Guest

Propunere pentru un nou imn...

345 posts in this topic

Propun ca pe viitor sa se compuna un nou imn cantat de toti fotbalistii Stelei(gen Inter),asa poate se face remarcat si Lovin ca vad ca vrea sa-si faca formatie de muzica.Nu pe bune acum,as dori un imn care sa ne faca sa tremuram de emotie cand il fredonam si adversarii sa inghete cand vor auzi un intreg stadion cantand din toti plamanii.Un imn care sa ne reprezinte pe un fond sonor placut,nu ca celalalte imnuri care pur si simplu nu rimau deloc parerea mea.La fiecare meci sa se imparta fluturasi cu versurile imnului,pe spatele fiecarui bilet sau abonament sa fie scrise versurile, pentru ca toti cu mic cu mare sa-l invete.Oare este atat de greu pentru cei din conducere(domnule MM Stoica) sa faca un mic efort sa gaseasca un compozitor sa-l compuna dar sa fie fredonat de jucatori???Va da-ti seama cum se va auzi la statia de amplificare la intrarea pe teren a jucatorilo si un intreg stadion sa-l cante din rasputeri cu mic cu mare??Oare visez prea mult.....???

Ar fi frumos sa fie o melodie lenta pe care sa se cante cu adevarat, iar tot stadionul sa ridice fularele si sa fluture steagurile cam ca la Roma si Lazio.

ma gandeam sa puna pe melodia imnului Frantei (Marseilleza) versurile de la "trup si suflet...". Se potrivesc. Dar trebuiesc adaptate si cu alte versuri.

nu va facetzi mari sperante ca o sa se ocupe conducerea de gasirea unui nou imn...chiar dak e nevoie

iar in cazul in care se vor implica o sa avem un imn ceva in genul scooter cantat de Adi de la valcea :twisted: :twisted: :twisted:

Ehei ... imn ... din pacate Cristi Minculescu e fan Craiova ... altfel il rugam sa ne dea acordul ca IRIS - MAXIMA sa devina noul imn !!

Cum credeti ca ar suna refrenul asta cantat de 20.000 de voci ?

Si ce daca e vant,

Si ce daca sunt ploi,

Nu ne vom opri din noapte in zori ...

Ne-ati puterea, ne-ati dat speranta,

De a fi impreuna mereu !

Ar fi o idee excelenta- zic eu... Totusi, nu stiu de ce, dar nu cred ca majoritatea suporterilor ar fi de acord cu aceasta idee.

eu sunt de acord....o problema...nu prea imi plac versurile de mai sus....si nu cred ca se va interesa cineva din TOATA CONDUCEREA Stelei PE FORUMUL ACESTA...sa se uite aici si sa vada sugestii sau ceva de genu asta....oricum imi amintesc meciul cu Liverpool si inca o echipa(ma scz dar nu mai stiu cu cine) si era Liverpool condusa parca...si au inceput toti suporterii pe stadionul ala sa cante toti imnul lui Liverpool .... doamne cum se auzea...ar fi prea frumos...dar oricum..

MM te rugam din toata inima noastra ros-albastra fa ceva si pentru asta

Ar trebui sa bombardam cu mail-uri adresa clubului si conducerea,poate poate ne aude sau ne vede cineva.Chiar domnilor admini poate voi aveti o sansa in plus fata de noi sa va faceti auziti.Si voi sunteti stelisti ,si voi aveti nevoie de un imn asa cu nu sa mai auzit in Romania cu care sa va mandriti,cand echipa este la greu si nu numai, sa se faca auzite minunatele versuri cantate din miile de piepturi ros-albastre.Deci cum ziceam ,voi aveti o sansa in plus sa va faceti auziti,va rugam ,nu ne inselati asteptariile.Va multumim...

ALO,CONDUCEREA,NE VEDE CARE-VA..... :?:

DOMNULE MM Stoica ,STIM CA INTRATI DESEORI PE ACEST SITE,OARE ACEASTA MINUNATA ECHIPA Steaua,CARE ESTE MANDRIA NOASTRA SI A TUTUROR ROMANILOR DE PESTE HOTARE,SA POATA AVEA PRIVILEGIUL DE A ASCULTA LA INTRAREA ECHIPELOR PE GAZON UN IMN CARE SA NE DEA FIIORI DE EMOTIE NUMAI FREDONAND-UL,IAR OASPETI-LOR SA LE INGHETE INIMILE IN EI???OARE CEREM ATAT DE MULT???MAI GANDITI-VA.ASTEPTAM RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA.

as avea si eu o idee...ce-ar fi daca am face noi suporterii o melodie...care sa aibe ritmul "haka" (ca la rugby)... cum s-ar auzi daca o peluza intreaga ar canta ceva pe ritmul haka..cu acceasi ardoare cu care si neo-zeelandezii intoneaza acel ritual HAKA.... ar fi superb, parerea mea... nu lipsesc decat versuri adaptate pt echipa Steaua...si lumea sa invetze...ca la orice alt cantec de altfel..dar pe ritm HAKA ar fi superb.

:evil: >>>Si eu zic ca este o idee foarte buna cu imnul tip haka,dar trebuie versuri,asta ar fi problema,aia la rugby ce naiba zic?Am baga adversarii in sperieti cu tipul asta de imn!!>>> :twisted:

E greu de descifrat ce zic aia acolo...e intr-o limba daia de trib..oricum..ati vazut pe gsp.ro, cum se auzeau suporterii turci de la meciul Besiktas-Fenerbahce.. cand strigau "Kata Gol Gol Gol", cand au doborat recordul de decibeli? imaginati-va cum s-ar auzi un cantec gen Haka urlat de o peluza intreaga? De ce nu ar reusi si suporterii stelisti sa doboare noul record? Kiar ar trebui sa ne gandim la niste versuri originale care sa se potriveasca ritmului haka...ar fi nemaipomenit o astfel de scandare pe stadion.. :twisted:

E greu de descifrat ce zic aia acolo...e intr-o limba daia de trib..oricum..ati vazut pe gsp.ro, cum se auzeau suporterii turci de la meciul Besiktas-Fenerbahce.. cand strigau "Kata Gol Gol Gol", cand au doborat recordul de decibeli? imaginati-va cum s-ar auzi un cantec gen Haka urlat de o peluza intreaga? De ce nu ar reusi si suporterii stelisti sa doboare noul record? Kiar ar trebui sa ne gandim la niste versuri originale care sa se potriveasca ritmului haka...ar fi nemaipomenit o astfel de scandare pe stadion.. :twisted:

uite care e faza cu imnul haka. e despre un razboinic care coboara de la zei si nu stiu ce face. sunt versurile pe net. eu am gasit chiar si traducerea in romana. idee cu ritmul sau e buna pt ca iti da o senzatie aparte. cei care au vazut noua zeelanda jucand acasa si transmisa pe eurosport si nu la noi(ca se baga comentatorii si nu auzi nimic) au vazut ca nu e de joaca. se aude super si daca incep sa-l urle 10000 de suportteri adversi(nu zic 50000) te cam trec fiorii.

uite asta e haka :

The 'new' All Blacks' haka

Before a Tri Nations match against South Africa on the August 28, 2005, the All Blacks unexpectedly introduced a radically new haka. Kapa O Pango, written by Derek Lardelli of Ngati Porou, featured an extended and aggressive introduction by team captain Tana Umaga and was highlighted by its more aggressive climax: each player performing a throat-slitting action directed at the opposing team. The All Blacks went on to win the match 31 to 27.

The new haka is said to be over a year in the making, and was created in consultation with many experts in Maori culture. It will serve as a complement to Ka Mate rather than a replacement, to be used for 'special occasions'. The words to Kapa O Pango are more specific to the rugby team than Ka Mate, referring to the warriors in black and the silver fern[1].

Kapa o pango kia whakawhenua au i ahau!

Let me become one with the land

Hi aue, hi!

Ko Aotearoa e ngunguru nei!

Au, au, aue ha!

Ko Kapa o Pango e ngunguru nei!

Au, au, aue ha!

This is our land that rumbles

And it's my time! It's my moment!

This defines us as the All Blacks

It's my time! It's my moment!

I ahaha!

Ka tu te ihiihi

Ka tu te wanawana

Ki runga ki te rangi e tu iho nei, tu iho nei, hi!

Ponga ra!

Kapa o Pango, aue hi!

Ponga ra!

Kapa o Pango, aue hi, ha! Our dominance

Our supremacy will triumph

And will be placed on high

Silver fern!

All Blacks!

Silver fern!

All Blacks!

pagina de unde am luat asta si mai sunt informatii este: http://en.wikipedia.org/wiki/Haka

dar ce rezonantza are? ia gandeste-te? daca nu e cantata ca imn...macar, ca un cantect normal...cantat de peluza, si tot ar merge... gandeste-te numai la cum s-ar auzi....

Este ca un fel de ritual, o incantatie care te pregateste psihic pentru lupta.