Guest

A.C.A.B.

485 posts in this topic

si revenind cu alte exemple concrete, puteti observa cum nu se aplica aceeasi metoda si cu alte grupuri de manifestanti...cum sunt tratati in mod "preferential" suporterii de fotbal. de ce nu s-a facut atata exces de zel cand situatia chiar o cerea: de exemplu vara asta, la alegerile locale de la stefanesti, cand locuitorii mai colorati ai zonei au oprit desfasurarea alegerilor intrand cu forta in sectia de votare, cu mai multe buletine de vot, cu lipse de stampile...de ce a doua zi, dupa afisarea rezultatelor, aceiasi mexicani au blocat centrul orasului? exemplele pot continua, dar chiar nu are rost sa facem o enumerare a tuturor evenimentelor penibile in care a fost implicata politia romana. in schimb, suporterii craiovei au avut parte de o intoarcere acasa cu microbuzele pline de gaz lacrimogen, cu soferi obligati sa conduca in aceste conditii...timisorenii gazati in centrul orasului in timp ce desfasurau un protest pasnic...oameni lesinati pe strada in urma inhalarii gazului. pana cand?

si revenind cu alte exemple concrete, puteti observa cum nu se aplica aceeasi metoda si cu alte grupuri de manifestanti...cum sunt tratati in mod "preferential" suporterii de fotbal. de ce nu s-a facut atata exces de zel cand situatia chiar o cerea: de exemplu vara asta, la alegerile locale de la stefanesti, cand locuitorii mai colorati ai zonei au oprit desfasurarea alegerilor intrand cu forta in sectia de votare, cu mai multe buletine de vot, cu lipse de stampile...de ce a doua zi, dupa afisarea rezultatelor, aceiasi mexicani au blocat centrul orasului? exemplele pot continua, dar chiar nu are rost sa facem o enumerare a tuturor evenimentelor penibile in care a fost implicata politia romana. in schimb, suporterii craiovei au avut parte de o intoarcere acasa cu microbuzele pline de gaz lacrimogen, cu soferi obligati sa conduca in aceste conditii...timisorenii gazati in centrul orasului in timp ce desfasurau un protest pasnic...oameni lesinati pe strada in urma inhalarii gazului. pana cand?

sau poate ca erau columbieni..:)..zapata si toti nebunii aia.

lasand gluma la o parte..iti raspund la ultima intrebare aici..ca pe mess nu prea te prind:pana cand o sa li se ia si lor(desi e cam imposibila teoria mea).tot sper sa zica intr-o zi:ia mai da-i in plm..pe toti ultrasii astia..sa-si faca de cap singuri sa vedem ce se intampla.cam pana atunci ne vor gaza si vor abuza de fortele lor inegale cu ale noastre.

si inainte..chiar era combinatie sa vii pe stadion.jandarmi slabi,cu o cascheta si un pulan.vremuri..

breteaua castii va ingusteaza mintea si va comprima gandurile...

Sau iti salveaza viata daca un suporter inconstient da cu pietre dupa tine....

Din pacate.

Din pacate.

Din pacate de atat ii duc mintea pe unii care vin la stadion, nu se gandesc ca jandarmul de la Cluj care a fost lovit cu bordura-n fata avea doi copii acasa iar el pur si simplu filma, sa nu mai spun de Tweety al nostru care nu are acum interzis in Ghencea

Din pacate nici jandarmii nu se gandesc ca si unii dintre noi au copii acasa. Intr-o directie se numeste ultraj, in cealalta directie folosirea disproportionata a fortei, si amandoua sunt la fel de ilegale.

Din pacate nici jandarmii nu se gandesc ca si unii dintre noi au copii acasa. Intr-o directie se numeste ultraj, in cealalta directie folosirea disproportionata a fortei, si amandoua sunt la fel de ilegale.

Corect dar acei suporteri gresesc de cele mai multe ori, li se pare ca au puterea sa faca ei dreptate cu scaune sau injuraturi,parerea mea este ca totul se rezuma bunul simt al fiecaruia, adica nimeni nu ar avea nimic cu suporterii daca n-au comenta la fiecare pas al jandarmeriei ci doar ar incuraja echipa

Esti genial. Habar n-ai ce se petrece da nu doar ca gasesti motivele si motivatiile ci emiti si solutiile. Iti dai seama ca tot ce scrii tu privind acest subiect e la fel de valabil ca ce scrie in horoscop prin ziare in fiecare zi :laugh:

Edited by AdiM

@catalinberceni

Se pare ca nu prea ai intalnit situatii in care sa-ti iei gaz in fata aiurea si sa vomiti pana nu mai poti,nu ai fost injurat/batut fara niciun motiv...mi-as fi dorit sa fii in microbuzul celor de la Craiova.

A.C.A.B.

@korynna; @AdiM

Parerea mea este ca nu merita sa ne incarcam memoria cu lucruri inutile si nici sa ne enervam citind aberatiile unora care vorbesc in necunostiinta de cauza. Asta este mentalitatea unora si n-o sa le-o schimbam noi, oricat am incerca. :wink:

Va rog eu, urmati sfatul din semnatura mea. Individul posteaza mult si inutil, cu dezacorduri si erori de logica, avand ca singur scop inflamarea spiritelor; eventual si bagatul in seama. Din spatele tastaturii, toti sunt "adevarati", toti canta tot meciul, toti stiu ce si cum trebuie facut, toti stau 12 ore la coada la bilete. In realitate, tre' sa fie un pusti cordit de 15 ani, care-a fost la 2 meciuri si si-a luat vreo 2 palme de la baietii din brigazi ca rontaia seminte sau sufla in goarna, si asa a inceput razboiul lui cu lumea nedreapta si cruda. Plictisitor si neinteresant.

mie imi aduce aminte de un alt personaj.ala din buftea,sau de unde era el.de l-am prins la un meci cu rapedo si nu stia ce sa mai zica sa se scuze.dar vba ta andyro..toti suntem tari pe net.

asa ca..Catalin berceni te provoc la o trivia.sa ne batem in net.eu sunt un cetatean cordit si plm,imi place pe net.nu iti sufar postarile si as vrea sa te bat.hai conquiztador,sau goleador.

p.s.postul meu este un pamflet,a nu se trata altfel decat asa cum este.

on topic:**** garda!

mie imi aduce aminte de un alt personaj.ala din buftea,sau de unde era el.de l-am prins la un meci cu rapedo si nu stia ce sa mai zica sa se scuze.dar vba ta andyro..toti suntem tari pe net.

asa ca..Catalin berceni te provoc la o trivia.sa ne batem in net.eu sunt un cetatean cordit si plm,imi place pe net.nu iti sufar postarile si as vrea sa te bat.hai conquiztador,sau goleador.

p.s.postul meu este un pamflet,a nu se trata altfel decat asa cum este.

on topic:**** garda!

Probabil ca el era singur si voi 4 sau 5? sau erati mai multi? era clar ca nu avea ce sa faca decat sa isi ceara scuze. Crezi ca l-a durut gura ? vezi ca o arde pe la nord. l-am vazut si eu de cateva ori. e baiat de treaba , canta 90 de min nu ca altii care au facut sau fac parte din brigazi si doar mimeaza cantecele sau le fredoneaza in gand.

Cum sa vbesti ma la persoana a 3-a despre tine? :biggrin: :biggrin:

Asta ma gandeam si eu :clap:

Probabil ca el era singur si voi 4 sau 5? sau erati mai multi? era clar ca nu avea ce sa faca decat sa isi ceara scuze. Crezi ca l-a durut gura ? vezi ca o arde pe la nord. l-am vazut si eu de cateva ori. e baiat de treaba , canta 90 de min nu ca altii care au facut sau fac parte din brigazi si doar mimeaza cantecele sau le fredoneaza in gand.

ce faci ma n-ai murit? asa ai trimis mass ca nu mai esti printre noi. ai inviat?

ca sa fiu on-topic, ma uitam pe filmuletul din serbia, de la arderea politistului sub acoperire din peluza Stelei Rosii.

Si.. surprinzator, jandarmii de acolo n-au folosit gazele chiar daca unul de-al lor era in pericol...

topicul se numeste ACAB, deci rezolvati-va problemele personale in alta parte.

nu mai postati offtopic! nu intereseaza pe nimeni ce neintelegeri aveti voi, cine are dreptate sau pe cine vreti voi sa bateti.

am sters 21 de postari, mai sterg inca vreo 20 daca e cazul.

topicul se numeste ACAB, deci rezolvati-va problemele personale in alta parte.

nu mai postati offtopic! nu intereseaza pe nimeni ce neintelegeri aveti voi, cine are dreptate sau pe cine vreti voi sa bateti.

am sters 21 de postari, mai sterg inca vreo 20 daca e cazul.

parerea mea e ca trebuia sa stergi de mai sus un pic ..

parerea mea este ca vorbesti/tastezi prea mult si de obicei fara un scop precis.

România – stat milițienesc

Suporterii Craiovei au fost reținuți dupã meci fãrã un motiv plauzibil

La finalul partidei cu FC Brașov, ultrașii Universitãții de la tribuna a doua au fost încercuiți de jandarmi și angajați Ardia. Apoi, au fost scoși pe rând și pe sus din tribunã și puși cu fața la zidul stadionului Extensiv. Apoi au fost aruncați drept carne de pulane în dube.

Noi ne-am dus sã-i pozãm. Urmarea? Am fost puși, la rândul nostru, cu fața la zid, în ciuda legitimațiilor pe care le-am fâlfâit prin fața cãmãșilor albastre în timp ce le explicam cã ține de meseria noastrã sã informãm ce se întâmplã. Dar e doar un amãnunt. Într-un târziu, dupã ce ne-au fost trecute CNP-urile de infractori în catalogul jandarmeriei, ni s-a zis sã plecãm. Suna ca și cum ni s-ar fi fãcut un favor. Așa cã am rãmas și putem sã vã povestim, pe scurt, ce s-a mai întâmplat.

Suporterii „infractori“ reținuți odatã cu noi au fost duși la dubã...cu destinația Secția 2, din ce se zvonea. Între timp s-a aruncat cu pietre spre jandarmi. Aceștia s-au mobilizat exemplar, mai ales cã recent Gruparea Mobilã a aniversat 10 ani de existențã. ªi dupã un urlet: „Ne-au spart geamu’“ au luat-o la goanã și au prins vreo trei-patru copii de 13-14 ani, care probabil alergaserã mai încet decât restul, și i-au suit în dubã. Numãrul pulanelor de la secție nu-l știm.

De ce au fost reținuți fanii? Singurul motiv care poate fi invocat de jandarmi e cã au scandat împotriva patronului Universitãții. Adicã au spus: „Mititelu ești o mizerie“, scandare care, de altfel, s-a auzit mult mai puternic de la peluzã. Potrivit articolului 20, litera m din legea lui miticã, spectatorilor le este interzis „sã sãvârseascã fapte, acte sau gesturi obscene, sã profereze ori sã scandeze injurii, cuvinte sau expresii jignitoare ori vulgare, precum si amenințãri cu acte de violentã împotriva celorlalți spectatori, oficiali, jucãtori sau a bunurilor acestora“. Ok, suntem de acord, dar la finalul partidei, aproape tot stadionul a strigat „Tudor, țãrane, sã-ți dãm la ****“, apreciind cã echipa lui Mititelu a fost furatã de arbitri. Practic, 99% din persoanele prezente la meci trebuiau bãgate în dube.

În plus, mãreața lege numãrul 4 nu a fost încãlcatã doar de suporteri, ci și de jandarmi, care au stat tot meciul în ceafa suporterilor. Iar ei, potrivit legii lui Dragomir pe care o respectã, nu au voie sã fie pe stadion.

Ca un amãnunt, un suporter al Universitãții se aflã în acest moment internat la Spitalul 1, dupã ce a suferit o minorã fracturã de piramidã nazalã în urma unei intervenții a unui angajat Ardia.

Cât despre meci, Universitatea a terminat 0-0 cu FC Brașov, dupã o prestație identicã cu, scuzați cacofonia voitã, caracterizarea patronului de cãtre ultrași.

(sursa www.lupamea.ro)

Edited by crafft

un fel de Petrica al olandezilor :))

Venit la București din Nijmegen, împreunã cu suporterii lui NEC, polițistul Peter Tromp spune: "Încercãm sã aflãm secretele comportamentului lor violent și sã-i ajutãm sã-și rezolve problemele"

Te cucerește imediat. Zîmbind, se apropie și-ți întinde mîna. "Hello, eu sînt Peter Tromp". Chiar de n-ai știi cã e, instantaneu ai spune: "E olandez". Accentul îl trãdeazã imediat, deși vorbește în englezã. Dar nu pare un dur, n-ai zice cã e polițist. Dar este. Unul care și-a petrecut viața fãcînd ordine în viețile altora.

Monitor de securitate

A venit la București împreunã cu grupul organizat de suporteri ai lui NEC Nijmegen și a acceptat o întîlnire cu Gazeta Sporturilor. "Am 47 de ani, sînt activ din 1980". Cît avea atunci? 19 ani! "Încã îmi place", mãrturisește senin. Mai ales cã, din 2005, se ocupã de fotbal la poliția din Gelderland-Zuid. În Departamentul informativ, el coordoneazã toate acțiunile legate de NEC Nijmegen, cel mai important club din aceastã zonã a Þãrii Lalelelor. Este monitor de securitate și urmãrește fanii echipei peste tot. Inclusiv la București, pentru returul cu Dinamo. "Îi știu bine pe majoritatea, toți sînt înregistrați. ªi ei mã cunosc suficient".

- Cît timp îi trebuie unui polițist ca sã intre pe sub pielea suporterilor?

- Cam doi-trei ani.

- Vã acceptã pe lîngã ei?

- Trebuie.

Acest "trebuie" inspirã puținã teamã, însã nu e motiv. Pentru heer Tromp, forța e ultimul lucru la care se gîndește. Are o altã cale, umanã, de a-i calma pe suporterii înfierbîntați. Vorbește cu ei, le aflã secretele negre, îi ajutã sã-și rezolve problemele.

Se cautã cauzele

"Au fost și la noi ani, prin '80-'90, cînd huliganismul se manifesta urît. Însã acum incidentele sînt tot mai rare". Iatã o explicație: "Existã un proiect în Olanda, »Huliganii în prim-plan», și încercãm sã descoperim ce se ascunde în spatele comportamentului lor violent", spune omul legii, oferindu-ne un exemplu. "Dacã un fan se îmbatã și provoacã incidente la un joc, îl chem la secție. Nu-l bat, ci îl întreb: ".

- Cum îi ajutați?

- Depinde de problemã. Discut cu ei, le dau sfaturi. Dacã e ceva mai delicat, apelãm la Asistența Socialã. Aici, poliția, cluburile și Asistența Socialã lucreazã împreunã.

- Dar dacã sînt dependenți de bãuturã sau de droguri?

- Existã centre de dezalcoolizare, de dezintoxicare.

- ªi dacã unul bea și face prostii numai ca sã fie "macho"?

- Atunci discutãm altfel.

Abonamente suspendate

Ce înseamnã "altfel"? "Îi suspendãm, nu mai intrã pe stadion". Poliția? "Nu, cluburile le anuleazã abonamentele pentru o perioadã hotãrîtã de noi". Dar, existã un "dar". "În cazul în care un suporter suspendat vrea totuși sã vinã la un meci, se întoarce la noi în ziua partidei, ne uitãm la el, vedem cã n-a bãut și e liniștit, atunci îl lãsãm sã-și cumpere bilet și sã intre în tribunã".

Un lucru nu pare lãmurit. "Dacã sînteți pe cale sã rezolvați acest conflict cu fanii, ce mai fac trupele speciale de intervenție?". "Sînt acolo, ca huliganii care au mai rãmas sã ne vadã. Cînd se întîmplã ceva, acționeazã".

"Obiectivul nostru este sã prevenim, nu sã reprimãm. Trebuie sã-i înțelegem pe fani, sã-i ajutãm"

Peter Tromp, polițist olandez

"Dacã un fan provoacã incidente, îl chem la secție și îl întreb: «Ce necazuri ai ? Spune-mi, sînt de partea ta!»”

"În Olanda, poliția, cluburile și Asistența Socialã colaboreazã pentru a rezolva problemele suporterilor"

"Stau acasã dacã au interdicție"

Fãrã un ordin judecãtoresc, polițiștii olandezi nu-i pot împiedica pe suporterii suspendați sã plece în strãinãtate dupã echipele lor. "Dacã apar, îi cunoaștem și nu-i lãsãm sã stea cu grupul organizat. Însã nu vor veni. Au interdicție, stau acasã. Se merge pe încredere". Peter Tromp așteaptã legea care sã urmãreascã un huligan suspendat în întreaga Uniune Europeanã. Deocamdatã, e doar proiect.

Derbyurile la 12:30

De cîțiva ani, pentru a putea controla mai bine și mai ușor facțiunile radicale ale fanilor principalelor cluburi, Ajax, PSV și Feyenoord, olandezii au schimbat ora de start. Marile derbyuri nu se mai disputã în nocturnã, ci la prînz. Da, încep la 12:30!!! Peter Tromp mai știe ceva: "Pînã seara, suporterii ar avea destul timp sã bea. La 12:30 de-abia se trezesc".

5 la București

Pentru meciul cu Dinamo, Peter Tromp a venit la București cu douã colege de la Departamentul informativ al poliției din Gelderland-Zuid și cu doi stewarzi de la NEC Nijmegen. Ei au colaborat cu Adrian Dincã și cu Adrian Tãnase, de la Punctul Național de Informare în Fotbal, un fel de "Intelligence" al Jandarmeriei. Batavii au realizat o analizã de risc, oferind pãrții române toate datele despre fanii lui NEC.