Sign in to follow this  
Followers 0
albanezul

article_20639

18 posts in this topic

Incredibil ce i s-a intamplat.Incredibila corectitudinea omului Artimon.Incredibil dovada de profesionalism si de dedicatie catre munca cinstita si bine facuta.

Cat despre dinamovisti..faza cu scarile de bloc s-a transmis din generatie in generatie.

Mii de multumiri pentru acest articol. Nu stiam de acest episod...

La faza executiei carierei sale in stil mafiot m-au trecut fiori prin sira spianrii......

Dumenzeu sa-i dea sanatate in viata de zi cu zi si multa intelepciune in aceasta lume nebuna in care am ajuns sa traim!

Edited by LARI

Ce destin putea avea Artimon,un tanar promitator,din pacate nu putem stii.

Ce animale au putut fi atacatorii,nu se poate asa ceva...

Ma deranjeaza si ca cei de la club n-au luat atitudine,trebuiau sa faca ceva in privinta lui.

Marturisesc ca n-am auzit de ceea ce ne povesteste autorul ca i s-ar fi intamplat lui Alin, eu fiind un apropiat al colonelului Melinte (tatal meu, coleg de serviciu cu el), care era unchiul lui Savoiu, prieten cu Alin si timisorean si el.

Iar omul era toba de informatii, ca doar era si militar, si stelist, si ruda de jucator activ la Steaua si nu vad de ce ar fi ascuns acest lucru.

Dincolo de jegul mititienesc - securist al lui Ianul, sper ca acum n-o sa-mi spuneti ca si lui Mastacan i-au rupt picioarele tot tziganii platiti de securisti.

Alin era un jucator foarte bun si rafinat, dar si foarte subtirel - exact lucrul asta cred ca l-a costat...

Apropo, poate-mi traduce si mie cineva ce inseamna rrom.

Edited by Tupac Amaru

Si varul meu mi-a confirmat povestea cu Alin si Nicu Galerie, insa partea surprinzatoare este ca tiganul ar mai fi atacat si alt jucator care a activat la Steaua pe la mijlocul anilor '90.

Ma rog a fost un episod si in sens invers, adica un fost jucator de la Dinamo burdusit bine de fanii stelisti, insa ala a provocat suporterii.

CITAT
Mugur_Cornateanu:

Si varul meu mi-a confirmat povestea cu Alin si Nicu Galerie, insa partea surprinzatoare este ca tiganul ar mai fi atacat si alt jucator care a activat la Steaua pe la mijlocul anilor '90.

Ma rog a fost un episod si in sens invers, adica un fost jucator de la Dinamo burdusit bine de fanii stelisti, insa ala a provocat suporterii.

In caz ca e adevarat, tot nu inteleg de ce n-a fost facuta publica aceasta intamplare.

Totusi, se petrecuse intr-o Romanie in care informatia nu mai avea nevoie de directive de partid ca sa circule. Asta ca sa nu spun ca nici pe vremea lui Ceasca asa ceva n-ar fi ramas nepedepsit in vreun fel.

Cel mai probabil a fost un conflict intre Alin si tzigani, dar de aici si pana la a spune ca boratzii i-au terminat cariera este un drum foarte, foarte lung, iar eu nu pot sa cred aceste povesti, cu regret o spun.

Edited by Tupac Amaru

Multumim pentru informatii.

La cat mai multe articole de acest gen.

Singurul punct negativ al articolului: ce inseamna rrom? Cand acceptam singuri escrocheria, nu ne mai poate salva nimeni.

CITAT
Mihai:

Singurul punct negativ al articolului: ce inseamna rrom? Cand acceptam singuri escrocheria, nu ne mai poate salva nimeni.

Nu escrocherie, Mihai, ci diversiunea fatisa fata de un intreg popor!

Condus de alogeni din toate partile, la fel ca atunci cand s-a instaurant iudeo-komunismul, tragedie nationala pe care romanii n-au inteles ca trebuie sa o pedepseasca foarte urgent!

Edited by Tupac Amaru

Tupac, incidentul nu a fost mediatizat pentru ca:

1-Alin nu a dorit acest lucru. Nici in ziua de astazi nu vrea sa vorbeasca despre acest incident.

2-Mass media nu afla chiar tot ce se intampla, asa cum face acum. Iar Alin, chiar daca era un pusti de viitor, nu era Hagi, Iovan sau Lacatus, deci nici mediatizarea nu era la acelasi nivel

3-Conducerile cluburilor chiar daca erau rivale, aveau multe combinatii impreuna. Mai ales in acea perioada de confuzie de dupa revolutie. Ca sa spun asa "legaturi" de afaceri. Pe atunci, Ianul era puternic, poate cel mai influent personaj din fotbalul romanesc. Si daca se mediatiza acel incident, si daca se depunea plangere, oricum se musamaliza. Nu se facea decat sa se provoace un scandal inutil pe care nici una dintre conduceri nu l-ar fi dorit, nefiind benefic.

In acest context, sa iti mai dau un exemplu, o poveste mai recenta pe care s-ar putea sa o cunosti. Marius Luca, nu numai ca era lenes si bea mult prea mult pentru un sportiv. Era insa si fustangiu notoriu si spre sfarsitul anilor 90 s-a dat, chiar cu succes din pacate, la sotia unui coechipier, jucator emblematic la acea vreme. Scandalul nu a ajuns in presa. Luca a disparut din peisaj, jucatorul inselat si nevasta lui s-au impacat si si-au refacut casnicia, el jucand la un nivel inalt chiar si acum. Deci decizia tuturor partilor implicate de a tine aces scandal departe de ochii presei a fost buna. Daca ar fi aparut acele mizerii in media, probabil ca si cariera fotbalistului inselat ar fi fost terminata, si viata sa de familie la fel. Cateodata anumite scandaluri se tin ascunse, din anumite interese.

Sa revenim la Alin... pentru mine, cat si pentru persoanele care stiu detaliile acelei batai-mai ales cele din stafful medical-este foarte clar ca acea bataie administrata de Nicu Galerie si acolitii sai a fost decisiva pentru cariera lui. Daca ai fi citit fisa medicala dupa acel incident te-ai fi ingrozit. Nu i-a terminat-o complet, Alin revenind, insa e clar ca i-a afectat-o foarte mult. Pai la 20 de ani are doua sezoane cu 13 meciuri in fiecare la Steaua. Dupa incident are doua sezoane la mediocrele Gloria si Poli, in care a jucat cate un singur meci? Nu e clar cat l-a afectat acel atac? Sa fim seriosi, nu faptul ca era firav fizic l-a afectat asa de mult, ci urmarile acelei batai miselesti

In legatura cu cuvantul "rrom", poate asa este, aveti dreptate. Ma gandeam ca numele de "tigan" nu este acceptat de site. Stiu ca sunt anumite restrictii de acest gen. Oricum, la urma urmei important este ce gandesti despre aceasta subspecie, nu cum ii scrii numele.

ps:Tupac, probabil esti mai tinerel decat mine, dar poate ne-am intalnit la vreun moment dat. Cand se face mai cald afara poate ne intalnim sa depanam amintiri la o halba de bere. Din pacate este din ce in ce mai greu sa gasesti suporteri cu care se poate avea o discutie interesanta despre club si istoria sa.

Edited by Visan.Bucur

CITAT
Visan.Bucur:

Tupac, incidentul nu a fost mediatizat pentru ca:

1-Alin nu a dorit acest lucru. Nici in ziua de astazi nu vrea sa vorbeasca despre acest incident.

2-Mass media nu afla chiar tot ce se intampla, asa cum face acum. Iar Alin, chiar daca era un pusti de viitor, nu era Hagi, Iovan sau Lacatus, deci nici mediatizarea nu era la acelasi nivel

3-Conducerile cluburilor chiar daca erau rivale, aveau multe combinatii impreuna. Mai ales in acea perioada de confuzie de dupa revolutie. Ca sa spun asa "legaturi" de afaceri. Pe atunci, Ianul era puternic, poate cel mai influent personaj din fotbalul romanesc. Si daca se mediatiza acel incident, si daca se depunea plangere, oricum se musamaliza. Nu se facea decat sa se provoace un scandal inutil pe care nici una dintre conduceri nu l-ar fi dorit, nefiind benefic.

In acest context, sa iti mai dau un exemplu, o poveste mai recenta pe care s-ar putea sa o cunosti. Marius Luca, nu numai ca era lenes si bea mult prea mult pentru un sportiv. Era insa si fustangiu notoriu si spre sfarsitul anilor 90 s-a dat, chiar cu succes din pacate, la sotia unui coechipier, jucator emblematic la acea vreme. Scandalul nu a ajuns in presa. Luca a disparut din peisaj, jucatorul inselat si nevasta lui s-au impacat si si-au refacut casnicia, el jucand la un nivel inalt chiar si acum. Deci decizia tuturor partilor implicate de a tine aces scandal departe de ochii presei a fost buna. Daca ar fi aparut acele mizerii in media, probabil ca si cariera fotbalistului inselat ar fi fost terminata, si viata sa de familie la fel. Cateodata anumite scandaluri se tin ascunse, din anumite interese.

Sa revenim la Alin... pentru mine, cat si pentru persoanele care stiu detaliile acelei batai-mai ales cele din stafful medical-este foarte clar ca acea bataie administrata de Nicu Galerie si acolitii sai a fost decisiva pentru cariera lui. Daca ai fi citit fisa medicala dupa acel incident te-ai fi ingrozit. Nu i-a terminat-o complet, Alin revenind, insa e clar ca i-a afectat-o foarte mult. Pai la 20 de ani are doua sezoane cu 13 meciuri in fiecare la Steaua. Dupa incident are doua sezoane la mediocrele Gloria si Poli, in care a jucat cate un singur meci? Nu e clar cat l-a afectat acel atac? Sa fim seriosi, nu faptul ca era firav fizic l-a afectat asa de mult, ci urmarile acelei batai miselesti

In legatura cu cuvantul "rrom", poate asa este, aveti dreptate. Ma gandeam ca numele de "tigan" nu este acceptat de site. Stiu ca sunt anumite restrictii de acest gen. Oricum, la urma urmei important este ce gandesti despre aceasta subspecie, nu cum ii scrii numele.

ps:Tupac, probabil esti mai tinerel decat mine, dar poate ne-am intalnit la vreun moment dat. Cand se face mai cald afara poate ne intalnim sa depanam amintiri la o halba de bere. Din pacate este din ce in ce mai greu sa gasesti suporteri cu care se poate avea o discutie interesanta despre club si istoria sa.

Bine, de acord cu majoritatea celor spuse.

Doar ca o babardeala (si Radu Niculescu a pus-o cu Dana Petrescu, mi se pare, pe vremea cand Dan era casatorit cu ea) tine mai degraba de monden decat de fotbal, pe cand administrarea unei batai care duce la pierderea capacitatii de munca este considerata oriunde in lumea cat de cat civilizata caz penal.

Daca Alin ar si-ar fi scos certificat medico legal si ar fi adus si macar un martor dintre baietii aia din bloc (asta ar fi fost insa o mare problema, suntem o natie de lasi!), nici un Ianul, cu toata influenta sa malefica, nu ar mai fi putut face nimic, dovada ca mai tarziu a infundat puscaria, este adevarat pentru cu totul altceva.

Daca insa nici el si nici clubul nu au depus plangere, asta nu mai e vina autoritatilor, nici a lui Ianul si nici a tziganilor care l-au lovit, ci putem spune ca chiar Clubul Steaua Bucuresti a fost complice la distrugerea carierei promitatoare a lui Alin, iar acesta, propriul sau calau, situatie in care inteleg de ce nu vrea sa faca publice detaliile acelei intamplari.

In fine, sunt de acord cu depanarea amintirilor la o bere, si sper sa mai gasim cativa care chiar au prins Steaua cea adevarata.

Edited by Tupac Amaru

Stiam ca accidentarile l-au scos pe Artimon din fotbalul mare dar nu stiam partea asta a povestii. Mi-ar placea enorm ca personajele gen Ianul sa plateasca. Din pacate aceste personaje inca mai conduc fotbalul romanesc.

Tupac si Bucur - puteti sa contati si pe mine doar daca sunt in Bucuresti si nu in vreo delegatie in tara.

Trista dezvaluirea despre Alin,nici eu nu am stiut-o.Din nefericire adevarul este ca si inainte de 89 dar si - mai ales - acum,in sport si mai ales in fotbal se invirt f.multe caractere cel putin dubioase.Tot din nefericire,este f.trist ca intr-un club cum este Steaua se dau in continuare lupte pentruputere din care au de pierdut in primul rind suporterii care nu mai stiu ce inseamna un titlu sau o cupa sau fostele glorii asteptate la cotitura de tipi gen MM Stoica.

nici eu nu stiam aceste lucruri despre Artimon, imi amintesc insa ca incepuse foarte promitator, semana foarte mult cu Belodedici.

daca articolul asta e adevarat, si nu am motive sa cred altceva, atunci Artimon este un exemplu de caracter adevarat de OM, de STELIST. toata stima pentru el si ii doresc sa reuseasca, ca antrenor, ceea ce jigodiile dinamoviste l-au impiedicat sa reuseasca, ca jucator.

daca atunci clubul nu a facut nimic pentru Artimon, ma intreb ce s-ar intampla astazi daca Andrei Ionescu de exemplu ar pati ceva? Sau orice alt fotbalist pe care nu-l inghite maimuta de la loja...

Sign in to follow this  
Followers 0