiment unde treburile raman intacte. Iar asta nu este din cauza ca se vrea omogenizarea, ci din lipsa de posibilitati. In atac Steaua va juca cel mai probabil cu Surdu-Bilasco, urmand ca pe parcursul meciului sa intre si Maicon, autor a 2 goluri in amicalul Stelei de saptamana trecuta din Moldova. Chiar si-asa, in pauza de iarna Steaua si-a croit formatia pentru un 4-4-2 cu atacul format din Dica-Bilasco, urmand ca Burdujan sa fie prima rezerva.

mijlocas defensiv : Bicfalvi

mijlocas ofensiv : Radut

mijlocas dreapta : C.Matei

atacanti : Maicon si Surdu ( cu chiu , cu vai... )

:)

Bicfalvi inca nu a aratat nimic de cand este la Steaua (3-4 ani?). Din contra, inafara de sut mie nu mi se pare ca ar avea ceva special. Si din cate stiu eu atunci cand a fost cumparat de la Jiul Petrosani el juca atacant retras. Radut pana acum a fost umflat doar de presa, e adevarat ca este tehnic si pare ca are ceva, dar el nu este inca un mijlocas care sa poata duce Steaua de unul singur. Cosmin Matei a jucat extrem de putin la Steaua si mereu cand a intrat a fost sters. Si din cate stiu eu el este mijlocas stanga. Surdu de 10 ani de cand este in fotbal nu a fost un marcator, nu poti sa emiti pretentii la campionat cu el. De Maicon de unde stii tu ca este un varf bun?

Daca vrem sa crestem trebuie sa aducem jucatori adevarati. Bicfalvi, Radut, Mate, Surdu, Maicon sunt foarte buni daca obiectivul este locul 5.

Edited by Ronnie

Iar in ultimul rand cum poti sa spui ca se muleaza pe lotul actual???!!!

-Ce mijlocas defensiv bun avem noi in lot?

-Ce mijlocas ofensiv bun avem noi in lot?

-Ce mijlocas dreapta bun avem noi in lot?

-Ce atacanti buni avem noi in lot?

Daca e s-o luam asa...n-ar merge sa joci nici un sistem

Vai ce mijloc avem cu Timisoara , fac cu nervii , cand ma gandesc ce mijlocasi aveam odinioara...Vai de Steaua noastra...Ce pretentii sa mai ai cu asa jucatori,cum zice Ronnie,daca avem obiectiv locul 5-6 sunt buni...

Frumos acest topic. Cel mai mult imi place sistemul care a adus cele mai mari rezultate pentru Steaua, adica 4-2-2-2, cu cei 4 fundasi clasici, cu 2 mineri la mijloc (Stoica si Boloni) care faceau faza defensiva fara nici o greseala, in timp ce faza de atac era LETALA, cu 2 mijlocasi de banda, si cu doua varfuri (ce-i drept unul de careu, iar altul care era extrema). Dupa plecarea lui Loti, sistemul folosit a fost mai mult un 4-1-3-2, chiar daca Rotariu era foarte bun si pe faza defensiva, el facea mai des faza ofensiva decat Tudorel, fiind un jucator foarte spectaculos din acest punct de vedere.

In momentul de fata, personal cred ca 4-2-2 este cel mai bun pentru lotul pe care il avem, cu cei 4 fundasi, cu 4 mijlocasi (2 de banda, si Bicfalvi cu Radut la mijloc), si 2 atacanti (Surdu si inca unu de careu).

Si apropo de 4-3-3, parerea mea este ca acest sistem PENTRU Steaua, este cel mai pagubos, deoarece DE FAPT, acest sistem este o pacaleala pe care Lippi ne-a propus-o. In sistemul asta (repet, pentru Steaua), se folosesc cei 4 fundasi clasici, 3 mijlocasi printre care DOI la inchidere si unul ofensiv-central, plus cei 3 atacanti care de fapt DOI sunt mijlocasi de banda (Banel si cine mai era pe stanga) plus un atacant de careu. Adica (repet inca odata, LA Steaua) acest sistem care la prima vedere pare ultraofensiv, de fapt este unul extrem de defensiv, si de URAT.

E pagubos si defensiv 4-3-3 in conditiile in care ne limitam doar la jucatorii de la prima echipa. Daca ii punem pe Banel si Surdu extreme putem sa jucam si 1-5-4 ca tot defensivi am fi.

Tatarusanu

Martinovic Gardos Geraldo Latovlevici

Lazar Onicas Radut

Szekely Rusu Nastasie

Pare defensiv asa?

Edited by ebonyc

@Ronnie

Radut mie mi se pare destul de talentat, are posibilitatea sa ajunga mare. Din pacate, trebuie sa prinda in acelasi timp jocuri, trebuie sa i se dea posibilitatea sa creasca. Si nu imprumutat pe la toate candidatele la retrogradare.

Bicfalvi nu a jucat constant decat pe vremea lui Hagi, in rest a fost mai mult de umplutura sau imprumutat pe la echipe slabe. De unde sa invete? Crezi ca poate singur?

N-am spus ca ei nu pot creste, dar momentan Radut si Bicfalvi nu sunt decat 2 jucatori de viitor. In acest moment ei nu pot fi catalogati drept oameni de baza sau jucatori esentiali. Eu doar am spus ca Steaua nu poate juca rombul facut celebru de Milan deoarece in momentul actual nu avem jucatori care sa poata juca pe aceste pozitii.

De acord cu tine ca Steaua nu poate juca in tactica respectiva.

Insa tocmai datorita faptului ca sunt jucatori de perspecitva ar trebui sa fie titulari meci de meci, mai ales tinand cont de faptul ca sezonul asta e cam terminat pentru noi. Oricum nu mai prindem nici macar locul 2, macar sa le dam sansa sa creasca

Sunt de acord cu Ronnie , Radut si Bicfalvi sunt momentan jucatori de viitor , ca multi altii de pe la noi...

Drept e ca trebuie sa si joace pentru a confirma...La Steaua e mai greu lucru asta pentru un tanar...

Pe de alta parte,ma gandesc,cu toata instabilitatea de la echipa,daca era Bicfalvi asa bun,pana la urma s-ar fi impus barem la un antrenor.El n-a jucat constant la nimeni...

Da, dar nici antrenorii n-au avut curaj sa joace cu tineri, tocmai datorita instabilitatii de la Steaua. Pai ia gandeste-te sa fi facut vreo 2-3 meciuri proaste, ce era la gura lu' Jiji

Da,e drept si asta.Pana la urma tot la Jiji ajungem,el e problema number 1 !

Unul ce-a vrut sa joace cu tineri,Bergodi,a fost zburat imediat,din pacate...Nu spun ca poate facea cine stie ce echipa,dar barem ne convingeam de potentialul jucatorilor tineri ce-i aveam...

Instigator a spus ceva foarte adevarat : " Daca o luam ca nu avem jucatori buni in lot , nu ar merge nicio tactica "

Eu zic ca avem jucatori destul de interesanti si chiar de valoare precum Tatarusanu,Gardos,Geraldo,Latovlevici,Tanase,Radut,Bicfalvi,C.Matei,Marinescu si de ce nu Maicon ( sper sa fie atacantul de care aveam nevoie ).

Pana la urma tot un 4-4-2 sau 4-4-1-1 s-ar mula pe jocul Stelei :)

Steaua - Unirea Urziceni

Echipa probabila a Stelei pentru meciul din aceasta seara

2.jpg

Absenti: Cr. Tanase, Szekely, Radut Galamaz, C. Matei (accidentati), Burdujan, Emeghara (neconvocati)

In apararea Stelei va exista o singura modificare fata de partida de la Timisoara, Gardos revenind in locul lui Iliev. Astfel, Steaua incepe meciul cu urmatoarea echipa in spate: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo, Brandan. Pana acum aceasta s-a dovedit a fi cea mai buna asezare.

Mijlocul Stelei sufera in continuare modificari. Dupa cum ne-am obisnuit, Steaua nu stie ce inseamna constanta si nici nu vrea, asa incat pentru meciul din aceasta seara sunt asteptati sa apara atat Surdu cat si Dica la mijloc. Cu un mijloc format din 2 atacanti Steaua ar trebui sa fie foarte ofensiva, desi pare greu de crezut ca vom mai vedea curand acest lucru. Mijlocul Stelei este urmatorul: Nicolita, Bicfalvi, Dica, Surdu.

In atac gasim din nou schimbari. Daca s-a incercat ba cu Surdu, ba cu Maicon, ba cu Burdujan, ba cu Dica, in aceasta seara il gasim titular pe Onofras langa nelipsitul golgheter Bilasco.

Asadar, echipa probabila a Stelei este urmatoarea:

1. Tatarusanu - 29. Bonfim, 23. Geraldo, 6. Gardos 15. Brandan - 16. Nicoliță, 26. Bicfalvi, 20. N. Dica 24. Surdu - 11. Onofraș - 17. Bilasco

Te-ai gandit tu la formatia asta, sau ai preluat-o de undeva?

Cu asezarea asta, benzile sunt compromise din start, in locul lui Banel ar fi mai indicat Onfras, dar deh el este de "neinlocuit", Dica care nu da randament in general pe postul de mijlocas la creatie, ar trebui sa fie undeva in locul lui Onofras pe postul de atacant retras, cat despre varful Bilasco, mai bine i-ar mai da o sansa lui Maicon, ca are o viteza si o tehnica clar superioara plus ca din cate s-a vazut poate suta decent cu ambele picioare.

avand in vedere lotul disponbil in acest moment, cred ca una din cele mai bune solutii ar fi :

Tatarusanu

Bonfim, Geraldo, Gardos, Brandan

Onforas, Marinescu, Bicfalvi, Latovlevici

Dica

Maicon

@Stryker

Am luat echipa probabila de pe GSP. Eu as avea cu totul si cu totul alte optiuni. In primul rand noi n-avem nici macar un atacant bun si vad ca se insista din nou sa incepem cu 2 (ca asezare, ca de fapt is vreo 4 pe teren).

Steaua - Unirea Urziceni

Echipa probabila a Stelei pentru meciul din aceasta seara

2.jpg

N-am mai vazut o echipa atat de aiuristic ofensiva de foarte mult timp. Sincer, imi aduce aminte de fotbalul din curtea scolii, cand toti eram atacanti si faceam cu schimbul in poarta.

Daca asta ramane lotul va fi foarte interesant de vazut cum ne aparam daca un fundas lateral urca pe banda si se pierde posesia.

Sunt 4 atacanti, dintre care 3 sunt aiurea folositi, asta admitand ca Bilasco este pe pozitia care trebuie, cu toate ca el nu da randement pe niciun post ... totusi tind sa cred ca Maicon are potentialul sa devina cel mai bun atacant din lot, dupa cum am spus are calitati : are viteza, are un dribling decent la nivelul ligii autohtone si suteaza decent cu ambele picioare, spune-mi si mie daca mai avem vreun atacant in momentul de fata cu toate calitatiile astea la un loc?

Ca mijlocasi de benzi nu avem nici unul decent in absenta lui Tanase(care nu este cine ce) si Szekely(care vezi dom'le e accidentat) ... Banel nu se pune ca el este atlet, iar Cosmin Matei ar putea fi o solutie de viitor

In orice caz, daca asta va fi cu adevarat formatia de start, atunci este posibil chiar si un X (refuz sa cred ca pot castiga urzicatii chiar si in conditiile astea).

Edited by Stryker