predatorpulse7

Agricultura

29 posts in this topic

E o prostie sa faci programe etnice de genul asta, daca nu sunt in primul rand socio-economice. Adica identifici un astfel de standard si il aplici, indiferent de etnie. Problema multora dintre voi e ca ganditi in termeni absolut idioti (taranul care se imbata in timp ce Armata ii salveaza animalele din gospodarie e rezultatul injustitiei si ilegalitatilor politice; tiganul care face la fel merita sa fie executat). Responsabilitatea individuala tine de fiecare individ, nu de categorii artificiale: in sensul asta, tiganul care iti munceste pe un santier in mod cinstit e mai valoros pentru societate decat taranul cu 1 hectar de pamant nemuncit din pricina ca nu primeste de la stat tractor si motorina gratuita.

Taranul ala chiar de produce pe banii lui nu are unde dracu sa-si desfaca marfa. Nu are bani sa plateasca pentru a fi bagat in supermarket(care surprise surprise sunt ale strainilor si cu ce drept ne bagam noi peste business-ul lor) si la majoritatea pietelor din tara va fi jecmanit de intermediari. Verifica sa vezi cu cat ies anumite alimente "de pe banda" si sa vezi cu cat ajung in comert. Sunt interese ca doua treimi din toate produsele desfacute in supermarketuri sa fie de afara. Ma indoiesc ca ai munci pamantul daca ai vedea ca profitul tau la final e cat puta de furnica. Sunt de acord cu comparatia taran nemuncitor-tigan muncitor insa te intreb, cati tigani ai vazut sa munceasca de capul lor cand au alte optiuni? Tiganii care muncesc sunt aia care chiar nu au nici o perspectiva. Stiu asta pentru ca am cunoscut cativa la viata mea. Aia nu mai aveau ce sa ciordeasca pentru ca era saracie lucie in jurul lor si nici nu mai vroiau sa se intoarca in puscarie asa ca s-au apucat de munca. Insa munca ar trebui sa fie primul lor instinct nu smecheria.

Glumesti, nu? Tiganii ar fi ajuns in Occident fara sa se opreasca in zona romaneasca dar desteptii nostri inaintasi, adica aia pe care tot ii apreciem ca vai, ne-au lasat nu stiu ce tara misto, si-au dat seama ca au nevoie de sclavi. Romania a fost ultima tara sclavagista europeana si ma indoiesc ca tiganii s-au gandit sa profite de ospitalitatea romaneasca prin 1300, alegand de bunavoie servitutea. Chit ca nu suport felul etniei lor, imi dau seama ca e o pedeapsa necesara pentru o parte din istoria neasumata a romanilor.

Vointa de a evolua tine si de capacitatea noastra de a impune programul evolutiei. Or noi suntem foarte bucurosi sa impartim ajutoare si asistenta sociala, de care profita fara probleme majoritatea tiganilor. Prin aceste aberatii sociale, noi in fapt le spunem ca e ok felul in care sunt si se comporta acum, ii rasplatim pentru nemunca, pentru turnarea de copii la foc automat, pentru lipsa educatiei sexuale minime etc. E o greseala similara cu cea a favorizarii prin subventii a micului lot taranesc, a favorizarii printr-o legislatie laxa a nemuncii din sistemul bugetar, a crearii locurilor subventionate in facultati pentru a forma o clasa de paraziti, dependenti mai tarziu de fondurile europene (e o intreaga discutie aici asupra distinctiei rom - tigan pe care o fac unii tigani educati: am locuit vreo 3 ani in Bucuresti langa niste tigani care ajunsesera la facultate pe locuri subventionate si care acum fac parte din conducerea organizatiei Rromani Cris si a altor astfel de "institutii": pentru ei, romul era un soi de supraom al etniei, pe cand sarantocii reprezentau patura tiganeasca, inferioara).

Generozitatea sociala trebuie sa inceapa sa dispara din vocabularul societatii romanesti. Evolutia unui individ presupune conceptualizarea necesitatii de a-si lua viata in mainile proprii. Or noi ii tratam in continuare pe cei facand parte din pleava (si o spun cat se poate de responsabil - prin pleava ii identific pe cei care nu-si asuma calitatea de om, cu tot ceea ce inseamna ea, si se multumesc sa fie niste animale de casa a bugetului sau a instinctelor primare) ca pe niste copilasi iresponsabili. Daca tot vrem sa dam alocatii (ca toti se plang ca sunt prea mici dar nimeni nu se intreaba daca sunt cheltuite pentru scopul propus), sa le dam doar celor care frecventeaza scoala. Daca dam subventii, sa le dam doar pentru munca. Daca platim tot felul de ajutoare, sa cerem in schimbul lor munca in favoarea comunitatii si sa ne asiguram ca se intampla. In felul asta, poate am putea contribui la formarea omului nou, asa cum nu o fac 1 milion de discursuri si manifeste extremiste.

Nu, nu glumesc. Stramosii nostri i-au facut sclavi insa noi facem greseala de a judeca din perspectiva moderna. Tiganii nu era cunoscuti pentru spiritul muncitoresc si inainte sa ajunga in Europa(vezi istoria lor din india/pakistan) dar erau fortati sa munceasca cand au ajuns aici. Se faceau targuri in care erau vanduti ca sclavi iar aia talentati(singurul lor atu de fapt alaturi de metalurgie) la muzica erau luati la curtile domnesti si boieresti ca lautari(dovada ca si in ziua de azi majoritatea lautarilor din tata in fiu sunt tigani). Pe masura ce ne-am civilizat si noi i-am facut oameni liberi si liberi au ramas daca ma intelegi. Ca pe vremuri doar ca acum fara lanturi, fie ele de fier sau imaginare.

Noi acum facem teoria chibritului insa repet, 95% din tigani NU VOR sa intre in societate. Imi place ce ai scris, pare foarte civilizat si european, insa cu practica cum stai. Cum plm civilizezi omul care nu doreste sa fie civilizat. Stilul lor de viata nu este compatibil cu societate noastra. De fapt, nu, cu orice societate STABILA. Cum le impui sa nu se mai ia de la 7-8 ani de zile? Cum ii faci sa-si trimita copii la scoala cand e mult mai usor(si traditional) pentru ei sa-i trimita in cele 4 zari sa faca rost d-ale gurii? Cum ii faci sa renunte la modul lor barbar de a trai?

Eu nu am avut probleme cu tiganii in afara de neplacerile uzuale. Am avut doi colegi tigani la scoala si liceu, mai ii tachinam din cand in cand, noi romanii, dar erau baieti de treaba si nu aveam nici un fel de probleme cu ei. Culmea, astora nici macar nu le placeau manelele si se si spalau desi era clar ca nu proveneau din cine stie ce familii. Dar 95% nu sunt ca astia. Daca erau putin mai deschisi la culoare nici nu ziceai ca erau tigani. Comportamentul in orice caz nu ii dadea de gol.

Putem sa frecam manganul pana pleaca ciobanul de la Steaua(adica multa multa vreme) insa adevarul este ca NICI O SOCIETATE(unele la 200 de ani fata de noi) nu a putut sa integreze tiganii, oricat de mult o dam noi pe Academiei. Cum nu se poate dragoste cu sila, asa e si cu integrarea. Tot ce ai scris tu mai sus se bazeaza pe teoria integrarii unei minoritati(sa-i dai conditii, sa-i tratezi ca pe oricare cetatean etc.) insa tiganii NU DORESC sa fie integrati. Ei vor sa beneficieze de pe urma majoritatii, sa se dea discriminati cand sunt prinsi si in general sa se planga de soarta lor. De asta zic ca sunt paraziti.

Sa facem un mic sondaj pe acest site: Cate experiente placute,ok, ati avut cu un membru al etniei respective si cate neplacute? Cred ca iti dai seama care va fi rezultatul.

Sunt sute de exemple istorice de popoare considerate "necivilizate" si care au reusit sa se integreze cu succes intr-o societate. Uite, irlandezii din Statele Unite. Pe la inceputul anilor 1800 erau considerati mai rai decat tiganii, nu numai lenesi, betivi si criminali, dar si catolici, intr-o populatie majoritar protestanta. Guess what? S-au integrat fara probleme in 100 de ani fara a fi nevoie de programe sociale speciale. Pur si simplu au fost nevoiti sa se descurce in aceleasi conditii ca si ceilalti americani, au avut de suportat aceleasi pedepse pentru activitati criminale ca si ei.

Dupa experienta celor doua secole de nationalism, pur si simplu nu mai avem rabdarea si inteligenta necesara pentru a crea astfel de conditii. Statul se implica prea mult iar societatea noastra e obsedata prea tare de ce se intampla cu cei mai saraci si prapaditi dintre noi. Si macar daca ar fi vorba doar de Romania... toate celelalte tari au aceeasi problema: negrii au fost eliberati in aceeasi perioada ca tiganii insa situatia celor mai multi dintre ei e critica exact din cauza faptului ca statul ii trateaza ca pe niste copii abuzati. De ce sa te ridici prin forte proprii cand stii ca ai asistentul social langa tine, ajutorul social in fiecare luna, mai poti fura cate ceva ca doar politia nu se baga in treburile ghetoului etc..?

Taranul ala chiar de produce pe banii lui nu are unde dracu sa-si desfaca marfa. Nu are bani sa plateasca pentru a fi bagat in supermarket(care surprise surprise sunt ale strainilor si cu ce drept ne bagam noi peste business-ul lor) si la majoritatea pietelor din tara va fi jecmanit de intermediari

Nu are unde pentru ca e scumpa, pentru ca productia lui e complet ineficienta. Faptul ca exista intermediari e o consecinta directa (si neplacuta) a faptului ca produce ca in evul mediu si ca nu are cum sa-si negocieze preturile in favoarea lui. Am spus mai sus ca solutia e sa ii fortezi, prin masuri legislative clare, sa se asocieze iar subventiile sa lucreze doar pentru astfel de unitati. In felul asta, ai impusca mai multi iepuri deodata: eficientizezi mica proprietate taraneasca, conferi taranului o putere de negociere superioara in relatie cu agentii comerciali, intaresti sentimentul comunitar, introduci gandirea economica moderna in lumea satului. In momentul ala, o astfel de asociatie isi poate deschide propriul magazin intr-un oras, poate crea o retea de distributie eficienta.

Noi insa vrem sa avem si mica proprietate, si tractor pentru fiecare taran, si subventii, si mancare ieftina etc... Dar Doamne Fereste sa ne vina in cap sa implementam niste masuri serioase...

Sunt de acord cu comparatia taran nemuncitor-tigan muncitor insa te intreb, cati tigani ai vazut sa munceasca de capul lor cand au alte optiuni? Tiganii care muncesc sunt aia care chiar nu au nici o perspectiva. Stiu asta pentru ca am cunoscut cativa la viata mea. Aia nu mai aveau ce sa ciordeasca pentru ca era saracie lucie in jurul lor si nici nu mai vroiau sa se intoarca in puscarie asa ca s-au apucat de munca. Insa munca ar trebui sa fie primul lor instinct nu smecheria.

Simplu: nu le oferi optiuni. Bagi orice cersetor la inchisoare, legalizezi prostitutia (ca stim prea bine ca principalele retele de prostitutie sunt coordonate de mafia tiganeasca), introduci munca obligatorie in favoarea comunitatii la fiecare inchisoare (urmand ca aceasta forta de munca sa fie inchiriata pentru proiecte mari de infrastructura), tai ajutoarele sociale (sau le dai sub anumite conditii: obligativitatea unui control medical lunar pentru a fi sigur ca nu incep sa toarne copii daca nu au cu ce sa-i tina, introducerea pe o lista a AJOFM-ului si obligativitatea de a accepta un job existent), tai alocatiile daca copiii nu frecventeaza scoala... Sunt niste masuri de 1000 de ori mai bune decat legislatia sociala actuala, care priveste saracia ca pe o boala incurabila.

Noi acum facem teoria chibritului insa repet, 95% din tigani NU VOR sa intre in societate. Imi place ce ai scris, pare foarte civilizat si european, insa cu practica cum stai. Cum plm civilizezi omul care nu doreste sa fie civilizat. Stilul lor de viata nu este compatibil cu societate noastra. De fapt, nu, cu orice societate STABILA. Cum le impui sa nu se mai ia de la 7-8 ani de zile? Cum ii faci sa-si trimita copii la scoala cand e mult mai usor(si traditional) pentru ei sa-i trimita in cele 4 zari sa faca rost d-ale gurii? Cum ii faci sa renunte la modul lor barbar de a trai?

Nu exista o lege perfecta care sa transforme maine orice om in civilizat. Dar exista masuri capabile sa te duca in directia buna. De-exemplu, oare maine daca am avea amenzi usturatoare pentru aruncarea gunoiului si vointa suficienta pentru implementarea lor, Romania ar fi mai curata? Da. De ce nu o facem? Pentru ca Romania nu are curajul sa se civilizeze. Cu toata vorbaria despre tiganii care nu au chef sa se integreze in societatea noastra, mi-e clar ca nici noi nu suntem perfecti, avem hibe suficiente pentru ca un simplu occidental sa ne considere necivilizati.

Daca ne-am dori cu adevarat ca tiganii sa fie considerati civilizati, ar trebui sa ne dorim ca si noi sa corespundem acelui ideal de civilizatie. Si nu ne place faptul ca nu am ajuns nici noi acolo...

Alexandrule ne anunti cand termini de aruncat cu pisat in statul roman si Romania, ne scutesti pe viitor de exemplele si comparatiile tale complet nerelevante si incompatibile?

Ce e aberatia ata Romania ultimul stat sclavagist al europei? ne explici si noua cum formau romanii la 1300 cohorte care sa ii opreasca pe tigani din valurile migratoii ca sa ii faca sclavi? spune-ne si noua despre migrarea tiganilor spre occident si cum din cauza nenorocitilor de romani, care erau lenesi si hoti i-au deturnat si i-au sclavagit.

Comparatia ta e de-a dreptul puerila si complet neadecvata, nu se poate compara situatia unui agricultor/taran cu pamant cu un muncitor pe santier(tigan sau nu).

In primul rand agricultura este un domeniu foarte scump, sa faci agricultura iti trebuie pe langa foarte multi ani LA TIMP, si o baza materiala foarte variata, fara acea baza-mobila si imobila nu poti sa faci nimic.

Taranul respectiv nu munceste tocmai pentru ca nu are acea baza, pentru ca infinntarea si intretinerea unei culturi agricole nu se poate face doar cu forta bratelor, asta in timp ce un muncitor pe santier lucreaza exclusiv cu forta bratelor.

Ia spune-ne, un taran poate ara pamantul cu mainile goale, poate secera graul cu bratele? poate cara recolta cu spatele? de asta nu munceste pamantul, nu din cauza ca tangent de alfa egal cu radical din 1 minus cosinus patrat de alfa.

Taranul cand a primit pamantul nu a primit nimic cu ce ar putea fi explotatat de aceea acum ii este asa de greu, adica imporpietarirea, aia pe care tu o consideri dreapt s-a facut in modul cel mai pagubos si mai prost posibil pentru taran intrucat singurele mijloace de exploatare pe care le avea erau doar bratele.

Daca acel taran primea tractoare, utilaje, spatii de depozitare si cu toate astea nu muncea atunci erai indreptatit sa faci comparatia aia lipsita de temei.

Eu daca iti dau tie o carte in chineza tu o poti traduce? nu pentru ca nu ai facut aceasta limba, dar daca o persoana care a studiat 10 ani nu poate atunci ea poate fi pedepsita. Taranul i-a fost dat pamantul si pe urma toti asteapta productii de mii de tone.

Alexandrule ne anunti cand termini de aruncat cu pisat in statul roman si Romania, ne scutesti pe viitor de exemplele si comparatiile tale complet nerelevante si incompatibile?

Ce e aberatia ata Romania ultimul stat sclavagist al europei? ne explici si noua cum formau romanii la 1300 cohorte care sa ii opreasca pe tigani din valurile migratoii ca sa ii faca sclavi? spune-ne si noua despre migrarea tiganilor spre occident si cum din cauza nenorocitilor de romani, care erau lenesi si hoti i-au deturnat si i-au sclavagit.

Pai hai sa citam atunci din niste oameni care probabil stiau situatia mai bine decat dumneata...

Sa zicem un Mihail Kogalniceanu, discurs in fata Academiei Romane, 1891:

Contemporanii mei iși aduc aminte, si aci am ca martor pe mai junele meu contemporan, pe colegul meu Alexandru PapadopolCalimach, iși aduc aminte ce erau tiganii, sunt acum 50 de ani, chiar atunci cand razele civilizatiunii moderne imblanzise moravurile in toate societățile Europei si cand sclavia nu mai avea domiciliu decat in Rusia si din nenorocire si in Romania.

Legea țării trata pe tigani de lucru, vandut si cumparat ca lucru, desi prin deriziune numarul sau individul se califica de suflet: am atatea suflete de tigani; in realitate, si mai ales stapanii care aveau putini tigani, ii tratau mai rau chiar decat prescriptiunile legii.

Chiar pe ulitele orasului Iasi, in tineretele mele am vazut fiinte omenesti purtand lanturi in maini sau la picioare, ba unii chiar coarne de fier aninate de frunte si legate prin coloane imprejurul gatului. Batai crude, osandiri la foame si la fum, inchidere in inchisori particulare, aruncati goi in zapadă sau in rauri inghetate, iată soarta nenorocitilor tigani! Apoi dispretul pentru sfintenia si legaturile de familie. Femeia luată de la barbat, fata rapită de la parinti, copiii rupti de la sanul nascatorilor lor si razletiti si despartiti unii de altii, si vanduti ca vitele la deosebiti cumparatori, in cele patru colturi ale Romaniei. Nici umanitatea, nici religiunea, nici legea civilă nu aveau ocrotire pentru aceste nenorocite fiinte; era un spectacol grozav, strigator la cer. De aceea, povățuiti de spiritul secolului, de legile omenirii, un numar de boieri batrani si tineri au intreprins de a spala patria lor de rusinea sclaviei.

Mai vrei sau ma ma freci mult cu acea "ura" pe care o am fata de Romania?

Daca acel taran primea tractoare, utilaje, spatii de depozitare si cu toate astea nu muncea atunci erai indreptatit sa faci comparatia aia lipsita de temei.

Da, cum nu ne-am gandit la asta: sa-i dam taranului cu un hectar propriul tractor, siloz, probabil si motorina gratuita... Pe langa asta trebuie sa-l invatam si cum sa conduca tractorul, sa-i dam bani de fiecare data cand i se strica o piesa si sa-i inlocuim tractorul daca i se fura. Mai, cum naiba nu ati ajuns la putere, ca sigur acum exportam banane si portocale in Brazilia?

Da, cum nu ne-am gandit la asta: sa-i dam taranului cu un hectar propriul tractor, siloz, probabil si motorina gratuita... Pe langa asta trebuie sa-l invatam si cum sa conduca tractorul, sa-i dam bani de fiecare data cand i se strica o piesa si sa-i inlocuim tractorul daca i se fura. Mai, cum naiba nu ati ajuns la putere, ca sigur acum exportam banane si portocale in Brazilia?

E o mica problema cu teoria asta cu tractoarele. Uite aici un studiu care ne zice ca existau cam 155.000 de tractoare in Romania in 1990. Sa presupunem ca, asa cum sugereaza unii, statul decide sa "dea" cadou un tractor per familie de taran, ca deh, de-aia exista statul, sa "dea". Intrucat in mediul rural existau vreo 3.5 milioane persoane ce se ocupau cu agricultura, rezulta vreo 700.000 de familii, chiar si cu o estimare generoasa de 5 persoane in fiecare familie. Deci .. lipsesc cel putin 550.000 de tractoare pentru a atinge acest frumos ideal. Si pe alea tot statul le plateste ? Dar motorina ? Dar piesele de schimb ? Cand un tractor devine prea uzat, il inlocuieste taranul din banii lui sau mai primeste un cadou ?

Apropo, uite ce s-ar fi intamplat cu acele utilaje...

Sistemul de irigatii, nefunctional din cauza hotilor

Judetul Galati se afla in prezent intr-o situatie paradoxala: fermierii au incheiat contracte cu Administratia Nationala de Imbunatatiri Funciare, filiala Galati, pentru 90.000 ha, dar in prezent se iriga doar pe 4.600 ha din cauza furturilor din reteaua de irigatii. Cele 31 de asociatii ale utilizatorilor de apa pentru irigat din judet nu au suficiente echipamente de udare sau o parte dintre acestea sunt inutilizabile din cauza furturilor sau defectiunilor. Restul producatorilor agricoli stau si mai prost, acestia neavand posibilitatea sa irige nici macar o palma de pamant pentru ca nu dispun de o retea pentru irigatii. Exista si fermieri care nu doresc sa-si irige culturile intrucat in zona lor a plouat si considera ca exista suficienta apa in sol pentru plante. In consecinta, producatorii vor beneficia de apa pentru irigat doar dupa ce vor face rost pe cont propriu de echipamente de udare, fiind putin probabil ca Administratia Nationala a Imbunatatirilor Funciare (ANIF) sa primeasca fonduri in urmatoarea perioada pentru achizitia unor noi instalatii.

La mila naturii

Furturile de hidranti si alte componente ale sistemului de irigatii din judetul Galati au condus la situatia ca acesta sa functioneze mult sub capacitate exact cand culturile au mai multa nevoie de apa. Administratia Nationala a Imbunatatirilor Funciare, filiala Galati, a patit-o rau de tot dupa ce reteaua electrica de la una din statiile de pompare (SRT8), in lungime de cativa kilometri, a fost furata in intregime in urma cu cateva luni. Directorul Administratiei Nationale a Imbunatatirilor Funciare, filiala Galati, Titi Trufasu, ne-a declarat ca nu poate ajuta AUAI-urile cu instalatii pentru irigat intrucat acestea sunt fie in functiune, fie deja inchiriate, asociatiile trebuind sa se descurce cum pot. Singura solutie ar fi angajarea unor firme de paza, lucru pe care asociatiile utilizatorilor de apa nu si-l pot permite.

Daca s-ar fi dat utilaje taranilor dupa 89, in secunda urmatoare jumatate ar fi fost duse la fier vechi. Ca sa nu mai vorbesc ca felul in care si-au ales terenurile dupa intrarea in vigoare a legii 18 a fost complet debil: in loc sa-si ia o zona completa, si-au luat bucatele in diferite zone, chiar si late de o palma, in speranta ca poate ala langa care si le-au luat le va ara pe toate. Mergi in sate sa vezi cum sunt fasiile de teren: lungi de un kilometru, late de 3 metri.

Incearca sa nu-ti mai crezi propaganda. In Statele Unite, unde se face cea mai moderna agricultura din lume, utilajele si-au facut aparitia in conditiile unui fenomen paralel: in 1940, 25% din americani traiau in ferme, in zona rurala iar in 1980 numarul lor scazuse la 5%. Pentru a implementa tehnici agro-industriale moderne, a fost nevoie ca numarul fermierilor sa scada, ca terenurile lor sa fie vandute si comasate cu altele etc... Niciun dement nu si-a propus sa dea utilaje gratuite oamenilor...

E o mica problema cu teoria asta cu tractoarele. Uite aici un studiu care ne zice ca existau cam 155.000 de tractoare in Romania in 1990. Sa presupunem ca, asa cum sugereaza unii, statul decide sa "dea" cadou un tractor per familie de taran, ca deh, de-aia exista statul, sa "dea". Intrucat in mediul rural existau vreo 3.5 milioane persoane ce se ocupau cu agricultura, rezulta vreo 700.000 de familii, chiar si cu o estimare generoasa de 5 persoane in fiecare familie. Deci .. lipsesc cel putin 550.000 de tractoare pentru a atinge acest frumos ideal. Si pe alea tot statul le plateste ? Dar motorina ? Dar piesele de schimb ? Cand un tractor devine prea uzat, il inlocuieste taranul din banii lui sau mai primeste un cadou ?

Buna statistica. Alta ar fi fost treaba daca acei tarani ar fi fost fortati sa se asocieze, primind in schimb acele utilaje. Daca punem o asociatie minima de 10-20 proprietari si un tractor per asociatie, plus dreptul de a folosi utilajele, silozurile si sistemele de irigatie ale CAP-urilor, ar fi fost probabil un pic mai bine decat haosul din prezent. S-ar fi furat si atunci, s-ar fi distrus si atunci, dar macar 10% din noile asociatii ar fi constituit un model de urmat.

Vroiam sa ne spui cum la 1300 romanii i-au sclavagit ei pe tigani cum a avut loc procesul asta.

Discursul lui Kogalniceanu este real, dar nu este edificator, el a prezentat acolo doar extremele, insa sunt chiar tigani care atunci spuneanu ca mai bine prefereau sa stea la romani pentru ca aveau de toate etc.

Cat despre sclavie si lanturi de fier, nu neg ca spusele lui dar soarta tiganilor nu era una inumana, nu erau tratati toti cum este scris. In plus de asta, romanii au devenit si ei liberi nu cu mult timp in urma, desfiintarea Romaniei si veciniei avusese loc cu ceteva zeci de ani inainte asa ca nu sta in picioare afirmatia ta ca Romania era stat scalvagist.

Revenind la discutia despre agricultura, nu ma refeream ca fiecare familie sa primeasca un tractor si tuilajele necesare, pentru ca era imposibil, tocmai de asta ti-am spus ca improprietarirea s-a facut in cel mai prost mod posibil.

Pamantul trebuia dat oamenilor, nominal, adica ei primeau titlul de propietate, posedau pamant care era recunoscut, doar ca nu stiau unde se afla, si nu avea nici un drept de decizie, acel teren ramanea intr-o mare exploatatie. Spre exemplu, era recunoscut ca are teren in tarlaua x, parcela y, sola z, il putea vinde, sau il putea pune garantie dar fara sa poate sa decida asupra folosrii lui.

Asta pentru cazul aproape al majoritatii oamenilor care aveau loturi de pana in 10-15ha.

Pentru cei cu mai mult, se crea pragul, pamantul poate fi muncit doar de la 50ha in sus, pt asta statul iti da un tractor si x utilaje, te ajuta cu ingrasaminte, erbicide etc, pana cand tu reusesti sa iti pui pe picioare ferma ta, sa iti creezi o explotatie destul de puternica pentru a face fata atat cererii pietei interne cat si concurentei externe/importurilor.

Tocmai in asta consta buna gestionare a fondului funciar ca se evita fragmentarea agricola si feudalizarea agriculturii prin lipsa mijloacelor de exploatatie, in felul acesta si in Romania s-ar fi ajuns ca nr agricultorilor sa fie 3-5 la suta din populatie, doar ca agricultura era una ultra extensiva.

Vroiam sa ne spui cum la 1300 romanii i-au sclavagit ei pe tigani cum a avut loc procesul asta.

Discursul lui Kogalniceanu este real, dar nu este edificator, el a prezentat acolo doar extremele, insa sunt chiar tigani care atunci spuneanu ca mai bine prefereau sa stea la romani pentru ca aveau de toate etc.

Cat despre sclavie si lanturi de fier, nu neg ca spusele lui dar soarta tiganilor nu era una inumana, nu erau tratati toti cum este scris. In plus de asta, romanii au devenit si ei liberi nu cu mult timp in urma, desfiintarea Romaniei si veciniei avusese loc cu ceteva zeci de ani inainte asa ca nu sta in picioare afirmatia ta ca Romania era stat scalvagist.

Revenind la discutia despre agricultura, nu ma refeream ca fiecare familie sa primeasca un tractor si tuilajele necesare, pentru ca era imposibil, tocmai de asta ti-am spus ca improprietarirea s-a facut in cel mai prost mod posibil.

Pamantul trebuia dat oamenilor, nominal, adica ei primeau titlul de propietate, posedau pamant care era recunoscut, doar ca nu stiau unde se afla, si nu avea nici un drept de decizie, acel teren ramanea intr-o mare exploatatie. Spre exemplu, era recunoscut ca are teren in tarlaua x, parcela y, sola z, il putea vinde, sau il putea pune garantie dar fara sa poate sa decida asupra folosrii lui.

Asta pentru cazul aproape al majoritatii oamenilor care aveau loturi de pana in 10-15ha.

Pentru cei cu mai mult, se crea pragul, pamantul poate fi muncit doar de la 50ha in sus, pt asta statul iti da un tractor si x utilaje, te ajuta cu ingrasaminte, erbicide etc, pana cand tu reusesti sa iti pui pe picioare ferma ta, sa iti creezi o explotatie destul de puternica pentru a face fata atat cererii pietei interne cat si concurentei externe/importurilor.

Tocmai in asta consta buna gestionare a fondului funciar ca se evita fragmentarea agricola si feudalizarea agriculturii prin lipsa mijloacelor de exploatatie, in felul acesta si in Romania s-ar fi ajuns ca nr agricultorilor sa fie 3-5 la suta din populatie, doar ca agricultura era una ultra extensiva.

Ceea ce propui tu ar fi fost impotriva ideii de proprietate: un taran pus in posesie cu o parcela de pamant nu putea fi fortat sa nu o foloseasca. Mai ales considerand acea celebra declaratie iliesciana ("proprietatea e un moft"), ar fi iesit scandal monstru in tara iar nea Iliescu si-ar fi vazut candidatura din 1992 compromisa total. Propunerea mea mi se pare mai cinstita: primesti recompense materiale daca concepi sa lucrezi pamantul in cadrul unei cooperative capitaliste; nu iei nicio subventie daca vrei sa lucrezi pamantul singurel. Pana la urma, cu toata impotrivirea, ar fi acceptat sa ajunga la o intelegere cu vecinii daca alternativa ar fi insemnat saracirea totala. Din pacate, in perioada aia s-au facut lucrurile pe goana si ireal de stupid.

Cat priveste tiganii... sigur ca erau multi care ar fi acceptat sa ramana pe domeniile boieresti. Acelasi caz s-a intamplat dupa razboiul civil american cand negrii au descoperit ca pierd o casa si un job sigur. E de fapt una din tezele intelectualilor din Sud: sclavii o duc mai bine decat muncitorii industriali din nord pentru ca sunt ocrotiti in mod direct de catre stapani si nu primesc doar un salariu de mizerie. Dar aici vorbim strict de aspectul moral al chestiei. Iar intelectualii timpului au privit problema ca pe cea mai importanta caracteristica a inapoierii spatiului romanesc.

Faptul ca taranii romani fusesera eliberati nu cu mult timp in urma imi intareste de fapt teza asupra sclavagismului. Putem sa-l numim in orice fel, dar atunci cand o intreaga patura de oameni e vanduta/cumparata precum sclavii, nu are aceleasi drepturi ca o persoana libera si tratamentul rau asupra sa nu intra sub rigorile legii vorbim de sistem sclavagist cat se poate de clasic. Dezrobirea tiganilor a fost una din momentele cele mai importante ale Romaniei moderne, chit ca ne place sau nu.

Poate cineva sa faca un topic despre agricultura? este foarte greu de comentat acest subiect pe acest topic sau pe altele in general desi este important sa analizam acest subiect.

deci titlul topicului-agricultura

descriere: despre agricultura si lumea satului

va rog scrieti totul cu litere mici si fara majuscula la inceput de cuvant.

iar daca mo poate sa mute postarile in cauza pe acel topic are o bere la halba de la mine cand trec pe sub tampa.

frate... asta e un forum depsre fotbal sau wikipedia ?

:)) Nu, aici suntem pe sectiunea extra-fotbal.

Daca stai sa te gandesti, ce sa mai discutam despre fotbal in vremurile astea?

@LRP

Acum astept berea

Stai ca ti-o trimit acum cu urmatorul zbor de expatriati, nu imi fac probleme, am incredere in ei, sunt oameni cumsecade, seriosi, muncitori ca daca nu erau asa nu plecau ei de aici unde nu mai e nimic de munca.

Multumesc de topic,

Am vazut azi la stiri pe una care se plangea ca va trebui sa plateasca o amenda de 400 de lei pentru hectarul nemuncit: "Daca nu-mi permit sa il muncesc". Intrebata daca primea pana acum subventie pentru el, a raspuns ca da, a primit, dar tot nu-si permitea sa il munceasca.

Fereasca Domnul sa-l dea in arendasie cuiva...

Am vazut azi la stiri pe una care se plangea ca va trebui sa plateasca o amenda de 400 de lei pentru hectarul nemuncit: "Daca nu-mi permit sa il muncesc". Intrebata daca primea pana acum subventie pentru el, a raspuns ca da, a primit, dar tot nu-si permitea sa il munceasca.

Fereasca Domnul sa-l dea in arendasie cuiva...

Ai baut ceva? cine naiba mai cauta pamant acum ca sa il cultive?

Ce faceti fratilor,nu vorbiti despre agricultura? Eu am crezut ca discutam cand aram ogorul,cand punem rasadul,cand culegem rosiile.... Dar probabil ca ati vazut doar in documentarele despre Romania comunista un camp plin cu rosii in tara noastra.

Multi dintre voi,din nefericire, nu stiu cum mirosea o rosie adevarata sau ce gust avea.

Acum ne invata europa sa facem agricultura. Ei care carau cu tirurile produse de la noi.

Imi amintesc cum asezam rosiile in ladite si le urcam la Tir cu destinatia :toata lumea.

Cum apucam un smoc de verdeata si scoteam morcovii din pamant si-i stergeam direct pe haine si-i mancam mai rapid ca Bugs Bunny.

Mergeam cu masina la bunici si vedeam si pe dreapta si pe stanga hectare cu rosii,morcovi,pepeni,gogosari,sfecla,cartofi,ceapa. Acum vad un rahat mare cat presedintii si toti guvernantii care s-au plimbat si se plimba pe la carma tarii.

Oamenii erau si altfel inainte.Se mobilizau,mai de gura satului si de la mic la mare ingrijeau un petic de pamant. Numai cine nu vroia sa munceasca freca menta pe la bufet .Dar erau foarte,foarte putini.Ii numarai pe degetele de la o mana. Acum nimeni nu mai vrea sa dea cu sapa sau sa ude cu stropitoarea. Nu-i mai bine sa frece menta pe la pacanele,baruri,biliard si digi TV???

Sper ca am avut si eu ceva de spus despre agricutura,nu de alta dar in timp ce verii si prietenii mei se fereau sa-si nu rupa vreo unghie pe mine ma trezea bunica-mea cu noaptea in cap si mergeam la camp .Nu doar la noi ci si pe la alti vecini sau rude ca asa era pe vremuri :toti se ajutau intre ei.

Cel mai sila imi era la cules de porumb.

Semnat: Vlad Agricultorul

Edited by vlad

Ai baut ceva? cine naiba mai cauta pamant acum ca sa il cultive?

Oamenii de la tara, sau cei care vor sa investeasca cu cap pe vremurile astea.

Oamenii de la tara, sau cei care vor sa investeasca cu cap pe vremurile astea.

Da ma sigur. Ai idee cat te costa sa cultivi ceva? cat trebuie sa muncesti ca si iasa ceva? si cat scoti? abea daca acoperi bani bagati...

de ce crezi ca majoritatea isi cauta serviciuri pe la tot felu de fabrici? pentru ca s-au saturat sa isi rupa cocoasa la sapa si sa le iasa doar de-o tuica.

Alex si Daniel de ce nu cautati voi ma antrepenorilor un teren pe care sa il inchiriati si sa il munciti sa scoateti bani dp urma lui???

Da ma sigur. Ai idee cat te costa sa cultivi ceva? cat trebuie sa muncesti ca si iasa ceva? si cat scoti? abea daca acoperi bani bagati...

de ce crezi ca majoritatea isi cauta serviciuri pe la tot felu de fabrici? pentru ca s-au saturat sa isi rupa cocoasa la sapa si sa le iasa doar de-o tuica.

Alex si Daniel de ce nu cautati voi ma antrepenorilor un teren pe care sa il inchiriati si sa il munciti sa scoateti bani dp urma lui???

Robert,Robert...

Sper ca nu te-ai uitat la televizor si i-ai auzit pe "amaratii aia de tarani din piata" ca se vaita ei cat dau cu sapa ca sa justifice preturile exagerate la legume.

Mie imi place sa mananc sanatos,am la tara curtea plina cu oratanii,ma duc si cumpar de la ciobani branza si soc:

telemeaua de capra sau de oaie,nici nu-ti dai seama cat de buna poate fi (o mananc goala ) este de 3-4 ori mai ieftina decat la magazine sau la smecherii aia care vand ca asa-zisi producatori sibieni sau alte natii .

Du-te si cauta un sat pe langa orasul unde stai si cumpara-ti o pasare de curte,un ou de la tara sau alte legume si o sa ramai masca cat de ieftin le poti cumpara. Si tu si vanzatorul veti fi multumiti.

Si ce atatea tractoare sa faci agricultura? Nu se mai poate sa inhamii caii la plug? Nu se mai pot cara cu caruta sacii de cartofi?

Pai inainte era un tractor care facea 2 sate .

Doar nu vrei sa facem agricultura la nivelul lui Ioan Niculae de la Zimnicea?

O sa-mi pun pe multi in cap care o sa-mi spuna cum e de fapt cu agricultura .Sunt foarte convins.

Edited by vlad

Prietene eu locuiesc cu bunicii acum si vara asta am vazut pe pielea mea cum e cu agricultura , multa munca si bani canci. Mult mai lejer e sa ma angajez undeva muncesc 8 ore pe zi si am un salariu asigurat.

Chiar tu ai zis e mult mai ieftin la taran, deci de ce naiba si=ar mai rupe taranu curu sa mai si faca cva? Practic ai sustinut ce am zis eu...ca nu se merita sa mai faci agricultura

Prietene eu locuiesc cu bunicii acum si vara asta am vazut pe pielea mea cum e cu agricultura , multa munca si bani canci. Mult mai lejer e sa ma angajez undeva muncesc 8 ore pe zi si am un salariu asigurat.

Chiar tu ai zis e mult mai ieftin la taran, deci de ce naiba si=ar mai rupe taranu curu sa mai si faca cva? Practic ai sustinut ce am zis eu...ca nu se merita sa mai faci agricultura

Prietene (desi ma indoiesc ca ai folosit sensul apelativului ),

Habar nu ai cum se facea agricultura! Fara suparare ,v-am zis ca unii veti fi pe langa subiect. Este ca si cum as vorbi despre cat de buna era Marilyn Monroe la pat desi nici macar nu am prins-o in viata.

Acum lumea s-a emancipat ,face agricultura mecanizat si computerizat. Doar ca ceapa nu are gust de ceapa iar pepenii vargati au coaja de juma de metru.

Nimeni nu mai face agricultura la tara pentru ca-i place munca! Pleaca in Italia sa construiasca pe 500 de euro si se intorc in tara specialisti pe 1500 de euro. Nu e chiar munca de ocna cand iti ingrijesti pamantul. Daca vrei iti spun eu in cat timp se sapa la mana pamantul, in cat timp poti si cum poti culege porumbul si multe altele.

Altii care au fost la camp pe la bunici in vacanta si au muncit la camp pe vremea SMT-urilor si CAP-ului iti pot spune cat de gustoasa era mancarea cand se facea pauza de masa.

Prietene,eu nu ma uit nici la TV nici nu citesc pe net sa-ti povestesc ce insemna agricultura pe vremea aia.

Edited by vlad

Bravo Vlad.

Si eu am lucrat pe la bunica-mea, pe pamant. Si pe vremea lui Ceausescu, si dupa. Bunica-mea era singura si tot reusea sa munceasca pamantul, sa scoata apa dintr-un put, sa ude, sa intretina o vie, o livada, sa creasca animale, porc. Nu avea hectare de pamant insa aici e chestia: nu avea ce face cu ele. Daca le-ar fi mostenit, probabil le-ar fi dat la altcineva.

Un taran nu trebuie neaparat sa-si cultive ogorul de 5 hectare mostenit de la parinti. Intr-adevar, nu e ieftin sa-l muncesti. Insa la noi se sta cu el in brate: il tii nemuncit, nu-l vinzi, nu-l arendezi, nici macar nu te gandesti sa-ti iei vecinii si sa inchiriati timp de o zi un tractor.

Dar ca sa dau alt exemplu pentru Robert, eu am vrut sa iau in arendasie un teren. Era pe malul Siretului, nu erau probleme cu irigatia, si mi s-a spus clar ca nu merita pentru ca vin noaptea taranii si fura. Si pentru ca nu ai cum sa lasi paza in fiecare seara acolo, nimeni din zona nu isi cultiva petecul de pamant. Si nu vroiam sa cultiv nimic (recunosc ca nu as fi facut fata), il luam pentru ca era un teren plin de macese salbatice. Nu trebuia decat sa mentin si sa extind respectivele culturi, sa imbunatatesc randamentul si mi-ar fi iesit profit frumusel. Insa imi era clar ca in momentul in care ar fi fost clar ca incerc sa obtin un soi de castig de pe terenul ala, ar fi intrat baietii sa-mi demoleze incercarea. Dupa aia am castigat proiectul european si m-am lasat de astfel de aventuri. Cred insa ca agricultura e o afacere buna in continuare pentru cei care se pricep si care au trait toata viata langa pamant (din nou, eu nu ma pot lauda cu acest lucru).

Ok tu imi spui cum era pe vremea aia. Eu iti spun cum e acum. Repet nu iti spun de la TV. Mi-am rupt carca la sapat,udat,stropit si cules la gradina vara asta. M-am imprumutat la banca sa cumpar seminte ,ingrasaminte(azot si complex) si substante pentru stropit , am muncit de mi-au sarit capacele in fiecare zi de la 6 dimineata pana la 12 ziua apoi pauza ca era prea cald iar seara ma intorceam la treaba. Cu ce m-am ales ? Am facut calculul 12 milioane profit pe o vara intreaga. A trebuit sa mai lucrez o luna la un depozit ca sa imi platesc facultatea ca deh e 15 milioane pe an. Presupun ca nu trebuie sa mai zic ca fac naveta zilnic (100 de mii pe zi , 50 dus 50 intors) numai zic ca nu traiesc cu aer etc etc.

Scuteste-ma pe mine de asta cu agricultura ca nu mai repet greseala asta.

Ce tarani!

Cel mai sila imi era la cules de porumb.

La fel si mie. Si la scos cartofi.