strezahuzum

Ortodoxismul si Biserica Ortodoxa Romana

427 posts in this topic

Robert, scuza-ma, dar ori esti prost ori faci pe prostul provocator. Mai citeste de cateva ori discutia. Referitor la catedrala asta, nu vorbim pur teoretic ce s-ar putea face, vorbim concret, ce se face la noi. Stiu, cu banii pe care i-a avut Romania in ultimii 20 de ani si pe care ii putea scoate in plus se puteau face zece miliarde de scoli. De asta ii spuneam si lui streza ca apelul la corectitudine si la moralitatea perfecta e hilar in conditiile in care e haos brin bugete si administratie. Nu catedrala asta impiedica implementarea normalitatii la noi, ci prostia, delasarea,coruptia etc.

Cum soarele nu mai rasare pentru multi romani de la Bucuresti

cum sa nu mai rasara? Bucurestiul este si va fi de-a pururi capitala Romaniei asa ca toti trebuie sa urmeze programul Bucurestiului.

ti-as fi dat ban pt faza asta, aa atunci rasare de la budapesta nu?

@LRP

nu arunca aiurea Budapesta, ce legatura are? ceea ce am spus e o realitate, lumea e dezamagita de "programul" si semnalele ce vin dinspre Bucuresti, la asta m-am referit. Deci, metaforic vorbind, soarele rasare uneori degeaba, puterea razelor e dezbinatoare, nu integratoare :-)

p.s gata cu atata filosofeala. I'm out!

Edited by dee

nu arunca aiurea Budapesta, ce legatura are? ceea ce am spus e o realitate, lumea e dezamagita de "programul" si semnalele ce vin dinspre Bucuresti, la asta m-am referit. Deci, metaforic vorbind, soarele mai rasare si degeaba.

stiti ca asta ma enerveaza cel mai rau cand injurati Statul asa gratuit si puneti in carca Bucurestiului tot ce merge prost.

cine este premier al Romaniei? ministriul de interne cine o fost, e cumva de la Bucuresti vreunul parca eram taman din Cluj acum tot bucurestenii sunt de vina ca Boc e incapabil sa conduca tara? sau el e tulburat de marile bulevarde bucurestene si de aia nu se poate contcentra.

stiu ,e frustrant, provincialii identifica Bucurestiul cu autoritatea si de aici resentimentele fata de semnalele negative ce le percep dinspre Capitala.

nu exista scara umana, asta e doar o "gaselnita" a oamenilor cand incepand din Renastere si in special clasicii si savantii din sec XIX au abordat dintr-o alta perspectiva teoria arhitecturii si a constructiilor mai maricele.

ma refeream la nivelul de perceptie. Nu poti lua o biserica munteneasca si dat un resize de 5 ori, fie si proportional, caci perceptia se schimba. Din ce am citit mai jos, vad ca braul care inconjoara biserica va fi pictat cu imagini de sfinti, insa eu stau si ma intreb, ce sens are, daca-s la 60m de sol? (asta ar veni etajul 20 al unui bloc) O sa-i vezi doar in poza. Ma asteptam la o altfel de abordare, daca se construieste la o scara atat de mare.

L.E o justificare venita din partea Patriarhiei. Nu o comentez, doar o postez:

In cadrul sedintei de constituire a noii Adunarii Eparhiale, Preafericitul Parinte Patriarh Daniel a vorbit si despre Catedrala Mantuirii Neamului aratand ca Bucurestiul este singura capitala europeana care nu are o catedrala, iar in majoritatea oraselor din provincie exista o asemenea constructie:

Nu intelegem de ce in provincie se pot face unele biserici mari, catedrale, si in Capitala nu este nevoie de o catedrala. [ ] Trebuie depasit acest complex, de micime de suflet, aceasta falsa smerenie si sa nu confundam niciodata smerenia cu nemernicia. Constitutiile Apostolice din secolul al IV-lea spun: Biserica trebuie sa fie mare si in forma de corabie, care este simbolul mantuirii. De aceea, catedrala noastra va fi mare si in forma de corabie, adica in forma de cruce latina. [ ]Trebuie sa ne gandim la traditia sfanta de-a lungul veacurilor si la nevoile concrete, reale . Preafericirea Sa a subliniat faptul ca la noua catedrala se va desfasura o ampla lucrare filantropica deoarece este prevazuta cu doua cantine pentru pelerini, la demisol si la subsol, ce vor avea o capacitate de aproximativ 3000 de persoane: Noi am prevazut ca aceasta catedrala sa fie cultuala, culturala, deoarece sunt prevazute si magazine de vanzare de carti si obiecte bisericesti. [ ]Deodata cu opera liturgica, la noua catedrala se va desfasura si o opera filantropica. De aceea o catedrala cu 5000 de locuri pentru rugaciune este prevazuta cu 3000 de locuri pentru agapa crestina , informeaza Ziarul Lumina.

De asemenea, Preafericirea Sa a spus ca noua Catedrala va tine seama de traditie, de nevoile reale, pastorale si liturgice a Bisericii de acum si va fi o Catedrala care cheama la comuniune tot neamul romanesc. In exterior vor fi pictati sfintii romani, iar jos in pridvor vor fi pictate cele mai importante catedrale din tara si unele din strainatate pentru a include si diaspora, deci va fi o catedrala a comuniunii romanesti , dupa cum a spus Patriarhul Romaniei.

Edited by dee

,,Lasa-ne pe noi astia care traim in Bucuresti sa spunem daca ne era mai util sau nu un nou mall''

CITAT

,,Mama ce au mai spus astia din Bucuresti cand s-a mutilat Casa Radio, cand se distrug parcuri, constructii aiurea langa monumente istorice, cum se asisda impasibil zi de zi la distrugerea monumentelor istorice si nimanui nu-i pasa."

Ce puteau spune bucurestenii in astfel de situatii, oameni simpli, asa ca mine sau ca tine, ce actiuni puteau intreprinde pentru a putea stopa actiunile despre care ai vorbit tu.....iti spun eu, NIMIC!!!!

S-au incercat ceva proteste timide ( la care au participat foarte putini oameni ), s-au semnat cateva petitii si cam asta a fost, romanii se resemneaza repede...., renunta si merg mai departe ( asa suntem in momentul de fata).

Nici eu nu sunt absolut deloc de acord cu batjocorirea constanta a orasului meu, la care tin foarte mult, pentru ca aici m-am nascut si traiesc, dar ce pot face eu ca simplu cetatean in fata actiunilor absolut IRESPONSABILE ale edililor bucuresteni care au adus Bucurestiul in situatia in care este acum?!

Stiu foarte bine de mastodontii monstruosi care sunt amplasati complet aiurea prin oras, de centrul istoric care este lasat in paragina de ani de zile ( unele constructii chiar stau sa se prabuseasca ), de ,,retrocedarea'' frauduloasa de parcuri unor asa -zisi investitori care le doresc sa le distruga si sa construiasca blocuri pentru a-si umple buzunarele, de zecile de mii de caini vagabonzi care zburda veseli prin oras ( constituind un real pericol), de monumente istorice care ar necesita reparatii de intretinere si consolidare ( dar pentru astea nu exista bani....., pentru alte prostii exista), si astea-s numai cateva dintre exemplele care imi vin in momentul asta in cap.

Cat timp vom avea parte de guvernarea asta sau altele care vor fi la fel de inconstiente, cum te poti astepta ca Bucurestiul va ajunge la gradul de civilizatie al celorlalte capitalele europene, ca doar asta de dorim cu totii, sper ca si cei care nu sunt bucuresteni doresc acest lucru, pentru ca asta nu este un simplu oras, este REPREZENTATIV pentru toti romanii, ma rog, cel putin eu asa gandesc.

@ dee

Spre deosebire de biserici care sunt pline NUMAI cu ocazia marilor sarbatori religioase si duminica, azilele, scolile, spitalele, adapostuile sociale, etc au ,,oaspeti" pe tot parcursul saptamanii asa ca daca ar exista un ajutor si din partea bisericii acesta ar fi bine venit oricand si sub orice forma.

Edited by stix

Cand vezi la TV licitatii organizate in biserici pt rezervarea unui scaun in timpul slujbelor,la ce sa te mai astepti?Cum este posibil sa platesti 6600 RON (da,66 de milioane) numai ca sa stai jos in biserica?...

Oare pentru banii aia s-au taiat chitanta?Cine contorizeaza toate "donatiile" astea?

Sunt f multe intrebari de pus cand vine vorba despre "auto-finantarea" bisericii.Oricum,toata lumea stie ca biserica este cea mai profitabila afacere din istorie.

oare cati dintre voi realizati ca plecati de la o premisa complet gresita?

acuzati BOR pentru cheltuiala a x milioane de euro, bani cu care s-ar construi/ utila o serie de alte incinte pe care le considerati mai utile, dar nu ziceti nimic de statul care a dat banii BOR si care el, stat, ar trebuie sa construiasca chestiile alea pe care le vedeti mai utile decat o catedrala.

nu e ipocrizie?

sau poate s-a dus Daniel, patriarhul, si i-a dat vreo 3-4 capace lu' boc sa-i puna la dispozitie fonduri pentru catedrala. sau o fi fost santajat cumva guvernul sa amane miile de proiecte de constructie de spitale, scoli etc. pentru aceasta catedrala?

si apropo robertino, vezi ca atunci cand spui de BOR ca e asa si pe dincolo zici si de preotii aia care au stat ani de zile prin puscariile comuniste, zici si de aia care faceau slujbe clandestine riscandu-si libertatea si chiar viata. sigur, e scarbos sa vezi un popa gras si libidinos cu maseratti, dar nu toti sunt asa.

acuzati BOR pentru cheltuiala a x milioane de euro, bani cu care s-ar construi/ utila o serie de alte incinte pe care le considerati mai utile, dar nu ziceti nimic de statul care a dat banii BOR si care el, stat, ar trebuie sa construiasca chestiile alea pe care le vedeti mai utile decat o catedrala.

in Romania pe langa ipocrizie si fatarnicie exista enorm de multa prostie.

Chiar daca statul ar fi alocat 500 milioane € pt caterdala tot nu vad cum aceasta constructie impiedica dezvoltarea tarii si cum nu se mai construiesc spitale si scoli, esalonata pe 5/10 ani suma devine ridicola, dar de astia suntem noi.

Asta ca sa nu mai spun de portalului turistic al Romaniei unde se alocau tot 500M€, dar de nu PDL e problema in tara asta ci catedrala si BOR

incompetenta n-are culoare politica. In perioada 2007-2013 pot fi accesate 20 miliarde de E fonduri europene nerambursabile pt mai toate domeniile ,inclusiv sanatate si invatamant. ( pt constructii de biserici nu se poate, doar pentru restaurare, in cazul in care-s monumente istorice) O sa vedem bilantul peste doi ani.

Edited by dee

nu e ipocrizie?

Nu suma in sine e problema, ci provenienta banilor. Citeste legea ce reglementeaza functionarea cultelor si o sa vezi ca statul roman ar trebui sa fie neutru fata de orice cult religios sau ideologie atee. Ori in momentul in care statul face cadouri de sute de milioane de euro BOR (teren in buricul targului) si aloca sume de milioane de euro in afara de cele stabilite prin lege, numai neutru nu e. Ori le acorzi tuturor aceleasi facilitati, ori (varianta mai realista) nu acorzi nimic nimanui.

Am mai aratat deja ca biserica spaniola construieste catedrala Sagrada Familia in Barcelona folosind DOAR donatii ale credinciosilor si sumele obtinute din vanzarea biletelor pentru turistii care viziteaza catedrala. Sa procedeze si BOR la fel si nimeni nu mai are motiv sa protesteze.

sau poate s-a dus Daniel, patriarhul, si i-a dat vreo 3-4 capace lu' boc sa-i puna la dispozitie fonduri pentru catedrala. sau o fi fost santajat cumva guvernul sa amane miile de proiecte de constructie de spitale, scoli etc. pentru aceasta catedrala?

Nu s-a dus, a solicitat bani printr-o scrisoare deschisa, al carui text il gasesti aici : http://www.antena3.ro/Romania/patriarhul-d...lui-115197.html. A primit "doar" jumatate din suma solicitata. Ce ticalosie !!

Repet, problema cu acest proiect este modul in care BOR, cu complicitatea politicienilor interesati sa obtina sustinerea burtosilor in sutane, foloseste bugetul de stat ca pe propria pusculita. Daca tot mananca rahat pe tema celor "90% ortodocsi", strangerea fondurilor exclusiv prin donatii ar trebui sa fie un fleac atunci .. nu ?

@dee

Ok, mea culpa. Ma voi limita la termenul "megalit", desi raman la opinia ca va fi o constructie oribila, fara identitate si se va potrivi cu celalalt megalit din apropiere (Casa Poporului) ca nuca in perete.

Edited by strezahuzum

@strezahuzum

Am mai aratat deja ca biserica spaniola construieste catedrala Sagrada Familia in Barcelona folosind DOAR donatii ale credinciosilor si sumele obtinute din vanzarea biletelor pentru turistii care viziteaza catedrala. Sa procedeze si BOR la fel si nimeni nu mai are motiv sa protesteze (nu pot da reply de aici)

Pai la asta ma refeream cand spuneam ca nu merge comparatia cu Spania. Nu pleci de aceesi premiza, sau macar de la 2 situatii destul de apropiate cat sa suporte comparatie. Spui ca spaniolii construiesc Sagrada Familia din donatiile credinciosilor si din turism. Dar te-ai intrebat cati bani au cetatenii pt a-si satisface nevoile confesionale si culturale? Ce procent din salariul lor le ramane pt asa ceva? De ce Romania nu obtine la fel de multi bani din turism? Oare pt ca nu exista autoritati, infrastructura etc? Pe scurt, daca spaniolii au alt nivel de trai, au mijloacele, bineinteles ca le vine usor sa finanteze direct din buzunar un astfel de proiect. Si cu toate ca romanii traiesc de o zi pe alta, totusi sunt dispusi sa faca donatii pentru Catedrala Mantuirii Neamului. Cum ar putea BOR sa obtina bani din turism de vreme ce nu exista infrastuctura si deci nici turism? Nu sunt cel mai mare sustinator al IPS Daniel, insa personal am alte motive, nicidecum acesta.

Cat despre legea aia, daca ma intrebi pe mine, e o tampenie. Romanii sunt in proportie covarsitoare ortodocsi, deci da, statul roman trebuie sa satisfaca nevoile cetatenilor sai, fara sa lezeze interesele minoritatilor. Dar discutia asta nu are de-a face cu ce am spus mai sus.

Tot ti se pare exagerat procentul de 90% ortodocsi? :hmmm:

@dee

incompetenta n-are culoare politica. In perioada 2007-2013 pot fi accesate 20 miliarde de E fonduri europene nerambursabile pt mai toate domeniile ,inclusiv sanatate si invatamant. ( pt constructii de biserici nu se poate, doar pentru restaurare, in cazul in care-s monumente istorice) O sa vedem bilantul peste doi ani.

Oo, nu cred ca este nevoie de 2 ani ca sa ne edificam asupra acestui subiect. N-am cautat exact cifrele, cat or fi ele de oficiale si de reale, dar pun ramasag ca nu am accesat nici 5 mld euro, si semnele sunt destul de clare ca nu vom depasi 25% din cele 20 mld disponibile. Sunt proiectele prea transparente, tranzactiile prea urmarite, banii prea verificati, deci greu de furat.. deci din punctul de vedere al bravilor conducatori, n-are nici un rost sa-si bata capul cu ei, atat timp cat ei personal n-au nimic de castigat. Legat de treaba asta eu cred ca nu sunt doar rau intentionati, ci si ai naibii de prosti.. nu inteleg de ce nu o vad ca o sansa de a-si dezvolta piata de desfacere pt manarelile lor. Chiar daca nu prea pot lua banii astia cash, pot castiga indirect, dandu-le de treaba si la saraci, locrui de munca sa-si permita sa cumpere ce produc ei. Or mai fi si politicieni care mai si vand ceva, nu doar fura si talharesc. Ma rogg..

Cat despre incompetenta politica, cred totusi ca se poate distinge o culoare comuna.. dar nu incep pe topicul asta. :)

Edited by sabin1307

Ori le acorzi tuturor aceleasi facilitati, ori (varianta mai realista) nu acorzi nimic nimanui.

Ca sa primesti ceva, trebuie mai intai sa soliciti. Celelalte culte n-au fost foarte vocale. In afara de presiunile exercitate pentru retrocedari de cladiri si terenuri, eu una n-am auzit pana acum de vreun proiect socio-cultural de mare anvergura pentru comunitate pe care sa-l propuna si pentru care ar necesita o suprafata mare de teren pe care nu o detin.

Robert, scuza-ma, dar ori esti prost ori faci pe prostul provocator. Mai citeste de cateva ori discutia. Referitor la catedrala asta, nu vorbim pur teoretic ce s-ar putea face, vorbim concret, ce se face la noi. Stiu, cu banii pe care i-a avut Romania in ultimii 20 de ani si pe care ii putea scoate in plus se puteau face zece miliarde de scoli. De asta ii spuneam si lui streza ca apelul la corectitudine si la moralitatea perfecta e hilar in conditiile in care e haos brin bugete si administratie. Nu catedrala asta impiedica implementarea normalitatii la noi, ci prostia, delasarea,coruptia etc.

Biserica ortodoxa romana e plina de prostie ,delasare si coruptie. De ce imi provoaca mai multa greata decat alte institutii alte statului? Pentru ca aia macar nu se dau sfinti (si aia prostesc pe prosti) dar macar nu folosesc ceva ce este sfant pentru a face bani.

Poti sa o dai cum vrei teoretic neteoretic, biserica asta fura de la mine ca sa faca un rahat de catedrala.

Cum spunea Marius sau LRP de ce nu ma atac si pentru altele??? Pai deschideti topic :ministerul invatamantului,ministerul turismului,guvernul,parlamentul ,presedintia si o sa aflati parerea mea.

@dee

Oo, nu cred ca este nevoie de 2 ani ca sa ne edificam asupra acestui subiect. N-am cautat exact cifrele, cat or fi ele de oficiale si de reale, dar pun ramasag ca nu am accesat nici 5 mld euro, si semnele sunt destul de clare ca nu vom depasi 25% din cele 20 mld disponibile. Sunt proiectele prea transparente, tranzactiile prea urmarite, banii prea verificati, deci greu de furat.. deci din punctul de vedere al bravilor conducatori, n-are nici un rost sa-si bata capul cu ei, atat timp cat ei personal n-au nimic de castigat. Legat de treaba asta eu cred ca nu sunt doar rau intentionati, ci si ai naibii de prosti.. nu inteleg de ce nu o vad ca o sansa de a-si dezvolta piata de desfacere pt manarelile lor. Chiar daca nu prea pot lua banii astia cash, pot castiga indirect, dandu-le de treaba si la saraci, locrui de munca sa-si permita sa cumpere ce produc ei. Or mai fi si politicieni care mai si vand ceva, nu doar fura si talharesc. Ma rogg..

Cat despre incompetenta politica, cred totusi ca se poate distinge o culoare comuna.. dar nu incep pe topicul asta. :)

Eh daca ti sa intram in d'astea hai sa intram. Conform doctrinei liberale ,chiar neo-liberale la care statul Roman se afla "supus" in aceste vremuri avem de-a face cu 2 tipuri de bunuri : bunuri primare si bunuri de lux.

Bunurile primare constau in strictul necesar pentru supravietuire(cel mai bun exemplu este painea) ,aceste bunuri sunt necesare tuturor romanilor deci statul trebuie sa le asigure(asta conform propriei doctrine a portocaliilor).

Bunurile de lux sunt bunuri determinate de fiecare individ personal , deci un bun de lux pentru unu poate sa fie un gunoi pentru altul. Pentru aceste bunuri de lux este normal ca fiecare om sa munceasca ,ca sa le obtina , deci avansare pe merit. Statul nu ar trebui sa fie obligat sa ti le ofere si nici nu ar trebui. Apare intrebarea de ce sa nu ofere fiecaruia ce doreste? Pai hai sa le dam unora vacante in hawai si altora in china si altora piscine si mai stiu eu ce..apoi dispare egalitatea in distributie, apar tensiuni sociale + ca este complet imposibil si nesustenabil nici de un stat cu resurse financiare sa poata sa indeplineasca aceasta cerinta.

Religia intra la bunuri de lux evident. De ce naiba politicienii nostri pupincuristi neo-liberali imi baga mie mana in buzunar ca sa ofere BOR? nici macar nu satisface toata populatia tarii...hai sa o catalogam ca o politica populista...urmeaza intrebarea de ce naiba face asa ceva cand noi ne tot imprumutam de la toti ca sa platim pensi si salarii??

Daniel asta in loc sa faca niste donatii la saraci sau sa deschida o scoala ca o minte luminata si plina de bunatate ca deh are chemarea divina in el de ce face catedrala lu masa?

Daniel asta in loc sa faca niste donatii la saraci sau sa deschida o scoala ca o minte luminata si plina de bunatate ca deh are chemarea divina in el de ce face catedrala lu masa?

Cantina sociala de la subsolul CMN nu-i pentru persoanele nevoiase ? Tu nu poti spune Bisericii ce e oportun sa faca cu banii ei, obtinuti din donatiile credinciosilor (la care tu nu ai contribuit) sau credite bancare, girate cu propriile terenuri (cum fac pt CMN). Tu poti doar critica decizia Guvernului de a aloca fonduri guvernamentale (altele decat cele prevazute in legea cultelor), prin petitii sau sanctionandu-i la vot. Necesitatea construirii Catedralei , dupa spusele B.O.R, tine de capacitatea redusa a bisericii din Dealul Patriarhiei, Bucurestiul, spre deosebire de marile orase din tara, neavand o Catedrala propriu-zisa. Pentru tine nu e oportuna, insa pentru bucurestenii care frecventeaza biserica poate ca e o bucurie.

poze: Raman la parere ca s-au grabit cu Catedrala. V-am atasat primele 4 locuri, evident, toate realizate dupa acelasi sablon. Acum cativa ani am vazut in revista AD diverse solutii pentru Catedrala, concepte, unele de-a dreptul avangardiste, insa in finala au fost alese tot acelea "clasice". Faza care mi se pare ciudata, e ca niciun proiect n-a fost desemnat castigator, neobtinand un punctaj suficient de mare si totusi au decis sa inceapa lucrarea, in loc sa amane pana s-ar fi gasit o solutie favorabila din toate punctele de vedere.

locuri.jpg

Edited by dee

Eh na si unde e cantina asta? O sa serveasca si mancare comestibila? Si la ce bani?

Legea cultelor este TEMBELA. Da pai astia din Bucuresti cand nu au ce sa puna pe masa cand nu isi pot achita datoriile cand mor prin gunoaie in spitale cand nu au scoli unde sa isi inscrie copii cand trebuie sa suporte mizeria de pe strazi (macar avem borduri) cand trebuie suntem atacati de hoti si trebuie sa fim aparati de militienii aia capabili ne bucuram profund ca totusi o sa avem o catedrala noua frumoasa unde o sa vina un popa gras cu 7 Dani la lins icoane sa vina sa ne tina cate o slujba duminica si de sarbatori.

Cine a zis ca nu ma bucur? Radiez de bucurie!

Hai sa vorbim de legea cultelor ca pun pariu ca multi nu au citito

Art. 10. “ (1) Cheltuielile pentru intretinerea cultelor si desfășurarea activităților lor se vor acoperi, in primul rand, din veniturile proprii ale cultelor, create si administrate in conformitate cu statutele lor.

(2) Cultele pot stabili contributii din partea credinciosilor lor pentru sustinerea activităților pe care le desfășoara

(3) Statul promovează sprijinul acordat de cetățeni cultelor prin deduceri din impozitul pe venit si incurajează sponsorizarile catre culte, in conditiile legii.

(4) Statul sprijina la cerere, prin contributii, in raport cu numarul credinciosilor cetățeni romani si cu nevoile reale de subzistență si activitate, salarizarea personalului clerical si neclerical apartinand cultelor recunoscute. Statul sprijină cu contributii in cuantum mai mare salarizarea personalului de cult al unităților de cult cu venituri reduse, in conditiile stabilite prin lege.

(5) Nimeni nu poate fi constrans prin acte administrative sau prin alte metode să contribuie la cheltuielile unui cult religios.

(6) Cultele recunoscute pot beneficia, la cerere, de sprijin material din partea statului, pentru cheltuielile privind functionarea unităților de cult, pentru reparatii si constructii noi, in raport cu numarul credinciosilor, conform ultimului recensamant, si cu nevoile reale.

(7) Statul sprijină activitatea cultelor recunoscute si in calitate de furnizori de servicii sociale.

(8) Autoritățile publice asigură oricaror persoane, la cerere, dreptul de a fi consiliat potrivit propriilor convingeri religioase prin inlesnirea asistentei religioase.

Oare articolele 4 si 5 se bat cap in cap ???? Oare de unde o avea statu bani sa dea nu de la mine? Oh nu imi vine sa cred deci legile in Romania sunt date la sto de idioti care nici nu le citesc prea bine si care sa le dea dreptate tuturor si niciunuia??? Sunt socat :O

Si cel mai penal si mai plin de cinism articol din legea asta de idioata

Art. 9. “ (1) În Romania nu există religie de stat; statul este neutru față de orice credință religioasă sau ideologie atee.

care se buseste in freza cu un alt articol tot in aceeasi lege

(2) Statul roman recunoaste rolul important al Bisericii Ortodoxe Romane si al celorlaltor biserici si culte recunoscute in istoria natională a Romaniei si in viata societății romanesti.

Edited by Robert Aeroth

nu e ipocrizie?

Tu cunosti definitia cuvantului ,,ipocrizie"? Se pare in mod evident ca nu!

Nimeni de aici nu acuzat in mod direct BOR ca este singurul vinovat de aceasta initiativa arhitecturala, hai sa-i spunem ,,inoportuna" in momentul de fata.......

Eu ma intreb ce spun si alte state europene care observa atent evolutia Romaniei in momentul de fata: aia sunt,, rupti de foame" dar le arde de contructii megalomane, care nu corespund statutului lor economic si financiar actual, eu sunt sigur ca asa gandesc.

Normal ca Statul Roman este PRINCIPALUL VINOVAT de aceasta initiativa inadecvata, nicidecum BOR, am spus asta intr-un comentariu de-al meu, asa ca nu inteleg de ce ne acuzi pe toti care nu suntem de acord cu acest proiect de asa zisa ,,ipocrizie", ca cel putin la mine nu a existat, dar asa va place voua sa generalizati, in orice situatie.

Art. 9. “ (1) În Romania nu există religie de stat; statul este neutru față de orice credință religioasă sau ideologie atee.

care se buseste in freza cu un alt articol tot in aceeasi lege

(2) Statul roman recunoaste rolul important al Bisericii Ortodoxe Romane si al celorlaltor biserici si culte recunoscute in istoria natională a Romaniei si in viata societății romanesti.

1 nu se contrazice cu 2, mai degraba 1 se contrazice in practica. Nu ca mi-as dori, insa chiar, de ce religia ortodoxa nu e religie oficiala de stat? (doar 87% sunt ortodocsi) Multe alte tari europene au religii oficiale de stat ( Grecia, Spania, Portugalia, Norvegia, Islanda, Anglia, Belgia etc. ), adica religii sustinute de guvern.

p.s aaa, am uitat ca udmr e mereu la guvernare :-)))

(luati-o ca pe o gluma)

Edited by dee

1 nu se contrazice cu 2, mai degraba 1 se contrazice in practica. Nu ca mi-as dori, insa chiar, de ce B.O.R nu e religie oficiala de stat? (doar 87% sunt ortodocsi) Multe alte tari europene au religii oficiale de stat ( Grecia, Spania, Portugalia, Norvegia, Islanda, Anglia, Belgia etc. ), adica religii sustinute de guvern.

p.s aaa, am uitat ca udmr e mereu la guvernare :-)))

N-are nicio legatura cu UDMR-ul. In momentul redactarii Constitutiei din 1991 (urmata de varianta "imbunatatita" din 2003), maghiarii nu se aflau la guvernare, ci chiar in opozitie. Mai incearca...

Edit: ca sa nu mai vorbesc ca cele mai multe din tarile pe care le-ai pomenit nu au religii oficiale de stat. Anglia e un caz special pentru ca religia anglicana e vazuta drept una din fundatiile statului englez (si mai tarziu britanic) independent.

Edit2: exemplu din constitutia spaniola. "No religion shall have a state character. The public powers shall take into account the religious beliefs of Spanish society and maintain the appropriate relations of cooperation, with the Catholic Church and other denominations."

Edited by Alexandru H.

Marius ma confuzi cu Mihai.

Dee sti cum se traduce "statul Roman recunoaste importanta" ? se traduce fix BOR =institutie a statului cu fonduri din bugetul statului. Fact.

udmr-ul se comporta exact ca oricare alt partid politic(desi nu e partid). Nu ii pasa de proprii alegatori, ii pasa doar de cum poate sa fure. asta a fost ca un off-topic la off-topic

Roberte nu mai face pe desteptul ca nici tu nu ai citit legea aia inainte de discutia de aici.

Doi la mana la partea cu Statul roman recunoaste rolul important al Bisericii Ortodoxe Romane si al celorlaltor biserici si culte recunoscute in istoria natională a Romaniei si in viata societății romanesti., nu vad ce este necompatibil cu statul fara religie.

Adica, statul stie ca (in) forma lui actuala i se datoreaza si BO si altor religii, tocmai de aceea priveste cu interes aceast fapt pentru ca face parte din dezvoltarea sa, ori cum mare parte din cetatenii care formeaza statul sunt credinciosi ai acestor religii ar fi absurd sa ii lasi creanga asa de-m pixu.

Vad ca tu dupa ce ca nu stii sa scrii vad ca nu stii nici sa citesti. Articolele 4 si 5 nu se contrazic absolut deloc. La articolul 4 se spune ca daca x cult cere bani de la stat, statul in functie de nr de credinciosi al cultuli respectiv acorda niste bani (din cat are si el).

La articolul 5 se spune ca tu nu esti obligat sa dai bani la Biserica (oricare ar fi ea), adica daca tu ca subiect indiferent ca esti agent economic sau om simplu, vine la tine biserica si iti spune da-mi bani ca te arg pe rug, tu le spui frumos ca a inceput Tom si Jerry pe cartoon si ca sa te lase in pace, nu iti vor face nimic, nici macar umbra.

Acum, faptul ca Statul da din banii pe care ii colecteaza de la firme la culte e altceva, aia nu se cheama constrangere administrativa si in plus de asta, statul are si el resurele si propriile lui venituri care nu mai sunt banii tai. Spre exemplu banii de la CFR, de la energie electrica, banii de la Posta si alte firme unde este inca actionar.

Asa ca pe viitor te rog mult sa ne scutesti de interventii din astea fara rost, mai ales cand nu cred ca esti cel mai indicat sa vorbesti despre religie arhitectura si urbanism religios.

dee,

versiunea 2 si 4 mi se par cele mai urate, mai ales 4 care este chiar hidoasa adica imbinarea aia de modernism si traditionalism, sincer si eu as fi ales varianta 1 cea care a si fost aleasa, oricum nu stiu de ce BOR a ales sa dea ea un model care sa poata fi modificat doar 10 la suta, probabil se temea de chestii din astea supra moderniste de zici ca sunt malluri, gari, silozuri etc.

Cand ajung acasa, o sa postez niste planuri de biserici sa vedeti si alte variante, ma rog cam de pe la 1880 sa vedeti cum se gandea si mai ales cum se punea problema religiosului.

Uite ca tin sa te anunt ca de cativa ani tot citesc orice mai apare in monitorul oficial asta pe langa constitutie care am citito de cateva ori.

Nu e constrangere administrativa ca da bani din bugetul de stat la BOR? Oau , ar trebui sa mai citim odata Friedrich Hayek noi doi sa vedem care cum ce.

Eh uite soc pentru tine dar nu am vorbit despre arhitectura sau urbanistica am vorbit doar despre o organizatie infecta numita biserica si despre o religie foarte buna numita ortodoxie.

Da nu se contrazice deloc legea asa e;). E foarte clara si nu se contrazice, ca e clara si ca nu se contrazice. Ti-am mai si ingrosat partile ridicole. :yes:

@LRP

Eu as fi ales proiectul 2 ca si castigator din cele patru. Nu se vede in poza, din pacate, cum au amenajat piateta din fata catedralei. Se pare ca a existat o diferenta mica intre locul 1 si 2 , iar prima stii de ce a castigat? pt ca a luat locul 1 la structura si instalatii, nu la arhitectura!

Solutia 4 bate mult spre greco-catolic (turn patrat), insa daca s-ar mai fi lucrat, eu zic ca putea iesi ceva interesant. ( imi place ideea aceea cu vitraliile la absidele laterale si la turla). N-avem nevoie sa construim ca si acum 250 de ani, trebuie sa folosim discursul contemporanul pentru a revitaliza traditia. I-as fi dat premiul II :P avem viziuni diferite.

p.s locurile obtinute sunt cele notate pe poze.

69968.jpg

Edited by dee