Sign in to follow this  
Followers 0
Ronnie

Formatul Ligii 1

19 posts in this topic

Propunerea presedintelui FRF, Mircea Sandu, este reducerea numarul echipelor din Liga 1 de la 18 la 14 si disputarea la final a unul play-off care va putea decide campioana si echipele ce se vor califica in Liga Campionilor si Europa League. Aceasta propunere ar putea fi aprobata abia din sezonul 2012-2013, cel mai devreme.

Propunerile lui Mircea Sandu pentru Liga I:

- 14 echipe

- sezonul incepe la 15 ianuarie si se incheie in decembrie

- sistem play-off

- stadioane cu tribune acoperite

In primul rand, data de incepere a campionatului este extrem de nepotrivita. Sa zicem ca nu ar fi zapada o problema; ramane gerul. Vor cumva meciuri mediocre urmarite de maxim 1000 de spectatori la -10 grade?

Degeaba ei spera ca in 2 ani, din 0 stadioane dotate pentru a se juca in ianuarie o sa avem cel putin 14. La ce patroni avem in fotbalul romanesc, asta n-o sa se intample niciodata!

Poate, cine stie, vor sa se joace toate meciurile pe noul stadion national, pentru a justifica decizia debila de a-l face exclusiv pentru fotbal.

Un numar mai mic de echipe ar fi binevenit, zic eu. Astfel ar creste si nivelul ligii a 2-a. Desigur, ma refer la un fotbal normal, nu unul bolnav.

Nici macar ligi ca Spania, Franta, Italia nu au stadioane acoperite in totalitate in prima Liga. Cu atat mai putin Romania. La noi in prima Liga, nici macar nu se poate spune ca toate stadioanele au nocturna...

Edited by MoWeed

Propunerea lui Mircea Sandu mi se pare o chestie profund retarda, aruncata ca sa distraga atentia de la problemele reale.

In primul rand, sezonul primavara-toamna e o chestie cu totul si cu totul tampite, idioata, cretina, imbecila iar argumentul de genul ca "ne prind inceputul cupelor europene in mijlocul sezonului" e cu atat mai tampit, idiot, cretin si imbecil. Daca pana si rusii o sa treaca de sezonul viitor la format toamna-primavara, noi facem pe dos? Oare nu s-ar fi gandit italienii, nemtii, spaniolii, britanicii sa faca invers daca ar fi fost mai bine?

Au amanat etapa 19, programata intitial a se juca in decembrie, pentru primavara, ca "era vremea naspa". Acuma vremea e si mai naspa. Din sezonul 1999-2000, de cand urmaresc eu campionatul romanesc, nu cred ca au fost 3 primaveri in care sa nu se amane returul pe motiv de "vreme naspa", ca saptamana urmatoare vremea sa fie la fel de naspa.

14 echipe la Liga I si cu play-off/play-out, iar mi se pare aiurea. E un sistem care nu e folosit la fotbal nicaieri in tarile cu fotbal dezvoltat. De ce campionatele mari ale Europei n-au asa ceva? Mie mi se parea cel mai bun sistemul cu 16 echipe. Nici multe, nici putine, perfect pentru fotbalul romanesc.

Alta treaba e la Ligile II si III. Suntem singurii in Europa, alaturi de unguri, bulgari si bosniaci, care avem 2 serii la Liga II si multe la Liga III. Motivul e ca "sunt distante mari intre orase". Rusia, Kazahstan, Turcia, Ucraina, tari mult mai intinse ca Romania si cu economii comparabile au puterea de-a tine 1 serie la Liga II. Noi nu.

In concluzie, peste tot in Romania conduc prostii, iar in fotbal, cei mai prosti.

Orice sistem s-ar vota si indiferent la ce forma de competitie vom trece, tot ramanem cu un fotbal bolnav si cu infractori ajunsi patroni.

14 echipe ar fi tot prea mult. 12 sunt mai mult decat suficiente.

Dupa o faza tur-retur (22 de meciuri), primele 6 clasate intra in play-off (tot tur-retur, 10 meciuri in total, fiecare cu fiecare) pentru locurile 1-6, restul pentru locurile 7-12. Ultimele 4 locuri sa retrogradeze, ca sa stimulam competitia.

In total am avea un campionat cu 32 de etape de jucat, adica doar cu 2 saptamani mai scurt decat sistemul actual. Alea 2 saptmani poti sa le adaugi la pauza de iarna, si sa se joace de la mijlocul sau finalul lui martie, ca sa nu mai auzim plansete si smiorcaieli de la fetitele delicate din teren ca "e prea frig".

Problema nu e numarul de echipe, daca ne uitam la campionatul Scotiei unde in afara de Celtic, Rangers si Hearts restul echipelor sunt jenante, nu-i ajuta cu nimic sistemu' asta. In Premier League sunt 20 de echipe si e cel mai tare campionat din lume.

Problema la noi e corectitudinea, care lipseste cu desavarsire, arbitri care fluiera dupa ordinele sefilor, blaturile nesimtite, lipsa de investitii, astea sunt problemele. Daca se schimba sistemul competitional si raman aceeasi hoti si aceleasi obiceiuri nu se rezolva nimc, dimpotriva, vom avea blaturi mai nesimtite, regizate si mai bine ca pana acum, adica aceeasi curva imbracata in alte haine. :whistle:

Edited by pcsbb

@ Maye: Din pacate ai dreptate. Totusi sa discut si on-topic.

Nu sunt de acord cu aceasta schimbare. Astia parca n-au ce face. Liga 1 e ok asa cum este la ora actuala. In ligile inferioare ar trebui facuta restructurarea. Pai cum sa incepi sa joci pe 15 ianuarie cand avem terenurile pe care le avem? Chiar aveti impresia ca vor investi cluburile masiv in infrastructura? Ca vor ingrasa porcu' in ajun? Sa fim seriosi. Astia fura din fotbal, nu investesc in el!

Nici eu nu sunt de acord cu aceasta schimbare,nu aici este problema fotbalului romanesc...In ligile inferioare sunt de acord cu reducerea numarului echipelor,seriilor.

Ce gluma buna aia cu stadioanele acoperite!!!Noi in primul rand nu avem stadioane,asa ca ce naiba sa acoperim?

Ce prostie,sa jucam din ianuarie.Pana si rusii au renuntat la asta si ne gasim noi mai destepti...

Primavara se amana din cauza frigului.

Vara se amana sau se muta meciurile foarte tarziu sau foarte devreme din cauza caldurii. Pai pana la urma in niciun fel nu e bine.

Eu unul as merge pe sistemul playoff play out gen olanda sau elvetia.

Stie cineva cum este campionatul in Austria?

Nu vad care ar fi beneficiile unui campionat inceput in ianuarie si terminat probabil prin noiembrie.

Cel mai important lucru in fotbalul nostru este scurtarea perioadei de iarna in care nu se joaca nimic. E aberant sa faci pauza aproape 3 luni de zile. Cred ca suntem campioni la acest capitol. Ok, e vremea proasta, sa se amane 1-2-3 meciuri cum se intampla in majoritatea campionatelor.

Eventual in aceasta perioada s-ar putea disputa meciuri de Cupa Romaniei.

Cu playofful sunt de acord doar de la locul 2 in jos. Campioana trebuie decisa pe parcursul celor 30 si ceva de etape. Ar fi aberant ca o echipa sa castige campionatul la >10 pct si sa piarda un play-off pe cine stie ce greseli de arbitraj.

Vezi tu Ronnie, ca sa scurtam perioada de pauza din iarna avem nevoie in primul rand de infrastructura. Cu orezariile de terenuri pe care le mai au echipe din prima Liga n-o sa rezolvam nimic.

Pe de alta parte, uiti un factor important: gerul. Hai sa zicem ca jucatorii pot juca, dar cine-ti vine tie pe stadion la -5 grade?

Publicul este adus la stadion de echipa, nu de vreme. Punem pariu ca maine la Galati stadionul va fi plin? Si avand in vedere ca astazi vremea a fost undeva la -5 grade nu prea cred ca se va incalzi brusc maine.

Ca sunt -5 grade sau 15 grade pe majoritatea stadioanelor din Romania abia daca se strang 3000 de oameni. Lumea a fost indepartata de la stadion de interlopii care conduc fotbalul romanesc. Daca ar fi maine 35 de grade crezi ca duminica la Steaua-Brasov s-ar umple Ghencea? Eu nu prea cred.

Referitor la terenuri ai dreptate. E greu sa joci pe ele. Aici fara investitii nu se poate rezolva nimic. Dar cine naiba sa faca asta in Romania?!

Degeaba se schimba formatul in Liga 1, daca in a 2 a sau a 3 a se intampla aceleasi lucruri. O sa avem vesnic Ceahlaul promovat, 50.000 de serii in Liga a 3 a si a 4 a si tot asa.

Probabil Sandu o sa propuna un proiect care o sa fie respins de o majoritate formata din sfere de influenta si se termina problema. Cred ca va amintiti presiunile de acum cativa ani, cand aveam o Liga de 16, sa se refaca iarasi la 18, ca e dezastru. Cum umbla Stefan cu pistolul in drumul spre vestiare.

Edited by I.N.Money

Publicul este adus la stadion de echipa, nu de vreme. Punem pariu ca maine la Galati stadionul va fi plin? Si avand in vedere ca astazi vremea a fost undeva la -5 grade nu prea cred ca se va incalzi brusc maine.

Ca sunt -5 grade sau 15 grade pe majoritatea stadioanelor din Romania abia daca se strang 3000 de oameni. Lumea a fost indepartata de la stadion de interlopii care conduc fotbalul romanesc. Daca ar fi maine 35 de grade crezi ca duminica la Steaua-Brasov s-ar umple Ghencea? Eu nu prea cred.

Referitor la terenuri ai dreptate. E greu sa joci pe ele. Aici fara investitii nu se poate rezolva nimic. Dar cine naiba sa faca asta in Romania?!

Referitor la lipsa de pe stadion, ea poate fi explicata, dupa cum spui tu, prin faptul ca fotbalul a devenit domeniul in care diversi interlopi isi spala banii murdari si isi satisfac dorinta tampita de a fi mereu la televizor.

Dar esti de acord cu mine ca, cel putin partial, vina o are si faptul ca stadioanele sunt de-a dreptul oribile, in timp ce, pe unele, pretul este comparativ cu cel din statele civilizate? Pai daca vara unele arata de parca n-au mai fost renovate de zeci de ani, iti dai seama cat ar fi incurajati spectatorii sa mearga la meciuri iarna, pe gheata si frig.

Investitiile o sa se faca numai cand cluburile o sa fie obligate. Cine nu are bani sa intretina un gazon decent, sa joace in ligile inferioare

Edited by MoWeed

Ai dreptate, majoritatea stadioanelor sunt total neprimitoare. Si pe langa asta nu au nici conditii minime. Nu spun sa fie acoperite, dar nu inteleg cum un stadion de Liga 1 nu este obligat sa fie prevazut cu nocturna si incalzire. Acest lucru mi se pare fantastic intr-un moment in care toate jocurile europene se disputa doar seara.

Poate cand noul format al campionatului va fi decis mai marii banditi de la Liga sa incerce sa faca din asta si-un progres.

Aberatii peste aberatii specific plaiurilor mioritice.

Trecand peste

Noi vorbim de stadioane acoperite dar uitam ca nu avem nici porti de intrare, ca sistemul electronic de gestiune si evidenta este complet SF pe stadioanele noastre (2,3 exceptii), ca nu avem nici macar case de bilete sau WC decente.

In al doilea rand, decizia asta este luata de cineva care gandeste fix ce vede la 2 metri in fata timp de 3 secunde, gandire specifica boilor.

Din punct de vedere juridic este o mare aberatie care nu poate fi pusa in practica, in primul rand pentru ca ar obliga multe stadioane sa fie astfel echipate chiar daca nu este cazul, de exeplu echipele care promoveaza din Divizia B ce fac? toate echipele care sunt in esalonul secund trebuie sa aibe si ele tribuna? ca daca promoveaza nu primesc licentierea, iar o tribuna nu se face in 3 luni.

Ce se va intampla cu Cupa Romaniei? vom avea doua regulamente? adica meciurile din Cupa Romaniei se pot disputa pe stadioane fara acoperis dar cele din divizie nu? sau atunci vom obliga toate participantele sa aibe stadioane acoperite? Sau se vor stabili 10 orase care vor avea tribune acoperite si doar pe acele stadioane se vor juca meciurile campionatului national si ale cupei tarii?

Bun trecem peste, gasesc ei o "cotitura" ca s-o dreaga, revenind la stadioane:

Acoperirea tribunelor va genera problema iluminatului si a nocturnei, la noi majoritatea stadioanelor au nocturna externa, nocturna care nu este inglobata in stadion si care este foarte inalta, ori o data cu acoperirea tribunelor acoperisul va obstructiona iluminarea corecta a suprafetei de joc si a tribunei, prin acoperire cel putin un sfert din fiecare latura a terenului va fi umbrita, la fel si o parte a tribunelor, acestea vor fi in semi intuneric.

Daca analizati arhitectura stadioanelor cu tribune acoperita veti vedea ca majoritatea au sistemul de iluminat in interior, cuprins in structura acoperisului tocmai ca sa nu apara cine stie ce probleme.

Ramanand tot in domeniul arhitecturii, constructia unui acoperis este extrem de dificila si presupune interventii radicale asupra stadionului, asupra fundatiilor si a sistemului sau de sustinere (structural) ori aici e problema la toate stadioanele ca adaugandu-le acoperis ca se poate sa se depaseasca limitele tehnice admise in cazuri de urgenta (cutremure, supraaglomeratie, rezonanta cauzata de suporteri etc),

Mai departe, constructia unui acoperis este o operatiune extrem de delicata, ori faptul ca stadionul nu a fost conceput in tocmai de la inceput ingreuneaza situatia enorm, se poate ca sa nu existe spatiul necesar unui sistem de acoperis, pentru a putea sustine o deschidere de cel putin 25-30m la un singur cap(adica doar o parte a acoperisului e sustinuta restul e in aer, nu are pct de sprijin), ai nevoie in spate de lucrari majore care poate sa iti afecteze tribuna si fundatiile stadionului, sau sa apare complicatii in ce priveste afluirea/defluirea.

Si ca un mic bonus, in Romania nu stiu daca exista vreo firma care sa poata construi astfel de lucrari care necesita studii si parastudii inainte sa fie intocmita lucrarea.

PS:nu am spus nimic de bani, poate mai revin maine cu alte completari

Ion

Si, dupa aia, se raspandeste problema care e la (extrem de putinele) stadioane/tribune acoperite din Romania: daca stadionul e acoperit, ploaia nu mai are cum sa spele scaunele si se pune praful fix ca spuma in halba de bere Hopfen Koenig, de exact 2 degete.

haaaaaa, geniala faza cu prafu, oricum praful ca praful dar sa vezi cojile de seminte

Edited by Le reseau pansant

Mai departe, constructia unui acoperis este o operatiune extrem de delicata, ori faptul ca stadionul nu a fost conceput in tocmai de la inceput ingreuneaza situatia enorm, se poate ca sa nu existe spatiul necesar unui sistem de acoperis, pentru a putea sustine o deschidere de cel putin 25-30m la un singur cap(adica doar o parte a acoperisului e sustinuta restul e in aer, nu are pct de sprijin), ai nevoie in spate de lucrari majore care poate sa iti afecteze tribuna si fundatiile stadionului, sau sa apare complicatii in ce priveste afluirea/defluirea.

Si ca un mic bonus, in Romania nu stiu daca exista vreo firma care sa poata construi astfel de lucrari care necesita studii si parastudii inainte sa fie intocmita lucrarea.

Da-le dreacu' de studii si parastudii! Facem cum a facut Turcu la T2 in Groapa si la T0 pe vechiul Lia: stalpi, sa nu mai vezi nimic! Doar si englezii au facut la fel. Acum 130 de ani.

Si, dupa aia, se raspandeste problema care e la (extrem de putinele) stadioane/tribune acoperite din Romania: daca stadionul e acoperit, ploaia nu mai are cum sa spele scaunele si se pune praful fix ca spuma in halba de bere Hopfen Koenig, de exact 2 degete.

Edited by 1on

Mircea Sandu viseaza la stadioane acoperite si la noi dabea se baga nocturna pe unele stadioane.E un fel de a spune: Hai sa facem un plan,din nimic,dar il facem .