Lari

SSC Napoli - Steaua 1-0 (0-0)

Primavara Europeana?   147 members have voted

1. 1. Ne calificam in Primavara Europeana?

• Da.
      46
    • Nu.
      19
    • Sa plece Gue si stam de vorba!
      82

Please sign in or register to vote in this poll.

206 posts in this topic

Steaua merge la Napoli pe data de 15 decembrie si, incepand cu ora 22:05, isi joaca sansa de a se califica in Saisprezecimile Ligii Europa. Pentru a-si atinge obiectivul, nu are nevoie decat o remiza, tinand cont de configuratia actuala a clasamentului grupei:

28hh85v.jpg

Statistic, lucrurile stau asa: Napoli a terminat 0-0, pe teren propriu, celelalte doua partide, cu Utrecht si Liverpool, iar Steaua, in deplasare, a incasat-o cu 4-1 in chiar primul meci, cel cu Liverpool, pentru a face un 1-1 norocos la Utrecht. Meciul din Ghencea dintre cele doua echipe s-a terminat, cum se stie, 3-3, si, daca meciul s-a fi incheiat inainte de al 7-lea minut de prelungire, probabil ca acest joc ar fi fost doar unul de palmares.

De mentionat si ca Steaua are o medie de 2 goluri primite pe meci si tot cam pe-acolo se afla si media de goluri inscrise. Napoli are un atac mai slab decat al nostru (poate le propune nea Gigi un schimb...) si o aparare cam la fel de slaba.

In Serie A, Napoli se afla, in acest moment, pe locul 7 (din 20 de echipe) in meciurile jucate pe teren propriu: din 7 meciuri a castigat 4, a terminat o singura data la egalitate, si a suferit 2 esecuri (in fata celor de la Chievo, cu 1-3, si in fata liderului AC Milan, cu 1-2). Golaveraj: 13-8. Totusi, cele 14 puncte obtinute in deplasare (lider este Juventus cu... 15 puncte) au facut ca napoletanii sa ocupe in prezent un meritoriu loc 4 in Serie A.

De mentionat, pe de alta parte, ca (mai ales) in meciurile jucate pe Sao Paolo, elevii lui Walter Mazzarri practica un fotbal deosebit de ofensiv, tehnicianul fiind adeptul sistemului 3-4-3.

Iata ce a declarat Mazzarri, dupa meciul cu Utrecht, incheiat 3-3:

"Vom juca o finală cu Steaua! Asta e frumusetea fotbalui pentru a afla câștigatoarea in ultimele momente. Suntem capabili să trecem si de această provocare si sunt convins că vom avea ajutorul miilor nostri de fani care vor asista la meci. Va fi un meci nebun care poate fi câștigat de ambele echipe. Dorim enorm să continuam in Europa si sper că vom putea realiza acest obiectiv", a precizat Mazzarri.

Cateva cuvinte si despre cunoscutul stadion Sao Paolo:

- a fost inaugurat in 1959 si a fost modernizat 30 de ani mai tarziu pentru Coppa del Mondo,

- are o capacitate de 60.240 de locuri,

- se afla intr-o suburbie vestica a orasului de aproape 1 milion de locuitori, numita Fuorigrotta,

- pentru romani, acest stadion inseamna remiza, 1-1, cu Argentina, campioana mondiala en-titre la acea vreme, pe data de 18 iunie 1990, la Campionatul Mondial,

- pentru altii, inseamna stadionul pe care s-a jucat una dintre semifinalele acelei competitii: Italia - Argentina, scor 1-1 dupa 120 de minute de joc (Schillaci '17 si Caniggia '67). La penalty-uri, ratarile lui Donadoni si Serena au dus "Pumele" in finala cu Germania. Interesant este ca acel meci a fost arbitrat de un francez deosebit de drag noua, stelistilor: Michel Vautrot...

Deci, pana acum, ne leaga amintiri destul de placute de Neapole...

Edited by Lari

De notat că Liverpool in această grupă a primit 3 goluri, dintre care 2 de la Steaua.

Deci speram că Steaua va marca si in meciul cu Napoli, cum o va face, autogol, offside, nu contează :) si speram că nu doar va marca.

Un meci foarte greu, care are doar 2 optiuni: Înfringere sau Egal.

Forta Steaua.

ce nebunie de meci..e minutul 75 si Steaua ataca valuri la scorul de 2-0 pentru romani.

a..stai, ca iar am visat.

o sa fie un meci de antrenament pentru italieni

cine a trecut prin napoli a inteles foarte probabil de ce s-a spus in trecut "vedi napoli, poi mori". este un oras foarte frumos, intr-o singura privire ai marea mediterana de un albastru incomparabil, muntii inclusiv Vezuviul, si un oras de un farmec aparte. unul dintre putinele orase unde curatenia parca nici nu mai conteaza asa de mult.

revenind la fotbal, pentru ca din punct de vedere turistic napoli impreuna cu capri si ischia produc mai multi bani din turism decat tara noastra intreaga, napoli a cunoscut gloria pe vremea lui maradona. dar prezenta drogatului in echipa nu a fost suficienta pentru ca ei sa castige vreo cupa europeana, din cate imi amintesc eu. pentru napoletani derby este meciul cu salernitana, asa cum pentru rapid cel mai tare derby este meciul cu petrolul, cu care se lupta din greu pentru promovarea in divizia a pe vremea ABBA. nu e vorba de grupul de muzica ABBA, ci de perioada in care inaripatii jucau un an in A, doi ani in B, iar un an in A si asa mai departe

napoli este deci un club oarecare in fotbalul european din punct de vedere al performantelor. acolo unde Steaua, spre disperarea eterna a unor frustrati (caini, ciori, astia de au castigat 5 trofee in 3 ani cu sprijin guvernamental rusinos etc), acolo unde Steaua are un loc al ei, pe podiumul invidiat al castigatoarelor Cupei Campionilor Europeni.

deci ca istorie fotbalistica napoli este nimic pe langa Steaua.

prezentul insa tine cu ei. nu au avut rezultate stralucite in grupa, dar au dovedit ca atunci cand vor cu adevarat, sunt foarte puternici. eu cred ca abia in acest ultim meci vor trata serios Europa League. si avand in vedere ca noua ne trebuie "DOAR UN EGAL", tare mi-e teama ca luam o bataie zdravana. pentru ca asa suntem noi romanii, ne multumim cu putin. si cand iti doresti sa obtii putin, nu obtii nici macar acel putin. mai ales cand clubul este infeudat de o maimuta proasta, dobitocul universului, inconjurat de atatia slugoi. chiar daca Steaua are jucatori buni, chiar si foarte buni cativa, e foarte greu sa faca performanta in conditiile medievale de lucru din club.

cred ca meciul se va termina 4-1 sau 5-2 pentru Napoli.

ceea ce nu e rau, atunci cand vrei sa scapi de ciobanul care saliveaza in asteptarea banilor de la UEFA...

suporterii lui Napoli = tigani cum arata ca sunt mai negrii decat fratii lor din Giulesti :)))

Fiecare replica ii da un calificativ celui care o emite...

@mountytoma

Esti putin rau cu ei. Napoli a castigat o Cupa UEFA in perioada in care a castigat si Steaua trofeul suprem. Avand in vedere ca atunci jucau 3-4 echipe din campionatele tari in aceasta competitie, putem spune ca era destul de puternica.

In ceea ce priveste rivalii, Roma e marea rivala a lor. Iar Salernitana e rivalitate din cauza asezarii geografice.

La ei, rivalitatile au mai multa substanta decat doar rezultele de moment. Ceea ce nu e cazul noi. Vezi noile "derbyuri" cu rapid, CFR, Vaslui sau Otelul.

Edited by Mihai

In ceea ce priveste rivalii, Roma e marea rivala a lor. Iar Salernitana e rivalitate din cauza asezarii geografice.

Eu stiam ca Juventus e cea mai mare rivala,cel putin asa am citit pe undeva,mai demult...

Esti putin rau cu ei.

ai dreptate, sunt putin rau. dar asta doar pentru ca am citit pe aici ca un suporter de-al lor zicea ca napoli e mai cunoscuta in europa decat Steaua. ceea ce mi se pare chiar obraznicie.

macar atat sa le facem si noi, sa fim rai cu ei. ca ei sa vezi ce-o sa ne faca in teren. sper insa ca de data asta ne vor invinge doar cu fotbalul lor, mai bun decat al nostru, evident (din pacate), si ca arbitrii nu ii vor mai ajuta.

vom vedea ce va fi.

ps roma are o singura rivala: lazio!

Daca nu ne bat rau va fi un miracol, daca ne bat usor va fi putin noroc...

-ce sa mai zic daca ne calificam deja e magie =)

Pronostic: 3-1

Eu stiam ca Juventus e cea mai mare rivala,cel putin asa am citit pe undeva,mai demult...

Ei sunt rivali cu toata lumea, in special cu cei din Nord si echipele din capitala. Cu Roma au o rivalitate mai "speciala" pentru ca in trecut erau infratiti, dar prin 80, daca nu ma insel, dupa un meci la Napoli, s-a rupt acea prietenie, care a devenit dusmanie totala.

Edited by Astristul

daca Lacatus o sa stie sa faca echipa poate scoate un egal

ce vroiam sa precizez:

Daca in tur cu napoli arbitru ala nu fluiera in minutul 7 aproape opt (de precizat ca din ce am inteles trebuia sa dureze pana in minutul 96) acum eram calificati deja.

ii batem cu siguranta.

dodel e accidentat si tiganu din faurei e suspendat.

ma jur ca-i batem atat timp cat astia 2 nu joaca.

Edited by leoSUD

Daca in tur cu napoli arbitru ala nu fluiera in minutul 7 aproape opt (de precizat ca din ce am inteles trebuia sa dureze pana in minutul 96) acum eram calificati deja.

parerea mea e ca prelungirea meciului cu 7 minute a fost corecta. insa in restul meciului arbitrul ne-a mancat. eliminarea lui kapetanos a fost o gluma proasta rau de tot. eu il eliminam pe italianul care a simulat lovitura primita de la grec

insa si asa, cu arbitrii impotriva noastra, daca noi jucam fotbal si dupa 3-0, meciul nu se termina decat cu victoria Stelei. insa ma indoiesc ca jucatorii au invatat ceva din lectia aia. nu are cine sa ii invete ceva! profesionistii s-au retras pe rand de la Steaua, sau au fost izgoniti de catre prosti.

@leoSUD

in principiu ai dreptate, cand nu joaca dodel si cu Banel, Steaua are mari sanse sa castige. insa depinde cine e adversarul. si cand adversarul este tehnic si rapid si inventiv, noi cu echipa si antrenorul asta nu prea avem sanse, chiar daca nu mai avem "franele" in teren!

Edited by mountytoma

ar fi cateva solutii pentru inlocuirea ,,franelor" din echipa cu tinerele talente ale Stelei

in locul lui Cristi tanase poate juca Cosmin Matei

in locul lui Banel Nicolita poate juca radut chiar daca e mijlocas central cred ca poate juca si mojlocas dreapta

dupa parerea mea cei 2 ar mari viteza jocului dar nu cred ca Lacatus ii va baga in teren

Edited by Dextter

@leoSUD

in principiu ai dreptate, cand nu joaca dodel si cu Banel, Steaua are mari sanse sa castige. insa depinde cine e adversarul. si cand adversarul este tehnic si rapid si inventiv, noi cu echipa si antrenorul asta nu prea avem sanse, chiar daca nu mai avem "franele" in teren!

ar fi cateva solutii pentru inlocuirea ,,franelor" din echipa cu tinerele talente ale Stelei

in locul lui Cristi tanase poate juca Cosmin Matei

in locul lui Banel Nicolita poate juca radut chiar daca e mijlocas central cred ca poate juca si mojlocas dreapta

dupa parerea mea cei 2 ar mari viteza jocului dar nu cred ca Lacatus ii va baga in teren

exact la asta ma gandeam si eu.

Matei pe stanga si Radut pe dreapta.. amandoi au o viteza bunicica + tehnica :)

sa nu uitam ca napoli nu este "U"Cluj.haideti sa fim realisti!Steaua nu are cum sa se califice in primavara europeana!

sa nu uitam ca napoli nu este "U"Cluj.haideti sa fim realisti!Steaua nu are cum sa se califice in primavara europeana!

te agiti degeaba prietene.. daca scoatem si egalu ne calificam.

Este greu dar nu imposibil!

4-1 pt napoli.. clar:|

si dc mai intrati pe site si va ai faceti si cont si spuneti ca Steaua pierde toate meciurile importante?sper sa bata Steaua nici un egal nu e rau :hai_steaua:

ce-ar fi un 3-3 cu gol Steaua in minutul 98 :D

Daca se intampla asa(cu greseala mare de arbitraj) ,arbitrii si jucatorii stelisti merg acasa la pachet.Ii vor trimite italieni in pungi dalea congelate inapoi.Si cum a spus cineva mai sus,Napoli nu este U Cluj . Daca Hamsik e titular luati-va gandu de la calificare.

Napoli - Steaua 3-1

Edited by ady.fcsb

ce mare echipa e napoli?,a castigat trofee europene,campionate peste campionate ca sa ne dea 4-1? :ce_oameni: , mai dai in mortii lor de broscari obositi