strezahuzum

Ortodoxismul si Biserica Ortodoxa Romana

427 posts in this topic

Nu ar trebui sa va mire faptul ca Tutea(ca majoritatea oamenilor religiosi) nu prea ii avea la inima pe oamenii cu ceva mai mult creier. Superstitiile si ratiunea nu prea se pupa.

Religia se bazeaza pe cei multi dar prosti(sau na, saraci cu duhul ca sa fim mai politicosi). Asta e adevarul si nu cred ca e jignitor, e pur si simplu realitatea pe care o observ.

Tarile dezvoltate(recte cu mai multi oameni capabili sa gandeasca fara ca cineva sa le spuna ce sa gandeasca si cum sa se comporte) au un grad de religiozitate de la mic(tarile scandinave) la aproape inexistent(vezi japonia).

Si intr-o tara dezvoltata precum SUA, sudul mai rural si conservator are acel bible belt pe cand lumea in nord nu prea se omoara cu religia.

Oricum tot topicul asta cu ortodoxismul este hilar cand te gandesti cum se comporta majoritatea crestinilor ortodoxi in tara. Bag pariu ca doua treimi nici macar nu au citit Biblia insa respecta ritualurile preotilor pentru ca "asa se face". Era un reportaj absolut extraordinar de la nu stiu ce moaste in care ii intrebau pe crestini despre viata sfintei la care veneau sa se roage si faza absolut amuzanta, pe langa faptul ca majoritatea habar n-aveau cu ce se ocupase(in afara de genericul "a facut numai bine maica"), era ca tinerii intervievati stiau mai multe despre acea sfanta decat hoardele de babe venite acolo.

Singura ultra-religioasa din familie este matusa mea(tine toate posturile, stie cand sa dea pomeni la saraci, rugaciuni diverse etc.) insa imi place sa fac misto de ea mereu atunci cand suntem invitati intreband-o despre viata respectivului(in functie de ce sfant este sarbatorit in ziua respectiva). Mai mereu schimba subiectul si ma amuza de fiecare data. Si fac la fel cu toti ultra-religiosii pe care ii intalnesc si culmea este ca in 90% din cazuri primesc raspunsuri in dorul lelii sau evazive si se incearca schimbarea subiectului.

In orice caz, religia nu este pentru oamenii care doresc sa aiba o oarecare doza de independenta. Insa este foarte buna pentru cei care au nevoie de o "autoritate" care sa le spuna ca sa faca si cum sa se comporte, in acest caz pentru a intra in Rai.

Imi vine in minte un citat din cheloo cand e vorba de religie - "Ma pocaiesc la 90 de ani,pacatuiesc pana atunci!"

Citat mai adevarat nici ca n-am vazut. Oameni care n-au trecut in viata lor pe la biserica(cu exceptia pastelui probabil), au fost foarte "pacatosi", deodata devin religiosi peste masura odata ce perspectiva mortii devine din ce in ce mai clar. Probabil ca astfel se explica multitudinea de babe(si mosi dar mai putini) ce roiesc pe langa biserica, masa usor de manipulat si de departe cea mai reprezentativa cand e vorba de paruieli pentru moaste, apa sfintita etc

Oameni care traiesc(nu doar din gura) cu adevarat dupa invataturile lui Iisus, sunt probabil cateva sute sau mii in toata lumea. A fi crestin cu adevarat este un lucru foarte greu. Din ce am constatat eu, traind 25 de ani in aceasta tara, sunt extrem de putini crestini adevarati.

Citatele mele preferate sunt astea :

30. Fară să gandesc in stilul darwinismului social, nu pot să raman indiferent la incapacitatea democratiei de a asigura selectiunea naturală a valorilor. Democratii gandesc corpul social aritmetizat: numară capetele toate si unde e majoritate, hai la putere. Sufragiul turmei! Asta este parerea mea despre democratie.

Wow ! Ce naspa e democratia asta, nu asigura "selectia naturala a valorilor". Nu intreb dupa ce criterii masoara tuteenii valorile, ca mi-e teama de raspuns. Probabil ca ar fi mai bine daca ne-am intoarce in Evul Mediu, lasand conducerea tarii pe mana Bisericii si a "unsului lui Dumnezeu".

50. Nu este om, Kant. N-a reusit să fie om cu toată stabilitatea lui. Iar Badea Gheorghe, care se sincronizează cu clopotele de la biserica este laureat al premiului Nobel pe langă Kant.

Deci Immanuel Kant nu-i om, in schimb un Gheorghe pupator de moaste si inchinator la cruci, e "laureat al premiului Nobel". Fantastic !

97. Nivelul meu intelectual, chiar dacă sunt savant, nu depășeste nivelul unui popă obscur din Baragan. Pentru că preotul ala, in ritualul lui din biserica aia din lemn sau piatra stă de vorbă cu absolutul.

Omu' avea o obsesie cu "intelectualii", nu gluma. Metoda lui vad ca e "reducerea la cel mai mic numitor comun", prin care orice habotnic semianalfabet in sutana devine egalul spiritual al unor genii.

69. Omul autonom nu e capabil să creeze o ordine morala O primeste de sus, sau nu o primeste deloc. Cum e posibilă morala publica Prin instapanirea absolută a moralei religioase crestine. Dogmele crestine trebuie să poruncească normele morale, care, fară ele, nu se deosebesc de Mersul trenurilor decat prin obiect. Morala publică intr-un stat crestin trebuie să stea sub imperiul certitudinii dogmelor crestine reflectate imperfect de omul marginit. Dacă nu situam Biserica deasupra statului, ne aflam in treabă si face fiecare ce vrea.

Uite ce frumos isi ridica capul habotnicia taliban-ortodoxa. " Dacă nu situam Biserica deasupra statului, ne aflam in treabă si face fiecare ce vrea.". Sure. Sa fie teocratie, cu religie "de stat", unica, persecutia "ereticilor" si tinutul oilor la locul lor prin bata si predica. Uite, Iranul are asa ceva, si sunt sigur ca e un paradis pe pamant ... :hypocrite:

Tutea ori vorbeste ca sa se afle in treaba ori minte cu nerusinare. Sunt zeci de state pe lumea asta (China, Coreea, samd) care au putut sa-si creeze "ordine morala" fara sa adopte religia crestina. Romania cea crestin-ortodoxa "de 2000 de ani" in schimb calca morala in picioare cu aceeasi inversunare cu care se inghesuie la moaste si toarna sfinte betoane ortodoxe.

Tarile dezvoltate(recte cu mai multi oameni capabili sa gandeasca fara ca cineva sa le spuna ce sa gandeasca si cum sa se comporte) au un grad de religiozitate de la mic(tarile scandinave) la aproape inexistent(vezi japonia).

Si intr-o tara dezvoltata precum SUA, sudul mai rural si conservator are acel bible belt pe cand lumea in nord nu prea se omoara cu religia.

Tarile "fara Dumnezeu", unde conform taliban-ortodocsilor ar trebui sa fie un iad plin de violenta, jafuri, crime, samd, sunt ... exact pe dos fata de teoriile Inalt-Prea-Colaborationistilor (tarile scandinave, unde majoritatea populatiei s-a declarat fie atee fie neinteresata de religie au printre cele mai mici rate a criminalitatii. La fel si in cazul japonezilor).

Tarile "fara Dumnezeu", unde conform taliban-ortodocsilor ar trebui sa fie un iad plin de violenta, jafuri, crime, samd, sunt ... exact pe dos fata de teoriile Inalt-Prea-Colaborationistilor (tarile scandinave, unde majoritatea populatiei s-a declarat fie atee fie neinteresata de religie au printre cele mai mici rate a criminalitatii. La fel si in cazul japonezilor).

sa inteleg ca daca maine devenim si noi atei gata scade rata criminalitatii, nivelul de trai creste, bunastarea da pe de laturi, bani, toleranta, sanatate or sa curga pe Dunare, Jiu, Suha, Glavacioc, Crisuri doar sa stai cu navodul sa le prinzi.

Cred ca stii ca nu biserica este de vina la noi pentru dezastrul actual, ca nu din cauza bisericii avem 10% somaj, 8 milioane salariu minim, 50% populatie rurala, ca nu biserica pune in aplicare legile si iarasi nu biserica este minister de interne.

Rolul bisericii e minuscul in societate, biserica nu are nicio putere, ca sa te botezi ai nevoie de certificat de nastere, ca sa te ingroape de deces, ca sa te cununi de casatorie, fara astea biserica nu poate sa faca nimic, biserica devine un complement al societatii. Ori aici este paradoxul care ma supara, desi biserica nu are nicio putere in societate, ei bine tot biserica este trasa la raspundere pentru ceea ce se intampla in societate.

sa inteleg ca daca maine devenim si noi atei gata scade rata criminalitatii, nivelul de trai creste, bunastarea da pe de laturi, bani, toleranta, sanatate or sa curga pe Dunare, Jiu, Suha, Glavacioc, Crisuri doar sa stai cu navodul sa le prinzi.

Nu, sa intelegi ca Tutea si restul habotnicilor de soiul lui bat campii cu gratie cand incearca sa vina cu argumentul "morala = morala crestina". Realitatea din ziua de azi, usor de verificat, este exact pe dos fata de teoriile lui.

Asta ca sa mai renunte unii la tehnica "apelului la autoritate", adica mai direct spus "eu am dreptate fiindca Tutea spune acelasi lucru". Se inseala, si ei, si Tutea.

Rolul bisericii e minuscul in societate, biserica nu are nicio putere, ca sa te botezi ai nevoie de certificat de nastere, ca sa te ingroape de deces, ca sa te cununi de casatorie, fara astea biserica nu poate sa faca nimic, biserica devine un complement al societatii. Ori aici este paradoxul care ma supara, desi biserica nu are nicio putere in societate, ei bine tot biserica este trasa la raspundere pentru ceea ce se intampla in societate.

Primo, BOR nu a fost NICIODATA trasa la raspundere, adica nu a suferit vreo consecinta pentru actiunile ei. Maxim, cativa indivizi, ici-colo, mai indraznesc sa-i critice pe "sfintii parinti" sau sa le puna la indoiala dreptul de a se amesteca in vietile si buzunarele altora. Indivizi pe care BOR ii detesta si-i improasca cu venin ori de cate ori are ocazia.

Secundo, nimeni nu reproseaza bisericii nivelul salariului minim, sau rata somajului. I se reproseaza amestecul constant in afacerile statului, lacomia cu care baga mana in fondurile publice, coruptia din cadrul BOR, tentativele repetate de indoctrinare a romanilor incepand din clasa I pana la doctorat, refuzul de a-si accepta actiunile reprobabile comise de-a lungul timpului si agresivitatea fata de cei care le tot amintesc de respectivele evenimente.

Pai da, prin spectrul algoritmului de gandire contemporan materialist, ateu, toata morala crestina pare neprofitabila, nejustificabila, paguboasa financiar, sau incorecta politica (din nou). De asemenea, daca rupi din context, si iti lipseste abilitatea intelegerii sau discernamantul tabloul devine gortesc.

Davide, esti gresit informat prietene. Ortodoxia nu spune sa-i urasti pe cei de alta credinta, ba dimpotriva. Insa in acelasi timp asta nu inseamna ca nu trebuie sa afirmam adevarul, oricat de dureros sau frustrant ar ar fi pentru altii. Teologii si preotii ortodocsi spun sa-i iubim pe cei de alte credinta, insa in spiritul adevarului. Este cat se poate de logic. Prietenia sau dragostea adevarata nu se poate cladi pe minciuna, prin fariseism, prin ascunderea mizeriei sub pres daca vrei. Unui prieten aflat in eroare ii expun punctul meu de vedere chiar daca pe moment o sa-l deranjeze, mai ales stiind ca am de partea mea toate argumentele din lume; sau dupa noul sistem de valori sinceritatea e in coada listei? Acum conteaza doar eticheta, doar ce e la suprafata?

''Greniul var primar cu idiotul'' face la referire la faptul ca in fata Lui Dumnezeu toti oamenii sunt egali si sunt judecati in functie de alte criterii decat cele de pe pamant, tot mai rupte de logica, de b un asimt, de moralitate. Geniul a fost inzestrat tot de Dumnezeu cu capacitate. Crezi ca idiotul inainte sa se nasca a ales sa fie mai putin potent intelectual decat geniul si astfel isi merita osanda?

Cat de limitat sa fii incat sa crezi ca ortodoxia si ortodocsii urasc inteligenta? Sunt atatea exemple de intelectuali care au imbratisat ortodoxia si care au inteles compatibilitatea perfecta dintre stiinta si religie. Tutea insusi a fost un mare intelectual. Cum ar putea el sa-i urasca pe cei asemenea lui? Evident, ortodocsii nu sunt de acord cu stiinta in care capacitatea omului este idolatrizata, este dumnezeita. Parintele Staniloae spunea ca religia este si ea o stiinta, insa este deasupra tuturor pentru ca ea presupune taina dumnezeiasca, pe care prea putina lume o mai poate percepe macar la nivel teoretic, in aceasta lume tot mai materialista, mai dezumanizata, mai egoista.

Eu te cred ca esti admirator al lui Kant (asta reiese din ce spui mai sus), unul din stalpii iluminsmului, curent de gandire care a crezut ca omul poate atinge perfectiunea, si asta prin propriile forte (ti se pare ca a dus la ceva bun? sau intai trebuie sa stabilim ce inseamna ''bun''?), dar sa spui ca ortodoxia uraste stiinta, cugetarea, gandirea logica este aberant. Esti intr-o mare eroare. Daca vrei iti aduc cate argumente vrei, dar nu de la mine, pentru ca nu am studii de specialitate, si le confruntam cu ale lui Kant, ale lui Goethe, Marx, Engels si cine mai vrei tu.

predatorpulse, in aceeasi eroare te afli si tu. Da, Tutea nu-i avea la inima pe cei saraci cu duhul, pe cei prosti care credeau ca prin comunism, prin iluminism sau prin alte aberatii care idolatrizeaza omul si capacitatea lui se poate ajunge la ceva bun. Probabil si pentru Tutea, ca si pentru alti intelectuali ca el, a fost frustrant, greu de inteles cum niste oameni cu capacitatea de a intelege aceste lucruri cred ca omul poate fi stapanul absolut al unei tari, al planetei, al universului. Uita-te la ce s-a intamplat macar de la iluminism incoace. Cei decazuti de la ctredinta cea dreapta, ateii, matertialistii si altii asemenea au ''adminsitrat'' lumea asta. Cate razboaie au fost, cate orori, cate catastrofe s-au intamplat? Sa nu-mi spui si tu ca omul s-a nascut cu instinctul primar de a sfarteca pe altii, de a-i gaza, de a-i robotiza, de a le spala creierele etc. De asemenea, tehnologizarea deliranta, folosirea fara discernamant a carburantilor a distrus ecosistemul asta. Si aste-s normale, ciclice, asa cum in mod retard se spune despre crizele economice se spune ca sunt absolut naturale si de neevitat, asa ca ar fi mai bine sa ne obisnuim cu ele? Da, sunt normale dupa cum ele au fost gandite de unii care s-au crezut facatorii lumii, deci dintr-un punct de vedere subiectiv, nici decum dintr-o perspectiva obiectiva si echidistanta. Daca mizeria e multa, ne copleseste si pare greu de inlaturat, ba chiar incepe sa ne sacaie, ce facem? Ne convingem singuri ca e naturala si normala, si gata, am rezolvat problema. Nu pretind ca am perfecta dreptate in tot ce spun, dar si unele aberatii de pe aici mi se par incredibile.. sau daca stau si ma gandesc la cat zeci de ani s-au IMPUS curentele materialiste, umaniste, darwiniste si asa mai departe, din pacate, nu mai pare atat de greu de crezut. Daca ti se pare ca Occidentul traieste intr-un paradis perfect te inseli. Multi dintre ei saracii cauta sa-si gaseasca linistea si pacea in tot mai multi bani, tot mai multe vacante, mai multe case, mai multe masini si in tot felul de hobbyuri care cred ca le pot umple golul pe care il simt si nu stiu sa-l explice cu toata tehnologia si stiinta pe care o au la dispozitie. Mai mult sau mai putin constient incearca sa aiba tot mai multe preocupari, sa dea un rost existentei. Asta e inca un argument ca omul este o fiinta spirituala, si nu un robot menit sa fie programat de unii cum sa gandeasca si cum sa traiasca. Niciodata nu vor avea pacea suflteasca a taranului care trage clopotele duminica dimineata la biserica, iar treaba asta nu are legatura cu teoria evolutiei nevoilor economice si sociale.

streza, ia verifica tu realitatea aia, daca tot e asa de usor. Inca o data pe topicul asta, este evident ca au fost si sunt printre ortodocsi oameni care au gresit si inca grav (si lucrul asta e acceptat de teologia ortodoxa tocmai prin faptul ca toti sunt cu greseli, mai mari sau mai mici, pana si infailibilul papa) dar aceste exceptii nu pot reprezenta o majoritate care sa-ti valideze tie generalizarea. Poate ne apucam sa fac un sondaj, o statistica rece cu ''oile albe'' si ''oile negre'', sa vedem ce iese cand tragem linie. Ai dreptate cand spui ca realitatea este departe de ce spuneau Tutea si altii ca el (depinde la ce exact te referi, sa nu ne pierdem totusi in interpretari), asta pentru ca niste imbecili au crezut ca rezolva problemele umanitatii si ale universului prin iluminism, comunism, ateism, etc.

Indoctrinare e in doar capul lui Marx, a ta, si a celor ca voi. La noi se cheama invatarea moralei crestine strabune, educarea in spiritul iubitor de Dumnezeu si de aproape.

RomaniaDA. Povestea lui Father John, americanul convertit la ortodoxism si devenit preot la Biserica Rusă: În Romania e MAI MULTĂ‚ LIBERTATE decat in America

Romanii sunt mai liberi ca americanii, aici poti discuta cu Politistul ca oamenii. Poti să iesi din masina să faci o gluma nu trebuie să stai nemiscat cu mainile pe volan si să arăți frică, spune Father John, asa cum este cunoscut la Biserica Rusă din Capitală parintele John Downie, americanul devenit preot ortodox.

Într-un interviu pentru gandul, parintele vorbeste despre Romania de astazi, dar si despre tara pe care a vazut-o in urmă cu zece ani cand a ajuns prima dată la Otopeni, despre superstitiile romanilor de la baba citire, dar si despre taina botezului pe care a primit-o la Sfantul Munte de la un stareț ortodox.  Îmi voi aminti botezul toată viata. De multe ori mă rog lui Dumnezeu să simt ce am simtit in momentul in care m-am botezat, macar o zi sau două inainte să mor.

Ce stiu americanii despre Romania

Nu cred că cineva din familia mea a inteles alegerea, marturiseste parintele John Downie vorbind despre decizia pe care a luat-o, in urmă cu zece ani, de a veni in Romania. O tară despre care la inceput, inainte să se apropie de ortodoxie, stia prea putin pentru ca spune el, toti americanii vorbesc despre Europa in general, dar mai putin despre Europa de Est. Dar stiam că a fost o tară ortodoxa stiam că a trait sub comunism, stiam că a fost si o prigoană mare asupra Bisericii, stiam si despre Ceausescu. Și, bineinteles, despre Transilvania si despre Dracula. Înainte să fac un pas spre ortodoxie, cam atat am stiut. Cand am inceput să mă apropii, am aflat mai multe lucruri concrete despre Romania, povesteste Father John.

Era la Athos, la manastirea Cutlumus unde a stat doi ani ca dokimos (incercat si acceptat), cand a decis să viziteze Romania, ba chiar să studieze Teologia la Bucuresti. Cand am fost la Sfantul Munte am intalnit multi romani si mi-au placut romanii pe care i-am intalnit acolo, povesteste preotul John intr-o romană cu accent american.

Erau destul de smeriti si blanzi, adică nu veneau cu foarte multă propagandă si am vrut foarte mult să vad o tară fostă comunista să vad ce se intampla cum a trecut prin asa ceva. Am ramas impresionat de ceea ce suferise Biserica sub comunism si doream să mă apropii de sfinti adevarati. Auzisem despre Parintele Cleopa si Parintele Sofian, precum si despre Nicu Steinhardt, crestini adevarati, spune parintele.

Prima impresie la Otopeni: E o tară care a pierdut razboiul

Asa că a ajuns in Romania, despre care le-a spus parintilor sai, aflati in Pennsylvania, la primul telefon doar atat: Aici este o tară care a pierdut un razboi. Mi s-a parut că tara nu-și revenise. Nu-mi parea neaparat inapoiată, iși aminteste Father John. Nu stiu cum să vă spun. Cred că intai de toate am vazut blocurile comuniste. Acum insa S-au schimbat foarte multe lucruri, spune.

Cand am venit eu, nici nu erau masini. Erau Dacii si Mercedes, creionează parintele peisajul romanesc de acum un deceniu. În peisajul asta a ramas John Lincoln Downie, care s-a inscris la Teologie, la Bucuresti. Primul an a stat la camin, cu doi colegi, care au ajuns si ei preoti. Ține si acum legatura cu cei doi, Iulian “ cel scund si cel inalt, pentru că aveau acelasi prenume “ si se vad ori de cate ori acestia ajung la Bucuresti.

Am compus un imn al cartofilor prajiti

Am fost bine primit la facultate. În primul an am stat la camin, iar colegii mei au fost la inaltime. Nu am mai cunoscut alti romani cu care să mananc atâția cartofi prajiti. Chiar am scris un cantec despre cartofii prajiti, mai spune Father John.

Povesteste cum in studentie iși câștiga banii predand engleză si facand traduceri. Traduceri face si azi cand lucrează la o carte despre istoria Bucurestiului. La fel, predă si engleză la scoala Sfintii Trei Ierarhi, infiintată de parintele Vasile, parohul Bisercii Ruse, dar si la ASCOR. Și m-am angajat la o firmă de soft care realizează programe pentru traduceri, explică parintele.

Desi este preot, John Downie nu primeste salariu de la stat, fiind “ ceea ce se cheamă “ preot onorific. De slujit, slujeste la Biserica Rusa unde venea in timpul studentiei ca un credincios. Mi-a placut duhul care e in biserică si, după ce am terminat si masterul, am zis să depun dosarul . Asa a ajuns Father John preot la Rusa

De ce a spus un american DA Romaniei

Povesteste că la un moment dat si-ar fi dorit să se intoarcă in America natală dar că sotia lui, o romancă pe care a cunoscut-o intr-un pelerinaj la Cana Galileei, nu a vrut. Asa că au ramas in Romania impreună cu cei doi fii ai lor, de 4, respectiv 1 an. Mi-e dor de casă din 1999 (n.r. perioadă cand a plecat la Sfantul Munte). S-au schimbat multe lucruri si in America. O vad din stirile pe care le citesc, spune parintele. Vorbeste insă cu ai lui, mai mult la telefon si pe email.

Nu cred că cineva din familia mea a inteles alegerea, povesteste Father John, marturisind că multi au fost cei care i-au spus să lase Romania si să vină inapoi in State. Dar uite, noi suntem aici pe pamant pentru foarte putin timp. Și, Slavă Domnului, parintii mei, prietenii mei din America nu erau orbiti de bani si de succes. Dar cultura, in general in America, este foarte materialista Nu neaparat că vor mai mult, spune John Downie, dar se gandesc numai la aceste lucruri materiale, nu in sensul că vor să fie cei mai bogati sau cei mai mari. Și cultura asta mi-a facut scarbă de această mentalitate. Mai ales cand esti un pic orientat spre ortodoxisme. Saracia nu este neaparat o virtute, dar nici să nu-ți fie frică de saracie , crede parintele.

Ce avem noi si nu au americanii

Romania ii place parintelui Downie. O gaseste liberă comparativ cu America de astazi. Pot să dau un exemplu concret, cu Politistii. În America, dacă te opreste Politia cu masina, trebuie să stai foarte cuminte, cu mainile pe volan, să nu te misti brusc si asa mai departe. Este o intalnire suficient de dificila stresanta Aici, dacă ai facut o infractiune mica ai trecut pe rosu, dar era strada liberă si n-a fost nimeni in pericol, totusi poti să discuti cu Politistul ca oamenii. Poti să iesi din masina să faci o gluma nu trebuie să stai in masină si să arăți că iți este frica

Ce nu-i place este birocratia, care e foarte greu de suportat. Trebuie să recunosc că este greu de suportat faptul că nu s-a schimbat mare lucru după trecerea la democratie, spune preotul. Și nu zic că in America e o mare schimbare, și acolo se face trecerea spre un sistem totalitar, dar ar fi fost bine daca după ce Ceausescu a fost dat jos, s-ar fi facut o curățenie generală.

Bine, la ghisee e cu totul altceva, punctează Downie. Poate si pentru că nu inteleg bine romana, dar la orice lucru oficial, mă duc si cer o lista ce act imi trebuie mie ca să fac cutare lucru. Mie, dacă nu-mi scrie, uit. E ceva ce n-am luat. Niciodată nu imi iese din prima. În America, ai luat carnetul de sofer, ti-ai facut poza ai primit stampila, esti gata. Aici nu, mai trebuie ceva.

Cu toate astea, aminteste plusurile Romaniei. Vorbeste despre manastirile Moldovei “ foarte frumoase toate, dar este putin greu să ajungi acolo , Sighisoara “ nu este un loc foarte duhovnicesc, dar cetatea este foarte frumoasă, si muntii “ cei mai salbatici din Europa. Din Bucuresti ii plac parcurile si Muzeul Satului, dar recunoaste că nu este un om de oras E o ironie că am ajuns aici. Nu prea sunt in elementul meu. Visează ca intr-o zi să slujească intr-un sat de munte.

Cum se vede ortodoxismula la el acasă

Pană in acea zi insa Father John vede traditiile romanilor, care nu au nimic de-a face cu ortodoxia, dar si superstitiile care ne macină ca natie. Probleme mari sunt in momentul in care vine cineva care nu s-a spovedit 20 de ani sau niciodata Și nu stii exact cat intelege si cat nu intelege, adică sunt lucrurile care mi se par de bază si pe care orice om care a crescut intr-o cultură crestină ar trebui să le stie, explică parintele John Downie.

E vorba că trebuie să te rogi pentru dusmani, adică să nu scrii un pomelnic in care să treci Cutare, Georgescu, să fie pedepsit de catre Dumnezeu. Asta este oarecum socant, uimitor, să zicem asa. Ar mai fi, din nefericire, tot felul de superstitii, traditii, cum a spus Parintele Cleopa, de la baba citire, adică niste traditii care nu au nicio legatură cu ortodoxismul .

El dă exemplu obiceiurile de inmormantare. O dovadă e momentul in care preotul spune la mormant se dezleagă pacatele omului sau femeii si oamenii stau foarte aproape să vadă dacă se dezleagă ata legată la piciorul decedatului. Mi se pare absurd, foarte absurd. Aproape la fiecare inmormantare, toti stau cu foarte multă grijă să vadă dacă se dezleagă ata, in exact momentul potrivit. Arată o perspectivă foarte naivă asupra Tainei si-asupra oamenilor , afirmă John Downie.

Loganul, sarmalele si ispita McDonald's

Father John, americanul nascut in urmă cu 40 de ani intr-o familie prezbiteriană si care s-a convertit la ortodoxism, conduce un Logan si manancă sarmale si mici. Se fereste de McDonald's, desi recunoaste că este o ispita si in fata copiilor vorbeste in engleza dar si in romaneste. Încerc să-l pun pe cel mare să vorbească in engleza dar nu vrea, e mai greu, povesteste pentru gandul preotul.

Altfel, tine toate posturile si nu i se pare deloc greu. Posteam chiar inainte să vin aici. A fost putin mai greu in America. Acolo nu stia nimeni ce inseamnă post. Trebuia să intreb “ are oua are lapte, are unt? Aici este un pic mai usor “ sunt produse de post .

Sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari...nia/#more-20195

Interviu de Gh. Ciocioi, pentru revista Lumea credintei, acum circa 8 ani, cand inca pr. John nu era preot

” Domnule John Lincoln Downie, ce ne puteti spune despre copilaria si religia in care ati crescut?

” Am copilarit intr-un mic orășel din Pennsylvania, fiind nascut in sanul unei familii reformate prezbiteriene. Am urmat o scoală privată protestanta Copilaria mea a fost aproape idilica Sunt cel mai tanar dintre cei 5 frati ai mei. Ne-am inteles foarte bine intre noi, fiind in acelasi timp foarte diferiti. Întreaga mea familie este o familie protestantă linistita Eu, in perioada colegiului, am devenit oarecum rebel. Revolta mea nu era intru totul rea. M-am revoltat impotriva a ceea ce se chema succes in societate si impotriva materialismului care a cuprins acum America intreaga

” Cum ati cunoscut Ortodoxia?

” Uneori simt că aș putea vorbi o saptamană intreagă despre cum am cunoscut Biserica Ortodoxa insă incerc să fiu concis. Tatal meu, bine inforrnat si, in general, o persoană cu vederi largi, a vazut că mă zbateam pe multe cai. El a observat totusi că citeam si devenisem interesat de scrierile Parintilor Bisericii (Sf Atanasie cel Mare, Sf Ignatie al Antiohiei) si de Istoria Bisericească a lui Eusebiu de Cezareea, carti pe care tocmai le adusese pe langă casă . El mi-a dat o carte scrisă de catre un protestant despre Biserica Ortodoxa iar aceasta mi s-a parut foarte interesantă si destul de precisa Cartea se numea Eastern Orthodoxy ” a Western Ferspective. Desigur că ea continea cateva greseli in ceea ce priveste ortodoxia, insa cu toate acestea, mi-a starnit indeajuns interesul pentru a vizita cea mai apropiată manastire ortodoxa care nu era alta decat ctitoria comună a parintelui Roman Braga si a Principesei Ileana a Romaniei (Maica Alexandra). Eram pentru prima oară intr-o biserică ortodoxă si am simtit dintr-o dată plinatatea pacii si a gravității care domneau aici. Din acel moment am capatat un mare respect pentru Biserica Ortodoxă si am constatat, desi incă neclară in mintea mea, o mare diferență intre aceasta si Biserica Catolica Încetul cu incetul, in decursul a 2-3 ani, m-am indragostit pur si simplu de slujbele bisericesti ortodoxe si am simtit o Dorință puternică să experimentez cat de putin viata monahala pe de o parte pentru că nu eram prea copt in acel moment si, pe de altă parte, din cauză că toti apropiatii mei erau protestanti ori catolici, in timp ce eu mă simteam in firea mea ortodox. Fiind foarte miscat de viata monahala am mers in Athos, sperand să-mi adancesc viata duhovnicească si, in acest demers, am fost incurajat de catre monahii athoniti să primesc botezul. Fusesem botezat in tineretea mea ca protestant, dar cand am devenit ortodox in America, mi s-a spus, cu ingaduință, să primesc doar Mirungerea. A fost o cumpană pentru mine, dar in cele din urmă am hotarat că mă voi boteza. Am locuit la manastirea Cutlumus unde am stat ca dokimos (incercat si acceptat), iar parintii m-au botezat in mare in locul numit Kaliagra, care inseamnă loc bun de pescuit . Ce pot să spun? Parintii sunt cu adevarat oameni sfinti. Am fost foarte intristat să-i parasesc, dar in acelasi timp nu m-am simtit in stare să devin un monah athonit. Acum nadajduiesc si mă rog ca, atunci cand va veni timpul să parasesc această lume, Tatal, Fiul si Duhul Sfant să aibă milă de mine si să-mi mai ingaduie să gust din acel har si din acea pace. Vă marturisesc ca o saptamană după ce am primit botezul la Athos, am fost in cer. Vă rog să vă rugati pentru mine, deoarece acum sunt departe cu trairea de acel har.

” Ce ne puteti spune despre convertirea dumneavoastra

” Eu cred intr-o convertire continua Aceasta durează toată viata. Este un proces de trecere de la moarte la viață. Din nou simt că aș putea să merg la nesfarsit. Atatea si atatea lucruri au conlucrat cu harul lui Dumnezeu să mă aducă la hotararea de a deveni ortodox! Dar am devenit eu cu adevarat ortodox? Cand imi privesc viata mea, nu cred că aș putea să mă numesc pe mine crestin. Cred toate, dar numai cu mintea mea. Inima mea este foarte departe de Dumnezeu. Este ortodox cineva a carui inimă este rece si lipsită de lumina harului? Mă rog să mă convertesc deplin inainte de moarte. Ca să fiu putin mai concret, cand am inceput să inteleg rugaciunea si să mă rog mai mult, am realizat că traditia ortodoxă a pastrat si a trait cea mai adancă experiență cu putință a rugaciunii. Ea singură in afara tuturor celorlalte Biserici, proclamă că Dumnezeu a devenit om pentru ca omul să poată deveni Dumnezeu. Doar ea marturiseste că teolog este acela care se roagă cu adevarat. Numai ea ne invață că trebuie să ne eliberam pe noi insine de propriile preconceptii despre Dumnezeu pentru a ne apropia de El. Numai Biserica Ortodoxă ne invață că mintea are nevoie să fie unită cu inima. Toate aceste lucruri sunt clar bazate pe Sf. Scriptură si, din punct de vedere istoric, numai Biserica Ortodoxă le pastrează fară greseala

” Întalnirea dumneavostră cu manastirea Maicii Alexandra credeti că v-a dat un imbold spre a cunoaste mai mult ortodoxia romaneasca Cum ati ajuns in Romania?

” Aceasta este O altă intrebare grea si mi-ar trebui mult timp ca să raspund. Însă voi fi scurt si la obiect.

Am intalnit câțiva romani pe cand eram in Grecia, si am simtit Dorinta să vizitez Romania, ori chiar să merg să studiez teologia aici. Am ramas impresionat de ceea ce suferise Biserica sub comunism si doream să mă apropii de sfinti adevarati. Auzisem despre Parintele Cleopa si Parintele Sofian, precum si despre N. Steinhardt ” crestini adevarati.

” Cum vedeti acum lucrurile in Romania?

” Am fost bine primit la Facultatea de Teologie. În primul an am stat la camin, iar colegii mei au fost la inaltime. Nu am mai cunoscut alti romani cu care să mananc atâția cartofi prajiti oamenii au fost foarte ajutatori si m-au incurajat. Pentru mine a fost o emotie de nedescris să am profesori ai caror parinti spirituali au fost in puscarii pentru dragostea lor față de Hristos. Am fost uluit pur si simplu. L-am vazut pe Parintele Sofian, am stat putin de vorbă si cu Parintele Iustin Parvu. Am profesori care i-au avut duhovnici pe Parintele Staniloae si pe Parintele Sofian. Uneori sunt suparat, nu pot să pricep cum multi nu inteleg ce mare cinste este să ai astfel de oameni in mijlocul tau! Parintii Galeriu, Staniloae, Sofian, Cleopa, Ilie Lacatusu, Arsenie Boca nu au murit ” ei sunt cu Dumnezeu! Nu mă bucur că ei sunt romani, ci mă bucur că ei sunt Sfinti.

” Se poate face o comparatie intre societatea americană crestină si lumea ortodoxă romaneasca

” Nu vreau să accentuez diferentele, oamenii sunt oameni peste tot in lume, dar cred că nu-i asa de greu să spunem ca spiritual vorbind, Romania este bogata in timp ce America este saraca Materialismul este foarte avansat acolo. În scolile publice nu se poate vorbi despre Iisus Hristos. Dacă cineva ar dori să-L intalnească pe Iisus Hristos, in America, are mii de posibilități să se ratacească si să ajungă aiurea. Succesul financiar este extrem de tentant, insă lumea afacerilor din America este foarte necredincioasa Asta ca o ironie. Este o foarte mare putere, o rea gandire care a patruns America, si ea poate să fie mai rea decat comunismul. În ateismul comunist se spunea: Dumnezeu nu exista n-ar trebui să credeti in El . În America se spune: Nu este o problemă dacă Dumnezeu există ori dacă El nu exista toate religiile sunt la fel, ceea ce este important este dragostea “ dacă ganditi că religia dumneavoastră este cea adevarata probabil că sunteti un fanatic . În comunism, crestinii au fost crunt persecutati, ceea ce demonstrează că liderii țărilor comuniste au realizat puterea religiei. În America, religiei nu i s-a permis să facă diferente. Guvernul spune că este neutru . Romanii se intorc acum catre Dumnezeu pentru că nu au altceva, dar iată că ei au lucrul cel mai important! Un adevarat test pentru Romania va fi atunci cand, după intrarea in UE, iși va mai putea pastra credinta ortodoxa

''Câți bani se dau de la buget pentru preoti si biserici?'', semnat George Damian.

http://www.George-damian.ro/cati-bani-se-d...erici-1689.html

''

M-am saturat de comentacii de internet care iși dau cu parerea despre câți bani se cheltuie de la bugetul de stat pentru preoti si biserici. Asa că m-am dus pe pagina Ministerului de Finante si am verificat legile bugetului de stat pe ultimii ani. Oricine poate să facă această verificare. Iar ca să avem o imagine clară am pus si bugetele Ministerului Educatiei si Ministerului Sanatății. Acum să vedem cifrele:

2011

Sprijin pentru construirea si repararea lacaselor de cult: 28.386.000 RON

(ATENȚIE! nu doar pentru Biserica Ortodoxă Romana ci pentru toate cultele recunoscute)

NOTA: pentru anul 2011 Catedrala Mantuirii Neamului a primit 10.000.000 RON, in plus față de suma de mai sus

Sprijin salarial acordat personalului clerical: 248.637.000 RON (pentru toate cultele!)

Ministerul Educatiei si Cercetarii: 8.555.504.000 RON

Ministerul Sanatății: 4.417.609.000 RON

2010

Sprijin pentru construirea si repararea lacaselor de cult: 40.000.000 RON

Sprijin salarial acordat personalului clerical: 278.124.000 RON

Ministerul Educatiei si Cercetarii: 14.590.490.000 RON

Ministerul Sanatății: 4.191.554.000 RON

2009

Sprijin pentru construirea si repararea lacaselor de cult: 105.838.000 RON

Sprijin salarial acordat personalului clerical: 270.859.000 RON

Ministerul Educatiei si Cercetarii: 11.985.459.000 RON

Ministerul Sanatății: 4.218.865.000 RON

2008

Sprijin pentru construirea si repararea lacaselor de cult: 123.012.000 RON

Sprijin salarial acordat personalului clerical: 168.123.000 RON

Ministerul Educatiei si Cercetarii: 15.833.082.000 RON

Ministerul Sanatății: 4.969.474.000 RON

2007

Sprijin pentru construirea si repararea lacaselor de cult: 67.925.000 RON

Sprijin salarial acordat personalului clerical: 157.938.000 RON

Ministerul Educatiei si Cercetarii: 11.917.079.000 RON

Ministerul Sanatății: 3.868.048.000 RON

Și mă opresc aici, pentru mine nu mai are sens să merg mai departe. Puteti verifica aici. Banii alocati pentru biserici si preoti ii gasiti la fiecare an in Anexa 2, dati cautare după cuvantul culte.

Observatii

National Arena inaugurată de curand costă 234 milioane euro (in lei cam 966 milioane “ cam cat s-a dat in 10 ani pentru constructii de biserici). Banii cheltuiti de la bugetul de stat pentru salarii de preoti si constructii de biserici (repet, pentru TOATE cultele, nu doar pentru Biserica Ortodoxă Romană) sunt de 29 de ori mai putini decat cei cheltuiti pe educatie si de 15 ori mai putini decat cei cheltuiti pentru Ministerul Sanatății (in 2011), de 45 si 13 ori mai putini in 2010, de 31 si 11 ori mai putini in 2009, de 54 si 17 ori mai putini in 2008.

Pe scurt: se cheltuiesc mult mai putini bani pentru preoti si biserici de la bugetul de stat decat se cheltuiesc pentru educatie si sanatate.

''

National Arena inaugurată de curand costă 234 milioane euro (in lei cam 966 milioane “ cam cat s-a dat in 10 ani pentru constructii de biserici).

Comparatie imbecila facuta de individ, National Arena in 10-20 de ani o sa recupereze investitia dupa care o sa genereze profit, spre deosebire de mareata catedrala care nu ii va imbogati decat pe aia care vand lumanari si icoane, cu avizul lui Daniel binenteles.

Satisfactia spirituala a romanilor, s-o numin asa, nu poate fi cuantificata.

Inca nu sunt convins de legitimitatea IPS Daniel de a conduce BOR, dar asta e alta discutie.

Autorul articolului de mai sus probabil vroia sa demonstreze cu cifre ca aia care spuneau ca s-au bagat mai multi bani in biserici decat in sanantate si invatamant bat campii. Bineinteles ca astfel de comparatii nu prea isi au rostul, neputandu-se emite o teorema a valorilor numerice pe care investitiile in astfel de domenii trebuie sa le aiba, depinzand de prea multe variabile. Insa aberatiile de care ziceam au nevoie uneori de contraargumente un pic fortate pentru a le demonstra falsitatea sau absurditatea.

Satisfactia spirituala a romanilor, s-o numin asa, nu poate fi cuantificata.

Tocmai din acest motiv nu sunt necesare constructii megalitice. Legatura cu Dumnezeu o ai si in cea mai mare catedrala a planetei si intr-un schit uitat prin munti.

Iar cum avem pretentia de a trai intr-o era moderna, una in care sistemele care au facilitat constructiile impresionante din Europa sunt de mult istorie, nu vad rostul unei asemenea constructii. Altul decat egoul unor domni care conduc BOR si care nu stiu ce legatura au ei cu credinta maselor.

Sfantul Andrei a stat intr-o pestera si acolo se ruga la Dumnezeu. Coana Safta si Coana Didina vor sta la o barfa in mareata manastire a neamului si vor pupa toate icoanele posibile.

Intrebare,care e mai bun crestin ?

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/interviuri/in...ase-125913.html

Interviu cu Parintele Nicolae Tanase

"Sa stiti ca toate imperiile au cazut cand au lovit maternitatea si au atacat familia!..."

Un dialog neconventional dar plin de sinceritate, realism, adevar si mult discernamant cu Parintele Nicolae Tanase de la Valea Plopului...

De multe ori ne spunem in gand: noi decidem ce facem cu trupul, corpul nostru, noi hotaram daca facem copilul sau nu, pentru ca nu aia care dau din gura pe la TV si prin ziare ne ajuta sa ne crestem copilul, ei nu se intreaba daca avem ce sa-i oferim copilului, daca avem ce sa-i dam de mancare, ei doar dau din gura Ce sa mai spunem de gura tatelor, alea care hulesc: copil din flori, copil de fata mare Exista in Romania un om care s-a gandit la toate astea: Parintele Nicolae Tanase de la Valea Plopului. Un om care a luat asupra sa greselile altora. Un om care a oferit o alternativa. Un om, despre care, din pacate, nu au auzit si consatenii femeilor care si-au vandut copiii tiganilor din Sintesti. Un om pe care trebuie sa il ajutam. Multe ar fi de spus. Prefer sa nu mai dau si eu din gura si sa arat faptele: Parintele Nicolae Tanase, casatorit si tata a sase copii, este preot intr-un sat din Romania, Valea Plopului si un alt sat din apropiere, Valea Screzii, ambele din judetul Prahova.

In anul 1990, Parintele Nicolae Tanase a inceput lupta sa impotriva avorturilor prin predicare. Unele tinere renunta sa avorteze, dar nu-si pot permite un copil din motive social-economice. Pentru aceasta, Parintele Nicolae infiinteza in anul 1994, asociatia Pro Vita: Pentru Viata. Asociatia ii primeste in grija ei pe acesti copii, pentru un timp sau definitiv, dar ea primeste de asemenea si copii orfani sau copii ai strazii. Mamele care isi lasa copilul aici pot sa-l ia din nou acasa, ceea ce se intampla uneori dupa doi-trei ani, cand situatia lor sociala le permite acest lucru. Asociatia pastreaza contactul cu mamele, pentru a le ajuta sa-si creasca copiii. Asociatia Pro Vita numara la ora actuala mai multe case pentru copii. Dar Parintele Nicolae a pus la contributie si pe enoriasii sai. In fata afluxului important de copii (pe care ii gaseste abandonati la usa sa), Parintele ii incredinteaza familiilor din parohia sa. Aceste familii de multe ori au deja mai multi copii, pana la sase, dar mai gasesc inca dragostea pentru a creste pana la inca alti patru copii. In conditiile actuale din Romania, acesta este un adevarat eroism. La Valea Screzii, Parintele Nicolae Tanase a construit un asezamant care, pe langa locuinta, cuprinde un dispensar medical si o biserica, o brutarie si un staul. In acest centru locuiesc deja copii, adolescenti si tineri; la varsta de 18 ani, tinerii trebuie sa paraseasca orfelinatele de stat si ajung de multe ori in strada.

Parintele Nicolae Tanase a scos din subsolurile Bucurestiului, mame tinere cu copiii lor. Parintele Nicolae Tanase se (z)bate pentru viata, inteleasa ca dar de la Dumnezeu. Se bate pentru viata poporului roman si viitorul sau. La marea emigratie datorata situatei politico-economice din tara, se adauga trista realitate a comertului cu copii romani, nu totdeauna orfani, cumparati de catre unii straini din tarile occidentale, comert pe care Parintele Nicolae il denunta fara menajamente pana in fata tribunalelor. Parintele Nicolae Tanase anima si insufleteste, de asemenea, si doua mici tipografii. Una dintre ele editeaza scrieri despre Ortodoxie, pentru profitul parohiei de la Valea Plopului, unde biserica Sfintii Arhangheli este neterminata. Cealalta editeaza lucrari impotriva avorturilor si in favoarea vietii, pentru profitul Asociatiei Pro Vita. Parintele Nicolae Tanase a participat (si) la foarte emisiuni pe aceasta tema de la T.V. in Romania si in strainatate. Parintele Nicolae Tanase este o personalitate remarcabila. In luna septembrie anul 2000, de pilda, Parintele Philippe Calès a avut ocazia sa intalneasca in Romania, un preot teolog care-l cunoaste bine pe Parintele Nicolae Tanase. Acest preot i-a adus de trei ori Sfanta Impartasanie Parintelui Nicolae pe patul de moarte Intr-adevar, in timpul comunismului, s-a atentat la viata sa de trei ori, datorita activitatii sale religioase. Parintele Nicolae Tanase si sotia sa Maria au fost gasiti intr-o noapte aproape morti pe strada, in urma unui «accident» simulat. Au fost la un pas de moarte, dar cu ajutorul unor prieteni medici au reusit sa scape cu viata. Si astazi mai pastreaza sechele de atunci. Acest lucru s-a intamplat deoarece Parintele Nicolae mobilizase oamenii din satul sau pentru construirea unei biserici, «Sfintii Arhangheli», ceea ce era interzis. In fiecare noapte, unii oameni lucrau in timp ce altii stateau de paza. Cand Militia aparea, toata lumea disparea. Dar biserica a fost construita, o mandrie pentru Valea Plopului. Parintele s-a mai compromis si cu editarea si difuzarea unor carti religioase, ceea ce era de asemenea interzis. Astfel, acest teolog il considera pe Parintele Nicolae drept un mare mucenic, un martir, un marturisitor si un adevarat staret, mai bine zis, un autentic gheronda...

Asadar, cu alte cuvinte, de mai bine de 21 de ani are grija de copiii abandonati, de copiii fara parinti, de tinerii alungati din caminele de copii. Acolo, la Valea Plopului si Valea Screzii “ judetul Prahova, Parintele Nicolae Tanase a pus bazele unei alte Romanii. Mai buna, mai curata, lipsita de egoism. Cu Asociatia Pro Vita, Parintele Nicolae Tanase duce o lupta pentru viata. Acum 14 ani, la diferite emisiuni de la TVR si Pro TV Parintele Nicolae Tanase vorbea despre un proiect greu de crezut si atunci, dar si acum. Un sat al copiilor fara parinti. Acum valea s-a umplut si de case si de copii, altfel spus, cu peste 328 de suflete. Copii abandonati prin spitale, copii fara parinti, copii ai strazii, copii lasati aici de mame, imediat dupa nastere. Pe toti, Parintele Nicolae Tanase i-a adunat in tabara de pe vai si dintre dealuri. Povestea a inceput in anul 1990. Dupa cum am mai spus, fiind tata a sase copii proprii, cu sotia educatoare la o gradinita din orasul Valenii de Munte, Parintele Nicolae Tanase a inceput un adevarat razboi impotriva avortului, iar mamele pe care le convingea sa-si nasca pruncii ii lasau in grija lui. In anul 1997, in tabara din vale erau 30 de locuri. Acum, in viitorul despre care vorbea acum 14 ani la diferite emisiuni la TVR si Pro TV, tabara este tot neincapatoare. Pana acum, pe aici au trecut 1600 de suflete. Asa ca in Valea Screzii apar mereu case noi, fiindca este mare nevoie. Intr-o lume egoista, in care trecem unul pe langa celalalt fara sa ne intereseze ori pese, ce se intampla in Valea Screzii pare greu de crezut. Aici, egoismul a fost scos si sters din dictionar.

Pe cei care ajung in Valea Screzii, manati de curiozitate ii duce prin camerele copiilor cu gandul ca poate ii convinge sa se intoarca, sa coopereze si sa ii ajute. Cat de greu este sa hranesti in fiecare zi 328 de guri, sa imbraci si sa educi o Armata de oameni, numai Parintele Nicolae Tanase stie cu adevarat. El care si-a pus intreaga familie la bataie pentru implinirea, continuarea, dezvoltarea si desavarsirea acestui minunat proiect. El, care participa la multe confernte, seminarii si simpozioane pe acest subiect (foarte problematic inca si foarte delicat ori sensibil), sau la diferite conferinte, atat in tara cat si in strainatate, in calitate de invitat, unde vorbeste despre familia crestina, despre tineri, casatorie si Taina Nuntii. El care alearga in dreapta si in stanga, in sus si in jos, pentru diferite ajutoare, colaborari, sponsorizari si aprobari, caci altfel cum ar putea mentine si dezvolta tot ce este acolo, la Valea Plopului si Valea Screzii?!... Ei, pentru toate acestea si multe altele el a fost nevoit sa invete, fiind o persoana plina de receptivitate, creativitate, realism, dreapta socoteala si mult discernamant!... Asa incat copiii sunt ingrijiti, hraniti, educati si supravegheati de femei angajate din sat. Cu exemplul sau, Parintele Nicolae Tanase a reusit sa schimbe si mentalitatea oamenilor din zona, sa-i faca mai buni. In anii 90, satenii din Valea Plopului si Valea Screzii au vazut ce face Parintele si au inceput sa-l ajute. In casele lor au primit o parte din copii, Parintele Nicolae ajutandu-i si aprovizionandu-i cu alimente, imbracaminte si incaltaminte. Cine este apt de munca trebuie sa munceasca si sa produca. Parintele Nicolae Tanase este si manager si psiholog este si mama si tata pentru toti.

Chiar daca statul nu se implica prea mult si prea tare, multi oameni de bine l-au ajutat si il ajuta: cu bani, mancare sau materiale de constructie. Cu stilul sau direct, sincer si serios Parintele Nicolae Tanase are o vorba buna pentru toti. Pentru baietii gata de insuratoare a cumparat pamant. Pentru fete strange zestre. In fiecare casa din tabara sunt copii. Intr-una i-a asezat laolalta pe copiii de gradinita. Se ataseaza imediat de noii veniti, au nevoie de caldura. Cand te uiti la ei intelegi partial, ce face si de ce face Parintele Nicolae Tanase. Fiecare copil isi are povestea lui, unii sunt aici de cand se stiu. Sunt invatati de mici sa se descurce si sa ajute. Aici, ei sunt o familie. Unii dintre ei sunt luati la un moment dat de familii acasa. Altii insa raman aici, merg la scoala, la studii. Pana acum, opt copii din tabara au intrat la facultate. Incolonati, copiii pornesc catre satul din deal, la scoala. Pentru sateni sunt copii din tabara sau copiii Parintelui. Fara sa-ti dai seama, se prind de mana ta si merg alaturi de tine. Te fac sa intelegi ca asa este viata facuta: sa mergem impreuna si sa ajutam. In drumul spre scoala copiii predau o lectie invatata de la Parintele Nicolae Tanase: iti ofera fara sa te cunoasca ce au ei mai de pret: dragoste. Pe Valea Screzii si in Valea Plopului, de 20 de ani, functioneaza o alta Romanie. O Romanie care uimeste. Una a generozitatii si dragostei, o Romanie care are nevoie permanent de sustinere ca sa mearga mai departe.

Noi, cum ii putem ajuta, intr-un mod si intr-o forma concreta?... Fie ca este vorba de sprijinirea activitatilor desfasurate in centrele de la Valea Plopului si Valea Screzii, de editarea si difuzarea de materiale publicitare, documentare si informative, de organizarea de conferinte specifice si seminarii tematice ori de alte programe, orice contributie va fi bine venita si mult apreciata. Pentru donatii/sponsorizari in bani, datele de identificare fiscala ale Filialei sunt urmatoarele:

¢ Cod de Identificare Fiscala 18074434

¢ Cont IBAN lei: RO81RZBR0000060007229024

¢ Cont IBAN USD: RO86RZBR0000060007229031

¢ Cont IBAN EURO: RO70RZBR0000060007229028

¢ Cont IBAN GBP: RO04RZBR0000060009301069

deschise la Raiffeisen Bank “ Agentia Victoria Bucuresti, Calea Victoriei nr. 21, corp B, sector 3, cod 030023. Cod SWIFT banca (necesar doar pentru plati externe): RZBR ROBU.

Pentru donatii si sponsorizari in bani, alimente, materiale de constructie etc. va rugam sa ii contactati direct. Societatile comerciale care doresc sa ii sprijine prin sponsorizari pot incheia contracte de sponsorizare cu organizatia Pro Vita, conform legilor in vigoare. Adresa este: Asociatia Pro-Vita Valenii de Munte “ Valea Plopului. Adresa: B-dul Nicolae Iorga 72, localitatea Valenii de Munte, 106400, judetul Prahova tel/fax: (244) 280695 Pro Vita si Valea Plopului “ localizare si cai de acces: Itinerar pentru a merge la Valea Plopului: Bucuresti Nord “ Ploiesti Sud (60 km “ E60) Valenii de Munte (30 km “ 1A) Nucsoara de Jos (13 km) “ la dreapta Valea Plopului si Valea Screzii (7 km) Preot Nicolae Tanase, Parohia Valea Plopului, Comuna Posesti, Judetul Prahova, cod 2124, Romania. Pagina pe internet este: www.asociatiaprovita.org .

In cele ce urmeaza redam o buna parte dintru-un dialog, de suflet si neconventional, intr-un cadru absolut informal, chiar acolo “ la in tabara de copii din localitatea Valea Screzii, cu Parintele Nicolae Tanase de la Valea Plopului, care, nadajduim sa va fie de mult folos tuturor

- Preacucernice Parinte Nicolae, cum credeti ca sunt receptate ideile Pro Vita in societatea noastra?

“ In societatea romaneasca, Pro Vita, pana nu demult, a fost o noutate. Acum nu mai este o noutate, dar nu mai este o problema nici in discutii, nici in aparitii de presa etc. Pentru ca cineva a stiut sa creeze probleme Creandu-se aceste probleme, omul nu mai are timp sa se gandeasca la viata, la consecintele nenasterii, la consecintele avortului si mai ales la consecintele asa-ziselor anti-conceptionale. Asa ca pro-vita nu este o noutate, dar nici ceva deja cultivat, ceva de care oamenii au deja idee. Uneori se confunda pro-vita romaneasca cu o atitudine continua a miscarii pro-vita internationale, care este agresiva, care blocheaza medicii, blocheaza clinicile, care se culca la pamant “ treaba care este interesanta, dar nu este proprie romanilor.

Cum pot ajunge ideile pro-vita la populatie? Mersul ideilor este zona elitei, elita se adapteaza cu ideile. Si as vrea sa faceti aici referire la presa, la intelectuali si chiar la cler. Ideile ajung in presa, la televizor si ele sunt dupa aceea receptate, ascultate, respinse sau neauzite de mase.

“ Daca este sa incep cu presa, depinde de presa. In general, ea face jocul cuiva. Presa independenta este putina. Presa inghite datele statistici, cel putin din domeniul demografic, dar nu face nici o legatura intre aceste date Este clar ca daca imbatranirea populatiei se produce rapid, in curand noi nu vom mai avea oameni care sa munceasca. In Curentul chiar am vazut un titlu de genul: Femeile sarace si neinformate fac copii multi.

In orice discutie pe care o avem, expunem cauzele avortului ca fiind necredinta si comoditatea. Discutia intotdeauna se deschide, afirmandu-se faptul ca se fac avorturi din cauza problemelor sociale: lipsuri financiare, lipsuri materiale. Dar sa stiti ca cei mai multi patroni nu au deloc sau au unul-doi copii. De ce? Ori e vorba de necredinta, ori de comoditate si dorinta de a progresa. Problema este ca au bani, dar, totusi, copii nu fac. O familie “ tata, mama “ pot da copilului scoala, bani, masina, casa, facultate, masterat, cont in banca etc. Nimeni, insa, nu-i poate da copilului viitor. Viitorul il da numai Dumnezeu. Si atunci este foarte important sa stim ca viitorul copilului nostru este in functie de atitudinea noastra fata de viata. Dar, din pacate, noi nu mai avem o atitudine fata de viata, suntem contra vietii, contra nasterii, contra creatiei “ ca noi prin asta ne asemanam cu Dumnezeu “ procreind. Daca am intrerupt asta, deja i-am spus lui Dumnezeu, stai in ale tale, ca si cum am putea limita actiunea Lui.

“ Ati avut discutii cu oameni politici Cum sunt receptate aceste atitudini Pro Vita?

“ De exemplu, Asociatia Provita Brancoveanu a facut in trei randuri scrisori presedintelui Iliescu si Constantinescu, propunandu-le sa se delimiteze de legea care permite avortul. Oamenii politici evita sa-si exprime parerea, chiar daca au o parere. Referitor la cler “ este aceeasi situatie trista. Sunt preoti care spun: nu putem predica contra avortului prea mult, pentru ca ne pierdem femeile din biserica.

“ Ce ar putea sa faca preotii?

“ De tot ceea ce se intampla negativ in Romania este de vina preotul. Pentru ca daca preotii ar reusi sa controleze aspectele morale, aspectele financiare si materiale ar veni de la sine. Daca preotii ar reusi in scaunul spovedaniei sa determine un om sa ramana om Ginecologii, ca pe ei ii atacam in spitale cand raspandim pliante, ne spun: crestinii vostri (desi si ei sunt), crestinii vostri vin sa faca avort. Voi i-ati botezat, voi i-ati cununat, voi i-ati spovedit si impartasit, iar ei vin la noi sa le facem avort. In momentul acesta, ei au dreptate. Desigur, ca aceasta nu justifica crima lor, ci relatia pe care noi nu o mai avem cu destul dintre multi credinciosi ai nostri.

- Preotii au de obicei multi copii?

- Nu conteaza cati copii ai, conteaza cati ai omorat.

“ In general, la noi nu exista o imagine buna a femeii cu multi copii.

“ Pe mine, cand ma intreaba lumea cati copii am, le spun doi baieti, o fata si inca doi baieti. Ca sa nu creada ca am vrut neaparat sa am si o fata. Un preot din Franta, cand l-am intrebat acest lucru, a raspuns, sase copii cu o singura sotie. Pentru ca in Franta este obisnuit ca cei care au multi copii sa fie din 2-3-4 casatorii.

“ Ce-ar putea face organizatiile Pro Vita din Romania?

“ Pentru mileniul trei, este clar ca ideea pro-vita ar trebui sa devina misiunea de capetenie a Bisericii. De aici pleaca totul “ de la nastere si nenastere. In momentul in care se intampla o crima, de ea este vinovata o persoana, de avorturi si de nenasteri se fac vinovate popoarele. Si, daca se fac vinovate popoarele, Dumnezeu este silit sa aplice dreptatea, in bunatatea lui. Ati vazut filmul Cine leagana copilul?, unde arata foarte clar ce se intampla cu memoria genetica a uterului. Savanti rusi si americani au facut experimente, au incrucisat armasarul cu zebra si zebroiul cu iapa si, dupa cinci ani de zile, nu au reusit nimic. Dupa alti cinci ani, iapa a fatat un manz zebrat, iar zebra, un manz nevargat.

“ Parinte Nicolae, cum s-ar traduce acest experiment?

“ Sfantul Apostol Pavel reia textul din Vechiul Testament si il comenteaza, zicand, va lasa omul pe tatal si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup. Nu un suflet, un trup. Sa intelegem ca aici avem de a face pe de o parte cu o taina si, pe de alta, parte cu o contopire. In ziare mai apare cate un scandal de genul, o femeie alba, casatorita cu un sot alb, a nascut un negru, iar ADN-ul arata ca bebelusul ii apartine respectivului sot. Problema este alta: daca eu ma casatoresc cu o fata care a avut relatii sexuale cu unul-doi sau mai multi barbati, mi se va naste din ea un copil cu caracterele mele si cu caracterele celorlalti, ceea ce mie nu-mi convine. Atunci savantii americani si rusi au ajuns la concluzia ca ar fi bine sa revenim la abstinenta. Iar aspectele genetice sunt cele care demonstreaza imediat unde si cum am gresit.

- Va ocupati cu ravna, cu toata energia de mult timp de problemele familiei si ale copiilor din Romania, probleme pe care le cunoasteti mai bine ca oricare altul. Cum vedeti in acesti ani din urma starea familiei romanesti? Mai are ea temelie trainica?

- Din pacate, anul 2011 nu se identifica cu anii trecuti si cu anii mai dinainte. Din fericire, Biserica ramane in principiile si randuielile ei neschimbate. Infailibilitatea Bisericii, capacitatea ei de a lucra fara greseala, fiindca il are in capul ei pe Iisus Hristos, poate da nadejdea ca familia sa revina in matca obisnuita. Asta inseamna curgerea fireasca a vietii in Taina cununiei si, in casa, realizarea dezideratelor de crestere si educare a copiilor.

- O familie traditionala este formata din tata, mama, copii, dar si bunici, si batrani. Care mai este acum relatia mama-tata si copii si apoi a acestora cu batranii, cu bunicii?

- Depinde daca aceste trei categorii de varste au procedat la izolare sau nu. Cata vreme copiii nu mai petrec viata lor cu parintii, pentru ca parintii si-au izolat copiii prin televizor, prin internet, prin toate nebuniile moderne, cata vreme parintii nu mai au legaturi cu parintii lor, respectiv bunicii copiilor, pentru ca ei sunt persoane post-moderne iar ceilalti sunt expirati, retrograzi, stapaneste ruptura. Aceasta este asa de puternica, incat este greu sa speri in refacere fara credinta, spovedanie, rugaciune, pocainta.

- Ati vorbit de relatiile sufletesti, le-as zice duhovnicesti. Mai exista insa o relatie familiala complet distrusa inca din anii de dupa revolutia franceza de la anul 1789, mai ales in secolul al XIX-lea: rolul protector al familiei traditionale fata de copii si fata de batrani a fost preluat de catre stat. Acum statele moderne isi asuma rolul de pater pentru copii, chiar preluandu-i de la parinti. Iar pe batrani i-au rupt de familia lor prin pensii, carora inainte de anul 1850 nici nu li se cunostea numele. Prin aceasta, cele trei varste, cum le-ati numit Sfintia Voastra, sunt complet rupte unele de altele, structura familiei fiind pulverizata.

- Occidentul cunoaste de mult aspecte mult mai grave ale acestor realitati, chiar daca au creat aziluri superdotate pentru batrani, din care lipseste cu desavarsire caldura dragostei familiei. Asta au facut in primul rand. Au distrus dragostea dintre oameni, in primul rand a celor de acelasi sange. In primul rand copiii au nevoie de bunici. Acum nu duc lipsa grava de parinti, dar si de bunici. Copiii pe care ii ocroteste parohia noastra, in cadrul serviciului social care functioneaza dupa noul Statut al Bisericii, duc lipsa sufleteasca de parinti, pe care incercam sa-i inlocuim, si inca mai mare lipsa de bunici. Bunicii nu pot fi nici neglijati, nici inlocuiti. Ei au rolul lor, dat de Dumnezeu, in educarea si formarea copiilor. Este bine ca statul sa nu preia cu forta rolul acesta, ci trebuie sa protejeze familia. A proteja e una si a inlocui rolul parintilor este alta.

- In comunism, prin distrugerea proprietatii private si pauperizarea intregii populatii au fost spulberate posibilitatile de protectie a persoanei prin familie, nu a mai ramas nimic nici pentru urmasi, nici pentru inaintasi. Tot omul a ajuns la mana statului, marele proprietar. Astfel s-au creat conditiile ca, in acesti ani postdecembristi, sa se poate distruge familia mai usor in Romania.

- La ce ar trebui sa ne asteptam? De ce trebuie sa avem asa mari pretentii la aceste lucruri care nu au nimic comun cu Iisus Hristos? Greselile mari apar in relatia Biserica si stat, Biserica in stat, Biserica nationala Biserica nu este din lumea asta. In nici intr-un caz nu poate sa vina statul sa faca reguli Bisericii. Biserica are regulile ei de care statul nu tine cont si nici nu-i convin. Daca statul ar fi crestin, atunci duminica nu s-ar lucra, carciumile nu s-ar deschide, in post mancarea ar fi adecvata si nu s-ar vinde carnuri in magazine. Or, statul nu face aceasta si noi ne supunem unui astfel de stat care, mai inainte, facea si multe alte rele: prigonea, omora, ii arunca pe crestini la fiare, ii extermina in lagare si temnite infioratoare. Ce pretentii sa avem de la un astfel de stat? Macar atata daca ar face, sa nu se mai laude ca ajuta si face bine cetatenilor, cand de fapt strica. Asta nu inseamna ca suntem impotriva statului, ci doar criticam niste aspecte care sunt vizibile pentru toata lumea.

- Este de plans, la ora actuala, procentul de formare a familiilor tinere in Romania in comparatie cu procentul desfacerii casatoriilor. Am vazut prin ziare titluri desantate, de felul Romania divortata, asa de mare este numarul divorturilor, semn clar al unui proces devastator de distrugere a familiilor. Ce ziceti, este intamplator acest fenomen?

- Nu. Lucrurile sunt scapate din mana de catre oamenii cu responsabilitati spirituale. Adica noi, preotii, noi, crestinii ortodocsi cu pretentii de traire a credintei, noi, intelectualii cu pretentii de cunoastere. Eu sunt mirat ca atunci cand cineva se sinucide, aruncandu-se de la etaj, nu este intrebat preotul din parohia respectiva, daca il cunoaste pe sinucigas, daca venea la spovedanie, ce probleme avea persoana respectiva, boli psihice, ai discutat cu parintii, ce cauze au provocat tragedia? Dar lucrul acesta nu se intampla. Ceea ce inseamna ca noi nu avem o preocupare pentru problemele oamenilor din parohie. De aceea ne facem vinovati, deoarece Biserica ar trebui sa lucreze continuu soborniceste, adica sa ne doara durerea celuilalt, impreuna sa ne sfatuim, impreuna sa lucram contra raului. Nu contra unor institutii sau persoane, ci contra avorturilor, a divorturilor, a impilarilor, a sinuciderilor, a patimilor, a ispitirilor grave, a certurilor, abandonurilor etc., etc.

- Care sunt principalele cauze ale disolutiei familiei in aceste vremuri?

- Este lupta raului. Intrebarea poate fi pusa si altfel: de ce noi cedam la aceste atacuri? Este vorba de noi, preotii, credinciosii, Biserica. De ce Biserica vie cedeaza la aceste asalturi ale raului? De ce am ajuns in asa hal si ne supunem fara impotrivire rautatilor veacului? Nu este semnificativ de ce ne ataca altul, asa e rostul lui, ispita diavolului, sa ne loveasca. De fapt, cauzele sunt la noi: slabirea credintei, pierderea iubirii, acceptarea modelor de viata moderne, primirea cu usurinta a mentalitatilor pacatoase. Raul, pe acest teren slab duhovniceste si moraliceste, se propaga, intra, se salasluieste inauntrul omului si apoi explodeaza in faptele lui. Iar noi observam ravagiile din societate.

- Nu reactionam din cauza slabiciunilor noastre. Totusi exista o actiune sustinuta prin legi pentru promovarea concubinajului, a libertinismului sexual, a desfranarilor, a avorturilor, a placerilor consumiste, a prostitutiei, a homosexualitatii, precum si de modificare a continutului educatiei din scoala in sensul dezvoltarii premature a acestor patimi.

- Cazul fetitei de 11 ani de la Iasi care, din urma cu doi ani, dupa cum stiti din mass media, a ramas gravida in urma unui viol, nu e singular, dar este simptomatic. Cunosc si fetite de 10 ani care au ramas gravide, au nascut si sunt bine acum. A fost dusa in Anglia sa faca avort si s-a sa mediatizat peste masura pentru ca sa existe motive pentru aprobarea legala a avorturilor la perioade mai mari pentru fetite de pana in 15 ani. Dusmanii vietii au avut un interes, de au facut atata valva. Englezii pe al nostru l-au chiuretat, iar o fetita de 15 ani de la ei a fost lasata sa nasca un prunc sanatos. Au profitat de prostia noastra si pe al nostru l-au lichidat. Vedeti ce lupta este impotriva vietii? Ce lupta este impotriva neamului? Domnitorul Constantin Brancoveanu de aceea a fost arestat si ucis de turci, pentru ca a inmultit neamul romanesc, a sustinut cu masuri sociale cresterea demografiei, lucru neplacut pentru dusmani. Asupreala asta sociala care functioneaza la noi de mai mult timp provoaca mari daune neamului sub aspect demografic. Sigur ca apare ideea nociva, cu ce sa cresc copilul acesta?, si il avorteaza. Altii ii lasa pe copii acasa si se duc prin strainatate dupa capatuiala, acolo uita de familie si praful se alege. Altii trimit bani multi si copilul de acasa se destrabaleaza cu ei. Dandanale, ba chiar tragedii. Impotriva acestor rautati trebuie sa luptam. Si nu singuri, ci cu Dumnezeu alaturi de noi.

- Observam impreuna ca tinerii de astazi nu mai accepta casatoria la varsta de 20 de ani, la 25 de ani, ci prelungesc nepermis de mult termenul pentru intemeierea unei familii. In acest timp, traiesc in pacat, iar pe la 35-40 de ani se gandesc sa se marite sau sa se insoare. Atunci insa nu mai pot concepe prunci.

- Cum sa nu rezolvi problema aceasta usor cand umbla asociatiile straine cu prezervative gratis, cu pilule anticonceptionale, si poti trai fara soacra? Inainte vreme prelungirea perioadei de divort, tergiversarea aspectelor civile conduceau la evitarea divortului, aveau loc dese impacari. Acum, insa, un divort poate fi pronuntat in aceeasi zi in care depui cererea. Unii merg dimineata la tribunal si dupa amiaza sunt divortati. Asta inseamna ca statul stimuleaza, faciliteaza divortul. Si daca faciliteaza divortul inseamna ca statul este criminal asupra familiei. Este vorba aici de sistemul care distruge unitatea familiei. Si cand chiureteaza in serie inseamna ca statul este un criminal in serie. Cand dai legi peste legi care favorizeaza libertinajul, cand te lupti din rasputeri sa legalizezi homosexualitatea, prostitutia, incestul, rezulta ca esti stat criminal. Asta nu inseamna ca suntem impotriva statului in general, dar ne ridicam impotriva sistemului care loveste baza existentei noastre ca Biserica Ortodoxa, a existentei noastre ca neam.

- De ce a ajuns statul sa fie criminal?

- Totusi statul lucreaza prin institutiile lui, iar institutiile functioneaza cu oameni. Aici e problema, sunt acolo persoane care admira valorile crestine ca pe niste piese de muzeu, istorizate. Or', noi stim ca Biserica nu se invecheste, iar valorile crestine sunt perene, ba chiar unele, cum este iubirea aproapelui, iubirea de Dumnezeu si altele, sunt vesnice. Ba chiar a aparut acum expresia innoirea Bisericii, in realitate nu exista innoirea Bisericii, ci poate a vietii bisericesti. In ce priveste faptul ca statul este criminal, nu stiu de ce e asa, dar vad ce face, vad ca este criminal prin faptele lui. Aici mai apare o problema. Cel care face avort este botezat? Este. Biserica il ia la bani marunti, de ce omori, domnule? Nu. Cine trebuie sa-l ia la intrebari, patriarhul sau episcopul? Nu, preotul lui din parohie trebuie sa faca asta, pentru ca el ii boteaza, el ii face sfestanii, el ii inmormanteaza tatal, el il cununa. In mod concret, Biserica nu lupta impotriva fenomenelor criminale din societate. De ce nu lupta impotriva lor? Pentru ca le agreeaza. Cum? Iata, sponsorii pentru diverse lucrari nu vor fi niciodata apostrofati pentru manifestari de tipul celor evocate de noi. O singura manastire am intalnit care nu ia bani de la sponsorii necununati, care nu-si platesc angajatii, care fac comert cu tutun si alcool. Am ramas uimit ca o manastire are criterii crestinesti prin care isi alege sponsorii. Si noi, la Provita pentru copiii abandonati, am primit bani necontrolati. Am intrebat de unde vin banii pe care ii doneaza, dar nu am verificat daca este adevarat ce ne-au raspuns.

Parintele Arsenie Papacioc are o idee foarte valoroasa cand spune ca raportul dintre dreptate si iubire este 2/8. Cu dreptatea castigi doi si pierzi opt. Cu iubirea pierzi doi si castigi opt. Este extrem de interesant raportul acesta. De tinut cont ca si sponsorii acestia sunt botezati, si ei au familie, neveste, copii, si pentru ei s-a rastignit Iisus Hristos. Uite, in acest sens, cu ajutorul Fundatiei Sfintii Martiri Brancoveni din Constanta am facut rost de un pomelnic al ginecologilor din Romania care fac avorturi. Sunt doar vreo 28 de medici care nu fac avorturi, iar cei care fac sunt cu sutele si cu miile. Ii pomenim pe toti, dar nu pe toti la Proscomidie, sa-i lumineze Dumnezeu sa nu mai omoare in serie. Pentru un criminal in serie se ridica toata politia dintr-o tara pe urmele lui, ca sa-l prinda, sa-l opreasca. In clinicile ginecologice se produc crime in serie, fara sa se sesizeze nimeni pentru asta.

- Noncombativitatea preotilor in parohii poate fi o complicitate, o forma de indiferenta, dar nu constituie o cauza a proliferarii avorturilor, a divorturilor, a caderii generale a societatii in pacat. Raul vine din alta parte, are radacinile infipte in organismul social. Dupa opinia mea, lupta dusa de statele moderne impotriva populatiilor este antihristica, pentru ca vizeaza imparatia lui Dumnezeu care se constituie cu oameni botezati in Hristos.

- Toate imperiile au cazut cand au lovit maternitatea. Va spun un lucru care m-a contrariat foarte tare. Persoanele care sunt demnitari, ocarmuitori in mari institutii ale statului, la serviciu fac toate mizeriile astea de care vorbim, iar in particular merg la biserica, doneaza bani la manastiri, se inchina prin pelerinaje si altele asemenea. Este o duplicitate care deruteaza multa lume. In crestinismul primar lucrurile erau foarte precise: ori credeai, ori nu credeai. Daca erai credincios, te omorau, daca nu credeai, n-aveai probleme. La ora actuala, este voie sa crezi, sa mergi la biserica, sa faci de toate, dar nu este voie sa afectezi libertatea celuilalt. Care libertate? Libertinajul, libertinismul, nebunia pacatelor de moarte. Eu am pronuntat la televiziune cuvantul curvar. O doamna psiholog m-a intrebat: Parinte, in ce era traiti dumneavoastra de va pronuntati asa? Dar cum sa ma pronunt?, am intrebat eu, ca vocabula asta este in dictionar. A zis: Relatii sexuale. Pai, relatii sexuale au lacustele. Oamenii, ori sunt cununati, ori sunt necununati. Cei cununati la biserica formeaza o familie, daca nu, sunt doi care curvesc.

- Se leaga de astfel de notiuni ca sa deturneze discutia de la fondul ei moral si crestinesc. Asa zisul razboi al cuvintelor vizeaza, de fapt, realitati mult mai adanci. Unele state, cum sunt SUA si Anglia, au dat legi prin care scot din limbajul copiilor cuvintele mama si tata, urmarind ca statul sa fie acela care joaca rolurile respective. Dictionarele Oxford, noile editii, nu mai cuprind cuvintele mama si tata. In conditiile acestea mai putem vorbi de familie?

- Atunci vorbim despre cuplu. Solutia e la fiecare dintre noi. Trebuie sa incepem noi, cu mic cu mare, mai invatat, mai neinvatat, sa mentinem familia. Daca s-ar scula din morminte inaintasii, ne-ar da palme, ne-ar mustra rau de tot pentru ce am facut cu mostenirea lasata de ei. Ne vor intreba: Voi ce mai lasati in urma? Sa ne intrebam singuri, oare ce lasam in urma noastra? Mai avem ce lasa? Suntem in stare sa mai lasam ceva?

- In toata lumea actuala se manifesta acut fenomenul de luare in posesie a copiilor de catre stat, mai ales in privinta educatiei. Parintii care se opun, de pilda, educatiei sexuale la copiii mici, de 6 ani, sunt amendati sau bagati la inchisoare. Se intinde si la noi aceasta molima. De ce nu reactionam in nici un fel?

- La anul 1758, Sfantul Cosma Etolianul zicea un lucru care, atunci cand l-am citit in traducere, mi-a provocat mare mirare, nu mi-a venit sa-l cred. Cu doua sute de ani inainte de aparitia televiziunii, Parintele acesta spunea ca va veni vremea cand dracul ne va vorbi dintr-o cutie vorbitoare pe care crestinii o vor aseza in locul icoanelor. Marturisesc ca am vazut textul original in care face aceasta previziune. Televizorul in sine n-ar fi un lucru rau, dar nu are cum sa nu fie rau, pentru ca, intai de toate, imi ocupa timpul de mantuire. In al doilea rand, informatia pe care o vehiculeaza este numai despre moarte, accidente, violente, talharii, derapaje adulterine sau incestuoase, despre personalitati cu viata complet imorala, ei bine, un astfel de continut ma convinge ca televizorul este un lucru rau, se vede clar ce vrea sa faca din mine. In cazul acesta, trebuie sa meditez si apoi sa trec la actiune, imi tai cablul si zic la revedere informatiei de acest fel. Pentru ca pot urmari la televizor si lucruri serioase, chiar bisericesti, dar cum fac sa separ raul de bine?! E o problema. Omul nu poate cu usurinta sa aleaga binele de rau. Traim vremuri de grava amestecare, de confuzii ale valorilor si reperelor. Cine are urechi de auzit, sa auda, cine are ochi de vazut, sa vada! Din mila lui Dumnezeu, fiecare e zdravan la cap, e integru fizic si psihic, fiecare poate analiza si alege solutia cea mai potrivita pentru el.

- Parinte Nicolae, acum in incheierea acestui interviu, ce ne spuneti, credeti ca putem sa ne revenim?

- Acum un an, doi, trei nu credeam, dar m-a incurajat, de pilda, protestul tacut al romanilor impotriva vaccinarii cu Gardasil, din anul 2009. Au tacut si s-au opus. Asta inseamna ca sunt lucruri care se pot organiza, inclusiv in privinta salvarii familiei de la pieire. Numai ca orice s-ar organiza, trebuie sa aiba acoperire in istoria Bisericii. Orice facem trebuie sa avem acoperire in istoria Bisericii, sa se fi intamplat ceva semanator. De aceea suntem urmasii sinoadelor ecumenice ale Sfintilor Parinti, experientei Bisericii, trairii pustnicilor, ca sa ne folosim intocmai de invatatura care ni s-a transmis. De exemplu, Sfantul Ioan Gura de Aur a fost caterisit si, la Constantinopol, n-a mai slujit public. In pustiul in care a fost exilat a slujit si a facut-o cu atata convingere, incat atunci cand i-a picat un paianjen otravitor in potirul cu Sfanta Impartasanie, el a consumat tot continutul potirului fara sa pateasca nimic. Ori, la ora actuala, daca cineva este oprit sa slujeasca, el totusi slujeste. Isi face cabinet particular si crestinii, ca o turma nauca, navalesc acolo. Lucrul acesta nu este cu acoperire in istoria Bisericii. Traim o criza foarte profunda, nu aceasta financiara de care se face atata caz, ci o criza de autoritate, de canonicitate, constand in felul in care ne raportam credinciosii la preoti, preotii la credinciosi, preotii la episcopi, episcopii la preoti. Ea trebuie depasita, pentru ca nu putem birui fiecare separat. Ci toti impreuna cu Iisus Hristos...

- Va multumesc foarte mult, Preacucernice Parinte Nicolae, pentru toata caldura, dragostea si amabiltatea, dorindu-va mult succes, mult spor si multe impliniri duhovnicesti, in continuare!...

- Doamne ajuta, cu multa bucurie!...

Interviu realizat de Stelian Gombos

Sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2011/08/25/...rmeaza-pieirea/

PARINTELE TANASE, FARA MENAJAMENTE DESPRE AVORT si perspectivele apocaliptice ale neamului: Urmeaza pieirea!

- Parinte Nicolae, vă solicitam să vorbim despre avort si despre consecintele acestuia. Prima intrebare ar fi: in istoria omenirii si in istoria poporului roman femeile au facut avorturi?

- În vechime, femeile practicau avortul. Dar nu erau cresti­ne, iar in vremurile acelea avortul era un accident, nu era o regula cum a devenit astazi. In prezent se omoară mai multi copii decat se nasc. O femeie naste un copil si omoară opt, naș­te, trei si omoară douazeci. Parintele Cleopa a descoperit cel mai mare numar de avorturi: cin[ci]zeci si cinci! De retinut că avorturile sunt provocate de femeile botezate, spovedite si cu­nunate de noi. Adică avorturile le savarsesc ortodocsii “ astfel de oameni suntem noi! De regula ucid prunci nenascuti acei oameni, atat barbati cat si femei (caci barbatii sunt mai vino­v-ati decat femeile), aflati sub o oarecare influență: de la vecini, de la cunoscuti, de la rude, de la televizor, de la cabinetul de planning familial, de oriunde, mai ales de la propria comodi­tate. Eu cred că inmultirea avorturilor este un varf de lance indreptat impotriva poporului nostru si impotriva credintei noastre. Pentru ca observati, tehnica avortului si celelalte teh­nici opritoare de la viață vin din Occident. Inainte, această teh­nică a imputinarii neamului venea de la Istanbul. Turcii, prin tributul de copii pe care ni-l impuneau, au reusit să micsoreze neamul nostru.

- Se stie si mereu ati spus la conferintele pe care le-ati tinut in tara că romanii au un numar extrem de mare de avorturi in raport cu marimea populatiei. Se pare ca sunt 15-16 milioane de avorturi oficiale in cei 16 ani de asa zisă libertate.

- În anii postdecembristi sunt inregistrate peste 17.200.000 de avorturi [intre timp, statisticile mai noi au numarat pana la peste 21 de milioane pana in anul 2008 - interviul cu pr. Tanase din carte fiind ceva mai vechi, din 2006, n.n.] Asta inseamnă aproape numarul populatiei ramase in tara Daca tinem cont că din 22 milioane vreo 4 milioane de romani au plecat peste graniță, rezultă că au ramas 18 milioa­ne, ceea ce inseamnă cu au fost ucisi atâția prunci câți oameni mai sunt acum in Romania.

- Oare de ce noi, popor ortodox, cu o veche traditie a familiei, am ajuns in această situatie incredibila

Să stiti că nu contează numarul de copii nascuti, ci numă­rul de copii crescuti, educati si destinati imparăției lui Dum­nezeu, raiului. În schimb, se contabilizează numarul de avorturi. Nu este important câți copii ai, ci câți ai omorat. O femeie poate să nască un copil si atat. Poti avea 18 copii, dar să ucizi unul si, dintr-odata intri in randul criminalilor. Și nu crima in­ sine este problema cea mai grava ci lipsirea copilului de lu­mina dumnezeiescului botez. Crima este un rau cumplit, dar marele rau, nerezolvabil, ramane lipsirea pruncului de botez.

- Revin la intrebarea de mai inainte: de ce se comit la noi in tară atat de multe avorturi?

Din două motive: lipsa de credință si comoditatea. Dacă am avea credință in Dumnezeu, nu am omorî chipul Lui in om. Nu este mai comod să scapi de un prunc sau să nu zamislesti copii, decat să nasti? A naste un copil inseamnă să-l porti nouă luni in burta să faci unele tratamente, să iei calciu dacă este nevoie, să stai blocat in casa apoi să-ți pierzi somnul, să depui efort de ingrijire si protejare a copilului nascut.

- Totusi, sunt alte popoare care dispun de comodități mai mari decat noi, prin prosperitate si nivel de trai, si nu sunt campioni mon­diali la avorturi.

Nu sunt campioni la avorturi cu chiureta, pentru că asta mai si doare, dar sunt de departe campioni la prezervative si la anticonceptionale. Este un alt fel de ucidere. Opunerea la viață este mai grea decat eliminarea vietii. Prezervativul in­seamnă a te opune vietii, a te opune momentului cand Dum­nezeu vrea să sadească suflet intr-un corp conceput de barbat si femeie.

- Pilulele antibaby, anticonceptionalele, sunt tot otravuri ucigase?

Da, pentru ca ele nu sunt anticonceptionale, ci sunt avortive. Dacă ar fi anticonceptionale, ar conduce la alt fel de pacat, dar sunt avortive, omoară copilul pană in 14 zile.

- Dacă la noi pacatul avortului are proportie de masa catastrofala oare nu in aceeasi masură si largă cuprindere apasă si pedepsele de sus? Cum vedeti dumneavoastră urmarile acestei inmultiri incredi­bile a pruncuciderilor?

Urmează pieirea! Dumnezeu priveste si pe cei drepti si pe cei pacatosi la fel, plouă la fel peste toti, rasare soarele si-i lu minează si-i incalzeste fară deosebire pe credinciosi si pe necredinciosi. Dumnezeu ne priveste ca pe un tot. La judecată vom veni cu neamul nostru, nu separat. Vom fi judecati ca persoane, dar in neamul nostru. Dacă un neam se opune lui Dumnezeu, luptă impotriva Lui, are ca viitor pieirea! Ar fi o nadejde ca poporul roman să scape, dar este stapanit de acest pacat ingrozitor. Un pacat asa de mare langă traditii asa de frumoase, langă credinta jertfelnică si marturisitoare.

- Un paradox!

Da. Suntem tara cu 543 de manastiri, cu peste 6.000 de că­lugari, tara cu cele mai multe Liturghii, tara cu cele mai multe biserici pe metru patrat. Suntem tara cu oameni ce pot sta in genunchi nopti intregi, tara care, in anumite momente ale istoriei, a salvat Sfantul Munte, iar acum salvează Occidentul prin credință, tara in care toti oamenii luminati iși pun nadejdea. Ei bine, tara aceasta trebuie distrusa să ramană o suprafață cu paduri, cu iarba verde, cu autostrazi, un loc unde se face turism si atat.

În biserici si manastiri se va admira arta, nu se va cauta Liturghia, ci spoiala, nu esenta. Sunt si acum ghizi de manastiri care vorbesc exclusiv despre arta constructorilor si zugravilor de biserici, impuie capul pelerinilor cu istorie, fară să le spună nimic despre Liturghiile savarsite acolo. Au existat chiar hotarari de genul: Nu mai slujim in biserica aceasta, că se afumă pictura. Dacă s-ar ridica din mormant ctitorul bise­ricii si ar auzi asa ceva, imediat ar darama locasul. Ctitorul n-a pictat-o ca să nu se mai slujeasca ci ca să fie Sfanta Liturghie continuu. În teologia rusească există o afirmatie: la sfarsitul lumii toate bisericile se vor transforma din materie in imateri­al si se vor ridica la cer, este vorba de bisericile in care s-a slujit Liturghia. Vă dati seama ce valoare liturgică mantuitoare are biserica! Ei afirma dar nu au temei teologic. Dar faptul că afir­mă nu este putin lucru.

În noaptea de inviere, crestinii vin la biserică la ora 12 si pleacă la 12,30. Raman bisericile aproape goale si ei se duc la mici, la discoteci, la chefuri. Pastele are o importanță de jumatate de oră pentru ei. Nu-i condamn pe acei oameni, nu spun ca ei sunt mai pacatosi ca noi, dar ei n-au inteles. Diferenta dintre ei si cei 4,3% care stau in biserică este de voință. Noi deosebim oamenii in buni si rai, drepti si pacatosi, invățati si neinvățati. Împartirea nu este corecta Oamenii se impart in două mari categorii: cei care vor si cei care nu vor. Nu in­seamnă că cei care vor sunt sfinti, ci nadajduiesc ca, la vrerea lor, Dumnezeu să pună mila Lui. Asta-i diferenta, pentru asta există Biserica: un spital unde se tratează pacatosii. Neintele­gerea bisericii duce la sminteala De ce este atacată Ortodoxia? Pentru că incearcă să facă voia lui Dumnezeu.

- Ce semnificatie are faptul ca multimi uriase ii asteaptă pe fotbalisti si-i aplauda

Că Dumnezeul romanilor este fotbalul, dar nu al tuturor romanilor, ci numai al celor nebuni. De data asta impartim in zdraveni la cap si in nebuni. Cei zdraveni sunt oameni care vor să se mantuiasca iar nebunii sunt aceia care nu mai vor. Asta nu inseamnă că ei nu sunt oameni buni. La doi metri de noi avem tangență cu oameni care nu vor să meargă la biseri­ca dar care sunt buni la inima Te ajuta iți dau, iți trec cu ve­derea, dar nu vor să vină la Dumnezeu. Au o limita un baraj in suflet. Și nu-i permis să facă asa ceva, nu ne dau voie Eminescu, Iorga, Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul, Brancoveanu, Matei Basarab, Vasile Lupu. Acestia ne interzic să ne compor­tam astfel, ne rusinează pentru că suntem scuipatori in obra­zul lui Hristos. Știm acest lucru si il stiu si ei, pentru că avem religie in scoli, dispunem de multe carti. Eu, cand intru intr-o librarie, mă cutremur de ceea ce vad: constat cate carti n-am citit, cate s-au scris si pot fi cunoscute.

- Parinte, poate fi infiripată credinta intr-un suflet numai prin voință?

Nu numai prin a vrea, dar incepe prin a vrea. Hristos a in­trebat de atatea ori: Vrei să te faci sanatos? unuia care zacea de 38 de ani. Întrebarea aceasta Vrei să fii sanatos? ii pare aiurea, nelalocul ei. Dar Hristos a rostit-o. Fiindcă El pune ac­centul pe libertatea vointei omului.

- Totusi, dacă ar vrea poporul nostru, dacă ar proceda ca la Ninive, nu s-ar putea salva?

Ba da. Dar mai există această putere? Ce zice? Ca in vre­mea din urma se va lua harul, asta inseamnă că se va lua pu­terea de a vrea.

- Cum, vor fi lasati oamenii sub ispitirea sataniceasca

Este ceva care se sfarseste. Ai vrea să vrei si nu mai poti să vrei, asa se defineste această sfarseala Femeile, de pilda că ele sunt mai sensibile, in loc să rezolve problema avorturilor punand ceva in loc, fac pomelnice cu Ion si Ioana, Ion, Ioana, Ion, Ioana, umpland liste intregi cu aceste nume. Cineva a adus la biserică 62 astfel de nume. Și-au botezat, numai ele stiu cum, copiii avortati si au inceput să facă parastase pentru ei. Asta este altă nebunie!

- Ce ar trebui să puna de fapt, in loc?

Copii. Nu neaparat să faca dacă nu mai pot, ci să actioneze impotriva avorturilor, să-i convingă pe altii să lase pruncii in viață. Ori noi, la două minute, comitem pacatul asta in tara. La trei minute auzim: La vremurile acestea il mai nasti? La pa­tru minute se repetă tirada: Nu esti zdravană la cap! Să mai cresti incă un copil? După ce că suntem criminali, nenorociti si prosti, continuam să-i convingem si pe altii să omoare! În loc să sarim de gatul ei, să o pupam, să o laudam, să o incura­jam pe aceea care are sarcina, ii cerem să devină ucigașă. Ne­-am tampit de tot. Dacă ar invia stramosii nostri si i-am pune de o parte iar pe oamenii de acum i-am aseza de cealaltă parte, nu s-ar recunoaste unii cu altii. Adevarul este că nu ne mai recunoastem stramosii, dar nici macar semenii contemporani.

- Îmi amintesc din Pateric un cuvant care spune ca Dumnezeu il lasă pe om să pacatuiasca să coboare in tunele intunecate, pentru ca sa aibă de unde se intoarce, pe genunchi si pe coate, inapoi la lumina

De acord. Dar nu la sfarsitul lumii. Ceea ce spun Sfintii Parinti este valabil in toată istoria, insă noi traim acum ultimele vremuri, care nu se stie cat vor dura, trei mii de ani, trei ani sau trei zile, nu stim. La caderea Constantinopolului, Dum­nezeu le-a mai dat ortodocsilor 20 de ani ragaz să-și revina Cum? Timur Lenk, aparut din desert, i-a invins pe turci, l-a luat pe Baiazid, care iși propusese să dea ovaz calului pe altarul catedralei din Roma, l-a pus intr-o cuscă si apoi l-a omorat. Astfel au primit grecii ortodocsi un rastimp de 20 de ani, dar tot nebuni au ramas si tot mandri Parintele Nicodim Mandiță a vorbit mult despre cauzele caderii Constantinopolului, cetatea Ortodoxiei. Și la ora actuală incă se mai speră in revenirea Sfintei Sofia la statutul de catedrală ortodoxa in condi­țiile in care orasul are acum 14 milioane de turci si 12 mii de ortodocsi. În Istanbul, preotii, in afară de patriarh, n-au voie sa umble imbracati in reverenda decat dacă sunt turisti, dar si aceia riscă foarte mult. Acolo, astazi, mitropolitii, episcopii, arhimandritii umblă in costum si cravata Vă dati seama, de la 1453 pană in 2006, nu s-a rezolvat problema cetății care a fost inima Ortodoxiei. De ce? Din cauza unor pacate grave pe care ortodocsii le-au savarsit in capitala lor.

- Comparand pacatele, putem conchide că vom păți si noi ceea ce a suferit Constantinopolul?

Noi nu mai avem ce păți. Ce să pățim mai rau decat este? În momentul in care nu mai poti creste o gaină in curtea ta, ca să ai cu ce te hrani, ce poti păți mai rau?

- Totusi, purtam o discutie duhovnicească si nu o putem incheia fară nici o speranță.

Într-adevar, fară nici o speranță! Am nadejde, dacă mai am putere. Ori, poporul nostru este vlaguit de lipsuri materiale, de saracie si, mai ales, de pacate si patimi. În al doilea rand, a produs preoti in care nu se mai bizuie, are si preoti buni, dar au ramas putini, ce mai pot face acestia! Apoi, dacă ii iei la bani marunti pe cei 4,3% credinciosi care vin la biserica vei observa că multi sunt cu mintea la interese, la alte lucruri, nu la Liturghie. Dacă mai există putere pentru a vrea o schimba­re, scepticismul meu nu este valabil. Însă eu nu vad puterea, unde mai este, in ce constă ea?

- În acest spectru intunecat, apocaliptic al discutiei, vă intreb, oare ce pedepse urmează să primim?

Nimic. Nu mai urmează nici o pedeapsa Cea mai mare pe­deapsă este ca Dumnezeu să te lase la mintea ta. Dumnezeu nu pedepseste, El nu face rau. Pedeapsa este efectul actiunii diavolesti acolo unde Dumnezeu, cu lucrarea Lui, a fost izgo­nit de noi. De fapt, pedeapsa este lipsa lui Dumnezeu, absenta protectiei Sale. El este atotbun si atotdrept si dacă noi nu-L vrem, fiind liberi, atunci ne lasă la mintea noastra Chiar dacă prin ratiune, sentiment si voință suntem ca El, ajungem la mana diavolului si se intamplă ceea ce vedem cu totii. Vă pre­zint in ton apocaliptic aceste lucruri, poate se constientizează cineva si astfel poate să scape. Ce fel de oameni constienti suntem? Predai religie 8 ani de zile, chiar 12 ani si vezi, la urma că rezultatul este zero. Asta fiindca in paralel cu educatia de la scoala acasă si pe strada copilul află altceva, mereu altceva, contrar. Este posibil ca la o nuntă intelectuali de primă mana, doctori, ingineri, profesori să danseze manele?

(in: Parintele Nicolae Tanase, Sot ideal, sotie ideala, Editura Anastasis, 2011)

Nu sunt campioni la avorturi cu chiureta, pentru că asta mai si doare, dar sunt de departe campioni la prezervative si la anticonceptionale. Este un alt fel de ucidere. Opunerea la viață este mai grea decat eliminarea vietii. Prezervativul in­seamnă a te opune vietii, a te opune momentului cand Dum­nezeu vrea să sadească suflet intr-un corp conceput de barbat si femeie.

- Pilulele antibaby, anticonceptionalele, sunt tot otravuri ucigase?

Da, pentru ca ele nu sunt anticonceptionale, ci sunt avortive. Dacă ar fi anticonceptionale, ar conduce la alt fel de pacat, dar sunt avortive, omoară copilul pană in 14 zile

Nu, prietene, astea nu sunt pacate. Si nici crime.

A aduce un copil intr-o lume atat de nesigura ca cea din ziua de azi, asta e o crima. Mai ales daca nu ai cu ce sa il cresti, nu ai ce sa ii dai de mancare.

Aia saraci fac copii cu sutele. De ce? Pentru ca nu au cultura. Pentru ca nu gandesc.

Cei care au bani, care au creier in cap, stiu ca nu e bine sa torni 500 de plozi, ca fiecare copil trebuie crescut si intretinut. Lor le pasa, nu celor care nu folosesc anticonceptionale si prezervative si altele. Pe aia ii doare in cot de copii.

As mai putea vorbi aici si despre suprapopulare, dar nu cred ca are rost. Suntem 7 miliarde imediat. O sa incepem in curand sa ne taiem intre noi ca sa avem ce manca. Atunci sa vezi crime si pacate.

Nu, prietene, astea nu sunt pacate. Si nici crime.

A aduce un copil intr-o lume atat de nesigura ca cea din ziua de azi, asta e o crima. Mai ales daca nu ai cu ce sa il cresti, nu ai ce sa ii dai de mancare.

Aia saraci fac copii cu sutele. De ce? Pentru ca nu au cultura. Pentru ca nu gandesc.

Cei care au bani, care au creier in cap, stiu ca nu e bine sa torni 500 de plozi, ca fiecare copil trebuie crescut si intretinut. Lor le pasa, nu celor care nu folosesc anticonceptionale si prezervative si altele. Pe aia ii doare in cot de copii.

As mai putea vorbi aici si despre suprapopulare, dar nu cred ca are rost. Suntem 7 miliarde imediat. O sa incepem in curand sa ne taiem intre noi ca sa avem ce manca. Atunci sa vezi crime si pacate.

Corect.

Mi-aduce aminte de clipul asta

Discrepanțe istorice in Noul Testament (1): după inmormantarea lui Iisus

Cand a fost Templul curățit?

Mai există unele intamplari care deși sunt ciudate și par să stea in contradicție, nu sunt foarte flagrante. De exemplu curățirea Templului. În Marcu se intamplă cu o saptamană inainte de moartea lui Iisus, iar in Ioan este primul eveniment public din activitatea sa de trei ani:

Marcu (11:15). Și au venit in Ierusalim. Și, intrand in templu, a inceput să dea afară pe cei ce vindeau si pe cei ce cumparau in templu, iar mesele schimbatorilor de bani si scaunele vanzatorilor de porumbei le-a rasturnat.

16. Și nu ingaduia să mai treacă nimeni cu vreun vas prin templu.

17. Și-i invăța si le spunea: Nu este, oare, scris: "Casa Mea casă de rugaciune se va chema, pentru toate neamurile"? Voi insă ati facut din ea pesteră de talhari.

18. Și au auzit arhiereii si carturarii. Și cautau cum să-L piarda Caci se temeau de El, pentru că toată multimea era uimită de invățătura Lui.

Ioan (2:13 - observam, chiar la inceputul Evangheliei) Și erau aproape Pastile iudeilor, si Iisus S-a urcat la Ierusalim.

14. Și a gasit sezand in templu pe cei ce vindeau boi si oi si porumbei si pe schimbatorii de bani.

15. Și, facandu-Și un bici din streanguri, i-a scos pe toti afară din templu, si oile si boii, si schimbatorilor le-a varsat banii si le-a rasturnat mesele.

16. Și celor ce vindeau porumbei le-a zis: Luati acestea de aici. Nu faceti casa Tatalui Meu casă de negustorie.

Strict vorbind, dacă ești indeajuns de creativ, poți veni cu explicația că ambii autori au dreptate și Iisus probabil a curățat templul de două ori, o dată la inceputul și o dată la sfarșitul activității sale de predicare. Deși vine intrebarea logică: de ce nu a fost arestat Iisus de prima dată in acest caz?

Există insă și alte diferențe care in opinia multor critici și istorici ai Bibliei nu pot fi reconciliate fară a viola flagrant textul.

Nu există introducere mai bună in cititul pe orizontală al Bibliei decat urmarirea evenimentelor dintre inmormantarea și invierea lui Iisus. Toate cele patru Evanghelii sunt de acord asupra faptului că după trei zile de la inmormantare, Maria Magdalena s-a dus la mormant și l-a gasit gol. Dar aproape la fiecare detaliu care urmează nu mai sunt deloc de acord.

Cine a mers la mormant?

Maria Magdalena singura

Ioan (20:1) Iar in ziua intaia a saptamanii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormant dis-de-dimineață, fiind incă intuneric, si a vazut piatra ridicată de pe mormant.

Maria Magdalena și cealaltă Marie?

Matei (28:1). După ce a trecut sambata, cand se lumina de ziua intai a saptamanii (Duminică), au venit Maria Magdalena si cealaltă Marie, ca să vadă mormantul.

Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov și Salomeea?

Marcu (16:1). Și după ce a trecut ziua sambetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, si Salomeea au cumparat miresme, ca să vină să-L unga

2. Și dis-de-dimineață, in prima zi a saptamanii (Duminică), pe cand rasarea soarele, au venit la mormant.

Femeile care il acompaniaseră pe Iisus din Galileea pană la Ierusalim (probabil Maria Magdalena, Ioana, Maria lui Iacov și celelalte impreună cu ele)?

Luca (23: 55) Și urmandu-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormantul si cum a fost pus trupul Lui.

Luca (24:1) Iar in prima zi după sambata foarte de dimineață, au venit ele la mormant, aducand miresmele pe care le pregatisera

10. Iar ele erau: Maria Magdalena, si Ioana si Maria lui Iacov si celelalte impreună cu ele, care ziceau catre apostoli acestea.

Cum era stanca care acoperea mormantul?

Fusese dată deja la o parte cand au ajuns femeile la mormant?

Marcu (16:3). Și ziceau intre ele: Cine ne va pravali nouă piatra de la usa mormantului?

4. Dar, ridicandu-și ochii, au vazut că piatra fusese rasturnată; caci era foarte mare.

A fost dată la o parte de un inger in timp ce ele se aflau acolo?

Matei (28:2). Și iată s-a facut cutremur mare, că ingerul Domnului, coborand din cer si venind, a pravalit piatra si sedea deasupra ei.

Pe cine au vazut femeile cand au ajuns la mormant?

Un inger?

Matei (28: 5). Iar ingerul, raspunzand, a zis femeilor: Nu vă temeti, că stiu că pe Iisus cel rastignit Îl cautati.

Un tanar?

Marcu (16:5). Și, intrand in mormant, au vazut un tanar sezand in partea dreapta imbracat in vesmant alb, si s-au spaimantat.

Doi oameni?

Luca (24:4) Și fiind ele incă nedumerite de aceasta, iată doi barbati au stat inaintea lor, in vesminte stralucitoare.

Pe nimeni (cand descoperă prima dată mormantul gol) și/sau dou ingeri (abia cand vine a doua oară la mormant)?

Ioan (20:1). Iar in ziua intaia a saptamanii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormant dis-de-dimineață, fiind incă intuneric, si a vazut piatra ridicată de pe mormant.

2. Deci a alergat si a venit la Simon-Petru si la celalalt ucenic pe care-l iubea Iisus...

...

Ioan (20:11). Iar Maria statea afară langă mormant plangand. Și pe cand plangea, s-a aplecat spre mormant.

12. Și a vazut doi ingeri in vesminte albe sezand, unul catre cap si altul catre picioare, unde zacuse trupul lui Iisus.

Ce li s-a spus femeilor?

Să le transmită discipolilor să meargă in Galileea , unde se vor intalni cu Iisus?

Marcu (16:7). Dar mergeti si spuneti ucenicilor Lui si lui Petru că va merge in Galileea, mai inainte de voi; acolo il veti vedea, după cum v-a spus.

Să-și amintească ce le-a spus Iisus in timp ce era in Galileea, și anume că (el) trebuie să moară și să invie?

Luca (24:5). Și, infricoșându-se ele si plecandu-și fetele la pamant, au zis aceia catre ele: De ce cautati pe Cel viu intre cei morti?

6. Nu este aici, ci S-a sculat. Aduceti-vă aminte cum v-a vorbit, fiind incă in Galileea,

7. Zicand că Fiul Omului trebuie să fie dat in mainile oamenilor pacatosi si să fie rastignit, iar a treia zi să invieze.

8. Și ele si-au adus aminte de cuvantul Lui.

Ce fac femeile după asta?

Fug să spună apostolilor ce s-a intamplat?

Matei (28:8). Iar plecand ele in grabă de la mormant, cu frică si cu bucurie mare au alergat să vestească ucenicilor Lui.

Nu spun nimanui nimic pentru că le era frica

Marcu (16:8). Și iesind, au fugit de la mormant, că erau cuprinse de frică si de uimire, si nimanui nimic n-au spus, caci se temeau.

Dacă da, cui spun?

Ucenicilor?

Matei (28:8). Iar plecand ele in grabă de la mormant, cu frică si cu bucurie mare au alergat să vestească ucenicilor Lui.

Ucenicilor și tuturor celorlalți?

Luca (24:9) Și intorcandu-se de la mormant, au vestit toate acestea celor unsprezece si tuturor celorlalti.

Lui Petru și unui ucenic nenumit?

Ioan (20:2). Deci a alergat si a venit la Simon-Petru si la celalalt ucenic pe care-l iubea Iisus, si le-a zis: Au luat pe Domnul din mormant si noi nu stim unde L-au pus.

3. Deci a iesit Petru si celalalt ucenic si veneau la mormant.

Studiu de caz: au plecat sau nu ucenicii in Galileea?

Să studiem un punct la care nu s-a ajuns la vreun consens pană in zilele noastre: am vazut că in Evanghelia lui Marcu femeile sunt instruite să spună discipolilor să meargă să-l intalnească pe Iisus in Galileea, dar de teamă acestea nu spun nimanui niciun cuvant despre asta.

În versiunea lui Matei ucenicilor li se spune să meargă in Galileea și fac acest lucru imediat. El li se arată acolo șI le dă instrucțiunile finale.

Dar in Luca nu li se spune să meargă in Galileea. Li se spune doar că Iisus prevestise invierea lui in timp ce era in Galileea (in timpul activității sale de predicare). Și ei nu parasesc Ierusalimul. În ziua invierii, Iisus se arată la doi ucenici in drum spre Emaus (Luca 24:13-25). Mai tarziu, in aceiași zi, cei doi discipoli le spun și celorlalți ce au vazut și Iisus li se arată din nou tuturor (Luca 24:26-49). Apoi Iisus ii duce in Betania, la periferia Ierusalimului unde le dă instrucțiunile finale după care se inalță la cer.

În volumul urmator al lui Luca “ Faptele Apostolilor “ se scrie că discipolilor li s-a spus explicit de catre Iisus ca după invierea lui să nu parasească Ierusalimul pană la Coborarea sfantului Duh (sau Ziua Cincizecimii), sarbatorită la 50 de zile după Paște:

Fapte (1:4) Și cu ei petrecand, le-a poruncit să nu se departeze de Ierusalim, ci să astepte fagaduinta Tatalui, pe care (a zis El) ati auzit-o de la Mine:

5. Că Ioan a botezat cu apa iar voi veti fi botezati cu Duhul Sfant, nu mult după aceste zile.

Și ucenicii stau in Ierusalim in toată această perioadă după cum aflam din Fapte 2:

1. Și cand a sosit ziua Cincizecimii, erau toti impreună in acelasi loc.

De aici și discrepanța: dacă Matei are dreptate și ucenicii au plecat imediat in Galileea să il vadă pe Iisus inalțandu-se la cer, cum poate avea Luca dreptate cand spune că ei au stat de fapt in Ierusalim in tot acest timp (50 de zile), și l-au vazut vazut pe Iisus inalțandu-se de fapt de acolo?

Bonus:

Bine, ma, considera tu Biblia ca fiind in primul rand manual de istorie si lasa pe seama celorlalti detractori contestarea moralelor si a pildelor care se regasesc in ea.

De aici și discrepanța: dacă Matei are dreptate și ucenicii au plecat imediat in Galileea să il vadă pe Iisus inalțandu-se la cer, cum poate avea Luca dreptate cand spune că ei au stat de fapt in Ierusalim in tot acest timp (50 de zile), și l-au vazut vazut pe Iisus inalțandu-se de fapt de acolo?

In copilaria mea era un joc simplu care se chema "Telefonul fara fir." Tot ce trebuia era ca sase-opt persoane sa se aseze in linie si cine se afla la un capat al sirului soptea un cuvant celui de langa el, astfel incat cuvantul era transmis pe la urechile fiecaruia, urmand ca ultima persoana din celalalt capat al sirului sa pronunte cuvantul transmis cu voce tare... Iti dai seama ca aproape niciodata cuvantul spus nu ajungea la "destinatie" in forma in care fusese transmis. Din "perna" iesea "arena", din "lup" iesea "nuc", din "paine"-"caine" s.a.m.d.

N-are rost sa ne mai punem intrebari in legatura cu niste intamplari de acum douazeci de secole...

Edited by LDS

Bine, ma, considera tu Biblia ca fiind in primul rand manual de istorie si lasa pe seama celorlalti detractori contestarea moralelor si a pildelor care se regasesc in ea.

Nici manual de istorie nu poate fi considerata Biblia, macar in manualele de istorie sunt prezentate fapte care chiar s-au intamplat, biblia e un fel de harry potter mai serios pentru oamenii spalati pe creier de religie.

David sau domnule copy-paste, posteaza si sursa de unde ai preluat acele informatii. Macar de curiozitate spune-ne cine a fost persoana atat de interesata de greselile redactionale din Scriptura, de parca valoarea Scripturii ( mesajul lui Hristos), ar fi diminuata de asa zisele contradictii, care sunt interpretari personale. Fericiti sunt cei carora Dumnezeu le-a dat darul de a auzi, de a citi, de a rosti o rugaciune si de a primi cu umilinta cuvintele Evangheliei. Noi, restul, suntem niste papagali detractori, amatori de Harry Potter si alte bulshit-uri. Edited by dee

Prietena, biblia a fost scrisa de oameni, nu e cuvantul nimanui.

Prietene, neaga cineva ca n-ar fi fost scrisa de oameni? oameni cu preocupari spirituale, iluminati. N-am inteles ce te doare pe tine ca unii o citesc. Pentru acei oameni Biblia are efect terapeutic (se linistesc, se autosugestioneaza, prin incredere in ei, nu se simt singuri etc). Inainte de a-i cataloga drept “spalati pe creier”, uita-te prima data in oglinda.

Edited by dee