Guest

A.C.A.B.

485 posts in this topic

Ce imi plac mie indivizii astia care tot striga ACAB, cops must die, etc...

Ma intreb ce ar mai fii strigat daca aveau parinti care sa lucreze in Politie, Jandarmerie, sau daca, precum spuneam mai sus, un politist l-ar fii aparat de zeci de "baieti buni" care nu vroiau "decat" sa il calce in picioare...deh, ce mare lucru vroiai sa faca?

Doar sa te bata pana nu te mai ridici, nu e mare lucru ...nu?

Sa strigi ACAB e ca si cum ai spune ca toti romanii sunt tigani, analfabeti, badarani, incompetenti, etc.

Se generalizeaza prea mult !

Incercati sa fiti si voi mai luminati la minte, ca vedeti doar ce vi se arata sau doar ceea ce vreti sa vedeti.

Deci nu mai luati apararea celor care nu merita sa fie aparati.

Politistul francez care i-a impuscat pe suporterii celor de la PSG, nu cred ca a facut-o degeaba, el era in timpul serviciului, in civil, si a facut ce trebuia sa faca orice om cu onoare.

Adica le-a luat apararea celor care erau in minoritate.

Faptul ca respectivii erau in deplasare, asta nu inseamna ca francezii au o scuza.

Intr-adevar, cand te duci intr-o deplasare iti asumi anumite riscuri, risti sa fii jignit, agresat, tratat cum nu se cuvine, sunt niste riscuri reale, dar asta nu inseamna ca trebuie sa suporti toate mizeriile unor astfel de oameni.

Toate au o limita, in seara respectiva eu sunt sigur ca  francezii au intrecut aceasta limita, pentru ca altfel ei nu ar fii fost impuscati.

o intrebare:la ce unitate lucreaza taica-tu???sau tu???

nici macar nu am nevoie sa ma aprobi tu :))

stai linistit ca nu am pe nimeni care sa lucreze in structurile M.A.I. si nici nu am avut in trecut.

dar ai putea sa te faci,ca mentalitatea o ai deja :D

Pentru amatorii de scandal si pt toti jandarmii care viziteaza site-ul, mesajul de la meciul cu Poli a fost: "GEORGESCU LA PRAVALIE ! ".

Pentru amatorii de scandal si pentru toti jandarmii care viziteaza site-ul, mesajul de la meciul cu Poli a fost: "GEORGESCU LA PRAVALIE ! ".

Daca as fi vrut, cu siguranta ca ajungeam si jandarm.

Dar nu prea se poate, pt ca eu sunt de partea voastra de cand ma stiu, dar vad ca unii nu isi dau seama de chestia asta, ba mai mult ma acuza ca sunt si contra...

In fine, hai s-o lasam asa cum a ramas !

Eu nu m-am gandit o secunda la tine sau la altcineva cand am scris chestia de mai sus. Daca tu te simti, problema ta, eu am vb la modul general

Mda, am apasat qoute la cine nu trebuia...

suporterii parizieni au protestat azi in Paris printr-un marh pasnic in memoria suporterului ucis de un politist de acum 2 saptamani. Pakt k n-am facut si noi un mesaj de solidaritate(cainii au facut-o)R.I.P............. A.C.A.B.

suporterii parizieni au protestat azi in Paris printr-un marh pasnic in memoria suporterului ucis de un politist de acum 2 saptamani. pacat k n-am facut si noi un mesaj de solidaritate(cainii au facut-o)R.I.P............. A.C.A.B.

Dar parizienii au facut vreun protest cand noi am fost impuscati de jandarmi?

Asa ca fapt divers... :wink:

Au inceput astia ca si Jiji sa ajute ei si sa se bage peste tot...ce treaba avem noi cu cei de la PSG? ne cunoastem?? au facut ei ceva pt noi cand am fost la greu? NU, deci nici noi nu facem...daca ereau romani faceam si noi..ca si alti au facut pt noi !!

Ce imi plac mie indivizii astia care tot striga ACAB, cops must die, etc...

Ma intreb ce ar mai fii strigat daca aveau parinti care sa lucreze in Politie, Jandarmerie, sau daca, precum spuneam mai sus, un politist l-ar fii aparat de zeci de "baieti buni" care nu vroiau "decat" sa il calce in picioare...deh, ce mare lucru vroiai sa faca?

Doar sa te bata pana nu te mai ridici, nu e mare lucru ...nu?

Sa strigi ACAB e ca si cum ai spune ca toti romanii sunt milogi, analfabeti, badarani, incompetenti, etc.

Se generalizeaza prea mult !

Incercati sa fiti si voi mai luminati la minte, ca vedeti doar ce vi se arata sau doar ceea ce vreti sa vedeti.

Deci nu mai luati apararea celor care nu merita sa fie aparati.

Politistul francez care i-a impuscat pe suporterii celor de la PSG, nu cred ca a facut-o degeaba, el era in timpul serviciului, in civil, si a facut ce trebuia sa faca orice om cu onoare.

Adica le-a luat apararea celor care erau in minoritate.

Faptul ca respectivii erau in deplasare, asta nu inseamna ca francezii au o scuza.

Intr-adevar, cand te duci intr-o deplasare iti asumi anumite riscuri, risti sa fii jignit, agresat, tratat cum nu se cuvine, sunt niste riscuri reale, dar asta nu inseamna ca trebuie sa suporti toate mizeriile unor astfel de oameni.

Toate au o limita, in seara respectiva eu sunt sigur ca  francezii au intrecut aceasta limita, pentru ca altfel ei nu ar fii fost impuscati.

o intrebare:la ce unitate lucreaza taica-tu???sau tu???

nici macar nu am nevoie sa ma aprobi tu :))

stai linistit ca nu am pe nimeni care sa lucreze in structurile M.A.I. si nici nu am avut in trecut.

dar ai putea sa te faci,ca mentalitatea o ai deja :D

eu cred ca aici este o confuzie .. multi dintre noi gandim acest subiect cu inima zdrobita la meciul din groapa , eu nu cred ca este corect . Parerea mea este ca la ei a fost altceva , o alta situatie ... sa presupunem prin absurd ca unii dintre noi am fhi prinsi undeva in deplasare intr`o ambuscada ... intr`un numar clar inferior ... acum catziva jandarmi ar fhi acolo prezenti si ne`ar venih in ajutor ... i`ati blama ? poate unii nu ... unii care sunt cu adevarat ultra` , dar cei nevinovatzi ? cei care vin pt a2a oara la un meci .. 2 - 3 pustani ...

ce a fost in groapa a depasit orice limita .. a fost clar un abuz .. insa in franta a fost cu totul altceva ... deci sa judecam cu mintea acest subiect , nu cu inima

pai ,ba baieti,d`aia arata peluza noastra jalnic,doar primele 2-3 randuri nu gandesc ca voi,nu ma mai chinui sa va explic,nu va mai chinuiti nici voi sa mai postati ,va rog

pai ,ba baieti,d`aia arata peluza noastra jalnic,doar primele 2-3 randuri nu gandesc ca voi,nu ma mai chinui sa va explic,nu va mai chinuiti nici voi sa mai postati ,va rog

nu prea inteleg ce vrei sa spui .. tu gandesti altfel ? spune cum vezi tu lucrurile ..

Jandarmeria română şi ura naţională

Opinia publica din Romania a trecut cu prea mare usurinta peste un incident care, in opinia mea, reflecta o stare de spirit. De cand forurile internationale ne-au atras atentia in legatura cu scandarile rasiale si trivialitatile din tribune, la meciurile de fotbal, toata lumea incearca sa se fereasca. Au fost deja luate si primele masuri: terenuri de fotbal suspendate, din cauza suporterilor care s-au batut cu fortele de ordine, sau din cauza scandarilor rasiale, xenofobe sau a trivialitatilor. Ma intreb daca aceste tipuri de scandari sunt interzise doar in fotbal. Banuiesc ca da, de vreme ce in urma incidentelor de la Sfantu Gheorghe, nimeni nu a fost tras la raspundere.

La inceputul saptamanii, in orasul din judetul Covasna, in timpul unui meci amical de handbal desfasurat intre echipele Rulmentul Brasov si Ferencvaros Budapesta, cei peste 1500 de suporteri localnici ai echipei din Ungaria au cantat imnul national al Ungariei, au afisat drapele ale statului ungar, echipa din Brasov fiind injurata tot timpul de catre etnicii maghiari, suporteri ai echipei din tara vecina. „Am jucat de parca am fi fost in Ungaria, nu in Romania. La inceputul meciului, spectatorii au cantat imnul Ungariei, iar pe noi ne-au fluierat si ne-au injurat tot timpul”, spune Mariana Tarca, antrenoarea echipei din Brasov. Nici un ziar care a relatat incidentul nu vorbeste de interventia fortelor de ordine. Nu avem cunostinta de vreun raport al Jandarmeriei care sa consemneze aceste fapte, care intra, categoric, in sfera penalului. Le-a fost teama sa aplice legea? In schimb, Jandarmeria Romana are curajul sa opreasca intrarea pe un stadion din Bucuresti, al unui grup de tineri romani, care voiau sa afiseze, in timpul unui meci de fotbal, un banner pe care scria simplu: „Basarabia, pamant romanesc!”. Acesti tineri nu au injurat pe nimeni, nu au cantat imnul national al Republicii Moldova si nu au afisat steaguri ale acestei tari. Voiau doar sa afiseze un banner. Argumentul fortelor de ordine a fost acela ca aceasta sintagma incita la ura nationala. Adica, cu alte cuvinte, ce s-a intamplat la Sfantu Gheorghe nu incita la ura nationala. Scandarile de acolo au fost cat se poate de normale si pasnice, drept urmare, nimeni nu trebuie sa plateasca pentru asta.

Astfel de gesturi trebuie sanctionate, indiferent unde s-au petrecut. Cei care scandeaza in acest mod trebuie pedepsiti, indiferent ca sunt romani, unguri, rromi sau de alte etnii. Aceeasi unitate de masura trebuie utilizata in toate cazurile, altfel se creeaza impresia ca etnicilor maghiari le este permis orice, chiar sa ii injure pe romani acasa, in Romania, la un simplu meci de handbal.

Dan TANASA, secretar executiv, Forumul Civic al Romanilor

din Harghita si Covasna - e-mail: [email protected]

Pai au ei curaj sa ia masuri acolo ? Ungurii sunt foarte uniti si dupa cum se stie, jandarmii nostri sunt zmei cu copiii, femeilesi pensionarii. Cand e nevoie de ei, sunt praf. RETARDATI MAI MARI CA IN JANDARMERIE NU EXISTA !

Pai au ei curaj sa ia masuri acolo ? Ungurii sunt foarte uniti si dupa cum se stie, jandarmii nostri sunt zmei cu copiii, femeilesi pensionarii. Cand e nevoie de ei, sunt praf. RETARDATI MAI MARI CA IN JANDARMERIE NU EXISTA !

subscriu.

Cu singura completare ca retardati exista in mai toate institutiile statului, printre caare enumeram Politia, Parlamentul, Guvernul Romaniei...

Au inceput astia ca si Becali sa ajute ei si sa se bage peste tot...ce treaba avem noi cu cei de la PSG? ne cunoastem?? au facut ei ceva pentru noi cand am fost la greu? NU, deci nici noi nu facem...daca ereau romani faceam si noi..ca si alti au facut pentru noi !!

a zis cineva sa faci tu ceva pt psg?si ce ai fi vrut sa faca ei?

Au inceput astia ca si Becali sa ajute ei si sa se bage peste tot...ce treaba avem noi cu cei de la PSG? ne cunoastem?? au facut ei ceva pentru noi cand am fost la greu? NU, deci nici noi nu facem...daca ereau romani faceam si noi..ca si alti au facut pentru noi !!

a zis cineva sa faci tu ceva pentru psg?si ce ai fi vrut sa faca ei?

Nu a zis nimeni sa fac eu ceva, s-a vb la general, daca ei nu au facut nimik pt noi, de ce sa facem noi pt ei?

eu chiar nu inteleg ce avetzi toti cu el .. sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg... scrie gresit gramatical ? (dar ce suntem la scoala aici ?) important este cum gandeste .. si mai important este ca isi iubeste echipa

sigur poate tu ombladon ai dorih sa stai de vb aici pe forum numai cu intelectuali .. iti spun doar ca asa ceva nu are cum sa se intample din mai multe motive , si as putea sa`ti dau unul singur - probabil nu ai intelege nimik ...

tu dute si vezi'ti de tribuna ta  :oops:  :oops: mai faceti'va inca 20 de steaguri de gard si apropo daca vreti sa fa afirmati nu o face'ti pe forum!!! :twisted:  :D  :D

calmeaza-te omule..:))

jandarmii sunt niste brute.niste roboti.apesi pe buton..si ei executa.daca-i pui sa traga..ati vazut ca trag.Daca-i pui sa dea in stanga si dreapta pulane..dau.Pentru milioanele pe care le castiga,uita ca in primul rand sunt cetateni in stat.Uita ca cei in care lovesc fara mila,sunt copii,sunt femei,sunt oameni nevinovati.Ei nu au gandire rationala.Ei sunt sclavii generalilor de la care primesc ordine.Si ce e cel mai grav,e ca bat pe banii nostri.Ii platim pur si simplu sa ne bata,in loc sa ne apere.

Da, dar daca ar fi dati in judecata de fiecare data cand fac abuzuri, va zic eu ca dupa cateva procese pierdute in care statul Roman ar fi obligat sa plateasca despagubiri de sute de milione, sa vedeti schimbare de atitudine dupa...