Sign in to follow this  
Followers 0
dee

article_19535

38 posts in this topic

Am, la portrete extra-fotbal, cate 2-300 de vizualizari. Stelistii refuza Steaua, si tu vrei blande ironii? Ca sa ce? Pentru cine? Cum?

Pentru noi, Gandalf. Demersul artistic trebuie sa aiba si o doza de egoism, altfel devine doar un simplu element furajer pentru mase, ceva in genul a ceea ce face Mircea Badea, cand se lauda cu audientele...

2-300 de vizualizari sunt mai mult decat suficiente, chiar daca acesti 2-300 reprezinta, de fapt, 100 de oameni care au accesat articolul de mai multe ori... Eu unu' sunt multumit si daca un singur om, in afara de mine, apreciaza munca mea. Si ar mai fi un aspect, pe care ti l-am mai spus si in acel mesaj care "te-a convins sa ramai aici". Nu conteaza ceea ce se crede, ce se spune acum despre articolele noastre. Scriiturile noastre sunt seminte care trebuie sa rodeasca in viitor, nu acum, in noroiul ignorantei si prostiei actuale. Sigur, si aici e o chestie cu dus si-ntors, in sensul in care plecam de la premisa ca in viitor "lucrurile" se vor normaliza si nu se vor inrautati. Anyway, speranta moare ultima, dar moare.

In rest, ramane cum am stabilit. Suntem animati de aceleasi valori, impartasim aceleasi puncte de vedere, insa modalitatile de abordare sunt diferite. Nu ne ramane decat sa mai traim si sa mai vorbim...

@LDS

Stai linistit, cel putin din punctul meu de vedere, eu am spus si atunci ca nu sunt in princpiu de acord cu parerea exprimata de tine in articol, insa privind problema numai din punct de vedere uman ai si tu dreptate.....

Am spus si atunci ca e o adevarata drama, faptul ca Duckadam a ajuns ,,la mana "becaliotului, ca nimeni altcineva ( din lumea sportului, din media sau chiar de la guvernare ) nu i-a sarit in ajutor unui om care a reprezentat ceva pentru noi toti, nu numai pentru stelisti.

Am considerat insa ca metoda asta prin care Duckadam se revanseaza pentru ajutorul primit ii va afecta imaginea si pe de alta parte am fost sceptic la ideea ca el nu va avea nimic de castigat din ,,colaborarea " cu becaliotul, si DA MA REFER LA BANI!!!!!

Pana la urma toata onoarea fostelor glorii steliste a stat in picioare pana cand a fost vorba de BANI ( dupa aia s-a naruit ca un castel de nisip ), asta e adevarul crud si urat dar n-ai ce sa-i faci, trebuie acceptat de noi toti.

Stai linistit ca nu te ,,atac" in vreun fel, mi-am expus si eu punctul de vedere, de asta e forum ca sa spunem fiecare ce credem legat de un subiect sau altul....

Pace!

Edited by loremix

Tre` sa spunem si ca ce facem noi e doar labareala sterila, caci realitatile sunt paralele, si ce exprimam noi are o valoare reala (mai bine zis, practica) egala cu 0,00001. Lari ar explica el bine niste chestii, dar nu prea vrea. Si, sa spunem, ca dintre toti cati suntem, e suficient sa-si ia vreo 12 ani unul (facand vreo 8) si ar scapa milioane. Dar nimeni nu face gestul asta atat de evident.

Oricum, eu nu sunt de acord ca lucrurile se vor normaliza, odata si-odata, caci asa tre` sa se intample. Ba chiar consider deosebit de nociva teza asta. Invita la altele...

Chiar cred ca asistam la ceva pentru care ne vom da pumni singuri, si vom fi priviti asa cum ii privim noi pe altii. Si daca tot se va ajunge acolo vreau sa fiu linistit ca am facut ce-am crezut eu ca-i bine (la nivelul meu insignifiant), fara a cadea in inselatoarele optimisme. Viitorul ala pe care-l exprimi tu sunt aproape convins ca nu o sa fie asa si ca avem developat un mini-holocaust, inainte de ala mare. Si atat de bou incat sa merg pe varianta optimista, nesustinuta de nimic, dar infirmata de n exemple istorice, precum si de realitatile de azi, nu sunt!

Vreti sa va puneti papionul, treaba voastra, eu imi pun salopeta si masca de gaze pe fata. Si, in orice caz, nu vreau sa intorc capul, sperand intr-un mai bine care se indeparteaza cu atat cu cat capetele stau intoarse mai mult si mai multe, sau soptind blande dojene la adresa alora care pun bomba si alora care aplauda, crezand ca-i pe gratis.

Edited by Gandalf the White

@Gandalf

O singura faza mai zic si gata......

Nu mai acuza degeaba oamenii care au citit articolul tau ca nu l-au inteles de la inceput, ca daca nu faceai conexiunea cu celalalt articol expus de tine ulterior ( la lamuriri ) nu intelegeai nimic......

Eu nu citesc niciodata presa de scandal, asa ca nu aveam sa stiu ca tarancuta asta care e nevasta actuala a lui Duckadam isi vara pietre in molari, vrea silicon in sani ( desi dupa umila mea parere e dotata deja), singura chestie e ca ar trebui sa mai slabeasca ca e cat vaca ( stiu ca sunt rautacios, dar asta e adevarul )........

Asta asa ca ai spus ca vezi doamne, nu toti au IQ -ul necesar pentru a intelege un articol scris de tine.....pai scuza-ma dar asta nu a fost clar......si multi de aici care scriu : ,, Respect" Bravo Gandalf" si alte copilarii din astea nici macar nu citesc articolele, fac pe interesantii si pe desteptii aiurea in tramvai....

Fara suparare, sper ca accepti si critica, daca nu, asta e!

Edited by loremix

stix, nu ai dreptate ... ideea articolului trebuia inteleasa si fara a citi presa de scandal.

si ca sa ma refer la discutiile de mai sus ... cred ca poporul asta va putea scapa de toate proastele-i metehne doar dupa un razboi. Prea numai exista valori, prea multi care emigreaza ca sa se mai poata spera la ceva bun ;(

Foarte adevarat.

Tre` sa spunem si ca ce facem noi e doar labareala sterila, caci realitatile sunt paralele, si ce exprimam noi are o valoare reala (mai bine zis, practica) egala cu 0,00001. Lari ar explica el bine niste chestii, dar nu prea vrea.

N-am inteles nici ce sa explic, nici de ce nu prea vreau, nici de ce tocma' pe mine a picat magareatza...

ENDer:

stix, nu ai dreptate ... ideea articolului trebuia inteleasa si fara a citi presa de scandal.

Te-am intrebat eu pe tine ceva, ti-am cerut parerea in vreun fel, NU CRED!

Te rog eu, nu te mai baga in seama cu mine!

ok, domnule agresiv ... ma scuzi ca 'm-am bagat in seama cu tine'. credeam ca este un forum si discutiile sunt deschise ... probabil ca m-am inselat in privinta ta ... o sa tin minte de-acum inainte ;)

CITAT
ENDer:

ok, domnule agresiv ... ma scuzi ca 'm-am bagat in seama cu tine'. credeam ca este un forum si discutiile sunt deschise ... probabil ca m-am inselat in privinta ta ... o sa tin minte de-acum inainte ;)

N-am vrut sa par ,,agresiv" in vreun fel......si nici nu m-am suparat:)))))

stix:

@LDS

Stai linistit, cel putin din punctul meu de vedere, eu am spus si atunci ca nu sunt in princpiu de acord cu parerea exprimata de tine in articol, insa privind problema numai din punct de vedere uman ai si tu dreptate.....

Am spus si atunci ca e o adevarata drama, faptul ca Duckadam a ajuns ,,la mana "becaliotului, ca nimeni altcineva ( din lumea sportului, din media sau chiar de la guvernare ) nu i-a sarit in ajutor unui om care a reprezentat ceva pentru noi toti, nu numai pentru stelisti.

Am considerat insa ca metoda asta prin care Duckadam se revanseaza pentru ajutorul primit ii va afecta imaginea si pe de alta parte am fost sceptic la ideea ca el nu va avea nimic de castigat din ,,colaborarea " cu becaliotul, si DA MA REFER LA BANI!!!!!

Pana la urma toata onoarea fostelor glorii steliste a stat in picioare pana cand a fost vorba de BANI ( dupa aia s-a naruit ca un castel de nisip ), asta e adevarul crud si urat dar n-ai ce sa-i faci, trebuie acceptat de noi toti.

Stai linistit ca nu te ,,atac" in vreun fel, mi-am expus si eu punctul de vedere, de asta e forum ca sa spunem fiecare ce credem legat de un subiect sau altul....

Pace!

Normal ca "Pace", fiindca asa trebuie sa fie orice polemica normala. Numai idiotii considera ca fiind un "atac" orice contrazicere a opiniilor lor.

Gandalf the White:

Tre` sa spunem si ca ce facem noi e doar labareala sterila, caci realitatile sunt paralele, si ce exprimam noi are o valoare reala (mai bine zis, practica) egala cu 0,00001. Lari ar explica el bine niste chestii, dar nu prea vrea. Si, sa spunem, ca dintre toti cati suntem, e suficient sa-si ia vreo 12 ani unul (facand vreo 8) si ar scapa milioane. Dar nimeni nu face gestul asta atat de evident.

Oricum, eu nu sunt de acord ca lucrurile se vor normaliza, odata si-odata, caci asa tre` sa se intample. Ba chiar consider deosebit de nociva teza asta. Invita la altele...

Chiar cred ca asistam la ceva pentru care ne vom da pumni singuri, si vom fi priviti asa cum ii privim noi pe altii. Si daca tot se va ajunge acolo vreau sa fiu linistit ca am facut ce-am crezut eu ca-i bine (la nivelul meu insignifiant), fara a cadea in inselatoarele optimisme. Viitorul ala pe care-l exprimi tu sunt aproape convins ca nu o sa fie asa si ca avem developat un mini-holocaust, inainte de ala mare. Si atat de bou incat sa merg pe varianta optimista, nesustinuta de nimic, dar infirmata de n exemple istorice, precum si de realitatile de azi, nu sunt!

Vreti sa va puneti papionul, treaba voastra, eu imi pun salopeta si masca de gaze pe fata. Si, in orice caz, nu vreau sa intorc capul, sperand intr-un mai bine care se indeparteaza cu atat cu cat capetele stau intoarse mai mult si mai multe, sau soptind blande dojene la adresa alora care pun bomba si alora care aplauda, crezand ca-i pe gratis.

Daca ti-ai inchipuit cumva ca se va rasturna vreun munte in urma unui articol scris de tine, atunci te-ai inselat amarnic. Bunaoara, chiar si la acest articol, nu cred ca sunt mai mult de saizeci de oameni care sa-i fi priceput mesajul. Saizeci de oameni inseamna un autobuz plin, ceea ce e o supozitie mult prea optimista.

Labareala sterila ? N-as zice. Daca e sa privim doar prin prisma prezentului si a viitorului imediat, atunci da, ne putem pune salopetele si masca de gaze pe fata, asemeni unor vajnici proletari literari si putem sa ne apucam de daramat cu barosul in stanga si-n dreapta, fara a fi constienti de pericolul iminent al daramarii sandramalei taman in capul nostru.

Iar daca nu suntem de acord si consideram ca fiind nociva teza conform careia " lucrurile se vor normaliza, odata si-odata, caci asa tre` sa se intample " atunci intrebarea legitima care se poate pune imediat ar fi " Care mai este utilitatea demersului nostru ? Doar asa, sa scriem de dragu' de a scrie si sa citim comentariile in care cititorii nostri ne spun cat de grozavi si cat de inteligenti suntem ? E de inteles pe undeva si aspectul asta, dar daca nu-l lasi balta dupa primele doua - trei - cinci articole, atunci inseamna ca deja devenim suferinzi de iluzia grandorii. Si nu e vorba de niciun optimism, e vorba pur si simplu de ratiune si de constientizarea untilitatii fiecarui demers.

Cat despre teza sacrificiului unuia intru binele a milioane de stelisti, da-mi voie ca sa-ti spun ca si asta e o copilarie. Una la mana, un om nu moare chiar asa de usor, mai ales un afurisit de teapa lui BecaIi, doi la mana, BecaIi umbla in public inconjurat de garzi, asa ca ipoteza celor doispe ani cade, mai realista fiind varianta unui glont in cap, coroborata cu ceea ce am spus la punctul unu. Si chiar in eventualitatea reusitei demersului, Steaua ar ramane in continuare in "mainile familei", care, la cat de afurisiti si incapatanati sunt albanezii astia, abia atunci n-ar mai vinde Steaua nici in ruptul capului.

Demersurile noastre trebuie sa fie precise, logice si realiste, mai ales realiste, trebuie sa tina cont de realitatea zilelor noastre, in care cuvantul, fie el scris sau vorbit, nu face nici cat o ceapa degerata. Cui ai putea sa te adresezi, majoritatii indiferente, teoreticienilor revolutionari sau gloatelor de trogloditi care ii striga lu' Ne-a Gigi sa miaune ? Astia suntem si cu astia defilam.

Edited by LDS

Auch! :D Dai bine la tibie, fara urme, dar cu urmari (cred ca ai invatat de la idolul tau, Dinu).

Ai sesizat-o bine de tot pe aia utilitatea demersului. Explicatia e simpla. Eu cred ca mentinerea tonului moderat (chiar daca In medio stat virtus) e un fel de Pe-un picior de plai.., in cazul nostru. Nu inseamna, fireste, ca radicalizarea lui ar aduce vreun efect concret... Fiecare exprima cum simte (macar asta). Utilitatea, in ce ma priveste, e aceiasi cu a spalatului, tunsului, frezatului, mancatului, chiar daca o sa ne murdarim, pletosim, ghiorlaim de foame.

Cat traim inca, avem obligatia sa le facem, daca ne consideram inca oameni (stelisti), dar asta nu inseamna ca nu vom dansa pe muzica de la vesnica pomenire. Mai clar, nu cred ca o sa ajute cu mult ce fac (sa ma refer strict la mine), dar ma simt obligat sa fac, totusi, gesturile respective. Pentru principiu si pentru ca asa (cred eu ca) se cuvine. (altii, ca tot sunt atat de multi, sa faca cum cred ei ca se cuvine, caci au exact aceleasi drepturi si conditii ca si mine). Asa simt si asa ma simt obligat! Asta nu contrapune ceea ce cred ca se va intampla si sper sa nu se intample.

Cat despre daramarea sandramalei, unii cred ca moderatia o s-o darame, iar altii cred ca teoreticienii revolutionari o s-o darame. Am impresia ca niciuna dintre categoria nu va avea onoareaunei exclusivitati. Din principiu, prefer sa fiu de partea alorlati, mai putini, de partea cealalta fiind atatia...

Caci optimismul pe care-l vad, ciclic, la fiecare 2-3 luni, la poporul stelist, girand alte si alte proiecte, adica optimismul care omoara Steaua, ma face sa ma duc exact in extrema cealalta (ramanand constient, fii sigur, ca-i o extrema). De-aici si senzatia de desertaciune. Dar nu inseamna ca nu poate ramane ceva bun (minimorum), in urma. Foarte bine, spre buna folosinta! Daca-i senin, Per aspera (sau nu) ad astra! Bon voyage! Daca nu, nu!

Vorba inteleptului: Ori viata....dezamagire...ori eu...revelatie... Noi sa fim sanatosi!

Prosit!

Edited by Gandalf the White

Cu sau fara Duckadam, tot aia e. Daca ar fi PRIMUL jucator al generatiei '85-90 ce gireaza cu imaginea sa 'domnia' barosanului ... da, as mai intelege. Da' nu-i nici primul si (probabil) nici ultimul. Si mai e ceva. Echipa barosanului a preluat palmaresul si culorile Stelei. Joaca pe acelasi stadion. Dar aceasta echipa are legatura cu SPIRITUL Stelei ? NU ! Pentru ei, pentru jucatori, AFC Steaua e o alta echipa, nu cea la care au jucat ei. E jucaria unui cetatean ce adora sa faca exhibitii in public. Iar cetateanul respectiv reprezinta pentru ei o ... oaie de muls. Aaaa, daca AFC Steaua ar fi fost condusa de profesionisti, da, ar fi fost o magarie ca unul din fotbalistii generatiei de aur sa incerce sa gireze cu imaginea sa indepartarea profesionistilor si inlocuirea cu o oaie de genul celei mentionate*. Dar AFC Steaua nu e condusa de profesionisti. Iar taparea de bani a exhibitionistilor imi pare un aspect chiar pozitiv fie si numai pentru faptul ca banii aia nu ajung la flamanzii care stau 90 de minute cu ochii catre loja asteptand sa le arunce Marele Om cate-o bancnota.

* p.s : NU IL INGHIT PE Piturca ! Motivele nu mai trebuie explicate.

Edited by DanStan

Sign in to follow this  
Followers 0